Hlkmaarscle Ciirait. PUROL Buitenland Onze Koloniën. N°riirö twee en dertigste Jaargang. nonder(ia|f 20 Yovember. een nieuwe opstand op Binnenland 1930 HINDERWET. Bii besluit van 19 November 1930 is aan p. dc Boer te Alkntaar vergunning leend tot uitbreiding van een stucadoors- werkplaats, door het plaatsen van een electro- trotor VA P K, tot aandrijving van een kalkmolen, in het perceel Druivenlaan nr 1, 9i Alkmaar, 20 November 1930. o'urgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOE LM A, Secretaris. DE ALGEMEENS TOESTAND IN SPANJE. De staking breidt zich uit. De te Barcelona en Valencia geprocla meerde algemeene staking is overgeslagen op Alicante en Malaga, alwaar het tot botsin gen is gekomen tusschen manifestanten en politie. Hierbij heeft de politie herhaalde ma len van de wapenen gebruik moeten maken. •Te Barcelona is de rust nog niet hersteld. AUe zaken zijn gesloten, kranten verschij nen niet. Tram- en autoverkeer liggen bijna geheel stil. Te Madrid is de bevolking sterk veront rust door geruchten, volgens welke de bak kers zich bij de staking zouden aansluiten, gr ontstond een stormloop op de bakkerijen. Alle voorradige brooden werden opgekocht. De Koning is naar Madrid teruggekeerd en heeft een langdurig onderhoud gehad met Generaal Berenguer, die telefonisch op de hoogte gehouden wordt door den civielen gouverneur van Barcelona over den toestand aldaar. Bij de incidenten van Dinsdag te Barce lona zijn 1 inspecteur, 2 agenten van politie en 17 burgers gewond, terwijl naar verluidt twee burgers aan de bekomen verwondingen zouden zijn overleden. Van de tijdens de al gemeene staking te Madrid gearresteerde manifestanten zijn 150 voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Ook in Sevilla de algemeene staking geproclameerd. Naar uit Sevilla gemeld wordt is aldaar gisteren de algemeene staking afgekondigd. Het is tot talrijke incidenten gekomen, waar bij tramwagens en vrachtauto's in brand werden gestoken. Vele malen werd de politie aangevallen. De studenten hebben de partij van de arbeiders gekozen, zoodat de univer siteit gesloten moest worden. Op het station Irun werd een communist gearresteerd, die 250 revolvers met munitie in Spanje wilde binnensmokkelen. Ook aan de Universiteit van Salamanca zijn de studenten in staking gegaan. DE GROOTE GRAAN1NZAMELING IN RUSLAND. Slechts 76 binnen gekomen. Naar uit Moskou gemeld wordt publiceert het Volkscommissariaat van Economische Zaken een mededeeling over de graanafleve- ring in den loop van het laatste jaar. Blij kens dit rapport is de graaninzameling slechts voor 76 pCt. verwezenlijkt. In vele gebieden werd zelfs niet meer dan 33 pCt. afgeleverd. Het Landbouwcommissariaat heeft ver klaard, dat het niet nakomen van het graan- plan der regeering groote moeilijkheden ten gevolge zal hebben, speciaal voor den uit voer. Er moeten derhalve onvertraagd maat regelen genomen worden. Speciale commis sarissen zullen in verband hiermede het graan bij de boeren opkoopen. MASSA-VEROORDEELING IN ACHTER-INDIË VAN INBOOR LINGEN. Volgens een bericht uit Tonkin in Frausch Xchter-lndië zijn door den Franschen Krijgsraad te Haniduong 180 inlanders ver oordeeld, die zich aan revolutionnaire woe lingen hebben schuldig gemaakt. Zes in boorlingen wierden ter dood, 23 tot levens lang en 27 tot langdurigen dwangarbeid veroordeeld. Zes werden er naar een straf kolonie overgebracht. Negentien werden vrijgesproken en de overigen werden tot ge vangenisstraffen veroordeeld. EEN TELEFOONINSTALLATIE "OOR DE VATICAANSCHE STAD. De Paus heeft gisterochtend in tegenwoor digheid van den kardinaal-staatssecretaris Pacelli de nieuwe automatische telefoon-in stallatie van de Vaticaansche stad ingewijd. Deze telefooninstallatie is een geschenk van een New-Yorksche firma en omvat 800 nummers, waarvan er voorloopig 300 in gebruik worden genomen Op het schrijfbu reau van den Paus is een gouden telefoon toestel aangebracht. In den koepel van den St. Pietersdam is eveneens een telefoontoestel geplaatst. FORMOSA? Een nieuwe slachting gesigna leerd. Naar de Japansche bladen melden zouden ®P het eiland Formosa nieuwe onlusten zijn uitgebroken. In de gebieden, waar den op stand onlangs de kop werd ingedrukt, heb ben rebellen politiestations overvallen en verscheidene beambten gedood. De Japansche regeering heeft onverwijld een vliegtuigeskader naar Formosa gediri geerd om eep straf-expeditie te ondernemen. ..De Japansche verliezen zouden zeer talrijk zyn. WERVELWIND IN OKLAHOMA. De stad Bethany in den staat Oklahoma V'erd gisteren door een hevigen wervelstorm geteisterd. Tot dusverre werden er 18 dooden, teerd^eW°nC^en en dakloozen gerappor- De materieele schade is zeer groot n Het aantal dooden tot 40 gesiegen. Fe laatste berichten over de wervelstorm- tastrophe in Bethany in den staat Oklaha- ™clden, dat het aantal dooden tot dus verre eestegen is tot 4a 20 SCHUREN IN DUITSCHLAND T v 1L AFGEBRAND. gisteren fn°lb€rger voorstad aan de Rega is door den n *n schuur brand ontstaan, die wakkerd 5 !'fen w,nd dermate werd aange- ren in ii^f 1"lnen zeer korten tijd 20schu- nVht,er ,aaie stonden. deTP^J Weer st°nd machteloos tegenover besrhI^rZeVn moest zicb beperken tot het oeschermen der omgeving. Het vee kon voor S gedeelte gered worden. 16 Per- Mn Z1]" do°r den brand ernstig benadeeld, spel jg™ dat hler brandstichting in het INVAL IN HOLLYWOOD. n„ Chicago verdreven benden. bun eigen stad Chicago, verdreven „Gangster (bendeleden) hebben volgens rwi 6 t Yorkschen correspondent van de i'n w 11 Telegraph", thans een inval gedaan in Hollywood om de kinderen van filmster ren te ontvoeren teneinde losgeld te krijgen. Onlangs is er een complot ontdekt om Har- 17 Chandler, den uitgever van de „Los Ange- i t rencs te ontvoeren en daarbij is geble ken, dat er te Los Angeles een „ring van ontvoerders bestond. De politie beweert aan- wijzingen te hebben dat de bendeleden naar Hollywood zijn getrokken en plannen bera men tegen de „sterren". Marjorie en Mildred Lloyd, de kinderen van Harold Lloyd, zou den hun eerste slachtoffers zijn. Alle moge lijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Beide kinderen zitten feitelijk gevangen bin nen de terreinen van de prachtige woning der Lloyds, die door gewapende rechercheurs wordt bewaakt. Ook het huis der Fairbanks staat onder bewaking om pogingen te verijdelen tot het ontvoeren van Gwyn Pickford, de nicht van Mary Pickford, ten aanzien van wie bedrei gingen zijn geuit. EEN VECHTLUSTIG GENERAAL. Benauwende theorieën van generaal Mordacq. De bekende generaal Mordacq, een vroege re medewerker van Clemenceau en een van de onverzoenlijkste figuren uit het kamp der Fransche militaristen, heeft voor het „Co mité National d'Etudes" een lezing gehou den, welke nogal ontstemming heeft gewekt. De lezing vormde het onderdeel van een pro gram van verscheiden lezingen in een der za len van het Hof van Cassatie voor een uitge lezen gehoor, waaronder zich tal van mili taire en civiele autoriteiten en Academiciens bevonden. Generaal Mordacq heeft krasse dingen gezegd. Hij beweerde dat de „Duitsch-Russi- sche samenspanning" openlijk wordt erkend. Het vredesverdrag verbiedt den Duitschers zwaar geschut, vliegtuigen en gassen te ma ken. Maar dat is juist datgene wat de Sov- jetfabrieken hun leveren Na eenige aanvallen op het parlement („Door wie worden we geregeerd?"; de „Ka merleden en Senatoren hebben de misdaad begaan de ontruiming van het Rijnland goed te keuren"....), drong de generaal er op aan dat Frankrijk alle landen, welke zijn gealli eerden zullen blijven, zal bewapenen en dat rondom Duitschland een grens van prikkel draad zal worden getrokken, gevormd door alle landen der Kleine Entente; dat Polen niet zal worden losgelaten als men het aan valt; dat met de sedert Versailles gevolgde politiek zal worden afgerekend; en dat voor al de Fransche grenzen zullen worden ver sterkt. „Weg met de militaire wetten, wij hebben divisies noodig, divisies Behalve Mordacq sprak generaal Debe- ney, en na hem Miljoekow, minister van Bui- tenlandsche Zaken onder de Russische revo- lutionanire regeering van Kerensky, die het regiem van Stalin scherp critiseerde. DRANKSMOKKELAARS IN DE OOSTZEE. De „Inge" met den dubbelen bodem. Reusachtige winsten gemaakt. Het Hbld. vertelt: Terwijl een telegram meldde, dat de Fin sche zeepolitie de hand heeft weten te leggeen op een dranksmokkelschip voor de Finsche kust, trekt in Duitschland een proces de aan dacht, dat thans begonnen is tegen den „Kommerzienrat" Lindemann en zijn beide broeders, die op uitgebreide schaal smokkel handel in alcohol dreven. Vier jaar lang heeft het vooronderzoek ge duurd in deze geheimzinnige zaak. Niet min der dan 18 beklaagden staan terecht voor hei „Schöffengericht" Berlin-Wedding. Het gaat hier om een sensationeele geschiedenis van bijna Amerikaansche afmeting, zooals de „D. Allg. Zt." constateert. De voornaamste beklaagde Karl Linde mann bezat een motorjacht, dat vaak onder de vlag van de Duitsche motorjachtclub pleziertochtjes maakte op de Oder, welke ook wel eens werden uitgestrekt tot de Oostzee Op zekeren dag werd de boot bij Schwedt a d. Oder door douanebeambten aangehou den en toen deed men de verrassende ont dekking, dat het onschuldige motorjacht „Inge" met groote handigheid was ingericht voor den dranksmokkelhandel: het vaartuig had een dubbelen bodem, zoodat ongeveer 300Q liter alcohol kon worden geborgen. De kotter „Pelikan" placht in Dantzig of in een Duitsche vrijhaven de alcohol in groo te hoeveelheden aan boord te nemen, trof dan in volle zee het jacht aan, de lading werd overgeladen in dc geheime tanks van de „Inge", die daarna de Oder opvoer, waar op een of andere verborgen plaats de alcohol per auto naar tusschenpersonen werd ge bracht, wier namen thans in hoofdzaak niet meer zijn te ontdekken. In het geheel gelukte deze manoeuvre 14 maal, totdat de „Pelikan" tevergeefs wachtte op de verschijning van de inmiddels in be slag genomen „Inge". De kapitein van den kotter kreeg verdenking en stoomde weg, maar geraakte in een storm, kreeg averij en moest in Kiel landen, waar hij gearresteerd werd. De winst, welke de geldschieters Linde mann maakten, moet in de honderdduizenden loopen, wat niet te verwonderen is, als men hoort, dat de inkoopprijs van een liter spiri tus 38 pf. bedroeg, de verkoopprijs daaren tegen vier M. Behalve de gebroeders Lindemann hebben menschen van de meest uiteenloopende be roepen en standen aan dit smokkelavontuur deelgenomen; een tandarts, een levensmidde lenhandelaar, een herbergier, een slotema- ker, een graanhandelaar, een eigenaar van een garage, een reiziger in wijnen, een dro gist, verschillende visschers, een ingenieur, een slager enz. De ingenieur Bauer had een groot aandeel in de onderneming. Hij was de oorspronkelijke bezitter van de motorbsot „Nixe", die later veranderd werd in de „In ge". De man, die een uiterst avontuurlijken geest moet hebben, zit in hechtenis in ver band met een andere dranksmokkelaffaire. Lindeman was de geldgever en de groote stuwkracht van de onderneming; een ver dacht individu, die reeds een gevangenis straf wegens bedrog achter den rug heeft. Op 9 Nov. '18 zou hij „fürstlich lippischer Kommerzienrat" zijn geworden! Het proces zal waarschijnlijk eenige weken duren. DE EERSTE HUWELIJKSNACHT OP HET POLITIEBUREAU. De lotgevallen van de kleine Mizzi te Weenen. Men schrijft uit Weenen aan de N. R. Crt.: De heerlijkste dag in het leven van de kleine Mizzi begon juist zooals zij had verwacht, met een rit bij schitterend weer door df.stad naar het stadhuis, alwaar zij ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand plechtig beloofde, haar Franz tot in den dood getrouw te zijn en hem nooit, nooit te verlaten. Hierop verliet zij het Weensche stad huis over het statiebordes naar de wachtende auto, welke het jonge paar naar de verdere punten van het feestprogramma van dezen dag, voorloopig naar het feestelijke noen maal zou brengen. Het was pas 5 uur, toen het gezelschap het restaurant verliet, waar alles schitterend was geweest, vooral de wijn, die allen opgewon den had, niet het minst de bruid, die aan geen drank was gewend. „Doch mit des Geschickes Machten ist kein ew'ger Bund zu flechten und das Unglück schreitet schnell'' zegt reeds Schiller. In het onderhavig geval verscheen het ongeluk in den persoon van een politieagent, die, toen zij slechts voor een oogenblik van de zijde van haar Franz was geweken om met eenige gasten van de trouw partij een paar woorden te wisselen, hem, haar Franz, die zich wel een beetje luid ruchtig gedroeg, had aangehouden. Zij snelde op den agent toe en riep: „Vandaag op onzen trouwdag, mag u hem niet van mij weg halen!" De agent bleef echter onvermurw baar. Het bruidje tierde en schold den agent uit met de fleurigste Weensche vloeken. Twee andere agenten kwamen hun collega ter hulp, doch Mizzi streed als een leeuwin met hoog- gegeven parapluie om haar man, zoodat de agenten tenslotte van hun gummistok ge bruik moesten maken, waarop zij haar op het politiebureau, alléén in een cel opsloten. In de belendende cel werd Franz, de jonge echtgenoot, onder dak gebracht; hij sliep onmiddellijk in. Niet Mizzi; toen zij om half elf hoorde, dat zij den nacht op het politie bureau zou moeten doorbrengen, begon zij zoo te razen, dat 5 agenten moeite hadden, haar tot bedaren te brengen, zij wou a tout prix naar haar Franz. Toen het jonge paar den volgenden och tend voor de rechter werd gebracht, wist Franz van niets en verklaarde, den heelen nacht geslapen hebben. (Mannen hebben geen fantasie, zegt men terecht). Hij moest 50 shilling wegens rustverstoring betalen. De moed van Mizzi was nog ongebroken, zij klaagde den rechter in bittere bewoordin gen, hoe onrechtvaardig zij behandeld was, zij hadden immers niets kwaads uitgevoerd, men was slechts een beetje vroolijk geweest. Tenslotte luidde de uitspraak voor de avon turen van dezen kwaden huwelijksnacht voor Mizzi: één week gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. EX-KONING HOESSEIN VAN ARABIE OVERLEDEN. In ballingscchap gestorven. Een Reuter-telegram uit Bagdad aan de Engelsche biaden meldt het overlijden op het Britsche eiland Cyprus van ex-koning Hoessein van Arabië. Zijn zoon, koning Fei- soel van Irak, had zich juist met een vliegtuig en vervolgens met een Britsch oorlogsschip naar Cyprus begeven om zijn stervenden vader te bezoeken. Ex-koning Hoessein, die bij de tachtig is geworden, was een van de tragische figuren uit de periode van na den oorlog. Hoewel hij de vader was van drie staatshoofden (zijn zoon Ali ibn Hoessein volgde hem gedurende korten tijd op, tot hij door de Wahabieten werd verdreven, de tweede zoon is emir van Transjordanië, de derde is koning Feisoel), is hij in ballingschap gestorven. Hij was een afstammeling in de manne lijke rechte lijn van den kalief Ali, den schoonzoon van den profeet Mahommed Vóór den oorlog was hij sjerif van Mekka en ambtenaar in dienst van het Turksche rijk. Hij kwam echter op tegen de „ottomanisee- ring"-politiek van de Jong-Turken in Arabië Hoessein wachtte zijn kans en toen Turkije in 1916 door den oorlog in moeilijkheden ver keerde, riep hij de^onafhankelijkheid van de Hedjaz uit. In 1917 zond hij zijn aanhangers uit om voor de geallieerden tegen de Turken te vechten en noemde hij zich koning van Arabië. Na den oorlog nam hij de waardig heid van kalief van Mekka aan. De Arabische stam der Wanabieten noopte hem afstand te doen van den troon; zijn zoon volgde hem korten op, en Hoessein ging naar Cyprus waar hij thans overleden is. DE VERDWENEN COMMUNIST. Die niet zoek was! Alarmeerende berichten stonden de vorige week in de Belgische biaden. De communis tische leider Lahaut, uit Seraing afkomstig, was met een groep partijgenooten naar Sov jet-Rusland getogen om daar een studiereis te maken. De partijgenooten waren dezer dagen veilig en wel in België teruggekeerd, doch Lahaut was niet meegekomen. Was hij zoek, of gevangen genomen, of misschien wegens een onvoorzichtige uitlating terechtgesteld? Gelukkig is het drama, dat men vermoedde, uitgebleven. Lahaut was niet zode, maar ziek. Zijn echtgenoote. die Zondag uit Rus land is teruggekeerd, heeft medegedeeld dat haar man op uitstekende wijze in een kliniek wordt verpleegd. Hij wondt 26 November in België terug verwacht. J£uid RuiOe EEN BARBIER MAG ZIJN MATERIAAL BIJ ZICH DRAGEN. Ook in verkiezingstijd Tijdens eenige arrestaties bij een commu nistische vergadering werd o.m. een barbier Niesche gearresteerd, die door de rechtbank veroordeeld werd tot drie maanden gevan genisstraf, omdat hij in strijd met de veror dening tijdens de verkiezingscampagne ver boden steekwapens, n.1 een scheermes en een schaar bij zich droeg. Niesche ging in hooger beroep en is heden door de zevende kamer der Berlijnsche rechtbank vrijgesproken met de motiveering dat het op den arrestant ge vonden scheermes en de schaar niet geacht konden worden in strijd te zijn met de desbe treffende strafverordening, aangezien het alleszins begrijpelijk is dat een bankier uit hoofde van zijn beroep dergelijke instrumen ten bij zich draagt. BRUTALE ROOFOVERVAL. Hedenmorgen te kwart voor negen heeft bij het filiaal van de Rijksbank te Wittenberg een brutale roofoverval plaats gevonden. Twee postbeambten hebben opdracht een bedrag van 54.500 mark aan postgelden van het post kantoor bij het bankfiliaal te deponeeren. Plotseling drongen, toen de postambtenaren het bankgebouw wilde binnengaan, vier of vijf gemaskerde mannen op hen toe en trachtten de riemen van de leeren tasschen, waarin het geld geborgen was, door te snijden. De postambtenaren grepen naar hun gum miknuppels en een hunner slaagde erin een der roovers een revolver uit den hand te slaan. De roovers verdwenen met hun tasschen met inhoud in een gereedstaanden auto, die het registratieteeken van het Berlijnsche poli- tiepresidium I A droeg in de richting van Berlijn. BRIGADE AANGEVALLEN. Door één Atjeher. De Ned.-Indische regeering ontving een telegram van den gouverneur van Atjeh mel dende, dat tijdens het patrouilleeren van een brigade onder den eersten luitenant der in fanterie L. J. Prummel, in Boven-Tadoe, on der afdeeling Meulaboh, afdeeling Westkust van Atjeh, waar eenige menschen werden verdacht behulpzaam te zijn bij het fouragee- ren van de bende van Teukoe Radja Tampo, op 15 dezer een brigade bij de controle van kampongkaarten werd aangevallen door een met een parang gewapenden Atjeher. Luite nant Prummel werd onbeduidend gewond. De aanvaller werd neergelegd. Nader wordt on derzocht of de aanvaller in verbinding stond met genoemde bende. KWIJTSCHELDING VAN BOETE. Aan een oud-Indisch ambtenaar. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om aan E. Helling, gewezen adj-ontvanger voor de perceptie van 's Lands middelen te Medan, laatstelijk algemeen ontvanger van 'S Lands kas te Tasikmalaja, kwijt te schel den een som van 15.500, zijnde een gedeelte van de hem bij besluit van de Eerste Tafel der Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië van 28 April 1925 opgelegde vergoeding van 19.500 wegens betoonde nalatigheid. WAAR LIEFDE WONDEREN KAN VERRICHTEN. In „Medische Nood", orgaan van de Ver. Simavi, schrijft de heer D. C. A. Bout: Indië kennen is Indië liefhebben, want In- dië is zoo mooi. O neen, ik ga U geen reis beschrijving geven, of U een stukje land en volk uitteekenen. Toch wil ik naast de groot heid van Gods schepping die ik er waar nam de groote schrille tegenstelling laten zien van wat de menschen er lijden. Kwawi is een plaats, die gij tevergeefs zoeken zult op de groote kaart van Indië. Het is één van de Zendingsposten op Nieuw-Guinea en gelegen aan de Doreh- baai. Welk een wonder-landschap neemt men daar waar. Gaat men van Kwawi naar de oostelijk gelegen Fakken-kampong dan pas seert men een grooten waringinboom. Zijn altijd groen bladerdak geeft U heerlijke schaduw om daar een wijle te vertoeven. Een 600 meter uit de kust ligt het klapper eiland Meosmapi. En ginds op den achter grond rijst statig uit zee het majestueuse Arfakgebergte op. Die waringinboom omlijst voor U 't land schap. Bij morgen en avond, neen op alle tijden van den dag, zijn de kleurschakerin gen od de bergen en in dit landschap an ders. Hier op den waringinboom koert vre dig de boschduif en dartelen in luid gekir de parkieten rond. Eiken morgen luidt op den Zendingspost de klok en roept met lieflijken klank de om wonende Papoea's op tot gebed. Velen komen, maardaar onder den waringinboom staat een hut waarin tot voor korten tijd twee melaatschen woon den. Uitgestooten door hun volk, zelf be wust van 't gevaar dat ze voor anderen zijn, hebben ze zich afgezonderd in de hut on der den waringinboom. Het eten wordt op een afstand voor hen klaar gezet. Daar haalde degene, die 't minst door de ziekte verminkt was het eten voor hen beiden op. Nimmer kwamen ze meer naar het dorp, waar niemand hen met blijdschap ont ving. En 's Zondags zagen ze hen gaan. die door de kerkklok geroepen werden. Ook zij gingen vroeger met hen mede. Totdat zij het kenmerk van de melaatschheid gin gen vertoonen. Uitgestooten! Zij hadden toch niets mis daan! Zij waren toch geen misdadigers. Neen zij waren ziek. Iets wat U en mij ook kan overkomen. 'k Heb met groote deernis kennis geno men van 't lijden van deze menschen, waar van het aantal op Nieuw-Guinea steeds grooter wordt en waarvoor nog niets (o schrijf dat „nog niets" op 'n zichtbare plaats en denk dan eens aan hun armzalig bestaan) gedaan wordt. T"*enkt U in, te weten, dat uw levens avond met snellen tred nadert en dat alles U verlaat. Van allen verlaten! Dat waren Manda- waken en Djowkoeroe. Ook toen het voor den laatste nacht werd. Djowkoeroe over leed en Mandawaken gaf het te weten aan hen, die op het pad het eten voor hen kwa men neerzetten. Toen durfde niemand hem begraven. Ieder vreesde de ziekte. Zooals 't op Nieuw-Guinea meer gaat doen de bergbewoners vaak de karweitjes, die de strandbewoners niet wenschen te doen. De Kwawiërs lieten het bergvolk een graf delven. Maar om Djowkoeroe te begra ven waren ze niet te bewegen. De Indische maannachten kunnen zoo sprookjesmooi zijn. Krekels en nachtvogels vervullen haar met geheimzinnige klanken. In zoo'n nacht droeg de overlevende me- laatsche zijn overleden lotgenoot naar 't gemaakte graf. Het heeft mij geweldig aan gegrepen. Op mijn thuisreis bracht ik een bezoek in Lao Si Momo op Sumatra's Oost kust. 'k Heb daar ellende, veel ellende aan schouwd, maar ik heb daar ook iets gezien van wat wij door het Evangelie kunnen be reiken; daar was het een Vreugdedorp. Betere medische hulp. meer dienende lief de, heeft Indië, ook Nieuw-Guinea, zoo noodig en dan zal dat mooie tropenland nog mooier worden. MOEDERTAAL OF TWEE TALEN Aneta seint d d. 18 Nov. uit Bandoeng: Het „Alg. Ind. Dgbl. de Preangerbode* meldt, dat eerstdaags een minderheidsrapport van den Onderwijsraad te verwachten is, dat het voorstel bevat, dat alle onderbouwen var het nieuwe herordeningsplan zonder Neder landsch zullen beginnen. De meening word daarin uitgesproken, dat het wantrouwen ir de Inlandsche wereld geen rol mag spelen bii de vaststelling en goedkeuring van het onder wijsplan, terwijl er de aandacht op gevestigc wordt, dat, uit een nationaal oogpunt be schouwd, de moedertaal in den onderbouw zeer aanbevelenswaardig is, terwijl het twee talen-systeem juist fnuikend is. VERDRONKEN. Gisteravond is in de petroleumhaven te Amsterdam een wachtman verdronken. Men heeft hulpgeroep gehoord en daarna heeft men een pet in het water zien drijven. Het vermoeden bestaat, dat van dezen man, die daar nog niet lang werkzaam is, de pet af gewaaid is en dat hij bij pogingen om het hoofddeksel te grijpen, in het water is geval len. Hij is toen op zijn gewone route geweest wat is uitgemaakt door de controleklokken. Het lijk was hedenmorgen nog niet gevon den. DE TABAKSBELASTING. Bezwaren tegen het banderolli stelsel. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de Sigarenindustrie heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer, waarin er op wordt aangedrongen het banderolle-stelsel door een ander systeem te vervangen. BRUTALE AANRANDING TE STAMPERSGAT. Toen Maandagavond de veekoopman S. d. Meeberg uit Dinteloord van Oudenbosch per fiets naar huis reed, is hij op den dijk van St. Antoine nabij Stampersgat onverwachts door twee personen overvallen en van zijn fiets getrokken. Al vechtende wist een van de aanranders den veekoopman zijn portefeuille af te nemen en er mede aan den haal te gaan. Toen de tweede aanvaller zijn kans hiervoor schoon zag. volgde hij spoedig zijn kame raad V. d. M. wilde hem toen nog achtervol gen, maar door revolverschoten van de aan randers moest hij hiervan afzien. Telefonisch heeft hij toen van Stampersgat uit kennis ge geven van de aanranding aan de mare- chausee te Oudenbosch, welke spoedig ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De portefeuille, welke ruim 600 bevatte, is later ledig op den dijk teruggevonden. BRANDEN. In den nacht van Maandag op DIns dag is te Kampen een groot pakhuis van de firma Gebr. Vos, waarin een groote voorraad jute, papier, touw. rubber, oude metalen, enz. was opgeslagen, afgebrand. Pakhuis en voorraden waren verze- keid. De oorzaak van den brand is on bekend. Verhuiswagen in brand. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog, dat de heer Hagenau zes jonge lieden uit Groningen had meegenomen op een rondrit in den auto. Bij het postkantoor te Hooge- zand had de heer H. gestopt om benzine in te nemen. Deze benzine is in brand geraakt. De heer H. klom daarna op den auto om te trachten den brand te blusschen, waarop hij met den auto en een der jongelieden, die in den auto was blijven zitten, te water is geraakt. De jonge man heeft zich weten te redden; de heer Hagenau verdronk. In een loods met hooi en stroo. Te ongeveer kwart voor 1 hedennacht is de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand welke aan den Omval in de nabij heid van Bertel's Oliefabrieken was uitge- schatting 6C tot 70.000 K.G. hooi en erwten- stroo was opgeslagen. De loods is bet eigen dom van A. J. Janus, kuiperij en vatenhandet, welks gebouwen zich in de nabijheid van deze loods bevinden. Daar de toegang tot het terrein alleen kon plaats vinden via een kleine brug, die maxi maal met 1200 K.G. belast mag worden, kon alleen een der kleine motorspuiten tot het ter rein van den brand doordringen. De loods is in huur gegeven aan den Ehiit- scher P- E. Bachman, die te half twee vrij ontdaan ter plaatse verscheen. Hij verklaarde aan de politie gistermorgen te pl.m. 11 uur voor het laatst in de loods te zijn geweest en deze bij zijn vertrek persoonlijk te hebben ge sloten. Personeel heeft hij niet in dien9t. In de loods waren ook eenige zuurstofapparaten op geslagen; het geluid van een ontploffing, dat te kwart voor een gehoord is, kan natuurkjlc met dit feit in «a^and staan. «j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9