Landbouw en Veeteelt. 8 Stadsnieuws Boeken Tijdschriften waardoor deze in volk vaart daarop inreed, en de afsluitboomen finaal in drie stukken aan de zijde van den weg kwam te liggen. De auto was ernstig beschadigd al kon deze op eigen kracht nog een garage bereiken. De inzittenden een viertal dames en heeren kwa men, wonder boven wonder, met den schrik yrij. De chauffeur had een ernstige blessure aan een der handen bekomen. De glasscher ven van den auto kwamen uit zijn hals de correspondent bedoelt zeker uit zijn boord of de kraag van zijn jas (Red. Alkm. Crt.) rollen. Zondagavond na sluiting van de café'* 'ontmoetten elkander een tweetal personen een zekere G. en L. die blijkbaar een veete ihebben. In minder dan geen tijd en voordat de politie op het geschreeuw was komen op dagen, had de een den ander een steek met een mes gegeven terwijl de andere om een mestvork uit was en G. daarmede op zijn 'hoofd bewerkte. De politie kon, de vechten den scheiden, maar G. moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen en zijn won de werd oip drie plaatsen gehecht. Dat dit jmuisje een staartje voor de rechtbank te fikmaar zal hebben laat zich begrijpen. K. v. K. VOOR WEST-FRIESLAND. /De Kamer van Koophandel en Fabrieken foor West-Friesland hield j.1. Zaterdag te Tloorn een vergadering onder leiding van den heer M. A. Emmerling. Hooge spoorvrachten. Naar aanleiding van de in de vorige ver gadering gehouden besprekingen over den /steun aan land- en tuinbouw besloot het Bu reau der Kamer tot verzending van een adres aan de directie der Nederlandsche Spoorwe gen, waarin dringend wordt verzocht te wil len bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een verlaging der spoorvrachten wordt doorge roerd. Afschrift van dit adres is verzonden aan den minister van Waterstaat. Besloten werd tot de verzending van een telegram aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen en aan den minister van wa terstaat, waarin inwilliging van het verzoek ten zeerste wordt aanbevolen. Aan de Tweede Kamer is een adres ver zonden, waarin wordt verzocht, het wetsont- iwerp tot verhooging van den accijns op ge distilleerd niet aan te nemen. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur der P. T. en T. inzake de iiachtposttreinen. Daarin wordt gezegd, dat nog geen beslissing kan worden genomen linzake de door de Kamer gevraagde aan sluiting op de ingestelde nachtposttreinen, ©e aandacht wordt er op gevestigd, dat de ingestelde nachtposttreinen op zichzelf ook 'voor de in West-Friesland gelegen plaatsen reeds een belangrijk voordeel bieden, omdat de avondcorrespondentie, die thans eerst in de middag- of avonduren haar bestemming bereikt, voortaan reeds met de eerste morgen- treinen wordt ontvangen. Aangezien thans het vervoer met de nachttreinen is geregeld, zal het beter dan voordien mogelijk zijn te beoordeelen, in hoeverre de gevraagde aansluiting in ver band met den omvang van de te vervoeren post wel gewettigd is. Op grond van de door de Kamer en haar leden opgedane ervaringen mogen naar haar oordeel geen hooge verwachtingen worden gekoesterd, omtrent het gebruik van Espe ranto voor de handelscorrespondentie. De begrooting werd overeenkomstig het voorstel van het Bureau vastgesteld tot een bedrag van 14.383 in ontvang en uitgaaf. Bij de,rondvraag werd nog gewezen op een gevaarlijke knik bij de brug in den weg OudendijkBeets in onderhoud bij de Beet- sterkoog, alsmede op den toestand van den toegangsweg van de Purmer van Edam af, die door het bietenrijden met een dikke klei laag is bedekt. Ook werd nogmaals de wenschelijkheid bepleit, de eerste motortrein\«erbinding met Zaandam niet in Hoorn, maar in Enkhuizen te doen aanvangen. KAASCONTROLESTATION „NOORD-HOLLAND". In het Landbouwhuis te Alkmaar heeft het Kaascontrolestation „Noord-Holland" vergaderd, hoofdzakelijk ter behandeling van de statutenwijziging en van de wijzi ging van het Huishoudelijk Reglement, noodig geworden wegens de wijziging der Rij'ksvoorschriften, waaraan de kaascon- trolestations voor volvette kaas moeten vol doen om onder Rijks toezicht te kunnen wor den gesteld. 1 In de Kaascontrolestations „Utrecht" en '„Zuid-Holland" werden deze statutenwijzi ngen reeds behandeld, doch algemeen leeft men daar ontstemming uitgesproken over het dwingend ingrijpen van de regee- iring in de samenstelling en den arbeid van de Kaascontrolestations. 1 Voor het Kaascontrolestation „Noord- Heiland" zijn de door het Rijk voorgestelde wijzigingen niet zóó ingrijpend. Na opening door den heer G. Nobel was aan de orde de behandeling van de statuten wijziging; daar in deze vergadering het in art. 41 der stauten geëischte tweederde van het door de gezamenlijke aangeslotenen uit te brengen stemmen niet tegenwoordig was, moest de stemming over de wijziging uitge steld worden tot de middagvergadering, waarin besloten moet worden bij meerderheid der stemmen. De secretaris leest de gewijzigde statuten artikelsgewijze voor. Bij art. 1 vraagt de heer De Boer (Stom- petoren) wie of de normaliteit bepaalt van het watergehalte in de kaas. De heer De Waal (secr.) merkt op, dat, (Wanneer het Rijk daarvoor een norm vast stelt, daarin eerst de besturen der Kaascon trolestations wel gehoord zullen worden; en die besturen zullen eerst de ledenvergaderin gen hooren. i De heer Kaan (Wieringerwaard) zag gaarne bij de regeering een verzoek gedaan om kaas van 20 plus uit te schakelen in den handel; de 40 plus lijdt hieronder in reputa tie. Op voorstel van den heer Dr. Schey wordt besloten dit punt op een andere vergadering apart te behandelen. De heer Davelaar (Stompetoren) stelt voor het volgende artikel te schrappen. - Vrt. 46. De aangeslotenep zullen de boeten betalen, die op de overtredingen of niet-na- koming der verplichtingen zijn gesteld. voor zooverre uit het niet-nakomen der voorschriften ten aanzien van het vetgehalte der kaas naar het oordeel van het bestuur voor derden directe schade mocht zijn voort gevloeid, zal het bestuur tenzij op andere wijze hierin is of wordt voorzien onver minderd het hierna in art. 38 en 39 bepaal de, den aangeslotene verplichten om voor noemden derden eene vergoeding uit te beta len tot een bedrag, dat door hrt bestuur zal worden vastgesteld, behoudens beroep op den Raad van Beroep. De heer Davelaar bestrijdt dit artikel en is van meening, dat het Rijk hier te veel in grijpt. De voorzitter merkt op, dat in het Kaas controlestation „Noord-Holland" nog nooit een kwestie geweest is over te laag vetgehal te van kaas, aan een handelaar verkocht Spr. acht het soepel als het bestuur hier uit spraak doet. De stemming wordt tot de middagverga dering aangehouden. Bij art. 7 stelt de heer Bakker (Venhuizen) voor, dat het aantal uit de aangeslotenen ge kozen leden van 2 tot 4 wordt gebracht. De voorzitter wijst er op, dat dit voor schrift door het rijk is gegeven, om 'het vertrouwen in het buitenland niet te schokken over het toezicht; het is daarom beter, dat het bestuur niet voor het grootste deel uit direet-belanghebbenden bestaat, om het vertrouwen te benouden, dat de controle goed en onpartijdig wordt uitgeoefend. De heer Davelaar kan ermee accoord gaan, wanneer niet verder de weg wordt opge gaan, dat de belanghebbenden meer worden uitgeschakeld. De heer Commandeur acht het zeer ge- wenscht om dit artikel zoo aan te nemen, om te voorkomen, dat het toezicht geheel in handen van het Rijk komt. De voorzitter sluit de discussie over dit punt. De hetr Jensma (Lutjewinkel) vraagt of art. 31, waarbij bepaald wordt, dat de alge- meene vergadering de begrooting en de reke ning en verantwoording vaststelt, niet in strijd is met art. 16, waarbij bepaald is, dat het bestuur vaststelt het bedrag van de noo- dige middelen ter dekking van de directe kos ten van den dienst. De heer De Waal wijst op de Rijksvoor schriften, waarin deze bepaling werd opge nomen, om te voorkomen dat de aangeslote nen invloed uitoefenen b.v. over aantal con troleurs e. d. Voor het station „Noord-Hol land" houdt dit artikel geen wijziging in. De statutenwijziging is hierna afgehandeld; de stemming er over wordt aangehouden tot de middagvergadering. Wijziging contributieschema. Bij de wijziging van het Huishoudelijk Reglement werd het volgende voorgesteld be treffende wijziging van het contributie- schema: In art. 4 wordt de zesde alinea: „Het Be stuur berekent de bijdrage per 100 K.G. voor de verschillende klassen enz." als volgt ge wijzigd: „Het bestuur berekent de bijdrage per 100 K.G. voor de verschillende klassen zóó dat de tweede klasse 0.6, de derde klasse 0.5, de vierde klasse 0.4, de vijfde klasse 0.35, de zesde klasse 0.3, de zevende klasse 0.26, de achtste klasse 0.23, de negende klasse 0.21, de tiende klasse 0.20, de elfde klasse 0.19, de twaalfde klasse 0.18, de der tiende klasse 0.17, de veertiende klasse 0.16 en de vijftiende en hoogere klassen 0.15 maal de bijdrage van de eerste klasse per 100 K.G. hebben te betalen." Toelichting bij de wijziging van de zesde alinea van Art. 4. Dit betreft een wijziging in het contribu tieschema alleen voor de 9 grootste fabrieken (vanaf de zevende klasse), noodig geworden, omdat het gebleken is dat het bestaande con tributieschema enkele groote onbillijkheden met zich mede bracht. Vroeger was het langste contributiebedrag 11 ct. per 100 K.G. kaas n.1. 0.2 X 56 ct., maar vanaf het vorige jaar is vanaf de 9e klasse een contributiebedrag van 8.25 ct. per 100 K G. kaas vastgesteld, n.1. 0.15 X 55 ct., en deze daling nu van de factor van 0.2 op 0.15 blijkt een te groote sprong geweest te zijn. Het had tengevolge dat de minimum contributies in de 9e, 10e en 11e klasse lager waren dan de minimumcontribute in de 8e klasse, zoodat alle leden vanaf de 8e tot en met de 10e klasse een zelfde contrbutie be taalden. Door de nieuw voorgestelde rege ling worden nu weer regelmatig stijgende minimumcontributes verkregen. Hieronder volgt een vergelijking tussehen de contributiebedragen, volgens ae oude en de nieuwe regeling: Klasse van Contributie p. 100 K.G. kaas Lidmaatschap oude regeling nieuwe reg. Ie 55 ct. 55 ct. 2e 33 33 3e 27.5 27.5 4e 22 22 5e 19.25 19.25 6e 16.5 16.5 7e 13.75,, 8e 11 9e 8.25 10e 8.25 11e 8.25 12e 8.25 13e 8.25,, 14e 8.25,, 15e en hoogere 8.25 Het is de bedoeling dat deze nieuwe rege ling met ingang van 1 Januari a.s. in wer king zal treden. De voorzitter vraagt of de vergadering met dit schema accoord gaat. De heer Jensma voelt er niet voor, de con tributie van de groote fabrieken te verhoogen De secretaris noemt deze wijziging geen verhooging doch een meer billijke regeling; spr. toont met verschillende cijfers aan, dar fabrieken met verschillende productie-cijfers dezelfde contributie-bedragen storten. Bij verlaging van de contributie van de kleine fabrieken, zou een tekort aan contri butie ontvangen worden; het is billijk de groote fabrieken naar verhouding wat meer contributie te laten betalen. Op een vraag van den heer Davelaar merkt de heer De Waal op, dat de meerdere contributie-opbrengst 724.90 bedraagt, vol gens de productiecijfers van 1929. De heer Davelaar vindt het onbillijk, dat de kleine fabrieken mede-profiteeren van die pi eerdere opbrengst van contributie- 14.3 12.65 11.55 11 10.45 9.9 9.35 88 8.25 De voorzitter stelt voor dit gewijzigde Huishoudelijk Reglement aan te nemen en eventueel in de toekomst na een jaar een regeling naar billijkheid opnieuw in be handeling te nemen; het bestuur is daartoe §aarne bereid. Waar het geldt het huishou- elijk reglement, is wijziging goed mogelijk. Conform dit voorstel wordt met algemeene stemmen besloten. Hierna sluiting. In de middagvergadering, die slechts door één der aangeslotenen meer bezocht was, werd het wijzigings-voorstel niet meer be sproken. Over de gewijzigde statuten weed artikels gewijze gestemd. Over artikel 4e werd op verzoek van „Necrlandia" te Stompetoren hoofdelijk ge stemd. Dnt artikel werd verworpen met 96 stem men tegen, 78 voor en 1 stem blanco. De overige artikelen van de statuten wer den zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De heer Davelaar uitte nogmaals zijn be zwaren tegen artikel 4e; spr. vond, dat de regeering hier te dwingend optreedt en te ver ingrijpt in zaken, die niet de controle raken. Spr. noemt dit een unfaire zaak. De voorzitter komt op tegen deze uitdruk king van den heer Davelaar. De bedoeling van het artikel is het bestuur machtiging te geven eventueele geschillen tu9schen produ cent en kooper tot een goede oplossing te brengen. Spr. zag gaarne, dat de tegenstanders van dit artikel een andere redactie aangeven, welke dan aan den Minister ter kennis ge bracht kon worden. De heer Jensma stelt voor dit artikel al dus te redigeeren: het bestuur zal mits partijen daartoe den wensch hebben te kennen gegeven, en zich bij voorbaat bij de uitspraak willen neerleggen, als arbiter optreden. Deze redactie-wijziging zal aan den minis ter worden voorgelegd. De voorzitter sluit hierna de vergadering met een woord van dank. H 21 9n J 31 bz L13.5r W 20.7 VERHUUR WONING ZUIDERHOUT LAAN 4. B. en W. stellen in bijlage No 119 den Raad voor, te besluiten: I. met ingang van een nader door Burge meester en Wethouders te bepalen datum aan D. Hartog alhier, te verhuren van jaar tot jaar voor ten hoogste 5 jaren, de woning plaatselijk aangeduid Zuiderhoutlaan nr. 4, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 3025, tegen een huurprijs van 492 per jaar, onder de nader door Burgemeester en Wethouders met den huurder overeen te komen voorwaarden; II. voor het verrichten van de noodige on derhoudswerken aan de onder I bedoelde wo ning een crediet van ten hoogste 910 be schikbaar te stellen; III. de onder II bedoelde uitgave voor zoo veel noodig bij sujppletoire begrooting te re gelen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK; Langestraat 85. NIEUWE AANWINSTEN. Oorspronkelijk Nederlandsche romans: G 64 Goudsmit, S. Jankef's jongste. S 13 v Salomons, Anrüe. Verhalen uit het verre Oosten. S 85.7 Sterkste, De; door L. E. In het Nederlandsch vertaalde romans: D24.5k Detping, W. Kitty. D 69.5 Dorgeles, R. Houten kruisjes. G58.5ma Gorki, M. Matwej, de zoon van een non. Hamsun, K- Nieuwe aarde. JenJüns, H. De Bindles op zwart zaad. Lagerlöf, Selma. De ring der Löwenskölds (de groote betoo- vering). Walpoïe, H. Drie oude vrouwen. Wetenschappelijke werken: 020 M78 Moons, A. Ónstaan en ontwik keling der stedelijke volksboe kerijen van Antwerpen. 1925. Geïll. (g) Thomson, De Russische ziel en de Westersehe cultuur. Boeka. Practische levensgids. 1930. (Broehure.) (g.) Ruskin, Denken en doen. (g.) Stoom; handl. voor het stoombe- drijf. 1929. Geïll. (g.) Gedenkboek van het vijfentwintig jarig bestaan der Wereldbiblio theek. 1930. Portretten, (g.) 655 H67 Hoe ontstaat onze courant? (g.) 790 G20 Gedenkboek, Officieel, van de spelen der negende Olympiade Amsterdam 1928. 1930. Geïll 792 B6611 Boehn, M. von. Puppenspiele. Geïll. 834 M21 Mann, Th. Pariser Rechenschaft 834 M61 Michaelis, Karin. Flammendt Tage. 910.8 V71.5 Vlucht, De eerste, over de Noord pool van Roald Amundsen ea Lincoln Ellsworth. Geïll. 941 N10 Naber, Joh.W. A en L. de Neve. De vorstinnen van het Huis van Oranje-Nassau. 1898. Geïll. 941.2 J26b Japikse. N. Brieven van Johan de Witt. 1918. g=geschenk. INGEKOMEN PERSONEN. C. J. Gijzen, R.K., winkelbediende, Snaarmanslaan 23, van Haarlem. D. Arnout, opperman, N.H., 2e Tuindwars straat -4, van Rotterdam. B. Wawrosch R.K., dienstbode. Jul. v. Stolberglaan 1, van Bottrop i. W. H. Mensink, wed. van Marinus Theodorus Weiman, N.H., zonder beroep, Roemer Visscherstr. 28, van Haarlem. F. J Kubatz, R.K., in genieur, Langestraat 55, van Haarlem. C. Komen, R.K., bakkersknecht, Baan- singel 7, van Uitgeest. J. j. Oudhoff, R.K., pianostemmer, Bergerweg 44, van Amersfoort. M Rep, G.K., reiziger, Fnidsen 105, van Zandvoort A. G. Moormann, R.K., Stuartstraat 6, van Den 130 T29 170 B66 170 R87 621 S90.5 655 G20 Helder. G. J. Mooij, N.H., klerk directe belastingen, K. van 't Veerstraat 35, van Zwolle. C. F. Barbieri, R.K., metselaar, en echtg., N.H., Luttlk Oudorp, vah Ber gen (N.-H.) D. van der Toorn, gehuwd met G. W. Bosman, N.H.. Schelphoek 17, van Wormerveer. J. H. Kelholt, G.K., zonder beroep, Stuartstraat 38, van Zwolle. G. van Gennekom, N.H., zon der beroep, Druivenlaan 3, van Amster dam. J. A. W. Cools, R.K., cacaobe- werker en echtgenoote en kinderen, Boomkampstraat 30, van Oudorp. W. L. de Wit, R.K., slagersknecht, Spoor straat 54, van Amsterdam. T. Pot, geen, zonder beroep, Parkstraat 1, van Rijswijk (Z.-H.) C. A. Vlek, kinderjuf frouw, R.K., Kennemerstraatweg 19, van Heerlen. G. J. van der Kolk, N.H., bankwerker, Doelenstraat 24, van Zwol. Ie. G. de Boode, winkelbediende, N.H., Ridderstraat 2, van Haarlem. T. Bre- vé, N.H., dienstbode, Kennemerstraat weg 169, van Hoogwoud. E. Alberda, N.H., handelsreiziger, Stationsweg 164, van Bergen (N.-H.) T. Gorter, N.H., bakkersknecht, VIsscherlaan 20, van Bergen (N.-H.) S. Marwitz, N.H., com mies redacteur Hoogheemraadschap en echtg. en kinderen, Julianastraat 25, van Den Helder. J. Rol, N.H., assura deur, en echtg. R.K., en dochter, geen, Comansstraat 16, van Hilversum. D. Lont, geen, technisch controleur, en echtgenoote, N.H., Nieuwpoortslaan 124, van Wierlngen. T. van der Wal, N.H., dienstbode, Nieuwpoortslaan 155, van Haarlem. C. C. H. Köllmann, R.K., winkelbediende, Tesselschadestraat 14, van Utrecht. J. M. A. ten Kortenaar, R.K., winkelierster, Mient, 17, van Am-' sterdam. E. Hondius, R.K., zonder be roep, Leeghwaterstraat 23, van Amster dam. J. Muller, N.H., onderwijzer. Zil verstraat 8, van Den Helder. A. C. W. Buthfer, D.G., zonder beroep, Verdron- kenoord 45, van Delft. A. M. Leering, R.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 17, van Bergen (N.-H.) J. van den Hof, G.K., verpleegster, Stationsweg 168, van Haarlem. E. Dekker, C.G., huishoud ster, Spanjaardstraat, van Egmond aan Zee. J. Beets, zonder beroep, en echt genoote, N.H., van der Kaijstraat 5, van Hilversum. M. Wawrosch, R.K., dienstbode, Metiusgracht 22, van Bottrop i. W. C. P. M. van der Lans, R.K.e win kelbediende, Spdorstraat 24, van 's Hage. B. J. Gijzen geh. met C. W. Wolff, R.K. Snaarmanslaan 23, van Amsterdam. C. Schaap, R.K., zonder beroep, Nassau- plein 1, van Ursem. M. C. Noë, R.K., dienstbode, Breedstraat 33, van De Rijp. Tr. Raap, N.H., dienstbode, Hekelstr. 31, van Oudorp. M. Ennenga, G.K., monteur, Voordam 7, van Amersfoort. P. J. van der Bil, G.K., broodbakker, en echtgenoote, N.H., en dochter N.H., van der Woudestraat 33, van Oudorp. G. de Boer, D.G., stuoadoor en echtg. en 3 kinderen, Zuiderhoutlaan 1, van West- dongeradeel. A. van der Pol, R.K., spoorwegarbeider, Leeghwaterstraat 15, van Bergen (N.-H.) F. Wilms, D.E., electricien, en echtgenoote, Grelagestr. 6a, van Solingen (Dld.) M. de Bres, G.K., dienstbode, Kennemerstraatweg 79, van Dordrecht. C. van Geenhuizen, C.G.K., dienstbodee Kennemerstraat- weg 79, van Dordrecht. C. G. Kraijen- hoff van de Deur, geen, ingenieur R. Wa terstaat met echtg. en 5 kinderen, Ken nemerstraatweg 79, van Dordrecht. C. C. Sneeboer, R.K., Hoeverpad 13, van Haarlem. M. A. Kouters, R.K., dienst bode, Kennemerstraatweg 115, v. Stand- daardbuiten. B. Marinus, G.K., zonder beroep en echtgen. en dochter, Nieuw poortslaan 203a, van St. Pancras. A. M. C. Baten, geen, Groot Nieuwland 33/35 van Antwerpen. A. Watertor, N.H., banketbakker, Langestraat 63, van Schagen. VERTROKKEN PERSONEN. A. Bosman, N.H., kantoorbediende, van Maclaine Pontstraat 8, naar Amster dam. N. Reek, N.H. en dochter, geen, van Bierkade 13, naar Hoorn. J. N. Jonker, N.H., van Payglop 14, naar Berk hout. S. J. Witteveen, R.K., winkelbe diende, van Parkstraat 14, naar Eind hoven. M. A. Taheij, ondermachinist Ned. Sp., R.K., van Snaarmanslaan 61, naar Leeuwarden. A. M. Zwaan, N.H., gehuwd met L. Andersson, van van der Woudestraat 56, naar Schagen. J. Heeremans, R.K., zonder beroep, van Eikelenbergstraat 26, naar 's-Graven hage. J. Vreeker, R.K., hulp in de huishouding, van Magdalenenstraat 9, naar Utrecht. F. de Boer, N.H., arbei der en echtgenoote, van Overdiestraat 53, naar Bergen (N.-H.) S. H. J. Mar tin, kappersbediende, geen, van Ver- dronkenoord 72, naar Enkhuizen. Th. H. Heiming, kappersbediende, R.K., van Langestraat 64, naar Nijmegen. J. C. M. Klok, huishoudster, geen, van Baan- singel 5b, naar Amsterdam. H. Tum- fahrt, keukenmeisje, R.K., van Wilde manstraat 9, naar Koog aan de Zaan. N. Mieldijk, echt. van G. C. Alders, en kinderen, R.K., van Karnemelksbuurt 19, naar Egmond aan Zee. N. Smit, buitengewoon opzichter R. W., R.K., van Laat 79, naar 's-Gravenhage. \L J. Knol .kappersbediende, R.K.. van Helcel- straat 8, naar Haarlem. A. Balkema. N.H., zonder beroep, van Nassaulaan 26, naar Oudorp (N.-H.) J. Roos, gehuwd met J. R. Moelaert, N.H., van Vrouwen straat 10, naar Zuilen. A. C. Ottenbros, R.K., zonder beroep, van Laat 163, naar Heerhugowaard. J. Th. Kuiper, zon der beroep, R.K.. van Heerenstraat 6, naar Delft. D. Zwakman, wed. van W. Güjnis, N.H., zonder beroep, van Spoor straat 60, naar Heiloo. J. Duinmeijer, R.K., dienstbode, van Koningsweg 3t>' naar Castricum. M. M. Mulder, R K zonder beroep, van Oudegracht 285a! naar Zijpe. M. Blaauboer, D.G., zonder beroep, van Ritsevoort 43, naar Amers foort. A. J Veltkamp, stucadoor en echtgenoote, geen, van Tulpstraat 4a, naar Zeist. J. Manshanden, R.K., zon- a er beroep- van Verlengde Landstraat 14, naar Medembllk. Th. Langenberg, vrijwilliger N. O. I. leger, G.K., van Ra men 2, naar O. Indië. G. Koeman, N.H., dienstbode, van Polderstraat 16, naar Graft. A. Zamiaza, monteur, R.K., van Fr. Engelsstraat 8, naar Her wen en Aerdt, Lobith. P. Goudsblom, N.H., onderwijzer, van Zilverstraat 3, naar Krommenie, Bekentenissen van een croupier, door Paul de Ketchiva. Uitgave J. Philips Kruseman te s-Gravenhage Paul de Ketchiva is croupier geweest aan de groote speelbanken te Monte Carlo en in andere casino's aan de Cote d' Azur. Hii heeft dus het draaiende geluksrad bediend in de zalen waar de grooten der aarde el kander ontmoeten, waar het geld niet geteld wordt, hoewel het de inzet van het spel is en waar een breede schare misdadigers en demi mondaines van de kruimpjes leven, die van de tafels der rijken vallen en er wel eens aan meewerken, dat er meer kruimpjes vallen dan de aanzittenden voor hen willen over laten. Wie als een croupier van Monte Carlo ja renlang in het brandpunt der menschelijke hartstochten gestaan heeft, kan heel wat ver tellen. Hij heeft aan dezelfde tafel gezeten met keizers, koningen en prinsen, hij heeft hun gesprekken beluisterd, een studie van hen gemaakt als zij wonnen of verloren. Hjj heeft gentlemen-dieven hun buit in weinige uren zien verspelen en ook eenvoudige men- schen gezien, die een gelukskansje waagden met het verbluffend resultaat, dat zij de bank lieten springen. Hij heeft tallooze systemen zien toepassen en ze vrijwel alle waardeloos bevonden. Hij heeft spelers gezien, die hun fortuin verloren zonder een spier van hun gelaat te vertrekken en hij heeft ook menig* maal de schoten hooren knallen als een ge ruïneerde plotseling een revolver te voor schijn haalde en zich een kogel door hel hoofd jaagde. Dan schoten de commissairet du Jeu toe en de doode werd binnen de mi nuut naar een zijkamertje getransporteerd, zoo vlug, dat de spelers, die niet in de on middellijke nabijheid hadden gestaan er niets van bemerkten. En de croupier liet dadelijk daarop weer het geluksrad draaien: faites votre jeu, messieurs. Tallooze malen heeft de schrijver een ver leidelijk aanbod van schurken gehad ora aan het rad zoodanige veranderingen aan te brengen, dat zij gelegenheid zouden krijgen volgens een bepaald systeem te kunnen win nen, maar hij heeft terecht begrepen, dat hel zijn belang was de directie van het Casino zoo trouw mogelijk te dienen. Maar in zijn vrije uren heeft hij rondgekeken, in het Café de Paris, de verzamelplaats van alles wat rijk, chique en van vorstelijken bloede is en op zoo menig andere plaats in het Zuiden waar millionnairs voor ae sommen, welke zij voor hun genoegen uitgeven elk vermaak, van welk gehalte ook, kunnen koopen dat zij, zich maar kunnen begeeren. Zoo is dit boek tot een biecht geworden," de biecht van een man, die zelf niet zondigde maar die de menschen in al hun minder waardige hartstochten op hun slechtst ge zien heeft. Vooraf gaat een uitvoerige verklaring van de roulette en zoowel de schrijver als de ver taler van dit werk kunnen hun lezers maar één goeden raad geven: speel nooit om een bedrag van eenige beteekenis want van alle menschelijke emoties is er geefl, die zooveel kwaad en onzedelijkheid veroorzaakt als het dobbelen. Tj. Natuur en Vernuft uitgave van de uit gevers-maatschappij Elsevier te Amsterdam vervolgt in de veertiende aflevering het artikel over zetmachines. Van der S. schrijft bij aardige afbeeldingen over spinnen en spnnewebben, waarna de werktuigkundig in genieur P. Lugt het baggermaterieel be spreekt. Ten slotte geeft Dr. H. H. Zeijlstra Fzn. een uitvoerige verhandeling over pal men. Aflevering 35 van het mooie werk Landen en Volken, de wereld in al haar kleuren pracht, dat bij de Eerste Nederlandsche Uit geversmaatschappij te Amsterdam verschijnt geeft een beschouwing over België waan in voornamelijk het verschil tussehen Vla mingen en Walen belicht wordt. Dit artikel geeft o.a. zeer fraaie afbeeldingen van Brus sel, Antwerpen en Brugge. Naar een geheel ander deel van de wereld verplaatst ons het volgende artikel, dat over de sphinx en de pyramde handelt. Van de Egyptische monu menten wordt hierin veel wetenswaardigs verteld en er worden fraaie afbeeldingen van gereproduceerd. Daarna wordt verteld van Birma, dat een deel is van het keizerrijk In dië hoewel de luchthartige Birmanen geheel verschillen van de ingetogen bewoners van Britsch Indië. Het gebied waar de neger re geert is voornamelijk in Liberia en Haïti ge legen en van dit gebied, van land en volk wordt veel interessants verteld en getoond. In een beschouwing over het nieuwe Westen, de Vereenigde Staten van Amerika wordea vele mooie natuuropnamen maar ook treffen de foto's uit de steden getoond o.a. van hef Capitool te Washington In de 36e, laatste, aflevering wordt dit artikel voortgezet, waar na het Heilige Land. Palestina en zijn bewo ners aan de orde komt. Voornamelijk de ge kleurde afbeeldingen van de bevolking Joaer en Mohammedanen zijn zeer fraai. Het werk eindigt met een beschouwing over Afghanis tan, het rijk van den verdreven Aman Oella waarvan voornamelijk de geschiedenis zeei interessant is. Het mooie werk is met de zes-en-dertigste aflevering compleet en kan in zes deeler worden ingebonden. Kie-ke-boe het weekblad voor de jeugd, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt bevat het vervolg van de avon turen van Kiekeboe, door de redactrice, me vrouw Cramer-Schaap en een aardig lees lesje van F. H. N. Bloemink, getiteld: Wie het laatst lacht, lacht het best. De redactrice en de heer Bloemink zorgden nog? voor een paar aardige versjes en Benetti leert den kinderen van een garenklosje een kandelaar te maken. ','sr

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7