lHiiiütlt Coiiinl Gemeenteraad van Alkmaar. timdird twee en dertigste Jaargang. lloiiderriap \ovember. Onze Staatsmachine. Luchtvaart >-o. 26? 1930 Verhooging van Accijns op Gedistilleerd. Ingediend werd een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistil leerd, een ontwerp, dat daarom wel be vreemding wekken moet, omdat eerst in Maart i929 de gedistilleerd-accijns ver laagd werd van 300 op 180 per H.L. De nu voorgestelde verhooging zal gaan tot 200 pe H.L. In deze accijnsheffing kan men niet van vastheid spreken. In 1921 werd de toenmalige accijns ver hoogd van 150 tot 300 per H.L. ge distilleerd vaa 50 percent sterkte. Dat was men een heele sprong in de hoogte. Het gevolg kon niet uitblijven: clande stiene aanmaak en ander bedrog tierde welig Men kreeg deze merkwaardige tegenstelling: de hoeveelheid veraccijns- de alcohol daalde sn het verbruik van gedistilleerd nam toe. Daaruit en uit andere feiten bleek duidelijk, dat de verhooging van 150 op 300 het nuttig effect ten eenen male had overschreden. Een commissie werd ingesteld, die de vraag had te beantwoorden of verlaging van dezen rccijns ontraden moest wor den. Men kwam zoo tot het voorstel, dat een verlaging met 40 percent voldoende zou wezen om den clandestienen aan :jnaak te fnuiken, terwijl de schatkist daarvan meer baten zou hebben. Van daar de verlagingswet van 7 Februari 1929. Iu, zoo kort daarna, komt de minister weder met een verhoogingsvoorstel. jWaarom? Omdat deze verlaging niet alleen een einde gemaakt heeft aan de fraude, maar ook aan de schatkist een offer heeft gekost. Immers de oude op brengst heeft zich niet gehandhaafd. Hat tegendeel had men verwacht en wel op grond van het feit, dat voor de groote verhooging van 1921 de opbrengst van dezen accijns nog meer opbracht dan na de verhooging met liefst honderd per cent.'Dat dit niet geschied is bij de ver laging van 1929 schrijft de minister toe aan een overigens door hem toegejuicht verschijnsel, n.l. het in tien jaar tijds aanmerkelijk minder geworden gebruik van sterken drank, hetgeen op zichzelf ook wijst op een sterk verminderd mis bruik. Wèl heeft de verdwijning van de frau de ook de opbrengst van den accijns krachtig beïnvloed. Was dit niet het ge val geweest, dan had immers de verla ging van den accijns van 300 op 180 de opbrengst moeten doen dalen van 45 millioen op 27 millioen. Instede ïdgarvan werd het 37 millioen gulden. IDat beteekent dus een mindere op bcengst van acht millioen gulden. De tijd is er niet naar, dat de schatkist een dergelijke aderlating kan verdragen. Evenals in 1921 versterking van 's lands middelen noodig was en daarvoor het ir.Tddel der accijnsverhooging werd ge bezigd, zoo moet ook in 1930 gezocht wprden naar versterking der inkomsten en wordt weer dit middel van verhoo gi ïg van gedistilleerd-accijns aange grepen. Men zou haast gaan gelooven, ;dat het Tweede Kamerlid uit 1920 gelijk had, die in stoute beeldspraak dezen ac cijns noemde „de reddende engel, waar op de Nederlandsche Schatkist drijft 'Jnmiddels wil de minister niet ue gan- sche acht millioen gulden achterstand inhaion. Wilde hij dat, dan moest een verhooging gevraagd zijn tot 220. Al is dit bedrag n ■g een hee: stuk beneden het oude tarief, zoo moet toch met het oog op de kans, dat aan de tot stand ge komen saneering afbreuk wordt ge daan, van een verhooging tot 220 wor den afgezien en die op 200 worden ge steld. Het cijfer van 200 is niet willekeurig gekozen. In de jaren, die aan de verla ging van 1929 vooraf gingen, werd door deskundige personen steeds het cijfer van 200 genoemd als geheel voldoen de om de fraude te overwinnen. Zeker heidshalve is toen verder gegaan en een accijns van 180 aanvaard. Om aan de bestaande wijdvertakte fraude den kop in te drukken is dit waarschijnlijk ook wel nuttig geweest. Nu dit doel is be reikt, is er geen bezwaar om van de ver minderde opbrengst van acht millioen gulden weer vier millioen gulden in te halen. Teneinde vervalsching van gedistil leerd met houtgeest te voorkomen, is het zeker nooaig de belasting op dit artikel in dezelfde mate met den gedistilleerd- accijns te verhoogen. Practische gevol gen heeft deze varhooging overigens niet, aangezien houtgeest alleen voor in- d.ustrieele doeleinden pleegt te worden gebruikt waarvoor vrijdom van belas ting wordt verleend. Ook het invoer recht van uit en met alcohol bereide stof fen behoort, evenals vro ger geschiedde, in evenredigheid te worden verhoogd. Wanneer deze accijnsverhooging zal zijn .ngegaan, zal geen navordering ge schieden van de voorraden bij particu lieren, winkeliers en tappers, welke min der bedragen dan 100 liters. Een der eerste vereischten is, dat in de statuten moet vastgesteld zijn, dat het ionds uitsluitend werkzaam is in het belang der volksgezondheid en dat winstbejag uitgeslo ten is. Verder moeten nauwkeurig worden vastgesteld het verzekeringsgebiea van het ronds; de rechten en de verplichtineen van de verzekerden, van de geneeskundigen en verder personeel; het maximum-aantal ver zekerden per huisarts; de samenstelling en de oevoegdheid van de algemeene vergade ring van het fonds en van het bestuur en van alles wat verder met het besturen van de fi nanciën van het fonds in verband staat. Wat de geneeskundige verzorging betreft, deze moet worden verleend zoolang de ziekte duurt, onverschillig wat de oorzaak van de ziekte is, mits het lidmaatschap van het fonds niet verloren wordt. Dat is de algemee ne eisch. Bij algemeenen maatregel van be stuur zullen nog eischen vastgesteld worden betreffende het minimum-aantal verzekerden; de eischen, waaraan de geneeskundige ver zorging moet voldoen, welke eischen weer kunnen verschillen naar de verschillende deelen des lands en naar de verschillende groepen verzekerden. Geneeskundige verzor ging behoeft niet verleend te worden bij ziek te gedurende de eerste 14 dagen of bevalling binnen zes maanden na aanvang der verze kering, uitgezonderd bij overkomst uit een ander ziekenfonds wegens verhuizing, over gang naar een andere onderneming als an derszins. Voor de toelating als lid van een ziekenfonds wordt voorgesteld de leeftijd van 16 jaar. Verder wordt bij algemeenen maat regel van bestuur een maximum-welstands- grens voor verschillende gevallen vastge steld. Verder moeten ook de echtgenooten en de minderjarige kinderen van fondsleden tot het fonds worden toegelaten als regel; ter wijl van de toelating zijn uitgesloten zij, die vroeger tot een fonds toegelaten waren en hun verplichtingen daartegenover niet zijn nagekomen, terwijl als het ziektefonds te vens 'n ondernemingsfonds is alleen de bij die onderneming werkzatnen en hun directe betrekkingen behoeven toegelaten te worden. Voor de toepassing van royement moeten in de statuten vaste regels worden vastgesteld. Tot zooverre de vereischten tot toetreding als lid van een ziekenfonds. Ook aan het ziekenfonds worden verplich tingen opgelegd. Het heeft er in de eerste plaats voor te zorgen, dat een voldoend aan tal geneeskundigen, vroedvrouwen, apothe kers en c.q. tandartsen aan het fonds ver bonden zijn. Ieder te goeder naam en faam bekend staand geneeskundige enz. heeft het recht zich aan het fonds te verbinden. Dit houdt in, dat, wanneer deze op grond van een bepaald feit niet of niet langer wensche- lijk geacht wordt die verbintenis niet tot stand komt of verbroken wordt. Ieder verze kerde moet ten name van één huisarts en één apotheker staan ingeschreven. Vrije keuze moet daarbij den verzekerden worden toege staan, terwijl eens per jaar gelegenheid gege ven moet worden die keuze te herzien. Voor 't inroepen van hulp van specialisten kunnen nadere regelen worden vastgesteld. Voor de berekening van 't aantal personen, dat ten name van één en denzelfden huisarts staat ingeschreven, tellen ook de kinderen beneden 16 jaar mede. Is deze huisarts ook nog bij een ander fonds aangesloten, dan worden ook de verzekerden van dat fonds meegere kend ter bepaling van het gezamenlijke aan tal, dat een door de Kroon vast te stellen maximum niet mag overschrijden. Het hono rarium van het personeel mag niet dalen beneden een in de statuten vastgelegd mini mum. De huisarts ontvangt bovendien ver goeding voor buitengewone verloskundige hulp, terwijl verder de geneeskundigen ver goeding mogen vragen voor noodzakelijk ge dane uitgaven volgens vast te stellen grond slagen. Voor iedere bevalling wordt den ge neeskundige of de vroedvrouw een vast be drag toegekend. Op de geneeskundigen, apothekers, vroedvrouwen, tandartsen en ver- plegenden wordt toezicht uitgeoefend door een commissie van toezicht, die ieder fonds, hetzij alleen, hetzij met andere fondsen, in stelt. Deze commissie onderzoekt ingebrach te klachten over de geneeskundigen enz. en doet daarin uitspraak, alsmede in geschillen tusschen een verzekerde en een geneeskundi ge enzoovoarts. Ten slotte geeft het wets ontwerp nog eenige voorschriften omtrent het beheer en de instelling eener centrale commissie voor Ziekenfondswezen. DE INDIË-POSTVLUCHTEN. Tweede retourvliegtuig te Bagdad. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de KLM. is bericht binnengekomen, dat het tweede re tourvliegtuig. de P.H.-A.E.O. gisteren om 6 uur 2 min. is vertrokken van Djask en te 10.25 te Bushir is aangekomen. Vertrek uit Bushir te 10.35, aankomst te Bagdad 16 uur. DE VLUCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. Het Persbureau Vaz Dias meldt uit Bag dad d.d. 5 November: De heer Van Tyen, die met zijn Pander- vliegtuig een zakenreis naar Ned.-Indië maakt, is Woensdagmiddag te 14.30 uur te Bagdad aangekomen. Hij was des ochtends te 7.40 uur uit Aleppo vertrokken. Regeling der Ziekenfondsen. voor de zesde maal is een nader gewij zigd ontwerp van wet regelende de zieken fondsen verschenen. We wijden daaraan in dit artikel onze aandacht. De bedoeling de zer wet is: regelen te stellen omtrent de eis,C| en' waaraan een goed ziekenfonds moet voldoen om door de Kroon te worden erkend a s uitsluitend werkzaam in het belang der volksgezondheid. Van het meeste belang zijn natuurlijk de vereischten, welke voor de toe- lating gesteld worden. De formaliteiten, waaraan moet worden voldaan, zijn van minder belang en laten we dus zwemmen. WAT MOET ER MET DF R 100 GEBEUREN? Er zal geen beslissing genomen worden over het gebruik, dat van de R 100 zal wor den gemaakt, voordat het rapport van de commissie van onderzoek naar den onder gang van de R 101 zal zijn uitgebracht en onderzocht is op de daaruit voortvloeien de conclusies ten opzichte van de toekomst van de luchtscheepspolitiek, deelde gister de Britsche onder-min. voor Luchtvaart Monta- gue in 't Lagerhui^ mede. De kosten van het houden in vloegcondities van den R 100 in clusief de salarissen van 't personeel bedra gen ongeveer a' 600. Men laat de R 100 op het oogenblik leegloopen en een nauwgezet te inspectie wordt gehouden. DE INCIDENTEN BIJ DE AANKOMST VAN DE DO. X. Zooals gemeld hebben gistermiddag bij de aankomst van de Do. X op bet water eenige incidenten Dlaats gehad. De motorbooten wa ren kort na de aankomst zoo dicht bij de vlieg- boot genaderd, dat gevaar voor aanvaring ont stond. De commandant van de Do. X heeft nader medegedeeld dat hij niet zoozeer verontwaar digd was, over het feit dat motorbooten in de nabijheid kwamen, doch over het optreden van een persfotograaf, die juist onder een der vleugels waarin zich de voedingsreservoirs voor de motoren bevinden, met kunstlicht werkte. De commandant vreesde dat hierdoor gevaar ▼oor de Do. X zou kunnen ontstaan. Ook de andere officieren van de Do. X wa ren hierover zeer verontwaardigd en eischten het onmiddellijk verwijderen van den persfo tograaf. De raad vergaderde heden ten 1 ure vol tallig. De tribune was ditmaal met belang stellenden bezet. Na opening stelde de voorzitter aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer Venneker en benoemde tot leden van de commissie belast met het onderzoek de heeren Bakker, Woldendorp en Hoijting. Voor dit onderzoek werd de vergadering een oogenblik geschorst. Na heropening adviseerde de heer Bakker tot toelating, waartoe werd besloten. De beer Venneker werd hierop door den secretaris binnengeleid, waarna hij in han den van den voorzitter de door de wet ver- eischte eeden aflegde. De voorzitter feliciteerde den benoemde na mens den geheelen raad en sprak den wensch uit, dat de heer Venneker spoedig den indruk zou krijgen, dat 't hier veel kameraadschap- pelijker toegaat dan men uit de persversla- fen zou kunnen vermoeden en verklaarde den eer Venneker als bestuurslid van „Goed Wonen" te hebben leeren waardeeren. De heer Venneker dankte en nam hier op plaats naast den heer Hoijting. Benoeming Wethouder. Devoorzitter stelde aan de orde de wethoudersverkiezirg. Hij sprak vooraf een woord over mr. Leesberg, die om redenen bui ten het gemeentebestuur ontslag had geno men. Deze redenen latende voor wat ze zijn, herinnerde spr. aan de verdienste van mr. Leesberg, die 12 jaren wethouder was ge weest, en groote verdienste voor de gemeente heeft gehad. Spr. zal hem als scherpzinnig jurist zeer missen en bracht hem voor wat hij voor de ge meente deed hartelijk dank. (Applaus.) De heer B o n s e m a deelde mede, dat z.i. de benoeming niet kon passeeren zonder een woord van zijn fractie. Hij had geen bewon dering voor de R.K. fractie voor 3)4 van de 6 democratisch. Toch komt deze fractie niet met een R.K. democraat. Wij hadden het wel gehoopt en constateeren met leedwezen, dat deze fractie met den meest starren reaction- nair komt. Spr. begrijpt, dat de heer Govers zich er over verheugt, dat er een agrariër in het college komt. Spr. neemt het de R K. fractie kwalijk, die de inzet van 1927 ook thans heeft doorgevoerd Bij wijze van scherp protest zal zijn fractie blanco stem men. Spr. wenschte de R.K. democraten meer ruggegraat voor de arbeidersbelangen toe. De heer Vogelaar verwonderde zich er over, dat de soc. dem. betogen, dat het ver wondering wekt, dat de heer Klaver wordt gesteld. Steeds betoogden zij., dat de raad of het college niet had te beoordeelen wie zij naar voren brachten. Wij hebben dit recht ook voor de R.K. erkend, zij hebben dit te be oordeelen, evenals de overzijde. Wij zien hier niets anders dan het innemen van een zetel toegewezen aan de R.K. fractie en oor deelden daarom bespreking met de overzijde niet noodig. De heer W ol dendorp betoogde, dat in de terminologie de R. K. komen met een beroepsconservatief. Spr. vond het eigenaardig, dat de Soc.-Dem. nu men de dem. bij de R.K. aanwezig weet, terwijl zij als het in hun kraam te pas komt, de R. K. steeds voor reactionnairen uit maken. Voor de zittingsperiode wil de R.K. fractie het college laten voortregeeren, als vóór het aftreden van mr. Leesberg. De heer S i e t s m a zou overleg op prijs hebben gesteld en protesteerde ook tegen de candidatuur-Klaver, al erkende hij dat de R. K. het recht hebben den man aan te wijzen. De heer Westerhof noemde den heer Klaver een amateur-reactionnair en een be roepsagrariër. Hij sluit zich aan bij het be- toog-Bonsema en herinnert hetgeen de bladen schreven. De Alkmaarsche Courant heeft gefantaseerd, maar spr. hoorde met verwondering, dat de heer Vogelaar spreekt van het elftal, alsof het een eeuwige instel ling is. Spr. neemt aan, dat het hoogstens 4 jaar zal duren. Hij verwijt de R.K. fractie en het elftal, dat ze hun eed, de belangen van de gemeente te dienen, niet ten volle na komen. Men heeft zich niet aan het woord van den voc.zitter gehouden, dat het stads belang het best gediend wordt door alle stroomingen in het college tot uiting te laten komen. Het politieke gehuil, dat rood Alk maar aan den financieelen afgrond bracht, is niet juist gebleken. Het elftal heeft het geld anders uitgegeven, ingaande tegen het be lang van de kleineren. Het lijkt hem onhoudbaar, om 8 van de 19 de uitgeslotenen te doen zijn. Zij allen regeeren de stad en spr. teekent protest tegen de manier van optreden, die in strijd is met de wet. De voorzitter Dat mag u niet zeggen Dat is een ernstige beschuldiging. De heer Westerhof: Ik bedoel m.i. en meen niet, dat iemand dat bewust doet. Men is vestrikt in verkeerde begrippen. Den strijd bedoelt spr. niet persoonlijk. Hier zijn echter persoonlijke publieke stroomingen gekomen, in strijd met het R.K. belang. Spr. zeide eens tot Thomson, ik geef U nooit meer een hand, maar bedoelde dit als politieke tegen stander. Spr. erkent het recht van de R.K. zelf den candidaat aan te wijzen. Onze critiek gaat er echter tegen, dat het democratisch ele ment in de R.K. fractie het heeft bevorderd, dat de meest reactionnaire man van hen de wethouder wordt. Uit de woorden van den lieer Woldendorp leidt spr. af, dat ook Mr. Leesberg een reactionnair was. De heer Woldendorp: De heer Wes- terhof zal toch niet veronderstellen, dat ik mr. Leesberg voor een Democraat hield. De heer Westerhof moest dit juist hebben en oordeelt, dat daarom juist het de plicht van het dem. deel van de R.K. fractie was geweest met een ander te komen. Hij teekent den heer Vogelaar als een socialist en betoogt, dat het het recht van de zijnen was den heer Klaver niet te nemen. De heer Klaver vertolkt niet de meening van den raad en zelfs niet die van zijn frac tie. Dat men met hem komt is de vloek van de booze daad. Spr. protesteert tegen dezen gang van zaken. Er waren mogelijkheden geweest het onrecht ongedaan te maken. Po litiek is ons dit wel, doch wij zijn ook men- schen die het stadsbelang willen dienen. De heer Klaver oordeelde, dat poltiek weer blijkt, dat veel mogelijk is. Men eischt van den heer Klaver, dat hij zijn beleedi- gingen terug neemt. Spr. heeft hier het zelf de recht als de heer Westerhof en eisch te rugneming van de bewering dat zijn be noeming in strijd zou zijn met het stadsbe lang. De heer Westerhof zegt, dat dit de meening is van zijn fracti£ De heer Klaver heeft daar niets tegen, waarop het incident wordt gesloten. De heer Govers verklaart, dat de can didatuur-Klaver zijn volle instemming heeft. Hij wijst erop, dat de heer Westerhof niet moet verwijten, dat het elftal het Sportpark bracht. De zijnen waren daarvan de groote voorstanders. Spr. wijst er op, dat de voorbereidende scholen door het elftal werden gebracht. De heer Westerhof zeide dat de Lindeschool al voorbereid was vóór het elf tal en de voorbereidende scholen worden be taald en bovendien dient men daarmede ook het christelijk onderwijs. Persoonlijk vindt spr. de tribune te duur. De heer B o n s e m a oordeelde, dat Vo- felaar tegen windmolens had gevochten, pr. had over Vogelaar in zijn fractie niet gesproken en alleen de r.-k. dem. verweten, dat men het college nog met de reactie ver slechterd. Spr. becritiseerde de uitlating van den heer Woldendorp, dat zij geen trek had den, omdat ze toch niets konden bereiken. Dit noemt hij plichtsonttrekking. Hierop werd tot stemming over gegaan. De heer H. Klaver werd met 11 stemmen en 8 stemmen blanco gekozen. De voorzitter wenschte den heer Klaver geluk en uitte den wensch dat hij in de nog korte periode tot eigen voldoening in het be lang van de stad mocht werkzaam zijn. De notulen werden hierop goedgekeurd. Devoorzitter zeide, dat de aanbie dingsbrief voor de begrooting door het colle ge reeds was vastgesteld. Spr. hoopt het on derzoek te kunnen doen plaats hebben in de week van 17 tot 23 November. De raad maakt daartegen bezwaar, waar op daarvoor de week van 23 tot 30 Novem ber wordt gesteld. Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 24 September 1930, nr. 23 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 28 Augustus 1930 nr. 80, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 24 Juli 1930 tot vaststelling eener veror dening tot vervanging van belastingbe dragen, voorkomende in de wet op de personeele belasting 1896, door andere belastingbedragen (veéhooging bedragen motorrijtuigen). Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief dd. 24 September 1930, nr. 24 van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van uittreksels uit het Kon. Besluit van 28 Aug. 1930 nr. 80, hou dende goedkeuring van de raadsbeslui ten van 24 Juli 1930, tot vaststelling van verordeningen: le. betreffende de classificatie der ge meente voor de heffing der gemeen tefondsbelasting; 2e. tot heffing van opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting; 3e. betreffende de classificatie der ge meente voor de heffing der perso neele belasting; 4e. tot heffing van opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting. Als voren. c. Een brief d.d. 1 October 1930, nr. 21 van hetzelfde College, houdende me- dedeeling dat blijkens een door hen van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dd. 25 Sept. jl. ontvangen bericht bij Kabi netschrijven van 18 September 1930 nr. 34, de Koninklijke goedkeuring is ver leend aan de Verordening tot wijziging der verordening op de veemarkten, vast gesteld bij Raadsbesluit van 10 April 1930. Als voren. d. Een brief dd. 1 October 1930, nr. 39 van hetzelfde College, ten geleide van een afschrift van een uittreksel uit het Kon. Besluit van 13 September 1930 nr. 54, houdende goedkeuring van het raads besluit van 24 Juli 1930 tot vaststelling eener verordening tot wijziging der ver ordening op het heffen van markt-, staan- en waaggelden. Als voren. e. Een brief dd. 8 October 1930, nr. 130 van hetzelfde College, ten geleide van het door hem goedgekeurd raadsbesluit van 25 September 1930 tot ruiling van grond aan den Friescheweg met het Rijk. Als voren. f. Twee brieven dd. 22 October 1930, nr. 84 van hetzelfde College, ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbeslui ten van 25 September j.1. nrs. 14 en 15, tot verkoop van bouwterrein aan de Pa lingstraat en de Fontein Verschuirstraat. Als voren. g. Een brief dd. 14 October 1930, nr. 13541, afd. V. H. M. O. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, daarbij het raadsbesluit van 25 Sep tember 1930 nr. 5 tot benoeming van J J. van den Berg tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium, goedkeurende. Als voren. „rh t Een brief dd. 22 October 1930 van APPel> daarbij mededeelende zijne benoeming tot lid der Scbattings- commissie voor de Inkomstenbelasting aan te nemen. Als voren. i. Een brief dd. 20 October 1930 van Mr. A. J. M. Leesberg, daarbij ontslag nemende als lid van den Raad. Als voren. j. Een adres dd. 14 September 1930 van het Bestuur van de IJsclub aan den Omval, verzoekende gedurende den win ter 19301931 een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Besloten het gevraagde subsidie te ver- leenen onder de gebruikelijke voor waarden. k. Een brief dd. 3 October 1930, nr. 22.06.2 van het Bestuur der Vereen! St. Joseph voor de R. K. Jongensscholen, daarbij verzoekende, op grond van art. 72 der L. O. wet 1920, medewerking der gemeente voor de aanschaffing van schoolbanken ten behoeve van de St, Aloysiusschool. In handen van Burgemeester en Wet houders gesteld om bericht en raad. 1. le. Een besluit dd. 21 October 1930 van den Voorzitter van het Centraal stembureau, waarbij de heer C. Venne ker benoemd verklaard wordt tot lid van den raad, en 2e. Een brief dd. 27 October 1930 van den Voorzitter van het Hoofdstembu reau, daarbij mededeelende van den heer C. Venneker de mededeeling te hebben ontvangen, dat deze zijn benoe ming tot lid van den raad aanneemt. Aangenomen voor kennisgevin m. Een brief, ingekomen 23 October 1930 van J. W. Boersen alhier, verzoe kende toekenning van schadevergoeding wegens het niet-houden van een kermis aan den OmvaL Als voren. n. Een adres, ingekomen 25 October 1930 van het Bestuur van den Kring Alkmaar van den Bond van Geitenfok- vereenigingen in Noordholland, verzoe kende over 1931 om een subsidie uit de gemeentekas. Besloten te behandelen bij de ge- meentebegrooting voor 1931. c. Een adres dd. 27 October 1930 van de besturen van den Alkm. Bestuur- dersbond, den R. K. Volksbond en het Plaatselijk Arbeiders-Secretariaat, in zake de werkverschaffing. Besloten te behandelen bij punt 24 van de agenda. p. Een adres dd. 27 October 1930 van de besturen van den Alkm. Bestuurders- bond, den R. K. Volksbond en het Plaat selijk Arbeiders-Secretariaat, verzoeken- steur. aan werkloozen een Instituut voor de ten behoeve van de uitkeeringen van Maatschappelijk Hulpbetoon in te stel len. De heer Westerhof wijst op een re dactiefout in het adres. Hetgeen gevraagd wordt, wordt gevraagd maar niet alleen voor de werkloozen. Spr. verzocht spoed. De voorzitter zegde dit toe. In handen van Burgemeester en Wet houders gesteld om bericht en raad. q. Adressen dd. 29 en 30 Oct. 1930 van het Bestuur der afd. Alkmaar van het Ned. Onderwijzers Genootschap en van het Hoofdbestuur der Vereeniging voor M. U. L. O., verzoekende het voorstel tot uitbreiding van het aantal leervakken aan de U. L. school, opgenomen in bijla ge nr. 105, aan te nemen. Besloten te behandelen bij punt 12 van de agenda. r. Een adres dd. 1 November 1930 van de Oudercommissie der Gemeenteschool nr. 4, verzoekende te besluiten het oude schoolgebouw dezer gemeenteschool te vervangen door een nieuw gebouw. In handen van B. en W. om bericht en raad. s. Een brief dd. 30 October 1930, nr. 1231 van Burgemeester en Wethouders van Bergen, daarbij dank zeggende voor de medewerking verleend in verband met de totstandkomging van het nieuwe slachthuis aldaar. Voor k. g. aangenomen, t. Een brief dd. 3 November 1930 van K. Boot, daarbij eervol ontslag verzoe kende als onderwijzer aan de Gemeente school nr. 2. Eervol verleend. u. Een brief dd. 3 November 1930 van het Bestuur der Arbeiders-Woning- bouwvereeniging „Rochdale", daarbij verzoekende den naam Molenkade te herdoopen in „Mr. P. J. Troelstrakade". In handen van b. en W. v. Een adres dd. 4 November 1930 van het Bestuur van de afd. Alkmaar van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, verzoekende voor het vak lichamelijke oefening aan de openbare lagere scholen vakleeraren aan te stellen. In handen van B. en W. om bericht en raad. w. Een brief dd. 4 November 1930 van het Bestuur van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en overig automobielper- soneel, omtrent de loon- en arbeidsvoor waarden van het personeel van den stadsautobusdienst Bij het betreffende punt. x. Een brief dd. 3 November 1930 van het Bestuur van de Stichting „Alk- maarsch Borgstellingsfonds", daarbij een subsidie uit de gemeentekas verzoe kende. Bij de begrooting. ij. Een brief dd. 4 November 1930 van J. van Berkum e.a. inzake de loonen bij de werkverschaffing. Te behandelen bij 24. z. Een brief dd. 4 November 1930 van bewoners van den Heilooërdijk, daarbij verzoekende aan dezen weg eénige lan taarns te willen plaatsen. In handen van B. en W. ter afdoening, aa. Een brief dd. 4 November 1930 van den Secretaris van d6n Armenraad, ten geleide van het verslag vr.n dat col lege over 1929. Voor k. g. aangenomen. Besloten werd de heer Venneker in de commissies te benoemen die de heer Klaver verlaat. De heer Venneker werd als lid in de 3eaf- deeligg geplaatst •-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9