AC ENT. V; f&ak mi hjJ ASPIRIN In Amerika's holen der misdaad. eenig op de wereld Provinciaal nieuws CASTRICUM. De geheime drankhandel de spil van het bendewezen. 111 Nadruk verboden, - DE pTÖP1 De handhaver der wet. j De rustige spil van het verkeer. J Om weer en wind mag hij I zich niet bekommeren, wanfl zijn verantwoordelijke postl eischt den geheelen man.j Daarom zijn ook voor herr I Aspirin-Tabletten onmisbaar! geworden. BAYER] ..JE- K^^Sï^rlnjTband «n het bayerkruis. Prijs 75 cl». zonde. De zonde is eeuwig, dus de oorlog is eeuwig. Zóó praat men den oorlog goed. De bewapeningswaanzin slaat van het [Westen naar het Oosten over. In de vorige voorbereidende ontwapeningscommissie stel de de gedelegeerde van China algemeene af schaffing van den dienstplicht voor. Toen men dit voor onmogelijk verklaarde, antwoordde de gedelegeerde dat China zich dan het recht ■tot het invoeren van den dienstplicht zou voorbehouden. Tegen het militarisme en het stelsel van militaire africhting der jeugd moet gestreden worden. De kerk heeft zijn eigen weg en zijn eigen karakter. Ze is geroepen om te strijden voor het behoud van de beschaving van Europa, die bij een volgenden oorlog geheel vernietigd zal worden. Laten wij, besloot spr., kunnen zeggen als Schweitzer zegt in een van zijn boeken„Heer ft volg U, waar Gij ook gaat. De prijs van het menschengeluk is klein, al gaan duizendmaal duizend harten stuk De heer Elzas sprak een slotwoord, waar in hij beide sprekers dankte, en voorts de hoop uitsprak, dat de samenwerking tusschen „Kerk en Vrede" en de „Jongeren Vredes- Actie" nog vele malen van zoo goeden aarc mocht zijn. schriftelijke machtiging van den burgemees- ter - k Zijn wij goed ingelicht, dan waren boven genoemde personen bezig aan het afbladen an kool, waarna zij in manden werden ge daan en naar de boet werden gedragen, welke werkzaamheden vanaf den openbaren weg zichtbaar waren. UITGEEST. Propagandaavond bestrijding diphtherie en roodvonk. Op initiatief van het gemeentebestuur van Uitgeest, Witte Kruis en Wit-Gele Kruis en den Inspecteur van de Volksgezondheid dr. J. Th. J. Doyer, werd Maandag in het hotel de Ooievaar een propaganda-avond belegd ten einde de ouders van kinderen op te wek ken over te gaan hunne kinderen te laten in enten tegen diphtherie en roodvonk daar er thans weder een 15 gevallen van roodvonk voorgekomen zijn in deze gemeente. De Inspecteur voor de V olksgezondheid in Noord-Holland, die zich daartoe gaarne be reid verklaard had, zette op keurige en duide lijke wijze uiteen de voordeelen welke aan de voorgenomen inenting met het z.g. Diro- acin zijn verbonden en het verheugde hem te meer in deze gemeente weder te kunnen spreken omdat Uitgeest als het ware reeds vroeger als pionier voor de inënting tegen diphtherie was opgetreden daar Uitgeest een van de eerste gemeenten was waar de inënting -tegen diphtherie werd toegepast en met groot succes daar thans bijna geen diph therie gevallen meer voorkomen. Hij wekte dan ook de ouders op om thans allen weder hunne kinderen te doen inënten. Tevens werd vertoond de diphtherie-film opgenomen on der leiding van genoemden Inspecteur welke op duidelijke wijze weergaf hoe het vacin verkregen wordt en de zorgen welke daaraan door het Nederlandsche Serologisch Insti tuut besteed worden. De lezing en film ver wierven grooten bijval onder de aanwezigen en wij verwachten ook wel dat weder op ruime schaol aan de inëntingen tegen diph therie- en roodvonk waartoe binnenkort gele genheid zal worden gegeven deelgenomen zal worden. Maandagavond werd alhier door de pl af deeling van den R.K. Volksbond op eenigszins feestelijke wijze de wintercampag aal ensembh klein ne geopend waar bij het muzikaal De Graaf, alhier en het Haarlemsch Cabaret hun medewerking verleenden. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer de Vries, mede, dat de afd. de wintercaimpagne Zondag was begonnen en dat er dezen winter vele ontwikkelings- en ont spanningsavonden zullen worden gegeven Het programma is rijk aan afwisseling. Hierna werd begonnen met de afwikkeling van het ontspanningsgedeelte van den avond. Het Haarlemsch klein Cabaret, bijge staan door de fam de Graaf is daarin schit terend geslaagd. Verschillende voordrachten werden ten beste gegeven. Ook mooie en niet minder gevoelvolle levensliedjes werden ge zongen, terwijl de conferencier gezonde hu mor vertolkte. OUDKARSPEL. Door de politie is proces-verbaal opge tnaakt tegen H. H. en zijne echtgenoote al hier, wegens het verrichten van arbeid op Zondag, zonder in het bezit te zijn van een (Copyright ChicagoNew-York Press Service) Het drankverbod in de Vereenigde Staten fs de opkomst geweest voor alle ongure misdadige elementen in Amerika. Het bende wezen had er nooit zou kunnen gedijen als de Volstead Act niet ware ingevoerd. Deze ■heeft den misdadigers de millioenen in den schoot geworpen, waarmede zij de zwakke fi guren onder politie en justitie omkochten om daardoor ongehinderd hun winstgevend drankbedrijf te kunnen voortzetten. Ondanks den buitengewonen krachtigen strijd die op dit oogenblik zoowel in Chicago als in New York tegen Al Capone en zijn „gangs" ge voerd wordt, zijn insiders in Amerika ervan overtuigd, dat de toestand nooit geheel beter zal worden zoolang het drankverbod gehand haafd blijft. Er zijn te groote schatten te ver dienen met den verboden drankhandel dan dat de bandieten daar niet alles, tot hun leven toe, voor riskeeren willen. Het leidend or aan van Chicago, The Chicago Tribune, heeft et onlangs zoo juist gezegd: The Volstead law is the mother of this criminality. (De Vol stead-wet is de moeder van de heerschende misdaad). Bij den „verkiezingsstrijd" in Amerika tus schen de „natten" en de „drogen" is geble ken, dat de bendeleiders in het geheim na tuurlijk, den strijd der drogen met groote kapitalen steunden. De gouden tijd voor A Capone en zijn mannen zou voorbij zijn als de „natten" het wonnen en het drankverbod werd ingetrokken. Neen de „drogen" moeten in de meerderheid blijven, redeneert „Litteeken Al" niet onverstandig, en daarom hun ver- kiezingskassen gespekt, al is het dan ook met het gele dat de „natten" hen bezorgden als klanten »an hun geheimen drankhandel. Vol gens de laatste berekeningen wordt het jaar- lijksch inkomen van Capone aan zijn drank- bedrijven verdiend, geschat op 39 millioen dollar. En zijn talrijke luitenants bogen toestand niet zuiver, want er moet winst zijn. Er hebben zich geen liefhebbers voor vergaderingen opgegeven. Voor repetitie wal den 2 vereenigingen op denzelfden avond huren. Als instituut voor opvoeding voldoet het gebouw omdat er gymnastiekles in wordt gegeven. De heer Vos wilde het gebouw aan de ge meente cadeau doen. De voorzitter: Dat was inderdaad een oplossing, doch dat gaat zoo maar niet. De heeren redeneerden nog 'n poosje voort over de exploitatie (gunstiger exploitatie), doch men kwam weinig verder, omdat mede werking ontbreekt. Daarna kwam aan de orde de begroo ting 19301931, vastgesteld op een bedrag van 435. Er zullen wederom 8 concerten dank het zeggen. In het vereenigingsleven heeft men weinig pleizier als men een functie ver vult, maar dat moet niet ontmoedigen. De heer Van Gemeren betoogde, dat het bestuur niet op de hoogte is van de wen- schen die bij de leden leven. De weinige me dewerking is verklaarbaar. Er bestaat geen contact tusschen bestuur en de leden. Spr. plaats hebben. De voorzitter bracht oanx i j dieper op het betoog van den voorzit- aan het gemeentebestuur voor de subsidie. KI terwijl de heer Van Steeg nterrum- (Applaus.) peerdè Spr. vroeg ten slotte wanneer hij me- In de rekeningcommissie werden benoemd HEILOO. Door den burgemeester is aan de caféhou ders een z.g. zwarte lijst verstrekt. Als eerste „patiënten" staan er op iemand uit Alkmaar en iemand hit Heiloo. 0 Jaarvergadering V. V. V. „Heiloo Vooruit". De V.V.V. Heiloo Vooruit hield Maandag avond haar jaarvergadering onder presi dium van den heer A. N. K. Hopman. Tegen woordig waren 25 leden. De voorzitter opende, heette allen wel kom en zou geen inleiding houden omdat het jaarverslag de werkzaamheden weergeeft. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Dumans, was weinig bemoedigend voor zoover het de medewerking van pensionhou ders betrof. Gememoreerd werden verschil lende werkzaamheden inzake de voorberei ding van den Zeeweg, het St. Nicolaasfeest voor de kinderen en de uitgave van den gids in samenwerking met Egmond. Er zijn concerten gehouden; twee zijn niet gehouden omdat het seizoen verliep. Uit de verdere mededeeling bleek, dat 2 leden- en 14 bestuursvergaderingen zijn gehouden. .Uit het inanciëel verslag bleek, dat het ledental vrijwel stationnair is en 114 be draagt. De uitgaven waren 435.11, de ont vangsten 645.75, de schuld is nog 175, doch er is een batig saldo van 220.14. De heer J. Rus Czn. gaf eenige gegevens over de exploitatie van het gebouw voor sport en kunst, doch kon niet volledig zijn omdat het nog niet op het eind van het jaar is. Er is if 62.88 in kas. De heer J. Rus Jzn vond deze mededeeling pover. Is er nog kans dat we daarvan iets meer te weten komen? Hoe is de exploitatie? Bedruipt de onderne ming zich zelf? De heer Van Diepen sloot zich hierbij aan. We weten niets. De voorzitter zeide, dat de exploitatie-kos ten ongeveer gedekt worden. Niettemin is de eveneens op inkomsten, die het millioen over schrijden. De minste onder de bendeleden de .minor hoodlum" zegt de Amerikaan maakt nog een stevig jaarloon, dat hij op eer lijke wijze nooit zou hebben kunnen verdienen. Vandaar dat er altijd liefhebbers te over zijn om zich bij Capone's benden aan te sluiten Bij voorkeur worden daar Sicilianen voor ge nomen, voormalige leden van de geheime Italiaansche genootschappen „De zwarte Hand" of Mafia, die door Mussolini Italië zijn uitgewerkt en thans een kans wagen in de onderwerelden van Chicago of New-York, Des te beruchter rol zij speelden in hun geboorteland, te grooter kans om een plaats bij Capone te krijgen, zelf ook van origine een Italiaan, al is hij ook in Amerika geboren Niet lang geleden kreeg een tweetal uit Italië gevluchte moordenaars een paar goede pos ten bij ATs gangs en bij voorkeur stelt hij zijn lijfwachten uit mannen van dit kaliber samen. Zij worden heel goed betaald en als zij opdracht krijgen om dezen of gene uit den weg te ruimen, dan geeft dat weer een extra- belooning, die meestal van 5 tot 10000 dollar per deelnemer beloopt naarmate de belang rijkheid van het slachtoffer. Het zwaarste vergrijp, dat een bendelid kan begaan, is bij een aanhouding door d politie uit de school te klappen. En bijna nooit komt de justitie of politie bij verhooren van deze misdadigers dan ook iets aan de weet over gepleegde misdrijven. Een bende lid dat praat is onherroepelijk ten doode op geschreven en waar hij zich ook bevindt overal zal de wraak der bendeleiders hem volgen. Vandaar dat het een witte raaf mag heeten dat een onlangs tp Chicago gearresteerd bendenlid van Al Capone eens verteld heeft hoe het achter de schermen der onderwerelc toegaat en hoe een gewoon bendelid er wel bij varen kan. De bewuste persoon, iemand van 32 jaar, was oorspronkelijk automobiel mecanicien en werd later chauffeur tegen een loon van 25 dollar per week met den kost. Hij trouwde, geraakte werkeloos, en kwam heele maal in de misère. Toen kwam hij op het denkbeeld zijn diensten aan Capone aan t bieden die hem een baantje gaf bij zijn drankhandel. Toen hij gearresteerd werd en gefouilleerd door de politie, kwam er 1000 dollar in contanten te voorschijn, een vorde ring van 3000 dollar nog te innen en bleek de heeren J. van Gemeren en W. Pool. Daarop deelde de voorzitter mede, dat er wederom een St. Nicolaasfeest voor de kin deren wordt gehouden. De heer Van Diepen vond het jammer dat ci geen feest is voor alle kinderen samen Heeft het bestuur een poging gedaan voor één feestdag voor alle kinderen? Spr. meen de, dat er teekenen zijn van meer toenade ring, zooals spr. het zag bij het jubilé van den burgemeester. De voorzitter zeide, dat men enkele jaren geleden een poging had gedaan, doch men kreeg van het r.k. schoolbestuur te hooren, dat men geen verandering in den bestaan- den toestand wenschte. Een tweede poging was niet gedaan. Ook spr. vond den toestand zooals bij de feestelijke inwijding van het raadhuis en het jubilé van den burgemees ter, waar allen aan deel namen, veel mooier Spr. verklaarde tegenover de r.k. welwillend te staan als men dien wensch uitte. Hiermede werd de discussie gesloten. De voorzitter zeide, dat, nu het bestuur en bloc bedankt, men een verklaring zal wachten. Wil een vereeniging goed loreeren, dan moet er ijver, toewijding en liefde voor het werk zijn. Dit is niet het geval. Onze lust om te arbeiden voor het algemeen be lang is langzamerhand verdwenen. Wij heb ben met volle ambitie onze functies aan vaard en de lust tot werken was er. In het bestuur was de verhouding van den meest prettigen aard. Wij vragen geen plasdankjes, doch wel eenige waardeering voor ons werk. Welnu, de medewerking was, enkele uitzonderingen daargelaten, uiterst mi niem. Een anonimus richtte op ons zijn vuilspuiterij in het Heilooër Weekblad en niemand nam het voor ons op. De medewerking met de pensionhouders en bij de uitgave van den gids was miniem. Spr. kon zich indenken dat er meerderen waren die hun contributie betaalden en daarmede hun belangstelling toonden, doch <Je mede werking van de zakenlieden had anders moeten zijn. Zou men willen, als het belang van Heiloo hen koud laat, dat wij iets doen? Wij denken er niet aan en gaan heen. Waar om zullen wij ons druk maken? Misschien worden den belanghebbenden nu de oogen geopend. De secretaris onderstreepte die woorden en vestigde er nog de aandacht op, dat men hier geen notie van organisatie heeft en wei nig liefde daarvoor bezit. Spr. begreep het niet, dat de neringdoenden en pensionhou ders hun belang niet begrepen. Spr. had er geen belang bij of het zielental vooruit ging. Spr. had reeds op 1 October bedankt, doch was op verzoek aangebleven. De heer Smit sprak zijn vertrouwen uit in het bestuur. De heer Holtes vroeg wie er tegen het zittend bestuur was? Laat hij zich uitten. De heer Vos betoogde als er met vuil gesmeten werd, dat men daarboven verheven moet zijn. Spr. sprak zijn vertrouwen in het bestuur uit. De heer J. Rus Jzn. betoogde, dat van al die grieven den leden niets bekend was. Als er geld moet komen, zeide spr., moeten jelui dewerking had geweigerd De voorzitter: Uw medewerking is niet gebleken bij de H. A. B. Daarop volgde een vrij scherp debat tus schen den voorzitter en den heer Van Geme ren over de actie van de H. A. B. De heeren Visser en Van Diepen lieten uitkomen, dat er te weinig contact is tus schen het bestuur en de leden. Men moet veel meer bijeenkomen. De voorzitter meende, dat men genoeg bijeen kwam. Na een drukke discussie stelde de heer J. Rus Jzn. voor om in het bestuur een paar katholieken te kiezen en een van de H. A. B., dan nam men den heer Van Gemeren den wind uit de zeilen. Daar men vreesde geen resultaat te berei ken verklaarde het bestuur zich bereid nog een maand aan te blijven, teneinde aan den wensch gevolg te geven om een commissie te benoemen, die een voordracht doet voor een bestuur. In de commissie werden bij eerste stem ming gekozen de heeren J. Rus Jzn., .J. Th. van Diepen en W. Visset. De voorzitter feliciteerde de commissie en hoopte, dat zij vruchtbaar werk zou ver richten voor de Vereeniging die hem nog lief was. Daar het reeds ruim 11 uur was werd de rondvraag aangehouden. LIMM1N In de vergadering van de Ned. Ver. voor Bloembollencultuur is de heer J. Valkering gekozen als candidaat voor het hoofdbestuur en wel met algemeene stemmen. Ook meerdere afdeelingen in Noord- en Zuid-Holland zullen zijn candidatuur steu nen. WIERÏNGEN. In de afgelcopen week zijn alhier weer 3 gevallen van diphtherie geconstateerd, waar van 2 te Westerland en 1 te Hippolytushoef EGMOND AAN ZEE. Geboren: Willem, zoon van Engel Gravenmaker en Wilhelmina Zwart. Cornelis, zoon van Job Wijker en Jan#je Blok. Elisabeth Catharina, dochter van H. J. Ras en Th. Visser. Maria, dochter van A. de Graaft en Jansje Zwart. Jacob, zoon van H. Groen en G. Groen. Overleden: C. H. Lagerwey, 81 j. J. Wijker, 46 jaar. Gehuwd: J. van der Wiel en M. E. Zwaan. C. Zwaan en A. Romkes. N. Gul en P. M. Hoppener. C. Schaap en W. Prins. E. Sloot en M. Prins. OUDORP. Geboren Christianus, Jan Boode en Maria Knijn. Margaretha, dochter van Kunst en Cornelia Kraakman. zoon van Brigitha Gerardus Petrus Gerardus, zoon van Nicolaas Bijman en Catharina Commandeur. Nicolaas, zoon van ld© Wester en Dieuwertje Biersteker. Adrianus, zoon van Nico laas Venneker en Agatha Korver. Overleden Cornelia van der Park oud 47 jaar, gehuwd met Simon Blom Guurtje Heiblom, oud 14 dagen Jan Blom, oud 65 jaar, ongehuwd. OORLOG EN REVOLUTIE. Lezing van den heer A. L. Con standse. In de „Rustende Jager" te Bergen hield de heer Constandse uit Den Haag gisteravond een lezing over bovenstaand onderwerp. De vergadering, die belegd was door de afd. Bergen van de Anti-Militaristenvereeni ging, werd geleid door den heer C. Kriller, die er op wees, dat het met de ontwapening noa niet gaat zooals in het belang van de mensch heid wenschelijk is. De heer Constandse ving aan met er 0p te wijzen, dat ieder zich anti-militarist gaa» noemen en een algemeen verzet tegen den oorlog waarneembaar is en dat desondanks de bewapening grooter is dan ooit te voren en de oorlogsvoorbereiding in Europa en Azië steeds toeneemt. Dit komt omdat men de consequentie van her anti-militarisme niet aandurft, hetgeen met de anti-militaristen, die de overheersehing van den eenen mensch door den anderen verwerpen, wel het geval is. In een kapitalistische maatschappij is het militarisme onontbeerlijk. Onder een kapitalistische maatschappij ver staat spr. een maatschappij, waarin het grootste deel werkers met hoofd en hand niets bezit, terwijl een kleine klasse die erscht en regeert, nagenoeg alles bezit en niets voortbrengt. Het Nederlandsche vermogen bedraagt 15000.000.000. Dit geldt alleen voor hen, die meer dan 16000 bezitten. Men zai dus bvgrijpen, dat een klein deel Nederlanders eigenaars zijn van dit bezit. De bezitlooze klasse blijft altijd bezitloos, omdat ze steeds zooveel in loon ontvangt, dat ze voor het waarlijk noodige tekort komt. De produceerenden bezitten dus niet wat ze produceeren en om dit mogelijk te doen blij ven, kunnen de economisch machtigen het militarisme niet missen. Wie dus consequent tegen het militarisme wil strijden, dient ook tegen het kapitalisme te strijden. Het wapen van de heerschende klasse is de moderne staat, aan het einde van de 15de eeuw ontstaan in Frankrijk. De staat bemoeit zich voornamelijk met de organisatie van het geweld. Het grootste deel der menschen kan niet randden naar de theorie van de geweldloos heid, omdat elk individu geneigd is, zijn leven te verdedigen. Geweld, ter verdediging van eigen leven, is geen militarisme; dat geweld is van een hooger orde, evenals het geweld, dat vrij willig gepleegd wordt uit opstandigheid, met aanvaarding van de volledige verant- woordelijkheid. Militarisme is het geweld, in dienst van het gezag. De heerschers gebruiken dat ge weld niet zelf, maar dwingen anderen om te dooden. In den oorolg vechten menschen met dezelfde belangen, behoorende tot dezelfde klasse, tegen elkander. De staat heeft het mi litarisme noodig, om de onteigende klasse er order te houden. Ten tweede is er het militarisme om de wereldmarkt te veroveren en grondstoffen te verwerken. Dit is het militarisme in zijn im- perialistischen vorm. In den oorlog is het motief altijd roof, die aan de kapitalisten als winst ten deel valt. In de derce plaats is het militarisme noodig voor de verdediging van wat éénmaal ge roofd is. Dit heet zoogenaamd de verdedi ging van het vaderland. Om alles, wat de arbeider of kleine boer al of niet bezit, gaat de oorlog niet. De oorlog wordt gevoerd in het belang van het groot kapitaal. Wie de risico aanvaardt van de volstrekte ontwapening, maakt den weg vrij voor een sociale revolutie, aanvaardt het verlies van de voorts, dat hij in 4 safe deposits 6000 dollar had opgeborgen. Zoowel hij als zijn vrouw droegen tal van kostbare diamanten, hadden dure bontjassen en prachtige costuums en toiletten benevens een zeer luxieuse automo biel. De werklooze chauffeur was, ondanks zijn vrij bescheiden positie in de bende, in korten tijd bij Capone in goeden doen ge raakt. En wat deed hij daar nu voor? Zijn taak begon iederen nacht om 3 uur. Dan ging hij naar zijn garage, haalde zijn automobiel er uit en reed naar een vast punt, waar hij iede ren nacht een grooten vrachtauto zag, bedekt met zeildoek, Waaronder biervaten verborgen waren, bestemd om den volgenden dag de dorstige kelen der ChicagoTrs te laven. De taak van den gearresteerde was nu verder, met zijn auto achter dezen vrachtauto aan te rijden en te surveilleeren of soms onraad dreigde. Kwamen er prohibition-agenten, be last met het toezicht op de naleving der drankwetten, dan trachtte men er vandoor te gaan, waarbij men voor de noodige schiet, partijen niet terugdeinsde. Waren het gewone politie-agenten die het in hun hoofd kregen om eens te onderzoeken wat er in den vracht auto zat, wel dan haalde de gewezen chauf feur een rolletje bankbiljetten uit zijn zak, stopte dat de agenten in de hand en klaar was kees. Deze omkoopsommen beliepen per agent van 200 tot 300 dollar per keer. Het is bekend, dat vooral de groote orga nisatorische talenten van Al Capone hem tot zijn macht gebracht hebben. Zoo geslepen is hij, dat zelfs zijn eigen bendeleden over zijn bedrijven niet alles te weten komen. Deze nachtelijke bier- en drankconvooien worden in drie etappes afgeleverd. Een ploeg haalt de vrachtauto's uit de geheime brouwerijen, de tweede ploeg voert ze door de stad en over handigt ze aan een derde ploeg, die ze verder ^u>i_ aflevert aan de klanten. De eene ploeg houdt desen, Coroner van Cook County, het district voor ongehinderde levering van bier aan Chicago's geheime kroegen. In vier jaar tijds wist Torrio met zijn kornuiten aan deze bier transactie 50 millioen dollar te verdienen en de winst die gemaakt werd door de bier baronnen, zooals de brouwers in Chicago genoemd werden, was niet minder groot Het bier vloeide met groote stroomen door de tweede stad van Amerika, alsof er geen drankverbod bestond en niemand waagde het deze heeren iets in, den weg te leggen. Behalvejaloersche vijan delijke benden, en zoo heftig was de strijd om de biercontrole tusschen de verschillende gangs, dat in 4 jaar tijds 215 bendeleden elkaar in gevechten doodden, terwijl de poli tie d.w.z. het fatsoenlijke niet omgekochte deel, dat er gelukkig ook nog was in di jaren nog 160 bandieten neerlegde. Als het af en toe tot processen kwam, dan werden rechters sommen geboden, varieeren de van 50000 tot 100000, om de bandit ten vrij te spreken en bijna nimmer bereikte een aangeklaagde de gevangenis. Kwam hij er ondanks alles toch, dan poogde men den gevan ger.isdirecteur om te koopen om den gevan gene een prettig leven te laten leiden. Frap pante staaltjes daarover zijn aan het licht ge komen. Een veroordeelde bierbaron bleek tij dens zijn straftijd drie vierde deel ervan bui ten te hebben doorgebracht om zijn za ken te kunnen behartigen. Dezer dagen is een rechterlijk ambtenaar gearresteerd, die het had weten klaar te spelen, dat een berucht bandiet na een jaar te hebben gezeten werd vrijgesproken met kwijtschelding van de ove rige 4 jaar. Men had eenvoudig een rechter omgekocht een besluit te teekenen voor zijn invrijheidstelling. Het groote gevaar van de geheime drank fabricage zit in de slechte kwaliteit, welk" men de menschen voorzet. Herman Bun voor de andere alles geheim, waardoor de kans op verraad, waar de brouwerijen zich bevinden en wie de klanten zijn, tot een mini mum gereduceerd wordt. Het spreekt vanzelf, dat als een groot deel van het Chicago-politiecorps niet corrupt waartoe Chicago behoort, een der bekendsti. rechterlijke functionnarissen, heeft verklaard dat de grootste misdaad der benden is dat zij de menschen vergiftigen met hun gedena tureerde alcohol. Distillateuren van den dood heeft hij hen genoemd en het aantal slacht was, deze nachtelijke convooien weinig kans otters, dat zij jaarlijks met dezen vergiftigden van slagen zouden hebben. alcohol maken, is veel grooter volgens Bun- De voorganger van Al Capone, John Tor- desen dan in de gevechten tusschen de gangs rio, had destijds met een der groote brouwe- vallen. Het voornaamste probleem vóór het rij-magnaten een overeenkomst getroffen, dat drankverbod er was, was voor de bonafide hij met zijn bandietenbenden zou zorgen distillateurs om de onzuiverheden uit den al cohol te houden. Bekwame chemici stonden hierbij ter zijde. De desperate mannen die zich thans met dit bedrijf bezig houden, die werken met de slechtste producten en onvol komen machines, trekken zich van de gevaar lijkheid hunner producten niets aan, of er houtalcohol in zit, dat een doodelijk vergif 13 en reeds bij een heel kleine hoeveelheid blind heid veroorzaakt, het kan de gangs niets schelen. Zij verkoopen het links en rechts en ontelbaar zijn de gevallen waarin de consu menten van dit gevaarlijke goedje het met hun leven bekoopen. De gesmokkelde drank, over zee of het Michigan-meer aangevoerd, is evenmin te vertrouwen, omdat hij op allerlei wijzen aangemengd of verdund wordt met slechte producten. Whiskey wordt met f°ezej vermengd, na het drinken is krankzinnigheid herhaaldelijk het gevolg. Bundesen ver klaart, dat de „booze" drankfabricage de voornaamste misdaad is van de benden van Chicago, veel erger nog in zijn gevolgen dan de moord- en roofpartijen der onderwereld. De bootlegger maakt van zijn 300 fles* schen drank, die hij in Canada kocht a 2 a°l* lar de fesch, door aanlenging er minsten 600900. Iedere flesch kan hij in Chicag graag voor 7 dollar het stuk kwijt. Hij boen dus een zoet winstje van 40006000 dolia^ De „speakesay"-eigenaar maakt in zijn kroe, voor een uitgeschonken flesch minstens dollar. Zoo verdienen alle nuances kapitale aan het geheime drankbedTijf, dat het P blieke leven van Amerika in alle opzied'811 ondermijnt. Er is een wijk in Chicago, Klein Sicilië g* naamd, bewoond door gewezen ItalisncB» waar de bewoners haast huis aan huis in nu kelders geheime stokerijen hebben. De bende- van Al Capone koopen den gefabriceerd drank op tegen een prijs van 2 dollar P\ gallon of betalen den man een hoog loon p onkosten uit. Wie in deze wijk weigert deze drankfabricage mee te doen, wordt d° de benden zijn huis uitgejaagd of vermoo^^ Al Capone verplicht de bewoners, of ZI) e hebben of niet, zich aan de drfcnkfabnca* te wijden. Tenslotte heeft de bevolking v Klein Sicilië moeten berusten in de hun r gelegde taak, nadat ontelbare schietpartij den schrik er in gebracht had. Politie zich nooit in deze wijk aan een onderzo» K.. waagd. De macht van Al Capone durf*» niet trotseeren. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6