mknaruhe Coorait. DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Hnétri tw88 en dertigste Jaargang. Donderdag 30 October Radio-hoekje C GËHEKITIlKADËl. Ho. 256 1930. Vrijdag 31 October. Hilversum, 298 M. 8.— V.A.R.A. Gramo foonplaten. 10.Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht. V.A.R.A. 10.30 Zieken- uurtje, viool en piano. V.A.R.A. 11.30 V.A. R.A. Gramofoonplaten. 12.2.A-V.R.O. Concert door het Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. Lotti MuskensSleurs, sopraan. 2 05 2.30 Uitzending voor scholen. 2.303. Gramofoonplaten. 3.-4.Concert door het A.V.R.O.-Kwintet onder leiding van F. Lup- gens. 4.Gramofoonpl. 4.45 Verhalen voor kinderen. 5.30 Concert door het V.A.R.A.- orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6.10 Lezing door K. de Jonge, voorzitter van den Ned. Ver. v. Fabrieksarbeiders 6.30 Concert door het V.A.R.A.-Orkest onder lei ding van Hugo de Groot. 7.Actueele cau serie, verzorgd door het N. V. V. Literair halfuurtje. 8.V.P.R.O. Persberichten. 8.15 Orgelconcert door K Bakker. 8.30 Dienst in de Remonstrantsche kerk te Amsterdam. Sprekers. Ds. D. Bakker en Ds. F. Dvkema. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma, te verzorgen door de N. C R. V.) 8.15 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst o. 1. v. Ds. K. H. Wallien. 11.—12.30 Gra mofoonpl. 12.302.Solistenconcert, alt, viool, cello en piano. 2.3.30 Gramofoon platen. 3.305.Solistenconcert, alt mez zo, fluit, viool, cello, piano en orgel. 5. 5.15 Gramofoonpl. 6.15 Radiopraatje. 6.45 Engelsche les. 7.15 Lezing over de vruchten- tuin. 8.Concert door het Chr. Radio-orkest onder leiding van P. v. d. Hurk. Vocaal so listen-kwartet. Lezing door F. Kloek over de Protestantsche kerkmuziek. 10.Persber. 10.4511.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. P. Coetmore, cello. D. Fraser, piano. 12.50 Or gelspel door L. H. Warner. E. Reach, tenor. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 Schooluitz 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Berich ten. 7.Pianospel door M. Cole. 7.20 Le- zing.7.45 Lezing. 8.05 Pianospel door K. 'Pareer. 8.20 „Diversions". No. XI. 9.20 Be richten. 9.35 ^erichten. 9.40 Lezing. 9.55 „The Importance of being Earnast" van Oscar Wilde. 112012.20 Dansmuziek. Parijs ,Jladio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 Concert. Orkest en cello-soli. 9.50 „Thais" van Massenet. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestcon cert. 4.50—5.50 Concert. Koor en instrum. solisten. 7.25 Feestconcert. 8.25 Orkestcon eert. Intermezzo: Lezing. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.Orkestconcert, voordracht. 4.5.Kinderuurtje. 7.25—8.10 „Teori og Praksis". Hoorspel van L. S. Langkjaer 8.301.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 8 35 Orkestconcert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.206.50 Gramofoonpl. 12.151.20 Ber. 1201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezin gen. 3.504.50 Concert. 4.507.50 Lezin gen. 7.50 Concert. Orkest en solisten. 9.35 Berichten. Daarna: Orkestconcert en zang ZUIDSCHARWOUPE. (Vervolg.) Verhuur van gemeenteland. B. en W. stelden voor gezien de slechte Bitkomsten in den land- en tuinbouw over de pacht van het jaar 1930 reductie te verleenen van 40 pCt. De heer du Burck zeide in zijn 7-jarig raadslidmaatschap nog nooit zoo n sympa thiek voorstel te hebben behandeld. Spr. vroeg of er ook land aan niet ingezetenen is verhuurd en of zij die niet noodlijdend zijn, hiervan ook zullen profiteeren. Spr. was er in het algemeen voor, doch zou deze ge vallen gaarne onder oogen willen zien. Hij vroeg of het mogelijk is dat ook het Burger lijk Armbestuur hiermede rekening houdt. Een mindere opbrengst in het B. A. zou vergoed kunnen worden door een hoogere subsidie. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 46) Ze beseite wel hoe moeilijk het zou zijn om dr. Sartorius aan tafel te ontmoeten, maar er was niets aan te doen. Ze moest maar niet zoo gevoelig zijn en niemand mocht er iets van be merken. Haar geweten was zuiver. Ze zette voor den spiegel haar mutsje recht en met op geheven hoofd en oogen die meer schitterden dan gewoonlijk ging ze weer aan het werk. Tot haar geruststelling maakte haar geweren aan valler het kort en stond hij spoedig op van de lunch. „Dat is iets ongewoons", merkte miss Clifford op. „Hij heeft gewoonlijk zoo'n goeden eetlust. Maar vandaag heeft niemand honger. Roger, je eet niet. Heb je hoofdpijn?" Haar neef beschouwde de crêpes Surettes met tegenzin. „Ja, ik begrijp niet hoe het komt, het is vervelend. Ik heb het gisteravond gekre- gen". Esther wierp hem een onderzoekenden blik toe. Tot nu toe was ze te veel met zich zelf bezig geweest om te zien hoe slecht hij er uit zag. Hij ving haar blik op en lachte. „Begint u nu ook maar. Ik wil bedokterd worden. De laatste poging om mijn hoofdpijn te genezen bracht dit te weeg", hij hield zijn ge wonde hand in de ha»<st«. De voorzitter antwoordde, dat het de be doeling is dat ieder hiervan zal kunnen pro fiteeren. Er zijn geen kapitaalkrachtige huurders zeide spr. Het B. A. kan geheel zelfstandig in deze optreden. De heer Kramer zou een norm willen stellen voor hen die hiervoor in aanmerking komen. Het zou zeer vreemd aandoen, zeioe spr., als b.v. hiervoor een huurder in aan merking zou komen die in de vermogensbe lasting is aangeslagen. Spr. noemde als norm 4000 gerekend naar de aanslagen van 2 jaar geleden, toen het een goed jaar voor de tuinders was. 4 De voorzitter was van meening dat het niet mogellijk is alle gevallen persoonlijk na te gaan. De gemeente als groot landver- huurster wcnscht een daad te doen. De heer Dijkhuizen wilde het voorstel aanhouden tot het volgend voorjaar en uit stel van betaling verleenen tot 1 April, daar met Mei eerst gezegd kan worden wat de inkomsten van den afgeloopen winter heb ben opgeleverd. De heer Zeeman stond sympathiek tegen over het voorstel. De prijzen van de winter- produrien mogen wc! hoog zijn om iets te nalen. De opbrengst aan den Noordennarkt- bond over den maand Augustus was 180.000 minder dan bet vorige jaar wat voldoende den slechten toestand demon streert. Laten we, zeide spr., die gevallen, waarin het geheel niet betaald kan worden, nader bekijken. Spr. hoopte dat het B. A ook met een dergelijk voorstel za! komen. De heer Groen vroeg of dit voorstel we! gedaan zou zijn al6 de gem. financiën er niet zoo goed voorstonden als nu het geval is. De voorzitter ontkende dat dit het gevai is. De heer Groen zegde dat het reeds eerder is voorgekomen dat de tuinbouw slechte ja ren heeft meegemaakt, maar toch werd pacht betaald. Het gaat niet aan, aldus spr., om de menschen die genoeg hebben overgehou den een reductie te verleenen. Spr. was er niet tegen dat aan hen, die diep in den put zitten, een reductie verleend wordt. De voorzitter zeide dat er weinig kans bestaat dat de winterproducten alles weer goed zullen maken. De .heer Groen, zeide spr., geeft den in druk dat de nood niet zoo groot is. Gezien de vergaderingen van de tuinbouwvereeni- gingen en het spoedvoorstel in de Prov. Sta ten betwijfelde spr. dit ten zeerste. Na eenige discussies werd tot stemming overgegaan. Voor stemden de heeren Bekker, du Burck en Zeeman, tegen de heeren Dijk huizen, Groen en Kramer, zoodat de stem men staakten. De diverse begrootingen. De begrooting van de Lichtbedrijven werd vastgesteld wat betreft het Gasbedrijf in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van 117.000 wat den gewonen dienst betreft, en de kapitaaldienst op 22.210, wat het electrisehe bedrijf betreft op 81.640 en 5824. De heer du Burck bepleitte openbaarheid van de gascommissievergaderingen en zou gaarne zien, dat aan de raadsleden een afschrift van de notulen zal worden ver strekt. Verder zag spr. gaarne dat de jaar- lijksche verhooging van den baas van het gasbedrijf en die van het electrisch bedrijf gelijk gesteld worden. De voorzitter zegde toe dit in de commissie >e zullen bespreken. De heer Zeeman sprak den wensch uit dat de Raad van salarisbesprekingen door het G. O. gevrijwaard zal worden. De begrooting van het B. A- gaf aan, aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 2949.14 Y,. Bovengenoemde begrootingen werden goedgekeurd. De gemeemebegrooting. De heer Zeeman hield een korte algemeene beschouwing. Spr. zag gaarne dat voor de komende landverhuring een commissie werd benoemd uit den raad en de tuinbouwver- eeniging welke gemeenschappelijk de huur zou kunnen vaststellen. Verder zeide spr. dat het Witte Kruis in overleg met de afdeeling te Sint Pancras pogingen in het werk zal stellen hier een tweede zuster aan te stellen. Spr. vroeg hier zoo nocdig een offer van de gemeente. Hierna werden de verschillende posten af gelezen en besloten de volgende subsidies nog op de begrooting te plaatsen; aan de A. N. W. B. 10 en aan de Tuchtunie 5. Bij den post lanahuur werd nog een vrij langdurige discussie gehouden omtrent de voorwaarden voor het verhuren. De voorzitter deelde mede, dat de bedoe ling is voor 4 jaar te verhuren met gelegen heid voor 4 optiejaren. Besloten werd deze aangelegenheid in een volgende vergadering nog eens nader te be kijken. Bij den post Volksfeesten waarvoor „Dus nu durf ik geen aspirine aan te raden, want dan mocht je eens een been breken' „Dat doe ik niet, 't is zulk prachtig weer, zonde om thuis te blijven. Esther, durf je te rij den met een linkshandigen bestuurder, ga dan mee." „Neen, dat wil ik niet", zeide zij beslist. „De bestuurder moet twee handen tot zijn dienst hebben." „Zoo, formidable, zooals de Franscben zeg gen, je vertrouwt me niet." „Neen, je hebt je zoo leelijk gesneden en de eerste tien dagen mag je niet chauffeeren. De wond moet tijd hebben om te genezen." De lunch verliep prettiger dan ze vermoed had, en zich verontschuldigend, ging ze sir Charles klaar maken voor zijn middagslaapje. Hij had iets rusteloos en geïrriteerds naar het scheen, maar toen ze een tijdje bij emh had ge zeten, werd hij kalmer en ze dacht dat hij wel zou inslapen. Ze was blij dat ze den dokter niet zag, hoewel haar boosheid verteerd was tot asch. Na een kort loopje door de straten van la Ca- lifornië had ze op eens het gevoel dat ze naar huis moest. Het was of ze naar haar patiënt getrokken werd. Zoo iets was haar nog nooit overkomen. Ze rende naar huis en naar boven en trad stil de ziekenkamer binnen. Ze hoopte den ouden man in slaap te vinden, maar zijn zwakke stem begroette haar dadelijk. „Bent u daar .zuster?" „Ja, sir Charles; hebt u geslapen?" „Neen, ik voel me niets prettig gek." Ze schoof de gordijnen open en ging naar het bed. h^oo, gevoelt u zich niets prettig", zeide ze 100 begroot is, stemden de heeren du Burck, Dijkhuizen en Zeeman tegen en staakten dus de stemmen wederom. Aan het r.k. schoolbestuur werd 100 subsidie verleend voor een cursus der schoolvrije jeugd, waaraan 12 jongens en 14 meisjes deefnemen. Op een verzoek van de gymnastiekvereeni- ging „Hercules'' om subsidie werd afwijzend beschikt, evenals op een verzoek van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling. Daar bij eenige voorstellen en subsidie aanvragen de stemmen gestaakt hebben, was het niet mogelijk het eindcijfer der begroo ting vast te stellen en zal dit in een volgende vergadering geschieden. Het kohier voor de hondenbelasting voor het jaar 1930 vermeldt een bedrag van 7.50. De rondvraag leverde niets op waarna sluiting volgde. HEILOO. De raad van Heiloo vergaderde gisteren ten raadhuize. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de burgemeester; secretaris de heer Bruul. Na de opening en de vaststelling der no tulen las de secretaris de ingekomen stukken voor, waarbij o.m. een schrijven van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring door dat college van het uitbreidingsplan. Verzoek aansluiting electrisch net. Aan de orde was een verzoek van den heer J. v. Veen, om de door hem bewoonde boer derij aan het electrisch net aan te sluiten. Adressant heeft reeds eerder een dusdanig verzoek gericht, hetwelk in de commissie van bijstand werd behandeld. De geraamde kos ten zouden voor aansluiting ongeveer 1500 bedragen. Als de heer v. Veen nu een be paald aantal K.W.U. wil afnemen, zou tot aansluiting kunnen worden overgegaan. De ze ging met dat voorstel accoord en de raad besloot tot goedkeuring van het verzoek, na dat de heer Van 'tVeer gevraagd had, wie de uitbreiding zou maken. De v o o r z i 11 e r gaf daarop ten ant woord, dat het technische gedeelte door den chef van den technischen dienst zqu worden uitgevoerd. Verzoek bijdrage voortgezet onderwijs. Een verzoek was ingekomen van het r.k. Par. kerkbestuur om een bijdrage in de kos ten van voortgezet onderwijs. In zijn toelichting merkte de voorzit ter op, dat een paar jaar geleden een dus danige bijdrage ook verleend werd. Aange zien er ook ditmaal vrij veel belangstelling bestaat voor het herhalingsonderwijs, stelde spr. voor, aan het verzoek te voldoen. De heer Keesman betoogde, dat zijn partij geen steun kon verleenen aan derge lijke verzoeken, te meer, omdat wellicht wet telijk geen steun mag worden verleend in dit geval. Verder meende spr., dat beschouwin gen over socialisme en communisme in het vervolgonderwijs niet thuis hooren, vooral niet, nu spr. niet kan aannemen, dat derge lijke vraagstukken streng objectief be schouwd worden. De heer V r ij b u r g wilde niet verder gaan met subsidies te geven dan de wet voorschrijft. Hij zou daarom tegen stem men. De heer Schuit zou afwijzing van het verzoek onbillijk vinden, omdat nu toevallig geen vervolgonderwijs wordt gegeven aan de O.L.S. In dit geval zou de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs ver te zoe ken zijn. De heer S e n g e r s wees er op, dat de kinderen eigenlijk alleen lager onderwijs krijgen. Meer onderwijs is voor een groot deel niet te krijgen, omdat veelal de finan ciën daarvoor ontbreken. De heer De Jager betreurde het, dat bij het openbaar onderwijs geen gebruik wordt gemaakt van herhalings-onderwijs. Men mag echter anderen niet straffen door daarom geen subsidie toe te kennen. Ook de heer Van'tVeer was voor het voorstel en betreurde het eveneens, dat aan de O.L.S. geen gebruik van dit onderwijs wordt gemaakt. Met de stemmen van de heeren Vrijburg en Keesman tegen werd het voorstel ten slotte aangenomen. Geen lantaarn voor het Badhuis. Een verzoek was ingekomen van de stich ting Badhuis van het Witte Kruis, om een lichtpunt vóór het badhuis.aan te brengen. B. en W. meenden, dat op ebt verzoek af wijzend beschikt moest worden. De Holleweg is h.i. voldoende verlicht en om nu een licht punt bij het Badhuis aan te brengen zou te kostbaar zijn, vooral ook, omdat eigenlijk maar enkele uren per week daarvan gebruik zou worden gemaakt. Veel practischer zou het zijn, als het badhuis zelf een lichtpunt troostend. „Hoe komt dat, laat me u eens be kijken." Hij zag rood en opgezet en verlegde telkens zijn hoofd op het kussen. Ze vermoedde direct dat de temperatuur gestegen was. „Ik heb het zoo warm, zeker weer koorts. En ik dacht dat ik daar nu af was." „Dat bent u ook, het gaat prachtig." Ze toonde niets van de groote vrees, die haar plotseling beving. Waarom ging de temperatuur zoo naar boven? De uitdrukking in zijn oogen stond haar niets aan. Zooals ze verwacht had, stond de thermometer heel hoog. Haar hart stond stil van schrik... Wat had in zoo'n kor ten tijd die verandering ten kwade veroor zaakt? Zij peinsde en peinsde, maar kon niets bedenken. De oude man lag dof en doodstil ter neer, de magere vingers plukten aan het laken. Ze was te veel in angst om er tegen op te zien Sartorius den toestand ^mede te deelen. Per soonlijke gevoelens verdwenen op den achter grond. Zij vond den dokter in zijn kamer met een medisch blad. Een vol aschbakje en een kop sterke Indische thee stonden bij hem. Onbe wogen hoorde hij haar aan, alleen zijn kleine oogen keken aandachtig luisterend, toen hij opstond en met haar meeging. De zieke liet zich rustig behandelen, 't was of hij het niet be merkte. Er viel niet aan te twijfelen dat er een noodlottige wending in den toestand was geko men. Toen de dokter klaar was met zijn onder zoek, riep hij Esther naar het andere einde van de kamer met een korte hoofdbeweging. „Hebt u eenig idee wat dit veroorzaakt kan hebben." „Neen, dokter," had, dat dan gebruikt kon worden tijdens de openstelling van de inrichting. De heer Keesman vond de verlichting van den Hollenweg niet voldoende. Er zou best een lichtpunt bij kunnen. De heer Schuit vond ook niet, dat de verlichting „ruim voldoende" was. De Hol leweg wordt meer en meer bebouwd, terwijl ook het reizend publiek, dat van het station komt, veel gebruik maakt van dezen weg. Een lichtpunt meer zou dus zeer wenschelijk zijn, al behoeft dat niet bepaald bij het badhuis aangebracht te worden. De voorzitter was het met den heer Schuit niet eens. Spr. vond de verlichting ^alleszins voldoende, terwijl, wat de reizigers betreft, men evengoed van den parallel-loo- penden Heerenw. gebruik kan maken. Daar bij komt, dat de straatverlichting al vrij duur is en Heiloo gerust een vergelijking met an dere gemeenten kan doorstaan. Spr. was niet tegen uitgaven in het belang van de volks welvaart, enz., maar aangezien deze verlich ting voldoende is, zou spr. willen waarschu wen voor overdrijving. De heer S e n g e r s vond vooral het eerste gedeelte van den Holleweg (vanaf het Sta tion) niet voldoende verlicht. Wethouder MaasGeesteranus leek de verlichting wel voldoende. Uit ervaring kan spr. dat zeggen. Na nog eenige discussie werd besloten, af wijzend op het verzoek van het Witte Kruis te beschikken. De heer Schuit wenschte te worden beschouwd als te hebben tegen ge stemd. De omlegginc van den Oosterzijweg. Een voorste! inzake omlegging var. een gedeelte van den Oosterzijweg was het vol gende punt der agenda. In principe heeft de raad daartoe reeds besloten. Er werden toen plannen gemaakt, die thans door Ged. Sta ten zijn goedgekeurd. De heer Keesman vroeg, hoe of het met het,electrisch net zou gaan, waarop de voorzitter antwoordde, dat de omleg ging daarvan in de kosten begrepen waren. Verder vroeg dezelfde spr. nog, of rekening werd gehouden met den bouw van de dok terswoning, waardoor wellicht een scherpe hoek zou kunnen ontstaan. Ook dat zou niet aan de aandacht van B. en W. onttrokken worden, gaf de burgemeester ten antwoord. De heer V r ij b u r g had den weg liever iets verder naar 't Zuiden gehad. Dan zou men in de toekomst wellicht bebouwing aan weerszijden gekregen hebben. De voorzitter merkte op, dat het plan van alle kanten was bestudeerd en dat de raad zijn goedkeuring gehecht had aan het thans ontworpen plan En nu Ged. Staten dit hebben goedgekeurd, moet er geen veran dering meer in worden gebracht. De heer Schuit vroeg, waarom dit punt dan op de agenda stond, waarop de voor zitter antwoordde, dat het besluit indertijd in principe genomen was en dat er thans nog over gestemd moest worden. Z.h.st. werd het oorspronkelijke plan goed gekeurd. De heer Keesman verzocht aantee- kening van tegen te hebben gestemd. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning tot heffing van opcenten op de perso- neele belasting was een fortneeie kwestie, waarmee de raad z.h.st. accoord ging. Een nienwe wijkindeeling. Een voorstel tot wijziging van de wijk indeeling vond ook al geen tegenstand. Devoorzitter lichtte het voorstel nog toe, daarmee, o.a. de wenschelijkheid betoo- gende, dat straten in één wijk en niet in ver schillende wijken moeten liggen. Een plan der indeel mg werd voorgelezen en niemand had bezwaar tegen deze indeling, die ge schiedt met het oog op de a.s. volkstelling. Een bijdrage voor verhooging van een voetpad. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot verleenen van een bijdrage in de kosten van het aanleggen van een verhoogd voet pad langs de oostzijde van den rijksweg van de Regulierslaan tot de Vierstaten. In een schrijven van den ingenieur van den rijkswaterstaat werd medegedeeld, dat het plan bestaat om een verhoogd voetpad te maken, voorzien van een rioleering, zoodat de onhoudbare toestand van tegenwoordig zal verdwijnen. Het rijk vraagt de helft der kosten van aanleg aan de gemeenten. Bereids heeft de gemeente Alkmaar daarin toege stemd en de voorzitter stelde voor, het voorstel aan te nemen, omdat z.i. het billijk is, in de kosten, die plm. 5000 bedragen, bij te dragen. De heer V a h 1 was er niet tegen, maar zag toch liever een bepaald bedrag vastge steld, een maximum bijvoorbeeld. Het betreffende voorstel, om maximum 5 per strekkende meter te geven werd daar na zonder herstemming aangenomen. „Ik wel." Ze zag hem verbaasd aan. Wat bedoelde hij? „U weet wat ik vanmorgen tegen u zeide", sprak hij, zonder haar aan te zien, „over uw vreemd gedrag. Dit zal u nu e$n bewijs zijn hoe ernstig de toestand was." Ze dacht verkeerd gehoord te hebben. „Wat bedoelt u in 's hemelsnaam? „Ik bedoel dat met uw uitgillen van het woord ongeluk, zooals u deed, u sir Charles een schok hebt gegeven, die in zijn toestand deze verergering ten gevolge heeft gehad. Door uw manier van doen heeft hij kunnen denken dat een groot ongeluk aan zijn zoon was overko men. Het is best mogelijk, dat u aansprakelijk bent voor zijn toestand. Sprakeloos staarde ze hem aan. Hoe kon hij de waarheid zoo willens en wetens verdraaien. Ze zag nu hoe klein hij was, wat ze niet ver moed had. Toen ze haar stem weer meester was, zeide ze kalm, met volmaakte zelfbeheer- sching: ,,'t Zal moeilijk zijn voor u dokter om dit op mij te schuiven." Toen verliet ze de kamer. Ze wist dat zijn oogen haar volgden en dien dag zag hij dikwijls tersluiks naar haar, als om te raden wat zij met haar uittartend antwoord bedoeld had. Ze be greep, dat hij nu geen andere verpleegster zou zoeken. Ze was geheel met haar patiënt ver vuld. Voor de avond viel, wisten allen dat sir Charles, dien men buitengevaar had geacht, was ingestort. Zware druk lag op allen en op alles. Lady Clifford dwaalde doelloos door de kamers. Roger rookte de eene sigaret voor en de andere na. „Gelooft u dat de dokter dit voorzien h.*eft?." Benoeming leden van commissiën van bijstand. De commissiën ondergingen slechts ia zooverre verandering, dat in de vacature v. d. Vall de heer Keesman benoemd wer<£ zoodat thans de commissies er als volgt uit zien: Commissie van bijstand van het G.E.B.* de heeren Ligthart en v. 't Veer; Commissie van wegen: de heeren Vahl en Sengers; Commissie van beplanting: de heeren Vahl en Keesman; Commissie van werkverruiming: de heeren Vahl, Vrijburg en Keesman Commissie van kermis: de heeren Schuit, v. 't Veer en De Jager. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening. Het betreffende, uitvoerige rapport werd voorgelezen, waarna geadviseerd werd, de rekening vast te stellen. Aldus besleten. De algemeene beschouwingen. Begrooting dienstjaar 1931, De eerste spreker, die bet woord vroeg, was de heer Keesman. In zijn rede toonde spr. tevredenheid over verschillende feiten. O.a. was hij verheugd over de tot stand ko ming van het badhuis en de subsidie, die de gemeente daarvoor gegeven had. Het badhuis is voor de volksgezondheid hier op zijn plaats en spr. gaf alleen den wensch te kennen, dat B. en W. alles doen zouden, waf in hun macht was, om de schoolbaden te be> vorderen Ook de tot stand koming van den weg naar Egmond was verheugend Reeds nu is er een dfruk gebruik van den weg gemaakt. Daarnaast merkte spr. op. dat de Kanaal- weg nog steeds niet is tot stand gekomen en spr. vroeg, welke de oorzaken daarvan wa ren. Verder moeten B. en W. wel eens aan dacht schenken aan den Westerweg, terwijl ook de Raadhuisweg in de toekomst verbeterd moet worden. Geen voldoening had het spr echter ge schonken, dat geen s. d. a. p.-er benoemd was in de vacature van het burg. armbe stuur, omdat de vrouwelijke candidaat, door de s. d. a. p. voorgedragen, niet in aanmer. king was gekomen. Spr. meende naar voren te moeten brengen, dat een vrouw zeer zeker geschikt is voor dergelijke baantjes. T. o. v. de belastingpolitiek was spr. het niet eens met het beleid van B. en W. De be- lastingen van het kapitaal zijn te hoog t. o. v. die der „kleine luiden". Vooral tegenwoor dig. nu zich overal crises openbaren en in de eerste plaats de land- en tuinbouw ernstig bedreigd worden, moet de kleine man ge holpen worden. De heer Schuit vond het jammer, dat de subsidieaanvragen niet in de portefeuille aanwezig waren, zoodat er geen studie van gemaakt is kunnen worden. De voorzitter antwoordde allereerst den heer Keesman. Spreker was bet met dezen eens, dat het badhuis voor de ge meente van groot belang is. Wat de school baden betreft, dat punt heeft de aandaccht van B. en W. Spr. vertrouwde, dat in de toe komst meerdere ouders hun kinderen van het badhuis zullen laten gebruik maken. Wat den Kanaalweg betreft, B. en W. heb ben alle moeite gedaan, om dien weg op het wegenplan te krijgen. Tot hun grooten spijt is die weg op dat plan gezet, geheel voor kosten der gemeente Heiloo. Het is thans wei wat gewaagd, om nu een zoo groot bedrag te voteeren voor een weg, terne gr, omdat in den regel nieuwe wegen door de provincie worden aangelegd. B. en W. trachten nu ge daan te krijgen, dat de prov. een groot ge deelte zal bijdragen in den aanleg van den Kanaalweg. De provincie en Heiloo hebben beide belang bij dien weg en volgens spr. is er ook wel kans op, dat de prov. mettertijd een bedrag voor dien weg zal uittrekken. Daarom heeft men den aanleg voorloopig uitgesteld. Wat den Westerweg betreft, de voorzitter zegde alle aandacht toe, evenals bij den Raad- huisweg. De benoemingskwestie in een vacature in het B. A. kon spr. gemakkelijk ophelderen. Hij was het geheel eens met den heer Kees man, dat een vrouw zeer zeker geschikt was geweest voor die functie. De zaak was echter hier, dat de opengevallen plaats door een man was bezet en het B. A. had te kennen gegeven, dat het zijn wensch was, ook weer een man te benoemen. Aan de s. d. a. p. is gevraagd om candidaten, maar toen deze daarvoor vrouwen aanwees, heeft men een ander benoemd, een man. Wat tenslotte de belastingen en de malaise aangaat, vond spr. het jammer, dat de land- en tuinbouw zulke moeilijke tijden door- vroeg miss Clifford. „Herinnert u zich wel hoe hij ons gisterenavond waarschuwde?" „Hij kan het niet voorzien hebben, dat kan niemand, 't Is zoo plotseling op sir Charles ge vallen. Als hij nu vast voedsel gehad had. Maar dat is buiten quaestie." Hoe meer Esther er over dacht, hoe geheim zinniger zij het vond. 'tWas onverklaarbaar. Ze wilde niet meer denken aan de poging van den dokter om haar de schuld te geven. Toen ze dien avond moe en neerslachtig naar haar kamer ging, verbeeldde ze zich een zwak ke tabaksgeur te ruiken, de geur van de Alge- rijnsche tabak van dr. Sartorius. Die ellendige man werkt op mijn zenuwen. Hoe kan ik hier nu sigarettengeur ruiken, de deur was den geheelen dag dicht. Toen ze even later voor haar toilettafel stond, leek haar alles wat anders geplaatst te zijn. Het dienstmeisje kwam nooit ergens aan en nu leek alles anders. Op de tafel lag haar eerste hulptrousse, ze wierp er een blik in. Ze kon niet zeggen, dat de schikking veranderd was en tochZe keek alles na, opende de laden en was ervan overtuigd dat sommige dingen verlegd waren. Als ze niet zoo ordelijk was, zou ze het niet bemerkt hebben. Toen ze haar handtaschje opende was 't metalen knopje van haar lippenstift er af en een roode veeg zat tegen de voering. Toen was ze er zeker van dat iemand gesnuffeld had, maar ze miste niets. Misschien een van de dienstboden uit nieuwsgierigheid, 't Kon haar niet veel sche len. Wat doet het er toe. Op eens herinnerde ze zich de tabakslucht, kon het zijn datZe stond doodstil te denken, toen maakte ze zich gereed om naar bed te gaan. j S -* (Wordt vervolgd). 4»

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5