mtnirsdit Courant. Gemeenteraad van Alkmaar. undirri twee en dertigste Jaargang. Donderdag 13 \ovembcr. Luchtvaart Provinciaal nieuws Binnenland No. 268 1930 DE DO-S NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen zal de Dorniervlieg- boot, de DO-S welke op de Parijsche Lucht vaarttentoonstelling geëxposeerd zal wor den, op haar vlucht daarheen morgen een tusschenlanding maken op den tweesprong Oude MaasDordtsche Kil in de omgeving van de Aviolandafabrieken. De vliegboot wordt aldaar des middags te ongeveer 2 uur verwacht. Er kunnen ongeveer 25 personen in deze vliegboot meegaan. HET BEZOEK VAN DE DO X AAN ENGELAND. De prins van Wales aan het staar. Gelijk gemeld, heeft de prins van Wales een bezoek gebracht aan boord van de Do X- Hij heeft bij die gelegenheid gedurende 10 minuten het stuur gehanteerd, waarbij bleek, dat hij een uitnemend piloot is. Tijdens den verderen tocht hebben de prins en de com mandant op elkanders gezondheid en op het succes van de vlucht van de Do X gedron ken. Het vliegschip is kort daarop ten tweeden male opgestegen voor een groote vlucht om den prins te demonstreeren hoe gestart en gedaald wordt. Indien de weersomstandigheden gunstig blijven zal de Do X Vrijdagavond a.s. te acht uur Engelschen tijd naar Bordeaux vertrek ken. HET VIJFDE POSTVLIEGTUIG NAAR INDIE VERTROKKEN. Het was hedenmorgen nog donker op Schiphol, toen alles in gereedheid werd ge bracht voor het vertrek van de groote drie- motorige Fokker, P.H.-A.G.A. naar Ned.- Indië. Belangstelling was er alleen van hen, die er ambtelijk bij behoorden en die af scheid kwamen nemen van de leden der be manning. In verband met het feit, dat dit toestel voor het eerst een installatie voor radio-uitzending en ontvangst aan boord heeft, bestaat de bemanning uit vijf perso nen, n.1. de vliegers Smirnoff en Aler, de mecaniciens Waalewijn en Westrate en de marconist Strijkers. De directeur van de K.L..M, de heer Ples- man, was aanwezig om de bemanning een goeden reis te wenschen, terwijl de heer Van de Poll er voor zorgde, dat de 204 K.G. post goed werd ingeladen. De K.L.M.-vlieger van Veenendaal, die naar men ons mededeelde, onopzettelijk vroeg op was, was ook op het vliegveld aan wezig. Te 6.50 uur startte de P.H.-A.G.A. voor de groote vlucht en was spoedig uit het gezicht verdwenen. Het was goed weer met tamelijk sterken wind. Te Boedapest geland. Aneta Vaz-Dias meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen, dat het vijfde post vliegtuig naar Ned.-Indië, de P.H.-A.G.A. te 12.05 (Holl. tijd) te Boedapest is geland. Ge durende den geheelen tocht heeft het vlieg tuig een uitstekende radio-verbinding ge had. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. DE EERSTE NED. AVIATRICE. Gistermorgen heeft mej. E. M. M. Ver- sluys uit Delft, die haar opleiding heeft ge noten onder de bekwame leiding van den heer Van Graft, op het vliegveld Waalhaven haar brevet behaald. Over eenige dagen zal dit brevet op officieele wijze aan de eerste Nederlandsche vliegster worden uitgereikt in tegenwoordigheid van eenige vooraanstaan de personen b de luchtvaart. Aan het gevaar ontsnapt. Mej. Versluys heeft tijdens een van haar landingen, geheel onvoorbereid en onge- wenscht, een wel zeer practisch bewijs van haar tegenwoordigheid van geest moeten le veren, wilde zij niet de dupe worden van een lichtelijk onverantwoordelijke landing van den reclamevlieger van circus Schneider. Juist toen mej. Versluys met haar Pander daalde, zoo vertelt het Hbld., kwam ook de piloot van het circus met zijn toestel achter mej. Versluys om naar beneden. Beide toe stellen bevonden zich op weinige tientallen meters van den grond. De circusman vloog onder de Pander van mej. Versluys door, die hem gelukkig onmiddellijk opmerkte en door haar toestel schuin te leggen en wat gas bij te geven, de vleugels van de beide toestellen wist vrij te houden, waardoor een ongeluk werd voorkomen. Naar wij vernemen, zal de acrounautische overtreding van den piloot, die verklaard zou hebben het toestel van mej. Versluys niet te hebben opgemerkt, aan een nader onderzoek worden onderworpen. BERGEN. De heer A. W. Blokhuis verzond heden he volgende adres aan den raad: Ondergeteekende A. W. Blokhuis, wonen de Adema van Scheltemaweg 7 alhier, leer- aar aan de R.H.B.S. te Purmerend, heeft de eer zich tot u te richten naar aanleiding van een voorstel, dat B en W. u zullen voorleg gen betreffende de bebouwing van den Not weg. In het belang van het landelijk schoon van het dorp, verzoek ik u om dit voorstel, aan die grondeigenaren vergunning te verleenen meer huizen te mogen bouwen dan oorspron kelijk was toegestaan, met nadruk te ver werpen De hoop uitsprekende dat uw te nemen be sluit het algemeen belang zal stellen boven dat van enkele particulieren. Het adres gaat van de volgende memorie van toelichting vergezeld: Er liggen nog drie perceelen aan den Not weg te wachten op bebouwing, doch de ver koop vlot niet erg, hetgeen een algemeen ver schijnsel is van dezen tijd en onder te bren gen is bij het woord malaise, i De grondeigenaren, die natuurlijk steen en been klagen, hebben er iets anders op ge vonden om den grond vlugger te verkoopen. Lukt dit plan, dan zit Bergen in de periode, cie noodzakelijk op deze moet volgen, met een bebouwing, die meer op een straat dan op een landweg zal gelijken. Uw eerst geno men besluit, om op elk perceel één huis te mogen bouwen, zal worden verlaten en dan zuilen op het perceel tegenover den Adama van Scheltemaweg drie huizen verrijzen, op de beide overige telkens twee. Als dit werke lijk gaat gebeuren wordt dit deel van Ber- £ePv,voor £°cd en grondig vernield. wie den Notweg kent, met de wallen waarop eiken hakhout en verder bij den schilder Graadt van Roggen eikenboomen, met uitzicht op de duinen, slaat de angst om het hart. Deze wallen van Bergen zullen ook zoo grondig bedorven worden als de bebouw de grond dien men ziet, wanneer men in het Victoriepark te Alkmaar staat en kijkt naar Oudorp, waar Alkmaar iets heeft laten ver knoeien en de schoonheidscommissie ten spijt zulk een treurige groep van huizen heeft la ten bouwen, dat wij althans hier in Bergen daar iets van mogen leeren. Nu had hij U een lijst kunnen overleggen met handteekeningen, zooals dat telkens ge schiedt, doch dit vragen om handteekeningen is den laatsten tijd mode geworden en hij wil daar niet aan meedoen, maar wel kan hij U de zekerheid geven, dat hij niet alleen zijn eigen belangen hier dient, maar zeker dat van duizende en nog eens duizende liefheb bers van Bergens landelijk schoon. Men moet ter plaatse zijn oor te luisteren leggen, vooral des zomers wanneer duizende wandelaars den Adama van Scheltema-weg uitkomende, wel eens uitroepen: „en dan zeg gen ze nog, dat Bergen niet zoo mooi is" om te beseffen wat hier staat te gebeuren. Het gaat hier om den zelfkant van Bergen. Ber gen heeft aan den anderen kant laten zien dat men het schoone bosch door aankoop wil bewaren. Laat het nu niet aan deze zijde bederven wat het elders redde, want niet al leen het bosch is schoon maar het typische van Bergens schoonheid is zeker ook deze randweg. De bebouwing die daar zal geschieden zal door de schoonheidscommissie worden goed gekeurd, maar de gemeenteraad zal toch ook wel uit ondervinding weten, dat die commis sie de bevoegdheid mist de leelijke geestlooze ontwerpen radicaal te schrappen. Zij be paalt zich tot wijziging van een kap, een deur, een raam of een schoorsteen, het ont werp blijft het geestelijk product van den ontwerper. Het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde is bij de wet verboden, maar het bou wen van een huis of meubel wordt toege staan, om daarmede den volkssmaak te ver giftigen in plaats ook door bevoegden huis jes te laten ontwerpen die mooi zijn en zich aanpassen aan het te bebouwen terrein. Ber gen moet niet doen zooals zooveel gemeenten reeds gedaan hebben,-het moet zeer voorzich tig omgaan met het geven van bouwvergun ningen. Ondergeteekende beseft, dat bebouwing helaas niet te stuiten zal zijn, maar het eerst genomen besluit was heusch zoo slecht niet. De open bebouwing vernielt wel is waar het silhout, maar de bebouwing zooals die nu voor de deur staat, maakt den Notweg tot een Notstraat en het plan om den ouden wan delweg te sparen, omdat die weg zoo mooi is. wordt nu een rariteit, want een weg naast een straat is als een hoed op een hoed. De raad is gewend om voor de belangen van Bergen zorg te dragen. Laat hij deze bebou wing toe, dan staat over eenige jaren hier 'n straat als een stille getuige van een raads besluit, dat alleen rekening hield met belan gen van enkele particulieren en is Bergen over 20 jaren volgebouwd en kan het als eenigsten onbebouwden grond dan de pension gasten zijn bosch toonen. Dan is het een saai en vervelend dorp geworden, waar men zich niet meer thuis gevoelt en dat niet meer een plaats is waar men kan uitrusten en genieten. Dan zal Bergen een dorp zijn zoo als er nu reeds verscheidene zijn aan te wij zen in Nederland, waar men veel reclame voor moet maken om den kost te dekken Ten slotte zij vermeld, dat vóór de beslissing van den raad reeds twee perceeltjes van de drie op het perceel, waar het eerst één gebouwd mocht worden, zijn verkocht. De gemeente raad kan dus wel thuis blijven. Bergenaren die geen belang hebben bij grondspeculaties, past op uw zaak, opdat het getal dergenen die Bergen niet zoo mooi vin den niet grooter worde. HEILOO. Staatsblad no. 412 bevat het besluit van 27 October, houdende reorganisatie van de Sint Willibrordusstichting alhier. HOORN. Gister is de monteur Van Leusden, werk zaam in dienst van de radio-centrale, van het dek van de openbare school aan de Kruis straat gestort, waarschijnlijk door de glad heid van het dak in verband met den gevallen regen. Hij is in bewusteloozen toestand naar het Stadziekenhuis gebracht. INBRAAK TE AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht is in een op de Marinewerf achter de Groote Kattenburger straat staand gebcuw, waarin een garen- fabriek is gevestigd, een inbraak gepleegd. De onbekende daders hebben verschillende lokaliteiten doorzocht. Het staat nog niet vast wat zij aan buit hebben meegenomen Daar het gebouw, dat vroeger deel uitmaakie van de marinebehuizing in den bezuini gingstijd van jaren geleden werden verschil lende gebouwen op deze werf aan particulie ren verhuurd zeer moeilijk ongemerkt van de straatzijde is te bereiken, word aangenomen dat de daders over het water met een vlet 'ot het terrein hunner werkzaamheid zijn door gedrongen. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. CONTROLE WEGENBELASTING. De besturen van den A. N. W. B Toeris tenbond voor Nederland, en van de Kon. Nederl. Automobielclub hebben in een adres aan de ministers van financiën, van water staat en van justitie verzocht, het zoo moge lijk daarheen te leiden, dat aan de met de controle belaste ambtenaren opdracht worde gegeven, het onderzoek naar de nakoming van de bepalingen van de wegenbelastingwet te doen houden bij wijze van steekproef, waardoor het verkeer zoo.min mogelijk hin der van deze conrtole zal ondervinden. NEDERL. VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Blijkens het verslag over 1929 telde het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen op 1 Januari 1930 255.484 leden of 34.221 leden dat is 15.8 pCt. meer dan op 1 Januari 1929. In 1928 was de ledenaanwas 14.469 (7.1 pCt.) Acht aangesloten bonden zagen hun ledental met meer dan 1000 leden toenemen, te weten: landarbeiders, bouwvak arbeiders, fabrieksarbeiders, transporatrbei ders, metaalbewerkers, overheidspersoneel, handels- en kantoorbedienden en ambtena ren. Het aantal bij het N.V.V. aangesloten organisaties bleef 28. Het aantal vrouwelijke leden steeg van 13.145 op 14.989. In 1929 ontvingen de gezamenlijke bonden aan con tributies 5.925.173.86 M of een vermeerde ring van ruim 640.000 bij 1928. De totale onriangsten vermeerderden met bijna 1.2 millioen gulden. Het gezamenlijk vermogen steeg van bijna 114 millioen gulden tot ruim 12.5 millioen gulden op 1 Januari '30. Het totaal der uitkeeringen vermeerderde in 1929 met ruim f 540.000 en bedroeg voor staking en uitsluiting 1.275.375, ziekte 488.841, sterfgevallen 38.834 en andere uitkeeringen 136.524. Voor werkloozen- steun werd in 1929 4.234.181 uitgekeerd tegen 2.744.631 in 1928. Het gezamenlijk vermogen der werkloozenkassen bedroeg op 1 Januari 1930 4.479.935. AANKOMST INDISCHE MAIL Het stoomschip Patria wordt heden te Marseille verwacht. In aansluiting hierop rijdt de Rotterdamsche Lloyd Rapide, die 16.40 van Marseille vertrekt. Deze stopt niet te Roosendaal. Aankomst Vrijdag te Rotter dam DP. 15.5, Den Haag H.S.M. 15.33. ARBEIDSTIJDEN. Verzuim tengevolge van de a.s. feestdagen. De minister van Arbeid, H. en N. heeft hoofden of bestuurders van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdeden daarvan op 27 Dec. a.s. geen arbeid wordt verricht, in afwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, vergund, het aantal daar door verzuimde uren tot een maximum van 5K uur te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen dér weken, vallende in het tijdvak van 1 tot en met 31 Dec. a s. EEN „DUBBEL MENGGEBOD". De regeering zal zelf tarwe koopen. Volgens het Hbl. zou de regeering over wegen een soort „dubbel menggebod" op grond van de Tarwewet uit te vaardigen en ook zelf onversneden inlandsche bloem aan fabrikanten en importeurs te gaan distribuee- ren en in aanvulling daarop zélf de inland sche tarwe te gaan koopen tegen een vasten prijs en tenslotte deze ook zélf te doen ver malen en wel b.v. door de meelfabriek der Ned. Bakkerij N.V., Maashaven Z.Z. te Rot terdam, dat is zooals men weet de coöp. fa briek van den Ned. Bakkersbond. De regee ring overweegt dezen gang van zaken zelfs reeds in zóóverre, dat zij zich heeft doen overtuigen van de geschikte outillage dier fabriek. Van daaruit zouden dan de importeurs en meelfabrikanten tegen gezetten prijs het in landsche meel kunnen krijgen, benoodigd om te kunnen voldoen aan het vast te stellen vermengingspercentage. WANDELPARK TE SANTPOORT. Aankoop dcor de gemeente. De gemeenteraad van Velsen heeft beslo ten tot aankoop van een deel van „Spaarn- berg" te Santpoort, groot ongeveer 20 H.A. Er is bij de bespreking van de voordracht nog eens den nadruk gelegd op de groote beteekenis, niet alleen voor Velsen, van het behoud van dit mooie gebied als wandeipark. Een waarborg voor dit behoud, ook na aan koop door de gemeente, is de bepaling, die de verkooper. mr. C. H. Guépin, in het con tract heeft doen opnemen, dat „het aan te koopen gedeelte, voor zoover bestemd tot park en in het uitbreidingsplan als zoodanig aangewezen ter. oppervlakte van 8 H.A. 70 A. 25 c.A. gedurende de eerste 20 jaar niet voor bouwterrein mag worden bestemd, tenzij de gemeente een vergoeding betaalt van 0.50 voor eiken M2. oppervlakte van het park". Dit geeft dus de vrij groote zekerheid, dat ook dit of een volgend gemeentebestuur, al thans gedurende 20 jaar, het park niet zal schenden. GEMEENTELIJKE VERZEKERING TEGEN ZIEKENHUISKOSTEN. De gemeenteraad van Haarlem nam gis ter een voorstel van B. en W. aan om van gemeentewege een verzekering tegen kosten van ziekenhuisverpleging in het leven te roe pen ten bate van gehuwde personen met een maximum inkomen van 3500. Deze verze- 5000 en ongehuwde personen met een maximum nikomen van 3500. Deze verze- kerin, de eerste dergelijke in ons land, geeft recht op ten hoogste tien weken ziekenhuis verpleging met alle daaraan verbonden kos ten. De premie bedraagt 0.25 per week per persoon. FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Het geheele gebouw in de asch gelegd. Hedennacht om half twee is de fabriek van de N.V. Tilburgsche Stoomschoenfabriek v/h. L. de Beer, aan de Goirlestraat te Tilburg tot den grond toe afgebrand. Alle voorraden en machines gingen verloren. De brandweer kon slechts de omliggende gebouwen en het woonhuis van den firmant, den heer Van der Ven, behouden. Op de fabriek werkten 40 arbeiders. De oorzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade, die op één ton wordt geraamd. TABAKSWERKPLAATSEN. Verlenging der ontheffing. Blijkens het Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van den termijn genoemd in artikel 88 der tabaks wet 1921, laatstelijk gewijzigd bij het eenig artikel der wet van 21 December 1929, was men algemeen van oordeel dat bet aanbeve ling verdient, de verlenging thans voor meer dan één jaar te doen geschieden en in plaats van „1932" te lezen „1936". Enkele leden waren van meening dat in elk geval na 1936 geen verlenging meer behoort te wor den verleend. RÖNTGENSTRALEN. Regeling voor het hebben van toe stellen c.a. Ingediend is een wetsontwerp, houdende regelen betreffende het hebben van Röntgen toestellen en het in voorraad hebben van radio-actieve stoffen. Volgens dit ontwerp zal het verboden zijn een toestel dat stralen voortbrengt te heb ben of radio-actieve stoffen in voorraad te houden, zonder schriftelijke vergunning van den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat de Röntgenstralen de eigen schap hebben dat zij het menschelijk orga nisme kunnen aantasten. De overheid moet hier regelend ingrijpen om de gevaren wel ke niet alleen hem, aie dagelijks van de aan wending der Röntgenstralen gebruik maakt en, wanneer hij geneeskundige is, zijn pa tiënten, maar ook het personeel, dat hem daarbij terzijde staat, bedreigen en waar van zelfs personen in een nabijgelegen ver trek of woning de gevolgen ondervinden, zoo veel mogelijk te beperken. Hiervoor is thans te meer aanleiding, nu z.g.n. verplaats bare toestellen meer algemeen in den han del worden gebracht. De beslissing of een vergunning zal wor den verleend, moet afhankelijk zijn van de waarborgen voor beveiliging en van de be kwaamheid om met het toestel om te gaan. VERDWIJNENDE MOLENS. De korenmolen van de N.V. Woltmans 01 iefabrieken te Heerenveen staat onder ver koop. Er worden pogingen aangewend hem te behouden. VEILIGHEID VAN ARBEIDERS. Bezwaren tegen de ontwerp-verdra gen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, hou dende voorbehoud der bevoegdheid tot toe treding tot de ontwerp-verdragen van Gene- ve, betreffende ten eerste de aanduiding van het gewicht op groote stukken, vervoerd per schip, en ten tweede de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het laden en lossen van schepen. Verschillende leden meenden, dat het gewenscht is, dat de regeering zich nog eens terdege rekenschap geve van de groote moeilijkheden waartoe de toepassing van het eerste verdrag, in het bijzonder in den vorm waarin zij zich dien denkt, kan leiden. Ook tegen het tweede verdrag bleek bij een aantal leden bezwaar te bestaan. De Nederlandsche veiligheidsvoorschriften toch staan reeds aan de spits. Voorts achten deze leden de wijze, waarop de binnenscheep vaart onder de werking van het verdrag is gebracht, onjuist. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Op uitnoodiging van de directie van het Mittel-europaische Reisebüro te Berlijn heeft de heer W. P. F. van Deventer, directeur der Alg. Nederl. Vereen, voor Vreemdelingenver keer, aldaar een lezing gehouden over Neder land met vertooning van de film dezer ver- eeniging. Deze lezing was georganiseerd ten behoe ve van personeel der M. E. R.-bureaux, dat in Berlijn een cursus volgt. Behalve door een aantal Duitsche employé s, werd de lezing bijgewoond door ambtenaren, afkomstig uit Rome, Barcelona, Helsingfors, Locarno, Bergen (Noorwegen), Lugano en Parijs. In Februari a s. zal deze lezing herhaald worden voor een andere groep employé's. De bedoeling is, het personeel, dat opge leid wordt voor het geven van inlichtingen aan het publiek, meer kennis bij te brengen omtrent de toeristische mogelijkheden in ons land. Ook over het reizen naar en in Neder- landsch-Indië werden verschillende gegevens verstrekt. KORTE BERICHTEN. De centrale afdeeiing der Tweede Kamer heeft besloten, in de afdeelingen te doen on derzoeken op Donderdag 20 dezer te 11 uur een aantal wetsontwerpen, waaronder dat houdende bepalingen in het belang van de in- heemsche tarweteelt (maalgebod). (Reeds in een deel van onze vorige op laag opgenomen.) DE NIEUWE BOERHAAVE. In de gister gehouden buitengewone verga dering van leden van De Nieuwe Boerhaave werd na langdurige discussies besloten een commissie in te stellen, welke tot taak zal heb ben te onderzoeken, waardoor het tekort r. De Nieuwe Boerhaave is ontstaan en of dat toe te schrijven is aan de directie. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de meening werd uitgesproken, dat het in het belang van de schuldeischers en van de verzekerde leden is, dat een faillisse ment niet worden uitgesproken, maar dat surceance van betaling wordt verleend. De raad vergaderde heden voltallig. De notulen werden conform vastgesteld. Ingekomen zijn: a. een brief, dd. 11 Nov. 1930, van het lid van den raad, H. van Drunen, daarbij verzoekende aan Burgemeester en Wethou ders vragen te mogen stellen omtrent het sportpark Aan het eind van de agenda: b een brief, dd. 11 Nov. 1930, nr. 22.07.2 van het Bestuur der R.K. Meisjes scholen, daarbij mededeelende de aanvragen, ingekomen 28 Augustus 1930, om gelden voor leermiddelen ten behoeve van de St. Josephschool en de Mariaschool, terug te nemen. De heer Van Drunen vroeg naar de oorzaak. De voorzitter zeide, dat hij moeilijk kon weten, waarom men een aanvrage in trekt. 6 Het schrijven werd hierop voor kennisge ving aangenomen. c- eea brief, dd; 12 Jsoy. 1930, yae den. secretaris van den Alkm. Bestuurdersbond, daarbij namens de plaatselijke vakcentrale mededeelende, dat het verzoek tot instelling van een instituut voor Maatschappelijk hulpbetoon ten behoeve van georganiseerde werkloozen mede is bedoeld voor andere voor uitkeering in aanmerking komende bur gers. Gevoegd bij de andere stukken en zaken. d. Ie. een adres. 30 Oct 1930, van Di C. M. Buizer, verzoekende hem met ingang van 1 Januari 1931 ontslag te verleenen als leeraar en conrector aan het Gymnasium, en 2e. een brief, dd. 10 November 1930, nr. 725/1707, van den w.n. Inspecteur der Gym nasia, daarbij berichtende tegen het ge vraagde ontslag geen bezwaar te hebben. Met ingang van 1 Jan. eervol verleend. e. een adres, dd. 12 Nov. 1930, van le den van de Gemeentelijke Commissie van Advies voor Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, inzake de totstandko ming van het advies over het voorstel be treffende de werkverschaffing; Bij punt 3. f. een adres dd. 12 Nov. 1930, van D. Hartog, verzoekende de woning Zuiderhout- laan nr. 4 alsnog aan hem te verhuren. De heer Woldendorp oordeelde, dat het stuk niet voor kennisgeving aangenomen moest worden. Openbare huuropdrijving zal van het vorige besluit het gevolg zijn. Spr. stelde voor om voor dezen keet een uitzondering te maken. De voorzitter: Het systeem was, dat de gemeentewoningen voor het publiek steeds verkrijgbaar zijn. Het was hier een uitzonderingsgeval. De heer Woldendorp vraagt dan toe passing van den regel. Mej. C a r e 1 s had niet de bedoeling bi; inschrijving te verhuren, doch ieder in de gelegenheid te stellen te reflecteeren naar de woning. De voorzitter zeide, dat woningen, die speciaal in het bezit van de gemeente zijn gekomen, als het huis van Corino enz., op bijzondere wijze aan de ambtenaren worden verhuurd. De heer Bakker meent, dat ook die wo ningen op de openbare markt behooren te komen, al gaat hij thans met het voorstel- Woldendorp accoord. De heer Govers deelde mede, dat Hartog er al op had gerekend, voorbereidende maat regelen trof en nu gedupeerd is. Spr. is daarom ook voor intrekking van het vorige besluit. Devoorzitter wees er op dat er nu drie voorstellen zijn. Voor het college is het moeilijk bezwaren te maken tegen het voorstel van den heer Woldendorp. Dit was de vorige week het voorstel van B. en W. Toch is dit geen mooie manier van regeeren. Spr. neemt aan, dat de raad wil, dat voort aan ook deze woningen op de publieke markt komen. Spr. brengt het voorstel mej. Carels, om ook deze op de publieke markt te brengen, in stemming. De heer Westerhof wijst er op dal Hartog in 1924 ook al gedupeerd is en doet een beroep op mej. Carels om mede te gaan. Mej. Carels handhaaft haar voorstel, omdat de verpleegden wel aan het perceel en Hartog er niet aan gebonden is. Het voorstel om het besluit in te trekken, werd hierop aangenomen met 17 tegen 2 stemmen, die van mej. Carels en den heer Sietsma. Benoeming van een commissaris in het bestuur van de Vereeniging Volkshuisvesting „Alkmaar". De heer v. Slingerland had bezwaar om den wethouder van P.W., den hr. Ringers te benoemen. Dit gaat niet tegen den heer Ringers, doch principieel heeft hij bezwaar, dat een aannemer de portefeuille van P. W. heeft. Dit was het standpunt van den Raad en spr. vraagt hoe B. en W. er toe gekomen zijn tot wethouder van P. W. den heer Ringers te benoemen. De voorzitter constateerde, dat de verdeeling van de wethouderszetels aan het college behoort. Hij weet niet dat de raad zich aldus heeft uitgesproken. De heer Westerhof oordeelde, dat men den schijn moet vermijden. Het eltfal had zich uitgesproken als de heer v. Slingerland weer gaf. Formeel gaat het college vrij uit. De voorzitter: De verdeeling is een gevolg geweest van een compromis. De heer T h o m s e n had geen bezwaar te zeggen, dat in het college geen bezwaar was tegen het bezetten van de portefeuille van P W. door den heer Ringers. De heeren Klaver en Ringers hebben het aldus goed gevonden. De heer v. Slingerland oordeelde een motie niet noodig. Het college weet, dat er een uitspraak is van he elftal, dat dit niet vereenigbaar oordeelde. De heer v. Drunen: Dus pleegt de heer Ringers woordbreuk? De heer Govers meent, dat het in tegen spraak is met wat vroeger is afgesproken, doch voor de komende 9 maanden behoeft men op het slakje niet zooveel zout te leg gen. Spr. wist ook, dat toen het besluit werd genomen, met het oog op de actie van den heer Broersma. Spr. wil het college in zijn eer laten. De heer Vogelaar merkt op, dat dezen keer het college de portefeuilles zelfstandig heeft verdeeld. Indertijd is wel gezegd, het is misschien beter, dat de heer Ringers de portefeuille van P. W. over doet aan mr. Leesberg. Daar tegen was geen bezwaar. Mr. Leesberg nad deze portefeuille reeds eerder gehad. Spreker is tegen pressie in deze. De voorzitter wilde publicaties ei buiten laten. B. en W. hebben een beslis sing genomen en of dit op grond van af spraken is, weet hij niet. Hij staat er in ieder geval buiten. Men moet ook blijven verstaan, dat aan de orde is het benoemen van een commissaris in „Volkshuisvesting'. De heer Van Drunen wil niet mede werken aan een benoeming van den heer Ringers, die zoo nauw betrokken is bij het bouwbedrijf in deze kwestie. Spr. vraagt schorsing van de vergadering, opdat zijn fractie zich beraden kan over de situatie die ontstaan is door het toekennen van de por tefeuille P, W, aan den heer Rtp£ê9-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9