VadarMsclw Bank 6S/ RaiferaM Weerbericht, Kunsten en Wetenschap» OÊnnenSand ONDERKLEEDfNG Onze Staatsmachine. Stadsnieuws stormwaarschuwingsdienst mient&S A €i I II V Maandag 3 November. f' 7.30 uur, Cinema Americain, In den maal stroom van Parijs irom boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B T.: De gevaarlijke vrouw (dram.); hoofdrol Phyllis Haver. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Het schip uit Shanghai (geluidfilm, dram.); boven 18 J. 8 uur, Waakt en Bidt, lezing mej. J. H. G. v. d. Meij over „Pornografie en haar be strijding". Dinsdag 4 November. Groote najaarsmarkt te Alkmaar. 7.30 uur, Cinema Americain: In den maal maalstroom van Parijs (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De gevaarlijke vrouw (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Het schip uit Shanghai (geluidfilm, dram.); boven 18 j. 8 uur, Chr. School, Doelenstraat, propa- gandaverg. Chr. Besturenbond; twee spre kers. Woensdag 5 November Groote najaarsmarkt te Alkmaar. 7.30 uur, Cinema Americain: In den maal stroom van Parijs (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De gevaarlijke vrouw (dram.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Het schip ui/ Shanghai (geluidfilm, dram.); boven 18 jaar. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, opvoe ring van „De avonturier" door ,,'t Ontlui kende roosje". 8 uur, loge De Noordstar, Nieuwesloot, lezing van den heer J. Kruisheer voor de Blavatskyloge. Donderdag 6 November. 7.30 uur, Cinema Americain: In den maal stroom van Parijs (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: De gevaarlijke vrouw (dram.); boven 18 jaar 7.30 uur, Victoria Theater: Het schip uit Shanghai (geluidfilm, dram.); boven 18 j. Zaterdag 8 November. Harmonie, tentoonstelling op het gebied van ijs- en wintersport. Zondag 9 November. Harmonie, tentoonstelling op het gebied van ijs- en wintersport. Harmonie, tentoonstelling op ijssportge bied. Maandag 10 November. Harmonie, tentoonstelling op ijssportge- bied. ONTPLOFFING IN EEN MACHINE GEBOUW. Vijf personen zwaar gewond In den afgeloopen nacht vond in het tna- chinegebouw eener Ruhrchemie A. G. te Hol ten bij Oberhausen een ernstige ontploffing plaats, die tevens brand veroorzaakte. Het vuur kon echter spoedig door de brandweer worden gebluscht. Ten gevolge van de ex plosie werden echter vijf arbeiders door val lend gesteente ernstig gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend, aan gezien de ruimte waar deze ontploffing plaats vond met gas is gevuld en slechts door met gasmaskers voorziene personen be treden kan worden. normaal, over hft algemeen 20 tot 30 pro cent, in Friesland en Zuid-Limburg onge veer 10 procent; te De Bilt werden 91 uren zonneschijn waargenomen tegen 99 normaal. VROUW DOOR HAAR MAN GESTOKEN. Zaterdagavond had te Middelburg een steekpartijtje plaats. Een zekere K. M. stak daarbij zijn vrouw met een mes in den hals. Men ontmoette zijn vrouw, die niet meer bij hem inwoont, op straat en verzocht haar met hem mee te gaan. De vrouw, die aan dit verzoek niet wenschte te voldoen, ging de woning van een familielid, waar zij inwoont, binnen, waar M. haar volgde en een mes steek in den hals toebracht. De politie, die weldra aanwezig was, ar resteerde den dader, die echter inmiddels in vrijheid is gesteld. De vrouw is naar het gasthuis vervoerc; zij had tamelijk veel bloedverlies, doch haar toestand baart geen zorg, zegt de Crt. JAARVERGADERING VOLKS ONDERWIJS. (Vervolg.) Aangenomen werd het voorstel van het hoofdbestuur om 50 te zijner beschikking te stellen om bij te dragen aan schoolfondsen voor schipperskinderen. Daarbij werd na eenige besprekingen goedgekeurd een motie van de afdeeling Amsterdam, waarbij er bij de regeering op werd aangedrongen zoo spoedig mogelijk gevolg te geven aan de wenschen van het in Juli IJ, verschenen rap port der ministerieele commissie inzake re geling van het onderwijs aan schippers- en kramerskinderen. In de vacature Welleman werd als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer R. J. Smit te Helmond. In de avondzitting heeft de heer Klaas de Vries te Amsterdam een inleiding gehouden over het ontwerp „Cursuswet". Naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Amsterdam werd besloten, dat het Septembernummer van het vereenigings- orgaan geheel aan de propaganda zal zijn gewijd. De huisbezoekers kunnen dan daar mede werken. Nog werd als bestuurslid ge kozen de heer N. Kropveld te Assen. Voor de derde open bestuursplaats werd op dezen eersten vergaderingsdag nog niet voorzien. Na vertooning van de rolprent betreffende de vereeniging Volksondenvijs werd de ver gadering verdaagd tot gister. DUITSCH PASSAGIERSSCHIP RAMT EEN TREILER. Zes personen verdronken. In de onmiddellijke nabijheid van het We- serlichtschip heeft gisteren een ernstig scheepsongeval plaats gehad, dat zes slacht offers heeft geëischt. Bijzonderheden omtrent het ongeluk ont breken nog, maar naar tot nog toe is bekend heeft een uitvarend passagiersstoomschip met bestemming naar Australië de treiler Langeroog geramd, waardoor zes leden der bemanning over boord sloegen en verdron ken. De treiler was juist op den thuisreis met de vangst van eenige weken aan boord. HET OPZEGGEN VAN HYPOTHEKEN. Wettelijke maatregelen gevraagd Het Tweede Kamerlid, de heer Weyl- kamp, heeft den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in landbouwkringen, voornamelijk in Zee land, groote onrust heerscht wegens het naar aanleiding van de huidige land bouwcrisis opzeggen van vele hypothe ken op landelijke eigendommen? Zoo ja, is de minister dan bereid maatrege len te nemen, teneinde door wettelijke voorziening of tijdelijken steun te voor komen, dat de landbouwers door de drei gende moeilijkheden ten onder zouden gaan? LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Zondagmorgen vroeg is te Sint Maartens dijk op het eiland Tholen, de landbouw- schuur van den heer W. M. Langejan door brand vernield. Twaalf stuks hoornvee en de inventaris alsmede de geheele graanoogst gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzekering gedekt. HOOG WATER IN FRIESLAND. Mede ten gevolge van de zware regens der laatste dagen is de stand van het boezem water in de provincie Friesland buitenge woon hoog. Het provinciaal stoomgemaal nabij Lemmer is dientengevolge hedenmor gen op last van de Ged. Staten weer in wer king gesteld. HET WEER IN OCTOBER. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in October: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1 graad boven nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor veer normaal, IK en 1 graad boven nor maal. De grootste afwijknigen kwamen voor op den 3en met 4% graad beneden, en den 30en met 7 graden boven normaal. De ge middelde maximum temperatuur was 'A, het gemiddelde minimum lk graad boven nor maal. Op geen enkelen dag daalde op de hoofdstations de minimum temperatuur tot het vriespunt. De neerslag was in Zuid Holland ongeveer normaal, in alle andere provincies boven leiding van lager onderwijzend personeel 101.302); voor openbaar en uitgebreid lager onderwijs meer 71.500); voor bij- zonder gewoon en uitgebreid lager onderwijs 4.049.426; voor buitengewoon lager on derwijs 117.400 meer. De Kunsten en de Wetenschappen zijn op een bedrag van 146.774 hooger geraamd, waarvan onge veer de helft meer voor Monumentenzorg, terwijl het Museumwezen minder geraamu werd 48.296. De afdeeling Hooger Onder wijs vraagt 442.742 meer, ornaat de drie Rijksuniversiteiten en de Technische Hooge- school meer vragen. Ook het voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs vragen meer. De gymnasia 28.790; de hoogere bur gerscholen en lycea 128.253 en de han delsscholen f 41.545. Het nijverheidsonder wijs vraagt ook al meer, n.1. f 999.600. Het ambachtsonderwijs heeft het leeuwenaan- deel, n.1» f 58Q.000; dan komt bet industrie-, huishoud- en landbouwhuishoudondervriis: 367.038. De andere takken van dit onder wijs vragen minder. Ofschoon we voort durend bezig zijn hoogere ramingen te noe men, spreekt het vanzelf, dat er ook posten lager geraamd konden worden, anders was het totaal hoogere bedrag nog aanzienlijx hooger geweest. Hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) en Hoofdstuk VII B (Financiën). Voor het eerste hoofdstuk wordt aangevraagd 91.708.972, waarvan f 6.916.000 voor den kapitaakfienst. Voor rente van gevestigde schuld is 1.368.133 minder noodig als ge volg van voortgezette aflossing van schuld, terwijl voor verdere amortisatie 1.204.80/ meer is uitgetrokken. Op den geheelen dienst van het Hoofdstuk Financiën wordt meer aangevraagd 25.390.777. Voor den ge wonen en den kapitaaldienst wordt gevraagd 134.329.788. Het meerdere bedrag vindt zijn oorzaak in het feit, dat gevraagd werd meer 40.312.150 voor den kapitaaldienst en f 14.921.373 minder voor den gewonen dienst. F en resumé der resteerende hoofdstukken geven we de volgende week. CASTRICUM (October). Geboren: Johannes, z. v. A. de Ruij- ter en J. de Vries. Ondertrouwd: Gerardus Hendrikus Josephus Hemmer en Catharina Maria Tromp ZUIVER WOj-Lf Een en ander nit de Staatsbegrooting 1931 (II). Na de algemeene beschouwingen, om dit breede woord eens te gebruiken, over de staatsbegrooting voor 1931, welke we de vo rige week hebben geplaatst, geven we nu een kort overzicht van de ramingen voor de ver schillende departementen. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) vraagt voor 1931 een bedrag van 1.850.000. On der de verschillende posten is er een van 50.000 voor de voortzetting van de restau ratie van het Koninklijk paleis te Amster dam. Over het jaar 1929, toen ook eenzelfde bedrag aangevraagd werd, bedroegen de totaal-uitgaven van dit hoofdstuk 1.699.89371. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) wordt geschat op 2.057.327, dat is ruim 21000 meer dan voor 1930, Deze meerdere uitgave komt voor een groot deel ten laste van de Eerste Ka mer, die 15.295 meer vraagt. De Tweede Kamer vraagt wat minder 3959). De ove rige colleges als de Raad van State, de Alge meene Rekenkamer, de Kanselarij der Neder- landsche Ridderorden en het Kabinet der Koningin vragen iets, zij het niet veel, meer. Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) vraagt 4.197.576 of 40.929 meer dan voor het loopende dienstjaar. Van dit fiieer- dere bedrag komt 5205 ten laste van de gezantschappen en 27.055 van de consu laten. Er zal een beroeps-consulaat-generaal worden gevestigd te Düsseldorf voor de be hartiging der groote economische belangen van Nederland in West-Duitschland alsmede ter voorziening in het algemeen van de Ne- derlandsche consulaire vertegenwoordiging in dat gebied. Ook heeft de Carnegiestich- ting versterking van geldmiddelen noodig voor behoorlijk geschoold personeel aan de bibliotheek van het Vredespaleis. Voorge steld wordt 5000 te geven. Hoofdstuk IV (Justitie) wordt begroot op 29.756.640. Dat is 439.772 meer dan voor dit jaar. Van dit laatste bedrag komt voor het Gevangeniswezen en voor dè Rijks werkinrichtingen 162.338; voor het Rijks tucht- en Opvoedingswezen 43.955; voor de uitvoering van Psychopathenwetten 159.108, waarvan weder 67.288 voor de rechtstreeksche regeeringszorg en 91.880 voor steun aan particuliere bemoeiingen. Met ingang van 1931 wordt n.1. een verbe terde subsidie-regeling ingevoerd, waarbij onder meer de beperking van het algemeen subsidie tot het bedrag van het exploitatie tekort komt te vervallen. Ook is 10.000 meer aangevraagd voor uitbreiding van het aantal ambtenaren voor de Kinderwetten Bij de kosten van den Rijksgebouwendienst is ƒ432.000 aangevraagd voor nieuwe gebou wen (a.o. twee boerderijen te Veenhuizen). Dan werd nog 232.000 gereserveerd o.a met het oog op de uitvoering van de wetten betreffende het strafstelsel. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) vraagt 22.903.370, dat is j 1.074.550 meer dan voor 1930 Deze stij ging komt voor een bedrag van 849.981.' voor rekening van de afdeeling Statistiek, \oornamelijk als gevolg van de kosten der Elfde Algemeene Volkstelling, die begroot werden op 600.000. Voor den Landbouw v ordt 290.852 meer aangevraagd. Daar entegen werden o.a. minder geraamd het Krankzinnigenwezen 10.908) en het Arm wezen 71.105). Hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) vraagt niet minder dan 165.852.212. Het is het duurste paardje in onzen departementalen stal. Dit hoofdstuk is bijna zes millioen meer dan voor 1930 werd toegestaan en ongeveer twaalf en een half millioen meer dan voor 1929 vermoede lijk noodig geweest is. Het juiste bedrag is 5.947.555. Daarvan komt ruim vier mil noen, 4 365.231 ten laste van het Lage.' Onderwijs. Meer is uitgetrokken voor de op voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers 1 1ftfi OBLIGATIEN (j IIIII met jaarl. uitloting 0 EERVOL ONTSLAG. Bij koninklijk besluit is aan den heer mr. A. J. M. Leesberg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter- plaatsvervanger. BENOEMD. De heer mr. C. H. Bosman, tot voor kor ten tijd alhier, thans op weg naar Ned- Indië, is tijdelijk belast met de waar neming der functie van tijdelijk buiten gewoon voorzitter van den landraad te Djocjacarta. VERKEERSONGEVAL. Op het Scharloo werd Zaterdagmiddag te omstreeks half één de 4-jarige, aldaar wo nende, S.Blommaert door een luxe Ford auto aangereden. Gelukkigerwijze werd de kleine slechts licht aan een armpje gewond RECTIFICATIE. De advertentie, betreffende de veiling op Woensdagen 19 en 26 Nov. (boerenplaat sen van den heer C. Kalis), voorkomende in ons nummer van Zaterdag j.1., is door een abuis onzerzijds geplaatst. Deze veiling gaat niet door. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De derde en laatste avond der Borneo- Film was gewijd aan het Westelijk deel van dat eiland en bleek wederom veel belangstel ling te trekken. De stad Pontianak werd ver toond, langs de Kapoeas-rivier ging de tocht naar het binnenland tot aan de grens van Britsch.Borneo. Men kreeg een inzicht in de werkzaam heden der R.K.-missie, woonde avondfeesten der Dajaks bij, zag het vertrek en de terug komst van militairen op wekenlange patrouil le, het opslaan van een bivak in het oerwoud. Alles wederom zeer belangwekkend en leer zaam. Zoo sloot deze laatste avond zich waardig aan bij zijn voorgangers. Het woord van hulde, den heer Tillema ge bracht voor zijn nuttigen arbeid, was dan ook zeer zeker welverdiend. Kees Pruis liet zich daarna hoeren in een nieuwe potpourri, die veel succes had. Zijn musikale talenten toonde hij in het fluiten, op de van hem bekende wijze, van diverse opera- melodieën. Veel indruk maaktè „De Soldaten- hond'' (van Charivarius). Afwisseling bracht toen weer zijn lied en voordracht van den man, die een knoop in zijn zakdoek had ge- daan. Voor de pauze voerden daarna Stella See- mer, Kees Pruis en Piet Hesse nog een komi sche één-acter op, getiteld: „De verlegen hu- welijkscandidaat De geroutineerde Piet Hesse toonde zich in de titelrol in zijn volle kracht. Hij speelde nog even kwiek als twin tig jaar geleden. Stella Seemer bleek in dit stukje een goede actrice, die uitstekend sprak en Kees Pruis een aardige, onverschillige meubelmaker zonder geld, die eerst aangelokt wordt door het geld eener weduwe, maar vol vreugde aan 't slot tot zijn pupil terugkeert. Het vlot gespeelde stukje amuseerde de aan wezigen best. Na de pauze volgde het tweede optreden van Stella Seemer en Kees Pruis. Zij gaven de beste nummers uit hun repertoire en de be zoekers werden niet moe naar de vroolijke en ernstige liedjes te luisteren. Het refrein van het bekende: „Waar blijft vader?" werd door beiden gezongen. Stella nam afscheid met het populaire „Hoe langer of ik bij je ben, hoe meer ik van je houd dat werd meegezongen en Kees Pruis deed dit na eenige ernstige en vroolijke liedjes met: Rol het kleed maar even op! Groot succes natuurlijk. Wij zouden nummer vier van het ensemble niet gaarne vergeten, n.1. de man, die zoo heel veel bijdraagt tot het succes van de liedjes van Stella en Kees, n.1. Willem Ciere, de on afscheidelijke begeleider van hen beiden. Zij kunnen zich moeilijk een bekwamer accom- pagnateur wenschen. Hij speelde uitstekend, bleef zeer bescheiden, maar was een groote factor van het succes, mede doordat hij de eigenaardigheden der optredenden zoo pre cies kent. Het tooneel zag er zeer goed uit. Als ge heel kan geconstateerd worden, dat het een zeer geslaagde avond was, vooral ook door dat 't programma geestig, maar beslist zon der eenige buitensporigheid was. Een goed principe. BENOEMING LEERAAR(ES) HANDELSSCHOOL. In bijlage no. 132 schrijven B. en W.: Ter voorziening in de vacature van leeraar(es) in Nederlandsch aan de Han delsschool ontstaan door het aan mevr. H. E. van AmerongenDekkers als zoodanig ver leend eervol ontslag, bieden wij Uwe Verga dering de volgende voordracht aan 1. mej. H. W. M. de Waal, leeraares aan het Gem. Lyceum te Kampen; 2. B. G. Palland, onderwijzer te Amster dam en 3. Da. mej. A. A. Vegter te Hillegersberg; eerstgenoemde voor eene vaste benoeming, beide laatsten eventueel voor een tijdelijke be noeming, voorshands tot het einde van hei schooljaar 1930/1931. Wij hebben den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht deze vooqrdracht te willen goedkeuren. Zoodra wij deze goedkeuring ontvangen zullen wij die voor U ter inzage leggen. De betrokken In specteur en de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs hebben tegen deze voordracht geen bezwaar. B. en W. stellen den Raad vóór tot de be noeming over te gaan, behoudens geschiktbe- vinding van de(n) benoemde na geneeskun dig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan het college over te laten. KEES PRUIS IN DE HARMONIE. Voor een uitverkochte zaal is gisteravond in de Harmonie Kees Pruis met zijn gezel schap opgetreden en dit buitengewone succes bleek aan 't slot welverdiend, want de aanwe zigen hebben zich uitstekend geamuseerd en het geheele programma is ten zeerste in den smaak gevallen De naam van Kees Pruis had zijn uitwerking niet gemist. Deze echt Hol- landsche chansonnier en conferencier heeft door zijn liedjes en zijn geestige conference een stemming in de zaal gebracht, die bij der gelijke voorstellingen zoo echt noodig is. Kees Pruis opende het programma met een echt gezellig praatje. Hij deed de aanwezi gen tranen lachen, dadelijk had hij contact met zijn publiek, toonde zich zeer ad-rem en vlot en gemakkelijk in zijn optreden. Aan ap plaus ontbrak het dan ook niet. Hij vroeg allereerst de aandacht voor de zoo uitsteken de cabaretière Stella Seemer, die opnieuw de gunst van het publiek won door haar be schaafd optreden, haar keurige duidelijke uit spraak en haar goede zang. De liedjes Hol- landsch fabrikaat, Wanneer, De Vrek en de Jordaansche moeder met haar drieling sloe- fen geweldig in. Het imitatie talent van tella Seemer bleek in het laatste nummer, waarin zij de Jordaansche moeder zoo juist weergaf, aat een spontaan applaus haar ten deel vieL BENOEMING ONDERWIJZERESSEN GEMEENTESCHOOL Nr. 4 EN 9 EN LINDENSCHOOL. In bijlage no. 135 schrijven B. en W.: Ter benoeming van a. een onderwijzeres aan de Gemeenteschool nr. 4 in de vacature ontstaan door het aan mej. S. Wiglama ver leende eervol ontslag; b. een onderwijzeres aan de Lindenschool en c. aan de Gemeente school nr. 9, in verband met de vorming resp. van een 5e en een 6e klasse, bieden wij, ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der La ger Onderwijswet 1920, Uwe Vergadering de navolgende voordrachten aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Alkmaar, na inge wonnen bericht van de hoofden der betrok ken scholen, t.w.: a. onderwijzeres Gemeenteschool nr. 4. 1. Mej. C. Helleman te Ursem; 2. Mej. C. de Groot te Hengelo (O.); 3. Mej. E. de Vries te Koedijk; b. onderwijzeres Lindenschool. 1. Mej. C. de Groot te Hengelo (O.); 2. Mej. E. de Vries te Koedijk; 3. Mej. M. M. Fris te Wognum; c. onderwijzeres Gemeenteschool nr. 9. 1. Mej. E. de Vries te Koedijk; 2. Mej. M. M. Fris te Wognum; 3. Mej. A. E. Kooij te Heerhugowaard. B. en W. stellen den Raad vóór tot benoe ming over te gaan, behoudens geschiktbe- vinding van de benoemden na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan ons College over te laten. naar waarnemingen verricht in den morr-,- van 3 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl Vu Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.9 te La Co. ïuna. Laagste barometerstand 729.8 te ru, Helder. Verwachting, geldig tot den avond van 4 November: Aanvankelijk nog stormachtige, later meesi krachtige Noordwestelijke tot Westelijk' wind; zwaar bewolkt met regenbuien en on klaringen; iets kouder. Geseind van de Bildt beden te 8.55 aan de posten van IJmuiden tot NieuwersluU Wordt verwachtaï Storm uit het Noordwesten. v M.KATER O Schuil te Amsterdam; 2. R. Bonder te Dedemsvaart en 3. G. E. Bron te Beerta B. en W. stellen den raad vóór tot de benceming over te ge. .n, behoudens ge- schiktbevinding van den benoemde na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan B. en W. over te laten. NAT. BOND VAN HANDELS- KANTOORBEDIENDEN „MERCURIUS*. Dezer dagen hield de afdeeling Alkmaar haar eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter heette bij de opening in het bijzonder een zestal nieuwe leden welkom en deelde mede, dat thans het ledental tot ruim tachtig is gestegen. Hij hoopte, dat vele leden zullen blijven medewerken aan de uitbreiding van het ledental, opdat de afdeeling in dii seizoen tot een honderdtal leden mag aan groeien. Voorts zette de voorzitter het r.ut van or ganisatie uiteen. Vooral in een tijd van ma laise is organisatie zoo noodig, opdat wij el kander dan in moeilijke tijden kunnen bijstaan „Mercurius" heeft in den loop der jaren reed? duizenden guldens uitgekeerd aan werkloözi en zieke leden, terwijl zij voor de ontwikkeling van het handelsonderwijs voor de kantooi- bedienden in het algemeen reeds veel heeft gedaan. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven werd besloten om dezen winter, zoo mo- elijk in December, den bekenden spreker, Ir. Ritter uit Utrecht, uit te noodigen om voor de afdeeling een lezing te houden. Voorts werd besloten om hier ter stede op te richten een bestuurdersbond van de hier ter plaatse gevestigde afdeelingen van bij de Ned. Vakcentrale aangeboden bonden. Het keurig verzorgde verslag der afge vaardigde ter bondsvergadering werd onder dankzegging goedgekeurd. Na de gewone rondvraag sloot de voorzit ter, met een opwekking om steeds trouw de vergadering te bezoeken, deze zeer geani meerde bijeenkomst. EEN NIEUWE GEMEENTESCHOOL. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen, de Oudercommissie der gemeenteschool no. 4, alhier, dat zij, in aansluiting met dc adressen der onderwijzersorganisaties, dt eer heeft U namens de ouders der school gaande kinderen dier school te Uwer kennis te brengen: dat aan het gebouw der gemeenteschool no. 4, dateerend van 1880, vele gebleken kle ven, welke Uwen Raad bekend zijn, dat deze school, blijkens het aantal schoolgaand', kinderen en het getal der jaarlijksche aan gifte van nieuwe leerlingen, zeer zeker vol doet aan de behoefte der omringende dichtbe volkte stadswijken. dat de oudercommissie daarom Uwen Raad verzcekt te besluiten het oude schoolgebouw te vervangen door een nieuwe, aan de eischen des tijds voldoende school, en dat zij er teven* prijs op stelt, indien aan de eventueel te stichten school zou worden verbonden een lokaal voor het onderwijs in handenarbeid, een gymnastieklokaal, ingericht voor de be hoeften der lagere school en een schooltuin, 't Welk doende, enz. De Oudercommissie der Gemeenteschool no. 4, (w.g.) RADEMAKER, voorzittel (w.g.) A. v. WESTEROP, secr_ BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Geertje Cornelia d. v. Gerrit Krap en Vrouwtje de Jongh. Herbert Ernst z. v. Har- men Meijerink en Ida Weigel. Anna Maria d v. Jordanus Spronk en Renske Ehlhart. Arie Cornelis z. v. Meijert Schenk en Debora Wubbenhorst. Jacobus Nicolaas Maria z. y Gerardus Mul en Jannetje Luttik. Maria Elisabeth Theresia d. v. Anthonie Beemster- boer en Catharina Dekker. BENOEMING ONDERWIJZER U. L SCHOOL. B. en W. schrijven in bijl. no. 131: Ter benoeming van een onderwijzer aan de U. L. School in de vacature, ont staan door het aan mej. A. A. Holsmul- ler verleende eervol ontsla, bieden B. en W., ter voldoening aan artikel 36, 8e lid, der Lager Onderwijs\vet-i920, den raad de navolgende voordracht aan op gemaakt in overleg met den Inspecteur van het lagei onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokka^ school: 1 L DE SOVJETREGEERING VERKOOPT KUNSTWERKEN. Naar de „Daily Mail" meldt, is de Sovjet* regeering begonnen met den verkoop, naa Amerika, van een aantal kostbare meeS"f rt werken uit de voormalige paleizen van ooi tsaar, waarbij schilderijen van Rembran Frans Hals, Rubens ,Van Eyck. EXCELSIOR Wanneer de arbeidersmuziekvereenigihS „Excelsior" het jaarlijksch donateursconc - geeft, kan men verzekerd zijn van gro°te j. langstelling. Zaterdagavond was dat weer zoo en zag men bij het binnenkomen geheel gevulde Harmonie-zaal en het bic al spoedig, dat de aanwezigen voor het s bodene zeer dankbaar waren. .M- Van de orkestnummers, gedirigeerd o G. Anderson, hoorden we het drama" stuk „Oreste", 'n flinke brok muziek, waa-i de musici heel wat te doen hadden, efl

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2