Alliwsclit i'oiFint. Parifsche Brieven. Hiiiird twes en dertigste Jaargang. H oen$dair 5 Xovember. r' Buitenland Binnenland No. 261 1930 DE ONRUST IN FINLAND. Een opmarsch der boeren naar Forssa. Groot opzien heett in geheel Finland ge baard een opmarsch van boeren in het pro vinciestadje Forssa in de provincie Tavast- 'land. Gistermiddag verschenen plotseling voor het politiebureau te Forssa meer dan 100 auto's met ruim 400 personen erin, die Se invrijheidstelling eischten van een zekeren 'Zondag j.1. gearresteerden Markula, die be schuldigd wordt van moord op den com munist Holm, die in den nacht van 4 Juli grerd vermoord. De toestand te Forssa werd dreigend, toen den geheelen middag nieuwe auto's met boe ren de stad binnenkwamen, zoodat tegen den avond in totaal 800 auto's in Forssa stonden opgesteld. Na lange onderhandelingen van den gou verneur en den districtscommandant met de leiders der boeren, konden deze er toe wor den overgehaald rustig naar huis terug te keeren. Forssa ligt ruim 100 K M. ten N.W. Helsingfors. van ITALIAANSCH OUD-MINISTER GEARRESTEERD. Wegens ongunstige uitlatin gen over den economischen toestand. Uit het misdadigers-krankzinnigengestichi dche politie den oud-minister van financiën Belotti uit het kabinet-Bonomi (1921—1922) heeft gearresteerci Hij zou zich in particu liere brieven ongunstig hebben uitgelaten over den huidigen economischen toestand van Italië. Het heet dat hij naar een eiland zal worden gedeporteerd. NIEUWE WAHABIETEN-INVALLEN IN TRANS JORDANIË. Het dorp Bayer geplunderd. Ondanks de afspraken tusschen den Neschd en zijn naburen zijn wederom Wahabieten- stammen het gebied van Transjordanië bin nengedrongen. Zij overvielen het dorp Bayer en doodden 10 personen. Daarna namen zij niet medeneming van een 600-tal kameelen de vlucht, nog voordat Engelsche vliegers en pantserwagens tusschenbeide konden komen. BRAND IN BIOSCOOPBUREAUX IN BRITSCH-INDIE. 8 vrouwen en 7 kinderen omgekomen. Een hevige brand heeft de bureaux van een bioscoop te Bangkok verwoest, waarbij 8 vrouwen en 7 kinderen, die op een daar over gelegen étage woonden, zijn omgeko men. EEN SCHOOL VOOR DEN VRF.DE. Te Parijs geopend. Naar het N. T. A. meldt is Maandag te Parijs de op initiatief van het tijdschrift „L'Europe Nouvelle" gestichte school voor den vrede geopend. De school beoogt een studiecentrum te zijn voor de buitenlandsche politiek in het bijzonder wat den Volkenbond betreft. Zij stelt zich tot taak door lezingen de jeugd voor het denkbeeld eener vreedzame oplossing van geschillen onder de volken te winnen. Bijkans alle Fransche persoonlijk heden, die sedert het bestaan van den Vol kenbond te Genève werkzaam waren, hebben toegezegd een lezing te zu'len houden. Bij de opening der schooi heeft oud-minis ter Painlevé een rede gehouden, waarin hij er op wees dat nu er een nieuwe generatie op komt, die „niri actief aan den oorlog heeft deelgenomen, bet de bijzondere taak van het onderwijs dient te zijn den nationalistischen geest in te toornen, welke speciaal onder de academische jeugd tot uiting komt. Tal van diplomaten, parlementsleden, mannen der wetenschap, letterkundigen en journalisten woonden de bijeenkomst bij. ZES KRANKZINNIGEN IN ENGELAND ONTSNAPT. Uit het misdadige-krankzinnigengesticht 4e Rampton zijn zes verpleegden ontsnapt. Zij sloegen een ruit in, rukten een ijzeren staaf uit het beton waarin hij bevestigd was, en klommen over een vier meter hoogen muur. De politie slaagde cr in, drie der ont vluchten weer op te vangen. HET ENGELSCHE GEBOORTE CIJFER. Opnieuw gedaald. Het Engeische geboortecijfer is in het jaar 1929 opnieuw gedaald. Het bedroeg 2.9 per 1000 tegen 5 per 1000 in 1928. De daling in een jaar tijds bedraagt dus bijna de helft. Geboortebeperking is de grootste oorzaak voor den achteruitgang van het geboortecij fer en geconstateerd wordt, dat een verdere achteruitgang in het geboortecijfer en be langrijke vernooging van het sterftecijfer het Engelsche bevolkingscijfer gevaarlijk dicht bij het stationnair punt brengt. DE DUSSELDORFSCHE MASSA- MOORDENAAR. Körten's geestestoestand wordt onderzocht. De justitiëele persdienst te Düsseldorf deelt mede, dat de Düsseldorfsche massa moordenaar Peter Kürten ter observatie naar liet sanatorium Bedburg-Hau is over gebracht, alwaar een nauwkeurig onderzoek naar zijn geestvermogens zal worden inge steld. 'Hij zal verdedigd worden door den advocaat Dr- Sengstock. Wat een der bewakers vertelde. Een speciale verslaggever van de -„Matin die zich-naar Dusselaorp had begeven, om iets meer te weten te komen over Peter Kür ten moest bv zijn eerste pogingen ondervin den dat niemand zich meer om den Duitschen Landru bekommerde en niemand, meer van hem wisv dan dat hi, veilig achter slot en grendelt zat. Zijn eerste officieele bezoek gold de gevan genis, waarin Peter Kürten verblijf houdt. Aanvankelijk zeer vriendelijk door den direc- teur ontvangen, werd hij, zoodra hij over Kürten begon, de deur uitgewezen, zonder iets wijzer te zijn geworden. Met behulp van een fooi had hij wat meer succes bij een be waker, die hem wist te vertellen, dat Kürten aandachtig in de kranten het onderzoek van zijn zaak volgt en ook veel belangstelling in de binnen- en buitenlandsche politiek toont. Hij eet goed, slaapt zonder door drooraen gekweld te worden en rookt matig. Niet tevreden met deze simpele gegevens, wendde de „Matin"-verslaggever zich tot het gerechtshof, waar men reeds van zijn komst door den directeur van de gevangenis op de hoogte was gesteld of Liever,er voor gewaar schuwd was. Desondanks was men hier wat spraakzamer en gezeten achter een lijvig dossier, vertelde een der beambten hem het een en ander over de massa-moordenaar. „Kürten werd beschuldigd van 11 moor den, maar uit het onderzoek bleek, dat het er maar negen zijn. Deze negen zijn echter voldoende om hem negen maal ter dood te veroordeelen. Natuurlijk komen de 36 po gingen tot moord en de 28 brandstichtingen niet in aanmerking, want het zou dwaasheid zijn, iemand wiens hoofd theoretisch negen maal door de guillotine zal vallen, voor deze vergrijpen tien jaar gevangenisstraf te geven „Ja, Kürten profiteert nog van den Code Napoléon, die hier van kracht is. Waar dit niet het geval is, onthooft men met de bijl". „Is men er wel zeker van," vroeg de jour nalist, „dat men de goede voor heeft. Eenige maanden geleden twijfelde men toch nog en verdacht men ook anderen". „Ja,", luidde het antwoord, „maar Kürten is het. De andere was een idioot, die zich Staussberg noemde. Men had hem eenige dagen voor Kürten gearresteerd en hij be kende alles wat men maar wilde. Maar, zoo als ik u reeds zei, Kürten is het." Een onverwacht tafelgesprek met een be ambte der rijkspolitie leverde nog meer bij zonderheden op. Op een vraag of Kürten, evenals Landru, zonderlinge uitlatingen had gedaan, kreeg hij een ontkennend antwoord. Kürten voelt het proces naderen en hij pro beert tijd te winnen. Spoedig zal men meer te weten komen om trent zijn geestelijke vermogens. Binnen en kele dagen wordt het onderzoek gesloten en brengt men Peter Kürten voor zes weken naar een krankzinnigengesticht. Dan zullen de artsen een beslissing nemen. DE AUTOMOBIEL-SALON 1930. Wanneer men al de zomermaanden door over crisis heeft hooren praten: een finan- cieele crisis, een handelscrisis, een crisis in het toerisme, een crisis in de filmwereld, een crisis in de automobielproductie ten slotte dan komt men eenigszins verwonderd uit den Automobiel-Salon vandaan. Kan men dan in een tijd van crisis erin slagen, zoo'n verzameling auto's bijeen te brengen, waarvan ieder een product van werken, zoeken, volmaking en verfijning ver tegenwoordigt en waarvoor een arbeiders- gilde is noodig geweest van de grootste ver scheidenheid en in de hoogste spanning van hun kunnen? Zoo deze Tentoonstelling slechts een ge deelte van de wereld-productie vertegen woordigt, daar er slechts vijf landen aan deelgenomen hebben, die er ieder met een zeer beperkt aantal producteurs uitgekomen zijn toch zijn er niet minder dan 109 stands van constructeurs van chassis en toe risme-wagens. In al die stand is een streven naar steeds meer luxe op te merken, steeds meer verfij ning, steeds meer elegance, steeds meer com fort, en natuurlijk met de bedoeling de pro ductie van het vorige jaar in de schaduw te stellen en men kan zich toch moeilijk in denken, dat al die constructeurs zich zulke belangrijke kosten opgelegd zouden hebben om nieuwe modellen tentoon te stellen, wan neer ze met hun stocks van verleden jaar waren „blijven zitten", hun hangars, gara ges en verkoopzalen daar nog vol mee ston den. Waarom dan van een crisis gesproken? Concurrentie ja; een strijd tusschen na tionale producties ja. Maar geen crisis. Iedereen is het er over eens, dat er nooit zooveel auto's als nu op de wereld waren. Iedereen is het erover eens, dat de automo biel-productie in de beschaafde landen zich over steeds grooter gedeelten van de maat schappij uitbreidt, en zelfs ook in die landen zich begint te verspreiden, waar de bescha ving nog in een rudimentair stadium ver keert. 't Is dus wel degelijk een productie, die nog een onbeperkt arbeidsveld vóór zich heeft waarom dan van crisis gesproken? Wat de concurrentie op de markt betreft o, die is niet te ontkennen, en de Salon de illustratie vangelukkig voor den voor uitgang der automobiel-productie! Een summum van vindingrijkheid. Men behoeft niet tot in de fijnste bijzon derheden van de automobieltechniek op de hoogte te zijn, om met verwondering en zelfs met verrukking te blijven stilstaan voor som mige stands, die werkelijk een summum van vindingrijkheid te zien geven in de creatie van het vervoermiddel, waarvan iemand be weerd heeft„Ik geloof, dat er voor de auto mobiel-productie nu niets anders meer te doen overblijft, dan nog een mechaniek uit te vinden, dat den chauffeur vervangt Die kwaliteiten van vindingrijkheid, smaak en concientieusheid zijn, met eenige variaties, waardig vertegenwoordigd door de vijf naties, die deelnemen aan de Tentoon stelling. Er is alleen een verschil in den „geest" der constructeurs op te merken wanneer men de Fransche producties met de buitenland sche vergelijkt. Terwijl de Fransche con structeurs nog vooral in groot aantal 4-cv- linderauto's blijven fabriceeren, schijnen de buitenlandsche producteurs bijna geheel af gezien te hebben van 4-cylinderauto's, ten bate van die met 6 en 8 en zelfs meer cy- linders. Dat verschil in cylinderaantal is de meest karakteristieke kant van den Salon uit mechanisch oogpunt bezien. Nu wat het algemeene uitzicht betreft. Ieder jaar trachten de organisatoren van den Auto-Salon die in een nieuw en zooveel mogelijk origineel decor te zetten. Dit jaar zijn het bollen en vierkanten, die het prin cipe van die decoratie vormen, vooral aan het enorme glazen koepel-gewell Zoodra men de hall binnenkomt, wordt het oog getroffen door het kolossale verlich- tings-apparaat, in den vorm van een groote bol, waar twee kleurige banden kruiselings omheen loopen een blauwe, en een roode, en dat opvalt door zijn onverwachten vorm te midden van de banen heel teer-roze gekleurd linnen, die tegen het glaswerk zijn gespan nen Maar zoo dit decor heel origineel en cu rieus op zichzelf is, men begrijpt toch niet goed, hoe dat nu harmonieeren moet met de tallooze groote witte naamborden, die bo ven de verschillende stands eveneens aan het koepeldak zijn opgehangen. Iets anders. Dit jaar heeft men uit zui nigheid? niet meer zooals verleden jaar het geval was, sommige auto's van bijzonder beroemde merken op een extra verhooging gezet. Dat gaf wat afwisseling en beweging aan het geheel, en onderbrak op aangename wijze de eentonigheid der overal gelijke hoog te der overige geëxposeerde auto's. Een enorme garage. Dit jaar zijn alle stands op dezelfde hoog te gehouden, en daardoor maakt die onmete lijke hall nu eenigszins den banalen indruk van een enorme garage. Maar die indruk blijft natuurlijk niet langer bestaan, wan neer men de sierlijk met groen, struiken en bloembakken omringde stands, afzonderlijk gaat bekijken. Bijna iedere stand heeft zijn bureau, zijn typiste, zijn telefoon, verscheiden comforta bele fauteuils en een talrijk personeel, tip top gekleed, gepoetst en gepommadeerd, dat kwistig glimlachjes en prospecti uitdeelt. Soms ziet men rond zoo'n bureau heen heel een familie staan te beraadslagen, of rond den „chef worden met zachte stem ge heimzinnige besprekingen gehouden. In de gangen tusschen de stands verdringt zich een menigte van de grootste verschei denheid, allemaal menschen die er met een air van zaakkundigen rondloopen van den stijfdeftig doenden meneer-met-monocle tot den volksjongen met een pet op dat krioelt door elkaar, langs elkaar heen, tegen elkaar in, en alle oogen zijn voortdurend in beweging. (Alleen Vrijdags vertoont het publiek een meer gelijkmatig aspect dan is het de dag van de „chic" 30 francs entree!) Voor sommige stands van een beroemden naam, of waar een ongelooflijke sportmasto- dont staat, van ongehoorde kracht en blin kend van koper en nikkel ontstaan ware mee tings van menschen, die met een stem vol diepen eerbied hun bewondering staan te fluisteren. De aspirant koopers. Voor andere stands, waar de heele gamma van kleine wagentjes „voor alle beurzen" uitgestald staat weer andere meetings, van nerveuse, van begeerte trillende men schen, hier en daar een in diep nadenken verzonken. Dat is een meeting van eventuee- le koopers. Tegen die nerveuse, koortsachti ge, ongeduldige koopers hebben de meeste auto's 'n bordje uitgehangen met de waar schuwing: „Verzoeke niet aan te raken!" Want de eerste dagen van de tentoonstelling hebben veel bezoekers zich reeds gedragen als waren ze eigenaar van de auto hunner wenschen, probeerden deuren, probeerden kussens, probeerden stuurwielen, probeer den wat ze maar probeeren kondenEn weldra werden er barstjes ontdekt in het spiegelende email, nikkel dat dof was ge worden, koperwerk met vingerafdrukken er op Voor een aardig klein autotje, lichtgroen geëmailleerd, met wielen als van zilver en zwartgelakte banden, staat een echtpaar te kijken. Die wil ik hebben. Zoolang het bij wenschen alleen blijft ga je gang hoor Maar ik wou, dat je die voor me kocht. Wat zou je daar mee moeten doen? Precies hetzelfde, wat jij met die van jou doet. Maar die van mij gebruik ik om naar mijn zaken te gaan. Ik zou de mijne gebruiken om bood schappen mee te gaan doen. Zou je denken? Zeker! Nou, en ik ben er zeker van, dat een autotje in jouw handen nog niet zoo lang zou duren als je nieuwe japon. Een woedende blik. Oogen vol tranen. Een paar resolute passen naar voren toe, als om weg te gaan voor altijd Voor een stand, waar een prachtige mo tor in doorsnede te zien is. staan twee hee- ren. Dat is niet tegen te spreken op het gebied van techniek zijn ze werkelijk heel knap. Op technisch gebied, ja; maar zie eens hoe plomp hun carrosserie is. Ja voor elegance en aankleeding gaat er nu eenmaal niets boven ons. Voor een sierlijk wagentje, verlokkend van kleur, staan een moeder en haar zoontje Hé toe, moeder, koop dat autotje voor me. Welja, waarvoor niet! En wat wou je nog meer? Een groote, een héél groote roomsoes, mammie. Terwijl beneden in de «groote hal de me nigte voortwriemelt als een reusachtige men- schelijke mierenkolonie is het in de tal looze zalen boven, op de gaanderijen, waar alle mogelijke onderdeden geëxposeerd wor den en allerlei bijkomstigheidjes die van dichterbij of verder-af met de auto te maken hebben, heel stil, bijna leeg. En de verkoo- pers kijken de enkele bezoekers die daar bij toeval verdwaald zijn, aan met den een beet je weemoedigen bik van arme, maar waar dige bloedverwanten. Gratis proefritjes. Buiten op de Avenue Alexandre III, even als op de Champs Elysées, op de kade Cours la Reine en zelfs tot op de Esplanada des Invalides toe, zet de tentoonstelling zich voort. Proef-auto's van verschillende merken met een chauffeur erbij om u dadelijk van dienst te zijn, zoo je mocht verlangen een proefritje te maken. Auto's van bezoekers. De particuliere auto's van exposanten. Re clame-auto's voor het een of andere auto- produkt. Overal waar uw blikken zich heen gen van auto's, auto-parken, autostations En de bezoekers die nog geen eigen auto bezit, voelt zich bijna vernederd daar. Wat! ongeveer iederéén heeft een auto, en hij nog niet! Waarom is hij zoo'n misdeelde?... En hij belooft zichzelf vast, dat hij tegen den volgenden Salon óók een eigen auto hebben zal, wat voor een dan ook. En dat is dan weer een klant te meer voor de auto-markt, de tentoonstelling van twee- dehandsch auto's, in het Expositiepark aan de Porte de Versailles, en waar men wagens ziet, die nog bijna heelemaal nieuw lijken, maar die toch vaak het kleine gebrek heb ben dat ze bij een proefrit koppig weigeren verder te gaan dan de uitgangs-deur M. DE ROVANNO. BIJ EEN VECHTPARTIJ GEDOOD. De dader meldt zich aan. Bij de politie te Helmond heeft zich gister middag aangemeld de 2S-jarige M. Theunis- sen uit Lierop, die mededeelde zijn oom C- v. d. Heyde met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor de man zoo ern stig getroffen zou zijn, dat hij, naar zijn meening, wel dood zou zijn. Sinds dien is de man inderdaad overleden. Th. vertelde de politie dat hij bij zijn oom, waar hij werkzaam was, in woonde. C. v. d. H. was, volgens Th. zeer lastig, reden waar om hij een anderen dienst zocht. Gistermorgen was de knecht met een zoon van zijn oom op het land werkzaam. Toen zijn oom verscheen, begon dezen tegen Th. uit te vallen, terwijl hij hem met een spade aanviel, waarop tusschen beiden een gevecht ontstond. Toen de steel van de schop van v. d. H. brak, bleef hij toch aanvallen. Theunissen raakte zijn oom toen zoo hevig op het hoofd, dat deze ineenzeeg. Th. zou toen onmiddellijk naar de pastorie zijn gegaan, waar hij geestelijken bijstand heeft ingeroepen, waarna hij zich naar Hel mond begaf, en hij bij de politie aangifte deed van het voorgevallene. De commissaris van politie te Helmond heeft Th. naar Lierop doen overbrengen, waar hij ter beschikking van dé politie-autoriteiten is gesteld. Th. heeft verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Betreffende de gister te Lierop plaats ge had hebbende vechtpartij met doodelijken af loop voor den 52-jarigen landbouwer C. van der H. kan nog worden gemeld, dat slechts één getuige bij dit drama op den akker is aan wezig geweest, namelijk de zoon van het slachtoffer. De vechtpartij heeft omstreeks elf uur plaats gehad en te kwart voor twaalf is van der H. overleden, nadat hem nog geeste lijke hulp was verleend. Hij had een ver schrikkelijke wonde op het achterhoofd, toe gebracht door den schop van zijn neef T. Deze was onmiddellijk uit Lierop vertrokken. Volgens zijn zeggen naar Helmond. Daar de verdachte vermoedde dat T. naar huis te Neerbosch bij Nijmegen was gevlucht, strek te hij zijn onderzoek tot daar uit. T. heeft zich echter, zooals bekend, in den namiddag bij de politie te Helmond aangemeld. Reeds veertien dagen geleden had een twist tus schen oom en neef plaats gehad, waarbij laatstgenoemde met een mes was gewond. De veldwachter had toen de orde in het gezin moeten herstellen. De verklaring van T., dat hij in noodweer heeft gehandeld wordt hier dan ook algemeen, het lastige en driftike ka rakter van den verslagene kennend, voor waar gehouden. T. is in de marechaussee kazerne te Asten in bewaring gesteld, in af wachting van het verder onderzoek. De sectie op het lijk zal heden worden verricht. Zoo als te begrijpen is, heeft het drama in het lan delijke dorpje groote opschudding veroor zaakt. ir-r DE HAAGSCHE JUWEELENDIEFSTAL GOED VOORBEREID. Het terrein was vooraf nauwkeurig verkend. Omtrent den brutalen juweelenroof bij de firma Speijer, juwelier op de Plaats 57 in Den Haag, vernam de Tel. nog, dat na het opmaken der boeken, gebleken is dat de juiste waarde van het gestolene nog 5000 hooger is dan aanvankelijk gemeld werd, en wel pre cies 25.001.50. E>e firma was tegen dief stal verzekerd. De twee dames en twee heeren hebben blijkbaar de situatie van te voren goed ver kend. Zij kwamen in het middaguur, er blijk baar op rekenend, dat niet het geheele perso neel in den winkel zou zijn, en inderdaad, waar anders minstens twee bedienden toe zicht houden, was er thans maar een. De an dere was in een ander vertrek bezig koffie te drinken. Voorts hadden zij de etalages goed ver kend want zij lieten zich één van de kost baarste plateautjes met paarlen "bezet, voor leggen. Zij moeten ook met de situatie van de twee ineenloopende winkels bekend ge weest zijn, want met buitengewone handig heid hebben ze daarnaar hun maatregelen getroffen. Toen zij binnen waren, vroegen zij het plateau met paarlen te zien. Zij bekeken alles goed en hadden daarbij in de eerste plaats de bedoeling, goed op te nemen, welke waarde het vertegenwoordigde. De koop ging niet door en de bediende plaatste het plateau weer in de etalagekast, de beide openslaande deurtjes dicht doend, echter zonder ze af te sluiten. Intusschen had een der dames in het andere deel der ineen loopende winkels aan het einde een vitrine met zilveren molens en ander zilverwerk ge zien en daar wilde zij wel iets van hebben. De bediende ging met de twee dames mee, terwijl een der heeren in den anderen winkel bleef staan, vlak bij de etalagekast en de tweede heer zich zoo opstelde, dat hij den bediende en zijn metgezel in het oog kon hou den De bediende had van het punt, waar hij stond niet het minste overzicht over den aan- grenzenden winkel. De dames hielden hem even aan de praat en intusschen opende de dief geruischloos de openslaande deuren der étalagekast en pakte met een enkelen greep de vier paarlen colliers, twee losse briljanten en oorhangers weg. Toen dit gebeurd was, deed hij voorzichtig de kastdeur weer toe, gaf zijn handlanger een wenk, die op zijn beurt de dames waarschuwde. Plotseling .wenden zie ie auto'Sj, auto's, opeenhoopin-^was beider kooplust verdwenen en jiet viertal vertrok in rustig tempo met den waardevol- len buit. Een kwartier later keek de bediende toeval lig in de etalagekast en zag tot zijn groole schrik, dat de paarlen colliers van het pla teau verdwenen waren. Dat men met gesle pen internationale dieven te doen had, blijkt hieruit, dat zij eenige kostbare juweelen broches op het plateau hebben laten liggen. Zij zouden zeker kans geloopen hebben eer der in de val te loopen, als zij geprobeerd hadden de gestoten juweelen van de hand te doen. Immers van dergelijke kostbare bro ches, evenals van alles wat gezet is, bestaat een teekening, terwijl paarlen colliers ge makkelijk uit elkaar genomen kunnen wor den. De dieven spraken Duitsch met Oosten- rijksch accent en zijn dus vermoedelijk Oos tenrijkers. Ofschoon reeds gisteren alle grensstations gewaarschuwd zijn en het sig nalement der daders voor de microfoon is af geroepen, heeft de politie tot nu toe nog geen spoor gevonden, dat zou kunnen leiden tot arrestatie der verdachten. De juweliers hebben tegenwoordig een internationalen waarschuwingsdienst met als zetel Weenen, die met de internationale re cherche samenwerkt en bij brutale diefstallen in juwelierszaken de juweliers in de groote steden van Europa waarschuwt, opdat zij te gen de gevolgde trucs op hun hoede kunnen zijn. Men heeft direct na de telefonische waarschuwing enkele juweliers in Amster dam, Rotterdam en Den Haag gewaar schuwd, die daarop de voornaamste zaken in de groote steden weer op cfe hoogte brachten. Er is een internationaal dievenalbum, waarin alle gevallen worden vermeld. Ge woonlijk hebben er ongeveer veertig per jaai in Europa plaats, meestal door dezelfde in ternationale dievenbenden. Zij bestudeeren iedere situatie van tevoren nauwkeurig en daarom lukt het hun zoo dikwijls. De juwe liers kunnen door internationale samenwer king elkander waarschuwen doch blijven grootendeels op eigen activiteit aangewezen Het verkoopen der gestolen juweelen is niel zoo moeilijk. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Man overreden en gedood. Gisteravond is de landbouwer J. Vrijs, wonende te Deurze bij den oubewaakten over weg te Ballao, gemeente Rolde, door den laatsten trein van de N.O. Locaalspoorweg overreden. Het ongeluk is door niemand be merkt. Hedenmorgen vond men den ongeluk kige dood op de rails liggen. Het hoofd was hem van de romp gescheiden. DE .S.D.A.P. BIJ EEN MOBILISATIE. De Voorwaarts maakt melding van de vol gende, door de afdeeling 3 Utrecht der S. D A. P. Vrijdag j.1. aangenomen motie: De afdeeling 3 enz., kennis genomen hebbende van het artikel getiteld „Vredesorganisatie", in het Popu lair Wetenschappelijk Bijvoegsel van „He Volk" van 8 September j.1.; van meening, dat uitingen als van partij genoot J. W. Albarda (dat tegen de mis daad van den oorlog alle doelmatige midde len, ook vallen zij buiten hetgeen wettelijk geoorloofd is, noodig zijn) en een motie ais van Rotterdam 7 (waarin geëischt wordt de arbeidersklasse vertouwd te maken met de gedachte, dat elke oorlog een poging daar toe beantwoord dient te worden met eei, massale dienstweigering en het uitroepen der algemeene werkstaking) en de redevoe ring als van partijgenoot jan ter Laan (waarbij hij, onder algemeene instemming van het congres der partij, eischte om bij afkondiging der mobilisatie de revolutie te proclameeren), leege bebaren zullen blijven als er niet tijdig een organisatorische vorm voor zal worden gegeven; van meening, dat de internationale toe standen, in het bijzonder zooals die zich in Europa ontwikkelen, opnieuw een oorlog zullen doen ontbrancen; eveneens van meening, dat de nieuwe oor log in Europa wederom zal worden ingezet onder de leuze der vaderlandsverdediging; nog meer van meenine. dat de oorlog zal dienen om kapitalistische belangen te behar tigen; van oordeel, dat de sociaal-democraten on der geen enkel beding aar dien oorlog mo gen deelnemen of in welken vorm ook steun verleen en spreekt den wensch uit, dat het bestuur van de S. D. A. P. die maatregelen zal tref fen, waardoor althans in Nederland het volk zal weigeren voor de bezittende klasse een oorlog te voeren; noodigt het partijbestuur uit om te onder zoeken of het mogelijk is aan -te gedachten van partijgenoot Albarda en i a Laan en aan den vredeswil der S. D. A. P. uitdruk king te geven in organisatorische vorm; verzokt het partijbestuur binnenkort vat zijn bevindingen aan leden der partij mede- deeling te doen. HOOG WATER. Te Amstelveen staat het water de laatst» dagen weer hoog, hoewei niet zóó hoog als ongeveer een maand geleden. De ophoogin- gen van de laagste dijksgedeelten, toen aan gebracht, bewijzen thans nuttige diensten. Gevaar voor doorbraak is er niet, al loopt hier en daar wat water over den top der dij ken. De Maas blijft wassen. De stier- waarden onder geloopen. Uit Maastricht wordt gemeld: De Maas blijft wassen. De uiterwaarden en een gedeelte van het stadspark staan on der water. De Wateistaatstelegraaf met Bel gië is onklaar, zoodat er vandaar geen na dere berichten zijn. Uit Maastricht: De Maas is sedert Dinsdagmorgen nog 13 c.M. gewassen. Dt stand om 4 uur was 3.46 M. Nog 34 c.M. en de rivier is buiten haai oevers. Uit Roermond: De Maas was Dinsdagmorgen tijdens de laatste 24 uur 90 c.M. gewa*«n. De uiter waarden zijn i^ds ondergeioopen BIJ de sluis aan de Donck was de s»nd Dinsdag morgen 17 68 M. N.A.P. EV stuwen zijn reeds gestreken. Uit Grave: De Maas deze gemeente is *ed«rt gi* teren zo~ gewassen, dat alle loarwaften en laags.\ uiterwaarden onder water staan. - laatst: 6 uren bedroeg de was 3 c.M. oer uur. fvn- (Ötei-) water

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9