Vaderlanüscne Bank Luxe Postpapier Rataafisch Weerlwicfit, Garage JAC. MET, AGENDA Binnenland Luxe Verhuurinrichting. Prima 4- en 6-persoons Wagen beschikbaar a f 0,15 per K.M. TEL. 572 en 873. in prijzen vanaf f 0.35 tot f5.—. Alle doozen van f1.50 en hooger worden gpatis wan monogram voorzien. Van Putten Oortmeijer PAYGLOP. Onze Koloniën. M,KATER M I ENT2-V Stadsnieuws Kerk en school Luchtvaart Woensdag 12 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Balalaika- ."lachten (rom., geluidfilm); boven 18 jaar 7.30 uur, A. B. T.: Eén nacht getrouwd (com.); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria Theater: De vaandrig van den keizer (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. Harmonie, tentoonstelling op ijssportge- bied. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, voor den Berger Kunstkring, opvoering van „Zijl tweede ik" door het Amsterdamsche Tooneel Donderdag 13 November. 7.30 uur, Cinema Americain: Balalaika nachten (rom., geluidfilm); boven 18 jaar 7.30 uur, A B. T.: Eén nacht getrouwd (com.); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria Theater: De vaandrig van den keizer (rom., geluidfilm); voor eiken leeftijd. Harmonie, tentoonstelling op ijssportge- bied. 8 uur, 't Oulden Vlies", voor de Ned Reis vereen, opvoering van „Daar liegen we ons vit" door de tconeelvereen „Ulvadero". HET ALCOHOLISME IN RUSLAND. De sterke groei van het alcoholisme wekt bij de regeerders te Moskou veel onrust. Kort geleden, zoo weet het Hbld. mee te deelen, werd te Moskou een speciale bijeenkomst be legd ter bespreking van 't kwaad. Molotow verklaarde daarbij het volgende: „Wij wil den de wodka vernietigen, maar zij onder mijnt ons". De statistische gegeven, welke ter vergadering bekend zijn gemaakt, wijzen er inderdaad op, dat het alcoholisme een drei gend gevaar begint te worden. In de laatste vijf jaar is het gebruik van spiritualiën in Rusland vertienvoudigd. In 1924/1925 be droeg de productie van de rijksstokerijen 510.000 liter wodka en in 1928/29 is de pro ductie gestegen tot 5.237.000 liter. De des kundigen, die de bijeenkomst hebben bijge woond, wezen er op, dat de wodwa, die de rijksstokerijen op de markt brengen, hoog stens 10 vormt van de totale hoeveelheid spiritualiën, welke het land gebruikt. De ove rige 90 bestaan hoofdzakelijk uit „samo- gon", d. w. z. door de boeren zelf thuis be reide wodka, meestal van zeer inferieure kwaliteit. Tegenwoordig drinkt iedereen in Rusland, klaagden de mannen op de bijeenkomst. Zoo wel communisten als partijloozen, sovjet-amb tenaren en arbeiders, komsomollers en onge organiseerde jongelui, zelfs de kinderen zijn aan den drank verslaafd Het volkscommissa riaat van gezondheid heeft in Februari 1930 een enquête onder de arbeiders laten houden. De invulbiljetten hoefden niet onderteekend te worden en de overheid wist niet, van wien het antwoord kwam, hetgeen natuurlijk het succes van de enquête in de hand werkte. Het bleek, dat 89 der arbeiders minstens één keer per maand zooveel wodka dronken, dat zij bewusteloos werden; 40 deelden mede zooiets elke week te doen, sommigen nog vaker. Ook onder de kinderen neemt de drank zucht vreeselijke afmetingen aan. Bij een door de overheid te Petersburg ingesteld on derzoek bleek dat 70 van de leerlingen (in den ouderdom van 816 jaar) geregeld wodka drinken. Dij beneenkoinst kwam tot de weinig be moedigende conclusie, dat er geen middelen bestaan om het kwaad uit te roeien WEER EEN POLïTILKE AANSLAG IN N. O. ITALIË. Brand gemaakt in een school. De politieke aanslagen in het Noord oosten van Italië nabij de Joegeslavische grens, schijnen nog steeds te worden voortgezet. Zoo hebben gisteren onbe kenden getracht, de Italiaansche school te Plezzo in brand te steken. De brand stichters drongen ongemerkt de school binnen, begoten de vloed met petroleum en staken deze vervolgens in brand; door het geluid en den schijn van de vlammen werden de in de school wo nende onderwijzers gewekt. Zij maakten alarm en met behulp van de brandweer kon het vuur weldra worden gebluscht. Men is er van overtuipd dat de da ders, die geen enkel spoor hebben achter gelaten, uit politieke overwegingen heb ben gehandeld. De Pipoio di Roma schrijft dat de da ders ongetwijfeld deel uitmaken van de Orjuna, de nationalistische Joegoslavi sche geheime organisatie. AUTO GESLIPT. Een der inzittenden gedood. Gisteravond slipte tengevolge van de gladheid van den weg een Friedland een uit Altlandsberg bij Berlijn komen de auto met vijf inzittenden. De auto reed met groote snelheid tegen een boom en werd grootendeels vernield. Een in zittende werd op slag gedood, terwijl de overigen min of meer ernstige verwon dingen opliepen. DE WERKELOOSHEID IN AMERIKA. Het resultaat van het onderzoek. Kolonel Arthur Woods, voorzitter van het noodcomité tot bestrijding der wer keloosheid publiceert thans dc eerste re sultaten van zijn onderzoek naar den omvang der werkeloosheid in de Ver. St. Blijkens zijn geanalyseerde cijfers be draagt het aantal werklooze arbeiders in de Amerikaansche automobiel en moniage-industrie ongeveer 1 millioen. DE LOONEN IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De commissie van onderzoek in de sigaren- industrie, bestaande uit de heeren C. Zaal berg, directeur-generaal van den arbeid, voorzitter; prof. H. Kaag te Tilburg, accoun tant Wijsmuller te Eindhoven en accountant Thijssen te Bussum, heeft rapport uitge bracht inzake de loonen bij de sigarenin- dustrie, waarvan de eindconclusie als volgt luidt: de commissie is eenstemmig van oor deel, dat het economsch niet gerechtvaardigd zou zijn boven hetgeen is toegestaan op dit oogénblik een loonsverhooging in de sigaren- industrie te geven. Eenerzijds blijkt duidelijk, dat de sigarenindustrie geen grootere lasten kan dragen en de huidige conjunctuur geen spoedige verandering van den toestand mag doen verwachten. Anderzijds, dat de loonen en de ndexcijfers een tendenz vertoonen ten gunste der werknemers. HOOG WATER. In de Zuiderzee Het Zuiderzeewater was in den loop van gisteravond zoodanig gestegen, dat te mid dernacht schutten in de Oranjesluizen niet meer mogelijk bleek te zijn. De stand van het water bedroeg toen 1 meter 50 boven A. P. Om vier uur hedennacht was het wa ter 25 c.M. gedaald, waarna de vaart door de Oranjesluizen weer kon plaats vinden. Een groot aantal schepen, o.a. de Lemmer en de Meppelerbooten, alsmede de booten van de maatschappij Stanfries hadden aan merkelijke vertraging. Te weesp staat de Vecht 60 cM. boven N. A. P. Bewoners van de Ossenmarkt hebben voer de derde maal sinds begin October het wa ter in huis en verblijven op den zolder! De lage terreinen binnen de waterkeering heb ben veel last. De doorgangen in den verhoog den Vechtdijk zijn gedicht. De scheepvaart langs de Vecht op Amsterdam is gestremd December zal, als 't stoomgemaal te Muiden in werking gesteld wordt, naar vele Ged. ho pen, aan die telkens terugkeerende ellende een eind maken. Ook het binnenwater, deel van den Amstelboezem, staat hier en daar op de stadsgrachten. INBRAAK TE BERGENTHEIM. Drie verdachten gearresteerd. Te Bergentheim (gem. Hardenberg) heeft een brutale inbraak plaats gehad bij de wed. Plaggenmarsch. Zij was met een dienstbode alleen thuis, toen plotseling in het holst van oen nacht drie kerels vóór haar stonden, die zakdoeken voor het hoofd hadden gebonden om onherkenbaar te zijn Zij bedreigden de vrouw met een revolver. Hetgeen ze vonden was echter niet veel. Van de dienstbode werd 13 meegenomen en van de wed. PI. zelf1. Vermoed werd dat de daders goede beken den in het dorp waren. De politie deed met een politiehond onderzoek en reeds denzelf den dag werden, naar de Tel. meldt, de ver dachten gearresteerd; zij wonen op het zoo genaamde „Java", de krottenbuurt van de gemeente. HET MAAL- EN MENGGEBOD. Het ontwerp van een tarwewet In gediend. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarweteelt. Daarin wordt o.a. bepaald, dat bij alge meenen maatregel van bestuur kan worden verboden of niet dan voorwaardelijk toege staan het vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan door den minister te stellen eischen. (Onder tarwemeel en tarwebloem verstaat de wet alle meel en bloem, geheel of gedeeltelijk van tarwe afkomstig). Bij alg. maatregel van bestuur kunnen ver der voorschriften worden gegeven betreffen de levering van hier te lande verbouwde tar we en van daaruit gewonnen tarwemeel en tarwebloem. Een commissie zal kunnen wor den benoemd, gehoord de aan te wijzen orga nisaties van belanghebbenden, welke commls sie, uit ten minste 5 en ten hoogste 9 leden bestaande, tot taak heeft de regeering desge vraagd of eigener beweging van advies te dienen en haar, desgevraagd, bij de uitvoe ring bij te staan. Overtredingen zullen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste 10.000. Bij aanneming van het wetsontwerp zal de v/et in werking treden op den dag na dien harer afkondiging. HET LORENTZ-MONUMENT. Naar het Hbld. verneemt zal het nationa le comité voor de oprichting van een Lo- rentz-monument te Arnhem binnenkort onder ieiding van den voorzitter, oud-minister dr. J Th. de Visser, vergaderen en daarbij een be spreking hebben met den beeldhouwer L. O wenkebach te Noordwijkerhout, die het ont werp voor het monument in maquettevorm vervaardigde. Sedert werd een houten getim merte op een van de hellingen bij hotel Soflsbeek opgericht, dat later weer is wegge nomen. Nadien vernam men niets meer van de plannen van het Comité. Het schijnt, dat men nu spoedig een beslissing kan tegemoe* zien. INLANDSCHE GRANEN. Het bestuur van de vereeoiging van com sionnairs in granen in de provincie Gronin gen heeft aan den minister van binnenland sche zaken en landbouw een telegram gezon den, waarin het te kennen geeft, dat in- iandsche granen aan de beurs te Groningen den laatsten tijd, practisch gesproken, onver koopbaar zijn. Het verzoekt den ministe- maatregelen te treffen, dat de afzet van in landsch graan bevorderd wordt. ST. NICOLAAS- EN KERSTFEEST. Arbeidstijden in bakkerijen voor de a-s. feestdagen. De minister van Arbeid, H. en N. heeft een van de gewone voorschriften afwijkende regeling der arbeidstijden vastgesteld voor broodbakkerijen, waarin tevens koek-, ban ket-, chocolade- en suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des Rijks, in het tijdvak van 17 Nov. tot en met 5 Dec. a.s. en op 22, 23, 24, 29, 30 en 31 Dec. a.s. EEN WEIGERACHTIGE GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sleen heeft gewei gerd te voldoen aan het verzoek van den mi nister van binnen'andsche zaken om de ge meente voor de heffing van de gemeente fondsbelasting, in plaats van in de tweede, in de derde klasse te rangschikken. Even eens weigerde hij om voor de toepassing van de personeele belasting de gemeente in de negende klasse te brengen. De raad hand haafde zijn meening, dat de gemeente in de achtste klasse moet worden gerangschikt. Aangezien de raad van meening is, dat de personeele belasting zwaar genoeg drukt op de ingezetenen, weigerde hij eveneens om in te gaan op het voorstel van den minister om 150 oocenten op deze belasting te heffen. Hij persisteerde bij zijn besluit om 80 opcenten te heffen. De voorzitter, mr. Bontekoe, heeft medege deeld, dat de meening van den raad ter ken nis van den minister zal worden gebracht, en dat het college, wanneer de minister al thans tot onderhandeling bereid is, met den minister zal onderhandelen over deze kwestie. KROTWONINGEN TEN PLATTE- LANDE. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een omzendbrief gezonden, waarin wordt me degedeeld dat de aanschrijvingen van dat departement van 17 Maart 1926 betreffende steun voor woningwetbouw en van 25 Juli 1927 betreffende steun voor krot-oprui ming ten plattelande worden aangevuld met de navolgende bepalingen: „Ten behoeve van groote gezinnen, welke in eene woning van de gebruikelijke afme tingen geen voldoende huisvesting kunnen vinden, kunnen grootere woningen worden gebouwd met een grooter woonvertrek en grootere, of een grooter aantal slaapver trekken. Onder een groot gezin wordt in deze regeling verstaan een gezin met zes of meer kinderen". Indien deze woningen zullen worden be trokken door groote gezinnen, welke in ver band met de samenstelling van het gezin een te kleine woning bewonen en niet in staat zijn een aan de behoeften van het ge zin voldoende woning te bekostigen, kunnen ten behoeve van die gezinnen jaarlijksche bijdragen worden verleend of ten behoeve van krotopruiming bijdragen in eens wor den toegekend. Deze bijdragen, aldus de omzendbrief, worden niet verleend, indien één of meer Sier kinderen geacht kunnen worden in de kosten van het gezin te kunnen bijdragen en als regel niet, wanneer het aantal kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar minder dan zes bedraagt. Wanneer bij krotopruiming ten plattelan de ten behoeve van groote gezinnen een bijdrage in ééns wordt verleend, dan zal deze ten hoogste 450 per woning bedra gen, mits de gemeente een gelijke bijdrage geeft. Indien groote woningen ten behoeve van groote gezinnen worden gebouwd zal zoo noodig een hoogere jaarlijksche bijdrage dan de gebruikelijke verleend kunnen wor den en wel ten hoogste tot een bedrag van 37.50 per woning, mits ook de gemeente in dit geval een gelijke bijdrage verleent. In dien een hooger jaarlijksche bijdrage dan de normale is verleend, zal het gemeentebe stuur het departement van arbeid, handel en nijverheid op de hoogte moeten houden van de samenstelling en de inkomsten van de gezinnen, opdat Zoo noodig tot verlaging of intrekking der bijdragen kan worden overgegaan. Behoudens uitzondering op grond van bijzondere omstandigheden ver valt de bijdrage, wanneer het aantal kinde ren beneden 16 jaar geringer dan zes is geworden. AANKLACHT TEGEN EEN GENEESHEER. Door een werkman te Arnhem is tegen een geneesheer een aanklacht bij de justitie ingediend. Een kind van den werkman kwam de vorige week Woensdag ziek uit school. De dokter werd geroepen, die verkoudheid constateerde. De toestand werd echter zorge lijk en de dokter werd opnieuw gewaar schuwd. Vrijdag was hij nog niet gekomen, ondanks herhaalden aandrang. Hij kwam pas Zaterdagmiddag het kind bezoeken en achtte toen opneming in het ziekenhuis nood zakelijk. Enkele uren daarna was het kind overleden. DE WERKLOOSHEID IN NED.-INDIE. De arbeidsbeurs te Soerabaja deelt mede, dat alleen te Soerabaja 800 Europeesche werkloozen zijn ingeschreven. Het totale aantal Europeesche werkloozen over geheel Java wordt geschat 4000 te bedragen. In Ned.-Indië arriveeren verschillende buitenlandsche werkloozen die tevergeefs trachten werk te vinden. HULP UIT CHINA. De Chineesche regeering stelde honderd duizend Shanghai-dollars beschikbaar voor de slachtoffers van den grooten brand, die eenige weken geleden te Pontianak woedde. Het steuncomité heeft van dit bedrag reeds 10.000 Shanghai-dollars ontvangen. vrtzVVUiftniuUij ALKMAAR BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Gosewijn Hendrik Zoll en Johanna Maria Zwaanswijk. ÜfBOREN: Margaretha Johanna d. v. Petrus Kup en Geertruida Beeks. Jan Anton z. v. Anton Zwart en Eva Baltus. Wilhelmus Jacobus z v Willem Bos en Cornelia Bommer, OVERLEDEN: Jan Gauw 75 jaar, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 781.8 te Rennes Laagste barometerstand 728.3 te Isafjord Verwachting, geldig tot den avond van 13 November: Matige, later toenemende Westelijke tot Zuidwestelijke wind; zwaar bewolkt tot be trokken; later wellicht weer regen; zachter STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen 8.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Weest op Uw hoede!" voor Belaste Waarden, 'a Gravenhage, 601 tegen beurskoers /O OBLIGATIEN (j met jaarl uitloting SINT MAARTEN. De kleintjes troffen het niet erg gister avond. Het is wel ontmoedigend als er maar éénmaal per jaar gelegenheid is met een ver licht lampionnetje in donker op straat te mo gen ioopen, dat het op dien avond juist vóór bedtijd dan regent en waait, zoodat de zin gende kleuters doornat en koud worden en de bonte lantarens als natgeregende proppen papier aan de stokjes gaan hangen. Menige moeder hield haar kleintjes gis teravond maar thuis. Sint Maarten heeft voor zijn naamdag een heel ongunstig jaar getijde uitgekozen en het is beter eens een keertje over te slaan dan dagenlang ziek van de kleuterschool te moeten thuis blijven. Wij misten op dezen stormachtigen, kou den avond het aardige gezicht van al die ge kleurde ballonnetjes als de straten vol rond trekkende kinderen zijn. Zoo nu en dan waagden enkele grooteren nog eens een rondgang. Dail werd er hevig aan de bel getrokken en nog vóór er was open gedaan, werd het liedje al opgedreund: dreund Sinte, Sinte Maarten Kalvers dragen staarten Koeien dragen horens Kerken dragen torens Torens dragen klokken Meisjes dragen rokken Jongens dragen broeken Ouwe wijven schorteldoeken Brand in de lantaren De vonken vliegen er uit De meisjes loopen met garen En de jongens met beschuit Turf in de murf in de maneschijn Hoog op de klompen Laag op de muilen Beste Margriet Zeg 't niet Wie heeft buurman dronken gemaakt enz. Gewoonlijk wordt het liedje niet uitgezon gen, want zoodra de deur open gaat, wordt de uitvoering plotseling afgebroken. Begee rige handjes nemen koekjes of centen in ont vangst en er ontstaat tusschen het musicale ensemble op de stoep al een heftig debat over de verdeeling der gezamelijke inkomsten. Tegen half negen klaarde het weer gister avond nog een beetje op. De ondernemendste straatzangers waagden, met of zonder lam pion, nog een winstkansje, maar de meeste kleintjes sliepen al en het jaarlijksche kinder lichtfeest is daardoor niet heelemaal tot zijn recht kunnen komen. AANBEVELING RECHTER. Door de arrondissementsrechtbank te Arnhem is, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. L. van Lookeren Campagne, advocaat en procureur, kantonrechter-plaatsvervanger en secretaris van den raad van beroep voor de directe belastingen, te Alkmaar; mr. J. Feiltsma, kantonrechter-plaats vervanger te Groningen, oud-officier van justitie te Macassar; mr. Th. R. J. Wijers, advocaat en procu reur te 's-Hertogenbosch. OVEkPLAASTING. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen, enz. de heer G. J. R. Slotboom, hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. te Valkenburg, verplaatst naar Alkmaar en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen enz., 2e afdeeling alhier. EEN REISJE NAAR HET „NABIJE OOSTEN". Lezing van den heer Bulthuis in de Geref. kerk. In de Geref. kerk aan de Oudegracht hield de heer Bulthuis gisteravond een lezing, of eigenlijk een causerie over een reis naar het Nabije Oosten, welke reis de heer Bulthuis dezen zomer zelf gemaakt heeft met de Chr. Reisvereeniging. De heer Bulthuis heeft op die reis druk gebruik gemaakt van zijn fototoestel en een froot aantal kiekjes gemaakt, op een wijze ie bewondering afdwingt. Reeds cenige weken geleden heeft de heer Bulthuis een dergelijke causerie gehouden voor de Groninger vereeniging De Molle- boonen en waarschijnlijk is het succes door gedrongen tot anderen, zoodat zeer velen gisteravond in de kerk aanwezig waren om de reisvertelling van den spreker aan te'hoo- ren en om te zien, wat hij zooal gefotogra feerd heeft. 6 Nadat ds. von Meijenfeldt de verg op de gebruikelijke wijze geopend had, en daar na den spreker met enkele woorden had inge leid, begon deze met te vertellen, dat de ge- heele reis vier weken geduurd had, zoodal vele kiekjes in der haast moest worden geno men en wellicht niet zoo fraai waren als wel gewenscht was Nu had de spr deze opmer king best niet kunnen maken, want de kiek- )UJ{bYêmSer.a,ó. jes waren zonder uitzondering heel goed, terwijl zij tevens getuigden van de goede op merkingsgaven van den heer Bulthuis. Het zou ons te ver voeren, om alles te ver tellen, wat de heer B. ons gisteravond heeft laten zien. In het kort komt het hier op neer, dat we de geheele reis meegemaakt hebben op een prettige manier, want bij elk plaatje vertelde de heer B. uitvoerig, wat het voor stelde. En zoo hebben we kiekjes gezien van Venetië, van Milaan, van Montenegro, van Grieksche steden, van Syrië en Palestina, van Egypte en van het wederzien in Alkmaar. Uitvoerig stond de spr. stil bij de groote serie kiekjes van Palestina, waarvan meer dere betrekking hadden op de bijbelsche ge schiedenis, waardoor de belangrijkheid en de waarde er van ten zeerste verhoogd werd. Als we dan ook een opmerking meenen te moeten maken, dan is het deze: of de heer Bulthuis moet bij een volgende gelegenheid de plaatjes sneller doorgeven en er dus min der bij praten, of de serie moet wat uitge dund worden. Want de avond was wel wat erg lang. Toch gelooven we niet, dat de aan wezigen spijt van den avond gehad hebben, want inderdaad, hij was interessant en leerrijk. Alleen dit nog: het is in dezen tijd van het jaar niet doenlijk om een uur of drie in een onverwarmd lokaal te zitten. Toen we dan ook huiswaarts keerden, waren we door en door en door koud. En dat zal ook met de andere aanwezigen wel zoo geweest zijn. LICHT -OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtul gen en andere voertuigen te 4.41 licht op. De heer Caro, hoofd der school te Blokker, komt als zoodanig op de voordracht voor te Lochum bij Deventer. Wij vernemen dat de Kerkeraad der Herv. Gem. te Zuid-Scharwoude nog geen definitief besluit heeft kunnen nemen op het verzoek van de afd. Zuid-Scharwoude van den Ned. Bond van Landpachters, n.1. het in leven roepen van een commissie van overleg bij verpachting en inzake het verkenen van reductie. In eene volgende Kerkeraadsverga- dering zal een besluit genomen worden en hoopt men dan meer georiënteerd te zijn. Ds. A. A. v. d. Geer, geref. predikant te Oosterend op Texel, is beroepen te Rhoon (Z.H.) De Vereeniging tot Evangelisatie te Wieringen zal het haar toebehoorende hou ten gebouwtje, voorheen staande aan dol Westerlanderweg, nabij „De Haukes inrich ten als ontspanningslokaal voor de daar werkzame arbeiders. Vereeniging voor inwendige zending. Ds Hak te Alkmaar heeft bedankt als be- stuurslid van de Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland Als voorzitter is thans benoemd jhr. mr. L. A. v. d. Bran- deler te Alkmaar, terwijl in diens plaats secretaris is geworden ds. J. G. Steenbak jr- te Zunderdorp. Als vice-voorzitter is opge treden ds. A. A. Dönszelmann te Amster- dam. EEN UITVINDING TOT HET VOOR KOMEN VAN VLIEGONGELUKKEN. Naar uit Boekarest bericht wordt, heei een Zevenbergsche Hongaar een uitvinding gedaan, die hierin bestaat, dat in de vlieg* tuigen naast den hoofdmotor nog een huir motor wordt aangebracht, die, wanneer o eerste defect raakt, diens rol overneemt die genoeg capaciteit bezit, om aan den m chine de tijd te laten een terrein voor noodlanding te zoeken. Het Roemeenscm ministerie van oorlog zou de uitvinding, onderzoek bruikbaar hebben bevonden. West en Midden Java 2 dagen en voor 1u Java 2'A dag bekorting te bereiken in de Af stelling. De correspondentie moet van de VERSNELDE POSTZENDINGEN. De K. N. I. L. M. schrijft ons: ...u Sinds 27 September 1930 is de luch P Batavia-Palembang-Pakanbaroe-Medan g cpend, welke, zoowel in uitgaande als in nenkomende richting, in Medan aansla""*0 geeft op de mailschepen. „r He Door de Nederlandsch-Indische en doo Nederlandsche Posterijen is een extra t ge van 10 cent voor briefkaarten en 1" L per 20 gram voor brieven en andere bes den voor het vervoer vanaf Medan per"UL f post. Door dezen toeslag is liet mogeliJK Palembang en Pladjoe 2 tot 4 dagen, v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2