mtm»[stht Cour»!. Kou op de Borst VICKS UITNOODIGING Indië in ons midden VROOM DREESMANN HEERENBAAI HiRiard twee en dertigste Jaargang:. 7>aterdaar 2tt \ovember. Voor de huisvrouw. VapoRub TANA-CRËME VOOR ELEGANTE MODESCHOENEN SCHOENENAFDEELING - ALKMAAR Filmnieuws. K®. 282 1930 gg1 11 r-' Invoerhandel op Indië. Zoodra de tijdsomstandigheden ongunstig jijn voor handelsbetrekkingen, wordt er meer ijver ontvouwd in het zoeken van gebreken die den handel aankleven. Wij beleven zulke dagen weer. Het kwam uit in de redevoerin gen bij de opening te Utrecht van een soort tentoonstelling, waarvan de strekking is on derwijzing. Vertoon en vertoog gaan er hand gan hand en daarvan kan invloed uitgaan. Nederland's afzet in Indië is zoo vaak een onderwerp geweest van studie. Een eeuw ge leden, toen onze verhouding tot Indië op nieuw werd geregeld, was er in regerings kringen sterke aandacht voor den handel tusschen moederland en kolonie. Onze han del wenschte te zijn een begunstigde en hij werd het ook, dak zij maatregelen (differen- tieele rechten) waarvoor onze handelspoli tiek nu niet meer voelt. Men mag dat een ge luk achten, want bescherming leidt veelal tot 'verslapping van den beschermde en tot ster kere inspanning bij niet-begunstigden. Honderd jaar geleden was Nederland's af zet in Indië het sterkst bezwaard door de in richting van Singapore als vrijhaven en tegen die vrijhaven kon onze bevoorrechte eigen handel niet op. Singapore is nog steeds van grooten invloed in den Indischen han del, maar als het niet meer zoo overwegend is als weleer, dan moet men dat op rekening stellen van de afschafing van alle bescher mende maatregelen ten onzent en van den ijver, die er voor in de plaats is gekomen. De verandering is van dien aard, dat Sin gapore zelf er over bezorgd is. Wij hebben door eigen verkeer aan Singapore een stuk van de handelsmacht ontnomen, een volko men gerechtvaardigde handelwijze. Tijdens den oorlog hebben Japan en Ame rika sterke vorderingen getoond in den in voerhandel in Indië, een natuurlijke gang van zaken in een tijdsbestek, waarin de han delsscheepvaart van Europa en de oplevering van goederen bijna tot stilstand was ge bracht. Er stond een ander voordeel tegen over, namelijk de toenemende afzet van In dische producten naar die landen. Een ver plaatsing van handelsbelangen, een wijzi ging in de betrekkingen wordt in een oorlogs tijd snel tot stand gebracht en de gevolgen daarvan kunnen nadien lang worden opge merkt. Voor de klacht over vermindering van Nederlands' afzet en invoer in Indië bestaan redenen en die redenen zijn bovendien ver klaarbaar. Men wil dien afzet nu vergrooten en derhalve de leveringen van elders terug dringen zonder de hulp van buitengewone maatregelen, die het karakter dragen van handelsvijandschap en dus leiden tot weer wraak. Nederland heeft oog voor de ontwikkeling van het toekomstig personeel van handels lichamen en daarom kreeg het handelsscho len met hoogescholen aan het hoofd. Men staat verbaasd over het volumen wetenschap, dat van de leerlingen wordt geëischt. Het paedagogische element is ten onzent sterk ontwikkeld. Maar men zou doof moeten zijn, als men niet overal vernam, dat de zoozeer wetenschappelijk opgeleide jongeren in de practijk wantrouwen ontmoeten, gegrond op 'ondervindingen. Men verkiest alom de jonge- |lui, die een eenvoudige kennis van taalge- ven- Het werkt als een pap en tevens als inhaleertoestel. door de geneeskrachtige dampen welke ontstaan. ■;.ruik''" rekenen, aardrijkskunde, boe.viiouden degelijk hebben verworven, zoodat die kun nen hanteeren en daardoor ook gemakkelijk fj)1? S^schikt te maken voor een bepaald werk. Wij zijn in onze opleidingen het spoor bijster geworden, sedert het de gewoonte werd, dat de wetenschap rechtstreeks wil zorgen voor geschiktheid in de practijk. Voor de practijk is noodig een grondige kennis, waardoor het in de macht is van een aankomeling in han del en bedrijf zich spoedig thuis te voelen in werkzaamheden, de worden opgedragen en die hij vervolgens moet leeren verstaan ia haar wezen. Allerwege verneemt men van de leiders in bedrijven en zaken, dat het nog méér dan op kennis aankomt op het karakter, op goeden wil, op ijver om uit het toevertrouwde talent alles te halen wat er uit te halen is. In Indië komen jonge menschen met toewij ding, met liefde voor het werk, steeds op goede posten. Kennis van Indië, hier te lande verkregen, moet zijn de allereenvoudigste. Al wat later verder noodig is, leert men daar. Wij hebben hier te veel cursussen en weidsche opleidin gen; daar te lande wordt de spot gedreven met allerlei wijsheid, waarmee de jongelui gewapend aankomen en zich onmiddellijk vreemd voelen. Beter is de wapening met een voudige kennis, die elk behoeft, voorts met het besef, dat men zich daar ten volle moet geven aan het aanvaarde werk. Sober leven, geen eischen stellen aan ontspanning en ge not, maar bereid zijn om de jaren van har ding te dragen met het uitzicht op de verove rig van een post van beteekenis, ziedaar wat gaat ver boven diploma's en titels. In den handel geldt dat in sterke mate, in de landbouwnijverheid evenzeer. Wie het meest voelt voor zijn werk, merkt ook het best op en het is in handel en bedrijf in Indië noodzakelijk, dat men alles opmerkt. Wie als een lustelooze marskramer langs zijn klanten gaat en zijn plichtje bij hen gladweg afdoef, heeft niets verstaan van de behoeften die zij hebben en krijgen. Zal Nederland zijn afzet in Indië vergroo ten en daardoor tevens zijn oplevering van goederen, dan moet er dieper kennis worden verkregen in Indië zelf, zoodat het begrip van de handelsbehoeften juist wordt en zui ver. Die diepere kennis wortelt in de sober heid en de doorzetting van de jonge krachten. Daarnaast en er vlak naast staat de moge lijkheid om hier te lande goederen voort te brengen van een kwaliteit en prijs, die mede dinging toelaat op de vrije markt van Indië. Met duren arbeid staat men in Nederland in een ongunstige verhouding tot Japan, waar de arbeid niet duur is. Het is wel goed dat er tegenwoordig open lijk over wordt gesproken, dat de Nederland- sche handel in Indië terrein heeft verloren. Men kan er niet in berusten. Men wil het pad op ter herovering en men wil zich uitrusten met het wapen der kennis. Dat is voortreffe lijk, maar laat mij zich dan ook vergewissen omtrent den aard der kennis en daarvoor niet in de plaats stellen een hoeveelheid verkre gen wetenschap, blijkend uit diploma's en titels, waarmee een beginner in Indië in han del en bedrijf niet kan voldoen. DENGAN HORMAT. Het is ons aangenaam U mede te deelen, dat wij verkoop demonstraties houden met de wereldvermaarde Tana-crême om lichtkleurige, elegante modeschoentjes op afdoende wijze te verzorgen en wij raden U ten zeerste aan om onze demonstraties bij te wonen. Tana-crême dient voor het onderhoud van elegante mode schoentjes in alle kleuren; het beteekent een nieuwe wijze van verzorgen, waardoor de oorspronkelijke kleur en charme van het kostbare leder volkomen behouden blijft. Tana voorkomt en verwijdert vlekken, reinigt en glanst. Wij zien Uw bezoek aan onze verkoopdemonstratie met de meeste belangstelling tegemoet. Hoogachtend, (/btcr- (tyuussures é&aa*vtes Demonstratie 1 Dec'30 tot en met 24 Dec. 30 -i?3 DIE NACHT GEHORT UNS. Een Duitsch sprekende film in Cinema Americain. Een romantisch verhaal, zooals de titel reeds doet vermoeden, een film waarvan on der regie van Carl Frólich iets goeds gemaakt is Hoofdpersoon is Bettima Bang (Charlot- te Ander), een jonge dame, die geheel opgaat in de auto-sport: zij rijdt uitstekend en ook bet monteurswerk verstaat zij. Zij wil deel nemen aan een auto-race op Sicilië en traint 2'ch daartoe. Op één dezer ritten verliest zij een wiel van haar auto en stort dan van den bergweg naar de laagte, waarbij de wagen 'n brand vliegt. Zij wordt gered door een onbekende, die geruimen tijd daarna nog on- yindbaar blijft, totdat zij hem ontmoet als een 'ngenieur, die in betrekking zal komen bij de auto-fabriek, waar ook Bettina's vader voor werkt. De jongelieden worden verliefd op elkaar en na eenigen tijd zullen zij trouwen. Dan blijkt haar echter, dat Harry (Hans Al- bers) reeds verloofd is, iets wat Bettina zich zóó sterk aantrekt, dat zij in een dollen auto- nt> schijnbaar bedoeld als een mededinging aan den wedstrijd, den dood zoekt. De jonge 'ngenieur wordt gewaarschuwd, hij snelt haar achterna in een anderen wagen en ten twee oen male redt hij haar het leven. Het blijkt ®an dat zijn vorige verloving reeds is verbro ken, zoodat niets hun geluk meer in den weg staat. B De film, die door massa-regie meermalen een sterken indruk maakt, is rijk aan mooie kiekjes van landschappen en geeft schitteren de interieurs van feestzalen. Als geluidfilm beantwoordt zij geheel aan de te stellen eischen, zelfs het loopen in de auto-fabriek b.v. is hoorbaar, en als altijd in drukke ge zelschappen, vaak hoort men verschillende stemmen tegelijk, met een enkele er boven-uit, terwijl tusschen alles door het gezoem der motoren klinkt. Voor het spel der verschillende personen niets dan lof, ook hun gebarenspel verdient aandacht (b.v. de verslagenheid bij het ont vangen van de telefonische mededeeling om trent het verongelukken van den auto). In „Een 80 p.k. baby", een klucht uit het voorprogramma, oogst „Big Boy", de kleine filmspeler, die al aan tal van dergelijke rol prenten meewerkte, nieuwe lauweren als „oor logswees" vol streken en met groote aanhan kelijkheid jegens zijn verzorger. Overigens geeft het voorprogramma nog o. m. mooie natuur-opnamen. TINGEL—TANGEL. Een filtncomedie in het A. B. T. Het programma, dat de eerste helft van deze filmweek in het A. B. T. draait, ziet er goed uit, en het hoofdnummer vooral is een film. die gezien mag worden. De naam „Tin- gel-Tangel" zegt eigenlijk al, dat we met een amusante film te doen hebben en inderdaad is dat het geval, al moeten we hier dadelijk aan toe voegen, dat ook de „traan" niet ontbreekt. Een lezeres heeft mij reeds eenige weken ge leden verzocht hoe zij de moderne meisjes muts moest maken; zij heefteen dochtertje van 14 jaar. Zij vraagt naar het patroon van een Duweelen muts. Doch dat is niet gemakkelijk te beschrijven, te meer, waar ik niet weet of het dochtertje een groot, klein, smal of breed hoofd heeft, en of zij véél haar in haar muts moet wegwerken, dan wel of zij een glad gebobd hoofdje heeft. U doet het beste om iets grooter dan de omtrek van haar hoofd een band fluweel te knippen en dan een flinke ronde lap fluweel in die band te zetten, met wat meer ruimte achter dan voor. De muts mag vooral niet strak om het hoofd vallen; wèl de band natuurlijk Als de muts in de band zit, geeft u er op de kruin een kneep in, half op zij, en zet daar een zijden kwastje aan, dat de muts een tikje scheef trekt op één oor. Ik heb meteen voor u het model van een gehaakte muts opgezocht. Dat is een aardig werkje, dat vlot gaat en zeer loonend is! U kunt deze b.v. maken van colomba zijde met 'n lichter tintje angora wol; deze wol wondt doof het gebruik mooi flossig en pluizig, waardoor hij allerleukst afsteekt bij de zijde. Het staat ook lief, wanneer u de muts al leen van colomba zijde in twee kleuren maakt; doe dan zoo: neem voor de bovenste helft een donkerder kleur en inaak even voor het minderen een lichter randje; ook strik of akastje moet u dan maken van de lichte kleur. Zet vier lossen op en verbind ze tot een ronding; haak in dit gaotje vasten tot het goed vol is. Bij de tweede en volgende toe ren moet steeds gemeerderd worden; dus als maar vasten haken in de rondte tot u een flinke rond plak heeft gekregen,, die iets grooter is als de omtrek van het hoofd. Zorg er voor, dat de plak plat blijft, ook al wenscht u deze 'b.v. in verschillende kleuren te wer ken. Hij mag nergens omkrullen of bobbelen, want dat krijgt u er later niet meer uit. Wan neer u de muts op de goede grootte heeft: iets ruimer dan het hoofd, dan moet u gaan min deren door nu en dan een vaste over te slaan. De eerste toer b.v. haakt u dan: 20 vaste steken, één steek overslaan, weer 20 vasten, weer één overslaan, tot u de toer rond is; daarna drie toeren gewoon: vasten zonder er een over tt slaan en ook zonder meerderen. Dan de vierde toer: tien vaste steken, één steek overslaan, tien vasten, één overslaan enz. Daarna twee of drie toeren zonder meerderen of minderen. Volgende toer vijf vasten, één steek overslaan, vijf vasten enz. En dan nog net zoo veel toeren zonder minderen of meerderen als u de muts lang wilt hebbendaar kan ik geen bepaalde maat voor opgeven, want dat moet u passen en regelen naar het hoofd van uw dochtertje. Vindt u de muts nog te wijd, dan kunt u in de toeren, waarbij ik opgaf: niet meerderen of minderen, nog eens hier en daar een vaste overslaan Ook dat kan ik zoo moeilijk be palen; het is voor ieder hoofd en bij ieder gezichtje een ander geval Dikwijls passen en berekenen, onderwijl u aan de muts bezig is, Dat is de beste manier om deze geheel goed in orde te krijgen. Is de muts klaar en afgehecht, maak dan een kwastje van de zijde of de wol en zet dat vast in het begingaatje. Een lange zijden kwast staat heel vlot! Een alleraardigst resultaat zag ik ook be reiken, doordat de ruimte van de mutsbol zooveel mogelijk naar één kant getrokken werd, vastgehecht werd en ten slotte ver sierd met een leuke platte strik van lint in een met de muts contrasteerende kleur. Een meiske, dat op kantoor zit, klaagt mij haar nood, omdat haar cheviot rokken zoo gauw beginnen te glimmen. Het convenieert haar natuurlijk niet om steeds nieuwe rokken aan te schaffen. Ja, dat 's een moeilijk geval, waar velen onder lijden. Ik zou u raden: denk, hieraan, wanneer u een nieuwe kantoorjurk of mantelpak koopt. Neem dus liever geen cheviot of fluweel- stoffen, die extra gauw gaan glimmen en slijten, doch kies een ander stofje uit. De vele weefsels van tegenwoordig geven u volop keus; en overleg dan met den winkelier welke stof het meest geschikt is om kantoor gedra gen te worden. Voorts moet u geen effen zwart of marineblauw nemen, maar liever een streepjesrok of een ruit of iets in een lichter kleur: dan valt het glimmen veel minder gauw Het verhaal speelt zich af op en achter het tooneel van een groot variété-theater en draait om een paar interessante personen, een „hij" en een „zij". De „hij" is danser van beroep, maar zonder partner wil het succes niet komen. Gelukkig ontdekt „hij" een „zij", een aar dige jonge dame met een lieftallig uiterlijk en een fraai gevormd lichaam. Het meisje is als 'tware een geboren danseres en de talenten wachten slechts om ontwikkeld te worden. Ernstig gaat ze oefenen met „hem", die een minder goede eigenschap bezit, n.1. dat hij zich een groote ster verbeeldt en steeds met minachting op zijn collega's neerziet. Het eerste optreden van het duo wordt een geweldig succes, maar spoedig volgt dan de scheiding: „zij" is ontdekt en kan een engage ment aangaan bij een groot revue-gelzelschap en wel als hoofdrolspeelster. Wel twijfelt ze even, maar de groote verwaandheid van haar partner doet haar besluiten. Zij teekent. Terwijl zij zich oefent en traint voor de première, heeft haar vroegere partner een ander danseresje gevonden, maar het succes is nihil. Zelfs wordt hij met een geweldig fiasco bedreigd, doch dit wordt hem bespaard door Ja, door wie moet men maar gaan zien. We kunnen deze film tenminste warm aanbevelen bij hen, die van een vroolijken avond houden. Zij zullen tevreden en voldaan naar huis te- rugkeeren. op dan bij een blauwe of zwarte. U kunt zoo n glimmned rokje keeren en het wil ook wel eens lukken om de glimmende plekken uit wollen stoffen weg te krijgwanneer u de stof afwrijft met een lapje Jat in water met ammonia is gedrenkt; op 8 deelen water 1 deel ammonia. Uit zwarte wollen en zijden stoffen kunt u ze wegmaken door een zacht j wollen lapje in zwarte koffie te doopen, waardoor u een klein scheutje ammonia ver mengde; wrijf dan voorzichtig met dat lapje j over de kale plek. Na zoo'n behandeling moeten de stoffen aan den verkeerden kant worden opgestreken. tenslotte kreeg ik nog een noodkreet van een leveres, die last van houtworm in haar meubels heeft. Dat is eer. vrééselijke ellende Want de houtworm is zóó klein, dat wij den strijd met het ongedierte haast niet aan kunnen! Het is met het bloote oog bijkans niet te zien, maar het boort en arbeidt dag en nacht en het richt een verwoesting in uw meubels aan, die met volkomen ondermijning gelijk staat. Er bestaan een paar goede bestrijdings- middeltjes tegen dit gespuis: neem 2 deelen zuivere gele was. 5 deelen tempentijnolie en twee deelen poeder- van cayennepeper. De was lost, zonder verwarming, spoedig op in teruentijn. Daarna roert u er de cayennepeper door; door de meubels steeds met dit meng sel op te wrijven, brengt u de reeds aanwezige houtwormen in hun graf en u voorkomt de vestiging van een nieuwe generatie. U kunt ook de gaatjes van een door houtworm aan getast meubel bevochtigen met een aftreksel van cayennepeper in terpentijn; om dit af treksel te verkrijgen, moet u 10 gram peper 14 dagen laten trekken in 100 gram terpen tijn. U jaagt met deze bevochtiging de gan- sche worm-nederzetting op de vlucht! Dan kunt u bovendien het meubel nog met de bovengenoemde cayennewas in laten smeren. U raakt er de wormen in een minimum van tijd mee kwijt. VAN EEN ROTGANS, VAN EEN j IJSEEND EN VAN BONTE KRAAIEN. Kom eens even bij den dijk der Zui derzee! Voorzichtig naar boven, alleen met het hoofd boven de kruin, om veel te kunnen zien en niet gezien te worden! Daar ligt ze, de zee, in den winter ge kluisterd aan de voeten van de ijsvor- sten, die meer diamanten laat schitte ren, aan eenmaal koning Salomo deed. Ver achter de breede ijsstrook is nog open water, en daarin kan men veje be weegbare stippen waarnemen, en van daar bereikt een eentonig „rot-rot" het oor. Juist, daar huizen des winters hon derden zeeganzen, die naar dat geluid rotganzen worden genoemd. In sommige streken van ons land noemt men ze ook pauwgans, ringelgans en ook nog wel anders, en de geleerde menschen spre ken van Branta bernicla L. Wanneer we die zwarte stippen kon den naderen, zou er weldra een gordijn van vogels de lucht ingaan en het wiek- geruisch zou op grooten afstand verno men kunnen worden. Op een stillen win terdag kan men het meermalen een uur ver hooren. Ziet ge dat open plekje tusschen de kleine ijsheuveltjes, daar links? Daarin beweegt zich zoo'n vogel. Wanneer we een paar honderd passen Noordelijker gaan, zullen we er vlak bij kunnen komen. Voorzichtig op de teenen voortgegaan, want de grond is hard en de voetstappen zijn spoedig hoorbaar. Nu weer behoed zaam naar boven! Zie, daar heeft de vogel zich op het ijs gewerkt, en zijn eene vleugel hangt om laag. Stellig is het dier aangeschoten en 't heeft zich daarom van den troep afge zonderd. Zeker zal deze gans in het voorjaar niet mede kunnen gaan naar het hooge Noorden, waar de rotgans haar broedplaatsen heeft. Niet gemakke lijk beweegt de vogel zich naar den dijk. Telkens glijdt hij uit, daar de van zwem vliezen voorziene voeten geen steun- puntjes op de gladde ijsvlakte kunnen vinden. We kunnen evenwel mooi waar nemen het donkergrijs van rug en vleu gels en het fraaie zwart van den kop, hals, slag- en staartpennen. Aan beide zijden van den hals zien we een dwarsveldje van met wit gestreepte vederen, wat aan een ringetje doet den ken en hiernaar wordt deze soort dan ook wel ringelgans genoemd. Men kent er het oude voorwerp aan, want de gan zen, die nog geen jaar oud zijn, missen dit kenmerk. Groot is zoo'n rotgans niet; zoo onge- MARINE PRONKSTUKKEN. Victoria Theater. Inderdaad, het zijn pronkstukken, die twee Amerikaansche Jantjes, Jack Kelly (William Haines) en de lange Zweed Sven Swanson (Karl Dane). Op de nogal saaie avond, die gegeven wordt door „Hulp in Nood", maakt Kelly kennis met het derde hoofdpersoontje, Alice (Anita Page) dat al dadelijk groote belang stelling voor den matroos gaat koesteren. Een paar genoeglijke dagen volgen, er vallen verschillende komische gebeurtenissen voor en Kelly smaakt het buitengewone ge noegen kennis te maken met de vrouw, die veel kans maakt zijn schoonmoeder te wor den; hij wordt door haar buiten de deur gezet, het meisje volgt hem daarbij en er zou al een mooi happy-end in een hotelkamer kunnen worden gefabriceerd, als Kelly zich eens wat minder schuw voor het veelinhou- dende woord „trouwen" had betoond. En bovendien: hij moet naar zee. Een wat bitter afscheid en terwijl Kelly aan boord schrobt gaat Alice den weg op, die een deugdzaam Kelly houdt werkelijk van Alice en zoodra meisje nu eenmaal niet behoort te bewandelen hij weer aan land is, gaat hij haar zoeken. Hij vindt haar, maar Dan komt de pootige Karl Dane weer eens voor den dag. Met zijn stevige vuisten schept hij in het cabaret de boel eens even op, slaat er met een lichtkroon nog eenigen tegen den grond en ^eeft joo zijn welbeminden vriend de gelegen heid Alice mee te nemen. Het eind al goed natuurlijk: vurige omhelzingen, gelukkige Hoeveel fijne D*E pijpjes Stopt U uit éót ons tabak.? Hoeveel sigarettenduUjes Houdt U daardoor in Uw zak Zacht en rijp, goedkoop en geurig, 't Is een streeling voor den rteus Wie éénmaal D*E probeerde Deed metéén zyn levenskeus. Clin9« Po<*«rbRt ECHTE FRIESCHE 20-50 CT. PER ONS ttlelange van rijpe tabakken. A4Ï m .j veer 2/3 der grootte van de wilde land- gans (rietgans). Ziezoo, nu is ons gansje tot bij den dijk genaderd en hier gaat het, vrij suf, rust nemen, misschien wel, om aan de bekomen verwonding te sterven. De kustbewoners zeggen wel, dat de wond van een rontgans nooit betert, daar deze altijd tot rotten overgaat. Maar dit is een praatje. Kijk, in het open plekje is weder een vogel komen aanvliegen, en met druk gedoe inspecteert hij de omgeving. Je kunt zoo zien, dat hij hongerig is. 't Is een kleine eend, met twee lange staart pennen en een kleinen zwarten snavel, die met een steenrood bandje versierd is. Reeds hieraan kunnen we weten, dat het een Ijseend (Harelda hyemalis L.) is. Verder zou ook het mooie zwart van rug, vleugels en krop, en het helder wit van borst, hals en buik ons den weg kunnen wijzen. Hieraan kan men even wel alleen de mannetjes kennen, want de wijfjes en de jonge dieren zijn bruin op de bovendeelen, wit van onderen en ze hebben een groote bruine vlek achter de wangen. Zulke ijseenden komen niet dikwijls bij ons voor. 't Zijn onregelmatige winter- gasten, waarvan men in sommige jaren geen enkel exemplaar te zien krijgt. Broeden doen ze in het Noorden van Europa, Azië en Amerika. O wee, wat gebeurt er nu? Meteen hooren we een krassend kraaiengeluid, dat enze ijseend op de vlucht jaagt. En nu we langs de zeewering kijken, zien we, dat de gekwetste rotgans door de bonte kraaien wordt aangevallen. We willen beproeven, het dier te ontzetten. Het is evenwel, toen we de ijseend beke ken, veraer van ons af gesukkeld, zoo dat we wel op een drafje mogen loopen, want anders komen we stellig te laat. Bij ons hijgend voortgaan kunnen we zien, hoe de grijs- en zwartgekleurde tafelschuimers op het verminkte dier aanvallen. Telkens wordt een luid „ra ra" door de kraaien uitgestooten, en ge durig wordt de troep weder versterkt/ Ons luid schreeuwen doet deze rechtge- bekte roovers pas ophouden, wanneer we er nog maar enkele passen af zijn. Telkens komen ze weer kijken, want noode geven zij den buit prijs. Arme rot gans, je hebt reeds menige veer moeten laten. En nu fladder je van ons weg over het gladde vla"k, waarop we ons niet durven wagen! Gelukkig, het dier weet de open plek weder te bereiken, waar het zal kunnen i ouders. „Navy Blues", de oorspronkelijke titel van de film kan zich met de beste komische marine-films meten; eigenlijk is dat te ver wonderen? Karl Dane, Anita Page en Wil liam Haines zijn er immers al waarborgen voor dat U een goede amusante fihn krijgt te zien? Enkele bijzonder fraaie vlootopnamen trekken zeer de aandacht. De aan de hoofdfilm voorafgaande Indische natuurfilm, de komische tweeacter en de zeer goede screensong „Yankee Doodle's Boy", completeeren het bijzonder geslaagde pro gramma. CINEMA EN THEATER. In bovengenoemd weekblad schrijft Henk Roller over „Hoe schmink ik mij voor de film?" Het artikel gaat van verschillende photo's vergezeld, bijv. het gewone uiterlijk, en daarnaast dezelfde persoon geschminkt (Kurt Gerron, Hans Albers, Emil Jannings, Rudolf KleinRogge). Het bevat daarnaast groote gekleurde photo's, en bizonder mooie portret-studie's. Filmphoto's zijn er in op genomen van „Gekooide menschen" en daar van de hoofdpersonen: Conrad Veidt, Hein- rich George, Fritz Kortner en miss Tala Bir- rell van „Hallelujah" en van het tooneelspel „Beter dan vroeger" van Pirandollo vertoond door Charlotte Kohier, Nelly Oosthout, Paul Huf, M. v. Warmelo, Cruys Voorberg, Rei- noud v. d. Hilst. De rubriek ..Beroemde Levens" behandeld Voltaire, en Melchert Schuurman dichtte en componeerde een Hef St. Nicolaasliedje

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5