Italiano Uw urine waarschuwt U! Rugpijn Nieren Pillen PUZZLEN. tegen hoest en verkoudheid HEILZAAM en LEKKER Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de Ioozing, of al* uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaas zwakte. Ook voortdurende aandrang tot Ioozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Poster'* Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking d f 1.75 p. flacon. Die grondslag is niet goed en deze zal wegspoelen als de eene vloed van tegenslag na den anderen komt, zooals de tuinbouw met een reeks van tegenslagen steeds te kam- 'pen heeft. Dan moet, om aan de wisselingen van het getij het hoofd te bieden, de bodem, 'waarop het huis is gebouwd, hecht en vast zijn en van een gezonde economische struc tuur. Wij benijden daarom onze Duitsche col lega's niet om de millioenen en millioenen marken, die door rijks-, provinciale- en ge meentelijke overheid kwistig worden uitge beeld om daarmede op kunstmatige wijze een tuinbouwcultuur in het leven te roepen. Van zulke kasplantjes kan de Nederland- sche tuinbouw op den duur den concurren tiestrijd wel winnen. Wij zijn gehard en kunnen gelukkig op onze eigen beenen staan en vreezen niemand. Wij weten, dat er voor ons een plaats op de wereldmarkt is en zal blijven, als wij ons om die plaats te verkrijgen niet slap aan* stellen. v Moed geeft tien vooruit. Wij zullen onze gelederen sluiten en één van zin onze concurrenten laten zien met wie zij te doen hebben. Laten anderen maar op staatskrukken rondspringen, wij willen ons sterk maken en ons aanpassen aan de steeds wisselende eischen, die bij den afzet van ons product gesteld worden. Dan staan wij op vasten grond en behoeven wij ons voor de toekomst geen zorgen te maken". Kan men het anders dan clownerij noe men, dat de man die in Februari zóó schreef in October van dat zelfde jaar spreekt in een vergadering van boeren en tuinders, belegd met het doel „vadertje staat" van allerlei te vragen, ten einde uit de misère te komen welke m.i. bij reëeler leiding van dien spreker en zijn (Haagsche-)kliek, al thans niet die afmetingen behoefde te heb ben. Op 12 April van dit jaar verscheen het Jaarboek van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, de organisatie waar van mr. Niemöller secretaris is, waarin hij schrijft: „De vraag of een productiebe perking moet worden toegepast wordt ontkennend beantwoord". Zes maanden nadat hij het bovenstaande in een officieel geschrift l;:nbaar maakt, wijst hij in een vergadering waar de nood der tuinders behandeld wordt, als oorzaak aan: „de roekelooze uitbrei- d i ng!" Het is wel teekenend voor het geestelijk gehalte der tuinders, dat, nu hun miserabele economische toestand in het openbaar aan de orde is gesteld, ten einde wegen te vin den om hun economische positie te verbete ren een tuinbouw-econoom met het scherpe inzicht als boven gedemonstreerd als weg wijzer optreedt. Wanneer de producenten in den tuinbouw blijven varen op een compas waarvan de naald dol draait, dan zal het hun met de grootste moeite niet gelukken het hoofd bo ven water te houden. ao-ltyao. R. ELION. P.S. Volledigheidshalve zij hier medege deeld, dat in „De Tuinderij" op het verkeer de gewezen is, dat in sommige streken bur gemeesters trachtten groote oppervlakten grasland om te zetten voor den tuinbouw, ten einde hun werkloozen werk te verschaf fen. R E- I Onze Vierde Oetoberopgave. De vier hoofdbewerkingen. 't Is wel opmerkelijk, dat dit soort zoo bijzonder in den smaak valt- De vele op lossingen, die wij ontvingen bewezen het duidelijk, 't Is juist zoo aardig dat alle cijfers door logisch redeneeren zijn te vinden. Aan enkele inzenders was het zeker ontgaan, dat de uitkomst der eer ste optelling uit 4 cijfers moest bestaan. Als uitkomst of voor aan een getal fs de nul niet toegestaan. Hieronder volgt de juiste oplossing: 19 X 15 285 676 26 s? 26 287 389 =5 676 19 18 1 ,1 1001 448 982 Toekenning Octobsrprljs. Bij 't controleeron van onze lijst aan 't eind der maand bleek bet dat twee heeren de leiding hadden met 37 punten n.1. de heeren E. W. Brink, Nassauplein en J. Zaadnoordijk, Overdiepad. Bij lo- tin» i* de Octoberprijs gewonnen door den heer E. VV. Brink, die dus nu weer met een schoone lei begint. Vanaf Maan dag is de prijs 2.50 bij onze admini stratie af te halen. De heer Zaadnoordijk behoudt zijn punten en maakt 'n mooien kans voor de volgende maal. Doch er zijn ernstige concuri enten, want de op lossers die 20 of meer punten hebben zijn: L. Trijbetz 34 p., Mej. L. v. Ossen-, bruggen 33 p„ C. de Geus 32 p., H. K. d® Wild 32 p., Mevr. EecenBoijenga 30 p. J. Strijbis 29 p., Marie Rezelman 30 p., P. Meijer 27 p„ R. Smids 27 p., G. L. Metz 25 p., D. A. Wittop Ko "'ng 23 p., Mevr. VasbinderHos 20 p. W. J Karssen 20 p. Dan volgt een uitgebreide lijst van op lossers met minder punten, bij er echter zijn, die gemakkelijk bun aantal op konden voeren en zich bij de leiders voegen. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der No- vember-serie, die uit 5 opgaven zal be. staan). Een nlenwe kruiswoordpnzzle. Telkens en telkens blijkt weer datdé animo voor de „cross-words" sterk stij gende is. Een dame, die in de puzzle-ru- briek veel belang stelt, heeft voor onze oplossers de volgende kruiswoord-puzzle samengesteld, waarvoor wij haar harte lijk dank zeggen. Gemakkelijk is ze niet, maar met eenige inspanning beslist te vinden. Het diagram met de omschrijvingen volgt hieronder: Horizontaal. 12- Oude Schotsche familie regeering 1. Is geheel in handen der Indische 13. gezondene 14. kindergeluid 15. Spagnsch koningskind 16. klaar 17. als 14 maar omgekeerd 18. stadium (ook met ph.) 19. uitdrukking van 't gelaat 20. orgaan zonder beginletter (3 letters) 21. een naam geven 22. meisjesnaam 23. verkorte jongensnaam 24. bijwoord 25. Grieksche lierdichter 27. fs soms wel 80 jaar 28. bijwoord 30. mal aanwensel (Fr,) 31. „als op de keerzijde" (latijn) 34. meetkundig begrip 37. Spaansche wijn 38. inspireerde Mesdag 40. wederk- vnw. (Fr.) 41. eischt sopis veel geld van ons 42. aanbieding 45. off. geschrift (zonder laatste letter) 46. op 't oogenblik 47. gothisch sjertorentje 48. zegt men soms van een moesson 50. als 38 maar dan Fransch 51. bijw. v. plaats 53. einde 55. zetten dames gaarne onder een brief 56. icoombeeld 57. wordt dikwijls voorgeschreven 58. gelijke klinkers 59. hoofdfiguur uit de Germ, mythologie 60. Fr. lidwoord 61. bontsoort 62. 500 Verticaal. 1. Laatste naam van den eerste keizer Augustlnus. 2. Grieksche wijsgeer 3. dierengeluid 4. één van toon 5. bond van roovers op Sicilië 6. soort edelsteen 7. naam van zeker soort sportieve rit of vlucht 8. op in het oog loopende wijze 9. leefde oorspronkelijk in de natuur 10. gelijke medeklinkers. 11. naam van zekere houtzwam 16. balkend dier. (Fr.) 19a. Mohammedaansche titel 22. versiering dameshoeden 26. rijke familie (tien letters) 27. bouillon extract 29. wordt op school gebruikt 32. jaartelling 33. metselspecie 35. merk gloeilamp 36. gebruikt men aan tafel 38. kan ook soms bij 't diner niet ge mist worden 39. Turksche titel (dubbele medeklin ker) 43. doet aan een vogel denken 44. rangtelwoord 45. zonder pigment 46. vervelende 49. bijwoord van graad 51. bestaat niet zonder kruis 52. Egyptische godin 54. voorwerp. Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 7 Nov. 12 uur aan den Puzzle Redacteur v. d. Alkmaarsche Courant. CEMEEITKKAUEy. HENSBROEK. De gemeenteraad vergaderde j.J. Woensdagmiddag te 2 uur, onder leiding van Burgemeester S. B- F. Kooiman, te vens secretaris. Weth. Smal was met kennisgeving af wezig. Mededeelingen. Door B. en W. is aan de land- en tuin- bouwvereen. „Ons Belang" een verlicht en verwarmd lokaal toegezegd voor een cursus bloembollencultuur, wat door den Raad werd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verzoek van de Ned. Heide Mij. om toetreding als lid tegen een contributie van 10—. B, en W. stelden voor hieraan niet te voldoen, omdat het voor deze gemeente niet aangaat lid te worden van alle orga nisaties, welke het algemeen belang be- oogen. Aldus besloten. Verzoek afd. Spierdijk L T. B. ora subsidie voor een cursus in bloembollencultuur en een vervolgcur- sus land- en tuinbouw. B. en W. stelden voor hieraan te vol doen. Weth. Wit merkte hierbij op, dat aan den cursus in het dorp weliswaar geen subsidie wordt verleend, doch dat de ge meente hiervoor een verwarmd en ver licht lokaal beschikbaar stelt Conform besloten. Verzoek Wed. D. Hartland om af schrijving hondenbelasting 1930. Ontheffing werd verleend voor 3 maanden. Verzoek van de comm. Vleeschkeu- ringsdienst, kring Spanbroek, tot het aangaan van een gemeenschappelijke re geling ingevolge art. 121 der gemeente wet met den kring Mjdwoud inzake de verwerking van afgekeurd vee en vleesch. De voorzitter merkte hierbij op, dat deze zaak reeds eerder is behandeld, doch dat voor de rechtsgeldigheid een besluit van elke gemeente afzonderlijk noodig is, Conform besloten. Benoeming Ud comm- van toezicht la ger onderwijs, periodiek aftr. de heer p. Kort. Deze w erd als zoodanig herbenoemd Nadere vaststelling pensjoensgrond- grondslag C. Evers. De voorzitter deelde mede dat hierom trent een schrijven van den Pensioen raad is ontvangen. Met ingang van 1 Jan. '30 is de pensi oensgrondslag van Evers gebracht op 600, n.1. 500 plus 100 voor vrij wo nen. De Pensioenraad wenscht echter voor vrfj wonen de huurwaarde vastgesteld te zien volgens den aanslag personeele be lasting, d. i. in dit geval 200. Voorgesteld wercl nu den pensioens grondslag op 700.te bepalen. De jaarwedde zelf ondergaat hierdoor geen wijziging. Aldus besloten. Wegverbreeding en plaatsing van hekken. Voorstel van B en W. tot het plaatsen van hekken op gedempte slooten. Zij schrij ven hierover aan den Raad het volgende: Nu het Bestuur van onzen Polder meer en meer zal overgaan tot het dempen van sloo ten aan den openbaren weg en daarmede groote verbetering gaat aanbrengen in het veilig verkeer en de betere bruikbaarheid van den weg heeft het bij ons College een punt van overweging uitgemaakt in hoeverre eok de gemeente hare medewerking heeft te ver- leenen. Waar de Polder reeds voor het ge- heelt onderhoud van den weg staat en bij de demping van de slooten niet onbelangrijke kosten maakt komt het ons voor dat ook de gemeente zich voor wegverbetering en weg verbreeding offers moet gaan getroosten. Van de eigenaren van de perceelen waar voor slooten worden gedempt kan niet wor den verwacht, dat zij zelve voor de afhekking zorgdragen, te meer daar in vele gevallen hunne medewerking noodig is. omdat de sloo ten over het algemeen voor de helft particu lier eigendom zijn. In verband hiermede hebben wij besloten U een voorstel te doen, waarbij de kosten van de te plaatsen hebben voor rekening der ge meente komen. Teneinde voor het vervolg een vasten norm en een goede rekening te heb ben, doen wij U het volgende voorstel: Op door den Polder gedempte slooten aan den openbaren weg, waardoor wegverbete ring en wegverbreeding ontstaat en ook daar waar alleen wegverbreeding plaats heeft door terugzetting van hekken, wordt waar noodig, voor rekening der gemeente een hek geplaatst, welk hek eigendom wordt van den eigenaar van het perceel, waarvoor het is ge plaatst. Het onderhoud van de geplaatste hekken komt ten laste van den eigenaar van het per ceel, waarvoor het is geplaatst. De kosten van de te plaatsen hekken zullen ten hoogste 5 per strekkende meter mogen bedragen. Wanneer een eigenaar een hek wensoht waarvan de kosten per strekkende meter meer bedragen dan het genoemde of nader door B en W. bepaalde bedrag, dan kan dit hek wor den geplaatst mits de eigenaar de meerdere kosten betaalt. Aan B. en W. wordt opgedragen dit be sluit uit te voeren en in elk geval afzonderlijk te bepalen de soort hek en de hoegrootheid van het per strekkende meter te betalen be drag tot het bovengenoemd maximum van 5 per strekkende meter. De heer Oudejans vroeg hoe het zal gaan, wanneer het initiatief van een particulier uitgaat. De voorzitter meende, dat deze zich in zoo'n geval tot de gemeente heeft te wen den. De heer Schwoeler vond het goed, dat niet alle lasten qp den polder worden gescho ven. De voorzitter zeide namens B en W., dat het niet de bedoeling is de hekken zoo duur mogelijk te maken. Vijf gulden is bedoeld als een maximum. Wil iemand b.v. een duur hek hebben, dan zal hij het meerdere zelf moeten bijpassen. Weth. Wit wilde om moeilijkheden te voorkomen zooveel mogelijk een gelijke ver goeding geven. Alleen kan eens verschil worden gemaakt voor plaatsing in vasten of lossen grond. Het voorstel werd aldus goedgekeurd. Een leerling-ambtenaar. Voorstel B. en W. jaarwedderegeling ambtenaar ter secretarie. Nu de tegenwoor dige ambtenares waarschijnlijk binnenkort haar ontslag zal vragen stellen B. en W. voor een leerling-ambtenaar te benoemen en een jaarwedderegeling waarvan het aan vangssalaris wordt bepaald op 59 met jaarlijksche verhooging van 50 tot een ma ximum van 300 (te bereiken na 6 jaar). De voorzitter kon mededeelen, dat mej. Los reeds defintief ontslag heeft gevraagd per 1 December a s. wegens vertrek naar Andijk. Het ligt in de bedoeling voor den leerling-ambtenaar de secretarie-uren te be palen op 9—12 en zoo noodig van 13 uur. Dit werd goedgekeurd. De begrootingen. Voorloopige vaststelling gemeentebegroo- ting, die van het G. E. B. en van het Burgerl. Armbestuur over 1931. De gemeentebegrooting sluit in den ge wonen dienst op 35.306.09. De kapitaal- dienst wees een bedrag aan van 261726. De volgende belastingen zijn geraamd: 3/4 opbrengst grondbelasting geb. eigen dom 750; idem ongeb. eigend. 2250; 80 opc. bel. geb. eigend. 800; 20 opc. bel. on geb. eigend. 600; hoofdsom personeele bel. 2700 50 opc. idem 1350; 50 opc vermogensbei600 50 opc. gem. fonds- bel. 2000; classificatie 3e klasse gem fondsbel. 1200. Met enkele kleinere bedragen maakt dit een totaal van 12.450. Subsidie wordt toegekend aan: Diac. Ge zinsverpleging 75; Wit-Gele Kruis f 75; Malariabestrijding 1 cent per inwoner: RK. Oeitenfokvereen. 10. Op het verzoek van de vereen, v. h. Vak onderwijs werd afwijzend beschikt. De begrooting van het Burgerl. Armbe stuur werd vastgesteld op 2145.60, met 286.15 voor onvoorzien. Gemeentelijke sub sidie 800. De begrooting van het G. E. B. werd vastgesteld in den gewonen dienst op 7.450 (onvoorzien 29.38) en in den ka- pitaaldienst op 1267. Er is een winstuitkeering van de gemeente geraamd ad f 500. De rondvraag leverde niets op. Hierop sluiting ZUID- EN NOORDSCHERMER.^" Op Woensdag te tien uur vergaderde a raad dezer gemeente onder leiding van k, gemeester C. de Groot. Allen aanwezig, behalve wethon-u- J. Smit, die bericht van verhindering hlT gezonden. aatl Vastgesteld werden, na uitvoerige toeH<-)% ting door den voorzitter een tweetal b^luit* tot wijziging van de gemeen tebegrootinl! voor 1930. Een aantal ingenomen stukk»5 gingen onder den hamer door. Een request van J. Kieft Hzn., om tot het bouwen van een garage met woning gemeenteterrein te mogen koopen Plegen achter het raadhuis, gaf stof tot diepgaand beschouwingen. Eenige leden achtten d<* verkoop niet gewenscht met het oog 0n a* dan gevaarlijke belending voor het raad huis. Anderen dachten aan de mogeliikh^' om het terrein zelf later noodig te hebbe-ï voor b.v. den bouw of de uitbreiding Van een nieuw of van het bestaande raadhuis da» wel voor een burgemeesterswoning. Ook werd gevreesd voor stremming of hernoem!, king van het verkeer ter plaatse als groot» autobussen of vrachtwagens dwars over den rijweg moeten uit en inrijden. Het request werd om praeadvies weder in handen gesteld van B. en W. De voorzitter deelde mede, dat doen- het College tot brandmeester te Driehuizen k benoemd de heer D. Brouwer (vacature. Boekei). Voorts werd door hem voorlezing gedaan van een brief van den Inspecteur van hef Lager Onderwijs te Alkmaar, waaruit blijkt dat bij diens bezoek aan de O. L. Scha©} (hoofd de heer S. van Stralen) geen sprake is geweest van eenige ontstemming over het daar gegeven onderwijs, zooals mevrouw Slooten in eene vorige vergadering had mede- gedeeld als te hebben vernomen. De inspec-" teur schrijft voorts, dat dit dan door leer lingen, in hunne onmacht tot oordeelen zoti moeten zijn afgeleid, uit de, in hunne tegen woordigheid gegeven aanwijzingen enz. Er ontspon zich over deze zaak eenige dis cussie, die echter uiteraard geen nieuwe ge- gezichtspunten opleverde. De voorzitter sloot deze besprekingen en zeide, dat men na dit schrijven van den In specteur deze zaak als afgedaan kan beschou wen. Er is z.i. nu volstrekt geen reden meer tot ongerustheid. De algemeene politieverordening wordt aangevuld met een artikel la. betreffende de huisnummering. Daarnevens wordt goedge vonden de komende algemeene vernumme- ring door en voor rekening der gemeente Ie doen gebeuren. Mede werd eene kleine wijziging gebracht jn de bedrijfsverordening van hef electriti- teitsbedrijf. Op grond van bezwaren vanwege Ged Staten tegen de clausule in het onlangs ge- nomen raadsbesluit tot het aangaan van eene geldleening van 2400 waaruit voor den geldschieter het recht zou voortvloeien deze leening tusschentijds op te zeggen, wordt z. h. s. deze zinsnede uit het besluit gelicht De Coöperatieve Boerenleenbank had bereids bericht gezonden zich daarbij te zullen neep leggen, waarvoor de voorzitter gaarne een woord van dank tot het bestuur dier instel ling richt. Tot lid, „uit de overige inwoners" van it Commissie van toezicht op het lager onder wijs wordt met algemeene stemmen als zoo danig herkozen de heer F. Posch, die de be noeming aanneemt. Nr. 2 op de voordracht van B. en W. stond de heer W Zee. Besloten werd tot het aangaan van een geldleening, groot 14.450 tegen ten hoog ste 3 3/4 pCt. ter conversie van een oude electriciteitsleening van het zelfde bedrag, die 5 pCt. deed. De aflossing zal geschieden in 6 jaren. Mede in verband daarmede zal het mogelijk zijn, indien dit besluit door Ged- Staten wordt goedgekeurd, de stroomtariei ven reeds met ingang van 1931 te verlagen. Alsnu kwam aan de orde de gemeente begrooting voor 1931. Zij werd met algemee ne stemmen vastgesteld, geheel zooals zij door het College is aangeboden. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 51623,88, waarvan 3000 op den kapi- taaldienst. Aangenomen werd een voorstel van mevr. SlootenSmit om aan eenige oude arme menschen de kosten der waterleiding* gelden te vergoeden. Hiertoe wordt I2w ter beschikking van B. en W. gesteld. Mede werd een bearag, als benoodigd zal blijken gevoteerd voor de allernoodigste herstellin gen aan het oude revhthuisje van Noord- Schenner. -A Een tweetal voorstellen van hetzelfde Il<j tot eenige inwendige verbouwing van hej raadhuis en het verplaatsen van het cac1?0 naar een ander gebouw en tot het aanstellen van twee schoolartsen kon geen meerderheid vinden. De rondvraag leverde weinig op, dat vep meldenswaard is. Hierna sluiting. WIERINGLN. De raad vergaderde Donderdagmiddag 2 uur. Tegenwoordig waren alle leden- Ingekomen was o.m. bericht van goedkeu ring van het besluit tot het stichten van e« openbare lagere school te Den Oever; J** treffende de verbetering van den hoojdw g een schrijven van B. en W., waarin zij dedeelden, dat zij zich opnieuw tot den nister hebben gewend om een subsidie i# verbetering van dezen weg te verkrijgen, wijl zij voorstelden de verbetering uit te s len tot op deze aanvraag een beslissing ontvangen; van de afdeeling Wieringen Volksonderwijs het verzoek zoo spoedig gelijk over te gaan tot den bouw van de school te Den Oever. uf- De voorzitter deelde mede, dat du na lijk de bedoeling is, zoodra de Pla"neIJngcn goedgekeurd. Aan de afdeeling w'er' s der Neder 1. Vereeniging tot afschaff"1!» alcoholhoudende dranken werd voor.., be. een subsidie van 20 verleend, ,er^w00n sloten werd toe te treden als buitengcw. lid van den A.N.W.B. tegen een COI)',r fc. van 25 per jaar. Na een uitgebreide cussie werd besloten de j-eiskosten van terlijke kinderen, die een school voo tengewoon lager onderwijs te Den bezoeken, voor gemeenterekening k Echter zal elk geval op zich zelf dooi W. worden beoordeeld. Te voren was e wijzend prae-advies van B. en w. ®s«

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6