DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN Uit het Parlement 132e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, bekalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door bet geheele Rijk 2.56. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 1.25, bij groote eontraeten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. KOSTER <k ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ho. 27» Directeur: C. KRAS. WOE.VSDAIü 26 \OVEJIBEK 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 25 Nov. 1930. Met een vuur alsof het gold de harten en stemmen van een talrijk kiezerskorps te ver overen is men hedenmiddag in de Tweede Kamer in de bres gesprongen voor een be trekkelijk klein aantal landgenooten, die reeds meer dan eens een onderwerp van be raadslaging in het parlement hadden uitge maakt. Het waren de Tandtechnici wier be langen nog steeds vele leden ter harte gaat. Men weet, dat men reeds lang doende was om aan deze beoefenaars van een deel der tandheelkunde een vaste positie in het vak te bezorgen. Indertijd was hun toegestaan de zoogenaamde tandprothese het verschaf fen van valsche tanden, desnoods een geheel valsch gebit uit te oefenen, 'nadat dit reeds lang tersluiks door hen was gedaan. Zij kregen, mits voldoende aan enkele ver- eischten, een visum van overheidswege op hun diploma, doch dit bleek in de practijk niet voldoende en niet billijk te zijn. Er wer den enkele wijzigingen in het systeem aange bracht en toen ook dit niet bevredigend werkte, werd een examen ingesteld. Dat is door een speciale commissie afgenomen en deze heeft met den besten wil ter wereld niet meer dan 40 van de 120 examinandi kunnen toelaten. De overige 80 moeten nu als onbe voegd op 1 December het bijltje er bij ne- derleggen en dat vond men te hard, omdat er onder die niet-geslaagden heel wat zijn, die in staat of in de gelegenheid zijn een ander vak te ondernemen. Dit had de harten van vele kamerleden vermurwd en van alle kanten, gelijk wij zeiden, deden zich protes ten daartegen hooren, hoewel de instelling van het examen, dat voor slechts één keer zou worden afgenomen, met goedvinden van de Kamer was geschied. Het vuur werd gecpend door mevrouw BakkerNort (v.d.), die al dadelijk met een motie voor den dag kwam, waarbij de fatale termijn van 31 December op een door de re geering nader te bepalen lateren datum zou worden verdaagd. Haar volgde de heer dr. Vos (Iib.), die er op wees, hoe ellendig het met de gezakten was gesteld en de bewering deed hooren, dat de eischen van het examen niet juist waren gesteld. Hij sprak zoo hartroerend, dat er na zijn rede op de gereserveerde tribune, die dicht bezet was door belanghebbenden, een luid applaus weerklonk. De voorzitter dreigde, wanneer zulks nog eenmaal geschiedde, de tribune zou worden ontruimd en dat dreigement is gelukkig af doende gebleken, ofschoon de bezoekers wel eens moeite zullen gehad hebben zich in te houden, daar nog menig spreker zich te hun nen gunste heeft doen hooren. Mevrouw De VriesBruins (s.d.a.p:) had een eenigszins anderen kijk op de zaak. Zij had niets af te keuren in de wijze waarop het examen was afgenomen en dus zag zij geen enkele reden om in te gaan op de mo tie van mevrouw Bakker—Nort. Maar de fout schuilt in het ten opzichte van de tand technici gevoerde regeeringsbeleid. De regee ring is van den hak op den tak gesprongen en de tandtechnici zijn de kinderen van de rekening. Daarom kwam zij met een andere motie voor den dag, waarin de wenschelijk- heid werd uitgesproken van een tegemoetko ming van staatswege aan hen, die door de wet van 1925 schade hebben geleden. De heer Kersten (st. geref. partij) nam het ook op voor hen, die nu reeds zoo vele jaren in het vak zijn en nu broodeloos dreigen te worden. Hij meende, dat het verstandig zou zijn nogmaals gelegenheid te geven om exa men af te leggen en daarom achtte hij de motie van mevrouw BakkerNort het meest aanbevelenswaardig. De heer Aalberse (r.k.), die als minister indertijd de zaak van de tandtechnici aan het rollen had gebracht, moest erkennen, dat daarbij een verkeerden weg was ingeslagen cn na dit „peccavi" kwam hij met een voor stel om de beoefenaars der tandprothese uit het gedrang te helpen. Hij formuleerde het nog niet in een motie, wilde eerst eens hoo ren, hoe de minister er over dacht, maar het kwam hier op neer, dat er een kleine wijzi- ling in de wet op het Hooger Onderwijs van 1878 zou worden gebracht, waardoor het flan de belanghebbenden onder zekere voor waarden zou worden toegestaan om, ook al hebben zij geen toelatingsexamen tot de hoo- geschool gedaan, toch zou worden veroor looft om de examens voor het diploma van tandarts af te leggen. Zoo noodig, zou dit gepaard kunnen gaan niet een schadeloosstel- '■ng, welke evenwel moeilijk zou zijn te re gelen. De heer Boon (lib.), die er op wees, dat er formeel geen onrecht is gepleegd, legde er den nadruk op, dat de fout schuilt bij de Qe regeering, die geen vaste lijn volgde. Hij 'aarde zich gaarne aan de zijde van den eer Aalberse en wilde het antwoord van den minister op diens rede afwachten. Ook de heeren Van der Heide (s.d.a.p van der Bilt (r.k.) en Snoeck Henkemans deden zich ten gunste van de bedreigde 'andtechnici hooren, terwijl het rijtje der Prekers over dat onderwerp werd gesloten °or den heer Duys (s.d.a.p.), die volgens w°onte een vuurwerkachtig speechje af stak, dat door zijn radheid haast niet was te volgen, maar waarvan de grondgedachte was: de regeering, die de oorzaak is van de ellende, moet handelen en in geen geval mag het gehpuren, dat op 1 December een aantal landgmiooten uit hun brood worden gestoo- ten. De tandtechnici hebben niet de eenige stof tot bespreking in de langdurige vergadering opgeleverd. Nog tal van onderwerpen zijn er besproken. Zoo is er, o.a. door den heer Van den Heuvel (r.k.), Dr. Vos (lib.) en den heer Van der Heide (s«d.a.p.) gesproken ten gunste van steun aan de Thermochemische fabriek tot verwerking van de kadavers van aan ziekte gestorven vee te Bergum. De heer Van den Bergh (s.d.a.p.) heeft een ernstige klacht doen hoorer. over de onvoldoende beharti ging van de volkshuisvesting en de karig heid waarmee bij het verkenen van voor schotten voor woningbouw wordt te werk gegaan. De heer Zijlstra (a.r.) heeft in verband met de organisatie van den schoolartsen- dienst gewaarschuwd tegen staatsinmenging in het huisgezin. De heer Kersten heeft weder een hem kenmerkende rede gehouden tegen den dwang door de overheid uitgeoefend op de bewoners van Tholen en andere eilanden om zich bij de waterleiding aan te sluiten. Hij had tegen een waterleiding niets, ma'ar als een boer een regenton had, waaruit zijn va der en zijn grootvader hebben gedrongen en toch oud zijn geworden, dan is geen enkele reden om hem te dwingen tot ander drink water over te gaan. De heer Uije (r.k.) heeft de rij der sprekers vóór den minister van Arbeid besloten met pen rede ten gunste van een betere regeling van den steun van den bouw van woningen voor groote gezinnen en een lofzang op het verkrijgen van een eigen woning door een stelsel van huurkoop. Minister Verschuur is daarna om half zes aan het woord gekomen, maar daar er des avonds weer zou vergaderd worden en de voorzitter de middagvergadering om zes uur wilde schorsen, heeft hij slechts enkele pun ten besproken, de hoofdzaken voor den avond bewarend. Over zijn rede dus in een volgend overzicht. In de avondvergadering der Tweede Kamer heeft minister Verschuur de sprekers verder beantwoord en geweigerd iets te doen ten gunste van de bij het examen niet geslaagde tandtechnici. Het door mevr. de Vries— Bruins geopperde denkbeeld van een schade vergoeding verwierp hij ten stelligste. Het denkbeeld Aalberse om voor de geslaagden toelating tot academische examens te ver gemakkelijken, wil hij in gunstige overweging nemen. De behandeling der begrooting is af- geloopen. Heden is er stemming over de beide inge diende moties, daarna komt aan de orde het voorstel tot het verleenen van kasvoorschot aan de Holl. Lloyd ten bedrage van twee mil- üoen. Dit was niet afgehandeld toen de Kamer om halfdrje huiswaarts ging. De soc.-dem. Brautigam heeft een motie ingediend om de regeering te verzoeken na te gaan of het be staan der onderneming na 1932 wel verzekerd is en of de overeenkomst tusschen de Holl Lloyd en de Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn kan bewerkstelligd worden. Heden voortzet ting der behandeling. Dagelijksch overzicht* DE CRITIEKE TOESTAND IN SPANJE. Het bewind-Berenguer wordt definitief. Voor en tegen de monarchie. We hebben dezer dagen in een overzicht uitvoerig stilgestaan bij de gebeurtenissen in Spanje, maar sinds dien is de algemeene toe stand er nog niets beter op geworden. In tegendeel, de ernstige gebeurtenissen volgen elkaar nog steeds op en niettegenstaande dat blijft Berenguer maar in zijn optimisme vol harden, terwijl de links burgerlijke kranten de algemeene staking verheerlijken. Dat optimisme heerscht echter alleen bij Berenguer en daar eindigt ze ook bij Zijn regeering toch is niet in staat geweest een opvolger te vinden, zoodai het bewind van „voorloopig"' in „definitief" veranderd is. Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft nu, dat Berenguer alles doet, om een indruk van stabiliteit te geven en daarmede plotse ling al die geruchten van een liberaal bewind, met Alba, of een conservatief, met Cambo, te doen verdwijnen. Koning Alfonso XIII gaat noodgedwongen met Berenguer in zee. Dit heeft het Voordeel gehad, dat er veel vaagheid uit de situatie is verdwenen, aangezien men zich nu, ook in het buitenland, rekenschap kan geven van het feit, dat de monarchie op geen andere wijze dan dictatoriaal kan regeeren, en niet meer- over elementen beschikt om een schijn van een constitutioneel bewind in elkaar te zetten. Wat er op dit gebied door Berenguer nog ge leverd kan worden, komt rechtstreeks uit het paleis. Voor het land is de winst, dat men voor loopig bevrijd wordt van de comedie van een democratisch bewind, of van oude toerbeurt- tellende van een Romanones, Alba, Bugalla enz. Dat Berenguer de aangekondigde plannen niet in werkelijkheid tot uitvoer kan bren gen, nu niet, en niet in Maart, spreekt van zelf. Het zijn ook wederom in deze dagen de ar beiders geweest, die op de duidelijkste en sterkste wijze de heerschende ontevredenheid hebben kenbaar gemaakt, daarbij blijk gevend van een tucht, die men vroeger van die ar beiders niet zou hebben kunnen verwachten. Indien men zich herinnert hoe de arbeiders beweging in Spanje vroeger mislukte, door gebrek aan organisatie en goed begrip, waarvan door elementen als Martinez Anido bijvoorbeeld zoo bloedig partij is getrokken, dan dient nu geconstateerd te worden dat er een enorme wijziging heeft plaats gehad. Vooral dient in dit verband gewezen te wor den op de zeer ernstige incidenten te Barce- lona, die vroeger oorzaak zouden zijn ge weest van een totale verwikkeling van de beweging, en die nu, afgezien van hun oogen- blikkelijken ernst, tot geïsoleerde voorvallen beperkt zijn gebleven. Zooals bekend, loopen de gevangennemin gen in de honderden en honderden, waardoor men binnenkort geen plaats meer zal hebben om zooveel gevangenen te herbergen, daar de gevangenissen reeds overvuld waren. De bladen maken dus de opmerking, dat de re geering, die geen noodwoningen bouwt, spoedig zal moeten overgaan tot den bouw van noodgevangenissen. Daar het onmogelijk is om zooveel processen af te doen de rechters zijn door de vorige gebeurtenissen toch al reeds maanden achter, en weten niet hoe door dien berg van papier heen te komen heeft men inderhaast noodrechters be noemd, maar de tijd is niet meer ver af, of er zijn in heel Spanje geen rechters genoeg meer te vinden. Dit alles is natuurlijk aanlei ding tot hartstochtelijke commentaren in de pers, zooals die, welke men onlangs gaf, toen door de gendarmerie op een optocht van hon gerige vrouwen werd gevuurd, wier mannen werkloos waren, en waarbij slachtoffers vie len, en der regeering de raad werd gegeven het probleem van honger en werkloosheid, door fusileering in massa tot oplossing te brengen. De positie der burgerlijke republikeinen is in dezen tijd moeilijk. Terwijl vroegere be wegingen der arbeiders soms door hen ont ketend werden, gaat deze nu, sinds den val van Primo, uitsluitend van hen zelf uit, en overtreft daarbij, zooals voor de hand ligt, veelal de doeleinden, die door de republi keinen beoogd worden. Niettemin voelen zij zich gedwongen, de arbeiders in bescherming te nemen, omdat zij te zeer begrijpen, dat er zonder de medewerking van de arbeiders geen sprake kan zijn van het tot stand komen van de republiek. En ook al hebben dezen nogmaals verklaard het optreden van die re publikeinen niet te zullen belemmeren, zoo geven de gebeurtenissen, waarbij tot nog toe van een feitelijk optreden van de republi keinen geen sprake was, aanleiding, dat de arbeiders meer en meer op den voorgrond komen, en het voor hen steeds problemati scher wordt, welk belang de republikeinen voor hen hebben. Sociaal-democraten, U.G.T. en C.N.T. met anarchisten, anarcho-syndicalisten en commu nisten, richtingen, die elkander anders te vuur en te zwaard vervolgen, hebben dezer dagen een algemeene solidariteit getoond. Buëtenland DE WATERSNOOD BIJ ANTWERPEN. Watervoorziening van Antwerpen bedreigd. Bij Dendermonde zijn veertig gaten van 50 tot 80 M. breed in den Scheldedijk geslagen. Te Gembergen moesten weer honderd huizen worden ontruimd. De watervoorziening van Antwerpen te Waalhem wordt ernstig be dreigd. Het garnizoen uit Mechelen is naar het be dreigde gebied vertrokken. Bij Hoboken heeft het Scheldewater een bres in den dijk gesla gen, die honderd meter breed is. Uit Frankrijk wordt val van de Maas ge meld. Naklank in den Gemeenteraad. De Antwerpsche correspondent van het Hbld. schrijft: In den Antwerpschen gemeenteraad heeft burgemeester van Cauwelaert Maandag avond eenige inlichtingen verstrekt over de overstrooming te Antwerpen en omliggende, gemeenten. Op het gebied van Antwerpen zijn de noo- dige maatregelen getroffen om nieuwe over stroomingen te weren. Dat is nog niet het ge val te Hoboken, waar drie bressen in den dijk werden geslagen. Deze tweede les, in iets meer dan twee jaar tijds, moet nu toch voldoende leerzaam zijn. De polderbesturen, aldus de burgemeester, zijn beneden hun taak gebleven. Bij de naasting der poldergemeenten ten noorden der stad heeft het stadsbestuur al de rechten en ook al de verantwoordelijkheid op zich ge nomen voor het beheer van de dijkeii op haar gebied. Daar heeft zich nergens een door braak voorgedaan D burgemeester meent, dat Antwerpen ook recht van toezicht moet krijgen op al de dij ken, die haar instellingen beveiligen. De heer Baelde, woordvoerder der liberale oppositie, wAs van oordeel, dat niet alleen de polderbesturen beneden hun taak bleken te zijn, maar vooral het beheer van bruggen en wegen, vermits op den linkeroever de door braak plaats had net op dezelfde plaats als voer twee jaar. De heer Picard, Vlaamsch nationalist, ont ketende een klein onweertje, met de vaststel ling dat de Staat al lang 2 milliard zal ge vonden hebben voor 't versterken van forten, alvorens hij een cent vindt voor 't verstevigen van Vlaamsche dijken. Te Hoboken. De schade te Hoboken veroorzaakt, is onbe rekenbaar. De Antwerp Engeneering Cy. heeft er dro ge dokken in aanmaak, die heelemaal onder gespoeld zijn. De motors en machines zijn zwaar beschadigd en een muur werd omge worpen. De vele fabrieken van dit nijver heidsplaatsje zijn alle min of meer bescha digd, waardoor ruim 7509 werklieden werk loos werden. Zoowat drie-honderd huizen leden waterschade. Te Antwerpen. Op den linker-oever werkt men standvastig om het water weg te krijgen. Nieuwe invloei- ing is voorloopig niet meer te duchten. Zoo wel het stadsbestuur als de Commissie van Openbaren Onderstand beijveren zich om al degenen,.die door de ramp werden getroffen, te hulp te komen. Een vijftigtal dakloozen werden ondergebracht in de wees- en zieken huizen. In de stad is men nog op vele plaatsen bezig de kelders verder ledig te pompen. Aan de Petrolenm-instellingen. Er werden in de stad allerlei onrustbare geruchten verspreid over den toestand aan de Petroleum-instellingen, nabij den Polder van Hoboken. Gelukkig bleken die overdreven te zijn. Twee kleine tanks van 2000 liter benzine gingen vlotten. Twee groote tanks gingen overhellen, waarschijnlijk doordat de grond vesten verzakken. Voor alle zekerheid hebben de bevoegde diensten den electrischen stroom afgesneden, teneinde brand te voorko men in geval een der tanks moest omstorten. HET ONGELUK IN DE MIJN „MARIANNE". In verband met het instortingsongeluk bij montagewerken in de mijn „Marianne" te Lauchammer, wordt officieel medegedeeld, dat er behalve de reeds gemelde 7 dooden ook nog 15 gewonden te betreuren zijn, van wie 7 ernstig. Er bestaat echter geen levensgevaar voor hen. Het onderzoek naar de oorzaak is in vollen gang. De ongevallencommissie van Halle zal heden bijeenkomen. DUITSCHE POLITIEOFFICIEREN VOOR DE RECHTBANK. Op 1 Mei hebben op den Landsberger Platz onlusten plaats gehad. Er werden 7 leden van een Arbeidersweerorganisatie gear- testeerd, die later in de wachtkamer van het politiebureau ernstig mishandeld bleken te' zijn met gummiknuppels. Allen hadden zwaar letsel bekomen e nmoesten gerulmen tijd in een ziekenhuis verpleegd worden. In verband hiermede hebben twee politie- oficieren en een opperwachtmeester der poli tie terecht gestaan. Beide eerstgenoemden werd ten laste ge legd, dat zij het hardhandig optreden hunner ondergeschikten tegen de arrestanten geduld hebben en bestraffing door het niet inzenden van rapporten verhinderd hebben. Bij het ge rechtelijk onderzoek is komen vast te staan, dat de mishandeling in hun tegenwoordig heid heeft plaats gehad. De twee politie-officieren, een Schupo-kapi- tein, thans buiten dienst, en een luitenant, werden vrijgesproken, wegens gebrek aan be wijs. De eisch was resp. 8 en 7 maanden ge vangenisstraf geweest. De opperwachtmeester werd wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE BEVOLKING DER SEINE- EILANDEN EVACUEERT. De kelders aan den Quai d'orsay ondergeloopen. Het evacueeren van de bevolking van de Seine-eilanden en uit de door het hooge water bedreigde stadsdeelen wordt voortgezet, daar de toestand hier en daar critiek wordt. Dinsdagmiddag bedroeg de waterstand 5.10 M. boven normaal. Men verwacht, dat het water nog verder zal stijgen. Hedenochtend te zeven uur werd het eiland Chabannes, waarop ongeveer dertig huizen staan, ontruimd, doordat de brugverbinding met 't grootere eiland Saint-Germain gevaar liep. Op Viry Chatillon zijn reeds meer dan 2000 personen voor het hooge water ge vlucht. De keldergewelven van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan den Quai d'Orsay staan reeds onder water. LEVINE OP BORGSTELLING IN VRIJHEID. .v,^e Raadkamer van het Landgerecht te Xveenen heeft besloten tot inwilliging van net verzoek van den verdediger van den Oceaanvlieger Levine om dezen tegen borg stelling op vrije voeten te stellen. HET DAGBOEK VAN ANDREE. De met groote spanning tegemoet geziene publicatie van het dagboek van den om het ieven gekomen Zweedschen poolreiziger Andrée is Dinsdag te Stockholm in boekvorm geschied. De vertalingen in vijftien talen vol gen zeer spoedig. Uit de aanteekeningen blijkt, dat de vroe gere berichten omtrent de vlucht van den ballon en den zwerftocht over het ijs gedeel telijk onjuist waren. Hoewel over het sterven der deelnemers niets vermeld wordt, heeft prof. Lindberg dit uit de aanteekeningen kunnen reconstrueeren. Andrée en zijn begeleiders zijn volgens deze reconstructie niet door gebrek aan levensmid delen, munitie en vuur ondergegaan, doch doordat hun kleeding onvoldoende was. Zon der pelzen konden zij aan de ijzige stormen geen weerstand bieden. Ontroerend zijn de aanteekeningen van Strindberg, die voor zijn verloofde bestemd waren. Merkwaardig die van Andrée op 12 Juli, dus den tweeden dag van de ballon vaart: „Wij hebben vandaag weinig ballasi moeten uitwerpen en hebben niet geslapen. Het stormt voortdurend en als het zoo door gaat zullen wij het niet lang uithouden. Het is wonderlijk, zoo boven de poolzee te zweven, al zullen wij misschien op het ijs .terecht ko men. Wanneer zullen wij opvolgers krijgen? Ik kan niet ontkennen, dat het een trotsch ge voel is, dat ons alle drie beheerscht. Wij ge- looven, dat wij thans zouden kunnen sterven. Of wij misschien door een uiterst sterk indivi- dualiteitsgevcel beheerscht worden, dat het niet kan verdragen, te leven en te sterven als een man in den oorlog, vergeten door de ko mende geslachten? Het rammelen der ke^ tingen, het geluid der sleeptouwen in de sneeuw en het klapperen der zeilen zijn dt eenige geluiden, die men behalve het kraken van den ballongondel hoort." Wat de eigenlijke oorzaak was, dat men moest landen, vindt men in de publicatie niet vermeld. RUSSISCHE TOESTANDEN. De zaak tegen Ramsin c.s« Volgens berichten uit Moskou werd giste ren op den eersten dag van de behandeling van het proces tegen Ramsin c.s. na voor lezing der dagvaarding de vraag gesteld of zij schuld bekenden. Alle verdachten zouden deze vraag bevestigend hebben beantwoord en zich ook bereid verklaard tot het verstrek ken-van nadere informaties tijdens de behan deling der zaak. Tegens de samenstelling der rechtbank- had geen der verdachten bezwaren. Tijdens de zitting werd een groote mani festatie gehouden. Arbeiders trokken in op tocht het gerechtsgebouw voorbij en eischten de doodstraf voor de verdachten. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DEN KONING VAN NOORWEGEN. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 25-jarig regeeringsjubileum van den koning werden gisteren ingezet met een plechtigen kerkdienst in de „Verlosserskerk" te Oslo Het Deensche koningspaar, de prins van Wales, en het corps-diplomatique waren aanwezig. De bevolking juichte koning Haakon en zijne gemalin bij aankomst en vertrek enthousiast toe. Na den ontvangst van de regeering, het parlement en het corps-diplomatique hield de koning, toegejuicht door de verzamelde menigte, van het balcon van het paleis een korte toespraak. Des avonds werd een groote fakkeloptocht gehouden door de feestelijk ver sierde stad. In een korte radiorede dankte koning Haakon voor de gelukwenschen van het geheele land. DE VERHOOGING VAN DEN LEER PLICHTIGEN LEEFTIJD IN ENGELAND. De Britsche minister-president en de mees» te leden van het kabinet waren gisteren tegen woordig in een bijeenkomst der parlementaire Labour Partij. Tijdens deze bijeenkomst werd de politiek uiteengezet, die gevolgd wordt voor het handhaven van een nauw contact tusschen de ministers en de leden der partij. In verband met het wetsontwerp, strekkende tot verhooging van den leerplichtigen leeftijd toi 15 jaar, dat uitgesteld is tot September 1932, werd een besluit genomen om den mi nister in zijn pogingen om het wetsontwerp aangenomen te krijgen, te steunen. UITGEPUTTE GRAANVOORRADEN IN RUSLAND. De export stopgezet* Blijkens berichten uit Boekarest hebben vele schippers, die gisteren en eergisteren uil de Sovjet-Russische havens naar Conatanzs zijn teruggekeerd, medegedeeld, dat zü in df Russische havens graan hadden willen la den, maar zich gedwongen hadden gezien leeg uit te loopen, omdat de graanvoorraden uitgeput waren. De schippers koopen thans in Constante Roemeenscn koren, wat een hausse aan d» Roemsensche graanmarkt tengevolge heeft gehad. Dat de Russische graan voorreden mdzr- daad zijn uitgeput, kan men ook afierdea uit een verklaring van de Sovjet-R--««ifcdbe hen delsvertegenwoordiging te Bsriijfi- volgsne welke Rusland den export van graan voor loopig heeft stopgezet M s» gt«n aw penaal meer voorhanden -* .-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1