miiiirsiht toirait. VehkoutM SRuyfch 8pecufiaou&,25 fiatypond DE VERLOREN INJECTIENAALD. mudird twee en dertigste Jaargang. Hadio-hoekje Provinciaal nieuwe te gaan' m" 077 1930. tlaanday 24 November Dinsdag 25 November. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 4rti__9.55 Gramofoonplaten. 10.01—10.15 or2enwijding. 10.30—12.— Concert A.V. rü -Kwintet. 12.01—2.— Concert door het huisorkest van het Luxor-Palast te Rotter- .gjj, 2.-2.30 Voor d vrouw. 3.4.— Knip cursus. 4.—4.15 Gramofoonplaten. 4.15— 4 45 Piano-studiemuziek door Egbert Veen en Louis Schnrdt. 4.45—5.15 Radio-Kinder koorzang. 5.155.30 Gramofoonplaten. 5 30—7.Concert. Omroeporkest. 7.7.30 Lngelsch voor beginners. 7.30—8.Radio- Volks Universiteit. A. de Wal spreekt over jjet cello-concert van Dvorak. Solist: Ema- nuel Feuermann. 8.018.25 Gramofoonpl. g 25—8-40 Zang door de Kon. Utrechtsche Mannenzangvereen. 8.409.30 Concert A.V.R.O.-Octet. 9 30—9.^0 Vervolg zang door Kon. Utr. Manrenzangver. 9.4010. Vervolg-concert. Octet. iO.Persberichten 10.10—11— Aansluiting Theater Carré te Amsterdam. Uitz. van een actie uit de Op. Louise" van Charpentier. 11.— Gramo foonplaten. 12 Sluiting. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend K- R. O.) 8—9.15 Concert. 11.3012.Godsdien stig halfuurtje. 12.01'12.15 Politieber 12-151-45 Concert K. R. O.-Trio. 1.45 2.Gramofoonplaten. 2.3.Vrouwen uurtje. 3.—3.30 Knipcursus. 5.—6.30 Gra mofoonplaten. 6.30—6.45 Verbonds-Radio- Jcwartiertje. 6.45—7.15 Cursus Schriftver betering. 7.i5—7.45 Eerw. Heer Jos Poels: De Zondagsche Parochiale Hoogmis". 7.45 1$.— Politieberichten. 8.01—11.25 K.R.O.- Propaganda-avont uit Centraal-Theater te Hilversum. K. R. O.-Orkest. Sprekers: Pas toors Hooyman en Perquin. 9.30—9.40 Nieuwsberichten. 9.409.55 Tooneel. 9 55 —10— Ver/olgconcert. 10.10.15 Tooneel. 10.15—10.30 Pauze. 10.3011.10 Vervolg concert. 11.101125 Slotwoord door Pas toor Perquin. 11 25—12 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Zang. M. "Chapman, sopraan. L. Hubbard, bariton. 12.50 Orgel spel door E. O'Henry. 2.20 Televise. 2.25 Berichten. 2.30 Voor scholen. 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtie. 6.20 Lezing. 6.35 en 6.55 Berichten. 7.Pianorecital door S. Askenase. 7.20 en 7.45 Lezingen. 8.05 Con cert. Kwintet. H. Searle, sopraan. H. Fry, bariton. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 10.„The Man, the Maid and the Muddlehead". Tooneelspel van G. McCon- nel. 10.30 Viola-recital door L. Tertis. 1" 55 Dansmuziek. 11.3512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonpl. 2.25 Dansmuziek. 4 05 Dansmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramo foonplaten. 8.2C Tooeeluitz. 9.05 Concert voor piano en orkest. 9.50 Orkestconcert. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 1.50 Concert. Orkest en tenor. 4.50—5 50 Orkestconcert. 7.20 „Gespenster überall" van Rud. Rieth. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkest concert. 2.20—4 20 Orkestconcert en zang 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.209.10 „Erik XIV". Tooneelstuk in 4 bedrijven van A. Strindberg. 9.30—10.30 Trio-concert. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-concert. 8.50 Orkestconcert en zang 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Zeesen, 1635 M. 6.20 Gymn. les, daarna gramofoonpl. 9.20—11.45 Lezingen. 11.50 —1 50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Lezin gen. 3.50—4.50 Namiddagconcert uit Leip- zig. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Voordrach tenavond. Rudolf Rieth met gramofoonpl 8.30 Orkestconcert. 9.35 Lezing en daarna weerbericht. DE RADIO OP SINTERKLAASAVOND. A.V.R.O. en V.A.R.A. krijgen een cadeautje. Sinterklaasavond, een Vrijdag ditmaal. Dan is de avond tot 11 uur van den Hilver- sumsche zender voor den Vrijz. Prot Radio Omroep. Deze vereeniging kwam het echter niet TeH tl IT' -, 01 avond Zif ÏL! g?ruik«1> maar hem af te staan kinff van Vrijdagavond ter beschik- da^hli vprH Radmraaa, onder mededeeling, h l] v^deeId k<>n worden. in rarhn^6' ,d?* den minister van advies dient heeft geen beslissing genomen en deelde den V.P.R.O. mede: ver deel dien avond zelf maar. rwpluh^11 g^)eura 's- Op Vrijdagavond 5 December zal nu van 8 tot half 10 de A. V Ho v' n" n woor dzijn, waarna tot 12 uuf kan komen er^'3aS V°°r den microfoon Stadsnicuwa INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMFELIEREN. In de bovenzaal van den heer Theo van jijzen, Breedstraat, hield het hulp-district Alcmaria van de I.O.G.T. Zaterdag een openbare bijeenkomst, die door velen werd bijgewoond. Oe voorzitter, de heer Kemps, opende en deed de mededeeling dat in het programma eenige wijzigingen waren aangebracht, daar de heer Valk uit Amsterdam verhinderd was. In zijn plaats zou de heer Smit spreken. Spr. bracht een woord van dank aan de tooneel- vereeniging V.E.D.O., die voor de tweede maal op de planken zou komen en hoopte dat ze in de toekomst mooier en grooter werk zou kunnen aanvatten. Men had dezen avond geen onthoudersstukken gekozen maar een paar een-acters, die den lachlust zouden opwekken. Spontaan werd daarna staande het ont houderslied gezongen, waarna de heer Dijk stra uit Heiloo het dramatische gedicht van Ernst von Wildenbruch „Het Heksenlied" voordroeg, welke declamatie veel bijval oogstte. In plaats van den heer Valk sprak vervol gens de heer Smit een zeer uitvoerig propa gandawoord onder den titel „Oorzaak en gevolg". Spr. begon met te constateeren, dat de menschheid in het algemeen en de mensch in het bijzonder een strijd om geluk voert. Vaak wordt slechts als geluk be schouwd het najagen van schijngenot, het schijngeluk. Daaronder valt ook het alcohol gebruik. De alcohol is in de geheele mensch heid doorgedrongen. Spr. toonde met voor beelden aan hoe alcohol op het menscheüjk gestel werkt en welke nadeelige gevolgen zich openbaren. Het zenuwlijden van den tegenwoordigen tijd weet spr. vooral aan het gebruik van alcohol door onze voorvaderen en ons eigen geslacht. Idiotie van kinderen moet geheel op rekening van alcoholgebruik der ouders worden geschreven. Met cijfers toonde spr. aan hoe de werk loosheid en het pauperisme zouden kunnen worden bestreden met het geld dat aan drank wordt uitgegeven. In Alkmaar wordt per jaar door elk hoofd der bevolking 4 lA liter sterken drank gebruikt. Per gezin ge middeld 22y2 liter of 560 borreltjes per jaar. Elk borreltje tegen 20 cent berekend wordt per gezin 112 gulden. In geheel Alkmaar wordt per jaar dus, volgens spr.'s bereke ning, voor 604.800 aan drank geconsu meerd Van regeeringswege wordt dit alles ge steund Ruim 45.000 vergunninghouders houdt zij de hand boven het hoofd. Daarte genover is organisatie noodig. Ook de matigheidsidee bestreed spr., want uit het gilde der matigen komen de drank zuchtigen voort. Spr. deelde tenslotte nog het een en ander mede over de Orde van de Goede Tempelie ren. In 1853 werd de Orde in Amerika ge sticht en thans is zij over den geheelen we reld verbreid. Zij voert den drankstrijd op een bijzondere wijze; zij trekt er namelijk op uit om daadwerkelijken steun té verleenen Tevens leeft het broederschapsidee in haar. Zij beschouwt de geheele wereld als een groote familie, waarin men den plicht heeft als broeder of zuster tegen zijn medemensch op te treden. Met een propaganda-avond ein digde de spr., die met een krachtig applaus werd beloond. De geheelonthouderstooneelclub V.E.D.O. voerde een tweetal blijspelen op, die veel bij val oogstten. Het eerste, getiteld „Arme Rijken", gaf een beeld uit het O.W.-ers leven, terwijl het tweede, „Zijn wensch"; de eerzucht van een zedenmeester uitbeeldde. In „Arme Rijken" werden enkele medespe lenden nog wel eens gehandicapt door plan kenkoorts, maar dat zal later wel beter wor- den. Het spel leek ons in het tweede tooneel- stukje veel beter. Intusschen, het zijn lachsuccessen gewor den en in de pauze werd de geanimeerde stemming zoo mogelijk nog verhoogd door een origineele verrassing. Tegen twaalf uur sloot de voorzitter of ficieel de bijeenkomst waarbij hij dank bracht aan de medewerkenden die den avond hadden doen slagen en de hoop uitsprak, dat aan de lakschheid in de geheelonthou dersbeweging hier ter stede e eneinde mocht komen. Nog langen tijd bleef men hierna gezellig bijeen. „DE MOLLEBOONEN". Zoaterdagoavend het de Grunneger verai- nen „De Molleboonen" in ,,'t Gulden Vlies" heur eerste feestelike vergoadern had. Wel was d'r al 'n aander oavend west, moar de leste poar joar binnen de tooneeloavendjes de mooiste worren van aal de winterbieain- kcmsten. 't Was al weer 'n haile tied leden, dat ik op de Grunneger oavends was, en dou ik er Zoaterdag kwam, leek mie alles wat vrumd. 'n Haile bult neie gezichten zag ik in de zoal, dei bizunder goud bezet was. Vanzuls wazzen er onder de bezuikers verschaidene, dei gain Grunneger bloud in 't lief hebben, moar van de groote familie van Oome Loeks wazzen d'r 'n bult, dei ik nooit eerder zain had. Doar bliekt dus wel oet, dat „De Mol leboonen" nog aaltied veuroet gait, dat ze nog aaltied bluit. Het verwonderde mie den ook niks, dou ik heurde, dat er op 't oogen- blik „moar" 220 leden binnen. Dizze oavend den zol de tooneelofdailen ,,'t Gebelskop" met 'n stuk veur 't voutlicht komen, dat deur Fabricius en Robert Saudek moakt is en deur De Graaff in onze aigen toal overzet is. 't Hait „De Stiekel", in 't Hollandsch „De Distel", en is 'n bliespul in drei bedrieven. 'n Zekere Pietje komt as laandlooper weer in zien olie loug en heurt in de kroug van Ceessie en Hinderk, dat Barteld en Kobus Kok twei bruirs dikke roezie mit 'n kander hebben. Kobus ken nait zain dat Barteld mit zien kweekerij meer verdaint. as hai met zien boerderij. Aaltied roezie, zoo slim zuls, dat de olie voader, dei om de moand bie de baide zeuns inwoont, in kroug van Hinderk elke moand oetwisseld wordt. Dei olie heer is ook nait haildaal onschuldig aan de schaive toustand in de familie en zien stieve kop zorgt er wel veur, dat 't zoak- je nait beter wordt. Doar komt bie, dat Ko bus 'n laive dochter het, dei volgens d' olie heer veul te hoog kikt en gain boerenzeun hebben wil, dei met tabak achter de koezen speult. Nou komt Pietje veur 'n dag. Hai heurt van de krougboas 't aine en aander over de Kok's en 't duurt nait laank of Pietje is aan 't waark bie Kobus. Hai zei bloumen kwee ken, hai zei 'n stiekel in 'n mooie chrysant veraandern, en Kobus zei straks ook meneer wezen net as zien bruir. 't Gait laange tied goud, moar den komt de slag: Kobus is noar Stad, om doar te heuren dat zien bloumen op tentoonstellen d' eerste pries kregen heb ben en Kneüoa, zien dochter, is allain thoes mit Pietje. Onder 't proatje deur bliekt, dat ze 'n kander geern lieden maggen, moar Knelioa wil gain schooier hebben en Pietje gait* vrau, dei zoo hoog kikt as Knelioa. D'r komt roezie, ook al weer deur (F olie heer en Pietje gait weg. Hai wil weer op pad in zien schooiersklaiern. Zoover komt 't nait en even veur dat 't douk vaalt, het Knelioa heur Pietje en bin nen de baide bruirs en d' olie heer weer goud mit 'n kander. En den is ook oetkomen, dat Pietje 'n „Kok" is o 't Stuk dat hail laank is, gung d'r bie 't publiek in as kouk. En dat kwam veurnoame- lik deur het boetengewoone spul van meneer Frutemoa. Dei har de rol van Pietje en brocht het er wat goud af. Frutemoa zorgde veur leven en „actie" in aalle bedrieven, hai gaf 'n lösse, fleurige oetbeelden van zien laange rol. Doarbie komt, dat hai duudelk te verstaon was. Hai het veur de zooveulste keer weer zain loaten, dat hai „speulen" ken. Veuraal zien tooneeltjes mit Knelioa wazzen best en de laifdesverkloaren in 't twaide be- drief was 'n knap stoaltje van geboarenspul. Mevr. Suzenaor was dei Knelioa. En 't het mie boetengewoon veul plezaier doan, dat zai dei rol speulde In 't begun was heur proaten wat vlug en zacht, moar het duur de nait laang en dou was het dik in orde. E>e lösse. vroolike maid, dei toch ook wel ais gevuilig wezen ken, dei toch ook wel ais verdrait het, werd deur mevr. Suzenoar knap weergeven. Zai is zeker ain van de beste speulsters van ,,'t Gebelskop'' worren en het zei ain groot genot wezen as zai mit mevr. Postmoa soamen in ain stuk speult. Twai lösse, vrije speulsters, mit tooneel- bloud. As nummer drei mout ik meneer Suzenoar nuimen. Hai was Barteld Kok, de rieke kweeker, en de nogal lastige rol was bie hom in gouie handen. Suzenoar vuilt zich vrij op 't tooneel, dut net of hai thoes is. De aandere speulers wazzen wat minder. De olie voader, deur N. N. geven, bleef m i. wat te oppervlakkig, te aintonig. En din be- doul ik doar veuraal mit het proaten. De ge- boaren wazzen in orde. Hetzulfde was 't gevaal mit mevr. Stipkes, dei 't aanders wel ken. 't Leek mie tou, dat zai nait op dreef komen kon en dat was meschain wel te wie ten aan 't spul van meneer Kuperus. Dei „trok" te veul en doar lee 't soamenspul on der. Jammer, dat dizze meneer de toal nait goud bie machte is. En den meneer Ten Berge, Kobus Kok in 't stuk, hai was nait vrij genog, speulde wat stief. In 't leste wuir 't wat beter, moar toch mout hai veul losser worren. Zien oet- sproak was laang nait zuuver. De regie was in handen van meneer Se- ven en dat gong best. Allain mout hai as perbairen of hai d'r nait wat meer „tempo" in brengen ken. Hou vlugger zoo'n stuk speuld wordt, hou mooier. Kiek maor ais noar 't tempo van Pietje en Knelioa! De tooneelaanklaiden en de grime wazzen best in orde. Veur 't leste har meneer Groot huizen zörgd en 'n kompelmentje het hai doar wel mit verdaind. Aalles bie 'n kander nomen: 'n goud stuk, dat veuraal nait minder speuld werd as deur aandere laifhebberijtooneelclubs. In veul ge- vaallen wel beter! o Vanzuls har veurzitter Barkman de oavend opend mit 'n gezellig proatje, woarin hai de verschillende soorten bezuikers welkom hait- te en mozzen de menschen doarnoa het Grunneger laid zingen, dat de Grunne- gers binnen doar veul te stief veur! ne- tuurlik nait stoande doan werd. De aigen meziekclub speulde ieverig alder- hande gezellige laidjes en tusschen bedrieven deur zongen de heeren Barkman en Marwitz 'n poar stukjes oet 't neie Grunneger Laide- bouk. Veur 't dansen was hail wat laifhebberij en veur 't eerst werd nou cok ais de Grun neger Zeuvensprong danst, moar gain ain kon 't nog zoo mooi as vrouger Job Swaart van Vairhoezen, dei bie „Zeuven" op zien kop stonW. SINT PANCRAS. Donderdagavond gaf de tooneelvereeni- ging „Kunst naar Kracht" alhier een uit voering in de tooneelzaal van den heer H. Gerritsen. Opgevoerd werd het bekende kluchtspel „Daar liegen wij ons uit" in drie bedrijven Nadat de voorzitter de aanwezigen een har- ttelijk welkom had toegeroepen, in het bizon der de aanwezige leden van u.L.V.A D.E.R.0 uit Alkmaar, en, hoewel verheugd over de opkomstt, toch gaarne de jongelui wat talrij ker tegenwoordig had gezien, volgde een vlotte verttooning van het aardige blijspel, waarin de vele verwikkelingen en komische situaties duidelijk aantoonden, dat het toch inderdaad niet zoo gemakkelijk is zich „er uit te liegen". De opvoering bad een vlot ver loop, de rollen zaten er goed in en het samen spel viel te loven. De tooneel-aankleeding, met bescheiden middelen, gaf een goed geheel, zoodat het publiek een genotvolle avond werd geboden en telkenmale doo*- applaus zijn waardeering toonde. Omtrent de spelers zouden wij geen uitzondering willen maken, allen speelden met groote ambitie en een goed begrip van de uit te beelden karakters Vooral de huisknecht Gibson werd onbetaalbaar getypeerd door den heer J. Bruin, zoo ook het echtpaar Brown, de pseudo, zoowel als de echte, ter wijl de overige hoofdrollen weer in goede handen waren en ook de kleinere rollen zeer goed werden gespeeld. Ook de grime was goed verzorgd, zoodat „Kunst naar Kracht" met voldoening op dezen avond terug kan zien. Aan het slot van den avond werd aan den heer Koelemeij, die jarenlang meewerkte en binnenkort onze gemeente gaat verlaten, als nagedachtenis een inktstel aangeboden, dat door hem dankbaar werd aanvaard. Een gezellig bal besloot dezen avond. Hier zij nog vermeld, dat deze avond op prettige wijze werd opgeluisterd door een mooi stukje strijk- en slagwerkmuziek van de fam. Deutekom, door wien ook de balmuzien op keurige wijze werd verzorgd, hetgeen niei weinig tot de gezelligheid heeft bijgedragen. NOORD-SCHARWOUDE. Interlocale Telefoondienst. Gelegenheid tot telefoneeren gedurende den sliutirigstijd van het telefoonkantoor te Broek op Langendijk. Voor dringende particuliere aangelegenhe den bestaat, met ingang van 23 November 1930, voor zoover de kantoorhouders fhuis zijn, gedurende den tijd dat bovengenoemd kantoor gesloten is, gelegenheid tot telefonee ren te Oudkarspel, Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Sint-Pancras. (Voor Broek op Langendijk volgt nadere aankondiging). Het kantoor Broek op Langendijk is ge opend van Maandag af dag na een feestdag 7 uur tot Zaterdag of dag voor een feesitdag 23 uur. Op Zon- en Feestdagen van 8—9 uur. URSEM. Tot hoofdingeland van het Waterschap Mijze is herkozen de beer J. Hoogewerf,, vee houder alhier, aftredend. Donderdagavond had de laatste schiet oefening van de V. L. afd. Ursem p'laats. Het was tevens prijs schieten. Er hadden 23 schutters aan den wedstrijd deelgenomen. Er werd geschoten in 3 klassen. Daar het bestuur besloten had dit jaar eiken schiutter een pr,s te bezorgen werd een regeling ge troffen waarbij de hoogste schutter de eerste keuze zou hebben uit de aan te koopen. prij zen en zoo vervolgens. De burgemeester stel de een bedrag voor aankoop van prijzen be schikbaar en hoopte dat vele andere ingeze tenen eveneens flink zouden teekenen. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le klas C. Schaap 89; P. Oudejans 91; Th. v. d. Lee 93; G Hoogewerf 87; P. Witte 79; B. Mak 81; J. Muloer 80; J. Eeken 84. In de 2e klasse: J. Overboom 89; C. Schouten 88; Jac. Tessel 85; L. Borst 82; P. NoolJ 80; H. Langendijk 63; J. Schaap 85. In de 3e klasse: O. Commandeur 84; P. Groen 82; C. Mak 78; J. Mak 70; Chr. de Goede 84; C. Beerepoot 63. Buiten mededinging: L. van Zuiphen 80 en de burgemeester 76. Op een nader vast te stellen datum zal door de afdeeling een gezellige bijeenkomst worden gehouden waarbij de uitreiking der prijzen zal plaats hebben. Naar wij vernemen zijn bij het bestuur van de r.-k. Bouwvereeniging St. Joseph al hier wederom ean viertal aanvragen om wo ningen ingekomen. Naar aanleiding van een mededeeling door den voorzitter der vereeni ging in de onlangs gehouden raadsvergade ring werd besloten een perceel gemeente grond ter beschikking van de vereeniging te houden. BERGEN. De heer N. C. M Plank alhier is te Den Haag geslaagd voor het derde gedeelte van het notarieel examen. BERKHOUT. Voor het derde deel van het notarieel exameu is te Den Haag o.a. geslaagd de heer C, D. Breebaart alhier. KOEDIJK. Zaterdagavond werd door de vereerd» ging „Helpt Elkander", een buitengewo ne ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jn. Nieuwland, on der leiding van den heer A. J. Schpper. Aanwezig waren 32 van de 38 leden. Als belangstellenden waren tegenwoordig wethouder W. Visser en de raadsleden Hart en Mulder. De voorzitter opende met zijn genoe gen uit te spreken over de groote op- FEUILLETON. r Van AL1LE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uit het Engelscb door J. E. DE B. K. 07) Ofschoon Roger brandde van nieuwsgierig- beid om te weten wat Esther, terwijl zij de trap pen opvloog, aan Chalmers verteld had, voelde 'i toch dat die nieuwsgierigheid onbevredigd moest blijven. Op dit oogenblik was alleen aar veiligheid van belang en hij was al langer en vijf minuten Van haar weggeweest. ertrouwend er zijn tante te zullen vinden WatD bij in de kamer, maar dadelijk ver- wenschte hij zijn domheid, die hem het vertrek aa doen verlaten. De oude dame was er niet, maar over het rustbed heengebogen zag hij de P ompe gestalte van Sartorius. In zijn opge- wonden toestand leek hem dit allernoodlottigst *n met twee stappen stond hij bij den dokter en l ^ein van s°fa w®ë- Een welbekende ,eu drong in zijn neusgaten en in de hand van ®n dokter zag hij iets dat een injectiespuitje lek te zijn. en Vvee gevoel kwam over hem en woedend «Wat voert u daar met haar uit?" ^.e dokter ging recht overeind staan en tlk'^6 00Êenblikken zagen de beide mannen shak aan. Toen kwam er op het gezicht jee, en ërootsten iets dat op minachting ge- Pers "^'n beste mr. Clifford, als u dit jonge allee°0Il''e 'n haar critieken toestand zoo lang aat, moet het u niet verbazen dat ik baar tracht te doeo wat ik kan, Misschien zult u mij toe willen geven, dat op dit gebied mijn kennis uitgebreider is dan de uwe". Kalm verdroeg Roger den kouden blik van den dokter. „Aan uw grootere kundigheid waag ik het niet te tornen, dokter", zeide hij met nadruk. „Maar ik ben er niet zeker van, dat u haar op wildet wekken. Hoe kan ik weten, dat u niet iets doet om haar bewusteloos te houden. De veronderstelling was als 'n slag in 't gezicht en hij lette scherp op welke uitwerking zijn woorden hadden. De gestalte richtte zich nog meer overeind en het gezicht veranderde wei nig of niets van uitdrukking. „U gaat te ver, mr. Clifford. Uw grove insi nuatie noodzaakt mij om dadelijk aan lady Clifford te gaan zeggen, dat ik geen minuut lan ger onder een dak kan zijn met iemand die mij zoo in mijn functie heeft beleedigd." Hij wilde weggaan, toen een gebaar van Ro ger hem terughield. „Ik vrees dat ik na al wat gebeurd is u eenvoudig moet mededeelen, dat u niet met lady Clifford moogt spreken en ik verzoek u zich in het andere gedeelte van de kamer terug te trekken tot ik u verlof geef weg Er kwam een plotselinge flikkering in de dof fe, kleine oogen. „Mag ik u vragen wat u het recht geeft in dit huis bevelen uit te deelen?" „Ik wilde dat u deze vraag niet gesteld had antwoordde Roger met vasten blik, „want ik heb hier alleen een rechtstreeksch antwoord op", en hij stak de hand in zijn zak met een be weging die niet was mis te verstaan. „Dat is bangmakerij, mr. Clifford.' „U moogt het den naam geven dien u ver kiest. Maar alleea door te d,oen wat ik zeg kunt u zorgen dat ik de zaak niet voor het ge recht breng." Er verliepen een paar seconden. De dokter zag hem aan en dacht klaarblijkelijk na. Toen ging hij zonder een woord te spreken naar den haard, waar hij plaats nam in een groote leu ningstoel. Juist op dat oogenblik kwam miss Clifford met een kom water en een handdoek binnen. Verbaasd keek ze naar de veraf staan de figuur van den dokter en toen naar Roger, alsof ze begreep dat er iets aan haperde. „Hij heeft me deze dingen laten halen", zeide ze wat onzeker. „Komt ze bij? „U had hem niet bij haar moeten laten ko men", zeide hij hoofdschuddend. „Ik dacht dat u dat begreep." Met verdrietige verbazing zag ze hem aan. Haar geloof in den dokter was klaarblijkelijk nog ongeschokt en ze had geen flauw begrip van de achterdocht die haar neef koesterde. „Heb ik verkeerd gedaan?" (luisterde ze. „Ik dacht dat het geen verschil maakte zoolang ze bewusteloos was, en ik werd zoo bang, haar pols is zoo zwak." „We moeten zoo gauw mogelijk een anderen dokter hebben", zeide Roger ontstemd. „Wilt u Chalmers eens bellen, ik durf de kamer niet te verlaten en hij kan er voor zorgen." Maar schellen was overbodig, want Chalmers kwam juist binnen en gaf Rogfer een sleutel. „Ik zal dadelijk telefoneeren, mijnheer; hier vlak bij woont een dokter, hij is wel 'n Fransch- man, maar knap genoeg. „Ja Chalmers, zeg dat hij dadelijk komen moet, dat het een ernstig geval is. AJs hij niet komen kan, moet je een anderen medicus op bellen en laat een van de dienstboden een heete kruik maken." Met een knik van verstandhouding ging de oude knecht vlug weg. „Ik ben bang dat Thérèse geheel van streek zal zijn", zeide de oude dame, terwijl ze zacht het bloed van Esther's bleeke wang afwischte. „Ze kan niet tegen die soort van dingen." Het scheen Roger onmogelijk, dat zijn tante niet bemerkt had dat er iets niet in den haak was en toch was dit zoo; ze wist volstrekt niet wat er in de badkamer voorgevallen was. Ze wist alleen, dat Thérèse naar haar kamer was gegaan zonder hulp aan te bieden. Zonder iets te antwoorden ging Roger door om het jonge meisje tot bewustzijn te brengen. Haar gezicht was lijkwit, haar lippen waren blauw. Er kwam niets geen verandering, ze lag zoo slap en le venloos, dat Roger's angst grooter werd. En toch durfde hij de hulp van den man bij het vuur niet in te roepen. Hij beschouwde den dokter als het grootste gevaar. „Ik heb nog nooit zoo iets bijgewoond", zeide miss Clifford. „Waarom heeft ze zoo'n 'afschuw van den dokter; ik dacht dat ze het zoo goed samen konden vinden. En waar is ze geweest? Heb je al die modder op haar japon gezien? En geen hoed, geen taschje, ze zal ook geen geld hebben." Hij knikte ernstig, snakkend naar een teeken van terugkeerend bewustzijn. Hij wist niet of Sartorius haar niet het een of ander had inge spoten en die onzekerheid verergerde zijn angst. Hij hoorde weer Esther's uitroep; als hij dat doet ga ik dood. Wat bedoelde ze? Gaven die ronde plekken op haar arm misschien het ant woord? Wellicht was ze in de war toen ze dat zeide. Als de dokter gelijk had, dan was het een verschijnsel dat bij de kwaal hoorde, dat idee yan baar dat hij haax kwaad zou doen, Hoe achter de waarheid te komen? Ze kon ster ven en men zou het nooit weten. Ze kon sterven! Die gedachte martelde hem en alles viel daarbij in het niet, ook de vraag of zijn vader een natuurlijken dood was gestorven. Het gebeurde was niet ongedaan te maken, maar hier was dit jonge meisje, dat hij zoo teeder lief had en misschien was zij op het punt de groote grenslijn over te gaan. Die gedachte maakte hem schier waanzinnig. Een dienstbod* bracht een heete kruik, die ze bij haar ijskoude voeten legde, ze maakte haar kleeren wat los ser, ofschoon ze geen corset droeg. Toen zeide miss Clifford met angstig gezicht; „Zouden we hem niet om raad vragen, ik ben zoo ongerust?" Fronsend knikte hij van neen, zich bewust hoe vreemd die weigering haar schijnen mocht. Voordat hij een geschikt antwoord had gevon- de kwam Chalmers zeggen dat er dadelijk eea dokter komen zou. „Goddank Dido, we zullen op hem wachten." „Heel goed mijn jongen, als je denkt dat het nog kan", en ze zag met twijfelende oogea naar de roerlooze gestalte onder de rose, ge stikte deken. „Ik weet wat u denkt", zeide hij, „maar ik ge loof dat ik doe wat het beste is. Dat kunt u gelooven". Met opzet niet op haar verlegen heid lettende, wendde hij zijn blikken naar d« gestalte bij het vuur. Sartorius schreef in zijn notitieboekje en bemerkte schijnbaar niets wat om hem heen voorviel. Iets hooghartigs in zijn kalmte bracht Roger min of meer van streek. Misschien handelde hij wel als een dwaas dooi zoo gauw valsche gevolgtrekkingen te maken. Kwam Esther's afschuw van den man slechts uit haar verward brein voort?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5