AlkmaarsclK ConranL Gemeenteraad van Alkmaar. Henderd twee en dertigste Jaargang. Vrijdag S Voveniber No. 263 1930. (Vervolg). Voorstel betreffende een ingekomen adres inzake de exploitatie van het ge bouw van de Korenbeurs. B. en W. berichten, dat zij niet voorne mens zijn een eigen exploitatie van een loka liteit in de Graanbeurs met verlof voor ver koop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank te bevorderen. Het thans verleende verlof is in de Korenbeurs geves tigd in verband met een later ingetrokken aanvragen van den heer W. Mooy, om al daar een gezelschap te doen optreden. De heer Geels oordeelde, dat het adres zijn oorsprong vond in het bekend maken van bijlage 119, waarin vermeld werd, dat de Graanbeurs door het college voor an dere doeleinden verhuurd kon worden. Het kwam hem dus ook begrijpelijk voor, dat adressant het verzoek deed om zijn be langen beschermd te krijgen. De vraag gaat verder: Zij erkennen, dat er een algemeen belang is om de graanbeurs aan andere belangen dienstbaar te maken en vragen daarover overleg. Spr. mist daar over en dit is toch de kardinale vraag, iets in de bijlage. Spr. vraagt of het college toch wil ver huren in afwachting van aanvragen en meent, dat dit niet veel verschilt van het be vorderen van exploitatie. Spr. vroeg inlichtin gen. Hij ziet in het geval een middenstands- belang, omdat reeds meermalen de gemeentc- irfgreep in datgene, waarin het particulier initiatief voldoende voorziet. De gemeente mag met gemeentegeld par ticulieren geen concurrentie aandoen en spr verzoekt B. en W. alvorens tot exploitatie over te gaan voeling met adressant te houden. Dit ligt ook in de lijn van den tijd. - De heer T h o m s e n betoogde, dat de koffiehuishouder, de heer Mooij, lid van den bond, het verzoek om de beurs te huren, had gedaan. "B. en W. vroegen het verlof aan en nu komt de bond en de heer Mooij trok zich terug. Dit is ook een mal geval. Er zijn geen plannen en overleg is dus niet noodig. Spr. wil wel overleg toezeggen als'het plan er zou komen om er een buffet iB te richten. Deheer Geels was door dit antwoord niet bevredigd. In bijlage 93 blijkt dat er wel plannen zijn. Spr. citeert deze bijlage. Het kwam hem voor, dat hier wel sprake is van het ingrijpen in de belangen van een groep middenstanders. Spr. meent, dat men de graanbeurs wel degelijk wil openstellen voor andere zaken. De voorzitter: De landbouwtentoon stelling. De heer Geels heeft geen bezwaar fegen feestelijkheden, waarin het particulier initia tief niet voorziet. Bij spr. gaat het om hét vprzochte overleg. De heer T h o m s e n heeft niet bedoeld, dat de graanbeurs niet verhuurd mag worden zonder overleg met den bond. Wel wil hij overleg plegen, als het plan komt om op de bpurs een buffet in te richten. De heer B o n s e m a wijst er op, dat de bijlagedoor den heer Geels aangehaald, reeds is aangenomen, zonder stemming z. i. poogt de heer Geels terug te komen op een genomen besluit. De voorzitter verklaarde de zaak hierop afgedaan Voorstel tot uitbreiding van het aantal leervakken aan de openbare school voor Lager Onderwijs. Voorgesteld wordt voor het aanschaffen van leermiddelen 200 beschikbaar te stel len om het rekenen aan de Ulo-school meer in de richting van het handelsrekenen te oriënteeren. De voorzitter herinnert aan een ter zake betrekking hebbend adres. Spr. heeft met de leeraren en den directeur van de Handelsschool vergaderd. Spr. had geen be zwaar voor de Handelsschool gezien en ge- hsopt de partijen tot elkander te brengen. Dit lukte niet. Het bestuur van de veree- niging voor leeraren bleef gevaar voor het Handelsonderwijs zien. In de commissie van onderwijs besprak spr. de zaak en de meerderheid was van oordeel, dat er geen aanleiding was het voorstel te wijzigen. Men moet dit voorstel niet te geweldig zien. Hoogstens wordt 2 u. in de week boek houden en handelsrekenen gegeven. Op een Handelsschool heeft men daarvoor 10 en 6 uur. Maak de zaak niet grooter dan hij is. Spr. begrijpt, dat de raad gevoelig is voor de Handelsschool, doch meent, dat men daar door een andere school niet mag drukken, drukken. Mej. Care ls had er in de vergadering van de commissie op gewezen, dat er reden voor vrees was. Het gaat echter slechts om dé beginselen van het handelsrekenen en spr. ziet dan ook in het voorstel voor de Han delsschool geen gevaar, mits naar buiten het verschil in dit onderwijs voldoende op de scholen bekend wordt gemaakt. Spr. vraagt of B. en W. kunnen toezeggen, dat daarover mettertijd een brochure zal worden uitgegeven. De heer Vogelaar had zich in de com missie voor de bijlage verklaard. Hij gelooft, dat de vereeniging van leeraren er zelf te veel gewicht van heeft gemaakt. Men heeft voor het behoud van de Han delsschool gestemd, doch deze mag zich niet ontwikkelen door een behandeling als een kasplantje. Goede motieven zijn er voor de invoering van het handelsonderwijs op de Ulo-school. Spr. gaf dit nader aan. De heer Woldendorp sloot zich bij het betoog van den heer Vogelaar aan Het was hem in de praktijk opgevallen, dat leer lingen van de bijzondere Ulo wel en die y^n de openbare geen inzichten toonden in "*t elementaire handelsonderwijs. De heer Go vers had zich in de com missie zijn stem voorbehouden omdat hij ge baar vreesde voor de Handelsschool. Nu hij de laatste brochure daarover heeft gelezen is spr. het met den heer Vogelaar eens. Hij zal voorstemmen met een waarschuwing de Handelsschool geen concurrentie aan te doen. De heer Bakker had zich tegen de plannen niet verzet omdat het de le begin selen van handelsonderwijs betrof en geen concurrentie met de Handelsschool. Hem was gebleken, dat het onderwijs zich al ver vormd had naar het handelsrekenen. Zijn bezwaar is, dat er voor gezorgd wordt, dat het geen concurrentie met de Ffandelsschool wordt. Spr. zal onder die voorwaarde voor de bijlage stemmen. De heer Kees om gaf een uiteenzetting waarin hij technisch belichtte, dat men van de zijde der Handelsschool de zaak te zwaar had gezien. Met het oog op de algemeene ontwikkeling, dient het voorstel algemeen te worden toegejuichd. Spr. gelooft, dat het zelfs tot bevordering van het volgen van het onderwijs aan de Handelsschool zal leiden. De heer S i e t s m a verheugde zich over het voorstel van B. en W. Spr. herinnerde aan de lezing van den heer Lobsteijn en sloot zich aan bij het betoog van den heer Keesom. De voorzitter verheugde zich er over, in de raad geen bestrijding van het voorstel te hebben ontmoet nu men zich met zijn zienswijze vereenigt. In antwoord aan mej. Carels zegt spr. toe, dat hij alles zal doen om goede voorlichting te geven en zegde een circulaire ook aan de andere toe. Ook wilde hij medewerken aan een verzoek van den heer Bakker om het hoofd een wenk te geven, dat hij met de uit breiding van het handelsonderwijs niet te ver moet gaan. Tevens wees hij er op, dat het voordeel is, dat men dan van de Ulo in de k4e las van de Handelsschool kan komen. Het voorstel werd hierop z.h.st. aange nomen. Aanbieding van de Gemeente-rekening over 1929 en van de afzonderlijk beheer de takken van dienst over dat jaar. De inkomsten van de gewone dienst be dragen 3.374.912.74, de uitgaven 3.273.944.52, batig slot 100.968.22. De uitgaven van de kapitaaldienst bedra gen 2.160.890.84, de inkomsten 1.361.998.03, nadeelig slot 798.892.81. In handen van de betreffende commissie. Bijzonder Lager Onderwijs tweede drie- jaarlijksche afrekening (1925 t.m. 1927) Christelijke school. In bijlage No. 120 schrijven B. en W.: Het Bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs alhier wendde zich bij adres d.d. 16 October j.1. tot Uwe Vergadering met het verzoek het totaal bedrag, waarop die Vereeniging als gemeen telijke vergoeding krachtens artikel 101, le lid, der Lager Onderwijswet 1920 voor hare school voor gewoon lager onderwijs aan de Doelenstraat over de jaren 1925 tot en met 1927 aanspraak heeft, welk bedrag de Raac! bij besluit van 25 September j.1. (bijlage nr 31) vaststelde op 17215.77, alsnog te ver- hoogen met 1455.84 en te brengen op 18671.61. Op dit adres spoedshalve dienende van be richt en raad deelen wij mede, dat genoemd bedrag van-/ 1455.84 bestaat uit door het bestuur aan kweekelingen met akte, aan de school verbonden, verleende toelagen als zoodanig, over 1926 in totaal 443.34 en over 1927 1012.50 bedragende. Krachtens Koninklijk Besluit van 1 Augustus 1928, nr. 78, komen deze toelagen in aanmerking bij de berekening van bovenvermelde vergoeding en moeten zij geacht worden te behooren to: de „andere uitgaven ter verzekering van den goeden gang van het onderwijs", genoemd in artikel 55, onder o, der Lager Onderwijswet 1920. Aangezien de uitbetaling van deze toela gen voldoende door kwitantiën is gestaafd, stellen B en W. voor het desbetreffend be sluit te nemen. Conform besloten. Voorstel tot aankoop van een waren huis en verhuring van onroerende goe deren in de Zuiderhoutlaan. Voorgesteld wordt te besluiten: I. van den heer J. Twisk alhier, aan te koopen het zich op het kadastrale perceel, gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 2057, be vindende warenhuis, met pompinstallatie en betonnen bak voor den prijs van 350 in totaal II. aan J. Twisk voornoemd te rekenen met ingang van 1 October 1930 tot Kerst mis 1930, te verhuren de woning Nieuw- poortslaan nr. 161, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie E, nr. 2057 gedeelte lijk, voor den prijs van 9 per week, onder de door Burgemeester en Wethouders met den huurder nader overeen te komen voor waarden III. de bij raadsbesluit van 24 Juli 1930, nr. 24, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten dezer provincie bij besluit van 6 Augus tus 1930, nr. 39, van J. Twisk alhier (en consorten) aangekochte perceelen grond, voorzoover deze niet reeds verhuurd zijn, en de onder II bedoelde woning, met ingang van Kerstmis 1930, gezamenlijk of afzonder lijk, op door Burgemeester en Wethouders nader te stellen voorwaarden, in het open baar te verhuren voor den tijd van ten hoogste 4 jaren. Als voren. Voorstel tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politieverordening in verband met het gebruik van trekhonden- Voorgesteld wordt de volgende wijziging vast te stellen: Artikel I. a. Artikel 177 bis der Algemeene Politie- vereordening der gemeente Alkmaar (ge meenteblad nr. 381), gelijk deze sedert is ge wijzigd, wordt gelezen: Het is verboden op de openbare wegen, gelegen binnen het gedeelte der gemeente, dat door Gedeputeerde Staten van de toepas sing van het Reglement op de wegen in Nrd - holland is uitgezonderd, te rijden op of in een met één of meer honden bespannen voer tuig. b. Na artikel 177bis wordt in genoemde Algemeene Politieverordening ingevoegd een tiieuw artikel luidende: Artikel 177 ter Houders van hondekarren zijn verplicht te voldoen aan het hun door of vanwege Burgemeester en XX ethouders schriftelijk ge geven bevel om hun karren met honden en tuigen en met geleide op de in het bevel aan gegeven plaats en tijd ter keuring aanwezig te doen zijn. Alsvoren. Voorstel tot aankoop en verhuring van gronden nabij de Nieuwpoortslaan en de Zanderswtg. Voorgesteld wordt te besluiten: A. 1. van J. Dekker en R. Rus voornoemd, aan te koopen respectievelijk de bovenom schreven onroerende goederen, sub a, ka dastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 3086 gedeeltelijk, groot ongeveer 0.03.90 H.A., en sub b, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E, nr. 1687, groot ongeveer 0.90.40 H.A., voor den prijs van 2.50 per c.A.; 2. van P. Verhoeve Pzn. voornoemd, het onder c. omchreven perceel tuingrond met opstal, kadastraal bekend gemeente Alk maar, sectie E., nr. 2664, groot ongeveer 0.53.47 H.A., tegen den prijs van 2.50 per c.A., met inachtneming van het bovenbe doelde, onder nader aangegeven voorwaar den. Alsvoren. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan het rijk inzake de kosten der verbetering van het voetpad aan de Westzijde van den Kennemerstraatweg. In bijlage 128, die wij in extenso publi ceerden, stellen B. en W. den Raad voor, thans op den bovenaangegeven voet mede te werken tot de verbetering van de voetpaden van den Kennemerstraatweg tusschen de Re gulierslaan en de Vierstaten, en derhalve de helft van de kosten van de verhoogde voet paden aan beide zijden van dit weggedeelte, en van de extra verharding daarvan tot een bedrag van ten hoogste 4800.zoomede een bedrag van 6000.ten behoeve van d»n aankoop van voortuinen voor gemeente rekening te nemen en deze kosten voor de verbetering der trottoirs nader bij suppletoire begrooting te regelen. Als voren. Voorstel tot verkoop van grond aan de Waterschapsstraat. In bijlage 134 die wij in extenso publi ceerden stellen B. en W. voor aan den heer J. Mier alhier te verkoopen een op den hoek van den Boczemsingel en de Waterschaps straat gelegen stukje gemeente grond ter grootte van 47 vierkante meter te verkoojjen voor 6 per vierkante meter. Conform besloten. Begrootingen der bedrijven en goedkeuring van rekeningen van instellingen en vereenigingen van 1929. In bijlage No. 130 schrijven B. en W.: Wij bieden U hierbij ter vaststelling en goedkeuring aan de in onderstaand besluit nader vermelde suppletoire begrootingen van bedrijven en rekeningen van vereenigingen en instellingen over 1929. Het onderzoek van deze stukken heeft tot geen op- of aanmerkingen aanleiding ge geven. In overeenstemming met het mede ter in zage gelegde advies van de Commissie van bijstand voor de financiën stellen wij U voor die stukken vast te stellen en goed te keuren bij het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van B. en W., opge nomen in bijlage nr. 130 tot 's Raads hande lingen; I. stelt vast de suppletoire begrooting voor 1929 van: a. het electriciteitsbedrijf in ontvang en uitgaaf op 20.284.27 (kapitaaldienst); b. het slachthuisbedrijf, t.w. de baten en de lasten op f 4795.73 en de kapitaalsinkom sten en -uitgaven op resp. f 66.96 en 382.86, met een nadeelig saldo van 315.90 (over te boeken naar 1930); II. keurt goed de rekening over 1929 van: a. de Gezondheidscommissie, in ontvang op 747.69, in uitgaaf op 757.95, met een nadeelig saldo van 10.26; b. de afd. Alkmaar der R.K. Vereeniging „Herwonnen Levenskracht", in ontvang op 2216.48, in uitgaaf op 1537.78, met een batig saldo van f 678.70; c. de afd. Alkmaar van het Centraal Ge nootschap tot uitzending van kinderen naar kinderherstellings- en vacantiekolonies, in ontvang en uitgaaf op f 1845.30; d. het Stedelijk Muziekkorps, in ontvang en uitgaaf op f 2836.33; e. de Vereeniging „Kinderk'eeding", in ontvang op 1323.67, in uitgaaf op 1452.56, met een nadeelig saldo van 128.89; f de Vereeniging voor Gezinsverpleging, in ontvang op f 11605.83, in uitgaaf op 12155.83, met een nadeelig saldo van 550.-; g. de Vereeniging „Kinderbewaarplaats" m ontvang op f 3326.92, in uitgaaf op f 3056.04, met een batig saldo van f 270 88; h. den Armenraad, in ontvang en uitgaaf op 3340.47; i. de nalatenschap van wij.en Mevrouw M. van der Oord. in ontvang op 5935.90, in uitgaaf op 5639.82, met een batig saldo van f 296.08; j. het Stadsziekenhuis, in ontvang en uit gaaf op 172319.11; k. het Burgerweeshuis, in ontvang en uit gaaf op f 16758.35. Aldus besloten. Voorstel tot het verleenen van een subsidie uit de Gemeentekas ten behoeve van een cursus van Winkelpersoneel. Voorgesteld wordt de maximum subsidie van 100 gulden te verleenen onder voor waarde dat de subsidie eerst wordt uitge keerd als een zelfstandige subsidie in het leven is geroepen. Aldus besloten. De voorzitter schorste hierop een half uur de vergadering en vestigde na her opening de aandacht op een boekje over „Alkmaar als Woonplaats". Het gemeente bestuur had, hoewel het een particuliere uitgever was de uitgave als reclame voor Alkmaar gesteund. De heer Bakker betreurde het, dat geen foto's van de ziekenhuizen waren opgeno- m De voorzitter wist daarvan de oor zaak niet. Voorstel betreffende een onderzoek om financieelen steun voor de verdere exploitatic van de tramverbinding Alkmaar—Purmerend. In bijlage 118 die wij in extenso publi ceerden, stellen B. en W. voor hen te machti gen aan de betrokken gemeentebesturen mede te deelen dat de Raad het in de gegeven om standigheden niet mogelijk acht de exploi tatie van de tramverbinding Alkmaar Purmerend te waarborgen door toezegging van financieelen steun harerzijds. De heer Westerhof oordeelde dat er geen reden was. om thans nog subsidie ie verleenen. Men wil een volkomen dekking van het verlies. Hier geen spoor van mede werking, alleen maar het winstbejag naar voren geschoven. Spr. zal dan ook voor de bijlage stemmen, omdat er geen denken aan is f 30000 der jaar voor dit lijntje beschikbaar te stellen. De voorzitter zeide, dat B. en W. het niet anders zien. De heer Keesom was ook van oordeel, dat de gemeente hier geen onbeperkte aan sprakelijkheid kan aanvaarden. Wat de heer Westerhof zeide van de parti culiere Mij. geldt ook voor de Provincie, die het vermept om de waterleiding daar te brengen waar het geen winst geeft (Gelach) De heer Westerhof: Dat komt door uw fractiegenooten. Conform het voorstel werd hierop besloten. Verhuur woning Zuiderhoutlaan 4. B. en W. stellen in bijlage No 119 den Raad voor, te besluiten: I. met ingang van een nader door Burge meester en Wethouders te bepalen datum aan D. Hartog alhier, te verhuren van jaar tot jaar voor ten hoogste 5 jaren, de woning plaatselijk aangeduid Zuiderhoutlaan nr. 4, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie E, rir. 3025, tegen een huurprijs van 492 per jaar, onder de nader door Burgemeeste* en Wethouders met den huurder overeen te komen voorwaarden; II. voor het verrichten van de noodige on derhoudswerken aan de onder I bedoelde wo ning een crediet van ten hoogste 910 be schikbaar te stellen; III. de onder II bedoelde uitgave voor zoo veel noodig bij suppletoire begrooting te re gelen. Mej. Carels oordeelde, dat de ver pleegster, die daar haar broodwinning heeft, meer recht op de woning heeft dan een gemeente-ambtenaar. Zij wil thans openbare verhuring. De heer Ringers: B. en W. waren het eens over de huur. Er waren drie gegadigden, w.o. één ambtenaar, wien B. en W. de voor keur willen verleenen. Mej. Carels handhaafde haar voorstel. De voorzitter vond het prettig te kunnen constateeren, dat B. en W., als ze er kans toe zien, de ambtenaren een voordeeltje gunnen. Mej.' Carels Maar hier wordt een ver pleegster gedupeerd, die in het huis, vlak bij den hout haar brood kan verdienen. De heer Westerhof steunde het voor stel van mej. Carels. De ambtenaar kan overal wonen en voor de verpleegster is het een uitkomst als ze het huis kan huren. In het algemeen moet de schijn vermeden worden, dat ambtenaren bevoordeeld worden. Het betreft hier iets kleins, doch de weg ls verderfelijk. De voorzitter kon dit begrijpen, maar dan is alleen openbare uitvoering mogelijk. Hiertoe werd besloten. Subsidie Stadsautobusdienst. B. en W. schrijven in bijlage No. 122: Uwe Vergadering stelde op 24 Juli j.1. om be richt en raad in onze handen een adres, d.d. 8 Juli j.1., van de firma van Geelen en van den Berkhof te Heiloo, houdende het verzoek haar tot instandhouding van den stadsautobusdienst een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen van 3000.over het tijdvak 3 Juni tot en met 31 December 1929, of, indien hiertegen uit een administratief oogpunt bezwaar zou bestaan, van 4000.over 1930. In verband hiermede droegen wij den ge meente-controleur op, de bij het adres gevoegde exploitatierekening over eerstgenoemd tijdvak aan een onderzoek te onderwerpen. Uit het hieromtrent uitgebracht rapport blijkt, dat de firma zonder den financieelen steun der ge meente den dienst bezwaarlijk zou kunnen voortzetten. De vraag, of het stadsbelang vor dert, dat die steun wordt verleend, meenen wij bevestigend te moeten beantwoorden. Aan een verkeersmiddel als de stadsautobus is hier blijkbaar behoefte en de instandhouding daar van moet de gemeente dus wel een offer waard zijn. De Commissie van bijstand voor de financiën is van hetzelfde gevoelen. Het bedrag van het subsidie zouden wij voorshands willen bepalen op 3000, naar de bedrijfsresultaten van 1929. Over 1930 vraagt de N. V. een subsidie van 4000, doch wij zou den dit willen toekennen ten laste van den dienst 1931 en alleen onder voorwaarde, dat uit de bedrijfsresultaten over 1930 zal blijken, dat het tekort zonder het subsidie tenminste 4000 bedraagt. Wij stellen U voor dienovereenkomstig te be sluiten en de uitgave over 1930 nader te regelen bij suppletoire begrooting. Aangehouden. De heer Westerhof wilde inmiddels overleg met den ondernemer, die dient te garandeeren, dat de arbeidsvoorwaarden als in het begin gehandhaafd blijven. De voorzitter wilde voorloopig geen discussie hierover. Voorstel inzake het verleenen van steun en het verhuren van een schoolgebouw ten behoeve van Chr. Uitgebreid Lager Onderwijs. In bijlage 127, die wij in extenso publi ceerden, stellen B. en W. voor het volgende besluit te nemen: I. t. met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum aan de Vereeni ging tot bevordering van Christelijk School onderwijs alhier ten behoeve van een door haar op te richten school voor voorbereidend lager onderwijs subsidie uit de gemeentekas te verleenen overeenkomstig de bepalingen der desbetreffende verordening (Gemeente blad nr. 1054). onder voorbehoud, dat ten genoegen van B. en W. aan de bepalingen dier verordening wordt voldaan; b. voor zoover de onder a bedoelde datum niet samenvalt met dien van aanvang van een kalenderkwartaal, het subsidie over het nog niet verstreken gedeelte van dat kwartaal te berekenen naar het aantal leerlingen, dat op aen l4den dag na dien datum als werkelijx schoolgaande bekend staat; II. voor de eerste inrichting der sub I genoemde school een nader te bepalen bedrag beschikbaar te stellen; HL. met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum aan de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier tot wederopzeggens te verhuren het schoolgebouw, gelegen aan de Doelenstraat Wijk B Nr. 15, tegen een huurprijs van f 1400 per jaar, met bepaling, dat ten laste van de Vereeniging komen de kosten van onderhoud van het gebouw, van den tuin en van de speelplaats, de belastingen (behalve de grond- en andere zakelijke lasten) en het waterverbruik, en onder voorwaarde, dat het onderhoud geschiedt ten genoegen van B. en W„ en dat het gebouw uitsluitend mag wor den gebruikt voor het geven van voorberei dend lager onderwijs en daarmede verband houdende doeleinden, behoudens een ge deelte, dat mag worden gebruikt voor wo ning van den congierge of een ander in dienst van de Vereeniging zijnd persoon, en verder onder de nader door B. en W. te stel- len voorwaarden. De heer v. Drunen oordeelde, dat als men hiermede doorgaat, binnen niet te langen tij t gemeentewerken niets meer te doen zal hebben. Spr. vraagt een opgave van de kos ten van het onderhoud gedurende de laatste jaren. Het schoolbestuur krijgt het le jaar geen onkosten. g>r. stelde aanhouding voor. e heer Ringers betoogde, dat het on derhoud voor rekening van de vereeniging komt. Men volgt een reeds vastgestelde lijn. Het moet niet zoo zijn, dat men het huis niet goed aflevert. Dit is een gewone clausule in elk huurcontract. Men kan ook vorderen, dat het gebouw goed wordt opgeleverd. De heer Bakker: De school is thans in gebruik bij een bijzonder schoolbestuur van voorbereidend onderwijs en die betaalt huur Voor de andere scholen geldt dit niet. De heer Ringers: Wel zeker, dat stond reeds in de bijlage. De heer Vogelaar herinnerde er aan, dat wijlen mr. Sluis bij het behandelen van de betreffende bijlage, nog opmerkte: wordt de huurprijs dan ook verhoogd? De heer H o ij t i n k gaf ook nog een toe lichting. De heer W es ter hof oordeelde, dat nu gelijke monniken gelijke kappen moest gel den. Conform het voorstel van B. en W. werd hierop besloten. Voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Sandersbuurt 19 en Lindenlaan 56. In bijlage 129 stellen B. en W. den Raad voor te besluiten den bij raadsbesluit van 8 Mei 1930, nr. 5, betreffende onbewoonbaar verklaring van woningen, gestelden termijn van ontruiming der woningen Sandersbuurt 9 en Lindenlaan 56, met ingang van respec tievelijk 1930 en 9 December 1930, met 6 maanden te verlengen. De heer Westerhof vroeg wat ge daan zal worden voor het vervangen van krotwoningen. De heer Ringers: Volkshuisvesting deed een bouwaanvrage. De heer Westerhof: De raad besloot, van gemeentewege te doen bouwen. Hier werkt de wet der traagheid. De voorzitter oordeelde, dat mer deze zaak moest aanhouden tot er weer een wethouder van publieke werken was. De bijlage werd hierop aangenomen. Voorstel betreffende de medewerking te verleenen voor den aanleg van het kanaal Kolhorn—Alkmaar. Voorgesteld wordt onder aangegeven voor waarden de door de Ged. Staten voor deze provincie gevraagde medewerking te verlee nen hetzij door toekenning van annuïteiten tot een bedrag van ten hoogste 17.800 per jaar, hetzij door betaling van een of meer voor eenmaal te stonen bijdrage in de kosten. Bij aanneming van dit voorstel wordt de jaarlijksche bijdrage met 9300 verhoogd. Neemt men in aanmerking, dat het offer waartoe Alkmaar zich reeds bereid had ver klaard en waarop deze gemeente dus had te rekenen, 22.000 per jaar bedroeg, dan be- teekent de thans door Gedeputeerde Staten voorgestelde regeling nog een verlichting- van 22.000 6.000 2500 -f- 9.300) 4.200. Conform besloten. Voorstel inzake werkverschaffing. In bijlage 133, die we in extenso publiceer den, stellen B. en W. den Raad voor te be sluiten: I. Burgemeester en Wethouders te machti gen in het a.s. winterseizoen de volgende wer ken bij wijze van werkverschaffing te doen uitvoeren 1. het verbreeden van den Bergerweg en het omleggen van de Houtvaart; 2. het bouwrijp maken van het terrein- Versteeg; 3. het verrichten van verschillende werken ten dienste der plantsoenen, het planten van boomen en laag hout (mede ten behoeve van het sj>ortpark), het verbeteren van voetpaden, grasmatten en dergelijke; 4. het verbreeden van den Nieuwlandersin- gel tusschen het Overdiepad en de Bleekers- sloot; 5. het verlagen van bermen van verschil lende wegen; 6. het schoonhouden van riolen; 7. het uitbaggeren van singelgrachten en vaarten. De heer Westerhof constateerde, dat de in de bijlage voorgestelde plannen heel wat waard zijn en sprak den wensch uit, dat zij spoedig tot uitvoering komen, omdat er reeds een groot aantal menschen zonder werk is. In den boezem van de vakorganisaties heeft het bezwaren ontmoet, om het verbreeden van den Bergerweg, het omleggen van ae

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9