lltiiiruki Conrant. Vrijdag 24 October. GËnËEXTERADEV Provinciaal nieuws stompetoren. Londensch aanteekenboek. No. 251 1930 NMürd twee ir dertigste Jaargang, EGMOND AAN ZEE. Woensdagavond vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van bur gemeester Eijma. Secretaris mr. J. J. Spit. Aanwezig alk leden, behalve de heer Groen. Ingekomen stukken: Een verzoek van de Ver. voor Vreemde lingenverkeer om een suhsidie groot f 1000 t De voorzitter stelde voor dit verzoek aan fte houden tot een volgende vergadering bij de behandeling der begrooting. Aldus be sloten. Een schrijven van het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele adviezen der vereeniging van Ned. Gemeenten, dat het de 'administraties der gemeentebedrijven gecon troleerd heeft en in orde bevonden. 1 Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer C. Bellekom te Bergen om een autobusdienst in te stellen van Egmond aan Zee naar IJmuiden. De voorzitter deelde mede, dat de aanvra ger zich te wenden had tot Ged. Staten cn te zijner tijd tot B. en W. om een standplaats. Een verzoek van het bestuur der Geiten- fokvereeniging te Egmond-Binnen, om de po litieverordening zóó te wijzigen dat niemand ten bok ter dekking mag stellen, welke niet geregistreerd is door een erkende geitenfok- yereeniging. De voorzitter deelde hieromtrent nog het volgende mede: Men is bevreesd dat de niet- gekeurde bokken hier gestationneerd zouden worden. Spreker stelde voor dit aan te houden tot ide volgende vergadering om eerst den in specteur van volksgezondheid te hooren. Al- ous werd besloten Een verzoek van den neer A. de Vos om vermindering pachtsom wegens de slechte weersomstandigheden. B. en W. stelden voor hier niet op in te gaan. Als wij, volgens spr. hieraan begin nen kunnen de andere strandbedrijven ook komen. Besloten werd overeenkomstig voorstel B en W. Een schrijven van het bestuur van de rij- .wielpadvereeniging „Noord-Kennemerland" met het verzoek om een jaarlijksche bijdrage van 200, voor onderhoud van het pad Eg- mondHeiloo. B. en W. stelden voor voorloopig afwij zend te beschikken. De heer Broek merkte op, dat het pad door een zekeren boer stuk gereden wordt met groote wagens. Besloten werd overeenkomstig het voorstel .van B. en W. Van Ged. Staten terug ontvangen de ver ordening op de hondenbelasting, voorzien van enkele opmerkingen. De voorzitter stelde voor hiermede reke ning te houden. Aldus besloten. Punt 2. Begrooting 1931. B. en W. stelden voor, voor de behande ling van de begrooting 1931 een commissie te benoemen. Aldus werd besloten tot benoeming van een commissie bestaande uit 3 leden. Bij de eerste vrije stemming werd benoemd verklaard de heer J. v. d. Plas. De heeren A. Blok en G. Snoeks wisten in ce tweede vrije stemming de meerderheid 'e verwerven. Allen namen hun benoeming aan Punt 3. Rekening 1929. De voorzitter verzocht de commissie, belast met het nazien van de rekening 1929 verslag uit te brengen. Aan dat verslag ontkenen we: De gaslevering nam over 1929 toe met 32.588 M3. en kon, hoewel de prijs met 1 cent per M3. is verlaagd en door de buiten gewone koude in de maand Februari, waar door in deze maand en ook later nog, losse arbeidskrachten moesten worden aangeno men, waardoor een belangrijk hooger bedrag aan arbeidsloonen moest worden uitbetaald, toch een voordeelig resultaat opleverde Ook het waterleidingbedrijf ondervond door de abnormale koude ernstige schade aan materiaal en verlies aan water. In 1929 was dit verlies 14346 M3. De exploitatie van het electriciteitsbednjf verliep in 1929 zeer bevredigend en kon bij een prijsverlaging van 5 cent per K. W. U. een winst gemaakt worden van ruim 3000. Bij het gas-, electr.- en waterleidingbedrijf werden resp. 1794,95 en 3026 en 1f 90,33 winst gemaakt. Het Burg. Armbestuur geeft voor ont vangsten f7078,16 54. Uitgaven 7336,505. Nad. saldo van ƒ258,37. Gewone dienst: Ontvangsten 116960,!>8» Uitgaven 121565. Nad. saldo 4604,91® Kapitaaldienst: Inkomsten 70821,83. Uit gaven 92400,50. Nad. saldo 21578,67 De commissie, belast met het nazien der re kening 1929 heeft mede onderzocht de reke ning van het Gasthuisfonds. Inkomsten 2151,2254. Uitgaven 2616,62. Nad sal do 465,39». De commissie adviseerde tot goedkeuring Aldus geschiedde. Punt 4. Kasgeldleening 1931. B. en W. stelden voor een kasgeldleening aan te gaan, groot 100.000. Aldus beslo ten. Punt 5. Overname van het G. E. B. De heer Snoeks stelde voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Spre ker achtte het gewenscht, dat de directeur van de gemeentebedrijven en iemand van het P. E. N. in elkanders tegenwoordigheid hun meening kenbaar maakten betreffende deze zaak aan de raadsleden. Spreker wilde ook ten commissie benoemen om eens een kijkje te gaan nemen bij andere gemeenten, waar het P. E. N. het gemeentebedrijf heeft aan genomen. De voorzitter voelde meer om een onpar tijdig advies te vragen aan den deskundige van de Ver. van Nederl. Gemeenten. De heeren Broek en Snoeks waren er voor om beide partijen te hooren. De heer Blok kon het benoemen van een commissie niet afkeuren, als hiermede de voortgang niet wordt tegengehouden. Het net vraagt noodige herziening en alles moet in het werk gesteld worden, de zaak te be spoedigen. Besloten werd een commissie te benoemen, waarin zitting kregen de heeren: Blok, Snoeks, Broek, van der Plas en wethouder van Eenennaam. Punt 6. Benoeming van een gemeente geneesheer. Naar aanleiding van een verzoek van dok ter P. W. Schipper om eervol ontslag als ge meente-geneesheer, stelde de voorzitter voor het gevraagde ontslag met ingang van 1 Nov. a.s. te verleenen, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Aldus besloten. Bovengenoemd verzoek ging vergezeld van een schrijven en een sollicitatie van den vermoedelijkeu opvolger, dokter Bélonje. B. en W. stelden voor dokter Bélonje tot gemeente-arts te benoemen. In verband met een instructie voor gemeente-arts achtten B. en W. het wenscheliik voorloopig over te gaan tot een tijdelijke benoeming. Aldus be sloten, waarna dokter Bélonje met algemeen? stemmen werd benoemd. Punt 7. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. droegen voor mr. J. J. Spit. De voorzitter deelde verder mede, dat de stemming geheel vrij was. De uitslag was als volgt: Mr. J. J. Spit, 7 st.; v. Eenennaam 2 st Davidson 1 st. Mr. J. J. Spit werd benoemd verklaard. (Wordt vervolgd). OTERLEEK. De raad vergaderde Donderdagmorgen om 9.30 voltallig. De voorzitter, burgemeester Huyzer van Reenen, opende de vergadering met een spe ciaal woord van welkom aan de pers en het uitspreken van den wensch, dat deze voort aan weer geregeld de vergadering zou bij wonen. Hierna las hij, als secretaris, de notulen van de op 25 Sept. gehouden vergadering, die conform werden vastgesteld. Ingekomen stukken: a. bericht van den heer D. Kok, houdende bericht van aanneming zijner benoeming tot lid van het B. A. b. een dito van den heer Zwiep waarin hij bericht zijn benoeming tot lid van de com missie van toezicht op het L. O. aan te ne men; c. een schrijven van Ged. Staten houden de mededeeling, dat Oterleek voor de Perso- neele Belasting in de 8e klasse blijft en dat de heffing van 15 opcenten op de personeele belasting is goedgekeurd. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Z.h.st. werd ingevolge een ingekomen ver zoek, op voorstel van B. en W. besloten, een lichtpunt te plaatsen in de omgeving van de woning van de Wed. Kaan c.s. Van den telefoonhouder C. Moeyes was Van de telefoonhouder C. Moejes, was een verzoek ingekomen, zijn salaris te verhoogen. De heer Witteveen was het bekend, dat de man er liever af wil. Herhaaldelijk heeft hij moeilijkheden, omdat men in Alkmaar en kelvoudige gesprekken van 2 54 minuut als dubbele gesprekken berekent. Een onderhoud, dat hij daarover met de cheftelefoniste te Alkmaar had, had geen resultaat. De man komt nu herhaaldelijk met menschen in con flict en het kleine salarisje, dat hij daarvoor geniet, is hem dif niet waard. Spr. is een geval bekend van een juffrouw, die met het horloge ni de hand telefoneerde, nog geen 254 minuut sprak en toch een dubbel ge sprek berekend kreeg. Spr. vroeg, of het niet op den weg van B. en W. lag, hierover in Alkmaar te klagen. De voorzitter was hiervan niets be kend. Gezien de mededeeling, stelde hij aan houding voor, opdat hij met den telefoon houder en zoo noodig, met Alkmaar een be spreking kan hebben. Vaststelling begrootingen, diensten 1931. De heer Heringa rapporteerde namens de commissie over de gemeente-begrooting, die van het G.E.B. en die van het B.A. De gemeente-begrooting voor 1931 wijst in ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 34771.81, met een post van 1138 84 onvoorzien. De rekening was in orde bevonden. De Comissie heeft evenwel opmerkingen, waarvan de voornaamste is, waarom er geen bedrag voor opcenten op de grondbelasting is uitgetrokken. In de Commissie zeide de burgemeester, dat die opcenten automatisch waren vervallen. Over de opcenten op het personeel is ech ter in den raad gesproken. Automatisch mo gen de opcenten zijn vervallen, maar daar mee zijn de raadsbesluiten om ze te heffen nog niet vernietigd. De Raad moet dus be sluiten, ze af te schaffen of ze te heffen. Toen de heer Witteveen voorstelde, om de 15 opcenten op de personeele belasting ie laten vervallen, stemde spr. tegen, omdat zijn deskundige raadgevers geadviseerd had den, voor het eerste jaar voorzichtig te zijn, aangezien tengevolge van de algemeene ma laise in het volgende jaar de uitkeering uit de gemeentefonas-belasting wel eens veel minder kan zijn het aandeel in de kwade posten veel grooter. Bovendien staat men het volgend jaar voor een leening ten behoeve van den schoolbouw, waardoor jaarlijks het budget verhoogd wordt. Het zou zeker alge meene ontevredenheid wekken, als men in '32 weer opcenten ging heffen, wanneer men die nu afschafte. De opcenten op het „gebouwd" bedragen 40 en brengen 840 op. De 15 opcenten op den ongebouwden grond brengen 780 op. Het gaat dus om 1620. De voorzitter erkent, dat men had kunnen besluiten, de opcenten te laten ver vallen. Sr. had echter den Raad een lijstje overlegd, waarin aangegeven stond, wat men het volgend jaar zou moeten missen. Daarop stond de opcenten op de grondbelas ting en oe opcenten op de personeele belas ting. De heer Witteveen: Ik heb voorge steld om de personeele belasting te heffen. Er is geen voorstel van B. en W. geweest om ze wél te heffen Devoorzitter: B - en W. hebben voor gesteld, de opcenten op bet Personeel te handhaven en dit is aangenomen. De goed keuring van Ged. Staten is hierop verkregen. Op mijn lijstje stond, dat de opcenten op de grondbelasting zouden vervallen en er is uit een Raad geen voorstel geweest om die te handhaven De heer Witteveen: Er is geen raads besluit om de heffing daarvan in te trek ken, zoodat het oude raadsbesluit nog van kracht is. Er zullen dit jaar dus opcenten geheven moeten worden. De voorzitter meent van niet. Door de nieuwe wet zijn die opcenten automatisch vervallen, ook van het personeel als er geen besluit was genomen om dit te heffen. Wethouder Dekker deelde deze ziens wijze. Wanneer men ze had willen heffen, dan had men daartoe opnieuw moeten be sluiten. Een automatische vervalling sluit niet in, dat men moet besluiten, ze te laten vervallen. Wordt vervolgd. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond vergadefde 't Dep. Wierin- gerwaard van de Mij. tot Nut v. h. Alge meen onder leiding van den heer Daan Kaan in het lokaal van der Woude. De opkomst was natuurlijk niet best. Zelfs van de zeven bestuursleden schitterden er vier door afwezigheid. De secretaris zeide dat door de Mij boek jes worden uitgegeven getiteld: „Tot Geluk geboren" waarvan 2 ex. ter kennismaking zijn toegezonden. Een dezer boekjes is aan B. en W. ter hand gesteld met de bedoeling dat ze door het Gemeentebestuur worden aangeschaft om ze bij de aangifte van ge boorte aan de ouders uit te reiken. De boek jes bevatten veel leerzaams over de opvoe ding van het kind. Tot dusver werd dit door B. en W. voor kennisgeving aangenomen, zoodat nogmaals een schriftelijk verzoek zal gedaan worden. Omtrent de te houden huisvlijttentoon- stelling, waarover in een vorige vergadering reeds werd gesproken werd medegedeeld, dat deze in het a.s voorjaar zal gehouden worden. De jongens en meisjes en ook vooral jongedames kunnen dus vanaf heden reeds beginnen een en ander te maken. Ook werd nog opgenoemd een Floralia-tentoonstelling. Dit eischt echter nogal voorbereiding. Het bestuur zal hieromtrent informaties inwin nen. Misschien kan dan een volgend jaar eens een dergelijke tentoonstelling worden gehouden. Een serie ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo van 403. Ont vangsten 231.18; uitgaven 227 15. Wat de leeskring betreft, waren de ont vangsten 159.69; de uitgaven 158.65, zoodat hier een saldo was te boeken ad 1.04. Beide rekeningen werden nagezien door de heeren Jb. Kaan Kzn. en M. Peereboom en werden volmaakt in orde bevonden. Dé begrooting gaf een eindcijfer van f '222. Thans werd nog aan de orde gesteld bespreking winteravonden. Voor den lsten avond, te houden in Nov., werden uit een serie door het hoofdbestuur aanbevolen sprekers eenigen genoemd, zoo als de heeren Alt, v. d. Giesen, ds. v. d. Capelle, dr. v. d. Sleen, ds. Klaver enz. Het bestuur zal trachten een dézer heeren hier te krijgen. Verder werd besloten den 2en avond met eigen krachten te vullen, terwijl voor den laatsten avond de heer Kommer Klein geëngageerd zal worden. Het bestuur is reeds met hem in correspon dentie. Hierna sluiting. Lsj&r--V; WINKEL. Op 4 November a.s. zal de commissaris der koningin in deze provincie zijn vier jaarlijks bezoek aan deze gemeente brengen. HEER-HUGOWAARD. Inzet boerenplaats. Woensdag 22 October j.1. had des nam. te 1 uur, in café Schut, aan het Kruis alhier, ten overstaan van notaris Hilbrand te Ob- dam, ten verzoeke van mej. Weduwe D. BruijnsWeel, de voorloopige toewijzing plaats van de boerenplaats aan den Jan Glijnisweg, tegenover den Oterleekerweg, be staande uit boerenwoning met schuur, ierkel der, erf, bouw- en weiland, kad. Sectie B. nos. 482, 172a,173, 174, 175, samen groot 13.38.70 H.A., waarvan de definitieve toe wijzing zal plaats hebben op Woensdag 29 October a.s., terzelfder plaats en tijd. Voorloopig werd toegewezen als volgt: perceelen: groot 25.39 A., 4330— 2. bouwland, groot 5 snees 250— 3. groot 5 snees yi 275— 4. Y9 groot 5 snees 99 280— 5. 11 groot 10 snees 99 620— 6. weiland, groot 56snees 99 3503— 7. n groot 40 snees 99 2520— 8. 91 groot 40 snees 2440— 9. 99 groot 56)4 snees 99 3559.50 10. 11 groot 16 snees 976— 11. 11 groot 11 snees 99 550— 12. 91 groot 11 snees 99 671. 13. 11 groot 16X snees 99 924. 14. 11 groot 22 X snees >9 1350. 15 11 groot 16 snees 99 896— 16. 11 groot 16)4 snees 99 924— 17. 11 groot 26 snees 99 1586— 18. 11 groot 60 snees 99 3900— 19. 11 groot 41X snees 99 2448.50 20. 19 groot 4154 snees 99 2407— 21. 11 groot 55)4 snees 11 3385.50 Zoodat de totale razetsom be draagt slechts 37795 50 De toewijzing heeft plaats zooals hierbo ven is gemeld, op Woensdag 29 October a.s., des nam. 1 uur, in café Schut. Het bestuur van „Crescendo" heeft het voornemen bij voldoende deelname on der leiding van haar directeur, den heer Zaal, een kinderkoor op te richten. Als 't eenigszins kan, zal nog in dit seizoen een operette opgevoerd worden. De repetities zullen reeds a.s. Vrijdag in café Kamsteeg beginnen en voortaan eiken Vrijdag gehouden worden des middags van kwart over 3 tot kwart over 4, zoodat de kin deren niet in 't donker naar huis gaan en geen aparte reis hebben te maken De weke- lijksche contributie bedraagt 10 ct. per kind. We hopen en vertrouwen, dat het bestuur in zijne verwachting niet zal teleurgesteld worden, dat velen zich bij de:: heer Zwiep zullen aanmelden, die gaarne zjn steun en medewerking heeft toegezegd. HEILOO. Woensdagmiddag 3 uur zou notaris d; Lange tot den publieken verkoop van de eigendommen van de erven Piers-Kok over gaan, toen hem bekend werd gemaakt dat een der erfgenamen zwakzinnig was en zijn dochter de volmacht tot verkoop namens hem had geteekend. Daarom kon de verkoop niet doorgaan. De werkzaamheden aan het nieuwe station en bijkomende werken vlotten goed Gistermorgen is de trein voor het eerst ov?r het nieuwe spoor gegaan en nu zullen de oude rails verdwijnen. Ook het verhoogde perron is nagenoeg gereed, zoodat de passa giers aan het nieuwe perron uitstapten. Ook de nieuwe los- en laadplaats bezuiden de spoorbaan is gereed. Het schijnt dat na Limmen hier de weg- verbreeding aangepakt zal worden. In de Buurt is men nog niet tot overeenstemming gekomen, doch aan het gedeelte bezuiden den Stationsweg is men begonnen met de afbraak der huizen die in den weg staan en is men reeds met den bouw der nieuwe hui zen begonnen. Zooals we laatst berichten is aan het zuidelijk gedeelte (grens van Lim men) alles gereed. LIMMEN. De afsluiting van den Rijksweg over de geheele breedte (waardoor alle verkeer ts omgelegd) geeft heel wat stagnatie. Al het vervoer over het gedeelte Vischweg-Molen- weg moet over Disseldorp. Maar met dit al komt er in Limmen een prachtige weg en door de vele nieuwe huizen het opruimen van de lichtpalen en straks de nieuwe beplanting zal het dorp een mooi aspect krijgen. BERGEN. Bij Koninklijk besluit van 27 Sept. 1.1. No. 23 is het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank m het klein in deze gemeente, thans 12 bedragende, met ingang van 1 Jan. 1931 vastgesteld op 16. Door den Rijksveldwachter Vermeulen is bij een inwoner dezer gemeente aan de Breelaan een toestel in beslag genomen, waarmede radio-morseteekens werden uitge zonden. De oorzaak van de storingen, welke door verschillende luisteraars herhaaldelijk werden ondervonden, zal vermoedelijk hier mede wel opgeheven zijn. De opbrengst van ruim 27 H A. land, verhuurd door de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemenete, bedraagt 2794, tegen 3155 van een vorige verhuring. Uitslag van den schietwedstrijd van de afd. van den Vrijw. Landstorm Bergen— Wognum, gehouden te Wognum. Vrije baan: 1. C. Roozendaal, 2. J. Punt, 3 C. Bellekom, 4. G. Hoogerwerf, 5. N. Kuip, 6. P. Winder, 7. C. Dekker, 8. S. Roo zendaal, 9. C. de Boer. 10. J. Leijen. Geluksbaan: 1. A. Apeldoorn, 2. C. Elis, 3. P. Sjerps, 4. B. Mes, 5. N. Kuip. Klasse A: Wognum 364, Bergen 399 p. Wisselbeker gewonnen door Bergen. Klasse B: Wognum 361, Bergen 357. Zilveren med. gewonnen door Bergen. Klasse C: Wognum 315, Bergen 353 p. Bronzen med. gewonnen door Bergen. Hoogst aantal punten voor Wognum M. Bleeker 47, voor Bergen J. Smit 49. Naar goedkooper verkeer. Men mag veilig aannemen, dat het meeren- deel van het publiek weinig geestdrift heeft voor het streven naar verhooging van de snelheid van verkeersmiddelen. Een veilig mag men aannemen, dat dit publiek niets dan sympathie zal hebben voor het streven het verkeer goedkooper te maken, te meer indien hiermede noodzakelijk een matiger snelheid gepaard moet gaan. Want snelheid is altijd duur. Daarom verdienen de proeven belangstel ling, welke thans n Engeland op vrij ruime schaal worden genomen om de kosten, aan vervoer in het algemeen en aan passagiers vervoer in het bijzonder verbonden, te redu- ceeren. De proeven hebben plaats met z.g. Diesel-omnibussen, anders gezegd omnibus sen, die zijn voorzien van olie-motoren ten behoeve van de voortbeweging, heeri en weer tusschen Manchester en Leeds b.v. loopen zulke bussen. Zij bieden plaats aan 46 reizi- fer. De werking van den Dieselfnotor is zoo- anig, dat de electrische ontsteking, voor den benzinemotor uiteraard noodzakelijk, kan worden gemit. Dit komt aan den eenvoud van de functie ten goede. Een andere goede eigen schap van den motor is, dat hij niet, als de benzine-motor, brandgevaar wekt. Het be langrijkste is echter dat de brandstof zoo veel goedkooper is dan benzine, n.1. 70 per cent. Toch is het arbeidsvermogen, dat een hoeveelheid ruwe olie in den Diesel-motor kan ontwikkelen tweemaal zoo groot als een zelfde hoeveelheid benzine kan ontwikkelen in den benzine-motor. Uit deze eigenschap pen vloeit voort, dat de genoemde omnibus voor 48 personen over een afstand van 100 K M. slechts voor 95 cent aan brandstof op stookt. Een benzine-motor gebruikt voor den zelfden aftand ongeveer 6.25 aan benzine Dit is een indrukwekkend verschil. De Diesel omnibus kan, als gevolg van de zwaarte der motoren, niet zoo gezwind langs de wegen ijlen als een benzine-omnibus; maar de vaart is toch ruim voldoende. De groote Londen- sche omnibus-maatschappij met haar 5000 voertuigen in geregelden dienst, gebruikt per jaar niet minder dan 150 millioen liter benzine. Men kan dus uitrtkenen, hoe enorm veel zij zou kunnen sparen, indien die bussen op Diesel-motoren liepen. Dat dit tot heden niet is geschied moet worden verklaard uit het feit, dat de Diesel-motoren ongemeen zwaar van bouw moeten zijn om aan den bij zonderen hoogen druk in de cylinders weer stand te kunnen bieden. Het zware gewicht was nimmer een bezwaar voor stationaire of voor scheepsmotoren, maar belemmerde zeer het gebruik van dit type in transport te land De laatste jaren is de Diesel-motor echter zoodanig vervolmaakt en daarbij lichter van bouw geworden, dat hü than zelfs reeds HET LEVEN WAS HAAR EEN LAST. Waartoe neerslachtigheid kan lelden. Een eenzame w eduwe van 70 jaar, die alleen en verlaten ergens buiten leeft, had hevige rheumatiek in handen en knieën en geen middel mocht baten. Is het te verwonderen, dat zij neerslachtig werd en radeloos? Gelukkig probeerde zij toen het eenige middel, dat haar weer overeind kon helpen. Kruschen Salts. „Ik wilde u toch even met een paar woorden schrijven, hoe Kruschen Salts mij geholpen heeft. Ik ben weduwe en 70 jaar oud en toen ik met Kruschen begon waren mijn gewrichten erg stijf en ik had erge rheumatiek in handen en knieën. Ik gebruik Kruschen nu ongeveer twee jaar en heb tegenwoordig maar heel weinig rheumatiek. Eigenlijk meestal heelemaal niet en mijn gewrichten zijn veel soepeler. Maar 't ergste van alles was, ik had vroeger geregeld vreeselijke vlagen van neerslachtigheid (Ik woon alleen in eer. streek) zoo erg, dat ik te bang was om bij een rivier te wandelen die dicht langs mijn huis loopt, uit angst dat ik er dan in zou springen om zoo een eind aan alles te maken Ik ben blij, dat ik dergelijke ideaën nooit meer heb. Een feit is, dat iedereen mij nu beschouwt als een heel opge wekte kameraad." Mevr. E. A. C. De meest voorkomende oorzaak van neerslachtigheid is constipatie een verradelijke klacht, omdat de lijder het zelden in verband weet te brengen met de gevolgen. Hij weet niet, dat constipa tie beteekent een gestadige ophooping van lichaamsgiften, die den geest ver suffen, de zenuwen ondermijnen en de algeheele veerkracht vernietigen. Kru schen Salts maakt constipatie onmoge lijk. Kruschen helpt lever en nieren om hun natuurlijke werking op natuurlijke wijze uit te voeren, het verwijdert zacht maar volkomen alle giftige afvalproduc ten en zorgt voor een zuiveren bloed stroom. Daarom heeft U, wanneer U ge regeld Kruschen neemt, nooit te weten, wat melancholiek beteekent en U zult zich nooit „zenuwachtig" voelen of ter neergeslagen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. dienst doet in eenige particuliere auto's in Engeland. De eerste stappen naar ruime toe- passing van den Diesel-motor in het open baar personenverkeer schijnen in Engeland te worden ondernomen, waar een paar voor uitstrevende fabrieken met de Duitsche pa tent-bezitters hebben overeengekomen voertui gen van het geschetste type te vervaardigen •ndien de motor blijft bevredigen, dan komt een ware ommekeer in weg-transpórt, hoewel deze zich slechts langzaam zal kunnen vol trekken, daar met de vervanging van benzine door olie en van den eenen motor door den anderen veel kapitaal gemoeid moet zijn. Bo vendien zijn er in de wereld een aantal finan- ceel zeer krachtige ondernemingen, wier be langen geschaad worden door zulk een om wenteling in het transportwezen. Downing Street 10. j Downing Street is een korte zijstraat van Whitehall, de avenue van Westminster, waar de monumentale regeeringsgebouwen zich verheffën. Downing Street wordt aan een zijde geheel begrensd door zijgevels van zulke regeeringsgebouwenaan de andere zijde voor de helft. De tweede helft heeft twee ambtswoningen. No. 10 en No. 11. Downing Street No. 10 is het meest vermaar de adres van Londen, maar klaarblijkelijk ook het meest gehate door hen, die er moeten wonen. Dat is altijd de premie met zijn ge zin, indien hij er een heeft. Het huis is hel schrikbeeld voor het premierschap, Baldwin heeft er van gezegd (het blijkt uit een rapport van een commissie, die de „loonen en arbeids voorwaarden" van ministers heeft onder zocht), dat het oud en donker is, dat het spoe dig vuil wordt en dat het in alle opzichten ongeriefelijk is. Macdonald en Lloyd George onderschrijven dit oordeel. Drie partijleiders, die overigens in nagenoeg alle zaken van po litiek en levensbeschouwing met elkaar van meening verschillen, zijn het gloeiend met elkaar eens over de leelijkheid en de ver schrikking van deze officieele woning. Een in het geheim gedragen leed van Engelsche premiers, het leed van het huis, is nu' ont huld. En gelukwenschen aan toekomstige premiers zullen vergezeld moeten gaan van uitdrukkingen van mededoogen over het domesticale lot dat hun wacht. Het rapport onthult verder, dat het departement voor Openbare Werken niets voor niets doet in dit huis. Wel eischt het een groot deel van de kelders op voor berging van regeeringssteen- kool. De premier kan een deel van de kelder ruimte gebruiken voor zijn „privé"-steenkool, die hij per zak moet betalen. Er zijn twee ka mers, een staatseetzaal en een staatsontvang- salon, die niet voor het gebruik van den pre mier en zijn familie of eigen gasten zijn be doeld en die voor staatsontvangsten of an- dere z.g. gezielligheidsfuncties door den staat worden opgeëischt Die kamers worden ver warmd op kosten van het land. Er tusschen- in ligt een klein vertrek, waar de premiers gewoonlijk hun ontbijt gebruiken. Dat ver trek wordt niet door den staat warm gehou den. Elk gezinshoofd zal met Badwin sym- pathiseéren wanneer hij wanhopig uitroept dat de gas- en electriciteitsrekeningen van het huis kolossaal zijn. Macdonald heeft voor die commissie niet minder zijn nood geklaagd Hij woont in Downing Street tegen zijn zin en tegen den zin van de leden van zijn gezin. Jamer dat MacDonald's Nederlandsche huis houdster geen gelegenheid heeft gehad haar nood te klagen over dit vermaledijde huis. Ik weet, hoe zij er over denkt. Dit alles is publiek geworden uit de door de commissie bespro ken vraag of het salaris van den premier van Groot-Brittannië toereikend is voor zijn behoeften. Zij heeft ontkennend geantwoord en voorgesteld, dat het zal worden verhoogd van 5000 pd. st. tot 7000 pd. st. Men zou het ook billijk vinden, indien het departement van Openbae Werken voor 't onderhoud van deze antidiluviale ambtswoning zou zorgen. Het is wel een merkwaardigen toestand, dat

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9