JSiimsclt [milt PIRATE SIGARETTEN voor uw St Nicolaas en Kerstcadeaux Hinderd twee en dertigste Jaargang. Donderdag 13 lovemlier Radio-hoekje Provinciaal nieuws Cb De hoogste kwaliteit in sigaretten en cadeaux R ON p°st-n ope° cent)- Pirate Virginia Cigarettes geven u de hoogste kwaliteit en de groot ste waarde aan coupons. Kiest uw St. Nicolaas- en Kerstgeschenken uit den prachtigen coupon- cadeaux catalogus, welken wij u na ontvangst van onderstaanden bon gratis en franco toezenden. VU COUPON BIJ 10 SIGARETTEN Ko 268 1930. J Vrijdag 14 November. Hilversum, 298 M. V.A.R.A. van 8.12. 4.8.en 11.12.uur; A.V.R O. van 12.-4.en V.P.R.O. van 8—11— uur. g Gramofoonpl. 10.— (V.P.R.O.) Mor genwijding. 10.15 Fr. Pauwels, voordracht. 10.30 Concert. Zang, piano en voordracht 11.30 Gramofoonplaten. 12.Concert door het Omroeporkest. J. Noach, piano. 2.05 Dr. W. G. N. v. d. Sleen: Onze veenplassen. 2.30—3.— Gramofoonplaten. 3.4.Con cert door het A.V.R.O.-Kwintet. 4.Gra mofoonplaten 4.45 Kinderverhalen. 5 30 Or gelconcert door Joh. Jong. 8.Concert door ht V.AR.A.-Orkst. 6.55 W. Ploeger, over het St. Nicolaasfeest. 7.Actueel allerlei van het N. V« V. 715 Literair? causerie door A. M. de Jong. 8.— V. P. R. O. H. Beekhuis, piano. H. Gruys, zang. Sprs.: Ds. F. W. J. v d. Kieboom en Dr. Berlage. J. Feitkamp, fluit 11.12.V.A.R.A. Gramofoonpla ten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V. Algemeen programma). 8.10 Gramofoonpl. 1030 Korte ziekendienst. 11.Gramofoon platen. 12.30—2.Solistenconcert, viool, cello, xylophoon en piano. 2.3.30 Gramo foonplaten. 3.305.Solistenconcert, viool, cello en piano. 5.5.15 Gramofoonplaten. 5.15 Orgelconcert door R. G. Grevecoeur. 6.15 Radiopraatje. 6.45 Engelsche les. 7.15 Lezing over rozen, door A- J. Herwig. 8. Concert. J. Ph. Caro, bas. D. Vos, viool. J. 5. Luiting, orgel. Lezing over de opleiding tot arbeider door Dr. Ph. J. Idenburg. 1030 Persberichten. 10.4011.30 Gramofoonpla ten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. R. Araujo, viool. D. Durfcec, piano. 12.50 Orgelspel door L. H. Warner. J. de Ferrers, sopraan. 1.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitz. voor scho len. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.55 Koersen. 7.Concert. Strijkkwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Orkest. H. de Frey, sopraan. 9.20 Berichten. 9.35 Berich ten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. G. Parker, bariton, strijkkwartet 11.05 Lezen. 11.20 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Pa is'\ 1725 M. 12.502 20 Gramofoonpl. 4.05 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 „Mireiile". Opera van Gounod. Solisten, koo^>en orkest. Langenberg, 473 M. 6.20—7.50 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. 1130 Gramofoonplaten. 12 251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Solisten-concert. 7 20 Orkestconcert. Daarna tot 11.20 Concert. Kalundborg, 1153 M. 10.35—11.05 Uitz. voor scholen. 11.201.20 Orkestconcert. 2 204.20 Orkestconcert en zang. 4.20 5.— Kinderuurtje. 7.209.20 Orkestconcert en zang. 9.40—11 50 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Speciaal concert. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 5.456.20 Lezingen. 6.20 6.50 Gramofoonplaten. 8.2011.20 Le zingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpla ten. 1503.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Orkestcon cert. 9.20 Berichten. Daarna tot 11.50 Or kestconcert. DE STRIJD TEGEN DE RADIO STORINGEN IN DENEMARKEN. Met vereende krachten is men thans ook in Denemarken den strijd tegen de radiosto ringen begonnen. De minister van Verkeer zal binnenkort een wetsvoorstel indienen be treffende de tegen de radiostoringen te ne men maatregelen, terwijl ook de omroep en de luisteraarsvereenigingen een aandeel in den strijd nemen. Regelmatig worden er le zingen over het bestrijden van storingen door de Deensche zenders uitgezonden. Lezingen en demonstraties worden overal in het land gehouden. HET WERi IN DE WIERINGER- MEER. De resultaten van het in den natte baggeren der hoofdkana len en tochten. Bij het droog- malen werden ruim 600 millioen kubieke nieters water uitgesla gen. Aan de driemaandelijksche mededeelingen betreffende werkzaamheden voor de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee ont- leenen wij het volgende: De beide dijksvakken op het Breezand werden, wat het oplossen van keileem, het aanbrengen van de kraan-keileem, de zink- stukken en het onderdoorzetten van de steen glooiing betreft, voltooid, zoodat thans ge werkt wordt aan het omhoogbrengen van het dijkslichaam. Gezien het jaargetijde, waarin de dijksvakken nagenoeg voltooid waren, werd besloten het dijksvak ten westen van het Breezand gelegen, nog me't 300 M. te verlengen. Dit werk kwam op het maken van den kop na gereed Het dijksvak ZwinVlieter werd op het aanbrengen van de bekleedingskeileem, de klei en een gedeelte van de steenglooiing en den straatweg na voltooid, terwijl ter plaatse van het dijksvak-Gaatje de keileemdam tot ongeveer 2.50 M. -j- N.A.P. en het zand na genoeg over de geheele lengte tot 1.50 M. -f N.A.P. werd aangebracht. Het afsluiten van deze geul geschiedde, dank zij het gunstige weer. zonder moeilijk heden. Door de afsluiting van het Gaatje werd de afsluiting van de Zuiderzee van Wieringen uit over 4800 M. lengte vol tooid. H^ Oostelijk gedeelte van den ontworpen beteugelingsdam in de Vlieter kwam even eens, wat het opstorten van keileem en het •Mekken met zinkstukken betreft, gereed. De bouw van de leidammen aan de zuid zijde van de schutsluizen op het Kornwer- erzana werd voltooid met inbegrip van het doetónden1 tWee Plateaux voor militaire Fffl Bekleeding van den dijk. een tz K.M. lang gedeelte van den Wie- nngermeerdijk is voor zoover het boven wa- er lag, in 1929 met zoete klei, afkomstig it het verbindingskanaal tusschen de beide sluizen te Medemblik, bekleed, zoodat hier kiu r.n0g aandacht aan het zandbeloop r? te worden geschonken. Over 5100 M. lengte is dus nog op den dijk, noch op het zandbeloop, afdekking aan wezig. Besloten werd beide over deze lengte van een 0.15 M. dikke kleilaag te voorzien. Verbinding met Medemblik. net doorgraven van den voormaligen zee dijk van het waterschap „De Vier Noorder Koggen", buiten de westelijke schutsluis van het kanaal, kwam gereed, zoodat daarmede »<jS <^e. verbinding tusschen de haven van Medemblik en het kanalennet van de Wie ringermeer is tot stand gebracht. Tijdens de werkzaamheden van de door graving, die grootendeels in den droge wer den uitgevoerd, werd een zeer belangwek kend overzicht verkregen van de samenstel ling en verdediging van den ouden zeedijk, zooals die in den loop der tijden, telkens naar nieuwere inzichten gewijzigd, ten slot te is geworden. Kanalen In den polder. Zooals bekend, is het mogelijk geweest vrijwel het geheele net van hoofdkanalen en tochten binnen de Wieringermeer een grondverzet omvattende van ca. 15.000.000 M3. vóór het droogmalen van den polder in den natte te baggeren. Het lag voor de hand, dat zich in dit ka nalennet gedurende de periode tusschen het baggeren en het droogvallen van de gron den door den invloed van golf en stroom wederom slib zou afzetten in hoeveelheden, welke tevoren moeilijk waren te ramen. Uit de ondervinding met in zee door baggering cpengekomen vaarwegen mocht worden af geleid, dat de verondieping hoe de om standigheden ook mochten zijn niet in een al te snel tempo zou geschieden. Inderdaad blijkt in het algemeen de ver ondieping van de gebaggerde kanalen niet een zoodanigen omvang te hebben aangeno men, dat tengevolge hiervan de gekozen uit voeringswijze als minder juist zou moeten worden beschouwd. Hierbij moet toch in het oog worden gehouden, dat de aanwezigheid van de tochten en kanalen bij het droogval len een snelle ontwatering van de nieuwe gronden mogelijk maakt, waarbij een zekere opslibbing dier waterloopen voorloopig niet schaadt. Wel bemoeilijken de verondiepin- gen, welke zich thans op vele plaatsen be vinden, het verkeer in den polder, dat voors hands in hoofdzaak te water moet plaats hebben. In verband hiermede is het peil in d^/drie laagst gelegen afdeelingen van den polder, welker kanalen nog onderling in verbinding staan, voorshands niet lager afgemalen dan tot vijf meter beneden N.A.P., waardoor wel alle landen droog zijn komen te liggen, maar de laagste nog niet op de definitieve diepte worden ontwaterd. Voor de verdere ontwikkeling van den polder is het nu noo- dig zoo spoedig mogelijk de meest hinderlij ke ondiepten uit het net van kanalen en tochten te verwijderen en deze verder op de vereischte afmetingen te brengen en tevens door den bouw van eenige schutsluizen in den polder de mogelijkheid te scheppen, om, zonder het verkeer te water te stremmen, in elke afdeeling het voorloopig aangenomen polderpeil te kunnen handhaven. Het ergst is de verondieping van de wa terloopen in het diepstgelegen zuid-oostelij ke gedeelte van den polder. Bij den in Juli voorgekomen storm, welke door de toen ter plaatse nog aanwezige ge ringe waterdiepte zeer ongunstig voor het aanslibben van de kanalen was, is vrij veel slib in die kanalen afgezet, zoodat deze thans slechts met geringen diepgang be vaarbaar zijn. Verwacht mag worden, dat nog vóór het aanbreken van den winter het verkeer over het geheele kanalennet met vijf tot zes voet diepgang mogelijk zal zijn. Kavel- en wegslooten. De kavel- en wegslooten in de Wieringer meer vormen de directe afvoerwegen naar de tochten en kanalen van het water, dat aan den bodem zelf wordt onttrokken. De wijze waarop dit laatste met behulp van greppels of draineerleidingen behoort te geschieden, is een vraagstuk van landbouwkundigen aard. Met de kavelslooten is dus de laatste trap bereikt van het net, dat voor den af voer van het water in den polder moet die nen, terwijl het verder tot de taak van de landbouwkundigen behoort om de maatrege len te nemen noodig voor het onttrekken van het water aan den bodem zelf. Toen de terreinomstandigheden van den hoogst gelegen grond binnen den droogval- lenden polder het mogelijk maakten met het graven van de bovenbedoelde slooten een aanvang te maken, konden meer definitieve onderhandelingen hieromtrent met verschil lende hiervoor in aanmerking komende aan nemers worden gevoerd. Deze onderhandelingen leidden tot het sluiten van overeenkomsten volgens welke thans met het verkavelingswerk in verschil lende deelen van den polder is aangevangen. Naast het werken met graafmachines, waarmede dit omvangrijk grondverzet in hoofdzaak zal moeten worden uitgevoerd, werd ook aan het werken met handkracht een plaats bij dit werk ingeruimd. De totale capaciteit, waarmede thans wordt gewerkt, mag voor de verkaveling van ca. 200 H.A. per week toereikend worden ge acht. Er zijn dientengevolge reeds eenigszins aanzienlijke oppervlakten verkaveld, waarop bereids een aanvang gemaakt kon worden met de landbouwkundige werkzaamheden en wel in de eerste plaats met dit tot het ont trekken van het water aan den bodem door het uitvoeren van greppelwerk. Sluizen binnen de Wieringermeer. Zoodra de bemaling van de Wieringer meer zoover gevorderd was, dat de oevers van de vooraf gebaggerde kanalen waren drooggevallen, werd de verbinding tusschen de verschillende polderafdeeling bii de m Aan P1RATE. AMSTERDAM. Postbus 716 Naam-. Altist Stal: Zendt mij e.e.p. nieuwen P,"rate Ca3e»\» Catalogus 1930 bouwplaatsen van de sluizen geheel verbro ken door afheiïngen. Ten einde zoo spoedig mogelijk het verkeer te water tusschen de polderafdeelingen mogelijk te maken, werd besloten met den bouw van de drie sluizen, waaraan voor dit verkeer de meeste behoef te bestaat, nog in den herfst van dit jaar te beginnen. Het zijn de sluis No. I, gelegen op plm. 5 K.M. ten Z.Z.O. van De Haukes (Wieringen), welke de verbinding tusschen de polderafdeelingen I en II zal vormen; de sluis No. IV nabij Medemblik, die in de ver binding tusschen de afdeelingen II en III zal voorzien, en de sluis No. V, die nabij de terp, ongeveer in het centrum van den polder is gelegen en van afdeeling III uit de IVde pol derafdeeling bereikbaar zal maken. Zoodra deze sluizen in gebruik genomen zullen zijn, zal dus voor de vaart eene ver binding tusschen alle polderafdeelingen be staan en zullen deze dus kunnen worden af gescheiden, waardoor dan de gelegenheid zal ontstaan in elke afdeeling het voorloopig daarvoor vastgestelde polderpeil te handha ven. Het droogmalen. Toen den 21sten Juli 1852 door de bema ling van het Haarlemmermeer, welke den 7den Juli 1848 was aangevangen, het peil van 4 meter beneden A. P. was bereikt, waarbij het geheele maaiveld van den pol der droog lag, werd dit in ruim vier jaren verkregen resultaat van zoodanige beteeke- nis geacht, dat de Commissie van Beheer en Toezicht over de droogmakerij van het Haar lemmermeer dit aankondigde in de „Staats courant" met eene mededeeling, vervat in de vier woorden „Het Meer is droog". De sedert verkregen betere beheersching van de techniek doet een dergelijk feit thans anders bezien. Eene mededeeling als hiervoor aange haald, had omtrent de droogmaking van de Wieringermeer kunnen uitgaan den 21sten Augustus 1930, toen, nadat de bemaling on afgebroken gedurende slechts ruim zes maanden was voortgezet, het peil van 5 M. N.A.P. in de drie diepst gelegen polder afdeelingen werd bereikt, terwijl het dieper afmaken van de hiervan afgesloten le pol- derafdeeling reeds eenigen tijd te voren, den 30sten Juli was gestaakt. Bij het verkregen peil lag het maaiveld van den geheele polder droog, zoodat hierbij de periode van het droogmalen als afgeslo ten mocht worden beschouwd en de periode van drooghouden d.w.z. van het regelen door bemaling van de waterstanden in de kanalen was aangevangen. In otaal werd door de beide gemalen in de periode van droogmalen ruim 600.000.000 M3. water uitgeslagen. Vrijwel onafgebroken konden de beide gemalen in de droogma- lingsperiode hunnen arbeid blijven verrich ten. In cnltuur brengen der gronden. De dienst voor het in cultuur brengen van de Wieringermeer ving op de beschik baar gekomen gronden zijne werkzaamhe den aan. Voor de uitvoering van verschillende werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de gronden is met de Ned. Heidemaat schappij te Arnhem een overeenkomst geslo ten. Voor het onderdakbrengen van de arbei ders, wier gezin elders blijft wonen, werden vijf arbeiderskampen gebouwd, elk kamp ruimte biedende voor 96 man met het gezin van den kok-beheerder. De kampen zijn ge plaatst in den Wieringermeerpolder bij De Haukes, Nieuwe Sluis, Kolhorn, Aartswoud en nabij de Sluis op de scheiding van de Iste en Ilde Polderafdeeling. Vier dezer kampen waren eind September reeds enkele weken in werking, terwijl het vijfde kamp in de eerste week van October in werking kwam. De arbeiders worden uit de plattelands- werkloosheidscentra door bemiddeling van den Rijksdienst van de Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling betrokken. Behalve deze arbeiders zijn nog een vrij groot aantal arbeiders uit de omgeving van den Wieringermeerpolder tewerkgesteld, zoo dat 1 October in totaal met ongeveer 600 man werd gewerkt. Op 1 October was over een oppervlakte van ongeveer 300 H.A. de soortgrond uit de kanalen, benevens de slootgrond uit de ka velslooten verspreid en de begreppeling ge reed gekomen. Een aanvang werd gemaakt met den aan leg van rijwielpaden; deze krijgen een een voudige verharding van kleischelpen, welke met een lichte motorwals worden ingewalst. Verschillende machines werden aange voerd, welke in den polder op hare bruik baarheid onder zeer bijzondere omstandig heden waaronder moet worden gewerkt, zul len worden beproefd Aan het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Comité is opgedragen de voorzie ning van gras- en klaverzaden ten behoeve van den Wieringermeerpolder. Getracht wordt het benoodigde zaaizaad zooveel mo gelijk in ons land te doen verbouwen. VERGADERING VAN DIJKGRAAF. HEEMRADEN EN HOOFD INGELANDEN VAN DEN POLDER HEER-HUGOWAARD. De vergadering werd gehouden Dinsdag 11 dezer te half 12 in het polderhuis. Door den Dijkgraaf werd de vergadering met een woord van welkom geopend en mee gedeeld, dat de heer Koijn kennis had ge geven wegens ongesteldheid niet ter vergade ring te kunnen komen; de penningmeester was afwezig tengevolge van een ongeval, terwijl spr. veronderstelde, dat ook de heer Kruijer absent was wegens minder gunstigen gezondheidstoestand. Spr. hoopte, dat allen spoedig hersteld mogen zijn, en verklaarde, na ook een woord van welkom aan de pers, de vergadering voor geopend. Bij punt 3 der agenda wees de voorzitter op den minder gunstigen toestand voor de ingelanden. Daar een groot deel van den om slag nog niet was ontvangen, kftn nog niet worden uitgemaakt, of de financiën van den polder ook door dien toestand zal worden bAnvloed. Voorts werd. gewezen op den hoogen waterstand, welke een klacht bleek te hebben uitgelokt bij Ged. Staten, dat niet op tijd gemalen werd. Een onderzoek was inge steld, hetgeen tamelijk bevredigend was, voor al mei het oog op verschillende belangen van PIRATE Spaart thans coupons

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5