DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE ONTWAKENDE SFINX Uit het Parlement Buitenland Volksuniversiteit. ERNSTIG ONGELUK TE 1Y0N, DO.\ ÜGRDAG 13 XOVE.UBEH 1930 Dagelijksch overzicht. Donderdag 20 Nov., des avonds 8 uur, in het Alkmaarsch Bioscooptheater. o. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalTi Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groot* contracten rabat. Groot* letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/h. HERMs. COSTER dc ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 132e Jaargang. Dit nummer bestaat nit drie bladen. Den Haag, 12 November 1930. De avondvergadering der Tweede Kamer van gister is uitsluitend gewijd geweest aan de behandeling van de nieuwe overeenkomst met de Kon. Paketvaartmaatschappij, welke de scheepvaartverbindingen in Üost-Indië onderhoudt. De eenige ernstige tegenstander van het betreffende wetsvoorstel was de heer Cramer (s.d.a.p.), die meende dat het voor de regee ring voordeeliger zou zijn, zoo zij geen con tract met de maatschappij had en zij en de onderneming volkomen vrij tegenover elkan der stonden. Nu heeft de Kon. Paketvaari feitelijk een soort van monopolie en zij maakt daarvan misbruik door groote winsten te be halen, waartoe de Staat moet bijdragen. Bij de vernieuwing van de overeenkomst komt in die machtspositie geen verandering, terwijl de regeering geen voldoende medezeggen schap krijgt. Bovendien achtte de spr. de twee ton, welke aan de maatschappij zal wor den uitgekeerd ter vergoeding van de ver- plichtigen van den Staat van haar, ongemo tiveerd en hij stelde daarom voor dit bedrag uit de ontwerp-overeenkomst te schrappen. Ten gunste van het voorstel deden zich achtereenvolgens hooren de heeren Beumer (a.-r.), Van Boetzelaer (c.-h.), Van Kempen (lib.), Feber (r.-k.) en Joekes (v.-d.), zoodat de aanneming van het voorstel wel verzekerd is te achten. Zij en in het bijzonder de heer Van Kempen toonden zich krachtige voor standers van het voortzetten van de bestaan de verhouding tot de onderneming en wezen er met nadruk op, dat het nieuwe contract voor het land een besparing van ongeveer een millioen medebrengt. Er zijn wel enkele punten, welke men anders zou gewild heb ben, maar het is feitelijk onmogelijk in het voorstel wijziging te brengen, al ware het slechts, dat de nieuwe overeenkomst met 1 Januari reeds in werking moet treden. Mi nister De Graaf behoefde zich zijn taak niet moeielijk te maken, maar zijn korte rede tot aanbeveling van het voorstel was overtui gend. Alleen was men het niet geheel eens over een vraag voor de toekomst: over 15 jaar loopt dit nieuwe contract af; wie zal dan te beslissen hebben over vernieuwing of voortzetting, de Indische regeering. of de Nederlandsche? De minister maakte er zich niet druk over: het is, zei hij, een kwestie van doelmatigheid, welke pas over vijftien jaar aan de orde komt en waarover we misschien geen van allen zullen te beslissen hebben. Daar, gelijk steeds bij avondvergaderingen, het aantal leden niet groot genoeg was voor een stemming, komt het ontwerp hedenmid dag in stemming. De Eerste Kamer heeft gisteravond precies zeven minuten noodig gehad om een wijzi ging van de Javaansche Bankwet en een wij ziging van de Begrooting van het Leenings- fonds aan te nemen. Ze is daarop weer naar huis gegaan. Heden komt ze in de afdeelin- gen weer bijeen, doch de eerste openbare ver gadering zal eerst over veertien dagen plaats hebben en op 26 November komt de Winkel sluitingswet aan de orde. Den Haag, 12 Nov. 1930. De Tweede Katner is heden begonnen met hare goedkeuring te hechten aan de nieuwe Pachtwet. Zij is aangenomen met 65 tegen 26 stemmen. Tegenstemden de libera len, de anti-revolutionnairen (behalve de hee ren Schouten en Smeenk), vijf van de elf christelijk-historischen, n.1. de heeren Schok king, Krijger, Tilanus, van Boetzelaer en Autgers van Rozenburg, de communisten, de staatk. gereformeerden, de heeren Lingbeek en Braat. Tot de voorstemmers behoorden dus alle katholieken, vrijz. democraten en •ociaal-democraten. Het ontwerp tot instelling van pachtcom- missies werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna heeft de Kamer het nieuwe con tract met de Kon. Packetvaartmaatschappij met 63 tegen 25 stemmen aangenomen, na met 66 tegen 23 stemmen het amendement- Cramer tot schrapping van het subsidie verworpen te hebben. Hierop zijn dg algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voortgezet met een zeer uitvoerige rede van den leider der katholieken, mgr. Nolens, die 'n groot aan tal punten van regeeringsbeleid behandelde. De rede zou ongetwijfeld aandachtiger ge hoor hebben gevonden, wanneer de spreker de kunst der welsprekendheid beter machtig ware geweest. Nu kostte het de Kamer blijkbaar moeite om den zacht en niet vlot sprekenden redenaar te blijven volgen en voor de pers werd de moeilijkheid nog wat grooter doordat de luidsprekersinstallatie blijkbaar niet in orde was. We geven hier wat we hebben kunnen opvangen. De heer Nolens drong in de eerste plaats aan op speed met de verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst bij rijkswer ken. Hij achtte het niet behoorlijk, dat het Alg. Mijnwerkersfonds niet de bijdrage krachtens de Invaliditeitswet ontving. Mocht het georganiseerd overleg eenstemmig den ken over de ambtenaarssalarissen, dan sta de regeering daar niet afwijzend tegenover. De SDreker wees od het internationale karak ter van de tegenwoordige crisis, welke het gewenscht doet zijn, dat we met andere lan den, in het bijzonder met België, op goeden voet staan. Voor de werkloosheidsverzekering is een grondiger regeling noodig dan de te genwoordige algemeene maatregel van be stuur. Spr. verklaarde zich een voorstander van daadwerkelijken steun aan de suiker bietenindustrie, verlaging van de vracht prijzen voor tuinbouwvoortbrengselen, in voering van een onderhandelingstarief en het nemen van maatregelen tegen dumping. Tèn slotte heeft de heer Nolens ook een plei dooi gehouden voor een grondige reorgani satie van de departementen van algemeen bestuur in al hun vertakkingen. De heer Lingbeek (h.g.) was de volgende spreker. Deze heeft in hoofdzaak uiteenge zet, dat dit extra-parlementair kabinet in de werkelijkheid toch niet veel anders was dan een coalitiekabinet, evenwel zonder band met de coalitiepartijen. Hij bespeurde daarbij een sterk katholieke strooming in het regee ringsbeleid en duidde het den protestantsche partijen euvel, dat zij niet front maakten te gen de romaniseering van ons land. Had de Kamer ook voor hem slechts hal ve aandacht, onder de rede van den volgen den spreker, den heer Heemskerk, die als woordvoerder voor de anti-revolutionnairen optrad, was zij muisstil. Alleen veroorloofde de heer Duys (s.d.a.p.) zich nu en dan een interruptie tot de voorzitter hem het zwij gen oplegde. De heer Heemskerk heeft dan ook wel een zeer aantrekkelijke wijze van spreken, zon der eenig uiterlijk vertoon, maar bijna cau- seerend, leukweg vaak de dingen zeggend en daarbij het bewijs leverend van een scherpzinnigheid en een kennis van zaken, die bewondering afdwingt. Hij sprak in de eerste plaats over de crisis, die zijns inziens een uitgesproken internationaal karakter draagt, niet te wijten is, gelijk de sociaal democraten beweren, aan het zoogenaamde kapitalistische stelsel maar aan velerlei fac toren, waaronder de toestand in Rusland en in China vooral van beteekenis zijn. Met de regeering was hij het dan ook eens, dat de toestand tot voorzichtigheid maant en men rekening moet houden met wat de toekomst ons wellicht nog bezorgt. Van protectie was hij niet gediend even min als van retorsiemaatregelen of vergel dingsmaatregelen. Maar ook van een Tar- wewet, een suikerbietenwet, een hypotheek moratorium en andere buitengewone dingen wilde hij niet weten. Ook op politiek en zedelijk terrein mag men van een crisis spreken en onze binnen- landsche politiek achtte hij niet zonder be denking, in de eerste plaats door het com munisme en het revolutionnaire tintje, dat de sociaal-democratie ten onzent kenmerkt. Dat we een rechts georiënteerd extra-par lementair kabinet hebben, is natuurlijk voor het oogenblik wel goed. Maar er schuilt ge vaar in het feit, dat elke partij er vrij tegen over staat en we wel oppositie- maar geen. regeeringspartijen hebben. Een samengaan van Roomsch en Rood op sommige punten is ook al niet bevorderlijk voor een gezonden politieken toestand. Sprekers ideaal zou zijn, wie zou het niet gelooven! een anti- revolutionnaire meerderheid in het Parle menti met een regeering van dezelfde kleur. Nog een verschijnsel, dat reden tot onge rustheid geeft is z.i. de toeneming van een vergedreven nationalisme, waaraan een oor logszuchtig kantje zit. Maar hij wil daar zelf dan ook niet van weten en ten onrechte ziet de heer Marchant in hem een medestander van den Stahlhelm en andere scherpslijpers- Ten slotte heeft de heer Heemskerk lang durig stilgestaan bij de bekende uitlating van den heer Albarda over verzet tegen een mo bilisatie op het demonstratief congres. Deze heeft daarvan geen afdoende verklaring ge geven. Die uitlating was overbodig of revo- lutionnair en de toelichting van den heer Al barda in „Het Volk" is volkomen er naast, ook omdat hij daarbij het ministerie zekere oorlogszuchtigheid te laste legt. Tegenover de heeren Albarda en Marchant zette de spreker uiteen, dat het feitelijk een onmoge lijkheid is met andere middelen dan een leger buiten een oorlog te blijven en wanneer de sociaal-democraten accoord gaan met de op wekking van den heer Albarda om met wet tige zoowel als onwettige middelen een mo gelijke mobilisatie te verhinderen, zullen we naast een oorlog ook een revolutie hebben. De spreker stelde den heer Albarda een reeks van vragen, waarop deze vermoedelijk het antwoord wel niet schuldig zal blijven, en vroeg ten slotte aan de regeering of zij voor nemens is maatregelen te nemen tegen een mogelijk revolutionnair verzet in geval van mobilisatie. Na deze op vele punten zeer belangrijke rede hebben gistermiddag nog twee sprekers het woord gevoerd. In de eerste plaats de heer Rutgers van Rozenburg (C.H.), die het financieel beleid van de regeering verdedigde en waarschuwde voor een al te groot ver trouwen op de toekomst. Hij achtte de mogelijkheid van magere ja ren zeer groot en riep zelfs het spook van be- lastingverhooging op. De tweede spreker was de heer Floris Vos (Partij v. Stad en Land), die een pleidooi hield voor- internationale ontwapening, aan drong od krachtige steun voor handel en In dustrie en betoogde, dat de regeering te wei nig activiteit bétoonde ten opzichte van het ter hand nemen van waterstaatswerken. Vandaag voortzetting. De voorspellingen gaan, dat de regeering morgen aan het woord zal komen ter beantwoording van de sprekers. DE OPENING EER RONDETAFEL- CONFERENTIE. Redevoeringen van koning George en MaoDonald. Protesten tegen de conferentie. Gisteren werd te jonden de rondetafel conferentie officieel geopend, welke confe rentie ten doel heeft te trachten tot overeen stemming te komen ten aanzien van de wijze, waarop Britsch-Indië in de toekomst in het kader van het Britsche rijk zal worden be stuurd. Koning George van Engeland heeft de conferentie geopend met een rede, waarin hij o.m. zeide, oat het voor den eersten keer is, dat vertegenwoordigers van het moederland en van de vorsten, hoofden en volk van Britsch- Indië samen om één tafel geschaard zijn, om het toekomstig regeerifcgsstelsel te bespreken, en om een leiddraad te zoeken voor de grond slagen, waarop dit stelsel moet berusten. Bijna tien jaar geleden aldus ging de kening volgens een draadloos bericht aan het Hbld. verder weidde ik in een boodschap aan mijn Indische Wetgevende Vergadering uit over de beteekenis van haar instellingen voor den constitutioneelen vooruitgang van Indië. Tien jaren zijn slechts een korte spanne tijds in het leven van een volk, doch dit deceunium is niet slechts in Indië, doch bij alle volken, die het Britsche Gemeenebest uit maken, getuige geweest van een sneller opko men en opbloei van idealen en verlangens betreffende nationale eenheid, welke de ge wone tijdmaat tarten. Het dient daarom geen verwondering te wekken bij de levende generatie, indien, gelijk toen werd voorzien, het noodig blijkt de resultaten van datgene wat tien jaar geleden begonnen werd te her zien en verdere voorzieningen te treffen voor de toekomst. Een dergelijke herziening is on langs tot stand gebracht door een staatscom missie en gij zult het resultaat van haar arbeid aan u voorgelegd krijgen tezamen met andere bijdragen ten behoeve van de oplos sing van het grootsche vraagstuk. Ik behoef geen woorden te gebruiken om u het gewich tig karakter duidelijk te maken van de taak. waaronder gij uw schouders hebt gezet. Ieder uwer zal zich met mij er ten sterkste van be wust zi'n, hoeveel voor het geheele Britsche rijk afhangt van den uitslag uwer beraadsla gingen Vervolgens hield MacDonald een rede. Hij zeide o.a. dat men thans stond voor de ge boorte zelf van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis. Hij verwees naar de verklarin gen, vroeger afgelegd door de Britsche koningen en staatslieden betreffende het doel van den arbeid van Groot-Brittannië in Indië MacDoald zeide verder: Wij zijn hier bijeen gekomen om te trachten, in gemeenschappe lijk overleg de erkenning te verkrijgen van het feit dat Indië op een beslissend punt is gekomen van zijn constitutioneele ontwikke ling. De taak, waarvoor wij staan, is gewel dig, en wij moeten met elkaar samenwerken en alle middelen van wederzijdsch vertrou wen en practische wijsheid en de staatsmans- hcedanigheden, waarover bij kunnen be schikken, aanwenden. Intusschen geven vele dingen vertrouwe nin het uiteidelijk succes der conferentie, die op zich zelf reeds een be moedigende belofte is door de verscheiden heid der vertegenwoordigers, die zij omvat MacDonald spoorde de leden der conferen tie aan, de kwetsende woorden te vergeten, in het verleden gesproken en de conferentie het beste politieke genie der beide volken waardig te maken, waardoor het ontzag van de wereld voor hem zou stijgen. Na MacDonald voerden verscheidene In disch vertegenwordigers het woord. Hun redevoeringen kwamen hierop neer, dat de gedelegeerden ter conferentie moesten samen werken en in het belang van Engeland en Britsch-Indië beide naar de oplossing der moeilijkheden hadden te streven. Maandag zal de conferentie voortgezet worden. Terwijl men in Londen dus druk aan het werk is gegaan, om aan Britsch-Indië een ander bestuur te geven, wellicht veel meer in overeenstemming met de wenschen der In dische bevolking, heeft men in Indië zelf al protesten geuit tegen die conferentie. In Ka- rachi bijvoorbeeld werd gisteren een „har- tal" gehouden, d.i. een rouwdag, waarop de zaken stil staan. De congrespartij heeft in Bombay en andere plaatsen een gedeeltelijke stopzetting van het werk georganiseerd, ook al als protest tegen de conferentie. Bij betoo gingen tegen de conferentie en pogingen om de regeeringsgebouwen binnen te dringen, zijn te Bombay door charges der politie 25 personen gewond. Mocht dus de conferentie te Londen sla gen, dan is men nog lang niet verzekerd van rust in de landstreek van Gandhi. DE TREIN VAN FOCH. Een herinnering aan het sluiten van den wapenstilstand in het bosch van Compiègne. Gourdon, machinist bij de Compagnie du Nord, die sedert eenige jaren met pensioen is, maar wiens naam in de historie bewaard zal blijven omdat hij den trein heeft bestuurd, waarin in November 1918 de wapenstilstand werd gesloten, is door het „Journal" geïnter viewd en het Hbld. geeft daarvan hét vol gende relaas Tal van herinneringen doemden bij Gour don -op toen men hem vroeg hoe de feiten zich in die dagen hebben toegedrgaen. In den namiddag van den 7en November kreeg hij order om met een collega machinist en twee stokers in het bureau van den chef van trac tie in het depot van La Chapelle te ver schijnen. Men legde hen eerst de grootste geheimhouding op, deelde hen mede, dat zij eiken dag telegrafisch bericht van hun fami lie zouden ontvangen, en gaf hen vervolgens order zich op de locomotief Nord-3438 naar Landy te begeven. Daar werden een slaap wagen, een rijtuig eerste klasse, een salon rijtuig, een rijtuig tweede klasse en een goe derenwagen aangehaakt. Allereerst werd naar Chantilly gereden, waar de instructie wachtte naar Senlis door te gaan, de zetel van het hoofdkwartier. Maarschalk Foch, generaal Weygand en eenige officieren stapten in. Toen pas begre pen de mannen op de locomotief wat er gaan de was. Rechtstreeks naar Compiègne, luidde de order. Op het station aldaar werd bevel gegeven door te rijden tot de open plek in het bosch bij Rethondes, bij paal 380. Toen de trein op een dood spoor was ge bracht, ging men ter ruste. Den volgenden ochtend vroeg stond er een andere trein van de Compagnie du Nord vlak naast, alle gor dijntjes dicht, met 't oude opschrift: „Trains rapides pour l'Italïe". Het was de trein met de Duitsche onderhandelaars. Tegen tien uur, den 8en November, stapten de Duitsche gedelegeerden uit: Erzberger in een zwarte pelsjas, en generaal von Winter- feld in groot ten.ie met oorlogskruis. De ge neraal klopte aan den wagen van maar schalk Foch, die oogenblikkelijk werd geopend. Pas om kwart voor twee verlieten de Duit- schers weer den trein. Von Winterfeld was zeer ontroerd, de andere heeren liepen met het hoofd gebogen. Men weet dat het eenige dagen duurde al vorens de Duitsche onderhandelaars uit Ber lijn machtiging hadden gekregen tot onder- teekening der wapenstilstandsvoorwaarden. Den 1 len November om half vijf 's och tends de trein ier Duitschers stond er nog steeds verluidde dat Erzberger zou teekenen. Om negen uur pas hoorden de ma chinist en zijn kameraden het groote nieuws „La guerre est finie, mes enfants" zeide de maarschalk tot hen. De terugreis van den inmiddels met vlag gen getooiden wapenstilstandstrein werd een zegetocht. AARDBEVING IN ZUID-ZWEDEN WAARGENOMEN. Gisterochtend in de vroegte werd bij Skövde in Zuid-Zweden een vrij sterke aard beving waargenomen, die wel 25 seconden heeft geduurd. In een kasteel te Saeer vielen alle schilderijen van de wanden. Tot ver in den omtrek rinkelden de vensterruiten. Omtrent materiëele schade is nog niets be kend. HET CONFLICT IN DE RUHRMIJN- BEDRIJVEN. In het conflict inzake den arbeidstijd in de mijnbedrijven in het Ruhrgebied is gister avond een arbitrale uitspraak gedaan, op frond waarvan de oude werktijdovereen- omst weer van kracht wordt tot 30 Septem ber 1931. Over de diensttijden van de ploe gen zullen binnen afzienbaren tijd arbitrale besprekingen worden gevoerd. De nabesprekingen over de bindendverkla ring van de arbitrale uitspraak zullen waar schijnlijk in d; laatste week van November te Berlijn plaats hebben. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Het totaal aantal gearresteerden. Het totaal aantal personen, gearresteerd wegens deelneming aan de Gandhi-beweging bedraagt 40.000, waarvan 'de helft vrouwen, waaronder dames uit de hoogste aristocratie. De regeering heeft den Gestand volkomen in handen. Het congres zet zijn activiteit on verminderd voort. MAJOOR PABST IN TIROL TERUGGEKEERD. Majoor Pabst is gisteren met zijn echtge- noote uit Venetië naar Tirol teruggekeerd. Aan de grens hadden zich afdeelingen der Tirolsche burgerwachten in uniform opge steld, benevens de leider der Burgerwachten dr. Steidle, de commandant van de Spoor weggarde met een afdeeling burgerswachters uit Weenen en een vertegenwoordiger van den bondsleider minister Starhemberg. Te Innsbrück werd bij de aankomst van majoor Pabst een wapenschouw door de burgerwachten gehouden. - (UF A-FILM) Loge f 0.80, le rang f 0.50, 2e rang f0.35. Kaarten aan het Uitleenbureau van de Leeszaal en des avonds aan de zaal. EEN EINDE VAN DE KABINÊTÜ CRISIS IN BELGIE. Een ministerswisseling waarschijnlijk. Naar algemeen verwacht werd zal het Ministerie-Jaspar aanblijven. Naar men weet heeft de Koning het ontslag nog steeds niet aanvaard. Het is niet onmogelijk, dat enkele Ministers door andere zullen worden vervangen. Een muur ingestort; 50 dooden* Een zeer ernstig ongeval heeft zich in den afgeloopen nacht te Lyon voorgedaan dal waarschijnlijk een groot aantal slachtoffers heeft gemaakt. Van een gebouw in de wijl St. Jean stortte onverwachts een muur om. Een groote gedeelte van het perceel, waarir verscheidene woningen zijn gevestigd, werc vernield. Er ontstond een paniek, waardooi het niet mogelijk werd de gevolgen van de ramp direct te overzien. Politie en brandweer wafen spoedig ter plaatse om ulp te verleenen aan de vele ongelukkigen die onder het puin bedolven moesten liggen. Terwijl men met koortsachti- gen haast aan 't reddingswerk begon, vond een tweede instorting plaats, waardoor een groot aantal brandweerlieden en politie agenten onder het puin werden bedolven en zich waarschijnlijk ook onder hen vele slacht offers zullen bevinden. Met zekerheid valt nog niet na te gaan, hoe groot het aantal slachtoffers zal zijn, doch bij eerste schatting achtte men het waarschijnlijk dat een vijftig-tal personen is gedood, terwijl ook het aantal gewonden zeer groot moet zijn. Nadere bijzonderheden. Omtrent de huisinstorting te Lyon wordt nader gemeld dat bet ingestorte gebouw het hotel ,,Du Petit Versailles" was. De eerste instorting gold den zijmuur van 't perceel, waardoor slechts een gedeelte van het ge bouw naar beneden kwam. Op het oogenblik, dat het ongeluk plaats vond, sliepen de meeste bewoners nog. Het febouw was tot op de laatste plaats bezet, oen politie en brandweer met het oprui- mingswerk begonnen waren en men reeds verscheidene lijken van onder de puinhoopen te voorschijn had gebracht, stortte plotseling het andere gedeelte van het gebouw in, waar door vele brandweermannen en politieagen ten onder het punt werden bedolven. Naar uit Lyon wordt gemeld werden reeds de lijken van 19 brandweermannen en vijf politieagenten onder de puinhoopen ge vonden. Het aantal slachtoffers dat volgens de laatste berichten tusschen de 50 en 60 moet bedragen, is nog niet nauwkeurig be kend en het zal nog wel geruimen tijd duren voor men de puinhoopen zoover heeft kun nen opruimen dat alle ingeslotenen, het zij dood of leven bevrijd kunnen worden. De ramp grooter dan verwacht werd? De ramp te Lyon schijnt een grooterer omvang fb hebben dan men oorspronkelijk zelfs bij ongunstige veronderstellingen, heeft kunnen vermoeden. Hoewel het juiste aantal dooden nog steeds niet bekend is, en niet bekend zal worden, alvorens de puinhoo pen zijn opgeruimd, schijnt men met 60 laag geraamd te hebben, en gelooft men dat in totaal een honderd-tal dooden te betreuren is, waaronder een twintigtal politie-agenten en brandweerlieden. DE FINANCIEELE EN ECONOMISCHE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. De president der Duische Republiek heeft gistermiddag Rijkskanselier Brüning en den Rijksminister voor Voedselvoorziening en Landbouw Schiele in audiëntie ontvangen. Er werd een bespreking gehouden over de uitvoering van de maatregelen, ontworpen ter bescherming van den Duitschen landbouw van den daling der levensmiddelenprijzen BOUWWERK IN MADRID INGESTORT. Vier dooden, elf gewonden Te Madrid is een in aanbouw zijnd ge bouw ingestort. Er werden vier werklieden gedood en vier andere zwaar gewond. Zeven arbeiders bekwamen lichte kwetsuren. De architect werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij de vlucht wilde nemen. GROOTE PAKHUISBRAND IN ANTWERPEN. Te Antwerpen is een groot pakhuis, waan in 300 ton copalgom was opgeslagen door een geweldigen brand in dt asch gelegd. De schade bedraagt een millioen Francs. De brand heelt yjer volle urge geduwd- -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1