miniiKStlii Courant. aiitfird twee en dirtigite Jaargang. Indië inonsmidden Binnenland No. 260 1930 Oinsdair 4 ïovember. -i- Si Singa Mangaradja, de laatste Bataksche priestervorst. Volgens jonge berichten uit Indië heeft de yegeering besloten tot verleening van enkele gunsten aan de weduwe van Singa Manga radja, den opstandigen priestervorst, dien zij na ijdele pogingen ten nadeele door de jacht van kapitein Hans Christoffel in 1907 in handen kreeg, echter niet levend. Maar zijn lijk werd vóór de teraardebestelling aan de familie en den volke getoond, opdat een eigelijk zou weten, dat de vereerde leider nu werkelijk was overwonnen en overleden en dat alwie buiten diens familie zich met den hoogen naam van Singa Mangaradja mocht tooien, schuldig zou staan aan bedriegerij. De familie zelve verbleef in handen van het gouvernementtot haar rust en voordeel, hvtgeen ode weer blijkt uit de gunsten, welke hét gouvernement van zins is te verleenen: toelating tot het gwest Tapanoelj, (Bataksch gebied) en vergoeding voor verloren bezit, 'terwijl de zoon al geruhnen tijd van gouver- mementswege werd opgevoed tot den be stuursdienst. De mildheid siert de Indische regeering, want wel was Si Singa Manga radja een bitter vijand, de leeuw-koning van ,vele Batak-stammen, echter geen bedrieger. Hij stierf door den kogel van een soldaat op het oogenblik, waarop hij met zijn zwaord dien tegenstander zou vellen zijn roemrijk zwaard, waarmee hij naar het geloof van zijn volgelingen wonderen kon verrichten en dat een kraohtigen naam voerde: „Olifant", gelij- kerwijs de midden-eeuwsche helden van West- Europa sterke namen hadden voor hun slag zwaard. Het Batakvolk, wonend in midden Sumatra in berg- en heuvelland, had in den tijd van de eerste vestigingen van Europeesche onder nemers in het gewest Oostkust van Sumatra nog eigen vorsten en kende geen andere meesters. Maar de sultans ter Oostkust, voor al die van Deli, hadden in het heuvelland, grenzend aan hun gebied, een zekere supre matie verkregen, zoodat de Bataksche bevol king van die streken, de z-g n. doesoen, hun onderhoorig heette en het niet altoos was. •Toen er nu tusschen 1860 en 1870 landgun- ningen werden uitgegeven door de sultans en daarvan voordeelen warden verkregen, zagen de Bataksche heeren dat met leede oogen en werischtert een aandeel. De sultans dachten er niet over. En zoo is het verstaanbaar, dat de Bataks van den doessoen van tijd tot tijd hun wraakoefening beraamden, steeds ten nadeele van de tabaksondernemingen, wier schuren zij in brand staken. In 1S72 was de vijandschap heel erg, het werd een Batalc- oorlog, waaraan troepen van Java te pas kwamen. Het erge van den oorlog stak in de ontoegankelijkheid van het binnenland, in de uiterste zware tochten. De rest was operette. De tabakstreek was nadien vrijwel bevei ligd, maar de landbouwnijverheid breidde zich uit, koos daartoe gronden in berg- en heuvelland en kwam in aanraking met andere Bataks, nog niet gewend aan westerlingen en westersch bedrijf en niet gewend aan Neder- landsch bestuur, dat in de diepere Batak- streken in het eerste tiental jaren onzer eeuw verscheen en er een zekere orde en tucht moest vestigen. Datzelfde beoogde de Zending. Tot het gouvernement Oostkust van Su matra behoort de afdeeling Simeloengoen en Karo-hoogvlakte, waar de Karo-Bataks wo nen en de Timoer-Bataks. De Karo-Bataks hebben het eerst, en het langst dus, gelegen heid gehad hun heidensche gebruiken te ver vangen door betere; zij hebben hun kanni balisme vrij spoedig moeten opgeven Het beschavend werk onder de Timoer-Bataks be gon later. Vooral de Toba-Bataks waren moeilijk te ordenen en te bekeeren. Vóó' 1910 was de toestand er niet schoon. De stammen, de een wellicht wat meer dan de ander, waren gehecht aan hun gebruiken en daaronder wa ren er vele,, die volkomen ontoelaatbaar zijn. Onder de Timoer- en Toba-Bataks zijn wreed heid en hebzucht sterke eigenschappen en hun oude radja's waren gemeenlijk despeneke opiumschuivers, wier intellectueel genoegen alleen bestond in het schaakspel. En als twee hooge heeren schaakten, ging het om een aantal slaven; men deed ai en toe een zet, het spel kon maanden duren en een Bataks oor logje was soms het slot. Van een Bataksch oorlogje was de hoofd zaak het beloeren van des vijands kampongs, die alle met dichte en hooge doornhagen wa ren afgezet (de kampongs zijn het nog); men probeerde wat te vernielen of te bran den en kreeg onverhoopt een vijand in han den, dan werd hij volgens de regelen lang zaam afgemaakt met lansstooten en vervol gens ten deele opgegeten. Slechts een nauw Bestuurstoezicht kon het gebruik uitroeien het is duidelijk dat kerstening van zoo wo^s te stammen moeilijk is en dat ock het ver- tiaje van christelijkheid fluks verloren is, wanneer iemand van inheemschen invloed de handhaving van aloud gebruik voorstaat. En nu was er in de eerste jaren dezer eeuw Si Singa Mangaradja, in wiens geslacht de waardigheid van priestervorst van oudsher was geweest. In alle landen rondom het To ba-meer had hij een magischen invloed en d-1 verhalen gingen van de bovennatuurlijke kracht van zijn persoon en zijn zwaard. Hij weerstreefde het westersch beschavingswerk, hij beschikte over menschen en goederen. Zijn waardigheid was niet ontbloot van voordeelen en, dit inziende, waren ook ande ren er op uit geweest zich van die voordee len te verzekeren, zich uitgevend voor Singa Mangaradja. Het bestuur had niet weinig last van die waardigheid en van haar dra gers; de zending eveneens. Zij is het geweest, die er klachten over richtte tot het Neder- landsch staatshoofd, waarna de toenmalige gouverneur-generaal opdracht kreeg Si Sin ga Mangaradja onschadelijk te maken. Van Heutsz ontbood toen den ijverigen woudloo- per, den rusteloozen vervolger en overwin naar van zoo menig bendehoofd, Christoffel. •0 gaf bon een ruime volmacht. Christofie! koos zich twee brigades Ambonneezen, 40 man, en toog uit. Hij wist wat hem te wach ten stond: spoor eoeken in allerlastigst ter rein, zonder paden soms, misleid worden door kampongmenschen, het verkregen spoor bijster worden, vermoeidheid en moedeloos heid van uitgeputte soldaten, gevaarlijke klimpartijen. Misschien is het wel het knap- j ve'e knappe stukken geworden, dat hij ten slotte na weken te hebben gejaagd den priestervorst zoodanig insloot, dat ont komen onmogelijk was. Bij een vrocgeren overval had Christoffel de moeder, de 'uoofd- vrouw en vier kinderen van den vorst gevan - gen; deze was toen zelf ontkomen. Si Singa Mangaradja vond overal een gids, die hem naar een naburige kampong geleidde, waar na de man werd afgedankt, opdat hij van een verder spoor niet zou weten. Christoffel moest overal uitzoeken, wie gids was ge weest en zoo'n man dan uitvragen, die in den regel beweerde niets te weten. Eindelijk in het bosch bij Pea Radja in het oosten van Tapanoeli kon de Bataksche bende niet meer wegkomen; toen Si Singa Mangaradja in het ravijn dacht te ontsnappen, sprongen eenige soldaten hem na en een van hen uschte de overgave van het wonderzwaard, gadja doepa, dat men tegenwoordig in het museum te Batavia kan zien. Toen de vorst ender het gebaar van overgave meteen wild? stooten, trok de soldaat af en trof hem doo- delijk. De oudste zoon sneuvelde in denzeH den strijd. Sedert is er geen Mangaradia meer opge staan. Wanneer een van zijn eonen voortaan de ambtelijke kleedij vertoont van het Neder- landsch bestuur, wordt het voor bedriegers moeilijk erkenning te vinden. En als de re geering aan de weduwe toestaat in de omge ving van Taroetoeng in het gewest Tapa noeli te wonen, dat z ijdaarmee een goede daad van menschelijk en gezagsbewustheid OVERVAL MET ROOF TE OSS. Zondagmorgen omstreeks half zes heeft tij den winkelier Kuipers, wonende op Ze venbergen onder Oss, een brutale inbraak- plaats gehad. Terwijl de man naar de kerk was, zoodat de vrouw alleen met de kinderen thuis was, zijn vijf gemaskerde personen de woning binnengedrongen. De vrouw werd overmeesterd. Het huis werd onderzocht en het aanwezige geld, bijna 1000, dat in de bedstede was verborgen, werd medegenomen. Daarna zijn de inbrekers vertrokken. Rijks- en gemeentepolitie stelden onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. T.ot heden heeft men nog geen spoor van de daders kunnen ont dekken. Volgens een andere lezing van het gebeur de zouden de roovers de vrouw hebben ge bonden en gedwongen de plaats te wijzen waar het geld was verborgen. De roofoverval te Oss. In een onderhoud, dat de correspondent van de Tel. had met de vrouw, op wie een vijftal gemaskerde bandieten een overval had gedaan, vernemen wij nog het volgende: De plaats, waar de overval gebeurd is, ligt aan den Graafscheweg, ongeveer een uur buiten de kom van Oss. Het huis staat plm. 100 M. van den weg. De vrouw vertel de erg geschrokken te zijn. Toen haar man naar de kerk was, hoorde zij leven aan de achterdeur. Op de vraag: „wat moeten jul lie", kreeg zij geen antwoord. Even later hoorde zij de mannen confereeren aan de voordeur. Zij riep haar man om de mannen in den waan te brengen, dat haar echtgenoot thuis was. De overvallers hadden echter zeer waarschijnlijk haar man de deur zien uitgaan. De vrouw trok vervolgens klompen aan om den indruk te geven alsof haar man thuis was en liep vervolgens naar het ach terhuis, waar eensklaps vijf mannen met witte maskers op haar afkwamen. Zij bliezen de lampen uit, terwijl twee hunner haar vasthielden, bij de keel grepen, haar de handen voor den mond hielden en vervolgens vroegen, waar het geld was. Zij worstelde met de mannen tot zij bij de ka merdeur kwam, waar zij een revolver wilde grijpen, hetgeen haar echter verhinderd werd. In de overtuiging, dat haar man, zoo als altijd de portefeuille in den zak had, zei- de zij daarom: mijn man heeft het geld bij zich. Maar wat in huis is, kan je krijgen, als je me loslaat. Zij riepen daarop: „dat lieg je!", liepen naar de bedstede en haalden daaruit de portefeuille met plm. 1000. Haar zoontje van zeven jaar, dat onder de tafel was gekropen, zag dat alles en kon aan de politie een vaag signalement van de kleeren van een der aanvallers geven. EEN GEMEENTE-ARCHITECT ONTSLAGEN. De raad van Hattem heeft den gemeente architect L. H. J. Westerop eervoi ontslag gegeven, omdat hij weigerde in het blad Onze Eilanden een tegenadvertentie (zooais B. en W eischten) te plaatsen inzake een door hem geplaatste waarschuwing tegen B Boersema. EEN NIEUWE REISVEREENIGING De heeren Bakker en mr. Van der Flier hebben thans, zooals gemeld, tezamen met een aantal andere personen in Den Haag de finitief opgericht een nieuwe reisvereeniging ender den naam: De Algemeene Reisvereeni ging voor Nederland. Het bestuur bestaat uit vijf personen, t. w oe- heeren mr. M. J. v. d. Flier, voorzitter; jhr. mr. J. Schuurbeaue Boeye, secretaris; A. E. N. Bakker, penningmeester, en mr. J. j ten Siethoff; in de vijfde plaats wordt nog nader voorzien. In den raad van bijstand en advies hebben zitting genomen de heeren W. baron Ben- tinck van Schoonheeten; burgemeesier van Olst; E. Pennink Bolt, notaris te Amster dam; mr. P. R. Blok, substituut-officier van justitie in Den Haag; dr. J. W. M. Engeï- berts, predikant te Amsterdam; L P. Maar- tens, lid der Kamer van Koophandel, in Den Haag; H. Ch. G. J. van der Mandere, direc teur-secretaris der Haagsche Volksuniversi- iciten te Wassenaar; dr. H. A. Mulder, rec tor van het gymnasium te Gouda; dr. K. F Proost, voorzitter van den Bond van Volks universiteiten te Rotterdam; Th. A. Verdeni- us, rector van het gemeentelijk lyceum in Den Haag: prof. dr. D. H. Wester, in Den Haag; B T. A. Westerouen van Meeteren, oud-bureemeester. te Arnhem. Met eenige andere personen wordt nog overleg ge pleegd. De taak der bestuursleden en leiders zal geheel belangeloos worden vervuld, de ver- eeniging geeft een veertlendaagsch blad uit en aan haar is verbonden een eigen reis bureau, Hollandia, gevestigd Lange Poten 15, Den Haag. Gearbeid zal worden in nauwe samenwer king met de Volksuniversiteiten, ten einde het werk der vereeniging te verdiepen, en met kracht zal de internationale gedachte worden bevorderd. De contributie is gesteld op 1.25. Het secretariaat is voorloopig gevestigd: Nassau Dillenburgstraat 8, Den Haag. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN „DE STAD ZAANDAM". Hoe Groen aan een wissen dood ont snapte. Zondag is te Vlaardingen terugekeerd de 2 lij jarige A. Groen, die bij de ontploffing aan boord van „De Stad Zaandam" op de Noordzee op 26 September j.1. zoodanige brandwonden bekwam, dat hij in een zieken huis te Grinsby moest worden verpleegd. Bij dit ongeluk is, naar destijds werd gemeld, de stoker A. Kattestaart om het leven gekomen Aan een correspondent van de Tel. vertelde Groen het volgende: Op Vrijdagmorgen 26 September j.1 was »k de bunkers ingegaan met een z.g. snot lamp, om bij dit licht van bakboord naar stuurboord te loopen. Bij het aansteken van de lamp, dat in de bunkers plaats had, ge beurde er niets bijzonders, doch ik had nau welijks drie mter afgelegd of stond plotseling door onbekende oorzaak in brand. Ik liep naar het dichtsbijzijnde luik, toen een ont ploffing piaats had, waardoor ik op den grond werd geworpen. Door den val doofden de vlammen uit, wat mijn geluk is geweest. Be greep mij aan de trap vast en slaagde er na eenige oogenblikken in langs die trap naar boven te vluchten. Daar aangekomen had ik nog juist kracht genoeg om het achter schip te bereiken. Men heeft mij, zoo verteldc- Groen, aan boord van het schip zoo goed mo gelijk geholpen. Den Zaterdag d.a.v. om twaalf uur ongeveer werd in het ziekenhuis te Grimsby opgenomen. Groen was vol lóf over de daar ondervon den verpleging. Van dien dag tot 1 November heeft hij in het ziekenhuis doorgebracht. Hij roemde de groote belangstelling, die hij daar van alle kanten heeft mogen ondervinden. Groen zelf is er van het ongeval vrij goed af gekomen. In het ziekenhuis heeft men door z.g. tegenbranding de brandwond in zijn ge laat zoo goed genezen, dat haast geen lidtee- kens zichtbaar zijn, terwijl de wonden aan armen, been en en rug er heel mooi genezen. DE GENUA-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" zal Vrijdagmorgen te 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 9.36 uur Amsterdam W.P., 9.53 uur Amsterdam C.S. DE MOORD TE BENNEKOM. Nog twee getuigen opgeroepen. Zooals bekend, is de strafzaak tegen Jan Hoek, die in hooger beroep terecht stond voor het gerechtshof te Arnhem, verdacht van den moord Benenkom, uitgesteld tot 6 November a.s. om nog eenige getuigen te dagvaarden. Thans heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem nog twee getuigen opgeroepen. Het zijn de 53-jarige werkman W. Heet- veld en de 53-jarige koopman P. Prins. Deze beide getuigen zijn zwervende en konden tot nu toe niet worden opgespoord. De politie tracht deze beide mannen, die in deze zaak nog verklaringen kunnen afleg gen die van belang zijn, thans op te sporen. BRUTALE DIEFSTAL IN EEN HAAGSCHE JUWELIERSWINKEL. Gistermiddag omstreeks half een is in de groote juwelierswinkel van de firma F. Speijer te Den Haag een brutale diefstal ge pleegd. Op dat uur kwamen twee dames en twee heeren den winkel binnen en vroegen aan den bediende, die hen te woord stond, eenige colliers te mogen zien. Deze voldeed aan hun verlangen en toonde hun een tableau met een groot aantal colliers. Zij zochten langen tijd; zij konden echter geen keus ma ken en de bediende legde het tableau eenigs- zins achteruit. Op dat moment vroeg een der heeren iets aan den bediende en leidde zijn aandacht en kele oogenblikken af. Dadelijk daarop ver trok het viertal. Eenigen tijd later bemerkte de bediende eerst, dat hij met een stel sluwe dieven te doen had gehad. Want van het tableau wa ren vier paarlen colliers, twee losse briljan ten en een paar paarlen oorknopjes in wit goud gevat, tezamen met een waarde van 20.000, gestolen. De bediende kon niet verklaren hoe de diefstal is gepleegd. De eenige mogelijkheid is, dat zij de sieraden van 't tableau hebben genomen, terwijl hij even met den vierden persoon stond te praten. Hij kon slechts een vaag signalement van de dieven verstrek ken; zij waren allen van een donker type, de mannen ongeveer 40 jaar oud, de vrou wen iets jonger. Zij spraken njet een Duitsch accent. De mannen waren gekleed in lange, donkere ulsters, droegen donkere gleufhoe- den en hadden glad geschoren gezichten. De vrouwen waren opvallend gepoederd en had den rood geverfde lippen. Van de zijde van den bestolene wordt nog medegedeeld Er zijn twee ineenloopende winkels in de zaak. De bezoekers kwamen den eersten win kel binnen en vroegen een in de étalage staand bakje met colliers te mogen zien. Toen hierbij niets van hun keuze was, ver zochten zij zilveren werken te toonen. De bediende sloot daarop het bakje met colliers weer in de étalage en ging met de beide vrouwen naar den tweeden winkel, van waaruit men echter geen voldoend overzicht op het eerste gedeelte heeft. De beide mannen bleven achfer en zagen kans om de étalage te ontsluiten en uit het bakje de colliers weg te nemen. Daarop sloten zij de étalage weer en vertrokken met de vrouwen, die waar schijnlijk van hen een teeken hadden gekre gen, dat de slag geslagen was. De onmiddellijke nasjxmngen van de po litie hadden tot tegen den nacht nog geen resultaat opgeleverd. Onmiddellijk zijn alle hotel$ in bewaking genomen en ook op de stations zijn posten uitgezet. De juweliers zijn gewaarschuwd en aan de grensposten is het signalement doorgegeven. In den loop van den avond is een verzoek om aanhouding en voorgeleiding van het viertal door de ra dio omgeroepen. Vermoed wordt dat men met vier leden van het internationale slag te doen heeft. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Naar wij vernemen is het faillissement van den notaris jhr. W. Bas Backer te Apel doorn na gedaan verzet door de rechtbank te Zutphen vernietigd. TUSSCHEN RANGEERMACHINE BEKNELD. In den afgeloopen nacht is de leerling-ma chinist J. bij het verrichten van werkzaam heden in de locomotievenlocds op het spoor wegemplacement te Zwolle tusschen een ran geermachine bekneld geraakt. In ernstigen toestand is de man naar het Sophiazieken- huis vervoerd. NOG NET OP TIJD GESNAPT. In verband met 'n verzoek der Leidsche po litie is op 't station Staatsspoor te Den Haag aangehouden 't 17-j. Duitsche dienstmeisje E. W., die verdacht wordt van diefstal van twee koraien halskettingen te Leiden ge pleegd. Zij wilde Zondagmorgen per eersten trein naar Duitschland vertrekken. DE MAN VAN DEN SENSATIONEELEN AUTOTOCHT. Als dief gearresteerd. Bij aankomst van de tram van den M. B. S. te Gennep, bleek gister een kist van den con ducteur v. Well te zijn opengebroken, en daaruit twee geldzakken te zijn ontvreemd. Het vermoeden viel op een persoon met acte- tasch, die op 't balcon stond en bij onder zoek bleek de tasch de geldzakken te bevat ten. De man werd door de marechaussée ge arresteerd en toen kwam aan het licht, dat hij in het Politieblad gesignaleerd stond we gens autodiefstal te Hilversum en dat 't de zelfde persoon is, die onlangs in Limburg den toen beschreven sensationeelen autotocht maakte. Hij is gevankelijk naar Den Bosch overgebracht. DE SCHIPPER VAN DE „BRANDARIS" GEHULDIGD. Zaterdag namiddag is Klaas van Urk, de scheidende schipper van de Terschellingsche motorreddingsboot „Brandaris" gehuldigd. Het hoofdbestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddings Mij. was hiertoe overgekomen en te vijf uur kwam men te zamen in een der zalen van hotel „Nap". Onder de aanwezigen bevonden zich de heer Tegelberg, voorzitter van het hoofdbe stuur der N. en Z.H.R.M., de secretaris De Booy en De Booy Jr., Doeksen, voorzitter der plaatselijke reddingscommissie, alsmede de bemanning der reddingsboot „Brandaris". De heer Tegelberg bracht den scheidenden schipper Van Urk in hartelijke bewoordingen hulde en dank voor hetgeen hij voor het red dingswezen had gedaan. Ook bracht spreker hulde en dank aan de bemanning der „Brandaris" die dezelfde ge varen had getrotseerd en die door haar moed en flinkheid met haar schipper het hare had gedaan tot het welslagen van de verschillen de tochten. Vervolgens sprak spreker het vertrouwen uit dat de nieuwe schipper Dou- we Tot, die de laatste jaren als stuurman op de „Brandaris" heeft gevaren, de voetstap pen van zijn voorganger zal drukken. De heer Tegelberg bood namens het be stuur der N. en Z.H.R.M. Van Urk een gou den horloge met inscriptie aan. Hierop nam Van Urk het woord. Sterk on der den indruk van het hem toegesprokene, dankte hij den heer Tegelberg voor de waar- deerende woorden en voor het horloge. Voor het reddingswezen, zoo zeide hij, heb ik al tijd zeer gevoeld. Voordat ik bij de N. en Z.H.R.M, kwam, was ik in dienst van de bergingsMij. Doeksen, maar de „Brandaris" is een stuk van mijn leven geworden, waar van ik slechts noode afscheid neem. Tot zijn opvolger Douwe Tot sprak Van Urk nog eenige woorden. Ik zelf, zeide hij, heb steeds op een hoogere macht betrouwd. Dat is in vliegend stormweer mijn steun ge weest. JUBILEUM PROF. MOLENGRAAFF. Op 19 December a.s. is het 25 jaar gele den dat prof. dr. G. A. F. Molengraaff be noemd werd tot hoogleeraar in de delfstof en aardkunde aan de technische hoogeschool te Delft. Pref. Molengraaff was eerst staats- geoloog der Zuid-Afrikaansche republiek, daarna adviseur op mineralogisch gebied te Johannesburg. Vóór zijn benoeming te Delft was hij buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam. Met 1 April van dit jaar heeft hij wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zijn afscheidscollege gegeven. JONGEMAN BEROOFD. Naar thans eerst bekend wordt is te Bar- neveld Zaterdagavond een 28-jarig jong- mensch uit Den haag, teiwiji hij zich per fiets van zijn kosthuis naar het dorp wilde begeven, door een paar onbekende personen aangerand en van zijn portemonnaie met ongeveer 35 beroofd. Een portefeuille met bankpapier, die hij in een anderen zak droeg bleef door de ter covers onopgemerkt. UITSLUITEND INLANDSCH RUND- VLEESCH VOOR HET LEGER. Termijn met zeven maanden verlengd. Blijkens een brief van den minister van Defensie, ingekomen bij de drie centrale landbouworganisaties, heeft de minister van Defensie beslist, dat op 19 November a s. een inschrijving voor de levering van uitsluitend inlandsch rundvleesch zal worden gehouden ten behoeve van de soldatenmena- ges en de militaire hospitalen gedurende het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 Juli daaraanvolgende. Dit bericht zal, *egt „De Maasbode", waaraan wij deze raededeeling ontleenen, met groote instemming ontvangen worden in de kringen van den landbouw, omdat hieruit blijkt, dat de minister van defensie, die reeds in Mei van dit jaar beslist had, dat gedu-< rende het tweede ha'fjaar van 1930 uitslui-. tend inlandsch rundvleesch voor levering aan het leger in aanmerking zou komen, op den ingeslagen weg wensebt voort te gaan. AUTO-REPARATEUR OVERREDEN. Terwijl hij onder een wagen lag. Zaterdagmiddag werd de heer R., die autoreparateur is, geroepen bij een defect ge raakten auto even buiten deze gemeente aan den Leidschenstraatweg. Voor onderzoek moest de heer R. halverwege onder den auto kruipen, zoodat de helft van zijn lichaam buiten den auto stak. Juist op deze plaats wilden twee auto's elkaar passeeren, ten ge volge waarvan een der auto's den heer R. over het lichaam reed. Met hevige pijn werd de heer R. naar zijn huis vervoerd. BEROOVING. v Vermoedelijke daders aangehouden Te Eist, bij Arnhem, is de landbouwer S. F. uit bet naburige Slijk-Ewijk, die op een avond door den kolenhandelaar W. D. naar zijn boerderij werd gebracht, onderweg door twee personen, die op den auto waren ge sprongen, beroofd van een bedrag van onge veer 1400. Verdacht van deze berooving zijn aangehouden A. J. en G W., die beiden zeer ongunstig bekend staan. De kolenhande- iaar werd als verdacht van medeplichtigheid gearresteerd. Het drietal is ter beschikking gesteld van de justitie te Arnhem en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. BROEDERLIEFDE. De gebroeders Dvan wie de een, de 42 jarige K. D., in de Isaac Hubertstraat te Rot terdam woont, hebben sedert jaar en dag ruzie met elkaar. Desondanks zoeken zij el kaar geregeld op. lederen Zaterdagavond ko men zij bij elkaar en iederen Zaterdagavond maken zij ruzie. De vorige week heeft K. D. een been gebroken. Hij lag Zaterdagavond thuis, met het pas gezette been in een gips verband. Toen zijn broer op visite kwam, en er weer ruzie ontstond, heeft deze hem tegen den grond gegooid, waardoor het been op nieuw is gebroken. K. D. is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen De politie stelt een onderzoek in. DE VERDWENEN BRANDKAST. Drie verdachten aangehouden* In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.i. is gelijk gemeld uit het kantoor van de Gooische Tram bij het W.P.-station ee:i kleine brandkast gestolen, waarin 500 ge borgen was. Thans zijn die mannen van pl.m. 20-jarigen leeftijd aangehouden, die ervan verdacht worden de inbraak te hebben gepleegd. De gearresteerden ontkennen ech ter alle schuld. Ook meent de politie van het bureau-Linnaeustraat in het drietal de daders te hebben gevonden van de inbraak in den horloge-winkel aan den Middenweg (O), waar, gelijk men zich herinneren zal, een groot aantal goedkoope horloges, e.d. werd buit gemaakt. Het onderzoek duurt nog voort. VERKEERSONGEVALLEN. Een fietsrijder doodgereden. Te Holten is Zondag een 14-jarige fietser door een auto uit Rotterdam gegrepen en terstond gedood. Doove man overreden. Gisteravond is omstreeks 6 uur is de 70- jarige L. K. te Zuidlaren door een paard en wagen overreden. De oude man, die doof is, had de wagen niet hooren aankomen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de bekomen verwon dingen overleed. OPNIEUW HOOG WATER. Het Provinciaal stoomgemaal bij Lemmet is heden tengevolge van den grooten regen val opnieuw in werking gesteld. EEN ZEGELKWESTIE. Een belangrijk aantal firma's te Doetift chem is door de belastingautoriteiten go< straft met geldboeten, varieerend tusschen 100 en 500, opgelegd wegens het voor ontvangst teekenen van goederen, aange voerd per Geld. Tram, zonder dat een zegel was geplakt. Het geldt hier een principieele zaak, waar bij moet worden uitgemaakt, of zegelrecht verschuldigd is ook voor die bedragen, waar bij de som van 10 allen wordt overschre den door de vracht op Duitsch gebied mede te rekenen. DE ONVEILIGHEID IN TILBURG. Weer twee nieuwe inbraken* Zaterdagnacht is te Tilburg weer op twee plaatsen ingebroken. In den manufacturen winkel van de firma Donders en v. d. Wal aan de Koestraat werd een bedrag van ƒ216 uit c:n lade ontvreemd; even verder in de zelfde straat werd een bezoek gebracht aan de drogisterij van Van Gils. Hier werden slechts enkele fleschjes reukwater en een zil veren heerenhorloge vermist. Van de daders geen spoor. SPOORWEGAMBTENAREN. Het uitstel der herziening van hei R.D.V. Zondag hield de Bond van Ambtenaren m dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen een buitengewone algemeene vergadering te Utrecht, ten einde zijn standpunt te bepalen of de Bond al dan niet accoord zou gaan met uitstel der herziening van de arbeidsvoor waarden van het spoorwegpersoneel, welke herziening op 1 Januari a.s. aou moeten plaats hebben. De vergadering was druk be zocht. Na een uitvoerige uiteenzetting van den voorzitter, den heer J. H. Lijfenng en lang durige debatten werd besloten het advies tot uitstel op te volgen. AUTOBOTSING TE RIJSS'EN. Voetballers gewomd. Zondagmiddag reed een luxe-auto te Rijssen in op een autobus met terugkeerende voetballers uit Almelo. Verschillende voe» ballers kregen kwetsuren. Twee werden be wusteloos per ziekenauto naar Almelo ver voerd. Men vreest voor hersenschudding. De luxe auto werd zwaar beschadigd. (Reeds in een deel van ons vorig n»uv mer opgenomen geweest) -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9