mtmaarsche CoiraiL DE VERLOREN INJECTIENAALD. Radio-hoekje FEUILLETON. Stadsnieuws tfr 260 1930. Honderd twee en dertigste Jaargang, Din«daff 4 \ovember Woensdag 3 November. Hilversum, 298 Ai. (Uitsluitend V.A.R.A- uitzending). 8.Gramofoonplaten. 10. Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10.15 Orgelcon cert door Joh. Jong. 10.45 Kookpraatje 11.30 Gramofoonplaten. 12.Concert door 't V.A-R-A.-Septet onder leiding van Is. Eyl. 1.30 Pauze. 2.Vroirwenuurtje., toespraak, orgel en declamatie. 3.Maak het zelf- cursus. 4.Vragen voor de kinderen. 4.30 Orgelconcert door Joh. Jong. 5.30 Concert door 't V.A.R.A.-orkest onder leiding van HRugo de Groot. Operette-muziek. 6.15 Mu zikale attractie (harmonika). 6.45 Vervolg concert. 7.20 Lezing over het socialisme, tentoonstelling „Soc. kunst"'. 8.Hoorspel door W. H. Vliegen. 7.45 Lezing over de „Als de morgen gloort". F. Dumont, zang. Toespraak. 9.Concert door het mandoline- ensemble. 10.Concert door 't V.A.R.A.- Orkest. 11.—12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Korte zie- kendienst. 11.12.Orgelconcert door M. F Jurjaanz. Mej. de Jager, sopraan. Mevr. Mijnhout, alt. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Solistenconcert, piano, viool, cello en so praan. 2.2.45 Solistenconcert, sopraan alt, piano en viool. 2.453.15 Lezen van Ohr. lectuur. 3.154.Vervolg solisten concert. 4.-5.Concert door het Schotens Chr. Kinderkoor, met pianobegeleiding. 5.— 6.Kinderuurtje. 6.-6.45 Landbouwhalf- uurtje voor de rijpere jeugd. 7.15 Electro- technisehe les. 8.— Avondvergadering te Utrecht, ter gelegenheid v. d. 24en Dies Na- talis v. d. Afd. Utrecht der Societas Studio- sorum. Redevoeringen en koorzang. 10. Persberichten. 10.1011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. I.20 Orkestconcert. 2.20 Liederenvoordracht door M. St. Clair Green, sopraan. B. Da- vis, tenor. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.50 Con cert. Orkest. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Berichten. 7.Piano recital door Laffitte. 7.20 Lezing. 7.45 Le zing. 8 20 Cox-cert. A. Busch, viool. D. Silk, sopraan. R. Henderson, bariton, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Vervolg con cert. 10.20 Lezing. 10.35 Berichten. 10 40 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Pari/s „Radio-Paris", 1725 Ai. 12.30—2.20 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Tooneeluitz. 9.05 Opera concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 Ai. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. 10.4011.20 Muziekuitz. voor scholen. II.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7 20 8.15 Orkestconcert. 8.20 Vroolijk pro gramma. Daarna tot 11.20 Dansmuziek Kalundborg, 1153 Ai. 2.50—4.50 Orkest concert, voordracht. 7 2010.20 Concert en toespraken. 10.4011.50 Dansmuziek door Dajos Bela en zijn orkest. Brussel, 508-5 Ai. 5.20 Viool-recital. 6.50 Concert. 8.35 Concert. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 Ai. 5.056.20 Lezingen. 6.206.50 Gramoioonplaten. 8.2011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—12.50 Berichten. 1 20—2.20 Gramo foonplaten. 2.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert 4.507.50 Lezingen. 7.50 Concert. 9.35 Berichten. Daarna tot 11.50: Liefda digheidsconcert. RADIO BIJ DE HARINGVANGST. Men heeft in Noorwegen een nieuw plan Ontworpen om de haringvangst te bevorde ren. Reeds in het vorig jaar werd met succes beproefd in hoeverre vliegtuigen bij het op sporen van scholen visschen hehulpzaam kunnen zijn. Het bleek, dat men de visschen uit de lucht goed kon waarnemen. Den vis- schers werd medegedeeld, in welke richting de school visschen zich begaf, zoodat een goede vangst vrij zeker was. De mogelijkheid was echter, dat het steeds eenigen tijd duur de, eer men de vhschers op de hoogte kon stellen van de waarnemingen, die in het vliegtuig waren gedaan. In de toekomst zal op het vliegtuig steeds een marconist aanwe zig zijn, die de berichten onmiddellijk over seint. Te Alesund worden de berichten ont vangen en doorgegeven aan de omroepsta- tions, die voor verdere verbreiding zullen zorg dragen. Indien de visschersschepen dus van een normaal radioontvangtoestel voorzien zijn, kunnen zij regelmatig voor de Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 50) „Goddank, lieve zusier, dat u ons niet dade lijk hoeft te verlaten, ik vrees dat mijn arme neef nu uw zorgen zeer noodig zal hebben. Dit had Esther aangenaam ontroerd en ze had geknikt en te kennen gegeven dat ze hen graag wilde helpen. Later herinnerde ze zich, dat lady Clifford niéts had gezegd, maar op dat oogenblik had ze er niet bij gedacht. Wat Es- th^r betrof, het was bij haar geen geldkwestie, ze had als vriendin willen blijven net zoolang air de familie haar noodig had. Ze was bepaald ongerust over Roger, die niet aan zijn ziek ge voel wilde toegeven, maar iedere avond had hij koorts, wel niet hoog, maar toch hoog ge noeg om ongerustheid te verwekken. Hij had bepaald een licht soort typhus, die soms ver keerd afliep. Ze had hem zoo graag eens apart gesproken, maar er was geen gelegenheid voor geweest. Dadelijk na de lunch was hij wegge gaan, zij vermoedde omdat de aanwezigheid van Holliday hem hinderde. Denkende dat ze hem later wel zien zou, had ze met allerlei kleine werkjes zich nuttig gemaakt. Om half vijf was ze naar haar eigen kamer gegaan, om zich op te knappen Toor het heeuurtje. Toen ze voor vischvangst belangrijke radioberichten ont vangen. DE RADIO-CONTROLE-COMMISSIE. A. M. de Jong onder censuur. De Radio Omroep Controle Commissie heeft, naar „Het Volk" meldt, der V.A.R.A. bericht, dat zij in het vervolg vooraf ter inzage wenscnt te ontvangen den tekst van de literaire halfuurtjes, welke de heer A. M. de Jong vcor de VA..R.A. verzorgt. PORNOGRAFIE EN HAAR BESTRIJDING. Gisteravond hield mej. J. H G. van der Meij uit Utrecht voor den Ned. Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk bewust zijn in „Waakt en Bidt" een lezing over het onderwerp „Pornografie en haar bestrijding"'. Na gebed opende mevrouw Verwaal, presidente van de afd. Alkmaar, door aan allen een hartelijk welkom toe te roepen, inzonder heid aan de spreekster van dezen avond. Mej. v. d. Meij begon met het geven van een definitie van pornografie: Pornografie is de zinnelijkheid in plaatwerk en geschrift Spr. trok een gelijkenis met een lichamelijke ziekte en het lezen van pornografie. De kan ker bijvoorbeeld kan jarenlang duren, maar het einde is vrijwel zeker de dood. Men kan jarenlang pornografische geschriften lezen, den geest maken ze ziek, en de ziel gaat ten slotte te gronde, voor eeuwig. De pornografie is dus erger dan de kanker. Spr 's hart schreit, wanneer ze de vele vunzige lectuur ziet. In allerlei bladen kan men die lectuur vinden: De Zwarte Kat, De Pan, Stuiversblad, De Lach. Amusante Week blad, Piccolo, Het Leven met zijn badnum- mers, en dan het dagblad De Telegraaf. Er zijn helaas nog tientallen andere blaad jes en boeken, die speciaal becjoelen de zinne lijkheid te prikkelen. Op H. B. S. en Lyceum worden ze druk gelezen. Spr. hoorde vreese- lijke dingen die op onze Lycea waren voor gevallen. Wie naar zulke lectuur grijpt, weet dat hij naar het verkeerde grijpt. Echter zijn er te genwoordig boeken die zich onder schoone, deftig-klinkende titels aandienen, en die pretendeeren het heil der menschheid te dienen. Toch is deze lectuur verkapte pornografie, en zoo verderft ze velen, die het lezen met de gedachte er beter van te worden. Spr. doelt hier vooral op het boek van den Denverschen kinderrechter Ben Lindsey „Op standige jeugd", waarvan acht maanden na het verschijnen van een vertaling hier in Holland reeds 2500 exemplaren waren ver kocht. Op dit boek wilde spr. dieper in gaan. Lindsey vertelt in „Opstandige Jeugd" dat hij wil werken voor het heil der menschheid, in het bijzonder voor de jonge ren. Alles wat hij schrijft berust op feiten. Hij beweert het belang der jeugd te zoeken, en geeft hen daarom alle vrijheid. Alle menschen, óók de jongeren, hebben recht op intieme verhoudingen met de andere sexe. De sexueele driften moeten bevredigd wor den, zooals dorst en honger. Worden ze be vredigt, dan zullen er ook geen excessen plaats vinden. Rechter Lindsey ontving jongelieden van beiderlei kunne die hem om raad vroegen Hij vertelt van jongens die op de H. B. S. vijftien maal een intieme verhouding met meisjes, zeer dikwijls van dezelfde school, hadden. Ook in ons land gebeuren dergelijke dingen. Vele jongemeisjes, die door Lindsey ont vangen werden, waren zwanger. Hij heeft een grooten weerzin in abortus (in Amerika zou den jaarlijks 1 Yi millioen ongeboren kinderen gedood worden) en raadde hen daarom de bevalling ergens anders te doen plaats vin den en het kind te laten adopteeren. Spr. be schreef uitvoerig hoe dit dan plaats vond. Van alle wantoestanden geeft Lindsey de schuld aan de ouders. De maatschappij moet, zegt hij, aan onge huwde vrouwen die een kind begeeren, en in staat zijn, ook financieel, dit op te voeden, het recht geven om zulk een kind te hebben. Als kgeneisch stelt hij dat aan zwakzinni gen en aan hen, die door slechte economische omstandigheden niet in staat zijn hun kinde ren behoorlijk op te voeden, het recht om kinderen te hebben, ontnomen dient te worden. Voorts besprak spr. 'het proefhuwelijk dat Lindsey aanbeveelt als een oplossing voor de vele ongelukkige huwelijken. Op alle theo rieën van den Amerikaanschen kinderrechter zijn evenwel honderden vragen te stellen, en geen ervan beantwoordt hij. Toch waardeert spr. in Lindsey dat hij de moderne dansen en de dunne moderne klee ding afkeurt.. Ook in ons land zijn die ver derfelijke factoren werkzaam. Dat er op H. B. S. en Lycea dingen plaats vinden, waar den spiegel haar haren borstelde, trad Aline de kamer binnen en deelde haar mede, dat lady Clifford haar wachtte in haar boudoir om met haar te spreken. „Ik zal dadelijk komen", zeide ze, de borstel neerleggende, terwijl de schuine blik, die Aline op haar wierp, haar onaangenaam aandeed. Toen zij in het boudoir kwam, voelde zij da delijk een verandering in de geestelijke atmos feer, iets dat niet te beschrijven was, maar dat al aangevangen was met al de zakelijke be slommeringen van de laatste dagen. Toen had het chique rouwtoilet van lady Clifford haar aandacht in beslag genomen. Ze zag er in de rouw bijzonder elegant en knap uit. En Esther, hoewel geheel onder de betoovering, dacht hoe lang voor sir Charles" dood zij dit toilet wel ontworpen zou hebben. Die rouw-modeplaten was ze nog niet vergeten. De sluier was weggevallen en lady Clifford stond daar, een en al energie. Haar oogen schitterden als sterren. Het haar, opnieuw gegolfd, glinsterde met gouden gloed, een voet, in keurig peau de suède gestoken, trippelde nerveus op den vloer. Haar handen, als blank ivoor uitkomende tegen het diep zwart van haar japon, bewogen een chèque op en neer, de inkt er op was nog vochtig. De nagels waren rood gepolijst en het ka rakteristieke parfum waaide haar tege moet. De Francaise deelde haar dadelijk koel mede, dat haar diensten niet langer noodig waren en dat ze dadelijk kon ver trekken. van de ouders, wanneer ze het wisten, groot verdriet zouden hebben, is mede veroorzaakt door de onwelvoeglijke kleeding en de moderne dansen. Lindsey spreekt de echtscheidingen goed wat er echter met de kinderen moet gebeuren, zegt hij natuurlijk niet Tenslotte concludeert spr. dat er niets in Lindsey's boeken staat, dat in den bijbel niet zijn tegenhanger vindt. Wat moeten de ouders de jonge menschen meegeven als baken in zee? Laten zij God bidden om hun den weg te wijzen. Spr. wees op het gevaar van het ooievaarsjokkentje. Men zegge liever dat God het broertje of zusje bracht, en later hóé God het bracht. Wanneer een kind in zijn sexueele nooden en vriend vindt in zijn vader of een vriendin in zijn moeder, en het zal zich weten te be- heerschen, dan zal het ook geen twijfel lijden dat het goed terechtkomt. Lindsey's boeken, die de vrijheid prediken, legge men terzijde. Wat kan de Nederl. Vrouwenbond doen ter bestrijding van de pornografie? Spr. ge looft dat de bond hierin een roeping te ver vullen heeft. In de eerste plaats dient samen werking te worden gezocht met andere ver- eenigingen die hetzelfde doel beoogen, en waarbij minder op het godsdienstverschil dan wel op het gemeenschappelijke doel behoort gelet te worden. Door die corporaties moet bij de regeering krachtig worden aange drongen op scherpere perscensuur. het stellen van een leeftijdsgrens voor het verkoopen van schunnige lectuur, verhoogde leeftijdsgrens voor bioscopen. Hiermee vange men spoedig aan. De re- geermg is nu nog rechts, maar in Rusland zijn de toestanden sedert de revolutie schrik barend en ook in Duitschland rommelt het reeds, en als het in ons land eens zoo ver mocht komen Ook wij denken, evenals Abraham van Sodom en Gomozra, dat de wereld zóó slecht niet is, en ook wij vergissen ons. De pornografie is. aldus spr., veel erger dan de oorlog, want zij verwoest den mensch inner lijk voor altijd. Na een korte pauze, waarin thee werd ge serveerd, hervatte mej. v. d. Meij haar lezing met te behandelen, wat ieder persoonlijk kan doen ter bestrijding van de pornografie. In de eerste plaats is daar het werven van leden voor den Ned. Vrouwen-bond. Dan moeten ook uit het gezin alle vieze blaadjes verbannen worden. Al die blaadjes zijn goud mijntjes voor de uitgevers, terwijl de Christe lijke bladen nauwelijks kunnen bestaan. Het goede werk van den Vrouwenbond kan financieel gesteund worden, terwijl ten slotte het gebed een machtig middel is. Wie niet bidt, onthoudt zichzelf het beste van het leven. Spr. eindigde haar met veel aandacht aan gehoorde rede met te citeeren uit psalm 50 4, waarna op de gebruikelijke wijze werd gesloten. VERLENGING BEWONINGS- TERMIJN PERCEELEN SANDERS- BUURT 9 EN LINDENLAAN 56. In bijlage no. 129 schrijven B. en W.: IJ. Blokker, eigenaar en A. Boor, bewoner van de bij Uw besluit van 8 Mei j.1., nr. 5, onbewoonbaarverklaarde woning, Sanders- buurt 9, hebben respectievelijk bij brief van 23 en 28 Juli j.1. verzocht den bij genoemd raadsbesluit vastgestelden termijn van ont ruiming der woning te verlengen. Voorts is ingekomen een verzoek d.d. 22 Juni j.1. van dezelfde strekking van J. Panne keet, bewoner van de bij genoemd raadsbe sluit onbewoonbaarverklaarde woning, Lin- denlaan nr. 56. Zoowel de woning Sandersbuurt nr. 9, als de woning Linaenlaan nr. 56, wordt slechts door één persoon bewoond. De bijzondere omstandigheden, waarin deze bewoners verkeeren, wettigen naar onze meening een verlenging van den ontrui mingstermijn met zes maanden. Daar boven dien op de wijze van de bewoning der wo ningen geen aanmerking te maken is, geven wij U in overweging op bedoelde verzoek schriften, welke met de daaromtrent door de Gezondheidscommissie uitgebrachte adviezen bij de overige stukken ter inzage zijn gelegd, gunstig te beschikken. Het door mevr. N. Wagemaker—-Schoen te Heiloo ingediende verzoek van 25 Juli j.1., inzake verlenging van den gestelden termijn van ontruiming voor de onbewoonbaarver klaarde woningen Klein-Nieuwland nrs. 17 en 19, is inmiddels ingetrokken. Deze wo ningen zijn verbouwd en tot één woning sa mengetrokken. Hierdoor is een andere wo ning ontstaan, waarop het raadsbesluit van 8 Mei 1930, nr. 5, niet van toepassing is. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. voor, het desbetreffend besluit te nemen. „Ja zeker, lady Clifford, ik ga dadelijk weg", hoorde Esther zich zelve zeggen. YVat was er gebeurd? „Ik heb u op de chèque een week lan ger er bij gerekend, want uw werk was vlugger afgeloopen dan u gedacht had." „O neen, als het u belieft niet lady Clif ford, ik heb daar geen recht op, trekt u dat er af." „Zeker niet, ik moet u vragen de chèque te aanvaarden." „Dat kan ik werkelijk niet", protes teerde Esther ernstig en ze meende het eerlijk; ze kon van die vrouw geen ge schenken aannemen. Ruw werd ze in de rede gevallen. „Wilt u nu als het u belieft vertrekken. Ik heb veel te doen, adieu." Dat was alles. Met hoogrooden blos verliet Esther de kamer en liep tegen Chalmers aan. Chalmers verontschuldigde zich en ze hoorde hem tegen lady Clifford zeggen: „Ik kwam vragen lady Clifford, nu de zuster zoo dadelijk vertrekt, of Thomson haar ook naar haar hotel zal brengen. Hij wacht er op. Koud en snijdend kwam het antwoord: „Zeker niet, laat ze zelve een taxi ne men." Dit zette de kroon op een opeenhoo- ping van ongeëvenaarde grofheden. Ge lukkig had men haar nooit uit een huis geduwd vaar ze niet noodig of nuttig was. Haar taak was afgedaan, ze kon TREKHONDEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 125: Bij de toepassing van de Trefchonderrwet 1910 S. 203 en van de te harer uitvoering gegeven voorschriften doet zich de moeilijk heid voor, dat trekhondenhouders met hunne honden, karren, en tuingen straffeloos van de (her)keuring wegblijven. De Commissaris der Koningin in deze provincie geeft daarom in overweging een strafbepaling in de Algemeene Politieveror dening te doen opnemen, waarbij aan trek hondenhouders de verplichting wordt opge legd om met hun honden, karren en tuigen ter keuring te verschijnen. Voorts is gebleken, dat de bepaling van artikel 177bis der Algemeene Politieverorde ning, waarin verboden wordt te rijden op of in een met één of meer honden bespannen voertuig binnen het gedeelte der gemeente, begrensd door het Noordhollandsch kanaal, het Afgesneden Kanaalvak, den Heldersche- weg, den Stationsweg, het Scharloo, den Westerweg, de Lindenlaan, het Varnebroek, den Kennemerstraatweg, de Emmastraat en den Nieuwlandersingel, met het oog op de belangen van het verkeer onvoldoende is. Wenschelijk is het deze verbodsbepaling uit te strekken tot alle openbare wegen, die gelegen zijn in de z.g. uitgezonderde kom, waarop het Provinciaal Wegenreglcment niet van toepassing is en die zich uitstrekt van den Friescheweg tot de Reguilerslaan en van den spoorwegovergang bij den Bergerweg tot de Trompstraat bij het Zeglis. B. en W. bieden den Raad het desbetref fende besluit ter vaststelling aan. AANKOOP WARENHUIS, VERHUUR ONROERENDE GOEDEREN NABIJ ZUIDERHOUTLAAN. In bijlage no. 124 schrijven B. en W.: De heer J. Twisk alhier, biedt de gemeente te koop aan het aan hem toebehoorende wa renhuis met een pompinstallatie en bijbehoo- renden betonnen bak voor den prijs van 350 in totaal. Een en ander bevindt zich op het bij raadsbesluit van 24 Juli 1930, nr. 24, aangekochte perceel tuingrond, kadastraal oekend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 2057, onder welken aankoop bedoeld warenhuis niet begrepen is. Daar deze grond althans voorloopig als tuingrond zal worden verhuurd is het ge- wenscht, dat de gemeente over het warenhuis en de pomp de beschikking krijgt. Wij geven U derhalve in overweging het aanbod van J. Twisk te aanvaarden. Voorts heeft deze verzocht de woning Nieuwpoortslaan nr. 16 I, welke aan de ge meente in eigendom is overgegaan, geduren de het tijdvak 1 October tot Kerstmis 1930 te mogen huren tegen een huurprijs van 9 per week. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben wij geen bezwaar, omdat het aanbeveling verdient bovenbedoelden tuingrond met de woning met ingang van Kerstmis 1930 ge zamenlijk te v afhuren. Ten aanzien van de bij raadsbesluit van 24 Juli 1930, nr. 24, van J. Twisk aangekoch te onroerende goederen, stellen wij U voor de perceelen grond, voorzooveel deze niet reeds krachtens de loopende overeenkom sten verhuurd zijn, zoomede de woning, ka dastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 2057 gedeeltelijk met ingang van Kerst mis 1930 openbaar te verhuren. Ten overvloede vestigen wij er Uw aan dacht op, dat de heer Twisk de vruchten van den tuingrond, welken hij op het tijdstip van de overdracht in gebruik had, ingevolge de koopovereenkomst tot Kerstmis a.s. mag oogsten. B. en W. stellen ten slotte voor het desbe treffend besluit te nemen. AANKOOP EN VERHURING GROND NABIJ NIEUWPOORTSLAAN EN ZANDERSWEG. B. en W. schrijven in bijlage no. 126: Aan deze gemeente zijn respectievelijk door de heeren J. Dekker, D. Rus en P. Ver hoeve Pzn. de volgende tusschen de Nieuw poortslaan en den Zandersweg gelegen per ceelen grond te koop aangeboden: I. een perceel tuingrond, kadastraal be kend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 3086 gedeeltelijk ter grootte van ongeveer 0.03.90 H.A., voor den prijs van 2.50 per c.A.; II. een perceel weiland, kadastraal be kend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 1687, ter grootte van 0.90.40 H.A., voor den prijs van 2.50 per c.A.; III. een perceel tuingrond met opstal, ka dastraal bekend gemeente Alkamar, sectie E, nr. 2664, ter grootte van 0.53.47 H.A., voor den prijs van 2.50 per c.A., onder voor waarde, dat, wanneer binnen 25 jaren na het verlijden der akte van overdracht het ver kochte terrein of een deel daarvan met woon- zelve een taxi nemen en verdwijnen. He vig verontwaardigd was ze dadelijk naar haar kamer gegaan en met zenuwachti ge haast pakte ze haar koffer, om zoo gauw mogelijk weg te komen. Sedert haar tusschenbeide komen in die scène van sir Charles met zijn vrouw, was Es ther wel bevreesd geweest voor de wrok van de laatste, maar tot nu toe had ze er niets van besperd. De laatste tien dagen had ladv Clifford weinig met haar ge sproken! maar dat weinige was beleefd geweest. Deze verandering in haar op treden gaf te kennen, dat tact niet langer noodig was. Er was iets machtig arro gants in de wijze waarop zij den band met Esther verbrak en geen tijd verloren liet gaan om haar uit huis te krijgen. Hinderde het lady Clifford, dat Roger haar zoo aardig vond. of wilde ze Esther bepaald uit den weg hebben? Ze voelde de vernedering te diep om rustig te kun nen nadenken, maar toch pakte deze nieuwe gedachte haar. Als lady Clifford eens bang was om haar in huis te heb ben? Terwijl ze op haar koffer hierover zat te peinzen, kwam er een klop op de deur. „Wie is daar?" riep ze onverschillig. Zij dacht dat het een van de bedienden was om de koffer naar benedeu te bren gen, maar in de deuropening verscheen de forsche gestalte van dr. Sartorius. Langzaam keek hij de kleine kamer rond en zeide op buitengewoon vriende lijken toon: „Ik kom u vragen, zuster huizen of fabrieksgebouwen mocht worden bebouwd, de gemeente voor eiken vierkanten Meter bebouwd terrein aan den verkooper of zijn rechtverkrijgenden een bedrag van één gulden is verschuldigd. Bovenbedoelde perceelen grond zijn op de bij de stukken gevoegde kaart groen gear ceerd aangegeven. Daar de gemeente er, met het oog op de daaraan in de toekomst te geven bestemming belang bij heeft deze perceelen in eigendom te bezitten en de gevraagde koopsommen re delijk zijn te achten, meenen wij U in over weging te moeten geven bedoelde perceelen grond aan te koopen. In verband hiermede bieden B. en W. het desbetreffende besluit ter vaststelling aan. 1 =i VERBETERING VOETPAD AAN DE WESTZIJDE VAN DEN KENNE- MERSTRAATWEG B en W. schrijven in bijlage no. 128: Vcor de verbetering van het voetpad aan de Westzijde van den Kennemerstraatweg tusschen de Regulierslaan en de Vierstaten en voor het aanbrengen van een rioleering en afwatering aldaar heeft Uwe Vergade ring op 24 April 1924 een crediet toegestaan van 12.000. In deze som was niet begreper de aankoop van voortuinen, daar het voet pad zou worden aangelegd, voorzoover di desbetreffende eigenaren hun grond gratié afstonden. Dit plan is niet tot uitvoering gekomen eensdeels, omdat de vereischte vergunning van den Minister van Waterstaat op het ont werp voor deze verbetering niet kon worden verkregen, andersdeels, omdat vanwege den Rijkswaterstaat voor de algeheele verbete ring van het wegvak RegulierSlaan—Viersta ten een nieuw plan was gemaakt. Ten behoeve van dit plan vroeg de Rijks waterstaat een bijdrage van de gemeente voor aankoop van grond van 6000, terwijl zij dan toestemming zou krijgen tot het aan leggen van een trottoir en een rioleering op eigen kosten. In overleg met de Commissie van bijstand voor openbare werken hebben wij gemeend aan dit plan geen medewerking te moeten verleenen, mede uit overweging, dat voor verbetering van rijkswegen het rijkswegen- fonds was ingesteld. Inmiddels heeft de Minister van Water staat een algemeene regeling vastgesteld ten aanzien van de verbetering van rijkswegen in en nabij bebouwde kommen. Ingevolge de betrekkelijke circulaire van 27 Juni 1929 draagt het Rijk, wanneer de verbetering noo dig is ten behoeve van het doorgaand ver keer, de kosten van de verbetering van den rijweg, alsmede die van rijwielpaden en een voudige niet verhoogde voetpaden ter breed te als noodig is voor een weg voor door gaand verkeer. De kosten voor verhooging van de voet paden en de hoogere kosten voor een andere verharding dan die, welke langs Rijkswegen buiten de bebouwde kom wordt toegepast, kunnen ten hoogste voor de helft ten laste van het Rijk worden gebracht. Waar het een reeds sinds vele jaren bestaande bebouwing betreft, komen de kosten van afwatering eveneens voor rekening van het Rijk. Op grond van een en ander vraagt de Rijkswaterstaat thans een bijdrage van 6000 in de kosten van aankoop der voor tuinen. de helft van de kosten van den aan leg van verhoogde voetpaden, voor zoover een en ander ligt aan de Westzijde van het meergenoemde weggedeelte, zoomede de helft van de kosten van de verandering van he< voetpad tusschen de Comansstraat en den Heilooërdijk, welke verandering verband houdt met de wijziging van het profiel van den straatweg. Zooals hierboven is vermeld, werd voor de verbetering van het voetpad, de rioleering en de afwatering trnn den Kenne merstraatweg, reeds eerder een crediet van 12.000 toegestaan. Het gevraagde bedrag van 6000 voor den aankoop van voortuinen is te beschouwen als een bijdrage in de nor male kosten van aankoop door het Rijk te ma ken. Voor den aanleg en verandering van verhoogde voetpaden zal ten hoogste een be drag van 9600 noodig zijn, waarvan 4800 voor rekening der gemeente komt. In overeenstemming met de ter inzage ge legde adviezen der commissies van bijstand voor openbare werken en voor de financiën, stellen wij Uwe Vergadering voor, thans op den bovenaangegeven voet mede te werken tot de verbetering van de voetpaden van den Kennemerstraatweg tusschen de Reguliers laan en de Vierstaten, en derhalve de helft van de kosten van de verhoogde voetpaden aan beide zijden van dit weggedeelte, voor zoover zij op het gebied dezer gemeente zijn gelegen, en van de extra verharding daar van tot een bedrag van ten hoogste 4800, zoomede een bedrag van 6000 ten behoeve Rowe, wat voor plannen u hebt; gaat u dadelijk terug naar New-York?" „Ik denk het niet, doktre. maar ik weet nog niet precies wat ik doen ga." Hij knikte en schraapte zijn keel. „Ik meen u medegedeeld te hebben, dat ik mijn practijk niet weer opvat. Ik ga een korte vacantie nemen en u begrijpt dat ik uw diensten niet meer behoef." „O, uitstekend dokter", antwoordde ze snel, overtuigd dat haar antwoord iro nisch klonk. Alsof het haar schelen kon of hij haar al dan niet noodig had. „Dus ik vermoed, dat u hier nog wat in Cannes blijft. Hebt u hier vrienden?" Wel, wel, ze had nog nooit gemerkt dat hij belang stelde in de persoonlijke belangen van wie ook. Wat mankeerde hem? Ze antwoordde met een zekere te rughoudendheid: „Volstrekt niet, ik ga een paar dagen naar een pension waar over miss Clifford sprak. Ik weet nog niet wat ik daarna doen zal." Hij scheen over deze inlichting na t« denken, maar ze begreep niet wat 'them kon schelen. Toen zeide hij, met ver strooiden blik naar haar koffer ziende: „In dat geval mag ik u zeker wel naar uw pension brengen. Wilt u me laten weten wanneer u klaar bent?" Geheel verbluft haastte ze zich mis schien wel wat al te veel om dit aanbod af te slaan. „O neen dokter, dank u wel, ik neem een taxi, ik wil u geen last ver- oorzaken.**-' (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5