Geneeskundige brieven. LANDBOUW en VEETEELT. Provinciaal nieuws DE AVO\TI KI\ VAN EEN VERKEER»AGENTAE. V V-L -> van den aankoop van voortuinen voor ge meenterekening te nemen en deze kosten voor de verbetering der trottoirs nader bij iuppletoire begrooting te regelen. Het bezoek-uur in het ziekenhuis. Veel meer dan vroeger, worden onze zie ken buitenshuis verpleegd. Het getal zieken huizen is enorm -uitgebreid en nog altijd wordt over plaatsgebrek geklaagd. Laat ons eens nagaan wat daarvan de oorzaak is. Er is een tijd geweest, dat het iets vreese- lijks beteekende als een zieke naar het zie kenhuis moest. Zooveel mogelijk poogde men er aan te ontkomen en alleen bij gebleken noodzakelijkheid ging men er schoorvoetend tce over. Die noodzakelijkheid bestond in de 'eerste plaats als die ziekte een gevaarlijk be- 'smettelijk karakter droeg en verder wanneer hn de eigen woniög de meest elementaire be nodigdheden voor verpleging ontbraken. De armlastigen vormden dan ook het groot- 'ste deel van de ziekenhuis-bevolking en dit dnoeg er weer toe bij, dat beter gesitueerden ■het als een soort schande beschouwden, er heen te gaan. Langzamerhand is de grens naar boven verschoven. De uitrusting der ziekeninrichtin- gen werd, zoowel wat het materieel als het personeel betrof, in belangrijke mate ver beterd. De inrichting onzer woonhuizen was en, in de meeste gevallen, is nog niet berekend op ziekenverpleging. Terecht is wel opgemerkt, dat bij de keuze van een woning wel altijd voor een logeerkamer gezorgd wordt maar dat men de logee, die zich dik wijls ongenood aanmeldt, en niet kan wor den afgewezen, ziekte, vergeet. Men is gaan inzien, dat in de meeste, overigens zeer goed ingerichte woonhuizen, veel ontbreekt, dat bij ziekte thans onmisbaar wordt geacht •Zoo werden vele bezwaren weggenomen en 'toen het eenmaal niet meer iets minderwaar digs beteekende, werd tevens ingezien dat met het vertrek van de zieken naar het zieken huis de stoomfs ia de geregelde huishou ding, welke er meestentijds mee gepaard gaat, werd ontweken. Zelfs is in vele geval len tegenwoordig een zoo sterke aandrang ■War 'het ziekenhuis ontstaan, dat de opneming soms door voorafgaand onderzoek binnen zekere perken moet worden gehouden Toch kan iemand ontkennen, dat er voor den patiënt vete voordeelen aan verbonden j>2ijn om thuis te kunnen blijven. Denk maar eens aan de moeder van een groot gezin, hoeveel zorgen die met zich mee moet ne men, als zij voor eenigen tijd haar kinderen en huishouding geheel aan vreemden moet overlaten en niet in staat is, haar geregeld toezicht uit te oefenen. In zulke gevallen blijft het ziekenhuis, hoe schitterend alles daar is ingericht en hoeveel beter de behan deling daar ook is dan thuis met mogelijkheid kan geschieden, toch in zekeren zin een nood zakelijk kwaad. Inderdaad is het voor menigeen moeilijk te dragen, plotseling uit eigen kring en huis ie worden weggenomen. Want dat men zijn verwanten niet naar het ziekenhuis meenemen kan, anders dan in zeer bijzondere gevallen, zooals een moeder met haar zuigeling, be rijpt ieder. En zeer begrijpelijk is het ver- 'ïangen van de meeste patiënten, om, eenmaal opgenomen zooveel mogelijk verwanten en vrienden bij zich te zien. Op die manier hoopt men toch een zeker verband met de zoo noode verlaten eigen omgeving te on derhouden. Bij oppervlakkige beschouwing zal men aan dit verlangen gaarne in ruime mate tege moet komen en instemmen met de zoo dik wijls gehoorde klacht, dat er in dit of dat ziekenhuis zoo uiterst weinig gelegenheid wordt gegeven om bij den patiënt te worden tpegelaten. Men vindt het onredelijk, dat slechte op twee of drie dagen per week ge durende enkele uren bezoek wordt toege staan. Bij nadere beschouwing, waaraan ik thans enkele regels wil wijden, blijf echter van die onredelijkheid niet veel over. Laten wij 'be ginnen met te bedenken, dat het ziekenhuis in zijn geheel ook een groot huishouden is, en zeker niet van de gemakkelijkste soort. De huisvrouw verricht in den regel haar dage- tokadhe bezigheden, als de huisgenooten niet thuis, maar naar hun werk of naar school iajn In de vacanties, of bij werkeloosheid van dén man vindt zij haar taak in den regel ver zwaard. De ongewone thuisblijvers locpen haar maar in den weg; zij heeft liever de handen vrij. In het ziekenhuis zijn het alle thuisblijvers, die meestal in allerlei opzich ten nog moeten worden ontzien. Behalve de huishouding moeten de zieken zelf in vele richtingen geholpen worden. Op de ziekenzaal, vooral wanneer ver scheiden patiënten blijven liggen, gebeurt veel, waarbij dwarskijker» niet bepaald moodig zijn en zeer hinderlijk in den weg kun nen loopen. Is er bezoek op de zaal, dan zal allicht een en ander moeten worden uitge steld, totdat de bezoekers weer vertrokken zijn. Het is waarlijk niet te verwonderen, dat het verplegend personeel soms een zucht van verlichting slaakt zoodra het bezoek-uur ten einde is- Wanneer dit bezwaar het eenige was, dan zou de vraag gerechtvaardigd zijn of er niet in voorzien kon worden door de aanstelling van meer personeel. Voor een deel zou dit inderdaad kunnen, maar dan zouden de toch al niet te geringe verpleegkosten noodwen dig moeten stijgen en dit zal men algemeen ai zeer ongewenscht vinden. Bovendien is het niet het eenige bezwaar. Van grooter belang is de invloed op den pa tiënt zelf. Neem maar weer het voorbeeld der huismoeder. Het afscheid is haar zwaar ge vallen en de eerste dagen van haar verblijf kunnen uiterst moeilijk zijn. De mensch be schikt evenwel over een groot aanpassings vermogen en de tijd is de groote heelmeester voor bijna ieder leed. Na enkele dagen ge raakt zij aan de omgeving gewend en de hoop op spoedige beterschap brengt berusting Zij schikt zich in den toestand en wordt veel kalmer en rustiger. Hoe menigmaal wordt nu die rust weer verstoord door het bezoek. Zij hoorft weer van huis, dikwijls natuurlijk minder gunstige berichten omdat haar plaats vervangster het niet precies naar naar zin doet. En als er soms onaangename dingen in huis zijn voorgevallen een ongelukje of een lichte, op zich zelf niets beteekenende on gesteldheid van een der kinderen, en hoe zel den komt het voor, dat het bezoek tact ge noeg bezit om zulke dingen voor haar te ver zwijgen, dan keert het verdriet over de scheiding weer in vollen omvang terug. In den regel doet het bezoek meer kwaad dan goed, komt men op de ziekenzaal vóór en na het bezoek-uur, welk een verschil! Eerst een opgewekte stemming voor zoover de ziek tetoestand het toelaat, later meestal betraan de gezichten met nerveuse trekken, zooals na groote emotie gewoonlijk het geval is. En het lüjt niet bij dien zenuwachtigen toestand Bij de koortsende zieken staat de thermome ter des avonds op den bezoekdag regelmatig hooger dan op andere dagen. Zeer duidelijk reemt men dit verschijnsel waar bij chroni sche patiënten, zooals longtuberculose. Het is daarom, dat in sommige sanatoria de maatregel is ingesteld, dat in de eerste we ken na de opneming geen enkel bezoek wordt toegelaten. Bij acute ziekten kan een dergelij ke maatregel natuurlijk niet doorgevoerd worden. Als men aan bovenstaande overwegingen wat meer aandacht schonk, zou men de over tuiging krijgen, dat het veelal in het welbe grepen belang van den patiënt is, dat de uit iiede en hartelijkheid voortspruitende neiging om hem zoo spoedig en zoo dikwijls mogelijk te bezoeken, onderdrukt behoort te worden om plaats te maken voor verstandelijke over wegingen. Als men in sommige ziekenhuizen eens een bezoek-uur bijwoont en ziet, hoe het daar om de ziekbedden krioelt van bezoekers, waarender in den regel ook drukke kinderen, dan behoeft men zich slechts even m te den ken, hoe men dat zou vinden als men werke lijk ziek daar lag met hoofdpijn, erge behoef te aan slaap of iets dergelijks. Het bt'^ng van den patiënt, niet het sentiment moet op den voorgrond staan. H. A. S. DE LANGENDIIKER GROENTE VEILINGEN. Het is voor onze noodlijdende tuinders wel een week van spanning geweest. In verschil- lende vertegenwoordigende lichamen hield men zich onledig met het bespreken van maatregelen, die dienstbaar konden worden gemaakt aan een beteren toestand van den tuinbouw. In de Tweede Kamer was de Pacht wet aan de orde; sommigen verwachten daar van heil voor den tuinbouw. Provinciale Sta ten, van Noord-Holland beijverden zich om een steunregeling tot stand te brengen, waar door noodlijdende tuinbouwers in de gelegen heid worden gesteld, van de Boerenleenban ken voorschotten op te nemen, onder borgstel ling van provincie en gemeenten, ten einde kunstmest en zaaizaad aan te schaffen of on misbare werkkrachten te betalen. Of deze maatregel door de betrokkenen met vurig enthousiasme zal worden toegejuicht, durven we betwijfelen, gezien de ervaringen met het tuinderscrediet van 19-23. Dan waren daar de besprekingen in de gemeenteraden van St. Pancras en Zuid-Scharwoüde over de voor stellen van B. en W. om 40 reductie te geven op de landhuren. Prettig deed het aan, ae eenstemmigheid in St. Pancras te zien, ten einde daardoor een steentje bij te dragen in de hulp onzer tuinders. Minder verheugd zullen de betrokken huurders van het ge- meenteland van Zuid-Scharwoude zijn ge weest, als zij. daar de debatten hebben ge volgd. Het is te vreezen, dat de voorstellen van B. en W. bij herstemming zullen worden verworpen. Dat in St. Pancras een aantal tuinders zich tot de gemeente om financieelen steun wendde, is het duidelijkste bewijs, hoe hoog de nood in de gezinnen der tuinbouwers is gestegen. De gemeentebesturen zouden o.i. een goede daad verrichten, als door hen maatregelen werden genomen, die een verder afzakken naar den afgrond voor vele noodlij dende tuinbouwers konden voorkomen. We mo gen verwachten, dat de gemeentebesturen, dit tot nu toe niet deden, en de kerkelijke be sturen zich niet onbetuigd zullen laten bij de pogingen, welke voor en na zullen worden aangewend, om de toestanden in den tuin bouw te verbeteren. Intusschen was het maar slap op onze groente-veilingen in de afgeloopen week, deels een gevolg van de drukte met kool halen, deels ook van de lage prijzen. De aardappelenaanvoer was al bijzonder gering. Schotsche muizen brachten voor groote 2—f 2.90 op, raiddelgroote 3.30 3.60. Duken golden van 1.802.40, 3.70—4.80. Voor bloemkool werden nog redelijke prij zen besteed, doch daar de oogst zeer slecht is, laten de financieele resultaten veel te wen- schen over. Voor reuzen werd aanvankelijk nog 619 betaald, de andere golden 4—9. Op het laatst der week waren deze prijzen 8.60—12.90 en 5.205.90 Voor tweede soort werd meestal niet meer dan 1 betaald. De grootste, die nog van vrij goede kwaliteit waren, konden nog wel voor 3 worden verkocht. De aanvoer aan beide veilingen beliep 52000 stuks. Op het eind der week werden voor roode kool betere prijzen besteed dan in het begin Maandag was de noteering aan de veiling van den Noordermarktbond 1.302, Za terdag 1.30—5.10. Voor groote kool werd op het eind der week 1.60 of iets meer betaald, mooi klein goed bracht tot 4 op. Er schijnt ook eenige handel te komen in kool op de akkers: er wordt tot 360 per spoorwagen gevraagd. Voor dien prijs is de vraag echter nog slap. Aanvoer 25 spoor wagens aan beide veilingen. In tegenstelling met de roode kool liepen de prijzen der gele in den loop der week ach teruit. Zoo werd Maandag aan de veiling van den Noordermarktbond te Noord-Schar - woude 2.603 besteed, Zaterdag 1.90 2.70, Woensdag 1.30—1.40. Aan de Broeker veiling werd Dinsdag 1.60— 3.20 betaald, Zaterdag, toen de aanvoer bovendien nog zeer gering was, 1.20— 2-60. Voor het mooie kleingoed kon dus ternauwernood 3 worden bedongen, voor de groote of kleinere van wat afwijkende kwaliteit 11.60. Aan beide veilingen werden in totaal 15 wagens aangevoerd. 'Evenmin liep het goed met de witte kool. Maandag werd aan de veiling van den Noordermarktboiid 0.601.20 betaald, Zaterdag 0.70—1.20. Aan de veiling van de L.G.C. was de laagste noteering 0.60, de hogste 1.60. Deensche witte kooi moest ook voor lagen prijs worden verkocht, immers de hoogste prijs van 2-80, de laag ste 1.10. De geheele aanvoer aan beiae veilingen beliep rond 25 wagens. Kon men voor uien iets betere prijzen bedingen dan de vorige week, ze bleven intusschen nog zeer laag. Grove uien werden aanvankelijk voor iets beneden de 3 verkocht, op 't eind der week iets daarboven. Voor uien werd van 2—2.80 betaald; een enkel partijtje kon iets hooger prijs bedingen. Drielingen brach ten van 0.60—ï.so op. Voor nep werd aan de Broekerveiling voor verreweg het grootste deel 3.50—4.30 betaalcL te Noord-Scharwoude 2.703-80. De neele aanvoer bleef nog beneden de 10 spoor wagens. Bieten brachten ook al lage prijzen op. Het meeste ging weg voor prijzen tusschen 1.40 2.90. Laag waren ook de prijzen der peen. Oe- lukkig was men wel, 2 werd gemaakt voor groote. Gemiddeld zal nog geen 1.50 zijn bedongen. Voor kleine werd van 0.70 1 besteed. De aangevoerde snijbocmen brachten van 20 tot 35.40 op. Rammenas bracht 2.30—3.50 op. W ARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 27 Oct. t/m 1 Nov. '30. Nu de maand October achter den rug is, kunnen wij een overzicht maken van hetgeen in de afgelopen maand aan onze veiling verhandeld is. Worden dan de cijfers èn van den omzet èn van den aanvoer van deze maand October tegen over de maand Octobe- van het jaar 1929 gezet, dan kan het niet anders of ieder weldenkend mensch moet be kennen, dat zoo'n toestand onhoudbaar is- Dat de totale aanvoer in October 1930 min der bedroeg dan in October 1929, is nog niet zoo bedenkelijk. Jammer is het, dat bij d: zeer geringe kwantiteit de prijzen absurd laag zijn te noemen. 'Elke bouwer van stapelgroenten koestert thans de stille hoop, dat spoedig, liefst eenigszins streng, de winter komt opdagen. Mocht dit soms niet het geval zijn, dan vreest men het ergste. Nog steeds is men hier in deze streek in den winter grootendeels aan gewezen op Duitschland. Volgens geruchten is de oogst in sommige streken van Duitsch land zeer goed te noemen. Dientengevolge heeft men bij een epen winter niet veel vraag van de zijde van Duitschland te verwachten. 'Het verleden en de toekomst van de land- en tuinbouw is verre van animeerend. Laten wij hopen, dat de vroolijke en opgewekte Stemming welke hier 's winters kon heer- schen, spoedig moge terugkeeren. Schotsche muizen. De aanvoer van aardap pelen was in deze week zeer gering. Dinsdag werd betaald voor gewone schotten 3.30 per 100 K.G. De grove schotsche muizen brachten iets minder op dan 3. In totaal werd in deze week aan aardappelen aange voerd 4000 K.G. tegen 13200 K.G. in de vorige week. Gele nep. Vergeleken bij de vorige week zijn de prijzen van gele nep iets beter. De prijzen loopen evenwel nog onder het nor male. Ten hoogste werd betaald voor mooie nep 3 50 en ten hoogste 3 per 100 K.G De aanvoer bedroeg 1425 K G. tegen 3835 K.G. Gele uien. Bedroevend loopt het ook hier mee uit. Bij' den geringen aanvoer van uien waren de prijzen van de uien in doorsnee in deze week lager dan in de vorige week. Slechts zelden werd 2.30 per 100 K G. be taald. De prijzen van de grove uien weken hoegenaamd niets af bij de vorige noteering Aangevoerd werd 11150 K G. tegen 24050 K.G in de vorige week. Roode kool. De op Dinsdag aangevoerde roode kool kracht op voor de kleine 1.70 en de iets grootere roode 1.20—1.40. Aan gevoerd werd slechts 5400 K.G. tegen 3400 K G. in de vorige week. Gele kool. Met de gele kool wil het even min vlotten. De op Zaterdag verkochte gele kool (groote en iets afwijkende soort) brach ten op 0.60—1. De meer gezochte gele kool kon niet meer opbrengen dan 1.50 per 100 K.G. Totaal werd aangevoerd slechts 3125 K G. tegen 10200 K.G. in de vorige week. Witte kool. De aanvoer van witte kool be gint reeds aanmerkelijk te verminderen. De prijzen liepen evenwel niets in de hoogte. Wel een goed bewijs, dat de vraag naar witte kool verminderd is. Betaald werd voor minder waardige kwaliteit 0.70—0.80. Voor het betere soort 11.30 per 100 K.G. Aan gevoerd werd 75900 K.G. tegen 164500 K G. in de vorige week. Deensche witte kool. Het enkel partijtje Deensche witte kool bracht op 1.70 per 100 K.G. Aangevoerd werd in deze week 900 K.G. Peen. De groote peen brachten nu iets meer op dan in de vorige week. Betaald werd op Donderdag en Vrijdag 1.40—1.60 per 100 K.G. Aangevoerd werd 3050 K.G. tegen 875 K.G. in de vorige week. Bloemkool. Bij het eindigen van de vorige week verwachtte men een vermeerdering van den aanvoer van bloemkool. Dit was echter niet zoo. Aangevoerd werd 675 stuks tegen 1230 stuks in de vorige week. Voor het eerste soort werd betaald 2—f 6.20 per 100 stuks. HET VERLEENEN VAN EEN TEELT- PREMIE VOOR TARWE. De Ned. Bakkersbond er tegen. Ook tegen een maal- en menggebod. 'Het algemeen landelijk bestuur van den Ned. Bakkersbond heeft, nadat het zich met algemeene stemmen tegen een eventueel maai en menggebod had uitgesproken, in een te Amsterdam gehouden vergadering óók het denkbeeld van een teeltpremie (meelaccijns), zooals voorgesteld was door de heeren Snap per en Goudeket, verworpen met op twaalf na algemeene stemmen. 'Het Hbld. herinnert er aan. dat op de groote vergadering van alle belanghebben den alléén de Ver. van Meelfabrikanten tegen een teeltpremie 0.25 per baaltje meel van 50 K.G.) was, terwijl de Ned. Bakkersbond zich in een vergadering van zijn landelijk be stuur daarover nog nader wenschte te be raden. DE STAKING IN DEN W1ERINGER- MEERPOLDER. Geëindigd. De staking onder de 158 arbeiders in den Wieringermeerpolder, werkzaam bij de Ne- derlandsche Heidemaatschappij is beëindigd. De gevraagde loonsverhooging is niet toe gestaan. Een groot gedeelte der arbeiders hebben het werk laten liggen en zijn ver trokken, terwijl de overigen het werk op de oude voorwaarden hebben hervat. GROOTEBROEK. Hedenmorgen is mej. G. Oud uit Groote broek, terwij! haar man op het land werk zaamheden verrichtte, van de stoep van haar-huis gevallen en in de vaart terechtge komen. Zij is jammerlijk verdronken. ZUIDSCHARWOUDE. Wij vernemen dat het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" bedenkingen heeft om zonder meer gevolg te geven aan het verzoek van de A.V.R.O. om voor de Radio te concertee ren in samenwerking met de gemengde zang vereniging „Crescendo" te Noord-Scharwou de. Wel wil „Kunst na Arbeid" gaarne aan het verzoek voldoen, maar dan op een Zon dagmiddag, wijl de medewerking van de plaatselijke Gem. Zangvereen. „Gemengd Koor" meer geapprecieerd wordt. Zondagmiddag gaf „Kunst na Arbeid" een matinee in de Concertzaal des heeren P. Kramer. Zooals wij nu eenmaal van dit corps gewend zijn, verwierf het ook gister weer een luiden bijval; het was dan ook weer een mooie uitvoering. Gezien het regenach tige weer was de opkomst behoorlijk te noe men. Ons wordt medegedeeld, dat in verband met het a.s. 30-jarig bestaan van de ge mengde zangvereeniging „Gemengd Koor" de eerste openbare uitvoering in Dec. zal plaats hebben, wijl het tevens de bedoeling is aan een en ander zeer bescbeidenlijk een feestelijk karakter te geven. RUSTENBURG. Zondagavond werd voor een overvolle zaal te Rustenburg ten huize van den heer J. Kok door de tooneelvereeniging Nieuw Leven opgevoerd „Hallo, Bandoeng", too- neelspel in drie bedrijven door Jan Gras veld. Er werd schitterend spel gegeven. De rollen waren terdege ingestudeerd. Aan het slot viel allen spelers een dave rend applaus ten deel. Een gezellig bal sloot de goed geslaagde uitvoering. NOORDSCHARWOUDE. De werkzaamheden voor een kantoor en opslagplaats der Ned. Spoorwegen (staticn- dorp) zijn reeds begonnen. BROEK OP LANGENDIJK, Door het schrikken voor een bakkerswa gen, sprong Zaterdagmiddag j.1. een paard gespannen voor een wagen in het hek van den brandstoffenkoopman J. Hillen. Behou dens 'n paar schrammen, die het paard aan het lichaam bekwam en een paar ingedrukte ruiten van de woning van Hillen, liep dit ongeval bijzonder goed af. HEILOO. De Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dran ken hield Vrijdagavond vergadering in het gebouw van Sport en Kunst. De voorzitter, de heer W. Visser, opende de vrij goed bezochte vergadering en heette allen welkom. Na de ingekomen stukken kwam in behan deling het houden van een openbare vergade ring (propaganda-vergadering) te houden. Na bespreking werd deze op een nader te bepalen dag in November vastgesteld. Er zal een spreker komen van het hoofdbestuur De blauwe maand (November) zal worden benut voor het verspreiden van het orgaan „De Blauwe Vaan". Ook zal besteld worden de „Goede Raadgever", een orgaan van den bond. Gewezen werd op het alcoholgebruik van automobilisten, die bij het toenemende snek verkeer een groot gevaar op den weg zijn- bij een benevelde brein wordt het gevaar voor fietsers, voetgangers en automobilisten steeds grooter. Verslagen werden uitgebracht van het hoofdbestuur en het N. H. P. C. Met instemming werd vernomen dat de ge meenteraad onze vereeniging erkent door het geven van een subsidie van 10. Voor den Zondag te Beverwijk te houden vergadering van de Federatie „Kennemer- land" zal het bestuur een afgevaardigde zenden. Met groote teleurstelling werd vernomen dat de r.-k. raadsleden zich hadden geuii over de Jeugdherberg, waardoor de kampeer- gelegenheid in een verkeerd en onjuist dag. licht werden geplaatst. Ten slotte werd be. toogd, dat de afdeeling krachtig zal moeter werken om het gebruik en misbruik van alco hol tegen te gaan en haar werkzaamheder naar buiten moet uitdragen. Na gehouden rondvaag volgde sluiting. BEVERWIJK. De Marktkoopliedenvereeniging „Handel» belangen" te Beverwijk en Omstreken hield Vrijdagavond een buitengewon evergadering in De Groentenbeurs, ter behandeling van het onderwerp verkoopen aan niet-georgani- seerde handelaars. De Vereeniging. die in den korten tijd van haar bestaan reeds had geijverd voor het aanstellen van een keurmeester, waarin zij, dank zij de medewerking van de tuinders-' organisaties was geslaagd, had in November van het vorig jaar den strijd aangebonden tegen de gelegenheidshandelaars en o.a. be paald, dat de grossiers niet mochten leveren aan die handelaars, die als één-dags vliegen opstaan en verdwijnen, die niet door de or ganisatie werden erkend, wat moest blijken uit de inschrijving in het leden-register. Door de grossiers was verzocht om die be paling in te trekker.. Betoogd werd dat de tijdsomstandigheden te ongunstig zijn om een cliënt uit te schakelen omdat hij geen er kend handelaar is. Door meerdere kooplieden werd betoogd, dat de gelegenheidskooplieden den naam van het product in miscrediet brengen. Hoe wel dit niet ontkend werd meende men dat men daar weinig tegen kan doen, doch de winkelier die bedot is of de huismoeder zal zich wel wachten om meer van dergelijke personen te koopen, zoodai zij zich zelf uit schakelen. Nadat nog was betoogd dat enkele gros siers toch clandestien verkoopen werd met 3 stemmen meerderheid besloten om de geno men maatregel in te trekken, daar de slechte economische toestand dat intrekken aan nemelijk maakt. Mochten de omstandigheden zich wijzigen, dan kan men opnieuw een be sluit nemen. De gemeentesecretaris gehuldigd met ae oprichting van een historisch genootschap. In het raadhuis te Beverwijk is gister een buitengewone vergadering van den gemeente raad gehouden, waarin tevens aanwezig was een comité uit de burgerij, ter huldiging van den heer J. W. A. C. van Loenen wegens zijn veertigjarig jubileum als gemeente-secretaris De burgemeester bracht in een hartelijk' toespraak den heer Van Loenen dank yoor hetgeen hij in zijn ambt voor de gemeente heeft gedaan. Daarna sprak de heer K. H. Moens na mens het comité uit de burgerij. Spr. huldig de den verdienstelijken arbeid van den jubi laris en prees zijn aangenamen omgang, Hij deelde verder mede, dat door de burgerij eea geschenk aau den jubilaris wordt aangebo den, dat zal bestaan in de verschaffing van de nooaige gelden voor de stichting van «h oudheidkamer in het raadhuis. Een historisch genootschap „Midden-Kennemerland" worut opgercht. Dit genootschap zal de inrichting en in standhouding der oudheidkamer-op zich nemen. De jubilaris is benoemd tot eere-hd van dit genootschap en zal tevens voorzitter van het bestuur zijn. De burgemeester voegde aan deze mededee- lingen toe, dat voor de inrichting en de sticü* ting van deze kamer door het gemeentebe stuur en bedrag van 500 is beschikbaar gesteld. Hierna heeft de notaris oir. P. Donker acte van stichting verleden, waarna aan oen jubilaris een gebonden exemplaar van de sta tuten werd aangeboden, met een album be vattende de namen van de deelnemers aan - geschenk. 255. Eensklaps kwam de professor binnenstuiven met veel gebaar. Je doet me schrikken", zeide de koning. Wat is er gebeurd? Is er soms weer een draak in de buurt?" „Neen, heel wat andere, sire", zeide de professor. „Ik heb door de telescoop naar de aarde gekeken en U kunt in geen zessen raden, wat ik daar heb gezien?" „Daar is zooveel te kijken", meende de koning. 256-De verkeersagent en de professor gingen nu naar groote verrekijker, die in de groote sterrewacht van de ko ning was opgesteld. „Kijk maar eens, dan zult U alles be grijpen", zei de geleerde man, en een andere geleerde, een maangeleerde, noodigde Keesie uit om ook eens zijn oogt" den kost te geven-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6