mifliMistls tmrant. Huiduitslag. Kerk en school Luchtvaart Binnenland Donderdag: 30 October. radio-volksuniversiteit holland, uitgaande van den bond van ned. volks-universiteiten. de ramp van de r 101. Ko. 256 1'J30 i onisrö twee en dertigste Jaargang. KADI O. Op 27 Juni j 1. werd de. Radio-Volksuni versiteit Holland geopend. Sindsdien hebben drie maal per week uitzendingen plaats ge vonden door bemiddeling van de A.V.R.O. Gebleken is dat deze uitzendingen ten zeer ste worden gewaardeerd en dat uitbreiding wenschelijk geacht wordt. Het bestuur van Óen Bond van Nederlandsche Volks-Univer- siteiten heeft zich teen gewend tot de drie andere groote omroepvereenigingen V. A. R. A., K. R. O. en N C. R. V., met het ver zoek medewerking te willen verleenen ten einde tot een zoo algemeen mogelijke uitzen ding te komen van cursussen en lessen. Resultaat van gevoerde onderhandelingen is dat met ingang van 1 December uitzen dingen zullen plaats vinden, niet alleen door bemiddeling van de A.V.R.O. maar ook van de V.A.R.A Over de mogelijkheid van ver dere uitbreiding worden nog besprekingen gevoerd. Voortaan zal de Radio-Volksuniver siteit'Holland dus de beschikking hebben over 6 halve uren. De heer J. C. Smith, onderwijzer aan de R. K. school te Egmond aan den Hoef is als zoodanig benoemd te den Haag. De heer F. H. van Rooij, tijdelijk on derwijzer aan die school, is benoemd te Haaksbergen. Voor de vacante plaats van Mej. Schuit, die een half jaar studieverlof beeft, meldden zich een 30-tal sollicitan ten aan. Mej. Schermer te Hoorn werd benoemd. SCHOOLHOOFD BENOEMD. Door den gemeenteraad te Schagen Is benoemd tot hoofd van de u. 1. o. school aldaar' de heer J. Visser te Rijs wijk (z.-H.) HET HANDELSONDERWIJS OP DE t' RIJKSBEGROOTING. Aan bet Voorloopig Verslag over hoofd' stuk VI der Rijksbegrooting voor 1931 (On derwijs, Kunsten en Wetenschappen) is het volgende ontleend over het handelsonder wijs. Ook het handelsonderwijs heeft dringend behoefte aan regeling bij de wet. Mocht de openbare behandeling van het wetsontwerp tot herziening van het voorbereidend hooger en het middelbaar onderwijs nog geruimen tijd op zich laten wachten, dan drong men aan op regeling van het handelsonderwijs bij een afzonderrlijke wet. Daartoe is trou wens ook op zichzelf goede reden: het han delsonderwijs draagt een eigen karakter; re geling in een afzonderlijke wet verdient daarom de voorkeur. Indien de minister ver tegenwoordigers van vereenigingen voor handeslonderwijs ter zake zou willen raad plegen, zou, naar deze leden vertrouwden, een goede wettelijke regeling niet lang be hoeven uit te blijven. Verschillende leden betuigden in dit ver band instemming met het adres door de Na tionale Vereeniging voor Handelsonderwijs aan den minister gericht en verzochten aan het daarin gevraagde te voldoen. Eenige andere leden oordeelden regeling van het handelsonderwijs in een afzonderlijke wet minder g^venscht. DE ENGELEN. In de flink bezette zaal van het gebouw- Waakt en Birlt hield ds. D. v. d. Bosch uit 's Gravenhage gisteravond voor de Chr. Jongelingenvereen. „Zacheus" een lezing over het onderwerp: „De Enge len". Nadat op de gebruikelijke wijze met gebed en gezang geopend was begon de spr. van den avond met te herinneren aan het bijbelverhaal van Jacob. Nog altijd blijft de schoone droom van Jacob haar bekoring op den menschelij- ken geest uitoefenen. Die droom is om drieërlei reden schoon: zij bewijst dat de mensch nooit, ook niet in de kritiekste oogenblikken van God verlaten is; er is een profetische gedachte in en ten derde veronderstelt de droom een levende re latie tusschen God en den mensch, welke relatie door Engelen wordt onderhouden. Aan het bestaan van Engelen behoeft niet getwijfeld te worden. Er zijn genoeg teksten in den bijbel die het bestaan er van duidelijk bewijzen. Toch is dit geloof niet zeer sterk ontwikkeld. Het moet ge zegd worden, dat de kerk zich weinig met Engelen bezig heeft gehouden, maar daarentegen de kunst des te meer. Daar aan ontleenen velen hun voorstelling van de Engelen, hoewel die dikwijls ver keerd is. Veelal gelooft men dat in Enge len alles is samengevat van liefde, schoonheid en goedheid. Allereerst beschouwde spr. hierna het wezen der Engelen. Het woord Engel hoort in onze taal niet thuis, het is ontleend aan het Griek - sche Angelos, dat eenvoudig zendbode beteekent. De Staten-vertalers hebben Angelos vertaald als Engel. Een Engel is een zelfstandige geest, met een eigen persoonlijkheid, ze zijn geen uitvloeisels van God die daarin weer terugkeeren, zooals de kerkvaders wilden doen gelooven. Hun verstand reikt tot in de eeuwen. Maar ook hun verstand kan niet doorgronden het groo te mysterie van de vleeschwording des woords, en de kruisdood van Jezus. De Engelen zijn geesten en hebben dus geen lichamelijk bestaan. Ze zijn gescha pen geesten, hetgeen uit den bijbel kan worden afgeleid. Van de schepping der Engelen wordt met geen woord gerept. jöiS> ajdus lejyide spr, af, geschapen tegelijk met den hemel. Ze hebben een begin, maar geen einde. Ze zijn eeuwig- levende, onkwetsbare geesten. Onafscheidbaar aan de gedachte En gel is een wezen met vleugels. In den bijbel worden ze nooit aldus geopen baard. Op Gods eigen voorschrift echter zijn Engelenfiguren met vleugels aan gebracht op het verzoendeksel van de Arke des Verbonds. Spr. wijdde het feit van de vleugelvoorstelling aan de belangstelling van den mensch voor de vogels die zich hoog in de lucht verhef fen met hun vleugels. In het denken van alle volken is de vleugel ook symbool van snelheid. De Engelen verplaatsen zich sneller dan de gedachte. Het toen en nu valt voor de Engelen ineen, omdat zij met zoo'n groo te snelheid altijd ter beschikking staan van Gods uitverkorenen. Ze zijn zendboden van God, en ze dra gen de reflex van God met zich mede. Er zit in den Engel iets van den durver, van den sterken jongen held. Daarom worden ze steeds als mannen voorge steld. Ze zijn niet iets vrouwelijks, in tegendeel zijn ze zoo sterk dat ze het volk van Christus door alle moeilijkheden heen kunnen leiden naar het uiteindelij ke doel. Nadat gemeenschappelijk gezongen w-as psalm 34 4 kwam de spr. tot het tweede deel van zijn lezing: de wereld der Engelen. Het eerste wat ons treft is hun buitengewone talrijkheid wat door vele bijbelteksten wordt bewezen. Herhaaldelijk wordt in den bijbel ge sproken van legers van Engelen, hetgeen bewijst dat er in de Engelenwereld een zeker systeem is, een zekere rangenver houding. Uitvoerig wijdt spr uit over de taken van de Cherubinen en de Sera- finen. De taak van de Cherubinen is om af te weren (het verzoendeksel), die van de Serafinen is om het onreine uit te zuiveren, weg te branden (Jesaja). De Engelen dragen allen namen. In den Bijbel worden slechts twee bij name genoemd (GabriëÊ, Michaël). Gabriël is de evangelist onder de Engelen, Michaël is de groote ijveraar voor Gods eer, die daarbij dikwijls in botsing komt met Satan. Satan is de gevallen Engel, die eens naast Michaël gestaan moet hebben als een lichtdrager (Lucifer). Er is één aparte figuur in de Engelen wereld in het oude verbond die wel de aandacht verdiend, n.1. de Engel des Verbonds of des Aangezichts. Hij spreekt altijd namens zich zelf, terwijl de andere Engelen, die steeds paraat zijn om dien Zooals ook uit andere gegevens volgt is hij Gods zoon, die later vleesch gewor den is in Christus. Komende tot het werk der Engelen, zeide spr., dat daarin altijd is het woord „Eere zij God". Jezus laat ons zien dat in den hemel Gods wil volkomen wordt volbracht, in de eerste plaats door de Engelen, die steeds paraat zijn om die wil te gehoorzamen. Daarnaast hebben de Engelen nog tot taak te strijden tegen de duistere mach ten van de onderwereld. Zij brengen ook namens den Allerhoogsten boodschap pen over. Ook gebruikt God hen om de kinderen Gods te beschermen. Ten slotte toonde spr. aan hoe ook nog in deze tijden de Engelen rond Gods kin deren zijn en hen sterken en bemoedi gen. Op de gewone wijze werd de avond besloten. PREDIKBEURTEN. EGMOND AAN DEN HOEF, 31 Octo ber, avond 7 uur, Ds. Nobel, herdenking Kerkhervorming. Coll. voor kerkbouw in de Zuiderzeeprovincie. HET VIERDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDIE VERTROKKEN. Hedenmorgen in de vroegte is het vierde postvliegtuig voor Indië de P. H.A. E. Z. van Schiphol naar Nederlandsch-Indië ver trokken. Verschillende familieleden van de beman ning waren bij het vertrek aanwezig. Als altijd was ook de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, present om den vliegers een goeden reis te wenschen. Te 6.53 startte de P. H. A. E. Z., die als bemanning aan boord heeft de vliegers Frijns en Both en als mecanicien Bruine- steijn. Het vliegtuig heeft 191 K G. post en 34 K G. lading aan boord. Te Dresden geland. Het vierde postvliegtuig is te 12.10 Hol- landsche tijd te Dresden geland. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Nader wordt g°meld dat de slechte weers gesteldheid, die, nadat het Eurgebergte was gepasseerd, optrad, den vliegers heeft doen besluiten den tocht niet verder voort te zetten en te Dresden te landen. DE D.O. X NAAR AMSTERDAM. De vliegboot komt waarschijnlijk Zendag a.s. Wolff meldt uit Berlijn, dat het groote vliegschip Do. X volgens de laatste berich ten Zondag a.s. de eerste étappe van de vlucht naar Amerika zal gaan maken. Het zal van Altenrhein naar Amsterdam vliegen. De vliegboot zal in het algemeen op deze eerste vlucht den loop van den Rijn volgen, maar het is niet onmogelijk, dat het eerste deel van de vlucht zal worden bekort tenein de tijd te sparen. Het onderzoek naar de oorzaak. De tweede dag van het onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van het luchtschip r. 101 heeft o.m. de mededeeling opgele verd, dat de proeftochten van de R. 101 op 1 en 2 October niet bevredigend verloopen zijn. Een motor moest wegens lekkage van een oi^etank spoedig na het vertrek worden afgezet," terwijl een andere niet op volle snel heid kon loopen. Men heeft na de verbou wing nimmer experimenten verricht met de oliesnetheid en bovendien werd de tocht met 16 uren bekort, hoewel nadrukkelijk was vastgesteld, dat de proeftocht 24 uur zou duren en een bevredigend verloop zou heb ben. Voorts zouden de voorbereidingen voor het vertrek van de R. 101 naar Indië in zeke ren zin onder pressie van wijlen den Minis ter van Luchtvaart Lord Thomson tot stand gekomen zijn De rapporten en berekeningen van den deskundige prof. Cairstow toonen aan, dat hij van de gewijzigde stabiliteit en gewichtsverhoudingen aan boord niet vol komen op de hoogte is geweest. De Attorney-General verklaa-de, dat niet alleen de zware motoren de draagkracht van het luchtschip hebben beïnvloed, ebeh dat ook het staartstuk van het schip en de voor steven bezwaard zijn geweest. De voorzitter wees op het ontbreken van documenten betreffende den proeftocht. In aansluiting hieraan stelde de Atterney- General vast, dat het luchtschip nog niet veel meer dan een experiment heeft uitge voerd. Uit de verklaringen van den intusschen overleden Church blijkt, dat deze het bevel tot het uitwerpen van een halve ton water- ballast niet meer heeft kunnen uitvoeren, daar op hetzelfde oogenblik de ramp plaats had. Deskundigen zijn^ van oordeel, dat de scheepsconstructie in de lucht geen schade kan hebben geleden, en dat het dalen van den voorsteven het luchtschip in een hoek van zeker 25 graden op de horizontale richting heeft gebracht. Blijkens een rapport van Stimpsons, den directeur van de Meteriologische Afdeeling van het Ministerie van Luchtvaart heeft de hoogtemeter op het moment van de ramp goed gefunctionneerd. ERNSTIG ONGEVAL OP HET VLIEGVELD TE ROME. Graaf Morandi gedood. Op het vliegveld van Rome heeft gisteren een ongeval plaats gehad, waarbij de direc teur van de Italiaansche Luchtvaartmaat schappij „Transadriatica", Graaf Renato Morandi om het leven is gekomen. Morandi wilde het groote vliegtuig D. 2000 filmen voor het opsteeg om een tweede rondvlucht boven Rome te maken. Hij liep te dien einde het vliegveld op en werd eensklaps door een binnenkomend Italiaansch vlieg tuig gegrepen en gedood. Graaf Morandi was een der eerste figu ren op luchtvaartgebied in Italië en zijn land neeft door zijn dood dan ook een groot verlies te lijden. BOYD EN CONNOR. Met de Miss Columbia door Europa. Ook naar Amsterdam. Capt. Boyd en luit. Connor, die eenigen tijd geleden over den Oceaan vlogen van west naar oost, zullen met hun vliegtuig „Miss Columbia" Donderdag van Croydon vertrekken voor een vlucht over Europa, waarbij zij eerst naar Keulen en Berlijn zul len gaan. Op den terugweg denken zij, weet het Hbld. te melden, over Amsterdam te vliegen. EEN BANQUET TER EERE VAN COSTER EN BELLONTE. Gisteravond vond het officieele banquet plaats van de beide Fransche Oceaanvliegers die het eerst het traject Parijs—New York zonder onderbreking aflegden, aangeboden. De Fransche minister-president Tardieux, die mede aanzat hield een tafelrede, waarin hij de beide vliegers huldigde voor .hun prestatie en een beschouwing hield over de eigenschappen van het Fransche volk dat volgens de premier zijn licht nog wel eens te veel onder de korenmaat plaatst, maar dat af en toe toch door daden toont wat het op verschillend gebied kan prest eere n. INSPECTEUR-GENERAAL H. J. DE GROOT. Bij zijn aftreden. Heden zou de heer H. J. de Groot, inspec teur-generaal van het nijverheidsonderwijs, het ambt neerleggen, dat hij zoovele jaren, tot welzijn van land en volk, met eere heeft vervuld, zoo schrijft men uit nijverheidskrin gen aan de N.R.Crt.. Hendrik Jacob de Groot is den len April 1858 te Beekbergen bij Apeldoorn geboren Na het algemeen vormend onderwijs volgde de praktische en theoretische opleiding in het bouwvak. Al spoedig stond hij onder zijn vakgenooten als een uitstekend practicus be kend, en dit zal ook wel de reden geweest zijn, dat hij den len April 1883 benoemd werd tot leeraar aan de Ambachtsschool te Leeuwarden. Als leeraar en directeur. Van dit oogenblik begint de loopbaan van den heer de Groot zich af te teekenen als die van een man, die weet wat hij wil en zijn doel voor oogen houdt. Dit doel was in de eerste plaats, verheffing van het ambachts- onderwijs, het onderwijs dat hem lief was, zoodat hij juist daardoor zoo helder zag wat er nog aan te verbeteren viel. In die dagen waren de ambachtsscholen nog gering in aantal. Voortgekomen uit het particulier initiatief, opgericht en in stand gehouden met beperkte middelen, werden evenwel die eerste scholen gehandhaafd door een frisschen geest en met toewijding beijver den zich besturen en leerkrachten, in ge meenschappelijk overleg, de leerkrachten zoo goed mogelijk voor het leven toe te rusten. De heer De Groot, aan de ambachtsschool te Leeuwarden zoo ten volle op zijn plaats, zag al spoedig in, dat het bezit van een mid delbare teekenacte met het oog op de toe komst gewenscht, ja noodzakelijk was, en met moed werd de studie voor de akte mid delbaar onderwijs lijnteekenen en perspec tief (akte M.O.M.2) aangepakt en tot een goed einde gebracht. Nu stond voor den jongen leeraar de toe komst open. In de kringen der vaklieden en der ambachtsschoolleeraren deed hij spoedig van zich spreken als een geharnast strijder voor de verbetering van ons ambachtsonder- wijs. Onvermoeid werker, vlot spreker, toe gewijd vereenigingsman. zoo veroverde hij Lzich snel een vooraanstaande plaats. Den Ten April 1891 kwam de benoeming tot directeur der Burgeravondschool te Alk maar.. De burgeravondscholen, opgericht en bestuurd volgens de wet op het middelbaar onderwijs van 1863, waren langzamerhand verouderd en tot sleur vervallen. Alkmaar maakte daarop geen uitzondering. Met kracht werd de reorganisatie ter hand geno men, nieuwe leeraren werden aangesteld en er werd gewerkt volgerjs een practisch en weloverwogen leerplan, en, gelijk vanzelf spreekt, bleven de goede resultaten niet uit en verwierf de burgeravondschool te Alk maar zich spoedig een uitstekenden naam. Dit was evenwel den heer de Groot niet genoeg. Hij had al dadelijk gezien dat in het nijvere en bloeiende Alkmaar, omringd door tal van welvarende dorpen, een ambachts school niet kon worden gemist. Een krachtig beroep op den burgerzin was niet tevergeefs cn spoedig was ook de oprichting van een fiinke ambachtsschool verzekerd, waarvan de heer De Groot den len April 1893 het directoraat aanvaardde, zoodat dag- en avondschool nu onder één hoofd werden ver- eenigd. Het was niet te verwonderen, dat van nu af dank zij den wijd verspreiden goeden naam der Alkmaarsche vakscholen, de hulp en het advies van den heer De Groot werden ge vraagd waar de stichting van nieuwe of de reorganisatie van oude scholen aan de orde kwam. En nooit werd de hulp te vergeefs in geroepen. Ondanks zijn drukken werkkring wist de heer De Groot tijd te vinden krach-, tig en doeltreffend de goede zaak te bevorde ren en de veronderstelling is niet gewaagd, dat ook de regeering in dien tijd reeds <hk- wijls zijn voorlichting inriep. Behalve de hier bovengenoemde bemoeiin gen had ook het vereenigingsleven zijn volle liefde. De thans nog bestaande vereenigin gen ter bevordering van ons nijverheidson derwijs tellen allen den heer De Groot met trots onder hare eereleden, en van vele van die vereenigingen is hij mede-oprichter of toegewijd bestuurder geweest. Den len April 1899, toen mr. Goeman Borgesius minister van binnenlandsche za ken was, werd de heer De Groot naar den Haag geroepen om als inspecteur van het middelbaar onderwijs het ambachtsonderwijs te dienen en den bloei en ontwikkeling daar van te bevorderen. De stichting van nieuwe ambachtsscholen en verbetering van burgeravondscholen kwam overal aan de orde. Onder het ministerschap van dr. J. Th. de Visser kwam eindelijk de wet op het nijver heidsonderwijs tot stand. Het jarenlange streven van den heer De Groot vond zijne bekroning en met groote voldoening en in stemming vernamen alle vrienden van het nijverheidsonderwijs dat de regeering haren kundigen raadsman tot inspecteur-generaal had benoemd. En thans treedt de heer De Groot terug. Wij zeggen niet „hij gaat heen", want zon der twijfel zullen de regeering en de ware vrienden van ons onderwijs nog dikwijls bij hem aankloppen. Hij treedt terug, nog krachtig en gezond, naar lichaam en geest. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren zijn rijk arbeidsveld te overzien en de inni ge voldoening en diepe bevrediging te sma ken van hen die gewerkt hebben voor een groot en goed doel. DOODELÏJK ONGEVAL. Gistermorgen zijn te Rotterdam twee per sonen, die achter op een vrachtauto stonden, welke door de Kerkhoflaan reed, waarschijn lijk tengevolge van de slechte bestrating er afgeslagen. Eén van hen, de 43-jarige J. Blok uit de Tuindersstraat, kreeg bovendien nog de achterplank, die ook van de wagen viel, op het hoofd. Hij was onmiddellijk dood De 30-jarige J. de Kloe uit de Van Meeke- renstraat kreeg een lichte hersenschudding. Hij is in het ziekenhuis Coolsiqgel ter ver pleging opgenomen. VECHTPARTIJ OP EEN KERMIS. Een persoon gedood. Gister bevonden zich eenige kermis-feest- vierenden in het café „Jonker" te Drachten. Er ontstond ruzie met als gevolg een vecht partij, waarbij van het mes gebruik gemaakt werd. Na de vechtpartij bleek, dat de 27- jarige ongehuwde arbeider J. v. d. Meulen, woonachtig te De Wilgen nabij Drachten, ernstig in den buik was gewond door mes steken. Een half uur daarna is hij aan de ge volgen overleden. Als vermoedelijke daders zijn door de politie gearresteerd de 30-jarige muzikant D. Tabak en een zekere Wage naar, beide afkomstig van Harkema-Opeinde. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. MOTORRIJDER IN DEN KNEL. Gistermiddag omstreeks 1 uur is de 26- jarige A. B. te Voorbrug op den hoek van het Westeinde en de Laan van Middelburg met zijn motor tusschen twee vrachtauto's be kneld geraakt. Hij bekwam zeer ernstige ver wondingen en is naar het St. Anthonius- ziekenhuis te Voorburg overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. STAKING UITGEBROKEN. Gistermorgen hebben bij het cultiveerings- werk van den polder bij Sluis 1 (in handen van de Nederlandsche Heidemaatschappij) 158 arbeiders het werk neergelegd wegens een loongeschil. Afgevaardigden dezer arbeiders zijn naar de vertegenwoordigers der Maatschappij, welke te Kolhorn gevestigd is, vertrokken ten einde nader te onderhandelen omtrent de loonen. ONTVLUCHT. Hij at spijkers. Gisternacht is de Pool N., die eenigen tijd geleden was aangehouden terzake van ver duistering, uit de ziekeninrichting Johannes de Deo te Haarlem, ontvlucht. Hij was aan vankelijk in 't huis van bewaring opgesloten. Daar hij zich echter op zonderlinge wijze ge droeg (hij was een paar weken geleden reeds geopereerd wegens het inslikken van een lepel en at nu spijkers) werd hij opnieuw naar de ziekeninrichting gebracht. Hij heeft kans gezien gister uit deze inrichting te ont vluchten. Men veronderstelde gistermorgen, dat hij nog in Haarlem moest zijn, omdat hij sommige personen zou hebben opgebeld. Hij £ou, naar men aan deVN.R.Crt. meldt, uit de garage de Liefde o.a. het huis van bewaring en de ziekeninrichting hebben opgebeld om beide inrichtingen dank te zeggen voor het daar genotene, maar dat hij er toch liever vandoor ging. De man was gekleed in een bruin colbert costuum- Wasch de aangedane plaatsen met waim water en Purolzeep en doe er dan wat Furol op, en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag' en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Her haal dit eiken dag, zoolang het noodig is. HET VERBOD VAN INVOER IN BELGIE VAN NEDERLANDSCH VEE. Uit Esschen teruggezonden vee vol komen gezond. De heer C. Tenhaeff, te Leeuwarden, in specteur van den veeartsénijkundigen dienst, schrijft aan de Leeuw. Crt.: Den 15en October 1.1. werden hier gekeurd, gezond bevonden en onder rijkscertificaat naar België verzonden 3 pinken en 8 kal veren in een wagon N. S. no. 73780. Op 20 October werd deze wagon met bo vengenoemde dieren, onder zegel, hier terug ontvangen uit Esschen, aldaar geweigerd wegens het voorkomen van mond- en klauw zeer onder de dieren. Na opening van den wagon bleek mij, dat geen der aanwezige 3 pinken en 8 kalveren bij beschouwing eenig verschijnsel van mond en klauwzeer vertoonde, en bij het direct in gestelde verdere onderzoek van mondholte enz. bleek mij, dat geen dezer dieren lijdende was aan genoemde ziekte of teekenen ver toonde daaraan te hebben geleden. De bovenbedoelde dieren zijn tot heden, 27 October nog steeds absoluut gezond en ver- toonen geen enkel verschijnsel van mond- en klauwzeer. IR. L. A. FRUYTIER. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van ir. L. A. Fruytier, oud gouverneur van Cura?ao, met ingang van 1 December a.s. tot hoofd van den dienst der Arbeidsinspectie in het eerste district me? standplaats Maastricht. CHRISTELIJK KUNSTVERBOND. Gister is het Christelijk Kunst Verbond irt Nederland opgericht. Het stelt zich ten doei om prot. chr. kunstenaars en belangstellen den in één verbond te vereenigen om zoo doende meer bekendheid met en waardeering voor hunne werken te krijgen. Het bestuur is als volgt samengesteld? voorzitter G. van Ravenswaay, secretaris G, den Broeder, bestuursleden Jan H. de Groot, J. S. Luiting, W. Maas, allen te Amsterdam, G. Eykenduin te Den Haag en A. Mun- tingh te Groningen. GASVERSTIKKING. In een slopje aan de Jan Hendrikstraat te 's-Gravenhage heeft zich een geval van gasverstikking voorgedaan. De aldaar boven een pakhuisje alleen wonende 71-jarige ijsventer J. D. was Maandagavond door de buren voor het laatst gezien. Wel waren gisteren de melkboer en de bakker nog aan de deur van het perceel geweest, doch in de ver onderstelling, dat D. niet thuis was, wa ren zij doorgegaan. Toen gistermiddag te één uur de bakker de deur nog geslo ten vond en op zijn herhaald bellen niet werd opengedaan, waarschuwde hij de buren, die wel eens meer een of andere boodschap voor den ouden man, een we duwnaar, aannamen. In overleg met de buren, die zich thans over het lot van D. ongerust begonnen te maken, klom de bakker op een platje, vanwaar hij door het raam in de slaapkamer kon kijken. Tot zijn ontsteltenis zag de bakker da' D. blijkbaar dood op bed lag. De Geneeskundige Dienst en de politie werden onmiddellijk gewaarschuwd; de geneesheer van den G. G. D. kon slechts den dood constateeren. Het lijk is daar op weggehaald. In het kamertje en in het pakhuisje werd een sterke gaslucht waargenomen, terwijl in het pakhuisje een gaskraantje openstoj-d. Niet onwaarschijnlijk is het dat D. des avonds bij ongeluk tegen het gastoestel, waarop hij zijn eigen potje placht te bereiden, is opgeloopen en dat daardoor het kraantje is opengegaan, zonder dat de oude man bewust de gas lucht heeft geroken. Maandagmiddag was D. nog met zijn ijswagentje er op uitgetrokken, doch wanneer het ongunstig weer was, bleef hij meermalen thuis, zoodat het gisteren nog geen verwondering had gewekt, dat men den man dien dag niet in het slopje had yezien. In den regel ging hij tegen half 3 de deur uit en keerde 's avonds 9 a 10 uur terug. Volgens het politieonderzoek wordt niet gedacht aan eenig misdrijf. VERDRONKEN. Te water geredehi In het Boterdiep onder Rotterdam, ge meente Kantens, is het lijk gevonden van den 68-jarigen timmerman B. Arends uit Usguert. Vermoedelijk is de man per fiets te water gereden. BRANDEN. Te Huissen (Geld.) is door onbekende oon zaak brand ontstaan in de kweekerswoning van J. Willemsen in de Laak. Huis, achter huis en inboedel gingen in vlammen op. De motorspuit kon de belendende perceel behou den. Magazijn van Ungeriefabriek af gebrand. Te Sappermeer is gisteren het verbouwde magazijn van Mulder en Wortelboer's Lin- genefabriek uitgebrand. Een voorraad ma nufacturen en kunstzijde ging verloren. Be halve de nieuwe verbouwing, was alles ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Woonhuis afgebrand. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in een woonhuis aan den Berfloweg te Hen gelo. De brandweer, die spoedig aanwezig was, en met kracht het vuur aantastte, mocht er niet in slagen het huis te behouden. Het perceel brandde geheel uit. Vergaderlokaal uitgebrand. Gisternacht omstreeks half vier werd brand ontdekt in een vergaderlokaal, ge bouwd aan de Oostzijde van de r.-k. keik aan de Groenestraat te Nijmegen. De vlammen sloegen fel uit en de kerk liep zeer groot ge vaar door het vuur te worden aangetast. Met vier stralen op de waterleiding tastte

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9