mtiiiistlt CmraiL DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Honderd twee en dertigste Jaargang. Don der dasr Yovember Radio-hoekje GEJIEEYTERADE.V Provinciaal nieuws Ko. 262 1930, I Vrijdag 7 Ncvembetr. Hilversum, 298 M. 8.12.V.A.R.A. 4, 12.4.A.V.R.O. Van 4.-8— V.A. r.A. Van 8.11.V.P.R.O. en van 11. 12V.A.R.A. 8.Gramofoonplaten. 10. /V.P.R.O.) Morgenwijding. 10.15 Voor dracht door H. Demairt. 10.30 Ziekenuurtje, voordracht, zang en piano. 11.30 Gramo foonplaten. 12.2.Concert door 't om roeporkest o. 1. v. N. Treep. 2 052.30 Le zing over kindergebruiken in den Winter. 2.30 Gramofoonplaten. 3.-4.Concert door 't A.V.R.O.-kwintet. 4.V.A.R.A. Gra- mofoonpl. 4 *5 Kinderverhalen. 5.30 Orgel concert door Joh. ;ong. 6.Concert door 't V.A.R.A.-orkest onder leidign van Hugo de Groot. 7.Actueele causerie door het N. V. V. 7.15 Literaire causerie door A. M. de Jong. 8.— Concert Haydn-kwartet. Sprs.: Ds. F. W. J. v. d. Kieboom, Luuk Willink en Prof. Dr. P. H. v Moerkerken. 1.1—12.— V A.R.A. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (K. R. O.-uitzending) 8—9.15 Gramofoonplaten. 11.30—12.— Halfuurtje voor de zieken. 12.151.45 Con cert door het K. R. O.-Kwintet. 1.452.— Gramofoonplaten. 2.2.45 Kookles. 3. 5.Kamermuziek, sopraan, cello, fluit en piano. 5.5.15 Pauze. 5.15—6.45 Concert door het kamermuziek-enoemble, viool, alt viool en collo. 6.45 Engelsche les. 7.15 Le zing over de versiering van het kerkgebouw. 8.Concert door het K R. O.-orkest o. 1. v. J Gerritsen. F. Boshart, piano. Mevr. Both— Haas, zangeres. 9.30 Nieuwsberichten. 11. 12Gramofoonplaten. Daveniry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. A. Wolfe, viola. J. Hamilton, piano. 12.50 Orgelspel door W K. Taylor. W. Botoh, tenor. 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitzending voor scholen 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 6.50 Berichten. 6.55 Berichten. 7.Pianospel door Laffitte. 7 20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest E. Joyce, piano. 9 20 Berichten 9 35 Berich ten. 9.40 Lezing. 9.55—11.45 „Pompey the Great" van John Masefield. 11.4512 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpla ten. 4.50 Zang en voordracht. 6.50 Gramo foonplaten. 9.05 Concert. Orkest en piano. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Concert. Orkest, pinao en bariton. 7.208.15 Orkesctoncert. 8.20 Concert. Viool, cello en piano. Daarna tot 11.20: Concert Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en zang. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.351.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert. 9.35 „Ga- lathéa" Opera-comique van V. Massé. 8 35 (338 2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.20—6.50 Gramofoonplaten. 9.2011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonplaten. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.30 Lezingen. 7.30 Concert. Orkest. I. Strawinsky, piano. 9.35 Berichten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. I DE RADIO-CENSUUR. En de beroepscommissie Bij de behandeling van de interpellatie- Boon inzake de zendtijdverdeeling heeft de minister van Waterstaat o.m. medegedeeld, dat ingesteld zal worden een beroepscommis sie voor de radio-eens uur. De wensch is daarbij uitgesproken, dat zulk een beroeps commissie spoedig tot stand zou komen. Uit ambtelijke kringen verneemt het Hbld thans, dat een en ander nog wel eenigen tijd in beslag zal nemen. De voorbereidende maatregelen verkeeren weliswaar in een vrij gevorderd stadium, doch allereerst dient nog een K.B. te worden uitgelokt, waarbij zulk een commissie wordt ingesteld En daarna zal het nog wel eenigen tijd duren, eer de leden zijn aangewezen. Het bericht, dat aan de verschillende omroepvereenigin- gen gevraagd zou zijn, hiervoor juristen uit haar kring aan te wijzen, kon men niet be vestigen. Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B. K. 52) „Zeker, Villa Forenze, zuster Rowe". Wat was dat nu? Ze kreeg argwaan. „O ja, meneer, het is zeker hier of daar neergelegd. Kunt u het even nazien en mij door de telefoon den uitslag melden, 't Is iets van groot belang." Klaar en helder volgde duidelijk het antwoord: „Zeker, mademoiselle, de naald bevatte tout simplement de echte typhus toxine". „Typhus toxine". Het woord bleef hac.r in de keel steken, de ontvanger gleed haar uit de handen. Ze zat als verstomd met drooge lippen en starende oogen. Toen overweldigde haar op eens de vreeselijke waarheid, die ze eigenlijk van den beginne af had vermoed, neen geweten. Voorvallen, motieven, alles paste als een legkaart in elkaar, 't Was alles zoo klaar, zoo duivels mooi in elkaar gezet, de argelooze oude man, die tei. doode was gebracht door een heer- schende ziekte, terwijl voor het uiterlijk alles werd gedaan om hem te redden. Die eene fout, die door een toeval haar yvas geopenbaard. En zij had de sleutel m haar hand gehad en zij had niet het besef had ze te gebruiken. Wat was ze AKERSLOOT. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 4 Nov. 1930 's namid dags 2 uur. Aanwezig alle leden. Ingekomen was o.a. een schrijven van B. en W. van Lim- men, dat de heg bij de wed. Balvers zal wor den opgesnoeid, waaraan bereids is voldaan. Deze stukken werden voor kennisgeving aan genomen. V erzoek van den heer J. H. Sander Jr. om iet land, dat hij van de gemeente huurt, na afloop van de optiejaren weer te mogen hu ren naar een prijs, die tijd en omstandig heden meebrengen. B. en W. zijn van mee ning bij wijze van proef het land wederom aan hem te verhuren en hun als schatters aan te wijzen of deskundigen uit den raad, voor den tijd van 4 jaren. De heer Berkhout: Ik ben er voor het weder aan Sander te verhu ren. Het land is al reeds veel verbeterd en kan met de pachtsom geen overeenstemming worden bereikt, dan is opnieuw verpachten altijd nog mogelijk. Dat het land goed ge bruikt wordt, stemmen alle leden mee in. De heer Helder: Deze bepaling moest meer worden toegepast, om iemand op een verhuring uit te sluiten valt niet mee. Met goede gebruikers moet men rekening houden. De heer Schut: Er is iets voor, maar ook tegen. Het wordt een scheeve verhouding tegenover anderen. De voorzitter: 't Is voor de gemeente toch van groot belang als 't land goed gebruikt wordt Na stemming waren alle leden voor het voorstel van B. en W. Vaststelling ligger der wegen. De voorzit ter deelde mede, dat het gedeelte oude Boe- kelerweg verkccht aan de heeren P. Groen en N. Blokker van de ligger der wegen vol gens bijgaande teekening moet worden afge voerd. Alzoo besloten. Benoemd als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, vacature de heer P. Smit de heer W. Blokker. Vaststelling suppl. begrooting 1930. Hier op komt voor een post van 60. De voorzit ter wilde deze post eerst in behandeling nemen en lichtte toe, dat het is om aan te sluiten aan het registratuurbureau van de vereeniging van Ned. gemeenten, welke toe treding dan zou ingaan 1 Jan 1931. De kos ten zijn het le jaar 60, volgende jaren 35 en dan na enkele jare aanmerkelijk lager. De vereeniging van Ned. gemeenten geeft aan hoe het geregeld moet worden. E>e heer Schermerhorn: Brengt het bewa ring van het archief mede? Het nut zie ik er wel van in, maar de kosten daar ben ik niet voor. De heer van 't Hof: Het nut zie ik er niet van in. De voorzitterHet aansluiten bij dit bureau brengt mede, dat men een uitstekend over zicht krijgt van het archief, dat ieder, die van het secretariepersoneel met dit stelsel bekend is, direct alles kan vinden en het veel tijd daardoor bespaart. Bij verandering van per soneel kan ieder, wat hij noodig heeft, alles vinden. Het is geen weggegooid geld, integen- deel. Bij vele gemeenten is het reeds in wer king. Het nageslacht kan over verschillende zaken en besluiten direct een oplossing vin den. De heer Schermerhorn: Ik heb nog nooit gemerkt, dat op de secretarie de zaak niet in orde was. Wij kennen dat wel, het brengt eer der verhooging dan verlaging mee. Ook de heer van 't Hof deelde deze meening. De heer Berkhout: Om kosten te maken voor het nageslacht, daar voel ik niet voor. In stemming gebracht, wtrd met 4 tegen 3 stemmen besloten aan te sluiten bij genoemd bureau. Tegen de heeren Berkhout, Scher merhorn en van 't Hof. Aan de orde kwam de vaststelling pont- veeriarieven met het oog op de nieuwe ver pachting. Op voorstel van den heer Scher merhorn, hetgeen door B. en W. werd over genomen, wérd het tarief gewijzigd en wel voor luxe auto's van ingezetenen 0.15 retour 0.25, voor rijtuigen 0.10 retour 0.15, vracht auto's van ingezetenen 14 ton laadvermogen 0.15 retour 0.25, vrachauto's ingezetenen bo ven ton laadvermogen 25 retour 40 cent. Retour op denzelfden dag. De tarieven, zooals die thans bestaan bleven, uitgezonderd vermelde wijziging, onveranderd. De bepalin gen voor den pontwachter, zooals door den voorzitter voorgelezen, vastgesteld door B. eii W., werden conform aangenomen.* Rondvraag. De heer Groot: De verpachting wordt zeker spoedig bekend gemaakt. De voorzitter: Dat is de bedoeling en er zal ruime publiciteit aan gegeven worden. De heer Schermerhorn: Is 't officieel, dat de electr. verlichting in den Kogerpolder niet doorgaat? De voorzitter: Het wachten is nog wat de bewoners zelf doen. Hierna sluiting. GROET. Dinsdagavond vergaderde de V.V.V GroetKamperduin bij den heer Huiberts. Er was een flinke belangstelling van de zijde der leden. De voorzitter deed eenige mededeeüngen naar aanleiding van wat in het belang van het verkeer in het seizoen 1930 is gedaan. We hoorden met voldoening van het totstand komen van een gemeentelijk kookgasbedrijf, terwijl de nieuwe straatweg voor de gemeente Schoorl, doch vooral voor GroetKamper duin van zeer hooge waarde is. Jammer vond de voorzitter het, dat de Voorweg, welke nu aan de beurt van verbetering is, ook niet op de breedte van 4.25 M. voort gebracht, aan gezien dit een verbinding is van Groet Kamp met den Rijksweg langs het Kanaal, en meidra, als de nieuwe afsluitdijk gereed is met Friesland. Hij gaf beide aanwezige raadsleden in overweging om aan het ver nieuwingsplan van den Voorweg nog de breedte te geven van de andere wegen. Voorts was 't een gunstig verschijnsel, dat het café op den dijk te Kamp weer in exploi tatie was genomen en brengt hij hulde aan den huurder, den heer Minkema, voor de juiste manier van exploitatie. In herinnering werd gebracht, het verschij nen van de nieuwe gids, welke door aller medewerking vrij van advertenties is, en daardoor een goed aanzien heeft gekregen. De medewerking van kunstschilder Lau en van drukker Oldenburg werd gewaardeerd. De verspreiding zal over twee seizoenen ge schieden. Met voldoening werd herinnerd aan het bezoek van de Zuid-Afrikaansche studenten in deze gemeente. Ze zijn te Kamperduin op waardige wijze ontvangen en met de minst mogelijke kosten, terwijl van de zijde der be zoekers dank is gebracht voor de ontvangst van de V.V.V. GroetKamp. Verschillende menschen hebben ook hier weer medegewerkt tot het goed slagen, waar voor dank van het bestuur gebracht werd. Op verzoek van de Pensionhoudersvereeni- ging alhier heeft het bestuur medegewerkt aan het organiseeren van autobustochten naar Wieringen. Door gasten en burgers is dit zeer gewaardeerd. Het gebruik, daarvan gemaakt, was groot en 't succes eveneens. Twee duinwandelingen zijn georganiseerd, waarvoor ook, naast veel deelname, veel hulp is verleen ddoor ingezetenen. Het strandfeest is goed gslaagd, het avondfeest in Groet trof 't slecht door de weersomstandigheden, hoewel de belangstel ling er wel voor was. Dit feest is echter altijd eenigszins in het gedrang door de Groeter kermis en de voorzitter gaf in overweging of het net goed zou zijn kermis en zomerfeest tegelijk te vieren. Al deze zaken hebben ten zeerste medege werkt tot een goede reclame van dit gedeelte van de gemeente. De verloting was goed geslaagd, alle loten waren aan den man gebracht. Op 't strand waren door gemeentezorg de boeien geplaatst en een verbandkist aanwezig. Gelukkig zijn die artikelen nooit noodig geweest. Dank zij de goede zorgen van strandwacht G reeuw, zijn er nimmer ongelukken voorgevallen. Een lid had schriftelijk zijn lidmaatschap opgezegd wegens zijn aanstaand vertrek uit Schoorl en door den drukker was prijsopgave verstrekt van de druk der statuten, welke deze zomer de koninklijke bewilling hebben verkregen. Na lange discussie besloot men de statuten te laten drukken, de tegenwoordige leden een gratis exemplaar te verstrekken, terwijl de nieuwe leden een exemplaar moeten koopen a 20 cent. De zomerfeestcommissie deed haar finan- cieal verslag, waaruit bleek, dat lijsten had den gecirculeerd en dat het batig saldo 1.0914 bedroeg. Met dank voor het goede werk ontbond de voorzitter deze commissie. Ook de verlotingscommissie deed verslag en het bleek, dat de baten van deze verloting 170 hebben bedragen. Uit het verslag van den houder van het in formatiebureau bleek, dat dit seizoen 153 schriftelijke en 122 mondelinge informaties waren gegeven, totaal 275 tegen 199 in het vorig seizoen. De bureauhouder had verschillende bemer kingen, welke weder evenzoovele ernstige punten van beraad werden. Ten eerste zou hij wenschen, dat aanvra- ;en, welke de leden krijgen wanneer zij reeds ezet zijn, naar het bureau worden gezonden. Op een vraag van den heer P. Greeuw bleek het bestuur althans te wenschen, dat deze aanvragen in elk geval bij andere men schen terecht kwamen, welke lid van V.V.V zijn. Dan zou de bureauhouder gaarne aanslui ting van het bureau wenschen. onnoozel geweest. Maar neen, toch niet. De eerste inspuitingen waren staal en arsenicum geweest, alleen de laatste was het typhusgif, dat geen redding meer mogelijk maakte. Als ze het toen geweten had, had ze sir Charles toch niet meer kunnen redden. Maar nu was er Roger; moest hij ook een slachtoffer worden? Was een nieuwe moordaanslag voorbereid? Ze sprong op, opende de deur en wilde de trap opvliegen, want er moest gehandeld worden. Als hij zich liet overhalen om die inspuitingen van die zoogenaamde anti-taxine te krij gen „O Chalmers." Voor de tweede maal dien dag liep ze tegen den knecht aan, die naar boven ging. „Chalmers, in Gods naam, vraag aan mijnheer Roger of hij dadelijk hier komt; ik heb hem iets heel belangrijks te zeggen." „Ja zeker zuster". Zonder de minste verbazing te laten blijken ging de knecht naar boven. Ze bleef staan, een der Stuart stoelen om klemmend. Waarom liep hij niet wat harder? Maar ze had het nog bijtijds ontdekt, alles zou goed gaan. Er be woog iets achter haar en ze vermoedde dat er iemand stond achter de deur van de jassenkamer. Ze draaide zich om, ten einde te zien wie het was, maar ze was niet vlug genoeg. Een breede hand legde zich op haar mond en een sterke arm sloeg zich met ijzeren greep om haar been. Ze spartelde tegen, stikte Wat de Rijkstelefoon betreft, werd de wea- schelijkheid uitgesproken, dat de leden zou den aansluiten. Vele leden bepleitten het vóór en tegen van aansluiting, inzonderheid van het bureau. Tenslotte werd met 14 tegen 24 stemmen be sloten, dat geen aansluiting zou plaats heb ben. De bureauhouder kreeg een opslag van salaris van 15, waardoor dit volgens de voorzitter werd gebracht op 40 gulden. De heer G Duin herinnerde er aan, dat het salaris in een voorgaande vergadering was gebracht niet op 25 doch op 50, waardoor het thans 65 gulden en geen 40 gulden zou worden. De voorzitter meende, dat het bestuur deze kwesties regelde, waarop anderen meenden, dat dan ook de telefoon niet in deze vergade ring besproken behoefde te worden. De heer Kriller informeerde hoe het con tact werd onderhouden tusschen bureau en leden, waarop hij naar genoegen werd inge licht, De heer Corn. Kager Jzn. w i d met zeer groote meerderheid van stemmen tot be stuurslid herbenoemd en nam deze benoe- mingg weder aan. Hierna werd de begrooting voor 1931 vast gesteld. De ontvangsten bedroegen: aan contribu tie 200, aan gemeente-subsidie 100, ba ten der verloting 100 en subsidie Kamer van Koophandel 10, totaal 410. De uitgaven, w.o. 150 voor reclame, ga rantie gas 50, dito waterleiding 25 en verder eenige kleinere uitgaven, plus 43 voor onvoorzien, tesamen eveneens 410. Zonder op of aanmerkingen ging deze be grooting onder den hamer door. Hierna kwamen klachten 'betreffende de telefoongesprekken naar voren. De voorzitter meende, dat soms zeer lang gewacht moet worden op aansluiting. Ook den secretaris was van dezelfde meening er, illustreerde dit met een paar sprekende ge vallen uit zijn practijk in deze. t Waren hier dezelfde bezwaren als die welken onlangs als ingezonden stukken in de Alkm. Crt. van uit Schocrldam waren geplaatst. Nu was zijn vraag: komt dit door de eenige verbindings lijn met Alkmaar, door te groote drukte aan het kantoor te Schoorl of door mindere vlug heid te Alkmaar. De heer Oldenburg zeide, dat inderdaad de eenige verbindingslijn met Alkmaar de oor zaak was. Hij vondt het sprekend, dat daar tegenover Bergen aan Zee, met minder drukte dan het kantoor Schoorl, beschikte over 3 lijnen. Het bestuur zal stappen doen bij de Inspectie van P.T.T. om voor 1931 een bete ren toestand te krijgen. Op voorstel van het bestuur zullen wandel- kaarten worden gedrukt en men besloot dit zoo mogelijk in samenwerking te doen met V.V.V. Schoorl. Op een vraag van den heer Groen hoe het kwam, dat de samenwerking met beide ver- eenigingen zoo slecht is, antwoordde de voor zitter, dat V.V.V. Groet misschien wat voort varender- is, in elk geval, men kon niet met elkaar overweg. Op aandringen van den heer Oldenburg en vooral op uitnoodiging van den heer Kriller, die dan wenschte, dat in het algemeen belang het bestuur van V.V.V Schoorl zou worden aangespoord om even vootrvarend te worden als dat te Groet, gaf het bestuur de toezegging alles te zullen doen, om samenwerking te krijgen. Indien dit echter niet zou worden verkregen, werd het bestuur gemachtigd om alleen de kaarten uit te geven. Uit een mededeeling van den voorzitter bleek, dat het bestuur van V.V.V. Schoor! zich met den kaartenverkoop niet aan de af spraak had gehouden, waardoor last werd veroorzaakt. Getracht zal worden om souvenirs van Groet en Kamp beschikbaar te krijgen voor de liefhebbers. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de rijwielpadvereeniging een afdeeling was ge worden van de R.W.P.V. Noord-Kennemer land. Door hem en door den heer Kriller werd helder en juist uiteengezet, wat de aan leiding was geweest tot deze aansluiting. Hoofdzaak is altijd geweest, dat er een rij wielpad komt en dat het er zoo spoedig mo gelijk komt. De beste manier is aansluiting bij Noord-Kennemerland, waardoor veei grooter kans op subsidieering bestaat. Aangespoord werd om lid te blijven en contributie te betalen. Een flink aantal aan wezigen gaf te kennen ook van de afd. van Noord-Kennemerland lid te willen zijn, waar door de wensch van den heer Kriller, dat al thans belangstelling voor het mooie werk aanwezig zou zijn, werd vervuld. Op voorstel van het bestuur zal van 1931 een wedstrijd plaats hebben van tuinaanleg Gesproken werd nog over den last van sommige kampeergezelschappen voor hunne bijna, door panischen schrik overmees terd. In haar bovenarm voelde ze een scherpe prik, die door haar kleeren heen in het vleesch drong. Haar hoofd duizel de, het werd z\Vart voor haar oogen. Ze voelde niets meer. HOOFDSTUK 27. Vijf minuten later kwam Roger in zijn kamerjapon naar beneden, met oogen gezwollen door koorts en slaap. Hij keek de hall rond die ledig was. „Waar is ze gebleven?" riep hij ten hoogste verbaasd. Hij schelde en riep Chalmers, die dadelijk kwam. „Waar is zuster Rowe, Chalmers?" Verrast zag de oude man rond. „Ik be grijp het niet, mijnheer. Zoo even stond ze er nog, ze wachtte op u." „Was ze nog hier toen ze beneden kwaamt?" „Dat kan ik niet zeggen mijnheer, ik ging de achtertrap af. Misschien is ze bij miss Clifford. Zal ik eens kijken, mijn heer?" „Ik zal zelf gaan." Hij vond zijn tante met gesloten oogen liggend op het kussen. „Dido, heb je zuster Rowe gezien?" „Ja, beste jongen, een kwartier gele den kwam ze afscheid nemen." „Afscheid nemen? U wilt toch niet zeggen dat ze weg is? Wat beduidt dat? „Ik ben even verwonderd als jij mij11 jongen. Op theetijd gaf Thérèse haar haar congé, zeggende dat ze haar niet langer noodig had," -* omgeving. Met de grondeigenaren zal over leg worden gepleegd om hierin verbetering te krijgen. Voorts zal het bestuur aandacht wijden aan ongewenschte gasten en zoo mogelijk, een regeling treffen om schade vergoed te krijgen, wanneer een huurcontract niet wordt nageko men. Bij de rondvraag herinnerde de heer C. Hoogvorst aan de mogelijke schade voor de neringdoenden bij de autobustochten naar Wieringen. Het geld, daar verteerd, gaat de gemeente uit, wat spreker niet in het belang ond van de zakenmenschen. Verschillend werd hier over geoordeeld; an deren meenden, dat het een attractie was voor de gasten, 't welk ook weer zijn opgeld zou doen. De heer J. Hoogland laakte het, dat de voorzitter en de secretaris zich inzake het adres aan den Raad inzake de zomerwonin gen, te elfder ure hadden teruggetrokken. De actie was er toch een, welke door de leden was opgezet. De heer Kriller vroeg naar de kosten van den gasaanleg. Hem was medegedeeld door de menschen, die daarvoor werkten, dat, als nij muntgas nam, de aanleg naar zijn huizen te Kamp hem niets zou kosten. Thans Heek hem, dat hij betalen moest aan de gemeente. Is hij nu verkeerd voorgelicht of eischt de ge meente iets onrechtmatig»? De heere Dehe, voorzitter van de gascommissie, kwam tot dï slotsom, dat de heer Kriller moest betalen en de menschen van de commissie hem verkeerd hadden ingelicht. Hierna sluiting HEIL03. Oprichting begeafenisvereeniging. Dinsdagavond hield de begrafenisvereeni- ging een openbare vergadering in café Admiraal. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nz.. opende met een inleiding waarin hij o.a. liei uitkomen dat de in principe opgerichte ver eeniging geen onderneming is, zooals „Df Laatste Eer". Men beoogt geen concurrentie met die onderneming, doch een weinig kost bare begrafenis voor de contribueerende le den. Nog zette spr. uiteen dat men, behou dens goedkeuring der leden met den hr. Pee- perkamp, stalhouder te Alkmaar, een over eenkomst zal afsluiten, terwijl men zich de begrafenis in 3 klassen voorstelt en een gelijk luidend tarief voor de geheele gemeente. Daarna kwamen in behandeling de concept Statuten en het huishoudelijk reglement, die met enkele aanvullingen werden vastgesteld. De heer P. Oud stelde voor om hen, die in andere gemeente wonen en daar lid van een begrafenisvereeniging zijn, zonder kos ten op te nemen. De heer Driessen stelde voor om geen be grafenissen uit te voeren buiten de gemeente. De voorzitter zeide dat het ook niet in de bedoeling ligt, doch voor de leden die elders willen begraven worden moet toch gelegen heid gegeven worden. Aldus besloten. Daarna stelde de voorzitter voor om de contributie te bepalen op 1 per jaar vooi bet hoofd van het gezin, inwonende kinde ren boven de 18 jaar worden als leden be schouwd en moeten contributie betalen. Ook stelde spr. voor om de gelegenheid te ope nen om contributie te betalen van 0.25 pe« maand, het gestorte bedrag blijft het onver- vreembaar eigendom van den spaarder en is alleen bij overlijden opeischbaar. De heer Smits meende dat men moest vast stellen dat die contributie niet met de vereen!- gings-contributie verward moet worden. Voor 1 per jaar is men lid en daarmee uit. Men heeft dan het recht voor zich om zijn huisge* nooten van de goedkoope tarieven te profitee- ren. Het andere is zooals op meer plaatsen gebruikelijk is een spaarsysteem voor een stemmige begrafenis. Spr. stelde voor om dat bedrag te bepalen op 0.25 per maand, doch iedereen vrij te laten hoe lang hij wil' sparen. Is hij bijv. door omstandigheden of ziekte tijdelijk niet in staat te betalen, dan houdt hij op. Het gestorte bedrag is zijn eigendom. De heer Driessen was tegenstanders van het systeem, men moet de administratie niet be lasten met overbodig werk. De heer Oud vond dat het niet overbodig was. Voor een verzekering betaalt men ook premie. Daarna werd het voorstel-Smits aan genomen, alleen spaarsysteem. Over de tarieven werd druk gediscussieerd. De heer Groot vond de tarieven te laag. Spr. stelde 10 pCt. verhooging voor. De voorzitter zeide, dat men voor de leden zoo goedkoop mogelijk wil werken en alleen de gemaakte kosten berekenen. Na eeni ge discussies werd een en ander volgens he' voorstel vastgesteld. Voor niet-leden word de prijs met 10 pCt. verhoogd. Bestuursverkiezing. De voorzitter en de Roger liet een verbolgen uitroep hoo- ren. „Gaf haar haar congé? Dido, geloof je dat Thérèse lomp of ruw is geweest?" „Dat weet ik niet en ik durfde het niet te vragen. Zuster Rowe zeide niets maar haastte zich om weg te komen." „En u hebt haar laten vertrekken zon der dat ik haar gezien heb?" „Je waart in slaap en we vonden het beter je niet te storen. Maar ze gaat Can nes nog niet uit, we zullen haar weerom zien." Onvoldaan fronste Roger het voor hoofd. „Daar gaat het niet om. Een oogenblik geleden zond ze me door Chal mer een boodschap, dat ze me iets heel belangrijks had te vertellen. Ik vlieg in mijn kleeren, hol naar beneden en ze is weg." „Dat is gek; ik zou eens zien waar de dokter is, hij zou haar naar Cannes bren gen." „Ik zal hem zoeken." Hij vond Sartorius in zijn slaapkamer bezig om den inhoud van een zwart lee ren tasch te sorteeren. „Dokter, hebt u zuster Rowe gezien? vroeg hij op den man af. Met zichtbare inspanning trok de man zijn gedachten af van zijn werk „Zuster Rowe?" zeide hij onverschillig, „ik ge loof dat ze kort geleden vertrokken is." „Is ze niet met u meegegaan?" „Ik had haar dit voorgesteld, maar ik was nog niet klaar en toen heeft Hol li day haar thuis gebracht." „Holliday!" zeide Roger verbaasd „Weet u dat zeker?" Ofschoon hij merkte, dat de dokter zijn vragen vervelend vond, ging hij toch kalm door, de zaak grondig te onderzoe ken. „Absoluut Mr. Clifford. Ik heb den ka pitein geholpen de koffer van mijn auto op de zijne over te dragen en ik zag ze wegrijden." Dit scheen afdoende; Roger bedankte den dokter en ging weg, er niets van bi- grijpende. Waarom had zij hem die drin gende boodschap gezonden, om weg te vliegen voor hij beneden kon zijn. En waarom had ze zoo'n haast om weg te komen, dat ze Hollidays' aanbod aan nam. Zij had geen reden om een hekel aan Arthur te hebben, maar het was al les zoo vreemd, zoo heelemaal niets voor Esther. Hij zou een kwartier wachten en dan telefoneeren naar Pension Mar tel, waarheen ze hem verteld had te zul len gaan. De pensionhoudster vertelde hem dat zuster Rowe er niet gekomen was; er waren dien dag geen nieuwe gasten opgenomen. Dit verwonderde hem niet, daar het zoo ver af was. Esther had er misschien nog niet kunnen zijn. Later op den dag probeerde hij het weer, en kreeg hetzelfde antwoord. Ze zou over een paar dagen opbellen; misschien was ze van idee veranderd. Hij was ongedul dig om te weten wat ze hem te vertellen had. Met tegenzin ging hij naar Thérè se, die te midden van vloeipapier en hoedendoozen, met behulp van Aline zwarte hoeden oppaste. (Wordt vervolgd^

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5