Gevaar! Rechtszaken Binnenland tien door Gedeputeerde Sti.ten gevraag den steun toe te zeggen. Feitelijk komt deze toezegging neer op een wijziging in de waar deering van het belang, dat de gemeente bij de verschillende bovengenoemde kanalen heeft, een wijziging, waartegen wij trouwens niet het minste bezwaar hebben. Zij zou waarschijnlijk reeds in 1928 ter sprake zijn gekomen, w anneer niet de meening had ge- heerscht dat de verdeeling der in totaal van de gemeente gevraagde bijdrage over de onderdeelen van vrij geringe beteekenis was, omdat het plan toch in zijn geheel tot uitvoe ring zou komen. Intusschen, het ligt voor de hand, dat het Westfriesche kanalenplan als geheel thans voor de gemeente in financieel opzicht een andere beteekenis krijgt dan tot dusver. Het moet n.1. nimmer mogelijk zijn, dat, zoo te eeniger tijd aan dat plan verder uitvoering mocht weden gegeven, dit ooit tot gevo'g zou kunnen hebben dat de gemeente worat aangesproken voor een hoogere bijdrage dan 22.000 in totaal, inbegrepen het thans te verleenen subsidie (of naar verhouding min eer wanneer de kosten van uitvoering ge ringer zijn dan bij de berekening der bijdra gen is aangenomen). De verdeelingsschaai, die destijds door de commissie-van Aalst is opgesteld, verliest thans haar beteekenis en men zal daarop nimmer een beroep mogen doen om van Alkmaar nieuwe bijdragen te verlangen voor den aanleg van andere kana len. WTj achten dit van zooveel belang, dat wij dit als voorwaarde aan de toekenning van het docr Ged. Staten gevraagde bedrag zou den willen verbinden. Nog op een ander punt zouden wij de aan dacht willen vestigen. De zijarm Huigendijkrichting Zeswielen, die, volgens de reeds bij Raadsbesluit van 26 Juli 1928 gestelde voorwaarde zal moete.i totstandkomen vóór het kanaal Huigendijk Omval, is ontworpen tot een punt, waar het kanaal zou uitmonden in een geprojec teerd dwarskanaal, dat zou loopen van den Omval tot voorbij de gasfabriek en derhalve de bocht bij de stad zou afsnijden. Dit kanaal, dat geheel voor rekening der ge meente zou moeten worden aangelegd, komt evenwel naar ons voorkomt binnen afzien- baren tijd niet tot stand, zoodat het eindpunt van het kanaal Huigendijk-Alkmaar niet met volstrekte juistheid is aan te geven. Wel staat vast dat de Nieuwe Hoornsche Vaart de aan sluiting moet geven met 't Noordhollandsch kanaal. Wij zouden er nu bij Gedeputeerde Staten op willen aandringen, dat de voor het nieuwe kanaal te verrichten werken zoover mogelijk in de richting van het Noordhol landsch kanaal worden voortgezet, in elk geval in de mate als de beschikbare middelen het mochten toelaten. Wellicht zal er voor Alkmaar ook dan nog een uitgave voor de Nieuwe Hoornsche Vaart overblijven, doch wij hopen dat deze binnen zekere perken zal kunnen blijven. Ten slotte zal dan nog verbetering noodijj zijn van de Rijksbnjg in de Noorderkade Hieromtrent zijn wij reeds in onderhande ling. De voorwaarden welke wij overigens aan de toezegging van het thans door Ged. Sta ten gevraagde subsidié zouden wenschen te verbinden, zijn opgenomen in een ontwerp besluit. Herhaald zijn de condities van het Raadsbesluit van 26 Juli 1928, dat thans door een nieuw besluit kan worden vervan gen. INGEKOMEN PERSONEN. A. Vos, timmerman, en gezin, Ger.. Macl. Pontstraat 26, van Oudorp. J. A. Snijders, N.H., fabrieksarbeider, Augustijnsteeg 2a, van Koedijk. J. C. van Berkum, E L., Uitenboschstraat 28, van Velsen. Th J. A. Kueter, R.K., bakkersknecht, Laat 138, van Wormer. N. Brandwijk, N.H., reiziger, Kerkstraat 13. van Bergen (N.-H.) M A Boon, R,K dienstbode. Van Everdingenstr. 18, van Assendelft. G. Igesz. graanhande laar. en echtgenoote, EL., Mac'. Pontstraat 7, van Bergen (N.-H.) D. Visser, O C.', Hoeyerkade 13, van Den Helder. J Meijer, RK., banketbakker, Kennemerstraatweg 64, van Amsterdam. M. Meijer, E.L., huis houdster, Stationstraat 39, van Amsterdam. L. Groen, visscher. en gezin, Hoeverkade 11, van Velsen. P. N. M. M. de Lang, R K winkelbediende. Kerkpiein 2. van Dongen. H Brouwer, bloemenhandelaar en gezin, N.H., Laat 27, van Heiloo. J. J- van den Berg en echtgenocte, N.H., Emmastraat 65, van Naarden. J de Regt. geen, veearts, Helderscheweg 29, van Utrecht. C. Mod der, arbeider R. Telegraaf, en echtgenoote, N.H., Kanaaldijk 2o. van Zijpe (N.-H.) W Zwikker, reiziger in veegeneesmiddelen, en gezin. N.H.. Koningsweg 14, van Eind hoven. A. C. Lachniet, N.H.. verpleegster, Wilhelminalaan 11 van Middelburg. H. M. van Ewijck, N.H.. directeur Holl. Olie Centr., Stationsweg 27, van Baarn. Chr. J. Molenaar. R.K., dienstbode, Dahliastraat 15, van Heerhugowaard. A. Komen RK., dienstbode, Van Everdingenstraat 18, van Nibbixwoud. C. van Hekezen, N.H land bouwer. Omval 80. van Oterieek. J Leve- xin. N.H.. grondwerker, Landstraat 31, van Bellingwolde. S. Berkhout, R K-, metse laar. Hoeverkade 12, van Medemblik. J- Westendorp Boerma, N.H., arts, Steijnstraat 23, van Ferwerderadeel. VERTROKKEN PERSONEN. B. Kaal, N.H.. scheepsklinker. en echtge noote. R.K., en dochtertje, N.H. var, Eikelen bergstraat 17 en Noorderkade 65 naar Schoor!. C. Vasbinder, N.H., spoorbe ambte. en gezin, van Druivenlaan 30. naar Bergen (N.-H.) P. Overtoom, geen, van Augustijnsteeg 7 naar Amsterdam. A. Henischel. geen, kantoorbediende, van Heul 13a naar Haarlem. J. Jonsen, geen, mon teur, van Voordam 7 naar Haarlem. A. T. Bakker, N.H., van Amval 7 1, naar Goorn. G. S. Amoureus, deurwaardersklerk en gezin, geen, van Varnebroek 27b, naar Haar lemmermeer. M. Breed. U.H., wed van T'. Kramer, van Stationstraat 39 naar Am sterdam. J. Bosscher, N.H werktuigkun dig ingenieur, van Parkstraat 1 naar Eind hoven. J. Miedema, boekhouder, en echt genoote, N.H., van Tienenwal 7 naar Am sterdam. M. Karssen. reiziger, en gezin, geen, van Stationsweg 142 naar Amersfoort. Q- Snijder, bedrijfsleider, en gezin. N.H van Karneme,ksbuurf9 naar België. C. M- Brakke. N.H van Krelagestraat 1 naar Oudorp. C. S. Schaaf, R.K.. van Nieuw- 25. «S n U Sof en microben besluipen Uw keel op dit moment. Vlug, neem Wybeit! Wybert beschermt en desinfecteert. M&kit jandersingel 44 naar 's-Hertogenbosch. M. Bos echtg. van L F. Bertels. R K., pension houdster, van Dahliastraat 13 naar Hoorn i van £alen- timmerman, van Forestus- straat 39 naar Koedijk. C. J. Wigmans. reiziger, en gezin, R K.. van Clarissenbuurt ">9 naar Heiloo. A M. C. Smeets. R K.. winkeljuffrouw, van Oudegracht 166 naar Dordrecht. T. Kaan. wed. van P. Kaan, N.H van Langestraat 62 naar Winkel. H. Michaelis, radiotechniker, en echtgenoote, Ev., van Langestraat 93 inw. naar Essen (Duitschland). R. Post, depótchef N. S., en gezin, N.H.. van Stationsweg 184 naar Hen gelo (O.) H. van Zuiden, stoker 2e klasse Marine. N.H.. van Heul 20 naar Den Helder Fr. L. C. Höhle, E.L., meubelmaker, van N. G. Piersonstraat 22 haar Amsterdam. J Poppinga, N.H., banketbakkersknecht, van Langestraat 63 naar Heemstede. N. J. van Drie! G.K., van Wilhelminalaan 11 naar Mid delburg. J. J. Jansen, loodgieter, en echt genoote, E.L.. van .Achterweg 33 inw. n. Heiloo. E. Zandwijk, L. d. H., officier L. d. H., van Limmerhoek 40a naar Begië. A. Bruin, C..G., van Bergerweg 52 naar Vel sen. J. P. H. Slenters, stucodoor, en gezin, R K-, van Groenelaantje 5 inwnaar Bergen (N.-H.) J. J. JansenManeschijn N.H., van Spoorstraat 35 naar Bergen (N.-H GASOVEN GESPRONGEN. Een bakker levensgevaarlijk ge wond. Maandagavond was de bakker J. Bus in zijn bakkerij aan de Grootestraat te Nij megen bezig een gasoven te reinigen. Ver moedelijk heeft hij daarbij tegen een gas- kraantje gestooten, waardoor het kraantje openging en een hoeveelheid gas ontsnapte. Toen Bus eenige oogenblikken later een luci fer aanstak, volgde een hevige gasontplof fing, waardoor de oven werd vernield en de bakker zware verwondingen aan hoofd, han den en borst bekwam. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het Wilheiminaziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is levensgevaar lijk. BIJ ZIJN PATROON INGEBROKEN. Door stof en spinrag verraden. Zondagnacht werd ten huize van den groentehandelaar Dames aan den Wirdumer- aijk te Leeuwarden ingebroken- Men had zich aan den zijkant van 't huis, door een luik op te lichten en, in den kelder gekomen, door een deur uit de scharnieren te nemen, toegang tot den winkel verschaft. Een geldkist met 600 aan geld en 700 aan zakenbons werd buit gemaakt. Maandag in den loop van den dag hield de politie een 21-jarigen knecht van den besto lene aan, doch deze ontkende. Den fungee- rend commissaris van politie Hombrink was het opgevallen, dat de rechercheurs na hun onderzoek in den kelder als 't ware onder spinragen en onder vuil zaten. De heer Hombrink beschikt over een prima recherche loupe; hij liet de Zondagsche kleeren van den jongeman van huis halen en toen werd het vuil eens goed bekeken en vergeleken met het vuil, dat de politiemannen nog op hun klee ren hadden. De overeenkomst was opvallend. Aanvankelijk bleef de aangehoudene ontken nen, dcch in dn loop van den dag volgde een bekentenis en bovendien andere waardevolle gegevens. Het resultaat was toen, dat het ge- stolene op de vliering in de ouderlijke woning werd gevonden en dat een medeplichtige, die op den uitkijk had gestaan, kon worden aan gehouden. DE EERSTE NACHTTREIN U4T HET NOORDEN. Voor logies aangeklopt op het poli tiebureau. Maandagnacht is de dienst van dec nacht treinen naar het noorden en zuiden des lands uitgebreid. Bestond totnutoe alleen gelegen heid van Amsterdam en Rotterdam via Utrecht naar Maastricht en Groningen te reizen, thans kari men van uit beide laatstge noemde steden ook vertrekken naar Amster dam en Rotterdam als eindstations. Daarbij is nu ook nog de gelegenheid ge komen om o penkele tusschenstations in en uit te stappen. Den eersten nacht heeft een grooter aan tal reizigers van den uitgebreiden loop der nachttreinen gebruik gemaakt dan tot dusver het geval was. Van Amsterdam vertrokken ongeveer der tig personen, onder wie enkelen voor Gelder- malsen, Eindhoven en Sittard. Uit Maastricht vertrokken twee personen naar Sittard, uit Groningen drie voor tuaschen- gelegen stations. Toen de treinen Maandagnacht omstreeks halftwee van verschillende kanten aan het station Maliebaan te Utrecht wdren samen gekomen, bleek, dat er van de richting Rot terdam 20 reizigers waren gepasseerd, van Amersfoort 10, van Maastricht 2 en van Amsterdam 30. Van de aankomst van den eersten nacht trein te Amsterdam vertelt het Hbl.; Een paar minuten over tijd rolde de trein binnen. Er kwamen zes reizigers mede: een eerste klasser. een tweede klasser en vier der de klassers. Zij kwamen respectievelijk van Eindhovn, Boxtel, Enschedé, Hoogkerk, Leeuwarden en Groningen. Zw jjgend liepen zij door de controle, toon den hun abonnement of plaatsbewijs en haastten zich naar een hotel. Een hunner mopperde, dat hij, komende uit het hooge Noorden, tweemaal moest overstappen. De reiziger die uit Groningen kwam, keek verbaasd, dat hij niet meteen kon doorreizen naar Leiden. Hij had daar stellig op ge rekend. Daar stond de man: klokke drie uur in den nacht op het Stationsplein in de hoofd stad- Een heenkomen had hij niet, in het sta tionsgebouw mocht hij niet blijven, zoodat hij maar besloot, onder de verzuchting „dat het wel beter zou worden op den duur", een on derdak te zoeken bij de politie, die hem liefde vol ontving. DRIEDUIZEND GULDEN GESTOLEN IN EEN TIMMERMANSWERKPLAATS. De dader aangehouden. Een deel van den buit hem weer ontstolen? Maandagmiddag is in een timmermans werkplaats aan de Schans te Rotterdam een man gekomen, die bij het personeel van de werkplaats bekend was, omdat hij verschil lende malen reeds daar geweest was. Op het moment, dat de man daar kwam, bevond zich slechts een loopjongen in den winkel en dezen loopjongen verzocht hij broodjes voor hem te gaan halen. De jongen haalde de broodjes en toen hij terug kwam, was de man nog m de werkplaats aanwezig. Hij zeide op de:i meesterknecht te zullen wachten, maar na eenigen tijd ging hij weg, omdat het wachten hem te lang duurde. Omstreeks half vier kwam de meesterknecht terug en toen hij in het kantoortje in de werkplaats kwam, vond hij de lessenaar opengebroken en daaruit was een geldkistje, inhoudende 3000, ont vreemd. De loopjongen vertelde van het be zoek van den man en onmiddellijk viel dan ook op hem de verdenking. De politie werd van een en ander in kennis gesteld en gistermorgen wist men den man in Schiedam te arresteeren. Bij zijn arrestatie had hij nog 1300 bij zich. Hij bekende het geld in de timmermanswerkplaats gestolen te hebben. Hij had, toen de loopjongen voor hem broodjes was gaan halen, het geldkistje uit de lessenaar genomen en meegenomen en ergens in de buurt had hij het opengebroken en het geld eruit gehaald, waarmee hij naar D^n Haag is gereisd. In de residentie heeft hij zich in nieuwe kleeren gestoken en nadat hij zich nog wat te goed had gedaan in de stad, is hij weer naar Rotterdam terugge keerd, waar hij een vrouw in de Schilders- steeg heeft bezocht. De arrestant beweerde, dat deze vrouw een groot gedeelte van het geld, dat hij nog over had, zou hebben gestolen. In verband hier mee heeft de politie van het bureau Witte de Withstraat gistermorgen huiszoeking gedaan in het pand aan de Schilderssteeg, evenwel zonder eenig resultaat, bovendien was de vrouw niet meer in het huis te vinden, maar het is de rechercheurs toch gelukt, de vrouw op den Schiedamschen dijk aan te houden. Zij ontkent het geld gestolen te hebben, zé beweert, dat de man niet meer weet wat hij zegt, omdat hij dronken is geweest. Wegens gebrek aan bewijs is de vrouw weer op vrije voeten gesteld. AANVULLEND ONDERWIJS. Wijzigingen cursus wet. De minister van Onderwijs heeft thans een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp in zake het aanvullend onder wijs. Zooals bekend is, kwamen uit onderwijs- en handelskringen tal van bezwaren tegen het oorspronkelijke ontwerp. De leerkrachten vooral verzetten zich sterk tegen de beloo ning per leerling-uur. In het gewijzigd ont werp is het bestaande avondonderwijs ge handhaafd, daarnaast staat het voor het rijk gesubsidieerde cursusonderwijs. Avondnij verheidsscholen, cursussen volgens de nij verheidsonderwijswet, handelsavondscholen, land- en tuinbouwcursussen mogen wel door gemeenten worden opgericht en onderhou den. De bepaling dat het leerling-uur als maat staf voor belooning van de leerkrachten die nen zal, is vervallen en vervangen door een bepaling omtrent minimumbelooping der leerkrachten. Hoe groot dat minimum is het zal bij K. B. worden vastgesteld moet worden afgewacht. De minimumbelooning zal allen gegeven worden, als het aantal leerlingen van een cursus ten minste 10 be draagt, in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners ten minste 15. De belangrijkste verbetering schijnt ons toe, dat gebroken is met het stelsel van be looning per leerling-uur, waardoor grooter stabiliteit in de belooning der leerkrachten komt, en dat het onderwijs het bestaande er kent. Het gewijzigde ontwerp sluit zich bij de praktijk aan, waardoor die vormen van avondonderwijs, die getoond hebben van be teekenis te zijn en kunnen wijzen op een be hoorlijken staat van dienst, niet uitgescha keld worden van subsidieering. Van belang is ook art. 21, inhoudende, dat de gemeente, die een of meer openbare cur sussen in stand houdt, desverlangd aan de besturen der bijzondere cursussen, "die aan spraak hebben op een subsidie bijdrage per leerling heeft uit te keeren, berekend op het bedrag, dat gemiddeld per leerling van den openbaren cursus over hetzelfde jaar ten las te der gemeente blijft na aftrek der lesgelden Het artikel geeft dan den grondslag der be rekening aan. Een bijzondere bepaling is, dat het vak godsdienstonderwijs alleen gegeven mag worden aan bijzondere cursussen en niet aan openbare. Het is mogelijk, dat hierover we gens de strekking en de mogelijke gevolgen nog wel een en ander gezegd zal worden. Dc vraag is o.i. om dat onderwijs inderdaad in de wet behoort te worden opgenomen, terwijl het godsdienstonderwijs voor de leerplichtige schooljeugd geheel buiten elke wettelijke re geling om, door of vanwege de kerkgenoot schappen wordt gegeven Het opnemen van dit vak kan, vreezen we, tot moeilijkheden aanleiding geven, als men van cursussen in hoofdzaak godsdienstscholen maakt Andere wijzigingen zijn o m., dat niet meer de inspecteur de uitspraak aan den minister voordraagt, als hij van oordeel is, dat leer plan en lesrooster niet voldoen aan de wet- reliike bepalingen, waarna de minister, den onderwijsraad gehoord, uitspraak doet, maar dat de onderwijsraad beslist. De bevoegdheidsgrenzen zijn in het gewij zigd ontwerp aldus uitgebreid, dat aan per sonen, die in een bepaald onderc'fel van het te geven onderwijs door buitengewone be kwaamheid uitmunten, ten aanzien van dit onderdeel ontheffing kan worden verleend van den eisch van het bezit van een bewijs van bevoegdheid of bekwaamheid. De minis ter kan bovendien aan bepaalde personen tel kens voor niet langer dan den duur van een cursus om bijzondere redenen ontheffing ver- ieenen van «ten eisch van het bezit van be voegdheidsdiploma. Voor het geven van godsdienstonderwijs is geen bevoegdheidsbewijs noodig. Nieuw is de bepaling, art. 22: „Den eer sten keer, dat in een gemeente, welke niet een openbaren cursus in stand houdt een aan- yrage om een bijdrage in de kosten van een fcijzonderen cursus in de gemeente wordt ge daan, beslist de gemeenteraad binnen drie maanden, of tot de oprichting van een open baren cursus zal worden overgegaan". Er bestaat dus geen verplichting voor de ge meenten, cursussen op te richten. Dti schijnt ons jammer, met het oog op ge meenten, waar, door welke oorzaak dan ook, het particuliere initiatief geen cursus tot stand brengt. Beter schijnt ons de vroegere bepaling der commissie-Van Wijnbergen: de plicht der gemeentebesturen, om bij gebleken behoefte te zorgen, dat er cursus-onderwijs komt. Het gewijzigd ontwerp geeft tal van in grijpende verbeteringen, maar toch zullen over bepaalde punten nog wel discussies ge houden dienen te worden. Maar het is kort aag: de bedoeling is, dat de nieuwe wet reeds op 1 Januari as. ingaat, zoodat er wel eenige haast gemaakt mag worden met critiek en besprekingen. DE DIEFSTAL IN'EEN HAAGSCHEN JUWELIERSWINKEL. De rreerring van een „helderziende". Fred. Marion heeft in de juwelierszaak Speyer op de Plaats te 's-Gravenhage. waar eergisteren paarlen colliers ter waarde van 20,000 gestolen zijn, mededeelingen gedaan over de toedracht van de zaak, zooals hij die zag. Hij beschreef de twee mannen en de twee vrouwen, die den diefstal hebben gepleegd, en verzekerde, dat één van hen eenige dagen tevoren in den winkel is geweest, om naar een ketting met medaillon te vragen, en dat zij in verschillende richtingen vertrokken zijn, de mannen in de richting van Rotter dam. Volgens hem zou hun doel België zijn, doch zij zouden nog in het land wezen. Naar zijn gevoelen zou de diefstal binnen drie dagen zijn opgehelderd. Na de séance begaf men zich naar het hoofdbureau van politie, waar Marion zijn bevindingen meedeelde aan den commissaris der afd. B., den heer Paré. AVONTUURLIJKE JONGENS. De jongens B. en v. S., die verleden week met medeneming van 1500 de ouderlijke woning te Monster verlieten, hebben zich aan een klooster te Blitterswijk (Limburg), nabij de Duitsche grens, aangemeld. Een broer van B. is geestelijke in dit klooster en heeft de beide jongens tijdelijk huisvesting verleend. Van de 1500 hadden zij nog ongeveer f 1300 over. VEEWAGEN GEDERAILLEERD. Te ongeveer vier uur was gister op het stationsempiacement Amersfoort, een trein aan het rangeeren, die gevoegd moest worden bij den goederentrein naar Utrecht. De rangee- rende trein werd eensklaps zijdelings aange reden door een eveneens rangeerende groote Jumbo-locomotief. Drie volle veewagens wer den uit de rails gedrukt. Een der wagens kantelde. Twee volle uren later was men nog bezig het vee uit den wagen te bevrijden. Een koe werd dood aangetroffen, terwijl de andere dieren allerlei kwetsuren hadden opgeloopen. EEN AVONTUURLIJKE JONGEN. Maandagmiddag heeft de gemeentepolitie te Nispen aan de Belgische grens onder Roo sendaal aangehouden, den 16-jarigen V. v. d. H., afkomstig uit Rotterdam, die de ouder lijke woning was ontloopen. Om moeilijk heden bij de grenscontrole te voorkomen, had hij, vermoedelijk te Rotterdam, een kaar tje genomen tot Roosendaal, om vervolgens vandaar uit de reis te voet naar België te on dernemen. Bij onderzoek bleek de knaap in het bezit te zijn van eenig geld en een revol ver met patronen. Een en ander is in beslag genomen. Gistermorgen is de jongen op transport gesteld naar Rotterdam. DE INBRAAK IN EEN POSTKANTOOR TE DEN HAAG. Bij het politieverhoor van den 30-jarigen A. S., die in den nacht van Zaterdag op Zondag op heeterdaad was betrapt, toen hij inbrak in het postkantoor aan het Gouden regenplein te 's-Gravenhage, is gebleken, dat S. ook de inbraken bij Eigen Hulp aan het Goudenregenplein, de firma B. aan de Laan van Meerdervoort en in het wijkpostkantoor aan de van Limburg Stirumstraat bij alle welke inbraken weinig of niets van eenig belang werd vermist op zijn ge weten heeft. S. is bovendien herkend door personeel van een magazijn van gereedschappen waar hij onlangs een nieuwe boor had gekocht, de boor, welke bij de inbraak in het post kantoortje aan het Goudenregenplein is aangetroffen. Gister is S. naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE GRAMOFOONPLAAT MET UW HARTKLOPPINGEN. Op de Internationale Hygiëne Tentoon stelling te Dresden trok de afdeeling „Ge zondheid en prestatievermogen" de bijzon dere aandacht der bij lO.OOOden tellende bezoekers. In deze afdeeling werden o.a. ver scheidene instrumenten gedemonstreerd, die gebouwd zijn door dr. R. W. Schulte, de lei der van de Psychologische afdeeling der Hoogeschool voor lichamelijke oefeningen en die hoofdzakelijk dienen, cm de geschiktheid der aspirant-sportmen voor de een of andere tak van sport grondig te onderzoeken. Aangezien het prestatievermogen van het hart voor den sportman een bijzonder be langrijke rol speelt, is niet te verwonderen, dat den instrumenten voor onderzoek van het hart bijzondere aandacht werd geschonken Het door Dr. Schulte geconstrueerde instru ment maakt het mogelijk, de hartkloppingen nauwkeurig op te nemen, ze op een gramo- foonplaat over te brengen en door geluid versterkers zoo volmaakt weer te geven, dat iedereen zelf kan hooren, hoe zijn hart op de inspanningen van verschillende oefeningen reageert. Ook de invloed van diverse genotmiddelen op de werking van het hart kan volgens deze methode nauwkeurig worden onder zocht. Zoo werden door middel van deze uit vinding op eenige platen vastgelegd de re sultaten van proefnemingen door Dr. Met beste dagelijks cbe middel ter opwekkingen verfrissching. Schulte gedaan, om de invloed van coffeïne, coffeïne-heudende dranken (koffie en thee) en coffeïnevrije Koffie Hag te onderzoeken. De gramofoon geeft met onmiskenbare dui delijkheid weer, hoe sterk de prikkelwerking der coffeïne is en met hoeveel meer energie verbruik het hart moet wei ken, wanneer ge regeld coffeïne-houdende koffie of thee op de normale functies van het hart inwerken. Na het gebruik van Koffie Hag toonde de hart slag der proefpersonen absoluut geen veran dering, wel een nieuw bewijs, dat deze koffie, die gegarandeerd coffeïnevrij is, overeen komstig onze N'ederlandsche Warenwet, bij zondere hygiënische eigenschappen bezit ea een uitkomst is voor alie menschen, die cof feïne-houdende dranken moeilijk kunnen verdragen. WARMENHUIZEN. Aan de veiling te Warmenhuizen werd verhandeld October 1930 October 1929 Roode kool 136 850 Kg. 556.025 Kg, Gele kool 36.400 17.500 Gew. witte kool 600.400 1.849.400 Deenscne witte kool 2.300 38.450 Nep 43.695 63.610 Slaboonen 520 773 Uien 150.400 140.875 Peen 40.525 37.525 Snijboonen 100 Bieten 10.700 14.375 Aardappelen 154/200 141.400 Grauwe erwten 375 11.745 Vale erwten 525 7.360 Groene erwten 2.000 Citroen boon en 20 Tomaten 2.745 Bloemkool 2.650 st. 4.685 st. Chin. Witkrop 725 4.518 De omzet bedroeg in October 1930 23.001,30 tegen f 71.987,68 in October 1929. Het omzetcijfer over de afgeloopen maand is een laagterecord. Zoolang de veiling bestaat (sinds 1 Octobei 19f3) is in de maand October nog nimmer voor zulk een gering bedrag verhandeld. VOQR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Openbare\zitting van Maandag 3 Nov. (Vervolg). OPZETTELIJK UIEN VERNIETIGD. Volgens dagvaarding had op 8 Aug. dt heer Jacob W. te Blokker met een aangespan nen bakwagen gereden door het uienland van den heer Piet Bakker, welke ruwe behande ling het gewas niet ten goede kwam. Bakker deed aangifte van deze onhebbelijke ui en W. werd heden bij verstek veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Conform den eisch .van het openbaar ministerie. VAN DE M5LK GESNOEPT EN EEN VALSCHEN NAAM GENOEMD. De 22-jarige grondwerker Anno O., thans te Anna Paulowna gedomicileerd, had zich op 18 September schuldig gemaakt aan dief stal van een hoeveelheid melk uit een bus, die toebehoorde aan den vee' uder Mors te Lim- men. Bovendien gaf hi; aan den brigadier de Koekkoek, die hem op heeterdaad betrapte en bij zijn wambuis greep, ook nog een valschen naam „Jan Jong op, voor welke feiten bij thans terecht stond. Het jonge mensch ver kocht thans nog heel wat praatjes, die niet veel hout sneden en werd door den politie rechter ter dege gekapitteld. De officier requireerde 60 boete of 60 dagen en de verdachte, wiens houding hem beslist ten nadeele was, werd veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen en 10 boete of 10 dagen voor den valschen naam. Verdachtf nam hiermede genoegen. MISHANDELING VAN EEN KIND. De gehuwde Heldersche dame Maar- tje de R., huisvrouw van den heer Steph. v. A., stond terecht omdai zij op 2 Sep tember het zoontje van haar buurvrouw mej. Brouwer, op zoodanige wijze met een vlaggestokje op het hoofd had gesla gen, dat het kind daarvan de sporen op liet hoofd droeg. De verdachte dame beweerde veel last te hebben van de kleine, die haar dik wijls beleedigde. Zij was erg zenuwach tig geweest, v at echter geen straffeloos heid kan garandeeren. Eisch 25 boete of 25 dagen hecht. Mej. v. A. releveerde nog eens kortelijk haar bezwaren tegen het haar steeds on aangename jongetje, wat den politie rechter motief gaf de aanwezige moeder daarover te onderhouden en verdachte werd ten slotte veroordeeld tot 15 boe te of 15 dagen hechtenis, waarmede de dame genoegen nam. VERNIELING VAN EEN GLA8RUIT. Hierop nam mej. Anne D. K., huisvr. B., te Helder, de moeder van het mishan delde jongetje uit de vorige zaak, plaats op de verdachtenbank der getujgep. Mej. B. stond alsnu terecht naar aanleiding van het haar ten laste gelegde feit, dat zij een ruit had vernield in bet perceel door den heer van Amersfoort bewoond. Deze zaak was een gevolg van de verige scène. Mej. B. had om de vernieling met succes te plegen een bezemsteel gebe zigd. Zii beweerde opgewonden te zijn, omdat haar buurvrouw haar als „scho- rum" had betiteld. De heer B. werd nog als getuige gehoord op verzoek van zijn echtgenoate, wat op een fiasco uitliep. Hierop vorderde de officier consequent 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis niet minder consequent 15 boete of 15 dagen hechtenis. De politierechter wees ten slotte, den kelijk wel te vergeefs, op de voordellen van een verzoening tusscbec de partijen. Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7