mkiniMckt Coorait. Ikhkad&i djemge (&&seAuifyeó DE VERLOREN INJECTIENAALD. FEUILLETON. Hentfird twee en dertigste Jaargang. Woensdag 12 \ovcniber Radio-hoekje Stadsnieuws Ho. 267 1930. Donderdag 13 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend AV.R.O.) g— Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.30 Concert door het A.V.R.O.-Kwin- tet. 12.—2.Concert door het orkest van het Asta-theater te Den Haag. 2.—2.30 Halfuurtje voor de vrouw. 3.-4.Naailes. 4.4.30 Solistenconcert. A. Bettink, zang. A. Jonkheer, piano. 4.30 Ziekenuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.307.Concert door de Groninger Orkestver. onder leiding van K. Kuiler. 7.7.30 Engelsche les. 7.30 G. Verwey: De malaise. 8.Concert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 9Dr J. Th. de Visser: De Nederlandsche Boekendag. 9.30 Aansl. van het Concertge bouw te Amsterdam. Concert onder leiding van P. Monteux. 10.15 Persber. 10.30 Con cert door het Omroeporkest. 11.—12.„The desert song", geluidsfilm. Huizen, 1875 Af. 8.9.15 K.R.O. Gramo foonplaten. 10.N.C.R.V. Zang door da meskoor. 10.30 Korte Ziekendienst N.C.R.V. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Con cert door het K.R.O. Trio. 1.452.Gra mofoonplaten. 2.Gramofoonplaten. 2.45 Handwerkles. 3.45 Gramofoonplaten. 4. Ziekenuurtje, met medew. van bariton en orgelbegel. 5.6.30 Solistenconcert, so praan, viool en piano. 6.30 Kniples. 6.45 Radiopraatje. 7.Gramofoonpl. 7.15 Ma- leische les. 8.9.10 Concert door de Arn- ihemsche Orkestver. onder leiding van M. Spanjaard. H. Oushoorn, cello. 9.10 Lezing over de kerk en het sociale vraagstuk, door Dr. J. Riemens. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Persberichten. 10.3011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Concert. C. Hope, sopraan. B. Davidson, viool. N. Reed, piano. 2.20 Be richten. 2.30 Uitz. voor scholen. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing 6 35 Berichten. 6.f0 Koersen. 6.55 Berichten. 7.Concert. Strijkkwartet. 7.20 en 7.45 Lezingen. 8.05 Concert. Militair Orkest. L. Boddam, mezzo-sopraan. J. Perry, tenor. 9.20 Berichten 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.„Give me New York". Tekst van Holt Marveil. Muziek van G. Posford. 1040 12.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie. Parijs „Radio-1 aris", 1725 Af. 12.50— 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpla ten. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Tooneeluitzen- ding. 9.05 Piano-recital en zang. 9.50 So nate voor viool en piano. Langenberg, 473 Af. 6.207.50 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12 251.50 Orkestconcert 4.505.50 Orkestconcert. 7.208.05 Or kestconcert. 8.20 Orkestconcert. T. Deme- triescu, piano. Daarna tot 11.20 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.204.20 Orkestconcert en voordracht. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.35 8.20 Orkestconcert. 8.208.45 Hoorspel. 8 459.10 Liederen-voordracht. 9.5510.20 Sonaten-concert. Cello en piano. Brussel, 5085 Af. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Trio-concert. 9.05 Concert georganiseerd door de RESEF. Zeesen, 1635 Af. 5.45—6.20 Lezingen. 6.20—6.50 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Le zingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Le zingen. 7.20 OrWtconcvrt. 9.20 Laatste ron den van de Zesdaagsche. 10.25 Berichten Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HUIS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. Gisteravond kwam de afd. Alkmaar van den bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers in vergadering bijeen in 't hotel 't Gulden Vlies. Buiten vier bestuurs leden waren nog een twaalftal heeren aau- wezig. De voorzitter, de heer W. J. D. Appel, heette de aanwezigen welkom. Spr. had grootere opkomst verwacht, maar, gezien de belangstelling van andere vergaderingen, viel die nog niet tegen. Hij sprak de hoop uit, dat in de toekomst grootere belangstelling zal komen. Het doel is de organisatie uit te breiden, om beter te kunnen tegemoet komen aan de belangen van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers. De heer Joh. Apeldoorn bracht Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door J. E. DE B K. 57) „Goede hemel", kreunde Holliday, die be greep dat hij in een valstrik was geraakt. „Je ziet het zwakke punt en je kent me, je weet dat ik nooit overdrijf." „Maar moet het meisje er bepaald aan ge- looven; kunnen we niet op een of andere wijze haar doen zwijgen." „O ja, maar daar kunnen we niet op vertrou wen. Ik kan natuurlijk eenige centra in de her senen verwijderen, waardoor ze geheugen en spraak zou verliezen, maar deze centra herstel len zich wel eens weer of geven hun functies over aan een ander centra. Neen, er is maar één veilige weg, er mag geen spoor van over blijven". „God", riep Holliday zacht, met iets van wal ging in zijn toon. „Waarom ga ik niet naar de politie om de heele zaak te vertellen. Ik heb er lust in." „O neen, dat doe je niet. Er is een heel gron dige reden om de zaak niet te vertellen." „Welke red enbedoel je?" „Als je naar de politie gaat, beroof je jezelf van een heel groot fortuin. Door vol te houden «n te zwijgen kun je spoedig lady Clifford trou wen. In de gegeven omstandigheden zul je .^^"I^nningmeester z'in jaarver- raarin werd geconstateerd, dat r, et bestuur verschillende maatregelen genomen, die in het belang der ver- n w.erc*en geacht. Daartoe behoorde p et bijwonen van de vergaderingen van ond e9 bet zitting nemen in verschil- £°"lmiss>es, door dezen Bond inge- Vet resultaat daarvan is geweest, dat acntig geageerd kon worden voor allerlei e langen, speciaal van kleine af deelingen ten voorrecht moet 't genoemd worden lid te zijn van den Ned. Bond met zijn 28 afdee- lmgen met pl.m. 10.000 leden (de afdeeling Alkmaar heeft tbans 24 leden). - a iaarYerslag herinnerde eraan, dat de ?o i Jng' *'en Jaren geleden opgericht met Co leden, welk aantal spoedig steeg tot 89, oie allen den drang der crisiswetten voelden, na de opheffing dezer wetten allengs minder krachtig werd. In den laatsten tijd komt er wat meer meeleven, wat het bestuur de hoop doet vat ten, dat binnen niet te langen tijd het oude peil weer zal worden bereikt. Dit zal noodig zijn, ook al omdat in vele gemeenten dooi bouwvereenigingen woningen worden gezet met steun der gemeente, met als gevolg, dat ook de huiseigenaren daaraan moeten meebe talen, dus in het belang van hunne concur renten hebben te offeren. Het jaarverslag achtte 't niet geheel onmo gelijk dat de huurcommissies terugkeeren, uu overal crisis heerscht. Onder applaus keurde de vergadering hef jaarverslag goed. Hierna bracht de heer Apeldoorn zijn financieel jaarverslag over 1929 uit. D- ontvangsten hadden bedragen 358.52 (het batig saldo over '28 was 212.27); de uit gaven beliepen 174.25, zoodat het batig saldo thans is 184.27. Ook dit verslag werd goedgekeurd. De voorzitter bracht den heer Apeldoorn aank voor de bereidwilligheid, waarmee hij bijna een jaar lang de beide functies van se cretaris en penningmeester tijdelijk had wil len waarnemen. Als leden van de commissie tot het nazien der rekening werden aangewezen de heeren Vasbinder en Kieft. Als bestuurslid was afgetreden de heer Mathijsen. In zijn plaats werd gekozen de heer A. van Diepen. De voorzitter deelde mede, dat de heer H. Bruin de functie van secretaris, eertijds ver vuld door den heer Mathijsen en daarna tij delijk door den heer Apeldoorn waargeno men, op zich wilde nemen, waarvoor spr hem een woord van dank bracht. Kent u het belang van de huis eigenaren? Over dit onderwerp hield de heer Appel een inleiding, om aan te toonen doel en stre ven van den Bond en anderen op te wekken tot lidmaatschap. Spr. begon met te herinneren aan het na jaar 1919, toen de huurwetten de huiseige naren kwelden. Zij kwamen toen bij elkaar om te bespreken wat er zou kunnen worden gedaan om aan hunne belangen tegemoet te komen. Het gevolg was het vormen van een klein comité, dat inlichtingen inwon bij mr. Vos te Den Haag, voorzitter van den Ned Bond, die zich bereid verklaarde een propa- gandarede te Alkmaar te houden. Als resul taat hiervan werd een vereeniging opge richt, die zich later aansloot bij den Ned Bond en nuttig werk verrichtte ten bate van de huiseigenaren. Met succes werd actie ge voerd tegen de plaatselijke huurcommissie. Met den Ned. Bond werd prettig samen gewerkt. Spr. zette uiteen hoe deze Bond over het heele land werkt, zonder evenwel voldoende medewerking te ondervinden van de huiseigenaren, al zijn er dan ook een paar groote afdeelingen met een 1000- tal leden. Spr. geloofde, dat het met den Bond wel zal zijn als met de Alkmaarsche afdeeling: veel belangstelling in den tijd dat allerlei wettelijke maatregelen knelden en al lengs vermindering van ledental na intrek king van die wetten. Spr. constateerde, dat, ondanks het ver loop in het ledental, het bestuur (ook in Alk maar) oaraat bleef voor de belangen der leden. Dat bleek bij de bespreking van de sociale wetten, waarbij vraagstukken op het gebied van den huiseigendom werden bespro ken. Hierdoor kon ook invloed op de lands- regeerinp worden bereikt. In 1913 werd opgericht de Internationale Bond, die ook in de andere landen van Europa werkt. Spr. wees er op, dat men zich moet ver eenigen speciaal met het oog op het feit, lat in elk land (Oostenrijk en Duitschland hebben het geleerd) de revolutie begint met de ver nietiging van het kadaster, d.w.z. vernieti ging van den huiseigendom. Dank zij den Ned. Bond is in de Tweede Kamer nooit in behandeling gekomen het niet zooveel waarde hechten aan twee onbedui dende levens." „Twee?" zeide de jonge man fluisterend, „dus ga je door met Clifford?" „Ik heb geen keus, hij moet uit den weg ge ruimd. Nu zijn vader hem heeft benoemd tot beheerder van het fortuin, kan lady Clifford nergens aankomen zonder zijn voorkennis. En ze zou mij niet kunnen betalen voor mijn diensten aan haar man bewezen." „Je bedoelt dat het achterdocht zou opwek ken als zij doorging je te salarieeren?" „Precies. Ik was niet van plan een tweede geval te behandelen, maar het werd mij opge drongen. Lady Clifford begon er mee, zonder er mij in te kennen. Zij had iets van de typhus cultures achtergehouden, maar aan mij stellig verzekerd dat ze het weg had gegooid. Ze be gon met het in zijn flesch mineraalwater te doen, die ze een paar dagen in haar kamer hield en dan omruilde met de flesch die bij hem stond. Een gewaagd spelletje, ze had elk oogenblik gesnapt kunnen worden. Maar er was niets aan te veranderen, zij had de risico op zich genomen en vertelde me toen dat ze het gedaan had en de reden waarom. „O ja, dus je behoeft je met Clifford niet te bemoeien, maar laat de ziekte voortwoekeren." Ja, maar typhus, die kunstmatig opgewekt wordt is nooit hevig genoeg om den patiënt te doen bezwijken, vooral niet wanneer deze jong en krachtig is. We moeten dus een reden heb ben om de zuivere toxine in te spuiten. Dit zou dadelijk helpen en vrees voor ontdekking is er niet. Maar de moeilijkheid zit hem daarin, dat de man alle mogelijke inspuitingen weigert. Een door de regeering ingediende ontwerp voor de waardevermeerdenngsbelasting. Met voldoening stelde spr. vast. dat dank zij mede de waarschuwing van den Bond, de huiseigenaren na de opheffing van de huur wetten geen misbruik hebben gemaakt van de herkregen vrijheid, waarmee werJ bereikt, dat deze overwinning niet door nieuwe wet telijke bepalingen is teniet gedaan. Er blijft nog veel te doen. Spr. wees op het ontwerp tot wijziging van de woningwet. De Ned. Bond schenkt hieraan sjïeciaal aan dacht en benoemde een commissie tot bestu deering en het verzamelen van gegevens, die de regeering tot voorlichting kunnen strek ken. Dit nieuwe ontwerp raakt veler belan gen. omdat het gaat over de rooilijnbepalin gen. enz. Ook de pachtwetten met de daarin opge nomen continuatiebepaling hebben de aan dacht van den Bond. Zeer belangrijk is de gemeentelijke garan tie voor woningbouwverenigingen, die vooral in Amsterdam veel stof heeft doen'op waaien. Men heeft daar gevochten tot het hoogste ressort, maar heeft het pleit verloren. De vraag zal zijn hoe de gemeente Rotterdam de genomen proef zal doorstaan en wat daarvan voor andere gemeenten het gevolg zal kunnen zijn. Spr. herinnerde er aan. dat in Alkmaar voor de bouwondernemers een kwestie is geweest met een particulier, die optrad als bouwondernemer. Hij kon alle voorkomende werken zelf uitvoeren. De man was in dienst van een openbaar lichaam, dat zijn personeel verbiedt als bouwondernemer op te treden. Hij betrok zijn werklieden van andere on dernemers en werkte zelf ook mee. De afdee ling wees 's mans werkgeefster hier op met het gevolg, dat hem werd aangezegd den ge- volgden weg te verlaten. Spr. wees er op, dat er thans een kwestie in het bestuur aan de orde is inzake huur- schade, welke kwestie ook de aandacht heeft van de Noordhollandsche Makelaarsvereni ging. Deze stelt voor een register aan te leggen van slechte betalers en slechte be woners. Spr. zette uiteen wat de bedoeling hiermee is. Hij geloofde, dat een dergelijke regeling tot voordeel zal strekken van eiken verhuurder, omdat zij de betaling van oude huurschuld waarborgt. Voorts wil men pogen te komen tot een verlaging van waterleidingtarieven en beer- puttenbelasting, terwijl tevens aandacht wordt geschonken aan de behandeling van huurkwesties voor de kantongerechten, welker duur men zoo mogelijk bekort wil zien, omdat dergelijke zaken tot heden ook door den langen duur zeer veel kosten mee brengen. Het bestuur der afdeeling is voornemens de kwestie van het storien van huurwaarborg in overweging te nemen. Voor het bereiken van dit en nog veel andere zaken in het belang van den huis eigendom is een groot ledental de eerste voorwaarde. Spr. wekte op tot toetreding van alle huiseigenaren. Ook in deze tijden is aansluiting beslist noodzakelijk. Hoe meer leden er zijn, hoe gemakkelijker het bestuur zijn voorgenomen werkzaamheden tot een goed einde kan brengen. (Applaus). Na korte bespreking werd aan het bestuur opgedragen met de Makelaarsvereeniging de noodige maatregelen te treffen om te komen tot beperking van huurschade. Bij de rondvraag bracht de heer H Bruin den voorzitter dank vooqr zijn 'in leiding. Spr. geloofde dat ook voor de huis eigenaren ten aanzien van allerlei mogelijke wettelijke bepalingen geldt: Weest op uw hoede. Daarom is aller aansluiting noodig. Bij de rondvraag werden verder nog eeni ge zaken van huishoudelijken aard be sproken. Hierna volgde sluiting door den voorzitter met den wensch dat deze vergadering mag leiden tot weder-opbloei der afdeeling. 11 NOVEMBER - WAPENSTILSTANDS DAG. „Kerk en Vrede" en „Jongeren Vredesactie". In de intieme zaal van het loge-gebouw aan de Nieuwesloot hielden de vereenigin- gen „Kerk en Vrede" en „Jongeren Vredes actie" in samenwerking een openbare bijeen komst, waarin als sprekers zouden optreden de heeren Fokke de Boer en ds. Smidts. Ds. Deetman riep bij den aanvang allen een hartelijk welkom toe, waarbij hij zich erover verheugde dat het aantal aanwezigen, on idioot vooroordeel." Esther luisterde opgetogen. Roger was nog veilig, hij had niet toegegeven. Ze was zoo opgetogen, dat ze bijna haar eigen toestand vergat. De dokter vervolgde nadenkend: „Hij is niet ziek genoeg om hem iets te kun nen geven zonder zijn toestemming en ik durf niet aandringen, dat zou hij vreemd vinden. Neen, we moeten iets heel anders met hem doen en heel gauw ook, want uitstel is een waagstuk nu. Het zou heel natuurlijk zijn, dat twee leden van één gezin aan dezelfde ziekte sterven, maar dat kan nu niet. Maar ik heb hier iets dat dezelfde diensten zal doen en daarom kwam ik hier vanmiddag om geen tijd te verliezen 'tWas gedaan met Esther's blijdschap. Een nieuwe gruweldaad zou gebeuren. Wat had die man nu weer in tzin? Met ingehouden adem luisterde ze. Ze hoorde de scharnieren van de eikenhouten kastdeuren kraken en geklik van glas. Met iets nieuwsgierigs in zijn stem vroeg Holliday: „Wat voor preparaat bedoel je; toch niet iets van vergif? „Goede hemel neen, dat zou maar last geven. Het moet een natuurlijke dood zijn. Iets an ders is buiten kwestie. Hier is het." „Wat is dat? Het ziet er zoo onschuldig uit." „Dood eenvoudig. Tetanus". Esther dacht dat haar hart ophield met klop pen. Tetanus! Ze werd wee van angst, maar bedwong zich doodstil te blijven liggen en als in een droom hoorde ze de stem van den jon gen man: „Tetanus, wel goede hemel, dat is de klem", „Ja, de aati-toxine is ontdekt, ik heb haar danks andere bijeenkomsten, toch nog vrij groot was. Spr. wees verder op de beteekenis van den 11 den November. Het is een dag van her innering, aan het oogenblik waarop aan den gruwelijken wereldoorlog een einde kwam. Maar het is ook een dag van strijd, strijd voor een nieuwen cultuur, strijd voor ontwa pening. Spr. hoopte dat allen met groote aan dacht zouden luisteren en gaf daarna het woord aan den heer Fokke de Boer van Ant sterdam, die als onderwerp had: „De econo mische zijde van het vredesvraagstuk". De economische zijde van het vredesvraagstuk. De heer Fokke de Boer begon met een aanhaling van woorden door MacDonald gesproken bij de vlootconferentie, en die in enkele grove trekken de situatie aangaven. Het militarisme ziet zich zoo vroegtijdig mogelijk te verzekeren van de jeugd. In Ame rika is dat al heel sterk. Op de scholen zijn militaire instructeurs en in den „militairen bijbel" kan men lezen: De aan den leerling eigen drang tot vechten en dooden moet zorg vuldig door de militaire instructeurs worden gadegeslagen en aangemoedigd. Overigens behoeft men zulks niet alleen in Amerika te zoeken; in Nederland bestaat bijvoorbeeld ook nog een handleiding voor handgrepen met de bajonet- De vlootconferentie heeft bij velen mis schien de gedachte gewekt dat deze confe rentie nog eenig resultaat in de richting van algemeene ontwapening zou opleveren. Geen sprake van. Alleen de Britsche tonnage on derging een verhooging van 11.000 ton. Ze ker niet veel, maar 't is toch allesbehalve ver mindering van bewapening. De Duitsche pantserkruiserhistorie is ook nog van invloed geweest op de vlootconfe rentie. De Duitsche militairen en technici zijn er immers in geslaagd om aan een kruiser van 10.000 ton evenveel gevechtswaarde te geven als aan kruisers van 30.000 ton van Engeland of Amerika. Zeer scherp valt het licht op het kwaad van de bewapening wan neer Snowden mededeelt dat het Britsche volk elke minuut aan militaire uitgaven en oorlogsschulden 12.500 betaalt Hoe kon daarmee het werkloozenleed van twee, drie millioen arbeiders in Engeland Hiet mee wor den geholpen! Het neemt inderdaad den schijn aan of de menschheid zich wil verhaasten ap den weg naar den afgrond. Financiën zijn voor bewajrening altijd te vinden. Iedereen betaalt er zonder het te willen aan mee. Enorm zijn de bedragen, die nutteloos worden weggesmeten. Van een Brit sche dreadnought bedraagt de prijs 90 milli oen gulden terwijl de jaarlijksche kosten vijf millioen beloopen. Een drievoudig salvo uit de kanonnen van een toren kost 8400 De ideologie der zelfverdediging zit uiterst vastgeworteld aan de menschelijke natuur Maar beslist valsch is de parallel, die men trekt tusschen zelfverdediging en nationale verdedigng. Er is een groot verschil tusschen of men als enkeling in doodsangst tegenove' een moordenaar komt te staan, of dat men als een troep slaven het vaderland moet ver dedigen. Aan de hand van een werkje over de gif gassen ging spr. na hoe in Amerika dieren en menschen als proefkonijnen werden ge bruikt. In enkele jaren (vredestijd) kwamen 150 jonge mannen om zg. als slachtoffer der medische wetenschap of door een vergissing „Der Gaskampf" van den Duitscher Julius Mayer toont duidelijk aan, aan welke ver schrikkingen men in een modernen oorlog zal blootstaan. Daar zijn het traangas, het alles doordringende mosterdgas, gifgassen, stikgassen enz. Het aantal chemische strijd middelen is zelfs al tot boven de duizend ge stegen. Het gifgasrapport van den Volkenbond, waarvan door Nederland slechts na herhaal de aanmaningen vanuit Genève een dan nog wel verkorte edtie werd gepubliceerd, is zeer leerzaam op dit punt. Tegen al die gassen zal de burgerbevol king bescherming noch verdediging verkrij gen. Toch spreekt men nog van verdediging. Dat bleek onlangs nog bij de publicatie van het geheime rondschrijven van den minister van defensie aan de chemische fabrikanten. Dit alles brengt ons steeds nader naar den afgrond, we komen aan oen vooravond van de katastrophe waarvan gezegd is: De vol gende oorlog zal de laatste zijn. De wereld geschiedenis zal dan zijn einde hebben geno men. Spr. behandelde uitvoerig de bewapenings ontdekt. Maar dat weet het publiek niet, het is van zeer recenten datum." Esther hoorde een diepen, sidderenden zucht. „Maar hoe wil je dat doen, is het niet gevaar lijk?" stamelde Holliday. ,,'t Is heel eenvoudig, een buitenkansje, waar door ik aan tetanus kon denken. Als een week heeft Clifford rondgeloopen met een open wond aan zijn duim. De helft van den tijd is er geen verband om, hoewel ik hem voor infectie gewaarschuwd heb. Vanmorgen vroeg zijn tante mij of ik er eens naar wilde zien en de duim goed verbinden wilde en dat zal ik vanavond doen." Er kwam een geluid alsof Holliday onpasselijk werd. Een stoel knarste over den vloer, een getik als tegen glas. „Ga daar zitten en houd je goed. Ik wist niet, dat je zoo gevoelig waart." Vreemde, benauwde geluiden volgden. „Ik weet het niet, ik heb den kerel nooit uit kunnen staan, maar diten buitendien is het allemachtig gewaagd." „Waarom? Denk eens kalm na. Wie kan uit maken hoe hij de infectie kreeg. Dat is immers nooit te bewijzen. Iedereen weet, dat het zijn eigen schuld is en dat ik hem gewaarschuwd heb. Neen, neen, je zult het zien. En wat je eigen gevoel aangaat, die kinderachtigheden moet je met je zelf uitmaken, dat gaat mij niet aan." Korte stilte volgde, waarin Esther op haar harde rustplaats met gebalde vuisten de tanden vast op elkaar klemde. Zou ze flauw vallen? Ze voelde dat ze luisteren moest, ze mocht geen woord verliezen. Als in een boozen droom industrie. Deze industrie werkt met een kapi taal van 24 millioen goudmark, welke som aan geen enkele controle is onderworpen. Haar rol is door karteleering en vertrusting steeds sterker geworden. Een sprekend voor beeld van de internationaliseering der bewa peningsindustrie is wel dit: Van de geduren de de jaren van 1906—'11 door Krupp ge produceerde 53.000 kanonnen, waren er 27.000 voor het buitenland bestemd. In den wereldoorlog werden de Duitsche soldaten dan ook met hun eigen fabrikaten bescho ten Het zal velen nog wel meer verrassen te vernemen, hoe sommige bewapeningsindus trieën thans reeds de percenten van de winst voor de aandeelhouders bij een eventueelen oorlog hebben vastgesteld. En de winsten moeten dan enorm zijn Men kan zich gemakkelijk voorstellen hoe provoceerend zoo'n groep aandeelhouders ifioet werken, en welk een bedreiging voor den vrede zij vor men. In 1914 werd op een slagschip al drie mil lioen gulden winst gemaakt. Dat alles vindt plaats onder de sentimenteel vaderlandslie vende leuzen van het militairisme die zich daarbij richtten tegen het pacifisme. Aan ons, aldus spr., ir de taak om het mom van laster uiteen te scheuren cn er de waarheid voor in de plaats te stellen Spr. gaf een korte [psychologische beschou wing van het militarisme, dat bij een gevolg van de geweldsmentaliteit van de menschen noemde, waarna spr. tenslotte aangaf hoe de strijd er tegen geveerd moet worden. Het moet strijd zijn 'zonder geweld. Ze zal ge voerd worden met nieuwe methodes die niet stammen uit den sfeer van het militarisme het geweld. Er moet opgevoed worden, op gevoed in cien meest ruimen zin van het woord om in :en verren toekomst te bereiken een wereld, waarin eenheid en harmonie zal zijn, en waarvan men nu nog slechts eer voorpost, een pionier kan zijn. Mevrouw v. d. VeenWilson declameerde hierna „Triomflied van de beschaving" van Esthella Helm op sublieme wiize. Ook de voordracht van „Te Wapen" van Adema van Scheltema bleek haar wel toevertrouwd te zijn. In de pauze jestond gelegenheid om speel goed dat de bekende looden soldaatjes ver ving en dat op een tafeltje stond opgesteld, te bezichtigen. Godssouvereiniteit en militairisme. Na de pauze kwam ds. P. J. ïmidt, doops gezind predikant te den Helder aan het woord met het bovenstaande onderwerp. Spr. zou geen theologische uiteenzettingen geven maar ving aan met te wijzen op de tegen strijdigheid die er bestaat in het feii, dat ter wijl de predikant de jongemannen in de kerk van Christus wijdt, de staat hen tegelij kertijd opeischt voor den krijgsdienst, die hen opleidt tot de meest geraffineerde krijgs listen. En die gruwelijke listen met behulp van gassen worden door een chr. historisch kamerlid nog goedgepraat, door een beroep te doen op het oude testament waarin Mozes de Egyjhenaren in de Roode Zee laat ver drinken (een vorm van verstikken). Er wordt dan wel gezegd: „We leven in een verwarden tijd". Toch werden in vroe gere verwarde tijden ook wel andere klanken- gehoord. Zoo blijkt uit een strophe van het Wilhelmus hoe in dien tijd alle eerbied aan de staat werd gegeven, maar de hoogste eer bied en obediëntie aan God toekwam. Daar mee was het probleem over de souvereiniteit van God gesteld. De Nederlandsche staat wenscht zich te tooien in een christelijk tintje Daartegen wilde spr. opkomen. Maximilianus, die door de r.-k. als heilige wordt geëerd, heeft dienst geweigerd uit naam van God. Dit was revolutionnair naar den geest. In het Christendom zijn vele dingen ver loren gegaan. Christus zegt zelf: „Eerst de geest van Johannes den Dooper", die de licht- zinnigen (Herodes e. a.) berispt. Zoo moet ook tegen de diplomaten, de be- wapeningsindustrieelen, de door hen ge steunde journalisten enz. eerst de geest var Johannes den Dooper worden toegepast. Het practische doel zal de verovering dei kerk moeten zijn. Tegenover de christelijke staatsgehoorzaamheid zou spr. willen wijzen op Calvijn (le cri au peuple) en op den Hei- delbergschen catachismus. Maar wat ook te denken van den heer Colijn die onder een masker van christelijk heid het militarisme tracht te verbergen. De oorlog is een gevolg van de menschelijke ging de koude, phlegmatieke stem door: „Ik be schouw zonder vooroordeel de dingen zooals z« zijn; er moet een besluit genomen gorden. Ber ik het offer van een menschenleven waard? On partijdig gesproken, weet ik niet of jij he: waard bent, mijn goede vriend, maar ik ben hel wel waard. En dit uitgemaakt hebbende, ga ik mijn gang, eenige voorzichtigheidsmaatregelen in acht nemende, zoolang als een bijzonder in dividu boven de massa staat. Ik aarzel niet te zeggen dat het werk, dat ik voor de wetenschap doen kan, honderd of duizend Cliffords waard is. 't Is belachelijk om het werk, dat ik in de volgende twintig jaren doen zal, in de we-g- schaal te stellen tegenover dat van de katoen fabrikanten." „Ha, ha", lachte Holliday zenuwachtig gewor den, „dat is een verduiveld goede mop." „En we moeten ook niet vergeten, dat, als de jonge man uit den weg is, wij tweeën er veel be ter bij zuilen varen. Lady Clifford erft twee of driemaal zooveel. Ik ben dan goed af en kan de rest van mijn leven aan wetenschappelijke onderzoekingen wijden. De klok sloeg beneden één slag. 'tWas de zelfde klok, die zoo luid tikte de eerste maal dat Esther dit huis betrad. Ze zag de witte wij zerplaat met de bronzen wijzers voor zich. „Half zeven, ik moet weg om Clifford te pak ken te krijgen. De domkop heeft met hooge temperaturen twee dagen rondgezworven om dat meisje te zoeken. Hij zou vandaag naar de politie gaan. Een reden te meer om geen tijd te verliezen. Het is wel niet waarschijnlijk dat ze hier zullen komen, maar je kunt nooit we ten," (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5