Alkiaarsclie Cnrait. Rechtszaken Kerk en school Marktberichten Binnenland H«ntord twes en dertigste Jaargang. W oensdag 29 October. Uit Rusland. Ne. 255 1930 Het gevaar van dumping. (Nadruk verboden). Eenige maanden geleden wezen wij, in een brief over de nieuwste phase in de ont wikkeling van de Russische huishouding, op het groote gevaar van dumping van den kant van Sovjet-Rusland als gevolg van de pjatiletka. De toestand was toen van dien aard, dat vrijwel niemand in het Westen aan de mogelijkheid van zulk een gevaar Jieeft gedacht en de dumping zelf slechts als mogelijkheid in de toekomst bekeken kon iworden. Intusschen hebben de dingen zich .ontwikkeld in de door ons gewezen richting ,ien het vraagstuk van de sovjet-dumping jheeft opgehouden een .zuiver theoretisch ka- iyaktèr te dragen, het is een vraagstuk van ,den dag geworden. Zooals steeds teekenen zich daarbij twee stroomingen af. Een gedeelte van de Wester- 'sche pers, hoofdzakelijk de zg. „gele bla den" of de „boulevard-pers", die belust is op '.sensatie en zich zelden door een critischen 'geest onderscheidt, ziet al de geheele wereld overstroomd van Russische goederen, die het jeconomischeleven van de kapitalistische we reld te gronde zullen richten. Een andere categorie journalisten, de openlijke of gehei me vrienden van de bolsjewiki (de laatste Igroep is wellicht veel erger dan de eerste, |omdat zij het publiek op een handige wijze om den tuin weet te leiden), ontkent de dum ping geheel of stelt de zaak als tamelijk on schuldig voor. Zooals steeds, ligt de zaak tusschen deze twee uitersten in. De veronderstelling, als zou Rusland de geheele wereld met goedkoo- pe goederen kunnen overstroomen en daar door het economische leven van alle landen in de war sturen, is natuurlijk te naïef om er ernstig over te spreken. Maar de beweringen yan de tegenpartij zijn niet alleen dwaas, maar zelfs gevaarlijk. Wij willen nu den 'toestand beschrijven, zooals hij in werke lijkheid is en ons daarbij niet op declamatie steunen (de vrienden van de bolsjewiki ge- yen steeds de voorkeur aan deze manier van ^„bewijzen"), maar op de feiten en statistie ken. Bij de beoordeeling van de dumpingmoge lijkheden moeten wij scherp onderscheid ma ken tusschen de volgende groepen van wa ren: 1. hout, 2. graan en andere levensmid delen, 3. steenkolen, olie e.d., 4. fabrikaten en halffabrikaten. Het makkelijkst is de dumping met hout Rusland heeft uitgestrekte bosschen en bij oordeelkundige exploitatie van die boschrijk 'dommen zou het land altijd een der belang rijkste leveranciers van hout kunnen zijn. 'Het zou echter daarbij niet de eerste plaats 'kunnen innemen, omdat de Russische bos schen zich hoofdzakelijk in streken bevinden, die moeilijk te bereiken zijn, die zoo ver van spoorwegen, havens enz. liggen, dat alleen reeds het vervoer van het hout naar de ha- ,vens het grootste^edeelte van het geld zou opeischen, dat hetnout in het buitenland zou kunnen opleveren. Daarbij komt nog, dat in die afgelegen streken geen arbeiders te vin den zijn. De sovjet-regeering heeft dit vraagstuk heel eenvoudig „opgelost". Zij laat alle bos schen vellen, die niet al te ver van rivieren verwijderd liggen, en bekommert zich in het geheel niet om de funeste gevolgne van de iontbossching. Aan nieuwe aanplantingen, om de aangerichte verwoestingen eenigszins aan te vullen, denken de bolsjewiki natuurlijk in het geheel niet. Arbeidskrachten verschaf fen zij zich eenvoudig door tienduizenden menschen naar de bosschen te verbannen en tr als slaven te laten werken. Die slaven krijgen geen vergoeding, alleen wat brood Het sterftecijfer is onder die ongelukkigen natuurlijk ontzettend hoog, maar daar be kommert zich niemand te Moskou om. Er zijn in Rusland irnrnjms „millioenen overbo dige menschen". Op deze wijze kost het hout den bolsjewiki letterlijk niets (het brood voor de houthakkers, havenarbeiders enz. wordt eenvoudig den boeren afgeperst). Alles, wat de bolsjewiki boven de vrachtkosten krijgen, dus volgens hun opvatting „zuivere winst" Dat stelt hen in staat, geweldige hoeveelhe den hout op de wereldmarkt te werpen en tegen belachelijke prijzen te verkoopen. Wie, als schrijver dezer regelen, met verschillende deskundigen op houtgebied heeft gesproken, ■weet, hoe zeer deze dumping-politiek van de bolsjewiki de houtmarkt gedesorganiseerd heeft en tot welke onhoudbare toestanden z;j heeft geleid. Met graan en andere levensmiddelen (ook producten van de zuivelindustrie en veeteelt) staan de zaken iets anders. De sovjet-regee ring dwingt de boeren een aanzienlijk ge deelte van den oogst aan de overheid af te staan. De boeren mogen alleen een minimal-: hoeveelheid graan behouden. Voor het den boeren gewapenderhand ontnomen graan betaalt de sovjet-regeering belachelijke prij zen en daarbij in de volkomen gedeprecieer de tsjerwonets-valuta. De bolsjewiki betalen den boeren met bankbiljetten, die hun niets kosten (alleen den prijs van papier en verf.) Practisch krijgen zij dus het graan vrijwel voor niets. Ook hier is dus elk bedrag, ge kregen boven de vervoerkosten, als een „zui vere winst" te beschouwen. De eigen bevol- k ng is in Rusland op zeer minimale rantsoe- i!'.—r gezet, waarbij niet alle inwoners een dr-ributiekaart krijgen, maar slechts die groepen, welke de bolsjewiki noodig achten ie vriend te houden. De overigen moeten maar zelf zien, hoe zij aan voedsel komen. Dat stelt de sovjet-regeering in staat, be trekkelijk groote hoeveelheden graan uit te voeren. De sovjet-uitvoer van graan zou dus wel tot een zekere daling van de graanprijzen op de wereldmarkt kunnen leiden, maar de te genwoordige catastrophe op de graanmarkt kon die uitvoer niet bewerkstelligen. De eigenlijke oorzaken van den tegenwoordïgen toestand kent iedereen. Er is eenvoudig een overvloed aan tarwe. Vergelijken wij de cij fers van 1913 (dus van vóór den oorlog) met die van '928/29 (de cfijgrs over het loo®en-4 de jaar zijn nog niet volledig), dan zien wij, dat de productie van tarwe met 11 pet is gestegen. De hoeveelheden niet-gerealiseerd' tarwe nemen steeds toe (in de laatste vier jaar waren die hoeveelheden als volgt: 3 8 millioen ton, 3.7 mil. ton, 6.2 mil. ton, 10.1 mil. ton). Daartegenover staat, dat het ge bruik van brood steeds daalt. Dat leidde tot de crisis, die wij nu aanschouwen. De gefor ceerde bolsjewistische uitvoer heeft den toe stand nog verwarder gemaakt, hetgeen de bolsjewiki overigens opzettelijk doen. Ook de suikermarkt heeft te lijden onder een overproductie. Ook hier speelt de sovjet uitvoer een ondergeschikte rol; die uitvoer verergert den toestand, die al erg genoeg is, schept wantrouwen. Om die resultaten te be reiken, moet de sovjetoverheid haar eigen be volking vrijwel geheel zonder suiker later, omdat de productie van Rusland ver bene den het minimale gebruik in dat land blijf'. Om de eigen bevolking bekommeren d; bolsjewiki zich echter niet. De hoofdzaak is: valuta te bemachtigen. De bolsjewiki willen nu ook steenkolen tot een massaal exportartikel maken. Zooals dz lezer weet, bestaat er ook op dit gebied In rit wereld overproductie. Rusland zelf produ ceert te weinig kolen en is nooit in staat ge weest de eigen behoeften te dékken. Den laat- sten tijd is daarin zelfs een aanzienlijke ach teruitgang gekomen, omdat de productie in het Donbekken, het belangrijkste kolenge- bied van Europeesch Rusland, onrustbarend, daalt en zelfs de talrijke terechtstellingen niet in staat zijn den toestand te redden. Dat zal echter den bolsjewiki niet beletten, kolen uit te voeren om waardevolle valuta te be machtigen. Die uitvoer zal betrekkelijk gering zijn, maar door te manoeuvreeren, de kolen nu hier, dan daar op de markt te brengen, kunnen de bolsjewiki met hun betrekkelijk geringe hoeveelheden kolen veel verwarring scheppen. Bij den uitvoer van suiker, kolen e.d. komt een nieuw element voor de bolsjewiki: de loo- nen. Hout wordt door slaven geveld, wier ar beid vrijwel niets kost; graan wordt den boe ren ontnomen en betaald met waardelooze papiertjes en daarbij tegen een belachelijk berekening. In de suikerfabrieken en in de ko lenmijnen werken echter arbeiders en hun ar beid moet betaald worden. Indien de beta ling alleen in papieren geld geschiedde, dan zou dat voor de regeerders weinig moeilijkhe den opleveren; zij kunnen immers zooveel pa pieren roebels drukken als zij maar willen De arbeiders eischehn echter behalve die pa piertjes ook goederen: levensmiddelen, klee- ren, schoeisel enz. Daar de prijzen van der gelijke goederen in Rusland zeer hoog zijn, zou het loon van den arbeider niet toereikend zijn voor het aanschaffen van het allernood zakelijkste. Daarom hebben de bolsjewiki zich gedwongen gezien aan de arbeiders en cenige andere groepen van de bevolking goe deren te distribueeren tegen betrekkelijk lage prijzen, zoodat de overheid aan die goederen verlies lijdt. Bovendien krijgt de arbeider ziju woning tegen zeer lage huur en worden hem gas, electriciteit e.d. tegen zeer lage prijzen geleverd, opnieuw met verlies voor de ge meenschap. Het loon van den Russischen ar beider bestaat dus niet alleen uit geld, maar uit verschillende andere dingen, waarmede men rekening moet houden bij het vaststel ïen van het reëele loon. Dat reëele loon is in Rusland veel lager dan in de kapitalistische landen (nemen wij het reëele loon te Londen voor 100 aan, dan is het loon te Berlijn 71 en te Moskou 50), maar het blijft op de pro ductie van Sovjet-Rusland drukken en laat op dit gebied minder vrijheid van beweging toe dan op het gebied van den houtuitvoer e.d. Stalin en zijn naaste helpers willen echter de pjatiletka (het industrialisatieplan, waar door Rusland binnen een paar jaar niet a! ieen Duitschland en Engeland, maar zelfs Amerika ver achter zich zou laten en het machtigste industrieele land der wereld wor den) niet opgeven. De geweldige uitgaven voor den aankoop in het buitenland van ma chines e.d. moet dus doorgaan. Daarnaast gaan de groote uitgaven voor de duizenden betaalde agenten van Moskou in het buiten land, wier salarissen niet in waardelooze jcebels, maar in volwaarde dollars, ponden en guldens uitbetaald moeten worden. De kans op het verkrijgen van een groote lee ning in het biutenland is nihil. Er blijft dus slechts één middel over: den uitvoer tegen zeer lage prijzen steeds meer en meer ap te voeren. Daarbij redeneeren de bolsjewiki als volgt: alle grondstoffen kosten ons niets. Er blijven dus alleen nog de loonen over en die moeten gedrukt worden. Den laatsten tijd- wordt dan ook al het mogelijke gedaan om de loonen te drukken. De arbeiders worden tot zoo iets als lijfeigenen gemaakt en ge dwongen, zich te-verplichten den tijd, dat de pjatiletka duurt, op dezelfde fabriek te blij ven en tegen een zeer laag loon te werken. Het is natuurlijk een vraag, in hoeverre het den bolsjewiki zal lukken de arbeiders in de zen toestand van lijfeigenschap te houden maar dat daardoor de kostprijs in Rusland sterk daalt en dat het gevaar van dumping steeds grooter wordt, is aan geen twijfel onderhevig. Dat gevaar bestaat in werkelijk heid, al is'het niet te zeggen, welke afmetin gen de dumping zal aannemen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Maastricht heeft den 50- jarigen koopman H. D. H. te Eygelshoven, ter zake, dat hij op 25 Juni een 3-jarig jon getje met zijn auto had overreden en gedood, tot 40 boete of 14 dagen hechtenis veroor deeld. INBRAAK IN HET GOOI. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft ver nietigd het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij een 32-jarig electriciën en een 40- jarig koopman, beiden uit Hilversum, schul dig verklaard werden aan poging tot dief stal door middel van inklimming in een wo ning aan de Begoniastraat te Hilversum en veroordeeld ieder tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van twee maanden voor hechtenis. Opnieuw rechtdoende, kwam het Hof, op grond van andere bewijsmiddelen, tot schul digverklaring. Het legde iederen verdachte twee jaar gevangenisstraf op, doch trok zes maanden van het voorarrest ai DOODSLAG. De rechtbank te Maastricht heeft den Duitschen mijnwerker J. H. H. uit Nieuwen- hagen, ter zake van doodslag op of mishan deling den dood tengevolge gehad hebbend van Josef Krasjek, door hem op 6 Juli 1930 met een mes in de rechter halsslagader te hebben gestoken, waardoor K. bijna onmid dellijk dood was, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was i jaar gevangenisstraf. EEN MAL GEVAL. De verkeerde Arabier. Wij lezen in de Haagsche Crt.: Eigenlijk was het een zedenzaakje, dat voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld omdat het z.g. zedenkweteende bijna niet ter sprake kwam. Voor deze zaak zaten twee Arabieren in de wachtkamer. Een Hasjoel en een Moises, de achternamen doen er niet toe. Samen kwamen ze de zittingzaal binnen met een vriendelijk glim- of grimlachje. Wie is dat? vroeg mr. de Bie, op Moisis wijzende. Moisis stond op en knikte. Ik ben Moisis, sprak hij in het Fraosch en ik ben de compagnon van Hasjoel. Hasjoel? Hasjoel knikte van ja en lachte. Moisis ging weer zitten. Toen ving de behandeling van de zaak aan. Votre profession? vroeg de tolk aan Hasjoel. Marchand! Wat voor koopman? informeerde mr. de Bie. Koopman mit klidjes, meneer! De politierechter ging toen vragen, of het waar was, dat Hasjoel ai eens over de grens was gezet, als zijnde een ongewenschte vreemdeling. Dat had mr. Loke aan mr. de Bie verteld. Maar Hasjoel beweerde, dat het niet waar was. Het werd een mysterie. Het is een familielid van me! zei Has joel. En waar zit dat familielid dan? vroeg de politierechter. Hier in de gevangenis! Het mysterie werd er niet door opgelost. Intusschen werd de juffrouw gehoord, die den verdachte op een zedendelict betrapt had. Zóó toen ze binnenkwam zei ze: Maar die man is het niet! Is-die-man-het niet????? Nee, 't was een man met een snor! Misschien de man, die achter op de bank zit? vroeg mr. de Bie, een ingeving krijgend. De juffrouw draaide zich om en antwoord de 'n beetje weifelend: Ja, zooiets! Moisis ging staan en lachte in 't Fransch: Oók wat moois! Mr. de Bie liet mr. Loke bovenkomen. Men snuffelde in papieren. Men sprak overluid zijn verbazing uit. En ondertusschen wierp Hasjoel een waarschuwenden blik in de rich ting van Moisis. Wacht eens! zei mr de Bie opeens. Ik zie het al. Er staat hier een verkeerde te recht. De verdachte heet Hoessim zie ik. En u bent? Hasjoel! Luid gelach _*n gegrinnik vulde de zaal. Hasjoel ging naast zijn compagnon Moi sis zitten. En Hoessim werd binnengeleid. De getuigen herkenden Hoessim als den dader en ofschoon er papieren waren, waar in stond, dat Hoessim een „vie excellente" (een voorbeeldig leven) leidde, toch eischte het O.M. 3 maanden gevangenisstraf tegen hem. Tot 2 maanden gevangenisstraf werd Hoessim veroordeeld. Hasjoel en Moisis stonden langzaam op, een beetje treurig. Die arme Hoessim ook. en die juffertjes, die allemaal dingen zien, die zij feitelijk niet moesten zien. Hoessim zelf droeg zijn lot met fierheid. Hij sloeg z'n confectie winterjas om zich heen als een burnoes en daalde de gladde trappen af om naar het arrestantenlokaal te worden gevoerd. Even later zat hij, trotsch als een groote hans, in de gevangen- auto, die op weg naar de gevangenis van een andere stad, nóg verder van Mekka verwij- deid dan Rotterdam. Den 31sten October zal het 40 jaar ge leden zijn, dat mej. G. M. Brügeraann, ge boren te Schagen, als zuster Antonia te Moerdijk in de congregatie van het H. Hart haar intrede deed. Mej. Donders van Alkmaar, voorheen volontaire aan de r.k. school te Uitgeest is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan die school. Voor het Vervolgonderwijs te Zuid- Scharwoude heeft zich dit jaar geen enkel rueisje aangemeld, zoodat geen onderwijzeres aan dit onderwijs verbonden moest worden. PREDIKBEURTEN. 31 October. Kapelkerk, 7 uur, Ds. Hak (Herdenking Kerkhervorming, met zang koor). NEDERLANDSCHE PROTESTANTEN BOND. Gister is te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de 61ste alge- meene vergadering van den Ned. Protestan tenbond geopend. De voorzitter, prof. B. D. Eerdmans uit Leiden, hield een rede over „De Beginselen van den Bond". Dr. K H. Boersema, voorganger van de afd. Leiden, hield een herdenkingsrede we gens het 60-jarig bestaan van den Bond. BOND VAN PROT. CHR. KWEEK SCHOLEN. Dezer dagen hield de Bond van Prot. Chr Kweekscholen onder presidium van ds. H. C van den Brink, te Utrecht zijn jaarvergade ring. In zijn openingswoord zei de voorzitter te moeten wijzen op de noodzakelijkheid van uitbreiding van het aantal Prot. Chr. Kweek scholen. Binnen enkele jaren zal er een te kort zijn aan chr. onderwijzers en dit is een gevaar voor het chr. onderwijs. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, ds. F. G. Pettrsen, bleek, dat er een ba tig saldo is van 184.40. Het voorstel van iet bestuur om van de aangesloten kweek scholen 3/10 pet. van de rijksbijdrage voor gebouwen en leermiddelen te heffen, werd met algêmeene stemmen aangenomen. De vergadering herkoos mr. L. K. Okma als bestuurslid. De heer H. J. van Wijlen sprak daarna over „E>e verhouding van de Overheid tot enze Kweekscholen". NEGENDE LEERJAAR IN PRUISEN? Onder de voorstellen, die de Pruisische re geering heeft ingediend ter bestrijding van de werkloosheid, behoort ook de invoering van het negende leerjaar. Met grooten spoec zal begonnen worden aan een onderzoek om uit te maken, of verlenging van den leer plicht met een geheel jaar inderdaad zal kunnen bijdragen tot oplossing van het werk- loozen vraagstuk. PAARDENMARKT. ALKMAAR, 2 QOct. 1930. Op de heden gehouden Paardenmarkt war enin totaal 276 Paarden aangevoerd, waarvan aanvoer en prijzen als volgt: Rijpaarden 200400; Werpkaarden 200—300; Slachtpaarden 110—250; Hitten 80-/ 300; 4 Veu lens 80—120. Handel stug. Het vorig jaar waren aangevoerd 226 en 3 veulens. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 29 Oct. 1930. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 250 vette kalveren, le kw. 0.96—1.18; Ce kw. 0.921.04; 3e kw. 0.82—0.92; 35 Nuchtere kalveren 12—20; 630 Varkens, vleeschvarkens (90—110 K.G.) 0.69—0.70; zware var kens 0.670.68; vette varkens 0.64— 0.66. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Oct. 1930. Langendijker Groentenveiling. 5100 stuks Bloemkool le s. (Le cerf) 5.60 10.30; Bloemkool 2e s. 0.90—1.30, Reuze Bloemkool 6.9015.60 per 100 stuks; 5350 K.G. Peen 1.30—2; Peen (kleine) 0.90—140.000 K.G. Roode Kool 1.10-/ 1.30; 24000 K.G. Gele Kool f i,602.60; 33000 K.G. Deensche Witte Kool 1.50—2.20; 6200 K.G. Uien 1.90—2.30; Grove Uien 2.302.70; Drielingen 1.401.80; Nep 3.90 4.20; 600 K.G. Bieten 1.90—2.60, al les per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 28 Oct. 1930. 9000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.403.60; Groote Schotsche Muizen 2.903.40; Ronde Duken 2.10— 2.40; Drielingen 4.10—4.80; 9600 K.G. Uien: Uien 2.40—2.70; Drielingen 1.401.60; Grove 2.60—2.70; Gele Nep 2.30—4.20; 1100 K.G. Peen 1.60; 25600 K.G. Roode Kool 1.10 3.70; 21000 K.G. Witte Kool 0.80— 1.20; 6200 K.G. Gele Kool 1.30— 3.40; alles per 100 K.G.; 3200 stuks Bloemkool 4.90—8.90 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, 28 Oct. 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool les. 11; 2e s. 4.50; 3e s. 2.10; Roode Kool 0.80—2.30; Witte Kool 0.80-/ 1.30; Gele Kool 0.50—1.50; Uien 0.901.25; Slaboonen 13; Aardappelen 1.30—1.60. WARMENHUIZEN, 28 Oct. 1930. Roo de Kool 1.20—1.70; Witte Kool 0.80 1.10; Uien 2.20; Grove Uien 1.70; Schotsche Muizen 3.30; Grove 2.90; Drielingen 3.50. Aanvoer: 5400 K.G. Roode Kool; 27800 K.G. Witte Kool; 2400 K.G. Uien; 3700 K.G. Aardappelen COOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 28 Oct. 1930. (Weekber.) 26022 stuks Eendeieren 6.907.10 en 34486 stuks Kippeneieren, waarvan de prij zen als volgt: 70—80 K.G. 12; 65—66 11—11.50; 63—64 10.90—11.30; 60-62 10.70—11.10; 58-59 10.60 10.90; 56—57 10.20—10.70; 53— 55 8.80-f 10; 50-52 7.90-ƒ 8.50; 4549 7.208. Afdeeling Pluimvee. Prijs per stuk: Oude Kippen 0.85— 2.25; Oude Hanen ƒ1—/ 1.70; Jonge Hanen 1.75; Oude Eenden 0.50. Prijs per K.G.: Oude Kippen 0.60—f 0.75; Jonge Hanen 0.75—0.90. VAN WIE ZIJN DE HORLOGES? Een dievegge aan 't werk. Aan het politiebureau Warmoesstraat 48 te Amsterdam, bevinden zich veertien gou den dames-armbandhorloges, welke door een 24-jarige vrouw, die klein van gestalte is, uit goudsmidswinkels hier ter stede zijn ont vreemd, te weten: lo. een rond horloge met bewerkte kast, zonder armbandje; 2o. een rond horloge met schuinen rand, waaraan een zwart riblintje; 3o. een rond horloge met gekartelde kast, waarop lauwertakjes, waar aan een zwart riblintje; 4o. een ovaal zes- kantig horloge, waarop no. 210189, waaraan een zwart riblintje; 5o. een ovaal zeskantig horloge, waarop no. 218485, waaraan zwart riblintje; 6o. een rond horloge, bewerkte kast, waaraan zwart riblintje; 7o. een rond horloge met schuin geslepen rand, waaraan riblintje; 8o. een ovaal zeskantig horloge, bewerkte kast no. 227898, waaraan riblintje; 9o. een rond horloge met bewerkte kast waaraan riblintje; lOo. een ovaal zeskantig horloge met bewerkte bovenkast no. 382098, waaraan zwart bandje; lio. een 7 loge, in wijzerplaat een geel cirkelni een ovaal zeskantig horloge met VC' >2o bovenkast no. 59695; 13o. een rond bewerkte kast, waaraan riblintje- ia°&. ovaal zeskantig horloge, met bewerw no. 419498, met riblintje. Zij, die oentr ka* ze horloges inlichtingen kunnen ver.»n! de- worden verzocht zich aan boveneen/»IIekiteB litiebureau te vervoegen, tusschen O d P°- uur v.m. ^12 In verband met bovenstaande on vernemen wij nog, dat de 24-jarjo-e pin? die gearresteerd en ter beschikking vVJ°u*. justitie gesteld is, haar werk ervan 1 de zich in horlogewinkels collecties fP 1 voorleggen en dan niets te koopen d,Jatei1 horloge weg te nemen. Op die manuJf!> zij veertien stuks buit gemaakt, die Jii wft haar thuis of bij de Bank van LPPn e bij beslag zijn genomen. Winkeliers di-'ng '"i herinneren kunnen bezoek van de ZJ* hebben gehad, weten nu waar zij dP K -Ve gestolen goederen terug te kunnen krijgt" ALTO DOOR TRAM GEGREPEjyj Hedenmorgen is de heer A. Pom^1'- bij het tuindorp bij Coevorden, toen h^ID{r zijn auto stapte om te kijken of deze ni'tUJt de tramrails stond, door de juist aanvi de Drentsche tram gegrepen en ongeval' meter meegesleurd. De heer Potsdam werd ernstig verminkt opgenomen en leed spoedig. ver- Het ongeluk moet te wijten ziin 3an feit, dat voor de locomotief van de tram wagen, geladen met vee, was gekonJu zoodat de machinist het uitzicht op denV miste. We8 SAMENWERKING TOT STANn GEKOMEN. Naar wij vernemen is met ingang van i November a.s. een samenwerking tot sfeJ gekomen tusschen de Holland—BrS Indië-lijn te Rotterdam en de Deutsche Han sa-Gesellschaft te Bremen, waardoor aal' den eenen kant de verbinding met Britsch- Indië is verzekerd, doch aan den anderen kant eenige Nederlandsche schepen uit d» I vaart zijn genomen. Door de exploitatie van den dienst is te Rotterdam een nieuwe maat I schappij opgericht namelijk de N.V. Directie en Agentuurmaatschappij Holland-Britsch Indië-lijn. Het gevolg van de samenwerkt met de genoemde Duitsche stoomvaartmaat. schappijen zal worden veranderd in een li daagschen dienst, terwijl de 14-daagsche ver binding met Colombo, Calcutta en Madras gehandhaafd blijft, terwijl echter van Bre^ men, Hamburg en Antwerpen elke week eer afvaart plaats heeft, zal van Rotterdam at slechts eenmaal in de veertien dagen een afvaart geschieden. Ten slotte vernemen wij, dat de dienst, die in samenwerking tusschen beide maatschappijen zal worden onderhou den, plaats vindt met elf Duitsche schepen en kier Nederlandsche schepen. EERVOL ONTSLAG. Bij Koninklijk besluit is roet ingang vaJ 1 Januari 1931 aan J. J. Stieltjes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inspec teur-generaal van de Spoor- en Tramwegen met dankbetuiging voor de gewichtige dien sten, gedurende een reeks van jaren de lande bewezen en is benoemd tot inspector generaal van de Spoor- en Tramwegen ir. T H. M. B. van Marle te Haarlem. W. M. RETERA. t In den ouderdom van 72 jaar is den beeldhouwer W. M. Retera, uitvoerde van beeldhouwwerken aan het Vredespaleis en aan de Ridderzaal, verschillende rijksge bouwen en laatstelijk aan den voorgevel en de aula van het gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. SP EENHOF F IN HOLLAND TERUG GEKEERD. Met de Johan van Oldenbarnevelt, die hedenmorgen te Amsterdam is aangekome:, zijn de heer en mevr. Speenhoff in gczelsdia? van hun jongste dochter van hun lndly iournée, welke in het geheel 11 maan<» heeft geduurd, in Holland teruggekeerd. ZICH ZELF AANGEMELD. Een notaris verduistert i 40V Gisteren heeft zich bij de justitie te Zutp aangemeld jhr. W. Bas Backer, notaris Apeldoorn, die verklaarde zich schuldigJ maakt te hebben aan verduistering van P minus 40.000. Hij is in verzekerde be**w De rechtbank te Zutphen heeft het fai"'s sement van den notaris uitgesproken. BRANDSTICHTING. p Te Groede is aangehouden de 20-1®1j, J. E., verdacht van het stichten van Ma de landbouwschuur van den 'an®^ L Becu aldaar. De man is naar Mtdd overgebracht en daar opgesloten. GRANAAT GEVONDEN, Te Delft heeft de politie van eenig gens een granaat afgenomen, die zij gevonden in een droog gemaakt ge°o de gracht aan den Geerweg. Het pr 1*^ zal worden gedemonteerd. in ge Men weet niet hoe het voorwerp noemde gracht terecht is gekomen. oc- t« nleuwe uitvinding om baby in slaap te wiegen, aonde* *Mf*m.9Rt§_Ê!aap.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10