A!ISTERDA!1§CIII] KI]lil* Stadsnieuws titrk Rn school Provinciaal nieuws Laatste berichten. Telegrammen Leer weer niet veel bijzonders laten zien. De nieuwe voorhoede bleek ook al weer niet te voldoen. Slechts twee spelers mogen met eere genoemd worden* Adam en v. Nellen, "Adam bleek een buitengewoon goede kracht en ook v. Nellen bleek goed te voldoen. Het hinnentrio echter was weer onvoldoende, met misschien Mulders nog als de beste. We zul len dus waarschijnlijk Tap en natuurlijk van Reenen weer terug moeten hebben. Anderiessen bleek ook al niet de spil, waarom alles draaide en de Bruin toonde, dat hij zich niet kon opstellen, v. Heel, Kco»; en v. Kol waren goed op dreef en v. d. Men len in het doel was buitengewoon in vorm. Hij heeft Nederland voor een nog grootere nederlaag gered. Resumeerende dus: er wordt gevraagd een ander binnentrio, een nieuwe spil, een betere back De Zwitsers hadden een homogeene ploeg niet als sterkste deel de aanval. Dat blijkt ook wel uit de gemaakte zes doelpunten. Ze hebben verdiend gewonnen en staan thans {bovenaan op het ranglijstje, dat er nu als volgt uit ziet: 'Zwitserland 9 5 4 2220 10 Nederland 9 4 5 2022 8 Zal het volgend jaar Nederland weer win nen? De traditie eischt het! Wat er gister gespeeld is. De groote hoeveelheid regen, welke giste ren in geheel Nederland is gevallen, was oorzaak, dat slechts één wedstrijd doorgang kon vinden,-nl. Blauw-WitH.W.. De uit slag is een verrassing geworden. H. V. V. heeft haar gastheeren met 4—3 geklopt en raakte daardoor voorloopig weer uit de ge vaarlijke zóne. Het leidde op een gegeven ©ogenblik zelfs met 41 en dat nog wel tegen een kamipioenscandidaatNa de rust zette BI. Wit haar eindspurt in en wist den achterstand tot 34 te verkleinen, maar daar bleef het bij. Intusschen is BI. Wit weer twee kostbare puntjes kwijt en zal moeite genoeg hebben,, om den achterstand in te halen. Gymnastiek. Onderlinge wedstrijden De Halter. De Altktnaarsche gymmastiekvereemging De Halter hield Zaterdag en Zondag haar jaarlij'ksche onderlinge wedstrijden. Begon nen werd Zaterdag met de adspiranten. Hier van was het resultaat bij den cutsus meisjes van 8—12 jaar: le pr. Ie afd. L. Zuidam; 2e Er. J. Oostwouder; 2e afdeeling le pr. B. angenberg; 2e pr. G. Montala; 3e afd. le pr B. Stor; 2e pr- M. de Boer; 4e afd. le pr. M (Admiraal; 2e pr. T. Phaff. Van de jongens van 812 jaar: le pr. le afd. T. Vennik; 2e pr. G. v. Nes; 2e afd. le pr. W. de Haan; 2e pr. J Schouten; 3e afd. le pr. J. Mulder; 2e pr. na loting. Adspiranten meisjes van 1215 jaar: le pr. le afd. A. Hoed, tevens extra prijs voor het (hoogste aantal punten; 2e pr. J. Hartog; le pr. 2e afd. W. Knegt; 2e pr. C. de Vries; 3e afd le pr. M. Visser; 2e pr. C. Bruin. Jongens-adspiranten 1216 jaar:le pr le afd. B. Balvers; 2e pr. C. Óvermeijer na loting; 2de afd. le pr. K. de Haan; 2e pr. T. Venema; 3e afd. le pr. D. Braak; 2e pr. P. Scheltus; 4e afd. le pr. A. v. Wieringen; 2e pr. A. Kruidenberg na loting. Zondagmorgen werden de wedstrijden voortgezet met de heerenafdeeling. Hierin behaalden le afd. le pr. J. Jonker, tevens winnaar wisselbeker, welke voor de derde maal in zijn bezit kwam en dus zijn eigendom werd; 2e pr. J. Smit; 3e pr. H Kruidenberg; 2e afd. le pr. N. Kuiper; 2e pr. C. Woud; 3e pr. J. J. Botteman; 3e afd. le pr. S. Tellingen; 2e pr. R. Koster; 3e pr. F. ten Pas. Bij de dames was de strijd spannend, daar eerst met het laatste toestel beslist werd wie bekerhoudster zou worden, le pr. le afd. mej. (J. Boulonois, tevens bekerwinnares; 2e pr. mevr. M. JonkerJonker; 3e pr. mej. J. Poeze; 2e afd. le pr. mej. B. v d Goes; 2e pr. mej. D. Hoed; 3e pr. mej. J. Veen, na loting; 3e afd. le pr. mej. A. Vis; 2e pr. mej. S. Koe- not; 3e pr. mej. L. Kamper. Er was door een der leden nog een prijs beschikbaar gesteld voor de dame of heer, welke het hoogste aantal punten in den wed strijd behaalde, deze werd door J. Jonker ge wonnen met 70 Vi punt, hoogste dame was 'J Boulonois met 68V» punt. De prijsuitreiking had plaats in het club lokaal van De Halter, 't Wapen van Munster. Zij werden door den voorzitter, J. Molenaar, met een hartelijk woord aan de winnaars overhandigd. Voorts deelde hij mee dat voor de dames weder een nieuwe beker beschikbaar was gesteld, n.1. door de veteranen, daar deze hvt vorig jaar eigendom was geworden van mej. A. Schats. De voorzitter dankte de veteranen voor hun prijs, benevens de jury en niet minder den directeur A. Ran, die schitterend voor de leiding zorgde. Bij het uitreiken van den wis- voorzitter, dat deze beker bijzondere waarde selbeker aan J. Jonker memoreerde de bezit, daar deze was geschonken door den helaas te vroeg gestorven voorzitter G. Mensink. HEILOO. Naar we vernemen, zal aan den aanleg en beharding van den Verschuirweg geen uit voering worden gegeven. Officieus vernamen we, dat bedoelde weg van het wegenplan was afgevoerd. Deze weg loopt van af den Stationsweg tot het N.-H. Kanaal. UITGEEST. Alhier is opgericht een afdeeling van d? Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. De vereeniging telt thans 20 leden, het be tuur is als volgt samengesteld: voorzitter de heer P. Visbeen, secretaris de heer ,V\. Rijs Hz., penningmeester de heer Jb. Smit Az AUTOBOTSING TE RIJSSEN. Voetballers gewond. Zondagmiddag reeds een luxe auto te Rijssen in op een autobus met terugkeerende voetballers uit Almelo. Ver-chillende voet ballers kregen kwetsuren. Twee werden be wusteloos per ziekenauto naar Almelo ver voerd. Men vreest voor hersenschudding. Qe luxe auto werd zwaar beschadigd DUITSCH PASSAGIERSCHIP RAMT EEN TREILER. Nader meldt men ons: Het stoomschip „Wahehe" van de Woer- mann-lijn heeft de treiler Langeroog ge ramd De treiler zonk onmiddellijk, doch zes van de 12 leden der bemanning konden door de Wahehe worden gered. Het schip heeft zijn reis voortgezet en zal heden te Rotter dam aankomen, vanwaar de reederij uitvoe rig bericht van den kapitein verwacht. HET TWEEDE RETOURVLIEGTUIG. Te Jadpoer aangekomen. Aneta-Vaz Dias meldt dat volgens bij de K. L. M. ontvangen telegram het tweede retourvliegtuig de P.H.-A.E.O. hedenochtend te 5.18 uur uit Calcutta is vertrokken en te 9.35 uur te Allahabad is aangekomen. Het vertrok te 10.30 uur uit Allahabad en arri veerde om 15,35 uur te Jadpoer Aan boord is alles wel. Morgen wordt de vlucht voortgezet. EEN NIEUWE REISVEREENIGING OPGERICHT. Naar wordt medegedeeld is door de heeren Bakker en mr. v. d. Flies, teza men met een aantal andere personen te Den Haag definitief opgericht de nieuwe reisvereeniging onder den naam: De Al- gemeene Nederlandsche Reisvereeni- 1 ging- DE TOESTAND IN HET SILEZISCHE OVERSTROOMINGSGEBIED. De toestand in het Silezische overstroo- mingsgebied is aanmerkelijk verbeterd. De stations boven Breslau melden een verderen val van het water. De hoogste stand meet nog ongeveer 15 c.M. boven den hoogsten stand van de Oder in 1903. Niettemin worden de ongeveer 13 K.M. van Breslau verwijderde dorpen Pleiskhwitz en Trischen door het water bedreigd, aan gezien dit een zeer groote druk op de niet al te sterke dijken uitoefent. Al de voorzorg maatregelen zijn getroffen. Nog op eenige andere plekken bij Grünthal en tusschen Ostrawe en Bartschdorf deden zich minder gevaarlijke dijkbreuken voor. JAPANSCH STOOMSCHIP IN NOOD. Uit San Francisco wordt gemeld, dat men aldaar S.O.S.-signalen heeft ontvangen v^n een Japansch stoomschip, metende 6500 ton en met een bemanning van 40 koppen aar. boord. Het schip bevindt zich in zinkenden toestand. Een Amerikaansch schip, dat zich in de nabijheid bevind, is op weg naar het in nood verkeerende Japansche schip. NEDERL. VER. VAN HUISVROUWEN, AFD. ALKMAAR. Donderdag kwamen de leden van de Huis- vrouwenvereeniging bijeen in de Unie om te luisteren naar een lezing over „Goede kinder lectuur", die gehouden werd door mevrouw BoschJesse uit Leeuwarden. De presidente, mevr. Eyma, heette de aan wezigen hartelijk welkom en deed verschil lende mededeelingen, de vereeniging betref fende. Alvorens het woord aan de spreekster, mevr. Bosch werd gegeven, zong mej. van der Heiden een drietal liederen, die door de fijne voordracht en zuiverheid vah stem de goede sfeer en stemming brachten, die noodig zijn om goed te kunnen luisteren. De presidente dankte haar dan ook zeer har telijk voor het genotene. Het recht van alle menschen, zoo begon mevr. BoschJesse, is een harmonische ont wikkeling van het leven en zeker is daarbij een zeer groote hulpe: het lezen van goede boe ken, die ons karakter mede helpen vormen ten goede, en ons innerlijk leven op hooger peil kunnen brengen. De boeken, die kinderen zóó mooi vinden, zijn lang niet altijd goede boe ken, maar een kinderboek, dat genot brengt voor jong en oud, maar vooral ook ouderen kan doen genieten, dat is het kinderboek, dat wij voor onze kinderen moeten wenschen. Leiding bij de keuze is vóór alles nood zakelijk, daar de kennismaking met het kwade bij een kind zoolang mogelijk moet worden uitgesteld, tot ze meer weerstand hebben ge kregen. Gelukkig helpen daarbij jeugd bibliotheken, Kinderbonden en 't Nut van het Algemeen. De smaak van een kind is zoo weinig oorspronkelijk en de invloed van een boek kan een invloed zijn voor het leven, een richtsnoer. Elk kind vereenzelvigt zich met den held van het verhaal, wil ook graag zoo worden, denkt daar veel over na, en de moe ders hooren daar meestal niets van. Onder de vele plichten van de huisvrouw is de lectuur van haar kind een voorname factor. Spreekster begrijpt, dat het ondoenlijk voor haar is, de leden ondanks hare ernstige stu die over dit onderwerp hedenmiddag vol doende in te lichten, maar zij wil hier en daar een greep doen, trachten weg-wijs te maken. Wij moeten vóór alles den smaak opvoeden, zoodat ze niets minderwaardigs mooi vinden Een goed boek heeft vele eischen, de schrij ver moet er zijn hart in leggen, het moet ar tistiek zijn uitgevoerd en de woordenkeus moet eenvoudig en goed zijn. Het kan inder daad „ware kunst" zijn, waaruit geput kan worden voor hart en geest. Avonturen en sprookjes hebben bij de jeugd steeds de voor keur genoten. Sprookjes kunnen een lekkernij zijn voor de kinderen, het eindigt altijd goed en er ligt een groote bekoring in, dat een arm kind een fee kan ontmoeten, een kabou ter hem kan helpen een elfje hem in het wonderland kan brengen Geef ze maar ge rust sprookjes, zegt spreekster, maar laat het bij mate zijn. Prc:i nboeken voor de allerkleinste hebben ook hun eischen. De vertellingen moeten vooral eenvoudig zijn en de plaatjes aardig: Abramsz, Nellie Bodenheim, Henr. Blaauw; de Russische prentenboeken zijn allen zeer aan te bevelen. De spreekster las daarna een enkel fragment voor uit Wimmie de poeh, van A. A. Milve op zoo'n aardige wijze dat het precies was of er werd verteld en niet voorgelezen. Uit de Jan Klaassen-serie is zeer aan te bevelen: Hoe Jan Klaassen de zieke Hinkte, omdat het een zoo geliefd pop- penkast-verhaal is waarin niet wordt dood geslagen en er geen politie in voorkomt. verder is de Harlekijntjes-serie ook erg aardig, vooral de eerste 2 deeltjes; de ande ren worden wat grof gevonden. En om niet te ^iae.en het zoo beroemde boek: De avon turen van Pinokkio. vat oud en jong zoo faarne leest eh altijd zijn waarde zal be- ouden. Voor 10 tot 14-jarigen noemde mevr. Bosch Oome Piet van Cor van Oaenb' vggeu als een aardig boek. Verder voor de nteisjes Bibi van bazin M- haëlis, dat een beschrnving geeft over het jutlandsche dorpsleven Uit „het Zeerooversjongetje" van Mtp van Zeggelen las spreekster een passag voor en noemde verder nog de boeken van Nynkc van Hichtum Oehoekoe, +ip tu enz enz. De Gouden Kris van Mavie van Zegge len wordt door oud en jong nog altijd een prachtig beek gevonden; Karin de olifant en Menschen en dieren in he. Oerwoud van Mukerji leerer. ons Westerlingen, de Oos tersche volken beter begrijpen en nu zijn dan de bewoners van Indië geen vreemden meer voor ons Voor jongens De levende Mummi van Jan Feith, de Robison Croesoë en de boeken van Cooper en Jules Verne kunnen wij onze iongens gerust in handen geven, als zij daarnaast ook maar eens lezen boe ken uit de Keteltjes-serie of van van der Hu'st. Voor meisjes boven 16 jaar beval zij aan De gouden draad var Laman de Vries. Dóor's groeitijd van C. Ascher. waaruit mevr. Bosch een paar heel mooie en bijzonder aardige fragmenten voorlas, en „Hans van de vijfjarige", dat een origineel gevaï is. want ze krijgt „hem" niet aan het einde. Het huis met de Rosenbaag van J. Oterdahl heeft inder daad ook litteraire waarde. Voor de jongens zijn de boeken over de vliegtochten allen interessant. De spreekster moest ten slotte eindigen, daar de beschikbare tijd was verstreken. Zij zeide, dat zij zoo hier en daar maar een greep had gedaan, maar dat er natuurlijk zeer vele andere schijfsters waren, wier werken tenminste evengoed waren en de vol'e waar deering verdienden. Laten wij toch bovenal juist onze aan dacht ook schenken aan kinderen, waar lezen geen ontspanning, doch inspanning is. Zulke kinderen tot lezen te brengen door goede leiding is een mooie taak. De hoofdzaak is en blijft, dat de inhoud waardevol is. De werken van de ware kuns tenaars op dit gebied kunnen wij niet beter eeren dan door hunne boeken te koopen. De president dankte de spreekster heel har telijk voor haar buitengewoon boeiende rede. Zij was getroffen door de groote liefde en kennis die hieruit sprak voor het kind en zij hoopte, dat velen met het gehoorde dezen winter hun voordeel zouden doen. Een kleine tentoonstelling van de bespro ken boeken trok veel belangstelling, alsmede een tafel met prachtige Kathe Kruse poppen, waarvan er twee door het bestuur zijn aan gekocht om onder de leden te verloten ten bate van het Jacobafonds. Het was een mooie middag, die zeker erg in den smaak is gevallen. Gedeeltelijk gecorrigeerd. HET HUWELIJK VAN KONING BORIS Plechtige dienst in de Russ. kerk te Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. In de Rus sische kerk te 's-Gravenhage is ter ge legenheid van het huwelijk van koning Boris met prinses Giovanna van Savoye Zondag een plechtige dienst gecelebreerd, welke bijgewoond werd door verschillende dames en heeren, voornamelijk uit Bul- gaarsche en Italiaansche kringen. EEN FLAUWE GRAP? VGRAVENHAGE, 3 Nov. De heer R. te 's-Gravenhage vond Zaterdagavond een brief in zijn brievenbus met de onderteeke- ning „Communist''. Daarin werd hij aan gemaand, 's nachts om 1 uur op een be paalde plaats aan een jongedame met roo- den zakdoek 2000 gulden te overhandigen. Anders zou zijn woning met dynamiet in de lucht worden geblazen. Als R. de poli tie zou waarschuwen, zou hij een kind des doods zijn. Hoewel men waarschijnlijk met 'n flauwe grap te doen heeft, is de brief toch in han den der politie gesteld, die thans onder zoekt, wat er van het schrijven waar is. STAATSRAAD VAN HUGENPOTH TOT AERDT ERNSTIG ZIEK. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. De toestand van den staatsraad baron van Hugenpoth tot Aerdt is langzaam achteruit gaande. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. In het Julia- na-kinderziekenhuis is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden het 3-jarig kindje, dat Vrijdag in een woning in een emmer met kokend water is gevallen. INBREKER BETRAPT. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben recher cheurs van de Haagsche politie zekeren A. S. op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was een ruit uit te snijden van het post kantoor aan de Goudenregenlaan aldaar, waar veertien dagen geleden werd inge broken. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle w erkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 28, 29, 30 en 31 October 1930 en 1, 2 en 3 November 1930: portemonnaie met inh., calotje, porte- monnaie, halsketting en ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 28, 29, 30 en 31 Oct. 1930 en 1, 2 en 3 Nov. '30: Duitsche herdershond, Schwarzer, Stationsweg 2; sleuteltje aan ring, D. Beender, Lindenlaan 85; dameshand schoen, M. Rempt, Schoutenstraat no. 9; idem, A- Klunen, Laat 148; belasting- merk, N. Peperkamp, Wogn. buurt 6; portemonnie m. inh., A. Kuis, Kanaal kade 14; boekje, A. Blom, Tuinstraat 16; handwagentje, H. Eekhardt, Noorder kade, Noodwoning 1kippenkorf, P. Hartland, Koedijk no. 132; slot, P. Evers, Laat 53; halsband, Beemsterboer, van der Woudestraat 60a; koperen slangetje, A. Leijgraaf, Nieuwesloot 49; huissleu tel, W. Bieman, Oudorperdijkje 44; kerk boekje, A. Gerver, SL Jozefstraat 19; rij wiel, J. de Groot, Dahliastraat 5; drijf riem, C. Veer, Zeglis 6; horloge met ket ting, M. Koster, Nieuwesloot 75 en kerk boekje en haarspeld, P. Kalb, l-,te Land- dwarsstraat 28. Wanneer men weder in het bezit Is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Tot tijdelijk onderwijzer te Andijk is be noemd de heer R. A. Suin te Amsterdam. In de Middelbare Technische school te Har riem ia Zaterdagmiddag de nieuwe directeur dr. ir. G. de Gelder geïnstalleerd en daarna heeïi men zich vereenigd om af scheid te nemen van den afgetreden directeur ir. G. Hofstede, die benoemd is tot inspec teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. Prof. dr J. L. Pierson Jr heeft Zater dagmiddag zijn ambt als bijzonder hoogleer aa" in de Japansche taal en letterkunde aan do universiteit te Utrecht aanvaard met een rede over „De openstelling van Japan". De afd. 's-Gravenhage van den Neder! Protestantenbond vierde Zaterdag haar zes tigjarig bestaan. In de vacature van voorganger der vrije gemeente te Amsterdam is door een oroep leden alsnog als aanbevolen ds. G. westmeijse te Drachten. ingezonden etufrken i u'ltn'. <H fit-- iaeüo. De opnam in deze rubriek bewijs, ensstns dal dt sdactit er mede instemt.) !S DE WERELD TE KLEIN, OF ZIJN ER MENSCHEN TE VEEL? Mijnheer de Redacteur! Deze vraag stelt de redactie van de Alk- maarsche Courant in haar hoofdartikel van Zaterdag 1 November, in verband met de steunregeling voor werkloozen, en de redactie komt in dat artikel tot de conclusie dat de werkloozen overbodige menschen zijn, en dat ze eigenlijk maar door middel van een wereldoorlog of een groote epidemie moeten worden opgeruimd. Ik ben zoo vrij in deze met de redactie van meening te verschillen en zal trachten aan te toonen dat werkloozen volstrekt geen overbo dige menschen zijn die behooren te verdwij nen. Allereerst dienen wij de vraag te stellen: is er gebrek aan levensmiddelen, aan voedsel, kleeding, huisvesting? Indien dat zoo was, dan pas zou de vraag gesteld mogen worden of de wereld te klein is om alle menschen te logeeren. Dat is echter niet het geval. Wij hebben met het kleine aantal menschen en dit aantal is verrassend klein dat inder daad productief werk verricht, een overvloed van alles wat wij noodig hebben. Het voortbrengingsvermogen aan leeftocht aard, is door den onmetelijken rijkdom der onbegrensd. Dat is dus geen vraagstuk meer Wat nu nog wel moet worden odo»i is de kwestie van de distributie. Die distrk tie laat onder deze kapitalistische SamP'„i ving alles te wenschen over. Dlt- Daar zit de kneep. Het is niet de vraag of er al dan geen n 1 ducten zijn, het is de vraag slechts wat,?" handel op de producten verdienen 'kan p zoo zien we al sedert jaren, dat er in hl eene land gebrek aan graan is, terwijl het een naburig land op hoopen ligt te verrem»!0 Met andere producten gaat het even zoo At de redactie dan spreekt van menschen h* overbodig zijn bij de productie of bij de di!' tributie, dan wil dat in geen geval ze„J.n dat zij maar moeten verdwijnen, want aa den levensdisch is plaast voor ettelijke mill oenen meer, dan er nu menschen leven Ik ten wel overtuigd dat werken gezond i< :-n dat een van de menschelijke eigenschap ry.n is, de neiging om bezig te zijn De arbeid h een prachtige aanvulling in onsleven Zelfs vinden de meeste menschen, althans dai behoorde zoo te zijn, hun levensgeluk hoofd! zakelijk in den arbeid. Dit voor oogen hou" dend, komen wij tot de ontdekking dat •.vij bezig zijn ons werk veel te veel door machines te laten doen Dat ii een erbarmelijke fout Wij dienen dus 6 rug te gaan naar den tijd van meer handen, arbeid, omdat wij het hoogste genot van on zen arbeid willen smaken. De machines niet anders gebruiken dan daar waar dit noodig is. Dan hebben wij ook geen werkloozen meer Ik weet best, dat dit ideaal niet is te berei ken in het thans geldende productiestelsel v at slechts als basis heeft de meerwaarde en de uitbuiting. En daarom verlang ik er zoo naar dat dit kapitalistische stelsel, wat zoo duidelijk blijk geeft niet in staat te zijn in de nooden dei menschen te voorzien, zal plaats maken vooi een samenleving waarin niet de winst, maar het universeel geluk der menschheid de basii zal zijn voor het menschelijk bestaan. Met dank voor de plaatsing, C. KRILLER. (Wij hebben er geen bezwaar tegen, dat de heer Kriller ons hoofdartikel als middel te baat neemt om in onze courant zijn idealen te verkondigen. Maar hij moet dan, wat onze uitlatingen betreft, wat zuiverder citeeren. In ons artikel staat o.a.: Er is wel eern beweerd, dat rampen als de wereldoorlog en vroeger de groote epidemiën, hoe wreed het ook moge klinken, een noodzakelijk kwaad zijn, om remmend te werken op de overbevol king der betrokken landen. Men zal ons moeten toegeven, dat dit heel wat anders is dan de bewering van inzender, die ons laat verkondigen dat de werkloozen maar door middel van een wereldoorlog of een groote epidemie moeten opgeruimd wor den. Red. Alkm. Crt.) van 3 November l?>30. Opgave van Hoordliollaiidsch Luiidboiiwerediet VV, (Ontvangen per draadlooze telefoon) STAATSLEENINGEN. 5 1*18 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. 1000 Kol Bank Ned. Ind. Handelsbank Franscbe Banken (3J D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie. v. Perkels' Patent Calvé Delft Cert Centrale Suiker Holi Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL Am. Smelting Anaconda Betbleb. Steel Cities Service Steel comm. Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. j H. V. A_ i i i i Java Cultuur n c k t t f 4 Cult. VorstenL Dito actious Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Ezplor. Mij. Boeton - Kediang Leboog PETROLEUM. Dordtsche Petr KonPetr. rerlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Del. Bat. Rubber. I Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HolL Amerika lijo Holl Amerika Gem Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie - Miiwaukee Soutbern Rails Union Pacific Wabasb 'Exdividend. tExclaim. 1 «ti 1 •••II Koers van heden te Vorige pl.m pl.m. koers pl.m. 1.30 1.45 2.— 102'/i» '531/, 153 151J-2^ 167 138'/, 450 445 219'/, 220-3 66'/, 66 i'i 66'/, 00 111 111 110-11 110-11 51'/, 76'/, 22ïJ/s 227V, 226- 7s/. 255 246-7 244-8 242Vj-4 55'/, 557, 73'/i6 74'/, 71'/,6 727a 241/,, 237, 233/, 144'/, 146 247 409'/, 409l/2 409-10 409 330 328 3267, 1201/, 97.50 35 38»/, 37 113 113 83 82 -1 70'/, 319'/, 3323/, 330 329-30J 329-3/4 128'/, 1103/, 109 108-978 MS O oo 607, 60 b7 65 36/i« 35/lö 21 «I 20 i 146'/, 145-V, 61'/, 53 vs 65'/, 63 62-7a 295'/, 295 294»-»/, 331»/, 332 301'/, 301 :001 299-300 34 33 Vs ,87. 872 767, 193V, 195 21 21 pl.m. 2.15 67'/, 60 110-11 226 V» 242'/,-5 73-4Vi, 72'/, 409 m 328}-9j 123-4 108-V, 3 VW 21 292-3"/, 328 297-è VTIE vorige koirt 1'/, pCt. heden IJ pCl- WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belg'a) J Baxel Weenen p. Sch. 100. Kopenhagen Stockholm Osio N NIET OFFICIEEL New-York Italii .11!! Vorige koers 12.U66/. 59.18 9.74 34.63 48.21 35.05 66.45 66.65 66.45 2.46 s/g 13.00 Koers op heden 3 uur 12.06W/4 59.18 9.75 34.63'/, 48.22'/» 35.05 66.47'/, 66.67"/, 66.47'/, 2.487* 13.01

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10