cuitCMjde£ AlkmaarsGtie Courant. iMikadoA DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag: 24 October Radio-hoekje «EMKË1TEK A D KV kosten voor de arbeiders te hoog zijn. Spr. meent dan ook. dat de gemeente sub sidie moet verkenen. Op advies van B. en W. is één van de arbeiders, die van de bus ge bruik maakte, bij bet leggen van de gasbuis te werk gesteld. Voor dien arbeider was bet goed. maar voor de vier overblijvenden wer den daardoor de kosten van het vervoer al weer hooger. Spr. heeft respect voor de ar beiders, die, ondanks de slechte toestanden, die er in den Wieringermeerpolder heerschen. daar 's morgens vroeg heen vertrekken, om 's avonds laat thuis te komen. Het loon, dat ze daar verdienen, is een karig loon. Op het oogenblik verblijven twee Koedijker jon gens, die daar werken, op een zolder van een wagenschuur. Ze kruipen daar 's avonds onder de wol en komen er 's morgens koud onder vandaan. Deze toestand moet zieke menschen brengen. De gemeente moet de arbeiders tegemoet komen. Het Verlaat draagt 1.50 per per soon per week bij. Ook zijn er gemeenten, die 50 cent per dag toeslag geven. Spr. doet het voorstel om voor de bus wekelijks een subsidie van 25 te geven en hij maakt zich sterk, dat dan spoedig wel weer 14 menschen van de bus gebruik zullen maken. Als de menschen ten laste van het B. A. komen, kost het de gemeente veel meer en wanneer er 14 menschen meerijden, kost het de gemeente per persoon en per dag slechts 30 cent. Spr. hoopt, dat zijn voorstel zal worden aangenomen. Ook de arbeiders uit het Zuide lijk gedeelte van de gemeente wil hij in staat stellen van de bus gebruik te kunnen maken. De heer Mulder was het volkomen met den heer Hart eens. Spr. heeft de menschen bij zich gehad en hun toegezegd, de zaak in den Raad aan de orde te zullen stellen. De v o o r z i 11 e r zeide, dat B. en W. niet onkundig zijn en de zaak hebben besproken. Het verdient toejuiching, dat de arbeiders daar gaan werken en B. en W. waren van oordeel, dat het de taak was van het Rijk om hier het vervoer te subsidieeren. Na lang wachten ontvingen B. en W. evenwel van de regeering een schrijven, waar in er op gewezen wordt, dat in den Wie ringermeerpolder menschen uit andere ge meenten onder nog ongunstiger omstandig heden dan die uit Koedijk werken, die ook geen subsidie kregen. Er was geen aanlei ding, de arbeiders uit Koedijk tegemoet t» komen. Het Rijk steunt niet en heeft er zelfs aan togegevoegd, dat het h. i. niet op den weg der gemeente ligt, om daarvoor subsidie te verleenen. B. en W. hebben ingevolge een in comité genomen raadsbesluit reeds een subsidie in de vervoerkosten toegekend en wel van 15 voor den chaufeur. Het aantal menschen,, dat van de bus gebruik maakt, wordt steeds minder. De oorzaak weet spr. niet, maar hij denkt, dat de vervoerkosten inderdaad voor de menschen te hoog zijn. De vorige week werd meegedeeld, dat de bus niet meer zou rijden. Spr. heeft dit voe len aankomen en de zaak besproken met den correspondent van de arbeidsbemiddeling en dezen gezegd, dat deze zich in verbinding moest stellen met den werkgever, die de gas buizen legt, om die te verzoeken, als hij weer menschen noodig had, in de eerste plaats de hoofden van gezinnen te werk te stellen. Hierna zijn vier van hen te werk gesteld. Spr. hoort er van op, dat de bus op het oogenblik nog rijdt met 4 ipersonen. Hét is de vraag, of de gemeente daarvoor door kan gaan met het geven van de ƒ15 subsidie voor den bestuurder van de bus. Wethouder Jb. V i s s e r had Zaterdag de menschen gesproken en de slotsom was, dat ze Maandag niet meer naar Wieringen zouden gaan. Hij vond het onmogelijk om voor het vervoer van 4 menschen 15 voor den chauffeur en nog 25 voor het vervoer te geven. Onder die 4 menschen zijn boven dien nog 2 kleine tuinders, die straks nood gedwongen hun kool zullen moeten binnen halen, zoodat zij dan niet meer naar de Wieringermeer kunnen. De heer Hart bevestigde, dat de arbei ders Zaterdag gezegd hadden, dat het zóó niet langer ging. Andere zeiden: „Als wij thuis blijven, hebben wij niets", zoodat 7 menschen overbleven, die nog weer naar het werk wilden. Een paar moesten nog waf. kool thuis halen, zoodat Maandag de arbei ders niet vertrokken. Zij zijn toen op de s*- cretarie geweest om te probeeren, steun van de gemeente te krijgen, maar kregen ten ant woord: „Het Rijk geeft niet en de gemeente geeft ook niet", weth. Visser zei: „Het is O.' wel beroerd, maar de gemeente blijft er bui ten". Weth. Jb. V i s s e r: Dat is niet juist. Ik heb gezegd, dat ik onmogelijk toezeggingen kon doen en ik heb beloofd, er nog eens met B. en W. over te zullen vergaderen. B. en W hebben gezegd, dat het voor 4 menschen geen zin heeft om 15 voor den chauffeur te blijven betalen. Zaterdag zaten er 8 men schen in de bus en die verzekerden allen, niet meer mee te willen. De heer Hart wees erop, dat er ook nog anderen zijn, die met een particuliere bus meegaan, omdat die goedkooper is. Z.i. moest de gemeente in dit geval zorgen, dat de door de gemeente gesubsidieerde bus goedkooper is Spr. heeft gezegd- „Wanneer ik als arbei der toestanden als die in de Wieringermeer, moest beleven, dan zou ik me niet laten af schepen met een dergelijk antwoord". De se cretaris zeide: De gemeente doet niets" en dat is geen antwoord voor een secretaris. De V o o r z i 11 e r: De secretaris kan zich hier niet verdedigen en dient dus buiten beschouwing te blijven". De heer Hart: Niet hij, maar wij hebben het antwoord te geven. In deze tijden moe*, men de arbeiders niet prikkelen. B. en W. we ten, hoe weinig ze daar verdienen en men kan het petje voor hen afnemen, dat ze op het oogenblik daar nog heen gaan. De ar beiders uit Alkmaar zijn er heen geweest, maar weer terug gegaan. Het grootste con tingent is hier bovendien de kleine tuinders Van de 9 werkeloozen, die er bij het gasbe-. drijf te werk zijn gesteld, zijn er 6 kleine tuinders. Spr. handhaaft zijn voorstel om raast de 15 voor den chauffeur, voor hefe< vervoer een subsidie van 25 te verkenen? Als er 14 arbeiders zijn, bedragen, met dt 15 voor den chauffeur, de kosten nog maar 45 cent per dag en per arbeider. Wanneer- men die 4 menschen als de bus niet rijdt," naar het armbestuur laat gaan, kost het de gemeente meer en de arbeiders zullen zeker hun best wel doen om, als het voorstel wordl aangenomen, het aantal, dat van de bus ge-* bruik maakt, te verhoogen. De Voorzitter vindt 40 per week als slechts 4 personen van de bus gebruile maken, een buitengewoon hoog bedrag. Oolc spr. heeft respect voor die arbeiders, die zoo ver van huis gaan om werk te zoeken en dit,4 vooral, gezien de toestanden voor de arbei ders in den Wieringermeerpolder. Z.i. lag. ,het op den weg van de directie der Zuiderzee werken om daar keeten te bouwen. De men schen moeten nu in het open veld hun brood opeten en vinden geen beschutting tegen koti en regen Er heerschen daar moeilijk te tole- reeren toestanden en spr. hoopt, dat van hoo- gerhand zal worden ingegrepen om dit te verbeteren, want de toestanden zijn daar buf-^ tengewoon slecht. Spr. stemt toe, dat het voor de gemeent», erger wordt, als de menschen naar het B. A. moeten, doch hij heeft de gedachte, dat dé menschen nog wel geplaatst kunnen worden bij het thuishalen van de kool. De heer Smit: Daarvoor hebben we ze niet hoodig. De heer Hart was overtuigd, dat de ar beiders dichter bij huis geen werk kunnen bekomen. Men mag bovendien niet vergeten, dat ook spoedig de wegenbouw van de firma Roozendaal is afgeloopen en daaraan wer ken juist veel Koedijkers. Hoewel men mid den in het koolseizoén zit, is op Koedijk geen behoefte aan arbeidskrachten. De menschen gaan niet voor hun plezier naar de Zuider zeewerken. Wij willen toch, dat ze aan een stuk brood komen en spr. voorziet den toe stand, dat er nog een bus bij moet komen De gemeente moet de gelegenheid aangrijpen om voor 45 cent per dag per persoon van dt werkloozen af te komen. Weth. W. Visser oordeelde, 65 per week voor één bus een enorm bedrag. Spr. zou het voorzichtiger vinden om de subsidie per arbeider te geven. Hij oordeelde het te gek, om voor 4 menschen een bus te laten loopen, die 65 in de week kost. De heer Smit had respect voor de rede neering van den heer Hart. Spr. is er vóór, 30 cent per dag en per persoon te geven en oordeelde het 't werk van de georganiseerde arbeiders, ervoor te zorgen, dat een voldoend aantal personen van de bus gebruik maakt, opdat de bus kan loopen. De heer Groen steunde het voorstel- Hart. Ook hij was overtuigd, dat spoedig een grooter aantal arbeiders van de bus ge bruik zal moeten maken en hij wilde het voorstel amendeeren met de bepaling, dat valide arbeiders, die bij het B. A. aanklop pen, geen ondersteuning krijgen, wanneer zij No. 251 1930. Zaterdag 25 October. Hilversum, 298 At. (Uitsliutend V.A.R.A.) 8 Orgelconcert door Joh. Jong. 9.— Gramofoonpl. 10.— (V.P.R.O.) 10.10 Voor dracht. 10.30 Ziekenuurtje, zang, piano en voordracht. 11.30 Gramofoonpl. 12.Con eert door het V.A.R.A.-septet. 1.45 V.A.R.A.- liedjes voor V.A.R.A.-kinderen. 2.45 Paeda- gogisch concert. Holl. Kamermuziekver. on der leiding van P. Tiggers. 4.30 Duitsche les. 5.R. Lc.ndré: Ons huis een tehuis. 5.30 Voordracht door K. Bakker. 7— Voor de visschers op zee, zang, toespraak en voor dracht. 8.Bestuursmededeelingen door A. de Vries. 8.10 Toespraak door D. Zalm. 8.20 Concert door het V.A.R.A.-Orkest on der leiding van Hugo de Groot. 9.— Hoor spel. 10.— Persberichten. 10.10 V.A.R.A.- Varia. 10.20 Populair concert door het V.A.R.A.-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 11.15 Bij de pomp. 11.30—12. Gramofoonpl. Huizen, 1875 At. (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Morgenconcert. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor Perquin. 12.15 I.45 Concert door het K. R. O.-sextet. 1.45 2.30 Gramofoonpl. 2.303.Vraaghalf- uurtje voor de jeugd. 3.30—4.15 Kinderuur tje. 5.Gramofoonpl. 6.Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 6.15 Journalistiek weekoverzicht door P d. Waart. 6.356 45 Gramofoonpl. 6.457.15 Esperantocursus. 7.15 J. Heffels: Kiesrecht. 8.-11.Con cert door het K. R. O -orkest onder leiding van Joh. Gerritsen. J. Buggenum, zanger. Internationale dansen. 9.30 Persberichten. II.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 At- 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.55 Berichten. 4.Sportverslag. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Liederen door E. Coleman. 6.35 Nieuwsberichten. 7.Sportberichten. 7.05 Zang door F. Phillips en A. Filipova. 7 20 Lezing. 7.40 Lezing. 8.05 Lezing. 8.50 Con cert. Kwintet. H. Thorpe, tenor. 9 20 Berich ten 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Dans muziek. 10.20 Fragmenten uit Charlot's Masquerade". Intermezzo. Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Brussel, 508-5 At. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solisten. Russische muziek. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Pari/s „Radio-Paris"1725 At. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 9.05 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 At. 6.207.20 Gramo foonpl. 9.3510.05 Gramofoonplaten. 1U30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestcon cert en klarinet. 4.50—5.50 Concert. Orkest en sopraan. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 At. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en viool soli. 7.20—8.20 Or kestconcert. 8.459.05 Piano-soli. 9.20 9.40 Zang. 9.40—10.05 Cello-soli. 10.05— 11.35 Dansmuziek. KOEDIJK. De raad vergaderde Donderdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester Kikkert, voltallig. De voorzitter uitte, na een woord van welkom, dat de beraadslagingen wederom tot heil van de gemeente zouden strekken. Medegedeeld werd: dat van Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terugontvangen de rekening over het jaar 1928 en de wijziging der begrooting voor het jaar 1930; dat is ingekomen het jaarverslag van de Volksuniversiteit; de jaarverslagen en de rekening over 1929 van den vleeschkeurings- dienst; dat van het hoofd der cursus voor vervolg onderwijs mededeeling is ontvangen dat de cursus is aangevangen met 16 leerlingen, waarvan 10 in de eerste en 6 in de tweede klasse; dat G. Slotemaker heeft bericht, zijn her benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur aan te nemen; kasopname heeft plaats gehad bij den ge meente-ontvanger op 26 September j.1.; in kas moest zijn en was 1126.09 Yt kasopname bij den Administrateur van het Gem. electr. bedrijf; in kas moest zijn en was 197.29 Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van ALICE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E DE B K. 41) „Nu, ik ben blij je gezien te hebben, Jaques. Adieu en het ga je goed." Zij stak het hoofd buiten de auto en wuifde Jaques vriendelijk toe, wat hem tot in zijn ziel verwarmde. „Tot weerziens zuster, tot weerziens mijn heer, 't ga u goed." Toen ze weer doorreden, merkte Roger op: „Jouw Sartorius is een rare kereL Niemand, die hem zag zou hem zooveel temperament toe schrijven." „Toch is hij in de allereerste plaats een we tenschappelijk onderzoeker. Voor zijn arbeid in 't laboratorium zou hij willen verhongeren Bij zich zelve dacht ze dat de Cliffords den dokter zeker enorm veel betaalden, omdat hij zoo gewoon, alsof het niets was, zijn practijk er aan zou willen geven. Het maakte een groot verschil of hij dit deed voor een paar weken ot maanden. Jaques moest zich vergissen. Hij wil de misschien in een ander gedeelte van Cannes gaan wonen. Ze had nooit begrepen waarom hij de Route de Grasse had uitgekozen. Lidy Clifford, of haar verschijnselen dan al of Ingekomen stukken. A. Van de vereeniging tot oprichting en instandhouding eener openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar, verzoek om subsidie voor 1931. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Conform besloten. B Van D. Klanker, verzoek om H jaar ontheffing van hondenbelasting dienst 1930. B. en W. stellen voor de gevraagde onthef fing te verleenen. Conform besloten. C. Van P. Zuurbier, verzoek om een uit- keering van 100 of 2 X 50 in verband met ongesteldheid van zijn vrouw. B. en W. stellen voor dit verzoek in hunne handen te stellen ter afdoening. Conform besloten. D. Van de Noordh. propagandacommis- sie van den algemeenen Ned. Geheelonthou- dersbond, verzoek om een jaarlijksche bij drage voor propaganda. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Conform besloten. Vaststelling gemeentebegrooting. De heer Hart rapporteerde en stelde na mens de commissie voor: Volgnummer 23 „Aanplakken en omroe pen" te verlagen met 15 en te brengen op 10; Volgnummer 76 „kosten van bestrijding van de tuberculose" te verhoogen met 150 en te brengen op 250; Volgnummer 105 „begrafenisrechten" te verlagen met 100 en te brengen op 600 en het bedrag voor onderhoud van de gra ven te bepalen op 1 per jaar in plaats van 2. Volgnummer 226 „onvoorziene uitgaven" te verlagen met 235 enu te brengen op 1650.07 en de begrooting vast te stellen als volgt: Gewone dienst: Inkomsten en uitgaven op 70.408.82. Kapitaaldienst: Inkomsten en uitgaven op 16.109. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. de voorstellen overnemen, waarop z. h. st. aldus werd besloten. Als rapporteur voor de begrooting van het G. E. B. trad de heer Mulder op, die voor stelde deze begrooting voor de gewone dienst vast te stellen op 14750 en voor den ka pitaaldienst op 1400. Aldus werd besloten. Na rapport van den heer Smit werd be sloten de begrooting van het B. A. vast te stellen op een bedrag van 8989.60. Aan de orde was hierop een voorstel van B. en W. om de verordening 1927, waarbij de jaarlijksche kosten voor een eigen graf van 0.50—2 v erden gebracht in te trek ken en een nieuwe vast te stellen waarbij dit verschuldigd recht op 1 werd bepaald. Z. h. st. aldus besloten. Het volgende punt was een voorstel te be sluiten tot het overnemen voor rekening van de gemeenten Koedijk en Sint Pancras teza men, van het onderhoud van de gedeelten rijwiel- en voetpad KoedijkSt. Pancras, voorheen in onderhoud bij de Bannen Koe dijk en Sint Pancras, onder de met die ban nen zakelijk verkregen overeenstemming. De voorzitter betoogde, dat het hier een vormkwestie betrof. De banne heeft voor de aanlegkosten van het rijwielpad een bij drage van 1500 verleend, onder voor waarde, dat deze ontheven zou worden van de onderhoudsplicht. De Raad vereenigde zich na ampele bespreking daarmede en voor de formeele regeling is nu een raadsbesluit noodig. De heer Smit vroeg of het oude pad langs de kade van de Daalmeer nu ook voor rekening van de gemeente komt. De voorzitter zeide, dat dit voor reke ning blijft van dengene, die als onderhouds plichtige op den legger der wegen vermeld staat. De bewoners aldaar en neringdoenden verzochten reeds ook dit pad te verbeteren. In den Raad is reeds de mogelijkheid bespro ken 'om dit te doen, als er weer gebaggerd wordt en het blauwe zand daarvoor gebruikt kan worden. Het is wel noodig, doch dit moet geregeldl worden in overleg met het bestuur van de banne Koedijk. Z. fa. st. werd hierop besloten, conform het voorstel. Het voorstel tot vaststelling van de pen sioengrondslagen, allsmede de voorgestelde wijziging aan de begrooting 1930 werd even eens z. h. st. aangenomen. Kwijtschelding landhuur. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W., om in verband met de slechte uit komsten der tuinbouwbedrijven, aan de huur ders der gemeente-landerijen, over het jaar 1930, een kwart gedeelte der huursom te res- titueeren. De voorzitter was van oordeel dat hij aan dit voorstel niet veel had toe te voe gen. E>e raadsleden-tuinders weten, hoe de toe standen in dat bedrijf zijn. Op een vraag van den heer Smit, deelde de voorzitter mede, dat van de desbetreffende niet van hysterischen aard waren, bleef twee dagen te bed. De dokter bezocht haar dik wijls. In den namiddag van den tweeden dag kwam ze weer te voorschijn, wat mager en bleek, maar verder de oude. De anti-toxine had zijn werk gedaan, de typbus was afgewimpeld. Als ze zoo stil en passief zich door het huis be woog, met peinzende oogen en melancholieken trek om den mond, scheen die krankzinnige uit barsting van een paar dagen geleden een droom. Onmogelijk te gelooven, dat zij zich zou kunnen opzwiepen tot zulk een woede over zoo'n beuzeling. Esther begreep er niets van, want lady Clifford's furie scheen haar zoo on evenredig aan de oorzaak ervan. De oude .da me en dr. Sartorius vernamen van de betreu renswaardige gebeurtenis niets. De patiënt had er geen nadeel van ondervonden, dus zweeg Esther er over. Het was ook heel moeilijk om zulke dingen te vertellen van de vrouw van je patroon; beter om het maar te laten rusten. Twee dagen gingen voorbij zonder dat er iets voorviel. Den tweeden dag om drie uur ging Esther een wandeling maken. Roger was nog niet aan de lunch geweest en tot haar verwon dering vond ze hem in de hall in een oude over jas, met een boos gezicht bezig zijn pijp te stop pen. Ze had hem nog nooit een pijp zien roo- ken en het gaf hem op eens iets heel anders. „Zoo, ga je wandelen?" „Ja, ik heb behoefte aan beweging." „Ik ook, ik ga met je mede, ik wilde juist al leen gaan." „Ga je niet liever alleen?" huurders daartoe geen verzoek was inge komen; B. en W. deden dit voorstel eigener beweging. De heer Smit vond dit wel wat een voor- uit-loopen op de gesdiiedenis. doch ook z.i. was het een prachtig voorstel. De heer Hart bracht B. en W. hulde voor dit voorstel- Het was een begin van steun in deze voor de tuinders zoo moeilijke omstan digheden. De voorzitter sjyrak een woord van erkentelijkheid voor deze waardeering. Spr. uitte den wensch, dat de toestand zich zal keeren Altijd was men nogal optimistisch ge weest en hij hoopte, dat men niet pessimis tisch zou worden. Er zullen wel weer tijden komen, waarin men zich zal kunnen ver blijden over den vooruitgang in den tuin bouw. Z. h. st. werd hierop het voorstel aan genomen. Goedgekeurd werd het voorloopige be sluit van B. en W. om aan de Tuinbouwver. „De West" een verlicht en verwarmd school lokaal beschikbaar te stellen voor een cur sus in bedrijfsboekhouding. De heer Hart zou de vergunning ver gezeld willen doen gaan met de opmerking, dat het lokaal op een nettere wijze gebruikt moet worden dan dit het vorig jaar met de cursus voor bet tuinbouw-onderwijs het ge val is geweest. De voorzitter zeide, dat B. en W. in de toestemming de bepaling hebben doen opnemen, dat er in het lokaal niet gerookt mocht worden. Wethouder W. Visser was bij de ope ning van de bcekhoud-cursus tegenwoordig geweest en hij had daar uitdrukkelijk de voorwaarde meegedeeld en van den secre taris van „De West" de verzekering gekre gen, dat bij het verlaten van het lokaal, de banken weer op hun plaats zouden worden gezet Van den heer W. Westmeyer was het ver zoek ingekomen om hem, wegens langdurige ziekte van zijn vrouw, een steun van 3 per week toe te kennen. B. en W. stelden voor. om ook dit ver zoek, evenals dat van den heer Zuurbier, in hun handen ter afdoening te stellen. De heer Mulder oordeelde, dat derge lijke verzoeken gedaan moesten worden aan het B. A. en niet aan den raad. Het was hem bekend, dat het B. A. te Koedijk zijn taak op behoorlijke wijze vervult. De voorzitter zide, dat B. en W. ook voornemens zijn, in dezen geest adressanten te berichten, waarop conform het voorstel werd besloten. Wethouder W. Visser uitte nog den wensch. dat het goede voorbeeld van de ge meente Koedijk om aan de huurders van ge meente-landerijen, met het oog op de slechte uitkomsten in den tuinbouw, navolging zou vinden bij andere lichamen en particulieren De voorzitter deelde hierop mede, dat het denkbeeld van de heeren Hart en Mulder, bij de begrooting naar voren ge bracht, om op de begraafplaats de te ver- koopen eigen graven, zóó te regelen, dat er geen afzondering meer plaats vindt, door B. en W. uitvoerig was besproken. B. en W. zijn bereid, aan die wenk gevolg te geven, omdat zij sympathiek staan tegenover dit voorstel. Zij zijn dan ook voornemens, dit in de toekomst zoo uit te voeren, zoodat geen nader besluit noodig is. Aangezien niemand meer hierover het woord verlangde, zegde de voorzitter toe, dat in de toekomst aldus gehandeld zal worden. Steun in de vervoerkosten van ar beiders, die in den Wieringer meerpolder ie werk zijn gesteld Van de heeren Mart en Mulder was een schrijven ingekomen om in de vergadering te kunnen spreken over te verleenen steun, om het Koedijkers mogelijk te maken, in den Wieringermeerpolder te kunnen arbeiden. De voorzitter verleende hierover al lereerst het woord aan den heer Hart. De heer Hart wijst erop, dat op het oogenblik slechts vier Koedijkers gebruik maken van de autobus, die de arbeiders naar de werken in den Wieringermeerpolder ver voert. Het zijn alle gezinshoofden en deze staan nu voor de huurkosten van de bus, 30 jier week, pl-us f 20 voor benzine en olie. Eén van die arbeiders is verantwoorde lijk voor die huur. De menschen kunnen on mogelijk Zaterdagavond van een loon van 20, 12.50 voor de bus betalen. Voor heen was de bus vol. Dat er thans slechts 4 van dc bus gebruik maken, komt, omdat de Hij keek haar aan, het niet de moeite waard vindende om te antwoorden. Hij stak de pijp in zijn mond en nam hoed en stok. Hij zag er knorrig uit en zijn oogen flikkerden. Ze vroeg niets en geruimen tijd liepen ze zonder spreken door. Eindelijk zeide hij op norschen toon; „Ik wou dat de menschen niet zoo logen om te lie gen. Een goede, vierkante leugen kan ik be grijpen, maar dat gedraai zonder reden." Van ter zijde keek ze hem aan. „Misschien heeft de persoon, die je ongenoe gen opwekte, gedacht aan het gezegde van president Wilson: „De waarheid is het kost baarste bezit, laten we er zuinig mede om gaan." Even ontspande zich zijn gezicht, toen betrok 't weer. „Neen, maar voor den duivel Esther, ik heb me zoo geërgerd." „Dat is te bemerken." Hij liep door in vertoornd zwijgen, toen, plot seling in lachen uitbarstend, werd hij mededeel zamer. ,,'t Heeft niet zooveel te beduiden en ik kan het je wel zeggen. Als verpleegster zul je wel heel veel bekentenissen hebben gehad. Maar ik stort nu niet om die reden mijn hart voor je uit, maar omdat je zulke aardige krullende pinkers hebt." „Dank je wel." ,,'t Is over mijn stiefmoeder, over Thérèse. Die vrouw doet nu eenmaal alles tegen den draad in. Een poos geleden kwam ik van tennis terug omdat het regende. Ik ging naar mijn kamer om me te verkleeden en vond daar Thérèse. Wat zeg je er van? „Lady Clifford ia je kamer? Waarom?" „Dat mag je wel vragen. Zoover ik weet is ze er nooit eerder geweest. Er was ook geen re den voor. Ze is niet bijzonder op me gesteld. „Wat deed ze daar?" „Weet ik het. Toen ik de deur open deed, was ze halfweg de kamer, ik denk om weg te gaan. Ze keek natuurlijk verschrikt. Toen zei ze glimlachend dat naar ik hoopte ik het niet kwalijk zou nemen, maar ze was gekomen om een boek uit mijn kast te nemen. „O, was het daarvoor." „Wacht even tot ik alles verteld heb. Ik zei de, ga gerust je gang en toen nam ze een boek. Ik zou er niet meer aan gedacht hebben, als ik het boek niet gezien had." „Wat was het?" „Je raadt het nooit. L' abbé Constantin." ,,L' abbé Constantin?" „Ja, je kunt je voorstellen, Thérise zoo'n zoetsappig boek lezend, zoo n sentimenteel ver haaltje, dat ze aan heel jonge meisjes, die pas Fransch leeren, geven." ,jO, dus denk je dat het maar een foefje was?" „Wat denk jij? Ik weet dat het zoo is, maar de kwestie is nu, waarom moest ze een excuus bedenken omdat ze in mijn kamer was. Ze had natuurlijk een goede reden om er te komen- Maar waarom dat niet gezegd? Misschien wou ze in mijn spiegel kijken, die zoo goed in het licht staat. Het maakt me knorrig, dat ze er om loog. Ik blijf er nu over piekeren waarom ze er kwam. Misschien was het wel om mijn brieven te lezen." Hij lachte, weer geheel in zijn humeur. „Ik geloot zeide Esther langzaam, „dat er menschep zjjni wier geest altijd op kronkelweg. gen gaat en die niet willen zeggen waarom ze zus of zoo handelen." „Je hebt misschien gelijk en het maakt ook niet zooveel uit wat zij doet. O ja, heb je die berichtjes in de Daily Mail gelezen?" En hij wees met zijn vinger aan wat zij lezen moest. Esther las overluid: „Aangekomen bij Cla- ridge Senora Toda en haar dochter Senorita Inez, die na den winter aan de Rivièra te heb ben doorgebracht, naar Argentinië terugkee. ren. Kapitein Arthur Holliday, wel bekend in Pa rijs en Cannes, verblijft ook bij Claridge, voor hij van Marseille uit naar Zuid-Amerika ver trekt voor een belangrijke aangelegenheid. „Ja, wat zeg je er van?" riep zij uit, haar metgezel met groote oogen aanziende. „Dus hij gaat toch." ,,'t Schijnt dat zijn Spaansche vrienden hem op sleeptouw hebben genomen. Ik wensch hem geluk." Esther zweeg. Zij dacht er over of Roger niet hetzelfde zou denken als zij, dat Arthur ging omdat hij alle hoop op het overlijden van sir Charles had opgegeven. Hoe zou lady Clif ford zich houden? Misschien wist ze het al eenigen tijd en dat verklaarde dan haar opge wondenheid en haar ziek zijn. Ze maakten een langen rit van anderhalf uur en naderden het huis van den anderen kant. Dicht bij het huis zagen ze den kleinen Aber- deen terrier den hoek van een laan omslaan. De hond, de ketting, de halsband, alles leek zoo bekend. „Wel kijk het is Tony, lady Cliffords hond je", riep Esther. „Hij is zeker ontsnapt. Tony, Jony-ü'i^ IWordt vervolgd),*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5