PEPERMUNT AlkmaarscliG Courant. DE VERLOREN INJECTIENAALD. KIMDEREM WETEN WAT LEKKER 15/ Daarom wm\ ze hel liefst een rot FEUILLETON. MDdeni twee en dertigste Jaargang, V"-rtai? .Vovember, Radio-hoekje Provinciaal nieuws No. 263 1930 Zaterdag 8 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V.A.RA.- aitzending). 8.— Orgelconcert door Joh. Jong. 9-Gramofoonpl. 10.(V.P.R.O) Morgenwijding. 10.15 Voordracht door R. Medenbach. 10.30 Ziekenuurtje, piano, viool en voordracht. 11.30 Gramofoonpl. 12. Concert door 'i V.A.R.A.-Septet onder lei ding van Is. Eyl. 1.45 V.A.R.A.-liedjes voor kinderen. 2.45 Paedagogisch concert o. 1. v. P. Tiggers. V.A.R.A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4.30 Duitsche les. 5. Lezing over „Ons huis:'. 5.45 Kinderuurtje. 6.45 Lezing over de tentoonstelling „Socia listische Kunst". 7.Populair concert door 't V.A.RA.-orkest. 8.Lezing door A. de Vries, voorzitter V.A R A. 8.10 V.A.R.A.- Varia. 8.20 Oud Hollandsche liederen met pianobegel. 8.45 Bij de pomp. 9.Concert door 't V.A.R A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 10.Persberichten. 10.15 Concert door 't V.A.R.A.-orkest onder leiding van H. de Groot. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uits'uitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoonpl. 11.30—12.Gods dienstig halfuurtje. 12.151.45 Concert door het K. R. O-Sextei. 1.452.30 Gramo foonplaten. 2.30 Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.4.15 Kinderuurtje. 5.Gramo foonplaten. 5.406.Journalistiek week overzicht. 6.6.45 Concert. E. Laudy, viool. !J. Jelte, zangeres. 6.45 Esperanto. 7.15 Le zing over R.K. Reclasseering. 8 11.Con cert door het Salon-orkest onder leiding van M. v. 't Woud. B. de Groot, bas. 9.30 Persberichten. 11.Gramofoonpl. 12. Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestcon cert. 3.25 Berichten. 3.30 Voetbalmatch Ar- senalAston Villa. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten 7.Sportber. 7.05 Pianospel door Laffitte. 7 20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Lezing. 8.05 Gramofoonplaten. 9.20 Berichten. 9.35 Be richten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Orkest. 5 Robertson, bas. T. C. Sterndale Bennett, zang. W. H. Squire, cello. D. Jenkins en S. Tarri, liedjes. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 9.20 Or kestconcert en piano. 12.50 Gramofoonpl. 4 05 Kinderuurtje. 5.05 Concert. 6.50 Gra mofoonplaten. 9.05 Concer1- Vocale en in- strum. solisten. Declamatie. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3510.05 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Or kestconcert. 3.30—4.05 Gramofoonplaten. 4.505.50 Gramofoonplaten. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. 11.20—12.20 Dansmuziek. (Gramofoonpla ten). Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra- niofoonplaten. 2.20 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.20—8.20 Or kestconcert. 8.459.15 Liederen. 9.30 10.10 Concert. Trio. 10.1011.35 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. Zeesen, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.20 —6.50 Gramofoonplaten. 9.501.20 Berich ten. 1.202.20 Gramofoonplaten. 2.20 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50 7.20 „Tausend und eine Nacht". Operette in 2 bedr. Muziek van Joh. Strauss 9 50 Berichten. Daarna tot 11.50: Dansmuziek. GEVONDEN VOORWERPEN Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 3, 4, 5 en 6 November 1930. Dameshandschoen, sleutels, colliertje, ijzeren bout, actetasch, boekje en pak inh kranten. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 3, 4, 5 en 6 November 1930. Portemonnaitje en rozenkrans in étui, J. Wokke, Westerweg 312; bel. merk, Feken, Ritsevoort 26; dameshandschoen, E. Klün- nen, Laat 148; damehoedje J. Booij, Kin- heimstr. 23; portemonnaie m. inh., C. Bus sen, Tuindw.str. 3, jas, J. de Jong, le Ka belstr. 29; bel. merk, H de Groot, Ged Baansloot 18; dameshandschoen, R. Gene- faas, Verdr. Oord 57; idem, L. Medder Van AL1CE CAMPBELL Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 63) ,,'t Spijt me dat ik je stor-u moet Thé- rC;e, maar weet je het adres van Arthur Holliday?" In haar oogen kwam iets mistrou- wends, maar hij verdreef haar vrees door vriendschappelijk te zeggen: „Ik wou hem alleen het adres van zuster Rowe vragen, hij bracht haar thuis." „Dat wist ik niet", zeide zij, „ik geloof dat hij in de Carlton logeert." „Dank je, dat is al wat ik weten wil de." Toen hij zich omdraaide ging ze snel naar hem toe en haar beide handen op zijn schouders leggende zeide ze: „Ro- ger, waarom blijf je toch zoo omhaspe len, waarom ga je niet naar bed; je weet dat je op deze wijze gevaar loopt?" Ongeduldig maakte hij zich los: „Tob nu maar niet over mij Thérèse, ik ben niet zoo ziek dat jij je bezorgd behoeft te maken". Hij hoopte dat hij niet lomp was ge weest, maar hij verlangde zoo om weg te komen. Hij zag de groote kraaloogen van Aline strak op zich gevestigd en hij begreep dat zij en Thérèse hun gevolg Overdiestr. 29; ring, P. de Groot, Vlasweg 13, Bergen; zakkammetje in étui, Postkan- foor; bel. merk, N. de Vries, St. Anthonius- ftr- Bergén; rozenkrans, M. Beemsterboer, Hofstr. 20; onderjurk, Mej. C. Dekker, Wes- terburgstr. 6; rozenkrans in étui, F. Ver meulen, Westerweg 82; portemonnaie m. inh. L. Plas, Payglop 15; insigne, G. Spanjaard, Langestraat; rozenkrans, G. N. Meijroos, Laat 123; rijwieltasch, Koeman, Dijkgraaf straat 30; hoes v. autolfand, P. den Otter, Zuiderhoutlaan 19; kinderportemonnaie met inh., A. Blokdijk, Gashouderstr. 1; bankbil jet, Koetsveld, Houttil 30; gummibal, P Kalb, le Landdwarsstr. 28; muntstuk, W Smit, Molenstr. 8; portemonnaie m. inh. KL Bloedjes, Klein Dorregeest, Uitgeest; rozen krans in beursje, Ranzijn, Luttik Oudorp 74 EGMOND AAN ZEE. Naar aanleiding van een rapport van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland betreffende eventueele overname van het Gemeentelijk Electri- ctieitsbedrijf heeft de directeur der Ge meentebedrijven een drietal adviezen verstrekt aan het college van B. en W. waartaan we het volgende ontleenen. Na kennisneming van de in het rap port vermelde voorwaarden, waarop 1e Provincie genegen is het G. E. B. over te nemen, zal men tot geen andere con clusie kunnen komen dan dat de Pro vincie van meening is, dat het Gemeen tebestuur van Egmond aan Zee zich in de handen mag wrijven wanneer het zonder financieele stroppen van haar Electriciteitsbedrijf afkomt. Wanneer wordt teruggegaan tot den tijd van stichting van het Electr. bedrijf in deze gemeente in 1918, dan zal het Gemeentebestuur zich herinneren, dat de Povincie zich op 't algcmeene stand punt plaatste, dat de gemeente zelf voor de distributie vaa den electrischen stroom moet zorgen, omdat zij de behoef ten van haar inwoners kende zooals geen ander. Het gevolg daarvan is geweest, dat de gemeente Egmond aan Zee op het meest ongunstige moment zich de zeer hooge uitgaven heeft getroost om een distributienet te bouwen, dat bovendien door de tijdsomstandigheden zeer min derwaardig was. Het kon dan ook moei lijk anders, of in den beginnen moest bij hooge stroomverkoopprijzen een, voor een kleine gemeente als Egmond aan Zee, niet onbelangrijk bedrag van gemid deld 2500 per jaar worden bijgepast De volgende jaren kon met nog hooge prijzen het bedrijf in evenwicht worden gehouden en eerst gedurende de laatste paar jaren was bet mogelijk bij prijzen, niet hooger dar. de provinciale tarieven voor levering aan huis, een winstsaldo te bereiken van 2500 per jaar. Sinds de oprichting van het G. E. B. is dus de jaarlijksche exploitatie uit komst reeds 5000.— gunstiger gewor den, terwijl tevens het bedrijf in normale banen is gekomen. Beschouwen we dit in verband met de h ofdpunten van de voorwaarden tot overname, waarin wij zien, dat de pro vincie het G. E. B. wenscht over te ne men „mal uit, mal thuis", d.w.z. het restant van de kapitaalrekening van het G. E. B. wordt door de provincie aan de gemeente betaald en de loopende schul den Aan het G. E. B. worden voldaan, terwijl daarmede de provincie in eigen dom verkrijgt alle bezittingen en vor deringen, incl. kas- en banksaldo van het G. E. B. Van eenige vergoeding voor geleden verliezen in de voorgaande jaren noch voor winstderving voor de komen de jaren is sprake. Gezien het gemiddel de winstcijfer der laatste jaren ad 2500 bij thans nog geldende te hooge stroom- inkoopprijzen welke voor dit G. E. B. tenminste 2500 boven normaal liggen, zou deze vergoeding toch zeker niet minder dan 100.000 mieten bedragen. Hierbij is dan nog buiten beschouwing gelaten het feit, dat de gemeente, dank zij een opbloei van het badbedrijf in economisch opzicht vooruitgaande is en de mogelijkheid zeker niet uitgesloten, dat in de volgende jaren de bedrijfsuit- komsten nog aanzielijk gunstiger kun nen worden. Uit dit oogpunt beschouwd is ook het tijdstip om over verkoop van het G. E. B. te onderhandelen (be schouwd van de zijde der gemeente) on juist. B. en W. deelden den leden van de Raad het volgende hieromtrent mede: trekkingen maakten over zijn groote be langstelling in Esther. Na den dood van zijn vader voelde hij zich een vreemde in huis; hjj zou er niet lang blijven. Hij belde hotel Carlton op, maar hij vernam dat kapitein Holliday, hoewel hij er lo geerde, den heelen dag afwezig was ge weest. Hij moest dus wachten tot Esther van zich deed hooren en ze zou zeker wel gauw zeggen wat ze hem voor be langrijks had mede te deelen. De dag ging voorbij, geen bericht. Misschien had ze per slot geoordeeld dat er toch niet zoo'n haast bij was, maar Roger vond hierbij geen vrede. Hij vond het ook vervelend, dat Holliday Esther had weggebracht. Er was geen 'eden waar om hij dit niet doen mocht, maar Roger vond het brutaal. Roger had het land aan Holliday, hij keurde zijn overkomen voor de begrafenis af. Thérèse had hem gezegd in dat onderhoud, dat Esther on derbroken had, dat zij hem weg had ge stuurd en daar was hij weer, rondloo pend met een air alsof het huis van hem was, en het lichaam van den ouden man was amper koudEn nu had hij Es ther weggebracht, niemand wist waar heen. Het was te veel voor een mensch om te dragen. Toen Chalmers hem om acht uur zijn diner op een blad boven bracht, vroeg Roger hem wat zuster Rowe precies ge zegd had. „Alleen dat ik u dadelijk wekken moest en u zeggen dat ze u dadelijk spreken moest, dat het van groot belang Wij hebben de eer Uw college drin gend te adviseeren het electriciteitsbe drijf onzer gemeente ni e t over te doen aan de provincie, zulks op de volgende gronden: 1«. Niet wenschelijk is provinciale concurrentie voor het gemeentelijk gas bedrijf; 2o. Er is geen reden om het bedrijf van de hand te doen, daar het de laatste jaren winst oplevert (de laatste paar jaar circa 3000) 3o. De waarde van het gemeentelijk bedrijf kan, in verband met deze winst gevoegelijk op 100.000 geschat worden, bij een totale schuld van ond 47000. De provincie wenscht herivoor niets te be talen. 4o. Het thans aan de gemeente door d provincie in rekening gebrachte stroominkooptarief is onbillijk. Het is zeker niet uitgesloten dat dit in de toe komst zal veranderen, waardoor de ge meente haar gebruikers ook billijker zal kunnen bedienen; 5o. De voorstellen van de provincie be treffende het personeel zijn onaanneme lijk. Salarisverlaging voor de verschil lende ftinctionnarissen is niet verdedig baar. De gemeente zou hen jaarlijks rond 2000 moeten uitkeeren. Dit zou aldus een vaste jaarlijksche verliespost betee- kenen 6. Zoowel de gasfabriek met 5000 K.W. als de waterleiding met 20.000 K.W. jaarverbruik, zijn aanzienlijke afnemers van het electr. bedrijf. De winst op dezen stroomverkoop zou zonder meer cadeau gedaan worden aan de provincie. Deze winst bedraagt 1000 per jaar. 7. Het door het P. E. N. vastgestelde tarief zal voor 60 der verbruikers minder voordeelig zijn dan het gemeentelijk tarief. 8. Deze tarieven worden slechts voor 15 jaren gegarandeerd, doch evenmin bij gemeentelijke exploitatie is het aan te nemen, dat de larieven die de laatste jaren dalende zijn, in de volgende jaren verhoogd moeten worden. Na deze 15 jaren zou bij provinciale exploitatie de gemeente echter geen in vloed op de prijzen van de provincie kunr.en doen gelden. 9. Het eenige voordeel, de ta riefsverlaging voor circa 40 pet. der ver bruikers, bestaat, afgezien van andere risico's, slechts zoolang men niet ver huist. Zoodra dit wel het geval is, wordt het prov. tarief niet meer berekend naar het vroegere verbruik, doch wordt een nieuwe overeenkomst getroffen. Het staat te bezien of de provincie deze gelegenheid niet zal aangrijpen om de tarieven minder voordeelig te maken. Resumeerende komen wij tot de vol gende conclusie: Voor de gemeente levert overdoen van het bedrijf alleen nadeel en op, immers: 1. Voor het bedrijf ontvangt de ge meente niets. 2. De gemeente staat af de winst van 3000 per jaar. 3. De gemeente staat af het banksaldo van het bedrijf, groot pl.m. 8000. 4. De gemeente moet er bij leggen de salarisvergoeding van rond 2000 per jaar. 5. De gemeente loopt risico wat betreft het gasbedrijf. 6. Het bedrijf rendeert de laatste ja ren zoodat mettertijd de provincie zeker meer zal willen bieden dan thans. Het tijdstip van overname is dus al zeer slecht gekozen. Het voordeel zou zijn voor de ge bruikers. Dit betreft echter slechts 40 van hen. Bovendien slechts zoolang zij niet verhuizen en voor hoo.gstens 15 jaar. Bij de gemeente is tariefsverlaging binnen afzienbaren tijd te voorzien. Van deze 40 pet, draagt een groot ge deelte weinig of niets bij in de belastin gen. ijTenslotte is nog een bijkomstig na deel dat de gemeente geen invloed meer kan uitoefenen op den gang van zaken van het bedrijf, hetgeen bezwaren kan opleveren bij gewenschte uitbreiding Redenaars en Zangers prefereeren B0RSTPAST1LLE5 50 cl per doos alleen bif Apothekers en Drogisten. was. „Hoe was zuster Rowe?" „Heel opgewonden meneer, alsof iets haar van streek had gebracht. Ze kwam uit de jassenkamer en ik dacht dat ze misschien getelefoneerd had." Roger dacht na over het antwoord, maar kon er niets van maken. „Je weet zeker niet waarom ze zoo plotseling weg ging, Chalmers?" „Neen mijnheer, ik was er zoo ver baasd over, even verbaasd als toen ik hoorde dat Hij maakte zijn zin niet uit en scheen spijt te hebben over zijn woorden. „Ga door Chalmers, wat wilde je zeg gen?" „O, niets bijzonders meneer. Vrouwen kletspraatjes en nog wel Fransche klets praatjes, mijnheer." Scherp keek Roger hem aan. „Dat doet er niet toe. Ik sta er op, dat je me alles vertelt wat betrekking heeft op zuster Rowe". „Dat doe ik liever niet mijnheer, het ontviel me, dat spijt me". „Chalmers, nu je a gezegd hebt, moet je ook b zeggen; vooruit er mee." „Heel goed mijnheer, maar u moet er niet te veel waarde aan hechten. Een van de dienstboden, Marie, ging om half vijf een brief op de bus doen en toen ze terugging, kwam ze de auto van den ka pitein tegen." „Ja, ga door." „Ze zeide dat de auto heel snel reed en toen hij langs haar kwam zag ze dat V&dL van het laagspanningsnet in buitenwij ken met het oog op de grondexploitatie van de gemeente. De gemeente staat alleen voordeelen af, krijgt daarvoor niets in de plaats terwijl voorts de gevolgen van deze transactia ,die voor de gemeente als zoo danig niet anders dan nadeelig kunnen zijn, niet te overzien zijn. NOORD-SCHARWOUDE. Woensdagavond werd vanwege de tuin- bcuwvereeniging „De Eendracht" te Oud karspel en de tuisbouwvereeniging „Tuin bouwbelang, alhier de eerste lezing op tuin bouwgebied in dit seizoen gehouden in de groote van „Concordia", alhier. Een vrij tal rijk publiek, hoofdzakelijk bestaande uit de leden der beide vereenigingen, waren aan wezig. De w.n. voorzitter van de vereeniging „Tuinbouwbelang", de heer Ootjers, opende met een hartelijk woord van welkom in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer H. Balk Wz. te Amsterdam, ver tegenwoordiger van de V.V.V. Vereenigde Kalimaatschappij, Landbouwkundig bureau. Spr. uitte zijn genoegen over de goede op- komst, daar de verdachting in dezen tijd van. kool thuis halen, niet zoo groot was. Spr. verheugde zich er over, dat zoovele jongeren aanwezig zijn, daar het wel van het grootste belang is, dat de jonge menschen worden in gelicht over de vraagstukken op tuinbouwge bied. Spr. riep ook nog een woord van welkom toe aan de heeren tuinbouwleeraren en ande ren hier aanwezig, alsmede aan de pers. Spr. deelde mede, dat de voorzitter van tuinbouwbelang de heer Barten verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Balk, die als onderwerp had gekozen „Be mesting, speciaal kalibemesting in den tuin bouw". Spr. begon met te zeggen, dat het zijn be doeling was een beknopte lezing te geven, omreden het onmogelijk is in een kort tijdstip de geheele bemesting te behandelen. Ook zul len eenige films ter toelichting vertoond wor den. Spr. stelde de vraag, waarin, waarmede en hoe men kalibemesting moet toepassen. Het doel s een verhoogde opbrengst van het be drijf. Dit is noodig, daar de bedrijfsinkomsten geen gelijken tred houden met de bedrijfsuit- gaven. Door doelmatige bemesting kan een meerdere opbrengst verkregen worden. Men onderscheidt 2 hoofdgroepen van be mesting, n.1. de natuurlijke, welke bestaat uit stalmest, bagger enz. en ten tweede de kunst mest. Het gebruik van kunstmest neemt jaar op jaar toe, wat dan ook een uitbreiding van den tuinbouw tengevolge heeft gehad. Er zijn vier verschillende voedingsstoffen, n.1. stikstof, phosforzuur, kali en kak. Hoewel kleigrond van natuur rijk aan kali is, is tegenwoordig deze grondsoort even arm aan kali als zandgrond. Wat deze streek betreft, hebben aardappelen en kool veel kali noodig. De ervaring heeft geleerd, dat bij proefvel den een sterke kalibemesting een betere teelt mogelijk maakt. Ook in deze omgeving, n.1. te Broek op Langendij-k zijn proeven genomen en is ge bleken, naar mate meer kali wordt gegeven, de opbrengst stijgt. Een gedeelte zonder kali bemesting gaf de helft minder opbrengst. Bi; branderigheid in de kool komt tot uiting, dat kaligebruik hier van de oorzaak is. Ook bij proeven met vroege aardappelteelt komt dui delijk het verschil in opbrengst, bij al of geen kaligebruik, tot uiting. Ter voorkoming van beschadeging door chloor bij vroege aardappel- en koolteelt is het mogelijk patentkali of zwavelzuurkali le gebruiken. Dit zijn chloorvrije meststoffen Naast een goede sorteering en verpakking der tuinbouwproducten is het van belang de kwaliteit zoo hoog mogelijk op te voeren. Voor vroege aardappelen is een hoeveelheid zuster Rowe, die vlak naast den kapitein zat, haar hoofd op zijn schouder liet rus ten. Dat is alles mijnheer en ik vertel het niet graag over, hoewel het niets te beduiden kan hebben". „Neen, zeker niet, Chalmers, maar het verklaart mij niet wat ik weten wil." Hij had onverschilligheid voorgewend bij het verhaal van Chalmers, maar hij voelde zich diep geschokt en ontgoo cheld. Had hij zich zoo in dit meisje vergist, en had ze ook twee kanten? De eenc steeds naar hem toegekeerd en de andere volstrekt niet ingetogen. Maar geen waarde hechten aan dergelijke dienstbodenpraatjes. Marie had zich misschien vergist of het verzonnen. Hij kende Esther en wilde niet toegeven aan zijn achterdocht. En toen dacht hij, wel ke man kent ooit een meisje goed, en eigenlijk moest hij zeggen: welke man met geld. Komt het niet dikwijls voor, dat een meisje tracht een man te beha gen, terwijl het een ander is die haar aantrekt? Eu Esther had gezegd Holli day aantrekkelijk te vinden. En toen die keer, dat hij hen had gezien, elkaar diep in de oogen kijkend. Hij had toen aan een begin van een flirtation gedacht. Waarom zou Esther ongevoelig zijn daarvoor Kon ze niet een verborgen neiging hebben voor den hooghartigen Arthur En Esther, hij zag haar voor zich met haar eerlijke, klare oogen en haar bijna jongensachtigen, eenvoudigen oogopslag. Hoe kon hij haar verdenken, zij kon niet intrigeeren; hij had haar zoo kunstmest van 1000 tot 1200 K G. per H A. noodig, bij nateelt kan dit verhoogd worden tot 1600 K.G. en meer. Bij tomatenteelt onder glas kan men zelfs gaan tot 3000 K.G. per H.A. De kali-industrie is in hoofdzaak gevestigd in Duitschland en Frankrijk. Het syndcaat wat tusschen deze landen tot stand is gekomen, geeft 97 van het wereld- verbruik. Het vorige seizoen werden in ons land 42000 wagons kali ingevoerd. Dez< hoeveelheid is nog maar zeer gering als mei: bedenkt, dat aan kunstmest ongeveer 140001 wagonladingen ingevoerd worden. Men zegt dat de prijs der kali hoog is. De bedrijfsin komsten maken het misschien wel eens onmo gelijk kali te koopen, doch als men bedenkt dat ondanks het verdubbelde indexcijfer dt prijs der kali gelijk is aan die van voor den oorlog, komt spr. er toe te zeggen, dat df prijs niet hoog is. Hierna werd overgegaan tot het vertoonen van eenige films, waarin een beeld werd ge geven van deze grootsche industrie. Voorts worden eenige komische films vertoond, welke een propagandistisch doel beoogen voor kali bemesting. Het slot van de film zegt, dat kali geeft kwantiteit en kwaliteit. Eenge vragen werden den spr. nog gesteld, waarna de voorzitter een woord van dank aan den spreker en den opgekomenen tot sluiting overgaat. OTERLEEK. Donderdagavond te half zes had hier tet plaatse een aanrijding plaats tusschen een tweetal auto's. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eene wagen kon op eigen kracht verder gaan. de andere moest op sleeptouw worden genomen, wegens een gebrek aan de stuurinrichting. HEILOO, De rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje*' opende Woensdagavond haar seizoen-voorstel ling met een opvoering van „De Avonturier", een spel in 4 bedrijven door Everwijn, onder re gie van den heer P. van 't Veer. Zooals gebruikelijk is, was de groote tooneel- zaal van „De Rustende Jagertot de uiterste hoeken bezet. De korte inhoud van het stuk is de volgen de: De fabrikant Marschal heeft een zoon, die op 15-jarigen leeftijd de wereld is ingegaan en die een avontuurlijk leven heeft geleid. De va der heeft berouw, dat hij driftig is geweest en zijn zoon de deur heeft gewezen. Om zijn zoon terug te krijgen, heeft hij zich in verbinding gesteld met Salomon Vauteur, een „zaakwaarnemer" ,die wordt bijgestaan door Sabina, zijn lieve vrouw, en de fabrikant kon moeilijk een beter keus doen om zijn cen ten kwijt te raken. Na veel teleurstelling wordt na 20 jaar de zoon „gevonden of liever men schuift een avonturier op zijn plaats, die door den vader en vooral door diens lieftallige dochter Ninette liefderijk wordt ontvangen en de fabriek tot bloei brengt. Men zal begrepen hebben dat de avonturier, die een edele werkzame jongen blijkt te zijn, zich met Ninette verloofde. Eindelijk komt ook de echte zoon, en is het bedrog dan uit? Neen, want de echte zoon blijkt een avonturier en gaat weer heen om zijn avontuurlijk leven verder te leven, terwijl de ander de liefde van allen wint. De uitbeelding der tooneelen was uitstekend. Het interieur van het kantoor van den zaak waarnemer Vauteur, een zaakje van den der den rang, was geheel af. De creatie van Salo mon Vautour (de heer v. 'tVeer) en mevrouw Sabina (mevr. Renesvan Gemeren) kon moei lijk beter. Nog nooit hebben we den heer van 'tVeer, die bijna 40 jaar optreedt, beter gezien. Marschal (de heer C. Vennik) had zich goed in zijn rol ingewerkt, maar we zien hem toch lie ver in het komische genre. Ninette (mej. J. Bood) was een aardige verschijning, haar spel was goed en meermalen uitstekend. Pipo Conard, de heer Jb. v. d. Kommer Jr., de eerst» verloofde van Ninette, was als de jongeling die vertrouwd. Zij was het eenige meisje, dat hij zich tot vrouw zou wenschen et» zijn aangeboren voorzichtigheid, de dood van zijn vader en zijn eigen onwel zijn hadden hem belet haar de groote vraag te doen. Nu dit alles achter den rug was zou hij het haar vragen. Verbeeld je, dat hij haar gevraagd had en zij had hem aangenomen zonder liefde, en dat hij dit te laat gemerkt zou hebben. Hij balde zijn vuist en bezeerde zijn gewon den duim, de wond begon weer te bloe den, maar het kon hem niets schelen. De meest tegenstrijdige gedachten spookten hem door het hoofd, hij kon niet slapen en den volgenden dag was hij bepaald zieker. Hij. pruttelde niet te gen toen Dido met den dokter binnen kwam en hij met een streng dieet zijn bed moest houden. Waarom zou hij hun zin niet doen, ze gaven hem goeden raad en hij was dom geweest. Een uur later ging hij evenwel naar de telefoon om het hotel Carlton op te bellen. Kapitein Hol liday was nog niet teruggekomen. Dat was olie op het vuur. Dus was ze met dien kerel meegegaan en had hier of daar den nacht met hem doorgebracht- Dus het was waar, allerlei kleinigheden, die hij zeer vergroot zag, schoten hem te binnen als even zoovele bewijzen tegen Esther. Hoe gelukkig, dat hij het bij tijds gemerkt had. Hij moest dankbaar zijn, maar hij was het niet. Hij was diep e"e"dlS- (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5