DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Oagolijksch overzicht. Buitenland Scheepsrampen overal. SHERLOCK HOLMES. 132e Jaargang. 't Gulden Vlies. Tel. 451. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 masnrifin bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groots contracten rabat. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. fOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 2U Directeur: C. KRAK. DO\DERDACi 2» \OVEJIBER l»30 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 19 Nov. 1930. Na de opening der vergadering van heden middag heelt de heer Van der Bilt (r.-k.) zijn gisteravond ingediend amendement ingetrok ken. Het amendement- Kupers, ook gister avond ingediend, is daarop verworpen met 47 tegen 35 stemmen. Hierna is voortgegaan met de behandeling van de begrooting van Buitenlandsche zaken, bestaande uit een paar stemmingen over artikelen, die met groote meerderheid zijn aangenomen, waarna de be grooting met zitten en opstaan werd goedgt keurd. Tegen waren enkel de beide commu pisten. Hierna heeft de regeenng bi] monde van minister Ruys de Beerenbrouck gedupliceerd op de opmerkingen bij repliek gemaakt door verschillende sprekers In de eerste plaats heeft de minister den toestand van den land bouw behandeld en enkele kwesties verwezen naar de aanstaande behandeling van de be grooting van Binnenl. Zaken. Van een spe ciaal departement van Volkswelvaart wilde spr. rriets weten. Maatregelen tegen invoer van Russisch graan kunnen alleen doel treffen bij samen werking met andere staten. Tegenover den heer Van den Tempel hand haafde spr. het inzicht, dat het 't beste is den bestaanden toestand, door dezen als kapita lisme aangeduid, te handhaven. Maar de regeering is tegenstandster van het indivi dualistisch kapitalisme. Zich tot den heer Albarda keerend, zet de minister uiteen, dat monopolistische uitspat tingen best kunnen worden bestreden. De regeering blijft bezwaar maken tegen de oprichting van een Industriebank als over bodig. Wat de spoorwegtarieven aangaat, de regeering mist het recht die zelfstandig vast te stellen. Zij kan echter wel verlaging be velen mits tegen schadeloosstelling uit 's rijks schatkist. Voorzichtigheid is dus zeer aan te bevelen. Naar aanleiding van de verklaringen van den heer Albarda omtrent de houding zijner partij bij mobilisatie, herinnert spr. aan die van wijlen mr. Troelstra, in 1914 gesproken ten gunste van een defensieve mobilisatie. In die dagen heeft de s.d.ap. zich achter de regeering geschaard. De mentaliteit is sedert wel belangrijk gewijzigd, doch daarna is de ocriogsgeest weer aangewakkerd en mocht nu geweigerd worden tot de mobilisatie mede te werken, dan zal zij krachtig daartegen op treden, zeker als zij is niettemin de meerder heid d»r natie achter zich te hebben. De minister van Financiën, de heer de Geer, heeft vervolgens tegenover den heer van Vuuren zijn financieele politiek in zake d" overschotten verdedigd. Hierna het sala- risvraagstuk besprekend, handhaafde spr dat het indexcijfer sinds 1920 geregeld ge daald is, thans lager is dan ooit. Maar dan is salarisverhooging niet veroorloofd, vooral wanneer men let op den malaise-toestand. Een algemeene verhooging zou dwaasheid zijn Tegen wijziging der onderlinge verhoudingen he. f' de regeering geen principieel bezwaar en aan het Georg. Overleg is daarbij de vrije hand gelaten. Er is daaraan dan ook zeer hard gewerkt. Aan de classificatie is thans niets meer te verbeteren, maar aan salarisver hooging mag niet gedacht worden. De heer Van den Tempel had gewezen op de stijging der Inkomstenbelasting als argument voor een verhooging der salarissen, doch de mi nister zet'e uiteen, dat dit niet opgaat en bo vendien de opbrengst dier belasting per hoofd niet gestegen doch gedaald is. En ook andere cijfers pleiten tegen de motie van den heer Van den Tempel, die als een psychologische vergissing moet worden beschouwd, gezien den maatschappelijken toestand. Ook aan ver- hooging van de onderwijzerssalarissen mag niet gedacht worden. De onderwijzers zijn volstrekt niet achtergesteld De minister lichtte dit met een aantal cij fers toe en ontried ten slotte aanneming van de motie- Van den Tempel. Den heer Nolens verklaarde de minister gunstig te denken over een peiiodieke herzie ning der salarissen, aan een herziening van de positie der contractarbeiders wordt ge werkt. Hierna werden de algemeene beraadslagin gen gesloten en kwam de motie-Van den lempel in stemming. Zij werd met 58 tegen stemmen verworpen met de sociaal-demo nraten, vrijzinnig-democraten, communisten en den heer Floris Vos als voorstemmers. ten motie-Lingbeek, betreffende de salaris- °en uer onderwijzers-kloosterlingen, kwam °P voorstel van de heer Van der Waerden j'P)> die vond dat de zaak nu niet vol gende was bekeken, werd aangehouden tot n nader te bepalen dag, vermoedelijk de be ft vn? van onderwijs. De hoofdstukken I, d-' A, XII en de wet op de middelen wer- van jaarna goedgekeurd. Na een mal protest p j" heer L. de Visser tegen de in de Kon u€t vastgelegde inkomsten van het vv',, "Uis werd op aandrang van den heer I düi p hoofdelijk gestemd over hoofdstuk n'i«u> w?rc* aangenomen met enkel de comrnu- df tegenstemmers. Hetzelfde geschied- Hw wet op de middelen, behan^f Wert* 6611 aanvang gemaakt met d<- «deling van de begrooting van Arbeid. Bij de afdeeling „Arbeid" was eerste spre ker de heer Kupers (s.d.a.p.), die den slechten toestand der nijverheid, de werkloosheid, loondaling, enz. schetste en op het interna tionaal karakter van den toestand wees. Hij hoopte op de medewerking der regeering tot het wegnemen dier euvels in samenwerking met het arbeidsbureau te Genève. Ook deed hij een beroep op den minister voor de parti culiere chauffeurs en de kantoorbedienden. De laatsten wachten al te lang op een rege ling van hun werkijd. Mej. Groeneweg (s.d.ap.) pleitte voor va- cantie voor jeugdige arbeiders, een wet op de huisindustrie, vooral voor vrouwen n kinde ren een regeling van den arbeidstijd voor den landbouw, klaagde over de slechte regeling der werktijden van meisjes op fabrieken, die soms in het holle van de nacht naar den fabriek moeten gaan, dan wel 's avonds laat eerst thuis komen. Mevr. Van Itallievan Embden (v.-d.) be sprak ook den arbeid van vrouwen en meisjes, waarbij zij hulde bracht aan het werk der in- spectrices. De spreekster hield hierna een pleidooi voor een behoorlijke opleiding van de vrouw voor haar maatschappelijke taak. De huisindustrie moet wettelijk geregeld worden, maar daarbij moet rekening worden gehouden met de ge huwde vrouw. Haar den arbeid verbieden, zou dwaasheid zijn. De heer Smeenk (a.-r.) waarschuwde tegen nog verdere verkorting van den arbeidstijd ir. de industrie. Intusschen hoopt hij op een spoedige ratificatie van de conventie van Washington. Maar dan worde ze ook ten on zent uitgevoerd! Spr. vond uitbreiding der ar beidsinspectie uitstekend, maar dan dient vooral het personeel te Amsterdam te worden uitgebreid. Mej. Meijer (r.-k.) juicht tevens toe de uit breiding der arbeidsinspectrices, achtte betere regeling van de bescherming van jonge meis jes dringend noodig en wenschte verhooging van den leeftijd, waarop meisjes tot de fabriek worden toegelaten. Na haar hebben nog en kele andere leden gesproken, mevr Bakker Nort (v.-d.), de heer Vos (lib.), doch zij zon gen vrijwel dezelfde voois als hun voorgan gers, zocdat we zonder gemoedsbezwaar kun nen afwachten, wat minister Verschuur mor gen zal antwoorden. Bij de voortzetting van de algemeene be raadslagingen over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken op gisteravond zijn zeer vele onderwerpen ter sprake gebracht en eerst laat op den avond kreeg minister Bee- laerts van Blokland gelegenheid antwoord te geven op de talrijke opmerkingen in verband met zijn begrooting gedaan. 35e punten van bespreking waren niet altijd even gewichtig. Laten we ons dus tot een bloemlezing bepa len. In de eerste plaats onze verhouding met België. De heeren Joekes (V.D.) en Knotten belt (Lib.) hadden de kwestie ter sprake ge bracht de minister wilde evenwel thans niet in den breede er bij stilstaan, nu er nog steeds over onderhandeld wordt. Hij verze kerde evenwel dat de regeering in zake de tusschenwateren volkomen vrij staat, en dat er voor gewaakt wordt, dat de Nederland sche waterwegen naar Maastricht in goeden staat blijven. Over het Albertkanaal, een ge camoufleerd Moerdijkkanaal, liet hij zich liever niet uit. Dat kanaal schijnt meer in de fantasie van sommigen dan in het voorne men der Belgische regeering te ligg«n. Over de onderhandelingen met Duitsch- land, o.a. betreffende de vergoeding van oor logsschade was de minister niet best te spre ken. Aan Duitsche zijde schijnt men geen haast met een oplossing van ae daarmee ver bonden vraagstukken te willen maken. De heer Knottenbelt had er over geklaagd, dat de Nederlanders verbonden aan het In stituut voor intellectueele samenwerking te Parijs, waaivan eenmaal onze Lorentz voor zitter was, stelselmatig worden weggewerkt. De minister erkende het streven om een dergelijke wetenschappelijke instelling te verpolitieken, maar veel kan hij hiertegen niet uitrichten. Ernstig heeft de minister gewaarschuwd tegen het denkbeeld van den heer Korten- horst (R.K.) om actieve handelspolitiek te drijven. Dat geeft maar conflicten, omdat het feitelijk een vechtpolitiex is, en elke verande ring van handelspolitiek is in deze dagen ten zeerste te ontraden. De minister bleef echter hechten aan de z.g. meestbegunstigingsclau- sule in de tractaten en met name tegenover de klachten, dat Duitschland zich er niet aan hield, verzekerde hij, dat er in den laatsten tijd een keer ten goede viel op te merken. De minister heeft zich tegen een uitdrukke lijke toelating van vrouwen tot den diploma- tieken dienst verklaard, al erkende hij, dat de vrouw, maar dan slechts indirect, een groote invloed ten goede bij diplomatiek optreden kan uitoefenen. Aan het einde van zijn rede heeft de mi nister nog eens nadruk gelegd op de groote beteekenis van den Volkenbond, al heeft het niet aan teleurstellingen ontbroken. De mi nister heeft daarbij gewezen op het ernstige gevaar van een wedloop in bewapening, waardoor steeds weder wantrouwen wordt gewekt. Hij betoonde zich daarbij warm voorstander van wederzijdsche ontwapening, maar even overtuigd tegenstander van een zijdige ontwapening: de weerlooze wordt al tijd het kind van de rekening. Bij de hierop volgende behandeling van de artikelen heeft de heer Van Voorst (R.K.) gepleit voor een consulaat-generaal te Keu len in plaats van te Dusseldorp, gelijk de regeering wenscht. Daarna is gesproken over amendementen onderscheidelijk van de heeren Kupers (S.D.A.P.) en Van der Bilt (R.K.) om het subsidie aan den Ned. Bond in Duitschland van 4700 op het vroegere bedrag van 5000 te brengen het het sub sidie aan de (kath.) Vereeniging in Duitsch land van 700 op 1500 op te voeren. Het aantal aanwezige Kamerleden was in tusschen tot nauwelijks tien geslonken, wes halve de beslissing daarover tot den volgen den dag werd aangehouden. Het was toen ongeveer kwart over éénen! SALARISVERLAGING OP GROOTE SCHAAL _IN ITALIË. Hoe een tekort in de staatskas wordt weggewerkt. De koopkracht der Lire. Italië heeft, zooals trouwens meer landen!, te kampen met kastekorten. De begrooting is maar niet kloppend te krijgen en de uitgaven overschrijden de inkomsten met maar eventjes 729 millioen lire. Het is de taak der regee ring, om die 729 millioen weg te werken en dat kan op twee manieren. De eerste manier is te zorgen, dat de uitgaven zooveel minder worden; de tweede is te trachten, het ontbre kende bedrag toch op een of andere manier te vinden. Dat laatste kan natuurlijk, maar dan zouden de belastingen een flink eind de hoog te in moeten, terwijl deze toch al zoo onge veer op haar maximum staan. Vermeerde ring van inkomsten gaat dus met groote, zeer waarschijnlijk met te groote moeilijkheden ge paard, zoodat men zich genoodzaakt ziet, het eerste middel toe te passen: de uitgaven ver minderen. Welnu, men heeft dat middel inderdaad willen toepassen. En nu zullen alle staats-, provincie- en gemeenteambtenaren 12 of meer van hun inkomsten verliezen. Dat is een krasse maatregel, maar het moet en het kan volgens Mussolini. Hij redeneert aldus: de koopkracht van de lire is, of behoort al thans te zijn, het vierde deel van voor den oorlog, koersdaling en vermindering der koopkracht van het goud in aanmerking ge nomen. In vele gevallen zijn de salarissen echter tot meer dan het viervoudige van voor den oorlog gestegen, en dit verschil moet nu worden weggewerkt door de salarisverlaging, die over het algemeen 12 pet. bedraagt, maai bij salarissen van meer dan 40.000 lire tot 25 pet. stijgt en bij 60.000 lire zelfs 35 pet wordt. De verlaging treft bijna een half mil lioen menschen'. Naast het uit ruim 60.000 man bestaande feitelijke ambtenarenperso- neel, vallen onder het decreet 190.000 em- ployé's bij de spoorwegen en de P. T. T.-be- drijven, 25.000 employé's bij de monopolie maatschappij en ruim 160.000 gemeente-amb tenaren, onderwijzers, enz. Het totale bedrag hunner tractementen be draagt op het oogenblik 9 milliard lire, zoo dat uit de verlaging met 12 pet. een jaarlijk- sche bezuiniging voor de staatsbegrooting, de gemeentefinanciën en de staatsbedrijven van me^r dan en milliard lire voortspruit. In Nederlandsche waarde omgerekend be- teekent het besluit, dat het gemiddeld ambte narensalaris van ongeveer 2350 gulden wordt teruggebracht op circa 2070 gulden 's jaars. In het decreet wordt gezegd, dat voor zoo ver de kosten voor levensonderhoud zich nog niet hebben aangepast bij de feitelijke waarde van de lire, met andere woorden, nog hooger zijn, ze door deze salarisverlaging tot deze aanpassing genoopt zullen worden. En om het goede voorbeeld te geven heeft de organi satie voor den verkoop van levensmiddelen aan de staatsambtenaren haar prijzen reeds met 10 pet. verlaagd. Mussolini heeft gesproken, zoodat de verla ging een feit zal worden. De vraag is natuur lijk, of de berekeningen op zullen gaan. En een andere, minstens zoo belangrijke vraag, is, of de getroffen ambtenaren wel zoo heei blij zullen zijn met dit besluit. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat het fascistische regime door deze drastische maatregelen een knak kreeg, zoodat we met belangstelling de gevolgen zullen afwachten. Men kan anders niet zeggen, dat het Mussolini aan moed ont breekt! OPRUIMINGSWERK TE LYON. Nog steeds kleine instortingen. Het opgraven der lijken. Vijfhonderd geniesoldaten en arbeiders zijn dag en nacht bezig met het opruimen van de puinhoopen in de ingestorte stadswijk van Lyon. Het werk wordt zeer bemoeilijkt door de aanhoudende regens en ook door de voort durende kleinere instortingen, die zich elk oogenblik voordoen. Telkens wanneer zulk een instorting dreigt, worden de arbeiders door een scherp fluitsignaal gewaarschuwd. Zij ontruimen dan in allerijl het terrein. Het stutten of afbreken der bedreigde muren en huizenbrokken wordt nog steeds voortgezet. Van de zijde der autoriteiten wordt verzekerd dat er geen gevaar meer voor een nieuwe catastrofe dreigt, zelfs niet indien de regen mocht aanhouden, daar het water, dat de ramp veroorzaakte, is wegge vloeid en voor een snelle afvoer van het nieuwe water is zorg gedragen Nog steeds kan het aantal slachtoffers der ramp niet nauwkeurig worden vastgesteld. Nog tal van lijken bevinden zich onder het puin en men zal ze er niet zoo snel onderuit kunnen halen. Met zekerheid weet men dat er nog 12 brandweerlieden, drie politieagenten, een politie-inspecteur, een brandmeester en eenige bewoners der ingestorte huizen moe ten worden opgegraven. Naar schatting zou het aantal dooden 41 bedragen, met inbegrip der omgekomen redders. Het aantal personen, die hun huizen hebben moeten ontruimen, be draagt 200. ENGELSCH SCHIP AANGEVAREN EN GEZONKEN. 9 personen verdronken? Gisteravond is op de Schelde voor Ant werpen het uitvarende, met steenen geladen, Engelsche stoomschip „Continental Frigh- ter" in aanvaring gekomen met het binnenko mende Engelsche stoomschip „Hebble". De „Continental Frighter' zonk onmiddel lijk. Slechts drie personen, o. w. de kapitein en de loods, konden door een in de nabijheid zijnd loodsbootje gered worden. Volgens de eerste berichten zouden er 7 a 9 personen verdronken zijn. Nog twee geredden Omtrent de scheepsramp op de Schelde te Antwerpen kan nog nader gemeld worden, dat de stuurman en een stoker van het gezon ken schip nog kans hadden gezien aan boord tekomen van het loodsbootje. Het aantal ge redden stijgt hierdoor tot 5. Er worden thans nog 5 personen vermist, nl. de eerste en tweede machinist, 2 matrozen en een stoker. DE „HIGHLAND HOPE" ZINKENDE. Het nabij de Farilhoes-eilanden aan den grond geloopen Engelsche stoomschip „Highland Hope" wordt als verloren be schouwd. Het schip is vol water geloopen en verkeert in langzaam zinkenden toestand. Nader meldt men ons: Het op de Portugeesche kust gestrande Engelsche schip „Highland Hope" is het eer ste groote Engelsche motorschip, dat verlo ren ging. Zoodra het ongeluk had plaats gehad ijl den de passagiers, die in de haast slechts de hoogstnoodige kleedingstukken hadden aan getrokken, aan dek en konden zich, nog voor het tot een paniek kwam, in de reddingsboo ten inschepen. Aan boord bevonden zich, volgens latere berichten 170 passagiers, 231 emigranten en 149 man equipage. Het schip ligt buitengewoon ongunstig op de rotsen en wordt als verloren beschouwd. De eerste S. O.S.-signalen werden opgevangen door het Duitsche stoomschip „Seefalke DE „OVIDIA" IN ZEENOOD. De opvarenden gered. .Het Zweedsche stoomschip „Ovidia" be vond zich gisteren op 400 zeemijlen Z. Z. O. van Kaap Race in zeenood. Het s.s. „Mau- retania" heeft draadloos medegedeeld, dat het erin geslaagd is het schip tijdig te berei ken en alle opvarenden te redden. HONGAARSCH COMMUNIST GEARRESTEERD. Gistermiddag is te Miskoth de reeds se dert 11 jaar gezochte dokter Dr. Ludwig Domjan gearresteerd, die in 1919 in op dracht van de communistische Hongaarsche volkscommissarissen Volmy en Szamuelyi te Tolna werkzaam was en op 29 Januari van dat jaar den gemeentearts Dr. Baranyay en den 19-jarigen Jose Vas liet terechtstellen. Bovendien wordt hij ervan beschuldigd ver scheidene kasteelen te hebben laten plunde ren, tot mishandelingen te hebben aangezet en groote hoeveelheden Oostenrijksche bank biljetten te hebben vervalscht. DE GENTSCHE HOOGLEERAREN. Geen Fransche colleges. Tijdens de debatten in de Kamer is geble ken, dat de regeeringspartijen het erover eens konden worden, dat den Gentschen professoren niet zal worden toegestaan aan de Fransche Hooge School (Ecole des Hau- tes Etudes) college te geven. Algemeen wordt verwacht, dat de volgen de week een motie van vertrouwen in de re geering zal worden aangenomen. HET PROCES TEGEN DE INDUSTRIEELE PARTIJ IN RUSLAND. 27 bedrijfsleiders ontslagen. Volgens berichten uit Moskou zijn in ver band met het proces tegen de industrieele par tij 27 leiders van belangrijke industrieele ondernemingen ontslagen. Er zal een aan- kladit wegens sabotage tegen hen worden in gediend. BOECHARIN ONDEI WERPT 2.ICH AAN DE SOVJET. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de voormalige voorzitter van de communistische internationale, Boecharin, de leider der recht- sche oppositie, gisteren zich in een schrijven MORGENAVOND 8 UUR HET AMSTERDAMSCH TOONEEL dir. Ed. Verkade en Alb. v. Dalsum met aan de besluiten van de partijleiding onder worpen. In dit schrijven geeft Boecharin toe, dat hij de besluiten van het laatste partijcon gres heeft misbruikt en getracht heeft binnen de partij een nieuwe politieke fractie te stich ten, teneinde de partij te dwingen een nieu wen koers in te slaan. Hij verzoekt de partij hem zijn fouten te willen vergeven. Hij zal zich aan alle besluiten van de partij onder werpen. Bovendien is hij bereid de centrale controlecommissie van de communistische partij verdere mededeelingen te doen over zijn betrekkingen tot de rechtsche oppositie HET IMRO-PROCES IN lïEN BALKAN. Als eerste van een reeks processen tegen aanhangers van den „Imro" is gisteren ta Sofia het proces tegen Iwan Michailoff c.s., die op 4 Maart j.1. den protogerovistischen journalist Pundeff neergeschoten hebben, begonnen. Het proces moest reeds eenmaal verdaagd worden, daar de hoofdgetuige, een jongen, die ooggetuige van den daad is ge weest, niet verschenen was. Deze getuige is sedert 2 maanden spoorloos verdwenen. Ook de voornaamste beschuldigde, Iwan Michai loff is onvindbaar. Desondanks zal het proces voortgang vin den. 207 Bulgaarsche en Macedonische advoca ten hebben zich vrijwillig bij het gerecht aan gemeld om Michailoff te verdedigen. DE SALARISVERMINDERING IN ITALIË. Omtrent de salarisvermindering in Italië, waarvan wij gisteren melding maakten, weet de N. R. Crt. nog te melden, dat de verlaging voor tractementen van meer dan 40,000 lire (ca. 5300 gulden) op 25 pCt., voor tracte menten van meer dan 60,000 lire (ca. 8000 gulden) op 35 pCt. bepaald is. Men berekent de besparing voor de volgende begrootingen op ongeveer 700 millioen lire en op die van het loopende jaar op ongeveer 400 millioen. De bladen merken op dat de verlaging noodzakelijk was om het tekort op de be grooting te overwinnen en dat zij voorts niet meer is dan een billijke gelijkmaking van den levensstandaard van het personeel in heelen of halven staatsdienst met dien van alle mo gelijke andere categorieën van arbeiders ir de nijverheid en den landbouw, die tenge volge van de algemeene economische crisis den laatsten tijd heel wat van hun salaris hebben moeten laten vallen Afgezien daarvan juichen de bladen den maatregel toe omdat zij er een flinken stoot van verwachten tot de verlaging van de prijzen in het klein voor alle mogelijke le vensbehoeften en van de kosten van levens onderhoud in het algemeen, waardoor deze in overeenstemming zullen komen met den koers van de lire op de geldmarkt en met de verhouding 1 4, waarop de regeering de lire gestabiliseerd heeft ten aanzien van de waarde van voor den oorlog. Het speciale levensmiddelenbureau heeft be kend gemaakt, dat het van vandaag af zijn levensmiddelen aan de heele- en halve staats ambtenaren in burgerlijken of militairen dienst, aan de gepensionneerden en aan allen die in dienH zijn van openbare instellingen in het koninkrijk zai verkoopen tegen zeer ver laagde prijzen, met dien verstande, dat de prijsverlaging in gen geval minder dan tien procent zal bedragen. DE ITALIAANSCHE KROONPRINS EN ZIJN REGIMENT. De prins van Piemont en prinses Maria hebben gisteren te Turijn de feesten van het 91e regiment infanterie in de kazerne van dat regiment bijgewoond. De prins inspecteerde zijn regiment, dat verschillende oefeningen gehouden had en reikte vervolgens aan de soldaten de prijzen uit, die zij gewonnen hadden in ae sportwedstrijden van de leger divisie, waarvan zij deel uitmaken. DE „INTERNATIONALE VOOR GODDELOOZEN". Uit Moskou wordt gemeld, dat de pasge» vormde „Internationale voor Goddeloozen" zijn domicilie van Moskou naar Berlijn zal verplaatsen. De Russen zullen bij deze inter nationale permanent vertegenwoordigd wor den en haar financieel ondersteunen. DEMONSTRATIES IN WURZBURO TEGEN HET TOONEELGEZELSCHAf „HABIMA". In het Wurzburger Stadttneater zou gis teravond een gastspel gegeven worden door de Moskousche tooneelspelers van de Habt- ma-troep. De nat.-soc., die reeds eerder stel ling genomen hadden tegen het optreden van deze kunstenaars, schoolden in groote drom men voor het theater samen en jouwden en floten de bezoekers uit. Eerst omstieeks 10 uur had de politie de straat ontruimd. De voorstelling kon hierop oen aanv^uv kep.'^n-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1