LANDBOUW en VEETEELT. Binnenland Sport Marktberichten w<.reidkampioenschap op de schaats wist te veroveren? Jaap Eden: Wij zelf hebben hem niet gekend, maar nu nog, terwijl we een 35 jaar verder zijn, nu nog is men dezen vol bloed Nederlander niet vergeten, hier niet en in andere landen niet. jaap Eden heeft er voor gezorgd, dat de naam Nederland be kend werd tot ver buiten onze grenzen. Na Jaap Eden heeft geen enkele Neder lander ooit weer een wereldkampioenschap kunnen winnen. De Noren en Zweden waren ons steeds de baas. Dat moet vooral geschre ven worden op rekening van de kwakkel- winters. welke wij hier maar al te veel heb ben. Zoo n enkele ouderwetsche winter kan daar natuurlijk niets aan verhelpen. Maar al zijn dan de winters niet zoo streng als weleer (hoewel we pas twee jaar geleden een bewijs gehad hebben, dat de wintervorst 0ns land nog niet vergeten heeft), de ijs- sport viert nog altijd hoogtij in Nederland. Niet zoodra is het harde laagje bevroren water sterk genoeg om een mensch te kunnen dragen, of de schaatsen worden opgezocht, en men voelt zich plotseling weer vele jaren jonger. Men vliegt weer over de spiegel gladde vloer, maakt tochtenHelaas, dat tochten maken kent men hier in Noordholland eigenlijk niet meer. Men zoekt het vermaak veel meer op de ijsbanen, waar slechts gele genheid bestaat, om ettelijke tientallen keeren rond te rijden. De ijssport viert nog altijd hoogtij. Is daar niet een v. d. Scheer, de jonge student te Wageningen, die van Europeesche ver maardheid is? Heeft deze Nederlandsche jongen onze kleuren het vorige jaar bij de studentenwedstrijden in Zwitserland niet hoog gehouden, toen hij het wereldkampioen schap voor studenten won? En heeft hij ook in de andere wedstrijden niet getoond, zich met de beste Noren, Zweden en Finnen te kunnen meten? En tenslotte, heeft men thans niet nieuwe systemen bedacht, om te trachten, het peil van den Nederlandschen hardrijder op te voeren? Heeft men zelfs in Alkmaar geen cursus, waar de hardrijders getraind worden binnenskamer, om maar flink en fit voor den dag te kunnen komen, zoodra de ijsbanen open zijn gesteld? De ijssport viert nog steeds hoogtij! En als we dan komen tot de tentoonstel ling, welke vanmiddag in de Harmonie ge opend zal worden, dan spreekt het bijna van zelf, dat we allereerst denken aan datgene, wat in nauw verband staat met de ijssport: De diverse soorten en modellen schaatsen. Een goed rijder is nog niets, als hij geen beste schaats onder zijn voeten heeft. De bekende Friesche en Groningsche hardrij ders, zij hebben altijd met zorg hun schaat sen gekozen, omdat ze wisten, hoeveel er af hangt van dat smalle ijzertje. Welnu men kan de schaaten bewonderen, men kan met eigen oogen aanschouwen, welke schaats men moet hebben, om een v. d. Scheer te worden O— Als men in Alkmaar een tentoonstelling organiseert, dan weet men eigenlijk vooruit, dat men iets goeds te zien krijgt. Dat heeft bijvoorbeeld nu ruim een jaar geleden de G.A.M.I.T. nog geleerd. Die tentoonstelling is een groot succes geworden, zoowel voor de organisators, als voor de standhouders. En ook het publiek was toen buitengewoon tevreden. De goede klank, welke de Gamit heeft veroverd, is nog steeds niet weggestorven. Alkmaar heeft dus op tentoonstellings- gebied een naam op te houden en daarom heeft het tentoonstellingscomité er ook dezen keer voor gezorgd, dat het publiek niet te leurgesteld zal worden. Hoe dan? Ze heeft allereerst gezorgd voor een pret- tigen ingang, waardoor ieder voorbijganger als 't ware door een magneet wordt aange trokken en binnen stapt. Die entree is een imi- tatie-ijspoort, natuurlijk zoo gebouwd, om in den stijl te blijven. En als men dan binnenkomt Pas op. Loop voorzichtig, want het is plotseling winter geworden. Het denkbeeldige water in het kanaal is bevroren en over het „ijs" glijdt men onder 'n „steenenbrug" door naar binnen, om dan vrij onverwachts tegen den stand van Vroom Dreesmann aan te rijden. We zijn er dus. Onze schaatsen binden we nu maar af en we gaan eventjes de verschil lende stands bezichtigen. Heel eventjes maar, want we hebben vandaag niet veel tijd. Allereerst dan die van V. en D. Deze firma leeft in haar ruime stand de bekende Tana- :rême geëtaleerd, de schoencrême, welke een nieuwen glans over het leerwerk legt, welke nooit vlekken veroorzaakt, welkemaar waarom nog meer eigenschappen van dit artikel te vertellen? Men heeft gelegenheid te over om er kennis mee te maken. Dezelfde firma étaleert verder nog diverse modellen tapijten, die warm aandoen. Trouwens, de warmte kan men in den win ter wel gebruiken. Dat heeft ook de heer Eng- lander gedacht en daarom heeft hij in zijn stand een heerlijke collectie warme, wollen Leidsche dekens en de niet minder behage- tijke plaids, welke wel de aandacht van het publiek zullen trekken. De warmte i6 wel wat hinderlijk geworden en daarom is de volgende stand gelukkig wat verfrisschend: De firma Jung en v. d. Hoek toont daar n.1. stalen meubelen van de be kende firma Ruys. Daarnaast staat Pathé Frères met de Baby- pathé. iets aardigs voor de lange winter avonden. Wat het is. zullen we nu nog maar niet verklappen. Dan komt onze'Langestraat-firma Havtema met zijn verpakte artikelen, waarbij de winter- artikelen natuurlijk op den voorgrond treden. Maar dan is het weer ineens winter ge worden: De schoenen van de firma Nieuw- kuijk doen onmiddellijk aan de wintersport denken. Zeer fraaie modellen zijn er te be wonderen. En dan zijn we zeker midden in het hartje van den winter van 1929, toen het zoo ge-' )ve'c!l£ koud was. De Vereenigde Brandstof- en handel zorgt er voor dat die herinnerin gen weer worden opgewekt. Groote brokken steenkool vormen de muren van de stand en aartusschen in zijn verschillende soorten enKoolproducten geëtaleerd, o.a. de briket- Tr:,en de verschillende anthraciet. Aardig is deze stand de in werking zijnde miniatuur- kolenbreker- en zifterij, met de kleine Jacobs- ladder en de transportband. f e, ?,aan ver£kr en komen op het tooneel. eigenlijk is het geen' tooneel meer. De firma Droste, die hier haar tenten opgeslagen neert, maakte van de Bühne een prachtig zitje. Het is een restaurant geworden bij een ijs- baanen op den achtergrond ziet men de paartjes lustig zweven. Als dat geen ijs- gedachten brengt Het wonder van de ijstent. Daarvoor heeft Philips weer gezorgd Reeds hebben de verschillende annonces iets laten doorschemeren over het zingende licht welnu, het zingende licht is gekomen, en evenals het vorige jaar het hondje van Phi lips de groote verrassing was, zoo zal nu het zingende licht de grocte massa trekken In de zaal is een lampje opgesteld, dat licht ontvangt van diverse sterkte door mid del van de pick-up van een gramofoon. Dat licht wordt opgevangen door een spiegel, die het weerkaatst op een lens, die weer voor de verdere reis zorgt naar de bekende foto-cel, waarin de geluidstroompjes worden opge wekt. Het is nu weer het bekende systeem, dat ook bij het hondje werd toegepast: de verschillende lichtsterkten zorgen voor ver schillende geluiden, zoodat men op die ma nier muziek maakt, of kan telefoneeren zon der draad. Dat het juist de lichtbundel is, die in dit geval de muziek overbrengt wordt bewezen, doordat men, als men dezen bundel onder breekt, niets meer hoort. De firma Reijendam, die de Philips verte genwoordigt, zorgde er voor dat deze verras sing hier kwam. Verder heeft dezelfde firma natuurlijk ook nog andere Philips-artikelci geëtaleerd, zooals luidsprekers enz., enz. De heer H. Stikkel heeft als vertegenwoor diger van de bekende firma Ferwerda en Tieman verschillende soorten wijnen e.d. ge ëxposeerd, die wel de noodige belangstelling zullen trekken. De firma S. Krom komt uit met een stop page-inrichting, waarvoor de huismoeders uit der aard veel interesse zullen hebben. Dan komt het Roode Kruis met een stand, waarin men een gewonden schaatsenrijder kan zien liggen. De arme jongen met een ge weldigen baard is gevallen en door een der Roode Kruismenschen snel verbonden, om straks op een sledebrancard te worden vervoerd naar het ziekenhuis. Eventjes draaien we ons om, daar zijn de schaatsen van Nooitgedacht, waarmee de firma Houwing uitkomt. Trouwens, deze fir ma heeft er verder nog voor gezorgd, dat men ook de echte „Noren" kan bewonderen, terwijl een aardige slee het ijsvermaak in deze stand completeert. Ook de N. V Gerard Worm heeft last van de kou. Of liever zij heeft medelijden met de koukleumers en heerlijke warme artikelen op ruime schaal geëtaleerd. Eigenlijk zouden we met deze simpele mededeeling kunnen vol staan. want ieder weet nu zeker wel, dat deze firma altijd iets aparts brengt, terwijl ook haar etaleeren zoo verrassend goed is, dat verder commentaar onnoodig is. Het zij genoeg te vermelden, dat men hier diverse soorten pullovers, vesten, e.d. kan bewonde ren. Jan de Vries komt met zijn bekende opti sche artikelen, zooals brillen, geneeskundige instrumenten, enz. enz. De groote glazen kast biedt gelegenheid te over om alles; rus tig te bekijken. In het hoekje van de groote zaal staat de firma Oly met haar verschillende soorten si garen en tabakken. Als we dan nog even terug gaan naar de andere zijde, dan valt allereerst op de stand van de firma Ruiter uit Akkrum De beken de schaatsen van deze firma hebben een aan beveling eigenlijk niet noodig. Men kan hier alle mogelijke modellen bewonderen, van de gewone schaats af tot de meest fraaie toe. In den foyer. In den foyer botst men als 't ware tegen de stand van den heer Teerink op. Daar ziet men, wat een bloemist te koop heeft in den winter. De leuke sparreboompjes, met de zil verwitte sneeuw, de aardige kleine figuurtjes die bij een kerstboom e.d. behooren, zij zijn hier alle op een prettige wijze tentoonge steld. Naast deze firma staat de heer Pot van de Oudegracht met eigengemaakte meubelen, die een groote aantrekkingskracht zullen uit oefenen. Alles getuigt van degelijkheid en sierlijkheid. In de banaan bij Jan v. d. Pol kan men uitsluitend de Jamaica-bananen bewonde ren, zoowel de rijpe als de groene. Natuur lijk heeft de firma er voor gezorgd, dat er ook andere vruchten te zien zijn, o.a. kan men er fraaie fruitmanden bewonderen. Dan komt J. Lind Azn. met luxe leerwerk, zooals leuke damestaschjes e.d. Hij heeft echter ook nog schaatsen geëtaleerd, n.1. die van de bekende firma Hoekstra uit Warrega. Als men bij deze stand staat, moet men ook eens even het kleine gazen kastje bewonde ren, waarin de heer Koeman, een stadge noot, zijn eigen gemaakte schaatsen laar zien, terwijl een foto een staaltje kunstrij den op die schaatsen toont. Dan naderen we de tent van het comité zelf: de bekende ouderwetsche tent, die men vroeger op het ijs kon bewonderen. De bevro ren vadoek is de naam van de tent, en men kan er alles krijgen: heete punch en anijs melk, of, om het even anders te zeggen, hier is de tent van de koek en het zopie. De Hollandsche Oliecentrale Alkmaar toont de verschillende soorten Veedol-olie, waarmee de Zeppelin o.a. naar Amerika vloog en verschillende andere groote tochten gemaakt zijn. Een goed merk dus. De heer Rempt uit de Schoutenstraat komt uit met zijn bekende merken sigaren en siga retten, die ook wel aftrek zullen hebben. En tenslotte werd de foyer gevuld met poetsproducten van de Chem. fabriek Grasco uit Amsterdam. Als we dan nog even naar de tooneelzaal terug keeren, ontdekken we nog de stand van de firma de Vries met allerlei verwarmings- artikelen. Een heel aardge stand, waarn o.m. een Narag-kachel zorgt voor verwarming van de geheele stand met toebehooren. Verder zijn er diverse radiatoren, waarvan we in het bijzonder moeten noemen de gasradiator. En tenslotte wordt hier een oliestookbrander ge- toont, die voorzien is van een thermostaat, die de temperatuur regelt. Naast deze firma staat de bekende zaak van Gestettner met kantoormachines, waar van er verschillende worden getoond- Als we dan alles bezien hebben, wordt het tijd voor een dansje. W elnu, we gaan terug en via de stadspoort komen we in de dancing, echter niet voordat we een hoefvormige openiftg in den muur ge passeerd zijn. Daar gaan we dansen op de heerlijke tonen van de muziek; daar gaan we misschien zelfs wel prijsdansen. Daar gaan we uitrusten van de vermoeienis sen, die de lange wandeling veroorzaakt heeft. En daar gaan we wellic t onze prijzen bewonderen, die we veroverd hebben met de verloting, welke in haar soort iets bizonders is. Zoodra toch heeft men het lot gekocht, of bij de stand van V. en D. kan men zien, of men gelukkig in het IntprijciDPI is DE IJSTENT geopend. Straks, als onze krant nog maar nauwelijks verschenen is, zullen de poorten geopend worden. De massa zal toestroomen. De muziek zal haar eerste klanken doen hooren. De Harmonie zal weer voor een achttal da gen in het centrum der belangstelling staan. En deze week zal het wachtwoord zijn- OP TER IJSTENT. VAN WIE IS DIE BOTER? De vorige week Zaterdag is op de boter markt een tijn boter blijven staan. Inlichtingen zijn te bekomen bij den markt meester, den heer Bosman. LICHT OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.48 uur licht op BRUTALE BEROOVING TE SPEKHOLZERHEIDE. Winkeljuffrouw van 300 beroofd. Gisteravond na het sluiten van de winkel der coöperatie „Ons dagelijksch brood" te Spekholzerheide, gem. Kerkrade, begaf een winkeljuffrouw zich als gewoonlijk met de ontvangsten van dien dag naar Heerlen, waar het hoofdkantoor is gevestigd. Nadat zij de winkel had verlaten, werd zij door een totnutoe onbekend gebleven individu aange vallen, die haar de 300 ontroofde en daar na den loop nam. Tot heden heeft de politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, geen spoor van den dader kunnen ontdekken. DE HOOGE STAND VAN DE MAAS. Gevaar geweken. De stad van de Maas te Grave is 10.82; Maastricht val 16; Venlo val 42. Het gevaar, dat de Beersche overlaat gaat werken, is voorbij. Als het regenweer echter blijft aan houden, zal opnieuw last te wachten zijn. In Grave staat een gedeelte van de Maas straat onder water. Het stoomgemaal op de Graafsche stuwburg, dat het overtollige wa ter schitterend heeft weggewerkt, werkt nu alleen om het winterpeil 10.80 te behouden GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL BIJ EEN NOTARIS TE AMSTERDAM. 23.000 gestolen. Gister heeft -ten kantore van den notaris C.G., Keizersgracht 731, Amsterdam, een geheimzinnige diefstal plaats gehad. De no taris had een bedrag van 23.000 aan bank biljetten van 1000 op zijn brandkast ge legd en even het privé-kantoor verlaten. Toen hij na korten tijd weer op zijn kantoor kwam, waren de bankbiljetten verdwenen. De poli tie, die een onderzoek naar dezen diefstal in stelt, staat voor een raadsel, omdat men geen enkele aanwijzing heeft, hoe de dief in en uit het privé-kantoor moet zijn gekomen. De nummers van de bankbiljetten zijn onbekend. Het geld was niet verzekerd. TANKSCHIP UIT HET ROER GE LOOP EN. Ongeluk toch nog voorkomen. Hedenmorgen omstreeks negen uur arri veerde bij slecht weer en minder goed zicht te IJmuiden het Nederlandsche tankschip Rotterdam, dat even binnen de pier uit het roer liep, en mede door de slechte weersom standigheden dwars in het vaarwater kwam te liggen. Het gelukte het schip weer in de goede positie te brengen, echter niet zonder verlies van bakboordanker. Men zal naar dit verloren anker visschen. DE A.V.R.O.-LESSEN IN HET GEDRANG. Alarm van het Comité van huis vrouwen. Het Comité van huisvrouwen te Rotterdam heeft gisteren den volgenden brief aan den minister van waterstaat gezonden: Zooals het Uwe Excellentie natuurlijk be kend zal zijn, worden door de Algemeene Vereeniging Radio Omroep te Hilversum op gezette tijden draadlooze cursussen uitge zonden in naaien, knippen en talen. Honder den huisvrouwen hebben op het oogenblik zich voor deze cursussen opgegeven en het daarvoor bestemde lesgeld betaald. Gezien de slechte apparatuur van het zendstation, waarover de A.V.R.O. beschikt en de zeer ernstige storingen, zoowel van stations, waarvan de golflengte ongeveer gelijk is aan die van Hilversum, als van telegrafiezenders, is het die huisvrouwen en hare gezinnen on doenlijk deze radio-cursussen te beluisteren. De gevolgen daarvan zijn ten eerste, dat de daarvoor betaalde lesgelden als verloren be schouwd kunnen worden en ten tweede, dat men zich onvoldoende kan bekwamen in de gekozen leervakken. Wij verzoeken Uw Excellentie dan ook be leefd, maar niettemin zeer dringend, die maatiegelen te willen doen nemen, waardoor aan genoemde euvelen een einde wordt ge maakt en de Nederlandsche huisvrouwen in staat gesteld worden, de cursussen per radio van de A.V.R.O. ongestoord te volgen. Een afschrift van dezen brief is gezonden aan den Radioraad. BRANDSTICHTING. De eigenaar van de lampenkappenzaak P. op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, die Woensdagavond brand heeft gehad, zal van daag als verdacht van stichting van dien brand, ter beschikking van de justitie wor den gesteld. Op den avond van den brand had de brandweer ontdekt, dat vermoede! uk een gascomfoor had gebrand, toen de houder van die zaak er geweest was. Een later on derzoek van de politie had uitgemaakt, dat het grootste deel van de gasleiding, die uit compositie bestond, was gesmolten, maar dat het koperen kraantje, dat aan den muur vastzit, niet was terug te vinden. Het ver moeden is daardoor gerezen, dat dit kraantje van de leiding is verwijderd en dat daar na het gas is aangestoken. Een groote vlam is daardoor ontstaan, waardoor de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat de in die ka mer uitgestalde lampenkappen op stan daards vuur zouden vatten. De deur van het vertrek was niet gesloten. Voorts is ont dekt, dat een dcek in petroleum gedrenkt aan een hekje hing in het trapportaal, vermoede lijk met het doel om het vuur aan te wak keren en het te helpen baan breken naar de tweede verdieping. De verdachte is om 9 uur nog in de zaak geweest en is toen verder dien avond uitge gaan. VERKEERSONGEVALLEN. Aan den verkeerden kant gepasseerd. Op den Utrechtschen weg te de Bilt had gisteravond te omstreeks half zeven een ernstig ongeval plaats. De heer A. Staal, architect te de Bilt, stond nabij de Kloosterbrug op het rijwielpad op de tram naar Zeist te wachten. Toen de tram uit Utrecht de halte naderde, begaf de heer Staal zich van het rijwielpad over den rijweg naar de tram. Hij werd daarbij door een juist passeerende auto, komende uit de richting de Bilt, gegrepen en kwam onder den wagen terecht. De heer Staal werd ernstig aan het hoofd gewond, terwijl ook armen en beenen ernstig werden gekneusd. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het ongeval wordt nog medegedeeld, dat de auto de tram links passeerde, terwijl er daar ter plaatse voldoende ruimte is om dit rechts te doen. Er zal nog worden onderzocht of de auto de tram passeerde, terwijl deze stif stond voor het in- en uitlaten der reizigers. MET BLOED BEVLEKTE REGENJAS GEVONDEN. Bij graafwerk aan den Meent te Rotter dam heeft men 'n geheel met bloed bevlekte gummi overjas gevonden. In de jas komt 'n lapje voor, waarop vermeld staat: Dijck- hoff, Den HaagUtrecht. Daar men vermoedt, dat de jas afkomstig is van iemand, die eenigcrlei misdrijf heeft gepleegd, stelt de politie een uitgebreid on derzoek in. - HOOG WATER. De Maas. Uit Roermond: De Maas is van haar hoogsten stand op Donderdag, 18.62 N.A.P., teruggezakt op 18.45 N.A.P. Door dezen val van 17 c.M. is de verbin dingsweg met de z.g.n. Weerd watervrij. Uit Grave, van gisteren: In de laatste 24 uren is de Maas voor deze gemeente nog 26 c.M. gewassen en wast nog steeds 1 c.M. per uur. RIJWIELZAAK UITGEBRAND. Dr'e kinderen met moeite gered. Vrijdagavond omstreeks 9 uur brak brand uit in de woning van den heer Frenken aan den Rijksweg te Merum, gem. Herten. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het pand in korten tijd in lichte laaie stond De drie kinderen van den heer Frenken die op de bovenverdieping sliepen, konden slechts met de allergrootste moeite door een ven ster worden gered Het perceel, waarin een rijwielzaak was gevestigd, brandde totaal uit. Slechts enkele nieuwe rijwielen konden wor den gered. De man, de vrouw en een der kin deren werden met brandwonden overdekt naar Roermond vervoerd, waar bleek, dat al leen de verwondingen van het kind van heel ernstige aard waren. DE STEUN AAN HET AARDAPPEL MEEL. Een protest van de firma Scholten. De directie van de N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken te Groningen heeft aan de regeering het volgende telegram ver zonden „Hoewel geen bewonderaar van regee- ringssteun aan de aardapf>elmeelindustrie achten wij indien deze verleend wordt niet alleen het A. V. B. te Veendam daartoe gerechtigd, doch evengoed de particuliere en vrije coöperatieve fabrieken. Protesteeren tegen eenzijdige werkwijze der commissie en tegen stelselmatige uitsluiting dezer be drijven". Ter verduidelijking voegt het Hbld. hier aan toe: Het z.g. Avébé is de Coöp. Ver. Aardap- pelmeel-verkoopbureau der vereenigde Boe- renfabrieken, gevestigd te Veendam, waarbij zijn aangesloten 15 coöp. fabrieken. Daar buiten staan de particuliere fabrie ken, benevens drie zg. „vrije" coöperatieve fabrieken. De door financiën en binnenlandsche za ken ingestelde commissie van drie (prof. dr. Bruins, mr. dr. Van Doorninck en mr. Spit zen) bereidt, zooals wij hebben gemeld, voor: een eventueel creóiet aan het Avébé, dus aan de daarbij aangesloten 15 coöp. fabrieken. Daartegen protesteert nu de firma Scholten. Overigens zijn wij van meening, dat niet de werkwijze der commissie eenxijdig is, doch de haar gegeven opdracht. Naast de N. V. W. A. Scholten's aardappel meelfabrieken te Groningen hebben thans ook particuliere fabrieken Duintjer, Wilkens, Mei huizen en Co. te Veendam en de vrije coöpera tieve aardappelmeelfabriek Westerwolde te Veelerveen bij de ministers van arbeid en fi nanciën geprotesteerd tegen de esn-i; lige steunverleening aan het A. V. B. DE NOOD IN DE AARDAPPEL- MEELINDUSTRIE. Op uitnoodiging van den burgemeester van Vlagtwedde heeft te Stadskanaal een conferentie van 26 burgemeesters uit Gronin gen, Drente en Overijsel plaats gehad, waarin de noodtoestand in de aardappel- meelindustrie besproken werd, alsmede de malaise die hiervan voor de geheele streek het gevolg is. Er werd besloten een adres te zenden aan den minister vsn binnenlandfeche zaken cn landbouw en van arbeid, waarin deze toe stand wordt belicht. Als middel om tot een oplossing te komen wordt aangegeven 10 pCt. aardappel bloem te laten verwerken in het witte brood. De burgemeesters van Vlagtwedde, Coe- verden en Den Ham werden aangewezen om dit adres bij de ministers mondeling toe te lichten. De commissarissen der koningin in Drente, Groningen en Overijsel, zullen aan gezocht worden zich voor deze aangelegen heid te interesseeren. Kegelen. Het Concours van den A, K. B. Het record in den Korpswedstrijd met 10 hout geslagen. 't Was gisteravond in de Unie bij de kegel wedstrijden bijzonder druk en de spanning steeg op zijn hoogst bij de finale van de Korps- wedstrijden, toen het eerste vijftal van Onze Club uitstekend op dreef bleek. De heer J. Met wist zoowaar 85 voor zijn corps te gooien en de andere vier van zijn vijf- lal kwamen ook bekwaam voor den dag, zoodat een totaal werd behaald van 352 (I!) Hierop volgden van verschillende zijden felicitaties, want t record, dat nog steeds met 342 op naam van Koekoek stond, was met 10 hout geklopt. Koekoek I bracht het ten slotte tot 304, doch wist daardoor toch op de 2 vijftallen prijs be slag te leggen (304 -f 286 590). De 29 deelnemende korpsen kwamen ten slotte te staan in deze volgorde: 1. Onze Club I 352, 2. Op 't kantje af 1 325, 3. De Club 1 310, 4. de Burg I 307, 5 Koekoek I 304, 6. Alcmaria Victrix I 303, 7 Hard gaat ie I 298, 8. Koekoek II 286, 9 Unie I 282, 10. Onder Ons (Helder) II 280, 11. Burg II 279. 12. Onder Ons I 275. Deze 12 vijftallen komen nu uit in den eere wedstrijd. 13. Alcmaria V. II 268, 14. Op de Lat 265, 15. Cubo II 263. 16. Duim in 't Gat II 263, 17. Z. E. K. Z.? 262, 18. Cubo I 261, 19. D. in 't Gat 261, 20. Unie II 260, 21. Centraal 260, 22. Hard gaat ie II 258, 23. Twee Duif- j-s 255, 24. Onder Ons 255, 25. Cubo III 254 26. Op 't kantje af II 249. 27. Onze Club li 228, 28. De Club II 227, 29. De Poedelaars 203. In den Vrijen Baanwedstrijd seniores gaat mo menteel de groote strijd tusschen de heeren de Lange en Diepen, die met 10 X 45 en 9 X 45 de leiding hebben. De heer Diepen wierp gisteravond o. a. nog 12 negens achter elkaar. Er wordt veel hout ge gooid. Hedenavond en morgen zal er in den eere wedstrijd zoowel als in de andere afd. alles op alles gezet worden, want Zondagavond is 't slui ting. N.V. EIERVEILING NGORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 8 Ncv. 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 55000 stuks kipeierer: aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 60—62 9.40—10; 62—64 9.60—10.50; Kleine 6.20-/ 8. 20.000 stuks Eendeieren 6.206.50. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 8 Nov. 1930. Op de heden ehouden botermarkt werd betaald voor Fa- rieksboter le s. 0.77 'A0 87'A Fa- brieksboter 2e s. 0.700.75; Eieren (groothandel) 8—10; Eendeieren 6. ALKMAAR, 8 Nov. 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 6 Paarden 80350; 12 Melkkoeien 210400; 16 Nuchtere kalv (slacht) 1231; 120 Schapen, vette 37.5044.50; Ovrehouders 26—34; 97 Biggen (10 weken) 12—22; 5 Bok ken en geiten 619, handel stug. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 7 Nov. 1930. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: An dijvie per 100 stuks 0.202; Bloem kool le s. per ICO stuks 6.60—19; BI kool 2e s. per 100 stuks 0.504.90; Bie ten per 100 K.G. 2.202.90; Druiven per 100 pond 20ƒ45; Gele Kool per lOOstuks 17; Groene Kool per 100 stuks 39; Knolselderie per 100 stuks 2.806; Peren per ICO pond 5—16; Prei per 100 bos 47.20; Roode Kool per ICO stuks 1 5; Selderie per 100 bos 2.805; Spinazie per bak 0.72— 1Spruiten pjer 100 K.G. 10—31 Snijboonen per 100 pond 22.3032.20; Dubbele Spercieboonen p. 100 pond 28.10 31.20; Uien per 100 K.G. 2.10— 4.30; Wortelen per 100 bos 8.20— 10.40; Witlof 2e s. per 100 pond 10— ƒ17; Zwartebessen per 100 pond 5 AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 8 Nov. 1930. Op de he den gehouden aardappeienmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Nov. '30. Langendijker Groentenveiling. 2500 stuks Bloemkool le s. (Le Cerf) 3.808.30; Reuze 12.90—18.70; Bloemkool 2e s. 2.20—3.80 per 100 stuks; 600 K.G. Peen 2.40; 30000 K.G.9 Roode Kool 150— 5.20; 11000 K.G. Gele Kool 1.20— 3.60; 2500 K.G. Witte Kool 0.90; SOOO K.G. Deensche Witte Kool 1.70—2.10; 8700 K.G. Uien 2.80—3.30; Grove Uien 33.20; Drielingen 1.40; Nep 3.60; 675 K G. Bieten 3, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 7 Nov. 1930 600 K.G. Aardappelen: Sdiotsche Muizet 3.50; 13000 K.G. Uien: Uien 2.30— 3.20; Drielingen 0.901.30; Grove 2.80—3.30; Gele Nep 2.30; 8400 K.G. Peen 1.80—2.10; 18000 K.G. Roode Kool 2.30—3.50; 4400 K.G Witte Koo! .901.10; 10200 K.G. Gele Kool 1.60 3.10; 5200 K.G. Deensche Witte Kool 1.501.80, alles per 100 K.G.; 2500 st Bloemkool 8.8014.70 per 100 stuks. WARMENHUiZEN, 7 Nov. 1930. Roode Kool 3.40—4.?0; Witte Kool 0.70— 0.90; Witte Kool per wagon 93; Drie lingen 1—1.20; Uien 2.50—2.80; Peen 1.70. Aanvoer: 4000 K.G. Roode Kool; 24100 K.G. Witte Kool; 2850 K G. Uien: 1975 K.G. Peen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 3