HOLLANDSCH ZW1TSERSCHE REEPEN Provincêaal nieuws erfelijkheid en eugenetiek. 1 AYOVri BEX V 4X VFIIKI KMA4;VIM I tmmm maken. Dat is echter een wereldvraagstuk. Het streven van B. en W. is steeds geweest, om de belastingen zoo laag mogelijk te doen zijn. Daardoor wordt de kans, om hier kapi taalkrachtige personen naar toe te trekken, grooter. En hoe meer er van die categorie in Heiloo zijn, hoe beter is dat voor den kleinen man, die dan meer werk vindt, meer nering kan krijgen, enz. Spr. meende, dat de politiek van B. en W., om de hoogere inkomens niet te zwaar te belasten, juist is en in het belang van den kleinen man. De begrooting 1931. Staangeld op de kermis. Eenige leden achtten het in het belang der gemeente, als de Zondagskermis wederom werd ingevoerd. De meening van de meer derheid en minderheid is het college van B. en W. daarvan wel bekend. Voor het college bestond dan ook geen aanleiding, om een voorstel ter zake in te dienen, temeer, waar deze raad al reeds een beslissing .genomen had. De heer v. 't Veer meende, dat de Zon dagskermis in het belang der gemeente was. Er zal dan ook wel een actie door de burgerij worden op touw gezet tot wederdoorvoering der Zondagskermis. De heer Sengers was uit principe tegen de Zondagskermis, niet tegen vermaak, maar epr. wilde feest vieren op prettige en gepaste wijze. De voorzitter merkte op, dat nu er toch een actie zal komen, men dan ook wel het request kan afwachten, dat zeker op het raadhuis zal kumen. Aldus besloten. Bijdrage rijk belooning corr. arb.bemiddeling. Verschillende leden wenschten alsnog de Asultaten van deze instelling over het afge- loopen jaar te vernemen. Een overzicht van de werkzaamheden werd voorgelezen. Aanplakken en omroepen. Een lid wenschte vergunning van B. en W. te verkrijgen, om het reclame- en propaganda materiaal van de verschillende politieke par tijen aan de palen van het O. E. B. enz. te mogen bevestigen, onder voorwaarde, dat dit binnen een door B. en W. te bepalen termijn wederom zal worden verwijderd. In het antwoord van' B. en W. werd ge zegd, dat het gebleken is, dat niet alle par tijen het aangeplakte propagandamateriaal behoorlijk verwijderen. De gemeente-eigen dommen werden daardoor soms maandenlang ontsierd, wat nu eenmaal niet toegelaten kan worJen. Wanneer verkiezingen in aantocht zijn, wil men nu eenmaal plakken. B. en W. zouden daarom bijv. 3 weken gelegenheid tot aan plakken willen geven. Na de verkiezingen zou dan van gemeentewege voor opruiming kunnen worden gezorgd. Den heer Keesman was gebleken met de actie tegen het vlootplan, dat niet geplakt mocht worden op de oude manier. Ook bui ten de verkiezingen moet er wel eens geplakt worden en ook vereenigingen willen wel eens gebruik maken van die gelegenheid, 't Mag misschien ontsiering zijn, maar ontsiering is er veel meer. Spr. vroeg, of het nu niet moge lijk was, om te mogen plakken onder die voorwaarde, dat de betrokken partij of ver- eeniging ook weer alles opruimde? De voorzitter antwoordde, dat het niet mocht. En bovendien worden de biljetten niet verwijderd. De maatregel is niet gericht tegen de s. d. a. p., maar tegen elke partij en vereeniging. De heer V a h 1 wilde de plakaten vast nagelen met punaises. Dan kunnen ze veel gemakkelijker verwijderd worden. De discussie werd nog eenige oogenblikken voortgezet, totdat de voorzitter meende, dat de zaak genoeg bekeken was. Kosten straatverlichting Hoewel over dit punt al gesproken was, meende de heer Keesman toch nog te moeten opmerken, dat z. i. de Kooimeerlaan onvoldoende verlicht is. De voorzitter meende, dat het niet doenlijk was, om overal op particuliere wegen verlichting aan te brengen. En tenslotte moet men ook wat over hebben voor de genoegens v?n het buitenleven". De heeren Keesman en Va hl vroegen stemming over dit punt, vrvrbij het voorstel- Keeman, om een lichtpunt aan te brengen in de Kooimeerlaan. werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Kosten burgerwacht. Meerdere leden wenschten deze subsidie niet meer te handhaven. Het kwam B. en W. echter voor, volgens hun antwoord, dat het ongewenscht was, dezen post te laten verval len De heer Keesman vroeg, waarvoor de burgerwachten eigenlijk dienen, waarop eerst cie voorzitter en vervolgens wethouder MaasGeesteranushet doel en het nut der burgerwachten uiteenzette. De bur gerwacht is er, om de politie te steunen in tijden van oproer en onrust. Er bestaat op het oogenblik helaas heelemaal geen zeker heid, dat de rust niet verstoord zal worden, zoodat het nut van het instituut voorzeker nog bestaat. De heer Schuit merkte ook nog op, da! dezelfde beweegredenen, die in 1918 de bur gerwachten deden opkomen, ook nu nog van kracht zijn. Het gevaar is op het oogenblik wellicht grooter dan ooit te voren, vooral ook, omdat de crisis meewerkt, om ontevre denheid op te wekken. Spr. zou dus bij even- tueele stemming vóór de subsidie stemmen. De heer Keesman wilde de kwestie plaatselijk houden. Hij geloofde niet, dat men in Heiloo bang behoeft te zijn voor onlusten, omdat o.m. het petitionnement tegen de vloot wet reeds heeft bewezen, dat Heiloo niet re volutionnair is. De burgerwacht is dus niet noodig. Wethouder Maas Geesteranus bestreed dat laatste. Dat de regeering thans de subsidies verhoogd heeft voor de burger wachten en B. V. L. bewijst wel, hoe zeer men daar het nut van die instellingen inziet. Het voorstel, om de subsidie ook dit jaar weder te geven, werd z h. st. aangenomen. De heer Keesman verklaarde zich tegen het voorstel. Onderhoud wegen en voetpaden. a. Een lid wenschte de aandacht van B. en W te vestigen op de bochten in den Venne- watersv.eg en zou gaarne zien, dat pogingen 'zouden worden aangewend, om die bochten te doen verwijderen. In het antwoord van b. en w. merken de ze op, dat de Vennewatersweg geen weg ja voor snelverkeer en voor ander verkeer zijn de bochten niet hinderlijk. Er bestond bij B en w. dan ook geen aanleiding, om verande ring te brengen in den bestaanden toestand De heer V a h 1 meende, dat men moet be ginnen met de bestaande wegen goed te hou den en spr. vond de bocht buitengewoon gc vaar] ijk. De heer K o o m e n zeide, dat met kleine kosten de scherpe bochten uit den weg zou den kunnen worden genomen. Ook de heer d e J a g e r vond den weg gevaarlijk. De voorzitter antwoordde, dat de weg toch ongelukkig blijft, al haalt men de bochten er uit. Daarbij komt, dat de kosten van die verbetering heusch niet zullen mee vallen. De heer de Jager: Elke week ligt er zoo wat een auto te water! De heer Schuit opperde het denkbeeld, dat b. en W. zich eens in verbinding moes ten stellen met het polderbestuur en met de I gemeente Egmond, om gezamenlijk de kosten van verbetering te betalen. De voorzitter betwijfelde zeer de bereidwilligheid van beide instellingen. Tenslotte stelde de heer V a h 1 voor, om een onderzoek in te stellen naar de wensche- lijkheid van verbetering van den Vennewa tersweg, welk voorstel met 10 tegen 1 stem werd aangenomen. b. Meerdere leden achtten bestrating van den hoek Westerweg-Vennewatersweg zeer gewenscht. Z. h. st. aldus besloten. c. Gevraagd werd naar het uit te brengen iapport inzake afdoende verbetering Van den Raadhuisweg. De ontvangen rapporten, aldus in het ant woord van B. en W., over het bitumineeren van den Raadhuisweg, zijn niet eensluidend. Daarom is met een gedeelte van den Heeren- weg een proef genomen, die geslaagd mag heeten. De bedoeling van B. en W. is nu, mocht de proef tof blijvende resultaten leiden, den Raadhuisweg met spramex te behande len. Aldus besloten z. h. st. d. Eenige leden achtten opruiming van den wal aan den Hollenweg tegenover de algemeene begraafplaats noodzakelijk. Bij B. en W. bestaat die noodzakelijkheid niet. Het laat zich aanzien, dat bebouwing van dat weggedeelte in de naaste toekomst te verwachten is, zoodat dan de wal zal ver dwijnen. Z! h. st. aldus besloten. e. Tenslotte zou een lid graag zien, dat door B. en W. ipogingen in het werk werden gesteld, om een strook grond voor verbree ding van de Zevenhuizerlaan aan te koopen cn deze laan aan den Zuidkant te beplanten B. en W. kenden geen omstandigheid, waardoor verbreeding van deze laan urgent zou zijn. Slechts dan, wanneer de voor ver breeding benoodigde grond billijk te koop zou zijn, zou een verbreeding in overweging kunnen worden genomen. De heer S e n g e r s meende, dat het d. plicht was van de gemeente, om dien grond tegen matigen prijs in de hand te krijgen. Spr. meende ook, dat die grond thans gemak keiijker te krijgen zou zijn dan later als hij bebouwd is. Men heeft dan met veel meer personen te doen. De heer V a h 1 was het met den vorigen spreker eens. De wegen moeten breeder wor den. De mogelijkheid daarvan bestaat nu, terwijl de zaak later wellicht duurder wordt. Ook de heer K o o m e n vond, dat men moest trachten dien grond te krijgen, vooral, omdat er toch al vrij veel gebouwd wordt. De heer S e n g e r s wees er nog op, dat men door aankoop den aanbouw zou bevor deren. Na nog eenige discussie werd besloten te handelen in den geest van het antwoord van B. en W. Kosten begraafplaats en be graven. Hoewel eenige leden wenschten, dat het onderhoud der begraafplaats in eigen beheer zou worden genomen, meenden B. en W. dat wijziging in den bestaanden toestand niet noodig was, waarmee de leden zich konden vereenigen. Subsidie V. V. V. Meerdere leden wenschten inlichtingen van het bestuur der V. V. V., waaraan de subsidie besteed is geworden en wat de reden is ge weest, dat geen muziekcorpsen uit de omge ving in Heiloo geconcerteerd hebben. B. en W. hebben het bestuur der V. V. V. de verlangde inlichtingen gevraagd, welke inmiddels waren ingekomen. De secretaris deed er voorlezing van tot genoegdoening der raadsleden. De jeugdherberg. Een der leden had de vraag gesteld, o! de jeugdherberg aan den Stationsweg wel aan de eischen voldeed en of B. en W. een derge lijke inrichting daar wel op haar plaats achtten. In het antwoord gaven B. en W. de mee ning weer, dat een dergelijke gelegenheid hier wel op haar plaats is Zij zullen echter op de inrichting, c.q. inrichtingen, toezicht nouden en tegen eventueele ongewenschte toestanden maatregelen nemen. De heer K o o m e n merkte op, dat z.i. B en W. zich er wat al te gemakkelijk afma ken. Spr. vond de geheele inrichting eigen lijk een varkenshok, terwijl de plaats ook niet gelukkig gekozen is. De heer Schuit betwijfelde het, of de inrichting wel aan de eischen voldeed. De heer Keesman verdedigde de jeugdherberg. Hij gaf een uitvoerige be schouwing over de tot standkoming, over het mooie doel en het nut. Klachten zijn er niet geweest; integendeel, veel waardeering heeft de eigenaar kunnen ondervinden. De heer Sengers vond den toestand bedroevend. Als men voor het logeeren in een varkenshok nog moet betalen, is dat aller treurigst. f De voorzitter meende, dat de heer Sengers overdreef. Er wordt tegenwoordig veel voor de jeugd gedaan, en deze profi teert van de natuur. Als er nu een gelegen beid is, waar men voor een luttel bedrag kan loceerea. dan moet men dat steunen, te meer, waar men in alle opzichten toezicht houdt. Wethouder Opdam vond den inhoud van het gebouw te klein. De voorzitter beloofde, dat de zaak onderzocht zal worden, waarna de heer Keesman nog opmerkte, dat de eige naar geen cent aan deze inrichting verdient. De kleine bedragen, die worden ontvangen, komen geheel ten goede aan het onderhoud en de verbetering. Subsidie r. k. bewaarschool De voorzitter der r. k. raadsfractie zou gaarne zien, dat een post subsidie r. k. bewaarschool, welke niet op de begrooting voorkomt, alsnog op de begrooting werd geplaatst. Aangezien de raad in samenstelling niet is veranderd en een dergelijke aanvraag het vorig jaar werd verworpen, is deze post thans niet op de begrooting geplaatst, zoo zeggen B. en W. in hun antwoord. wethouder Opdam wees er op. dat de r. k. bewaarschool een stichting is van groot belang voor de kinderen. Men moet een beetje soepelheid betrachten. Het zou aardig zijn, als de raad een klein bedrag gaf tot verlich ting der groote kosten. Spr. hooote op de loyaliteit der leden en stelde voor. een sub sidie van 300 te geven. Het voorstel werd met 65 stemmen aan genomen (voor de r. k. en de heer vahl). Begrooting B. A. en O. E. B. De begrooting van het Burg. Armbestuur en van het G. E. B. gaven geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen Snbsldie. Alle bestaande subsidies werden weer ver leend, terwijl als nieuwe subsidies werden toegestaan die van de Ned. Vereen, tot af schaffing van alcoholhoudende dranken ad 10.die voor het badhuis ad. f 300. die voor d.e commissie voor legerwedstrijden ad. 10.die voor de Rijwielpad vereniging N.-Kennemerland ad. 200.— en die voor den B. V. L., afd. Heiloo ad. 15.Tegen de laatste subsidie stemden de heeren Vrijburg en Keesman. Vervolgens werd de 'begrooting goed gekeurd, die in ontvangst en uitgaaf begroot wordt op f 16,5034.62, waarvan f 1456.01 'A als onvoorziene uitgave. Hierna sluiting der openbare vergadering NOORD-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond 8 uur ten raadhuize. Voor zitter jhr. A. L. van Spengler. Ingekomen stukken. Van de afdeeling Langendijk van de ver eeniging voor Volksonderwijs is een verzoek ingekomen voor instelling van een school- artsendienst. Door B. en W. werd voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat deze zaak binnen afzienbaren tijd aan de orde zal komen. Aldus besloten. Van den heer S. Bruin is een verzoek inge komen om hem van de zwarte lijst af te voe ren. Voorgesteld werd het adres voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Van de afdeelingen aan aen Langendijk en den kring Alkmaar van den Bond van geiten- fokvereenigingen in Noord-Holland een adres om een verordening in het leven te wil len roepen, waarbij verboden wordt bokken ter dekking beschikbaar te stellen, welke niet geregistreerd zijn. Door B. en W. werd voor gesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de uitvoering practisch onmogelijk is. De verbetering van de Spoorstraat. De voorzitter zeide, dat deze zaak in de vo rige raadsvergadering reeds ter sprake is ge bracht. Van den gemeente-opzichter, den heer Joh. Oosterlee, is een kostenberekening ingekomen, welke een totaal bedrag aangeeft van 2570.50, waarvan 686.88 voor rekening van de gemeente Oucfkarspel komt en de rest ad 1883.62 voor beide gemeenten samen of 941.81 voor deze gemeente. De heer de Geus zeide het vreemd te vin den, dat dit voorstel op de agenda voorkomt. Door het dempen der sloot is ook de afwate ring vervallen. Als Oudkarspel voor een goede afwatering gezorgd had, waren er geen klachten gekomen. Dat er draineerbui- zen gelegd zijn, is een toeschietelijkheid ge weest van Noord-Scharwoude, die te prijzen valt. In Oudkarspel heeft iemand dit uitge speeld door te zeggen, dat Noord-Scharwou de onderhoudsplichtige is. Hoever gaan deze verplichtingen, vroeg spr. De voorzitter zeide, dat de Spoorstraat jaren lang de aandacht van het college heeft gehad en meermalen in besprekingen naar voren gekomen is. Dat de toestand zoo ais hij is, toegeschreven kan worden aan het dempen der sloot, ontslaat Noord-Scharwoude niet van de verplichting om den weg zoo goed mogelijk te verbeteren. De heer de Geus vroeg, wat de gevolgen zullen zijn, als na de verbetering Oudkarspel weer den boel bederft. De voorzitter antwoordde, dat Oudkarspel dm zeker wc' maatregelen zal nemen. Spr. geleefde niet, dat de weg dan ondeugdelijk gemaakt zal worden. De heer de Geus: „Het is zoo toch ge beurd". De voorzitter zeide, dat de toestand thans onhoudbaar is. Wat het financieele gedeelte betreft, zal Oudkarspel een aanzienlijk ge deelte meer betalen. B. en W. zijn in deze niet voortvarend, doch van meening, dat deze gemeente wel degelijk verplicht is bij te dra- gen. De heer de Geus zeide, dat, nu men in het moeras zit, men bij Noord-Scharwoude aan klopt om er uit te komen. Spr. is niet tegen samenwerking, doch is er op deze manier tegen. De heer Schrijver was wel voor verbete ring, maar vroeg of de dagelijksche besturen wel onder oogen hebben gezien, wie onder houdsplichtige is. De voorzitter antwoordde, dat dit gelijke lijk verdeeld is. Zoowel voor het bestrate als wel voor het onbestrate gedeelte, en dat dit altijd zoo gedaan is. De heer Zut sloot zich aan bij den heer de Geus en was van meening, dat Oudkarspel zelf voor de verbetering moet zorgdragen. De voorzitter antwoordde, dat als dit het geval was, men zeker niet met een voorstei was gekomen. Door het leggen der draineer- buizen is dit reeds erkend. Weth. Ootjers zeide, dat Noord-Sdharwou- de, wat het dempen der sloot betrof, niet ge heel vrijuit kon gaan, daar rekening gehou den moest worden met den waterafvoer. Het was de plicht van Noord-Scharwoude toe te zien, dat deze voldoende was. Weth. Barten zeide, dat de waterafvoer van Noord-Scharwoude toch een kant heen moest. Spr. was van meening, dat deze ge meente zedelijk verplicht is den weg mee te helpen verbeteren. De heer Kooy zeide van plan te zijn ge weest rnn tegen te stemmen, doch na de uit eenzetting van de heeren Barten en Ootjers stemde spr. voor. Hierna werd tot stemming overgegaan. Tegen het voorstel stemden de heeren de Geus en Zut. Van Ged. Staten een adres met verzoek om de subsidie voor de kanalisatie te verhoo- gen, met het ontbrekende bedrag van 500 of althans de verleende bijdrage los te ma ken van de aanvankelijk daaraan verbonden voorwaarden. Door de meerderheid van B. en W. werd voorgesteld de reeds verleende subsidie ad 1000 te handhaven, en de voorwaarde ten opzichte van de sluis te laten vervallen De heer de Geus was er voor geen wijzi ging aan te brengen en het zoo te laten als het is. De voorzitter zeide ,dat het beroep, dat ge daan wordt, wel te aanvaarden is. Weth. Barten als minderheid zeide er voor te zijn de voorwaarden, destijds gesteld, te handhaven. Spr. was van meening, dat de kanalisatie in een ander stadium is gekomen door het wegenvraagstuk. Spr. wist niet welke voordeelen de kanalisatie op liet oogenblik biedt, daar het groentenvervoer is aangewe zen op snelvervoer. De voorzitter zeide, dat, wat het handha ven der voorwaarden betreft, men deze ge rust kan laten vervallen daar bij hindering der kanalisatie toch tot onteigening wordt overgegaan. De heer Kooy was er voor de 1000 sub sidie te handhaven en de voorwaarden te la ten vervallen. Hoewel het wegenvraagstuk van belang is, is het ook gewenscht. dat men rechtuit zal kunnen varen van den Ringvaart naar het kanaal. De voorzitter zeide, dat als de meerderheid der gemeenten voorwaarden begint te stellen de kanalisatie onmogelijk zal kunen worden uitgevoerd. Weth. Barten zag wel het nut in een door verbinding van den Huigendijk naar het N.-H. Kanaal. Voor het andere gevoelde spr. niets. Weth. Ootjers zeide geen warm voorstan der te zijn van het kanalenplan, doch als er verbetering door komt, was spr. er niet tegen Voor het gedeelte Huigendijk had spr. alleen wel 1000 over. Spr. was er voor om de voorwaarden te laten vervallen. In stemming gebracht werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangeno men met 43 stemmen. Tegen stemden de heeren Barten, de Geus en Zut. De voorzitter sprak zijn voldoening hier over uit, dat hiertoe is besioten. j onderwijs. De voorzitter zeide, dat met de bestur van Oudkarspel en Zuid-Scharwoude ov» leg is gepleegd over het al of niet handha' ven van een derde leerkracht aan de U Lo school, daar helaas het aantal leerlingen 'jl.T beneden het wettelijk aantal zal blijven 1 een derde leerkracht vergoed te krijgen het Rijk. Het verschil is slechts 1 of 2 let lingen. Het laat zich aanzien, dat het aan£i leerlingen in 1931 wel weder boven het wt lelijk aantal zal komen, bovendien is de he" doeling de 3-jarige cursus in een 4-janV« om te zetten. Met het veranderde leerplan het de bedoeling ook Fransche lessen te geven. De heer Schrijver vroeg of het salaris ook het jaar daaropvolgend voor de gemeente als net aantal leerlingen niet bereikt wordt De voorzitter antwoordde, dat dit geMt voor het jaar 1931Zoo dit niet het geval ie dan zal opnieuw een voorstel gedaan wor den. Het voorstel om de 3e leerkracht te hand haven voor eigen rekening werd met alge! meene stemmen aangenomen. 8 De voorzitter deelde mede, dat de verjo». ding aan het bijzonder onderwijs over 1920 als volgt is: R.K. Jongensschool 2341 94 waarvan reeds betaald 1621,28, zoodat no* te betalen is 720,66; de R.K. Meisjesschool 2614.10, waarvan nog te betalen 809 64 Het vervolgonderwijs aan de R.K. Jongens! school over 1927 en 1928 bedraagt f 3 (ft een bedn-; van 5.24 moet gerestitueerd worden. De School met den bijbel over 1909 -752.65, waarvan nog te betalen 227 31 Het aantal leerlingen was gemiddeld' voor de R.K. Jongensschool 17414, voor de R j( Meisjesschool 14414 en voor de School met den Bijbel 56. De kosten van het openbaar onderwijs over 1929 hebben bedragen 13 44 per leerling. De raad keurde deze rekeningen goed. De diverse begroetingen over 1931 Een commissie, bestaande uit de heeren dé Geus, Kwadijk en Zut, heeft deze begrootin gen nagezien en adviseerde tot goedkeuring. De begrooting van het Electriseh Bedrijf gaf aan voor den gewonen dienst als ont- vangsten en uitgaven een bedrag van 81.640, wat den kapitaaldienst 'betreft 5824. Wat betreft het gasbedrijf resp f 117.000 en 22.210. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur als ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van 3573.83 Hierna werd overgegaan tot postgewijze be! handeling van de gemeentebegrooting. Voor den A.N.W.B. werd 10 subsidie uitgetrok ken. Een voorstel van de meerderheid van B en W. om een subsidie van 50 uit te trekken voor den Burgerwacht, werd verworpen mei j 3—4 stemmen. Voor stemden de heeren Bar ten, Schrijver en Zut. Voor de Tuehtunie werd 5 uitgetrokken. Voor den gemeente reinigingsdienst is 1400 uitgetrokken en werd besloten den gemeente-werkman, den heer D. Schuijt, in vasten dienst aan te stel len. Op verzoek van het R.K. Schoolbestuur werd 100 uitgetrokken voor een cursus aan de schoolvrije jeugd, aan het fanfarecorps „Genot door Kunst" 25. aan de gymna- stiekvereeniging „Hercules" 25, aan de zangvereeniging „Crescendo" 25 en aan de vereeniging voor het houden van Midden standstentoonstellingen eveneens f 25. .Af wijzend werd beschikt op een verzoek om sub sidie van het Instituut voor Arbeidersontwik keling, waarbij alleen de heer Kwadijk voor stemde, alsmede met algemeene stemmen een verzoek van den Bohd van Bedrijfs-Autohou- ders in Nederland. Het eindcijfer der begroo ting luidde voor den gewonen dienst in ont' vangsten en uitgaven 115.186,02, voor den kapitaaldienst 27.841,46. Rondvraag De heer Kooy zeide te hebben vernomen, dat een arrestant van Zuid-Scharwoude naar hier is overgebracht. Daar deze in de cel schade heeft aangericht, vroeg spr. of ge noemde gemeente hiervan de kosten op zich neemt. De voorzitter antwoordde, dat door repa ratie van het arrestantenlokaal in Zuid- Scharwoud de arrestant naar hier is overge bracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Lezing Mej. Dr. M. A. van Herv/erden. In 't Oranje-Hotel te Bergen hield gister avond in 'n bijeenkomst van de Ver. voor Voordracht-avonden, die druk bezocht was. mej. Dr. M. A. van Herwerden, lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, een door licht beelden verduidelijkte lezing over 't onder werp: Erfelijkheid en Eugenetiek. De vergadering werd geleid door den heer D. L. Daalder, die de spreekster dank bracht voor haar bereidwilligheid om naar Berger te komen. Dr. Van Herwerden zeide, dat de studie van de eugenetiek een biologischen gr°rd heeft en een sociaal deel voor oogen, waar mee evenzeer het gemoed, als het verstand 247. In het hol vond meu prachtige steenen. Ze waren zoo voor het plukken. Tegen de wanden, op den grond lagen de prachtigste steenen. En zoo groot als eieren van een kal koen. Reesie en de kabouters namen ze weg en gingen weer uit eht hol, waar de draken als dood lagen. -48. Maar nauwelijks waren ze in de vliegmachine om aen terugtocht te beginnen, of een der draken greep zich aan de as der wielen vast en ging mede de lucht in. Eerst merkte Keesie, die het vliegtuig bestuurde, niets, maar wei- ara voelde hij toch, dat er iets zwaars aan de machine moest nangen. Hij keek en zag tot zijn schrik den afschuwelijken

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6