fA Buitenland Luchtvaart DE DO. X. Heden een groote proefvlnch' gemaakt. BRITSCHE REUZEN-VLIEGBOOT. Binnenland ZOU wellicht 95 pCt. der karwijspeculairten worden uitgeschakeld en de handel weer op reëele basis komen- Verder zal de Holl. Mij. het K. N. L C. verzoeken, de regeering er op te wijzen, dat de karwij-verbouw groot gevaar loopt, indien airs «:n teeltregeling wordt ingevoerd. Ons land heeft bijna den alléén-verbouw van goede karwij. EGMONI>BINNEN. De afdeeling tuinders (L. T. B.) vergaderde Maandagavond. Na de opening door den voorzitter, den heer Liefting, werden de ingekomen stukken behandeld. Bericht werd ontvangen, dat de gemeente voor het tweede jaar van den tuin- bouwcursus f 80 subsidie verleende. In een circulaire werd het doel van het Boekhoud- bureau van den L. T. B. uiteengezet. Dit bureau houdt de boeken bij van de leden, geeft hun een betrouwbaar overzicht van de bedrijfsresultaten en regelt de belasting zaken. Op voorstel van het bestuur werd het ont werp der gewijzigde statuten goedgekeurd, evenals de begrooting, die werd voorgelezen. Een landbouwalmanak a 64 cent vond geen aftrek. Op een verzoek om steun voor het bureau van de K. S. A. werd afwijzend beschikt, even als op een circulaire van de onderwijsvereeni- ging van den L. T. B., die eveneens om een bijdrage vroeg voor de Land- en Tuinbouw scholen. De secretaris gaf hierna een overzicht van de levering der producten in het afgeloopen jaar. Dikke boonen 19542 KG.; Stamboonen 20499 K.G.; Snij- en andere boonen 1765 Kg.; verschillende soorten erwten 11617 K.G.; aardbeien 54819 KG.; bessen 247 K.G. De totale opbrengst was 19595.15, wat .16000 minder bedroeg dan in 1929. Als punt vaa bespreking voor de algemeene vergadering van het hoofdbestuur werd op gegeven een voorstel om pogingen aan te wenden tót het verkrijgen van steun in dezen 'tijd van malaise voor den tuinbouw. Het be stuur zal 2 afgevaardigden voor deze ver gadering aanwijzen, waarvoor f 8 vergoe ding wordt toegekend. Vervolgens werden de salarissen vastge steld en bepaald als volgt: Voorzitter en commissaris, elk 10, veilingmeester 320, penningmeester 130. secretaris 120. Dit jaar kan de gebruikelijke uitkeering van 1 der geleverde producten niet plaats hebben. Als lid in de commissie voor het nazien der rekening werd bij stemming inplaats van P. Admiraal benoemd P. Gaarihuis. Bij de rondvraag kwam nog ter spake de bepaling, dat een algemeen lid zonder bij storting van een inleggeld geen lid der tuin- iersafdeeling kan zijn. Hierna sluiting. DE GROOTE REDE VAN MUSSOL1NI. Engelsche persstemmen over de rede. f De Engelsche bladen geven de rede van Mussolini uitvoerig weer. De „Times is van meening, dat Hoover en MacDonadl in hun opmerkingen over Italië en Frankrijk nog zeker veel voorzichtiger geweest zouden zijn, wanneer zij van deze „strijdlustige rede van Mussolini" hadden kennis gedragen. Zij zouden dan hun optimisme nog enger be- grensd moeten hebben. Het zou zeker tot pessimisme stemmen, wanneer de drie groote mogendheden, wier vloot een kwestie van le vensgewicht is, zouden besluiten hun bewa pening ter zee te beperken en zij zouden moeten waarnemen, dat anderen hun voor beeld niet volgen en dus hun vrijwillig op gegeven machtspositie gaan innemen. De „Daily Herald", het dagblad van de Labour Partij, meent, dat Europa hoe langer hoe meer tot de oude gebruiken terugkeert. De diplomatieke oorlog is al begonnen. Te genover het Fransche bondgenooten-systeem zet Mussolini een groep, die bestaat uit Hongarije, Bulgarije, Turkije en misschien Griekenland. Thans doet hij ook een openlijk aanbod tot bondgenootschap aan Duitsch- land, welk aanbod bij baseert op een her ziening der vredesverdragen. Gezien al deze feiten acht de „Daily Herald'' het uit-rst noodzakelijk, dat men nu spoedig tot daden overgaat om een oorlog te verhinderen. De „Daily Express" spreekt van „Keizer Mussolini" en over sabelgekletter. Italië heeft meer dan eenige andere mogendheid in Europa den vrede noodig. Wanneer Musso lini blijft doorgaan op den weg, die hij thans volgt, veroorzaakt hij een catestrophe en zet hij alles op het spel, wat hij tot nog toe heeft bereikt. DE INZET VAN HET JAAR IX. y Groote feestelijkheden. .De geheele Fransche pers heeft begrijpelij kerwijze gereageerd op de jongste redevoe ring van Mussolini. Pertinax trekt in de „Echo de Paris" uit de verklaringen van den Duce de conclusie, dat Italië zich thanr sterk genoeg voelt om zijn „drang naar het Oosten" den vrijen loop te laten. De ïest van Mussolini's uitlatingen acht Pertinax slechts een versiering van de kern. De laatste twijfel, die men tot nog toe aan Fransche zijde gehad zou kunnen heb ben, is thans verdwenen. Tusschen Frankrijk en Italië gaapt een afgrond, die de diploma tie niet makkelijk zal kunnen overbruggen. 'Vraagt men zich af, waarom Mussolini juist dit oogenblik heeft uitgezocht om zijn rede te houden, cian moet men eraan denken, dat op 6 November a.s. de laatste voorbereidin gen voor de Ontwapeningsconferentie begin nen, en dat Mussoiini er voor het begin der onderhandelingen klaarblijkelijk op heeft willen wijzen, dat de ontwapening een utopie zal blijven, zoolang men niet heeft toegege ven aan de eischen van Italië. Geprikkeld door óz heftigheid van het Duitsche en Oos- tenrijksche fascisme heeft Mussolini waar schijnlijk gedacht, dat energieke verklaringen van zijn kant den toestand zoudenkunnen verhelderen. De „Oeuvre" beschouwt de redevoering van Mussolini te Rome als zeer veel gevaarlijker dan die te Florence, omdat hij thans dcor de bespreking van verschil lende onderdeelen bevestigde, dat het fascis me een uitvoerobject is geworden. De „Quotidien" verwijt Mussolini, dat hij vergeet, dat, wanneer de verdragen on rechtvaardigheden bevatten, ook Italië daar verantwoordelijk voor is. In tot Mussolini, die de wereldvrede lijk wil maken van de herziening der verdra gen. dient men van Fransche zijde er den nadruk op te leggen, dat juist een herziening der verdragen den vrede in gevaar brengt De indrok van Mussolini's rede te Parijs. De 28ste Óctober, de jaardag van den op- marsch naar Rome, werd voor het eerst als Nationalen Feestdag gevierd. Op vele plaat sen werden de in den loop van het jaar vol tooide openbare gebouwen officiéél geopend. In de groote provincie hoofdsteden hadden in tegenwoordigheid van hooge staatsambte naren openbare feestelijkheden plaats. Te Rome werd een groote revue gehouden, waarbij vooral de jeugdvereenigingen een belangrijke plaats innamen. Mussolini heeft aan de oorlogsverminkten een nieuwen ba nier overhandigd. In een rede, die hij bij die gelegenheid hield, zeide de Duce o.m.: Italië en de geheele wereld moeten ervan getuige zijn, dat het Fascistisch régiem jaar lijks nieuwe moedige mannen tot zich trekt, die bereid zijn, het gebaar, dat hen in den wereldoorlog groot heeft gemaakt, te herha len. Mussolini was ervan overtuigd, dat de oorlogsverminkten desnoods morgen bereid zouden zijn voor het gansche, bewapende, volk uit te marcheeren, indien zulks noodig mocht zijn. De Zwarthemden antwoorden met een luidkeels „Si", „Si"! De banier werd door kardinaal Sincero ingezegend, die tevens den zegen van den Al machtige voor den Koning. Mussulini, het Leger en de Milizia afsmeekte. Des namiddags kruisten 16 gepavoiseerde vliegmachines boven de stad. In de avonduren had een groot pyrotech- nisch feest plaats. EEN WAPENSMOKKELAFFAIRE IN OOSTENRIJK. Volgens berichten uit Linz wordt de Bo- ven-Oo3tenrijksche grens bij Tsjechoslowakije door sterke gendarmerieafdeelingen bewaakt. Het verluidt, dat er een groote wapensmok kelhandel tengunste van den republikeinscheu „Schutzbund" van Tsjechoslowakije uit ge organiseerd zou zijn. Nadere berichten ont breken nog. COMMUNISTISCHE BURGEMEESTERS IN THURINGEN GESCHORST. Het Thüringsche Staatsministerie heeft eenigen tijd geleden den districts- gemeente ambtenaren het aanhangen van de communis tische beginselen verboden. Op grond van dit decreet heeft het departement van binnen- landsche zaken een aantal burgemeesters ge schorst, die ondanks het regeeringsdecreet communist zijn gebleven. Tegen hen wordt een diciplinaire procedure aanhangig ge maakt, die definitef ontslag ten doel heeft. TREINONTSPORING IN BR.-INDIË. Drie dooden en 12 gewonden. Uit Rangoon wordt gemeld, dat gisteren te ongeveer middernacht de posttrein naar Toungoo in de nabijheid van deze plaats ont spoorde. Eenige wagens werden vernield, drie passagiers werden gedood en 12 min of meer ernstig gewond. ARRESTATIES IN POLEN. Een opvallende vondst. Waarschijnlijk als antwoord op den jongsten oproep van den Oekraïnschen metropoliet Szentycki waarin de Oekraïnen worden op gewekt zich aaneen te sluiten om hun cultu- reele belangen naar buiten te verdedigen, werden onder verdenking van met den me tropoliet in verbinding te staan en met hem samen te werken drie geestelijken gearres teerd. Voorts vonden Poolsche politieambte naren in een Oekraïnsch dorpje tien staal- helmen van Duitsche oorsprong. De Pool sche pers verklaart geheimzinnig dat zij om trent deze vondst nog geen verdere mededee- lingen kan doen en dat het onderzoek er naar in vollen gang is. DE OPENING VAN HET BULGAAR- SCHE PARLEMENT. Het huwelijk van koning Borls. Bij de opening van het Bulgaarsche parle ment, de Sobranja, werd als vertegenwoor diger van koning Boris door den minister president de troonrede voor gelegen. In de troonrede wordt geconstateerd, dat in het binnenland rust heerscht en dat de betrek kingen met het buitenland goed zijn. Er worden maatregelen aangekondigd tot ver zachting van de economische crisis en mede- deeling wordt gedaan van het huwelijk van koning Boris met prinses Giovanna van Sa- voye, dochter van den koning van Italië. Nauwelijks was de troonrede voorgelezen en betuigde het huis door applaus zijn instem ming of eenige arbeiaers-afgevaardigden verhieven zich van hun banken en eischten invrijheidsstelling van wegens revolutionnai- re propaganda in gevangenschap verkeeren- de arbeidersleiders, waardoor in het huis groote beweging ontstond. De socialistische fractie heeft in de So branja een interpellatie ingediend in verband met het huwelijk van koning Boris. In de aanvraag wordt beweerd, dat de koning art. 38 van de Bulgaarsche grondwet heeft over treden door te beloven, dat de uit het huwe lijk geborfc kinderen in het katholieke geloof zullen worden opgevoed. De bedoeling der socialistische fractie is naar aanleiding van deze interpellatie de verhouding tot Italië ter sprake te brengen en een duidelijk antwoord van de regeering uit te lokken en of het hu welijk van koning Boris een wijziging in de buitenlandsche politiek tengevolge zal heb ben. MASSA-PSYCHOSE IN EEN HONGAARSCH DORP. Een geheel dorp onder den in vloed van een Zigeunerin. Op bevel van het O.M. te Szolnok heeft de gendarmerie dezer dagen in Kunhegyes de 55-jarige zigeunerin Demeter Dobrai gearres- teerd. Deze vrouw moet jarenlang het geheele dorp onder haar invloed hebben gehad; vele dorpelingen heeft zij totaal geruïneerd. De zigeunerin had zich weten in te dringen bij het gezin van den grootgrondbezitter Karl Nagy; verschillende personen kon zii hyp- Tegen Hoest en Keelpijn B0RSTPAST1LLES '50 ct per doos alleen bif Apothekers en Drogisten." notiseeren en zoo geheel aan haar wil onder werpen. Wanneer Karl Naggy en zijn vrouw weigerden te voldoen aan haar geldaanvra- gen, suggereerde zij hun allerlei ziekten, werd het geld tenslotte gegeven, dan wer den de zieken weer gezond. Op deze wijze wist zij den verschillenden gezinsleden groote geldbedragen en vele kostbaarheden af te troggelen. Toen zij n.1. den 27-jarigen zoon van den grootgrondbezitter overhaalde zijn vader en moeder uit den weg te ruimen, kwam de dorpsschoolmeester er achter, dat er iets gaande was; hij waarschuwde het O.M waarop een onderzoek volgde. Een bekende psychiater onderzocht het geheele gezin en constateerde, dat allen uiterst vermagerd en verzwakt waren zonder dat er aanwijzin gen waren van eenig organisch lijden. Demeter Dobrai werd gearresteerd onder beschuldiging van afpersing, bedrog, toe brengen van lichamelijk letsel en aanstich ting tot moord. Nauwelijks was dit bekend, of er kwamen van alle kanten beschuldigingen en verkla ringen los. Het geheele dorp ademde als be vrijd op. Het bleek, dat de „heks" vrijwel het geheele dorp, mannen en vrouwen, jong en oud, door hypnose aan haar wil had onder worpen. Den een placht zij geld af te zetten, den ander sieraden, een derde bedroog zij door „gezond bidden". Ook als koppelaar ster wist zij haar voordeel te doen. Zoodra iemand in het dorp dreigde met een aangifte, wist de zigeunerin hem of haar dadelijk tot patiënt te maken. Eerst na de arrestatie week de massapsy chose van het dorp en hernam het gezonde verstand zijn rechten. DEURWAARDER IN BELGIE DOODGESCHOTEN. Door dokwerker. Een deurwaarder, die zich Zaterdag j.1. met twee getuigen aan de woning van een dokwerker te Bouchout bij Antwerpen mek'- de om een exploit te brengen, werd nadat hij de hulp der politie had ingeroepen, daar de dokwerker hem den toegang weigerde, bij het binnentreden der woning doodgeschoten. De dader wist te ontkomen. DE NAZI'S EN DE KUNSTVRIJHEID. Dreigende botsingen. Sinds eenige dagen heerscht te Stuttgart onrust wegens de anti-semitische actie van nationaal-soc. zijde tegen de opvoering van het tooneelstuk „Schatten über Harlem" van Ossip Dymow. De rustverstoorders hebben personen uit het publiek en acteurs, die Jo den zijn of door de Nazi's voor Joden wer den aangezien, lastig gevallen en na de voorstelling op straat vervolgd. Thans hebben de Hitlerianen groote be toogingen aangekondigd. Zij zullen eenige honderden kameraden naar den schouwburg zenden. De communisten, die zich zulk een schoone gelegenheid niet willen laten ont gaan, hebben tegenbetoogingen op touw ge zet. Voor het geval het stuk niet onmiddel lijk van het repertoire verdwijnt, zoo dreigen de Nazi's in open brieven aan de politie en den minister van kunst en wetenschappen, zal men nog wat anders beleven. Met de noodige groote woorden wordt het aftreden geëischt van den minister en den generaal- intendant. De nationaal-soc. gymnasium leraar Mergenthaler (dezelfde, die onlangs in een vergadering verklaarde: „Wij regee- ren, en wie niet gehoorzaamd, zal tegen den muur worden gezet") heeft in den Landdag een motie ingediend, waarin de eisch wordt gesteld tot schrapping van het stuk van het repertoire en ontslag van den intendant der schouwburgen. Minister Bazille heeft in een schrijven aan de nationaal-socialisten verklaard, dat hij het stuk in geen enkel opzicht aanstoot gevend vindt en dat hij de schouwburglei ding vrijheid moet laten in haar keuze. Deze mededeeling is in het nationaal-soc. kamp alles behalve in goede aarde gevallen, zoodat nieuwe schandalen in den schouw burg worden verwacht. ZES DOODEN BIJ EEN AUTOBUS ONGELUK IN RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, is bij de goudmijn „Aldan" in Siberië, een met 29 arbeiders bezette autobus verongelukt. Zes arbeiders werden gedood en 19 zwaar gewond. DE BISSCHOP VAN WORCESTER PLOTSELING OVERLEDEN. De bisschop van Worcester, dr. Pearce, is gisteren in elkaar gezakt en overleden, toen hij zich naar het parlementsgebouw wilde begeven om de opening bij te wonen. Hij is 65 jaren oud geworden. 200 JAPANNERS OP FORMOSA? Op het eiland Formosa hebben de Japan- scbe troepen gisteren een algemeenen aanval ondernomen op de opstandelingen. Verschei dene honderden revolutionnairen werden gevangen genomen en ontwapend. In Tokio doen geruchten de ronde, dat op Formosa in de afgeloopen 36 uur ongeveer 170 tot 200 Japanners gedood zijn. De gouverneur-generaal van Formosa heeft volledige volmacht gekregen tot het herstellen der orde. SPOORWEGONGELUK BIJ ULM. Een doode en drie gewonden Gisteravond om half acht is tusschen de stations Giengen aan de Brenz en Herbrech- tingen op de lijn UlmAaien de goederen trein no. 8556 in botsing gekomen met een leegen personentrein. De conducteur en de machinist van den goederentrein werden ge wond, de eerste licht, de tweede zwaar. Van den personentrein werd een conduc teur en de machinist gedood en de stoker zwaar gewond. De gewonden werden onmiddellijk naar het naastbijzijnde ziekenhuis vervoerd. Reeds om negen uur was een hulptrein op de plaats des onheils. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. DE EIGENAARDIGE TOESTAND IN FINLAND. Generaal Wallenius uit den dienst. Generaal Wallonius heeft thans zijn ont slag gekregen. Hij zal worden opgevolgd door Generaal Esch, die inmiddels reeds als zoodanig benoemd is. De laatste dagen zijn tal van officieren van den Generalen Staf door de politie ge hoord in verband met de ontvoering van den oud-President der Republiek Stahlberg. VEILIG VLIEGEN. De verkeerscommissie van den Volkenbond, meldt de Tel., publiceert een uitvoerig rap port over den tegenwoordigen stand van het luchtverkeer in de geheele wereld. O.a. werd gewezen op het opmerkelijke feit, dat in de laatste periode van 5 jaar luchtverkeer één passagier gedood werd per 4.081 656 K. M., die in Duitschland gevlogen werden door verkeersvliegtuigen. In Engeland werd één passagier gedood per 3.906.248 K.M. en in de Vereenigde Sta ten één per 3.730.904 K.M. Wanneer men van deze landen het gemiddelde neemt (3.8 7 millioen K.M.) dan zou men de aarde om den equator 97 maal rond kunnen vliegen, voordat er één passagier wordt gedood. Neemt men aan dat met elk vliegtuig ge middeld acht passagiers meegaan, dan zou een zelfmoordenaar 776 maal de aarde moe ten rondvliegen voordat hij de absolute ze kerheid had, door een vliegtuigongeval ge dood te worden. Bij een kruissnelheid van 160 K.M per uur, onafgebroken doorvlie gende, zou dit ruim.... 11 jaar duren. EEN LEERAAR TER DOOD VEROORDEELD. Door gymnasiasten gevonnist. In het Moravische «tadje Wischau had een leeraar aan het gymnasium aldaar zoo juist gegeten, toen er plotseling gescheld werd. De leeraar opende zelf de deur en zag toen twee jongens staan, die een zwart mas ker voor het gelaat droegen. Voordat hij nog een woord had kunnen zeggen, sloeg de eene jongen hem met een dikken stok op het hoofd, zoodat hij bewusteloos ter aarde viel. Op het lawaai kwam zijn vrouw naar buiten vliegen, die om hulp begon te schreeuwen, waarop de toesnellende buren de beide jon gens grepen. Bij hun verhoor verklaarden dezen, dat de leerlingen hunner klasse in een geheime vergadering den leeraar ter dood hadden veroordeeld en dat zij door het lot aangewezen waren, het „vonnis" ten uitvoer te brengen. EEN VREEMDE LUCHTPASSAGIER. Op het vliegveld „Bezanija" te Belgrado, vertelt de Tel., dat in den loop van dit jaar een belangrijk knooppunt van internationale luchtlijnen is geworden, beleefde men dezer dagen een vreemde verrassing. Dagelijks landt daar om 9.10 's morgens een Junkers-postvliegtuig uit Konstantinopel met bestemming Berlijn De controleurs van het vli^veld „Bezanija" waren gewend, in dat vliegtuig een piloot, een mecanicien, mailzakken en postpakketten te vinden. Zij keken dus vreemd op, toen uit het door piloot en mecaniciens reeds verlaten vliegtuig ge I-nor en vreemde geluiden opstegen. Nieuws gierig keken zij in de cabine en zagen tot hun schrik een nog jongen, maar goed ont wikkelden beer, die door den vliegtocht ra zend was geworden en zijn snuit tusschen de tralies van zijn kooi naar buiten stak. De aan het vliegveld verbonden politie insjjecteur werd dadelijk gewaarschuwd en kwam zelf den vreemden passagier bekijken. In plaats van een pas had de beer een vrachtbrief, waaruit bleek, dat hij in Klein- Azië gevangen en in Konstantinopel aan boord van het vliegtuig gebracht was. EEN BIJZONDERE PLECHTIGHEID. Gistermorgen tusschen elf en twaalf uur cirkelde een vliegtuig eenige malen boven de stelling Den Helder en het Vliegkamp De Mok, waarna het koers zette naar de Noord zee. Daar werd ingevolge den wensch van de ouders van nu wijlen den luitenant ter zee tweede klasse C. Roldanus, diens asch uitge strooid en eenige bloemstukken in zee gewor pen. DE PLANNEN VOOR EEN ZEPPELINWERF. De onderhandelingen over de stichting zouden in een verge vorderd stadium zijn. In ons numer van Donderdag j.1. hebben wij een bericht overgenomen uit het Hsbld., dat er melding van maakte, dat sedert eeni gen tijd besprekingen werden gevoerd tus schen Nederlandsch en Duitsche vertegen woordigers van financieele en industrieele kringen over de mogelijke inrichting van een werf voor den bouw van luchtschepen in ons land. De constructiewerkplaatsen zouden dan te Rotterdam worden gevestigd. De „Voorwaarts" heeft thans naar aan leiding van dit bericht een onderzoek inge steld naar de waarschijnlijkheid er van, en meldt dienaangaande o.m. het volgende: Naar men weet, zoekt dr. Eckener reeds lang naar een mogelijkheid, om de exploitatie der Zeppelin-luchtschepen op een betere en meer rendabele basis te stellen, zulks bij ge brek aan voldoenden Duitschen steun. Zijn tochten naar Spanje en Noord-Amerika hiel den daarmede ten nauwste verband. Tot nu toe moet het hem daar in onvoldoende mate gelukt zijn om kapitaalkrachtige kringen te interesseeren voor geregelde transatlantische luchtverbindingen. Het succes van zijn onderhandelaars in Nederland moet grooter geweest zijn. Naar verluidt, zou bij verder welslagen dezer on derhandelingen de stichting tegemoet te zien zijn van een N.V., welker kapitaal door voor aanstaande Nederlanders uit financieele en industrieele kringen gefourneerd zou wor den. Een tocht por luchtschip naar Ned.-Indië. De te stichten N.V. zou haar werkzaam heden beginnen met de organisatie van een vlucht per luchtschip Holland naar Ned.- Indië, aldus een propagandistisch aanvang makend met haar taak. Deze vlucht zou in het begin van het volgend jaar plaats vinden en goeddeels langs dezelfde route geschie den,"die de R 101 helaas niet tot het einde toe heeft kunnen afleggen. Wat de eigenlijke plannen der N.V. betreft deze zouden bestaan in de stichting van ene constructiewerf waar een of meer Zej>- pelins van een kleiner en minder kostbaar type dan het bestaande vervaardigd zouden worden. In bepaalde industrieele kringen be staat hiervoor uiteraard veel practische be langstelling. De vervoers- en verkeerstaak dezer lucht schepen zou zich overigens niet uitsluitend tot de verbinding HollandNed. Indië be palen. Integendeel, de Nederlandsche Zeppe» linwerf zal, zijn onze inlichtingen juist, ge dacht zijn als een centrum van belangrijk in ternationaal luchtverkeer per bestuurbaar luchtschip. Omtrent de plaats van de werf bestaat nog geen zekerheid. In tegendeel tot de ge ruchten, die Rotterdam noemden, wordt an derzijds de mogelijkheid van een situatie in den omtrek van het nieuwe vliegveld tusschen Den Haag en Rotterdam genoemd. Hoewel de N.V. voor een overwegend ge deelte Nederlandsch van opzet en kapitaal zou zijn, zal een belangrijk deel van de tech nische leiding in Duitsche handen rusten. i Nadat de laatste weken reeds verscheidene kleine technische proeftochten gemaakt wa ren, is de DO. X gisteren tegen het middag uur voor een grooten tocht boven het gebied rondom het Meer van Constanz gestart. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning nog tien andere personen, n.1. Duitsche en Zwitsersche persvertegenwoordigers en en kele Zwitsersche officieren. Het betrof hier, naar vernomen wordt, een laatste grooten proeftocht vóór de Europa- en Amerika- vlucht van de DO. X. De vlucht verliep ge heel volgens het programma en er werd een aantal navigatorisohe en meteoroligische ex perimenten verricht. Het commando berustte bij kapitein Christiansen; piloten waren Mm en Schidlauer. Te Southampton is men begonnen aan den bouw va neen reuzen-vliegboot, welke een concurrente zal worden van de EX). X. De spanwijdte van het toestel bedraagt 160 voet. De romp zal vijf passagierssalons bevatten. Deze kunnen 50 personen bevatten en zullen van slaapplaatsen worden voorzien. Zes Rolls Royce-raotoren, die 5000 P.K. kunnen ontwikkelen, zullen paarsgewijze op de vleu gels gemonteerd worden. De nieuwe vlieg- boot zal 33 ton wegen en meer dan 1000 mij len met een snelheid van 120 mijlen joer uur kunnen vliegen zonder te landen. DE OVERVAL OP CURACAO. Een verzoek om graiie-verleening voor kapitein Borren. 344 hand- teekeningen van Curafao. Maandag werd- aan de koningin het vol gende telegram verzonden: Ondergeteekenden, ingezetenen van Cura- ?ao, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij gaarne en met aandrang het verzoek om gratie steunen ten behoeve van kapitein Borren tot Uwe Majesteit gericht". Het telegram draagt o.a. de onderteeke- ningen van: H. J. T. Boomgaart, onder voorzitter van den Raad van Bestuur; S. M. L. Maduro, lid van den Raad van Bestuur; C. N. Winkel en dr. G. H. Eskes, leden van den Kolonialen Raad, J. van den Eisen, waarn. Apostolisch Vicaris, ir. C. E. van der Stock, vertegenwoordiger Curafaosche Pe troleum Mij.; Julius L. Penha, voorzitter van de Kamer van Koophandel; Ecker en Cohen Henriquez, leden van de Kamer van Koop handel; mr. M. van Dijk, procureur-generaal; C. J. Debrot, advocaat-generaal; dr. H. Pol- vliet; dr. A. W. J. M. Desertine en dr. P. J. J. van den Biesen, leden van het hof van justitie; Curiel en Maduro, bankdirecteur; P. R. Küp, directeur van de Hollandsche Bank voor West-Indië, Verriet, redacteur van- de „Amigoe di Cura?ao"; Helas, redacteur van het „Boletin Comercial"; W. Antheunis- sen, kapitein der infanterie: Sprockel, voor- zitter van den R.-K. Volksbond; M. A, Cprrea, predikant en voorlezer van de Ned. herv. israëlietische gemeente; Baruch David Duque, predikant en voorlezer van de Port.* isr. gemeente, terwijl ruim 300 andere per sonen eveneens door het zetten van hun hand. teekening blijk gaven van hun sympathie met het beoogde doel. Onder deze 300 personen bevinden zich o.a. vele hoofdambtenaren, geestelijken, onderwijzers, ingenieurs, advo caten, doktoren, leiders van grootbedrijven op het gebied van handel, scheepvaart en in dustrie, Curagaoenaars en Nederlanders van alle godsdienstige richtingen. In totaal draagt de lijst 344 handteekenin- gen, spontaan in drie dagen verkregen. Bij velen heerscht er groote verontwaardiging over het vonnis, aldus een Aneta-telegram AARDBEIEN IN OCTOBER. Men schrijft aan het HbL: „Verleden week heb ik in de Bommelen waard niet alleen tusschen de bloeiende aardbeienvelden geloopen, maar te Gameren in den tuin van de pastorie ook bloeiende vruchtboomen gezien. Te Brakel verraste men mij met vier lekkere rijpe aardbeien van den kouden grond". NOTARIS EN ZAAKWAARNEMER. Een klacht. Uit Noordholland was aan de Holl. Mij. van Landbouw gemeld, dat een ontvanger der successie-rechten aan iemand, die een successiememorie moest opstellen, het advies had gegeven, zich tot een deskundige te wen den, b.v. tot een notaris of tot een zaakwaar nemer. Daarop had het hoofdbestuur van de Broederschap van candidaat-notarissen dit advies ter kennis gebracht van den minister van Justitie, die den ontvanger daarover een opmerking had gemaakt. Hij had nl. naast den notaris niet ook den zaakwaarnemer moeten noemen. Het dag. bestuur der Holl. Mij. heeft

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7