Hikman»!! Kwant. HOEST Buitenland Mfldard twee en dertigste Jaargang. Zaterdag; 29 November. STILLEND S/ijmop/ossend De geste van het Prov. Electr. Bedrijf tegen de Gemeentelijke Electriciteitsbedrijven, Onjuiste voorlichting van Ged. Staten aan Prov. Staten. 'eerde aldus per 31 Dec. 1924. Waar de h- DE KOUDEGOLF IN AMERIKA. Reeds 50 dooden. Pluimveeteelt JAN COUVÉE (Piano) JOH. BLOK (Viool) Emmastraat 75 - Alkmaar. Cursussen van 42, 22 en 15 lessen per jaar. Binnenland 282 1930 In Doozen 20 en 30 cent. Bij Apoth. en Drogisten In ons nummer van Donderdag j.1. heeft men kunnen lezen, dat het lid van Ged. Sta ten, mr. Bruch, aan het adres van de gem. Castricum in verband met het gesprokene op de te Castricum gehouden vergadering van „De Hanze", waarvan wij 20 en 21 Nov. een uitvoerig verslag publiceerden, nog al krasse beschuldigingen geuit. Naar aanleiding daarvan hadden wij gis termiddag een onderhoud met den directeur van de lichtbedrijven te Castricum, den heer Van Hoeve, die, zooals men weet, in de ge wraakte vergadering het woord had gevoerd. In den aanvang van het dit onderhoud, deelde de heer Van Hoeve ons mede, dat het niet in de bedoeling van het Bestuur van „De Hanze" had gelegen, aan de betreffende ver gadering van 19 Nov., een openbaar ka rakter te geven. Toen men mij, aldus de heer Van Hoeve, na afloop van de vergadering mededeelde, dat er iemand van de pers aan wezig was geweest en men mij vroeg, of ik er bezwaar tegen had, dat het gesprokene zou worden gepubliceerd, heb ik evenwel da delijk verklaard, daartegen niet het minste bezwaar te hebben, omdat ik, hetgeen ik ge zegd heb, reeds eerder had gezegd in een onderhoud met de directie van het Prov. Electr. Bedrijf en zeer zeker nog in scherper bewoordingen. Als fatsoenlijk man heb ik mij steeds op het standpunt gesteld, dat wij tot plicht had den, onze bezwaren allereerst binnenskamers naar voren te brengen. De beschuldiging van mr. Bruch, dat wij relletjes- en amokmakers waren, vind ik grievend en ongemotiveerd. Er wordt mij onoprechtheid ten laste gelegd, omdat ik in een vergadering met een paar leden van Ged. Staten, vóór eenige weken over een geheel andere zaak gehouden, de electriciteitstarieven niet ter sprake zou heb ben gebracht. Dit zou echter een daad van groote onbescheidenheid zijn geweest om de eenvoudige reden, dat het Prov. Bestuur en de Directie van het P.E.N. tegenover B. en W. van Castricum verklaard hebben, niet genegen te zijn tot eenig overleg inzake het stroomtarief, hetgeen ik U aan de hand van de gevoerde corres pondentie kan bewijzen. Op 9 Januari 1929 hebben B. en W. van Castricum aan de directie van het P.E.N. verzocht, onderhandelingen aan te knoopen, inzake het vernieuwen van het stroomleve- ringscontract. 9 Febr. heeft de directie daar op geantwoord, tijdig maatregelen te zullen nemen, dat wederom een 5-jarig modelcon tract en tarief zou worden vastgesteld. Hier bij werd tevens te kennen gegeven, dat mo menteel geen voorstel in voorbereiding was om de bestaande tarieven te herzien. 9 April hebben B. en W. van Castricum zich op nieuw gewend tot de directie van het P.E.N., met de mededeeling, dat zij zich niet konden vereenigen met het standpunt van de direc tie. In dat schrijven komt deze zin voor: „Uw schrijven wekt naar onze meening den schijn, dat de ge meente ter zijner tijd alleen zal hebben te aanvaarden of te ver werpen, wat het P.E.N. in dezen voorschrijft. Wij zouden het op hoo- gen prijs stellen, met het P.E.N. als gelijk waardige partij te kunnen onderhandelen, hetgeen o.L de eenig juiste grondslag is voor een in alle opzichten behoorlijke overeen komst". Per 1 Juni heeft de directie daarop ge antwoord: „Wij zouden niet gaarne door met U aan de conferentie-tafel te gaan zitten bij U den indruk wekken, of onzerzijds de neiging zou bestaan, afwijkingen van de eenmaal aangenomen gedragslijn te bevorde ren Dit schrijven van de directie van het P.E. N. is goedgekeurd bij besluit van Ged. Sta ten van 18 September. Ik heb gezegd, zoo vervolgde de heer Van Hoeve, dat het onbescheiden geweest zou zijn, in een onderhandeling met Ged. Staten over een geheel andere zaak (die zaak betrof n.1. de electrificatie van het Prov. landgoed te Castricum aan Zee) onze wenschen inzake het electriciteitstarief naar voren te brengen Deze meening grond ik op het bovenaange haalde schrijven van Ged. Staten, waarin dit College te kennen had gegeven, geen prijs te stellen op eenig overleg. Van een man van de standing als mr. Bruch had ik een derge lijke insinuatie in een vergadering, waarin ik niet in staat was, mij zelf te verdedigen, dan ook niet verwacht. Ik verwacht van hem, dat hij die ook op dezelfde plaats zal intrek- ken. Wat nu de zaak zelf betreft, tot 31 Dec 1919 was de electriciteitsvoorziening van een gedeelte onzer gemeente in handen van he P.E.N. Op verzoek van de directie van het bedrijf, besloot de Raad dezer gemeente d.d. 23 Oct. 1919, tot overname van het laag spanningsnet en tot uitbreiding van het ne in de gemeente tegen den kostprijs, vermeer derd met 10 pCt., benevens een vergoeding voor ingenieurs- en administratiekosten, ten en ander geschiedde op verzoek en na zeer sterken aandrang van het P.E.N. en tmdf aan de gemeente was toegezegd, dat stroomtarieven in de toekomst niet onbelang rijk zouden worden verlaagd. De exploitatie van ons electr. bedrijf, ge sticht in een tijd, toen de materiaalprijzen en de arbeidsloonen zoo exhorbitant waren, da de Prov. het benoodigde kapitaal voor de uitbreiding van het distributienet met toeoe- booren niet wenschte te voteeren, gingeni ce eerste jaren natuurlijk met groote moeilij heden gepaard. Wij mochten echter de ge noegdoening smaken, dat de electriciteit vio jngang vond, zoodat na 5 jaar een behoo - "jk rendabel bedrijf was verkregen. Ons eerste stroomleveringscontract exPj" nancieele uitkomsten van het P.E.N. inmid- u beduidend gunstiger waren geworden, hadden wij, hoewel geen verlaging der in kooptarieven, dan toch tenminste op het con- tinueeren van het bestaande stroomleverings- tarief mogen rekenen. Zonder eenige motiveering van de zijde der Prov. werd de K. W. U.-prijs met 85 pet. verhoogd en de maximale belasting met 25 pet. Al onze protesten hadden een nega tief resultaat. Aangezien de financieele uitkomsten van het P. E. N. in de jaren 1925 tot 1929 be langrijk waren verbeterd, werd door het Ge meentebestuur in den aanvang van '29 ver zocht, onderhandelingen te openen inzake het op 1 Jan. 1930 toe te passen stroomleve- ringstarief. Zooals ik U reeds zeide, werd ons elke bespreking terzake geweigerd. Het P. E. N. had na 1 Jan. 1925, aldus na verhooging van ons inkooptarief, reeds eenige malen voor zijn verbruikers, in eigen concessiegebied, den stroomprijs verlaagd. Wij erkennen gaarne het groote, algemeene belang, aan een Prov. Electriciteitsvoorzie ning verbonden, doch w ij protestee- ren tegen de wijze, waarop de Prov. gebruik maakt van de haar gegeven macht en zullen blijven aandringen op een zoodanige tariefsverlaging, die het rechtsgevoel bevre digt en ons in staat stelt, een zoodanige prijs voor de stroomverbruikers toe te passen, dat ons bedrijf tot meerdere ontwikkeling kan worden gebracht. Iedere deskundige zal het met mij eens moeten zijn, dat met een basis tarief van 4 lA cent per K. W. U. het exploi- teeren van een electriseh bedrijf onmogelijk wordt gemaakt en zal het er tevens mee eens moeten zijn, dat die basis onnoodig is. Aan de Directie van het P. E. N. heb ik gevraagd, voor de 14 gemeenten in N. Holl., die het modeltarief 1920 betalen, (het aller hoogste in de Prov. en in het land) het daar vóór geldende tarief weer in te voeren, nl. het tarief van 120 per K. W. en 2cent per K. W. U. Ik heb erkend, dat het afschrij vingspercentage van het Prov. Bedrijf te laag was, zoodat er zeer zeker wel aanlei ding terstond, extra afschrijving toe te pas sen of reserve te vormen, doch ik heb erop gewezen, dat het door mij gevraagde, dat niets anders is dan een rechtsherstel, een in komstenderving voor de Prov. zou geven van hoogstens 150.000, hetgeen op een exploi tatiewinst van 1 200.000 zeker niet als overvraging mag worden aangemerkt. Met groote verwondering, zoo vervolgde spr., las ik ook, dat Mr. Bruck in zijn ant woord op de vragen van den heer van der Vall verklaarde, dat er bij het overnemen van de G. E. B.'s door het P. E. N. tegenover het personeel, geen onrechtmatigheid geschiedde en dat er geen sprake van was, dat vast per soneel van het G. E. B. tot aannemertjes ge degradeerd werden. Ik kan U, zoo verzekerde ons de heer Van Hoeve met klem, het tegendeel hiervan be wijzen en hij toonde ons bij hem ingekomen brieven van verschillende gemeentebesturen waaruit bleek, dat men daar wel degelijk al dus had gehandeld. Van een democratisch bestuur als dat van de Prov. N. Holl. oor deelde hij deze wijze van doen zeer onjuist, omdat daardoor het Prov. Bedrijf de G. E. B.'s beconcurreert door een lagere toonstel ling voor de werkers in dat bedrijf, terwijl de G. E. B.'s behoorlijke arbeidsvoorwaar den aan die arbeiders verzekert. Met verontwaardiging betoogde de heer Van Hoeve, dat de Prov. niet schroomt, amb tenaren naar buitenstaanders te zenden, die geheel buiten het gemeentebestuur staan, om die te bewerken om op deze wijze een actie te ontlokken voor directe Prov. levering aan de verbruikers. Dit is iets, wat van een over heidsbedrijf niet te pas komt en toch be schik ik over de gegevens, waaruit kan blij ken, dat dit in tal van gemeenten is gebeurd. Aldus eindigde de heer Van Hoeve ons onderhoud. Het is ons bekend, dat er in vele gemeen ten een groote ontstemming bestaat tegen de bureaucratische leiding van dit overheids- bedrijf. De electriciteitsvoorziening van N. nou. is o.i. van groote sociale beteekenis en het komt ons voor, dat de Prov. Staten-leden tot plicht hebben, er voor te waken, dat dit mooie bedrijf gehaat wordt bij de menschen, die een locale bestuurstaak in de Prov hebben te vervullen. Men vergete niet, dat het staatsrechterlijk aan gemeenten verboden is, tot bestuurstaak datgene ter hand te nemen, wat reeds in handen is bij een hooger be stuurscollege. Amsterdam heeft een eigen electriciteits voorziening en kan dus door de dictatoriale maatregelen van de leiding van het P. E. N. niet gedupeerd worden. Dit verklaart mis schien het feit. dat de meeste Staten-leden, die in Amsterdam woonachtig zijn, geen open oog toonen voor de rechtmatige grieven van de N. Holl. gemeenten. Het zal noodig zijn, dat de gedupeerde ge meenten zich aaneen sluiten voor een actie om het recht te verkrijgen, dat hun onthou den wordt. De leiding van het bedrijf heeft zich zelfs niet geschaamd om gemeenten, die eenvou dig hebben geëischt, dat het P. E. N. over eengekomen contracten naleefde, ermee te bedreigen, dat hun bij het beëindigen van het contract eenvoudig zal worden opgelegd, hetgeen die gemeenten het P. E. N., naar het oordeel van de leiding, hadden te kort ge daan. J. Dit is een mes-op-de-keel-politiek. die nood zakelijk een „halt"! moet worden toegeroe pen. In verschillende plaatsen van de Ver. Sta ten is de temperatuur gedaald tot een abnor male koude. Tot nu toe werden tengevolge van de kou de 50 dooden gemeld. New-York, Washing ton en andere groote steden in het Oosten rapporteerden den koudsten 28-en November sinds vele jaren. Ook uit Chicago wordt een zeer lage tem- ?;ratuur gemeld. Verwacht wordt, dat tegen ondag een stijging van de temperatuur zal plaats hebben, ofschoon deze vergezeld zal gaan van regen. In het midden-westen heeft een hevige sneeuwval het verkeer ernstig be moeilijkt. EEN PRUISISCH BLAD TIJDELIJK VERBODEN. De president van de provincie Oost-Prui sen heeft op grond van de wet tot bescher ming der republiek het blad „Schwarze Fahne" in Koningsbergen wegens een arti kel waarin de grondwettig vastgestelde re- publikeinsche staatsvorm werd beleedigd en leden van de Pruisische regeering op grove wijze werden beschimpt, voor den tijd van drie maanden en wel van 1 Dec. tot 28 Fe bruari 1931 verboden. NOG MEER LOONSVERLAGINGEN IN ITALIË. De voorzitter van de federatie van werk gevers en arbeiders in de industrie hebben de regeering een nieuwe loonovereenkomst voorgesteld, die met ingang van 1 December a.s. in werking treedt en waarbij ie arbeids loonen met 8 pCt. worden verlaagd. DE RESULTATEN DER RUSSISCHE GRAANPOLITIEK. Naar uit Moskou wordt gemeld, maken de autoriteiten thans, nu de landbouw zijn werkzaamheden heeft beëindigd, de eerste re sultaten van de graanverzorging bekend. Volgens deze publicatie is in eenige ge bieden meer graan afgeleverd, dan het sche ma der regeering had vastgesteld, terwijl in andere streken nog niet tot 50 pCt. aan de levering werd voldaan. In Noord-Kaukasus hebben slechts de sovjet-landbouwbedrijven 96 pCt. van het schema afgewerkt, terwijl de coöperatieve ondernemingen slechts 74 pCt. en de particuliere boeren tot slechts 60 pCt. zijn gekomen. In het Wolga-gebied is het schema tot 30 pCt. voldaan. In het officieele bericht wordt erop gewezen, dat in verschillende streken tengevolge van de weigering der boeren om te leveren een dreigende toestand is ont staan. De toestand is, naar verder wordt ge meld, des te critieker daar ook het program voor November gedurende de eerste 25 dagen slechts tot 43.8 pCt. werd afgewerkt. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aa.. Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor 'ant woord inslpiten en blad vermelden. Na de Zon ons gaat verlaten. Nu de klok weer een uur verzet is zijn we ons allen duidelijk bewust geworden hie opeens de dagen veel korter gewor den zijn en voelen wij den herfst en den winter voor de deur staan. Voor de kip pen ziet het er al heel treurig uit tegen woordig, vooral nu er zoo ontzettend veel regen valt. Veel minder zonlicht en dan bovendien nog den geheelen dag in het hok zitten of ergens anders schuilen. Een daartegenover gaan we nu juist aan onze beestjes do hoogste eischen stellen, want we willen nu dat ze gaan leggen en liefst veel en mooie eieren. Dat loopt dus dubbel mis als we niet oppassen en gelukkig is het dat hier altthans de mo derne wetenschap wel uitkomst heeft weten te vinden. Feitelijk heeft de prak tijk den weg gewezen want juist om de zen tijd van het jaar liep het vroeger hij velen mis en vond men dat het grootste bezwaar lag aan het gebrek aan zonne schijn. De kippen beginnen vol moed te leggen, na eenige weken wordt de leg minder, de kippen worden zwak en eten soms haar eigen eieren op. In landen waar om dezen tijd nog voldoende zon neschijn was had men daar geen last van tn bij proeven op kuikens had men bevonden, dat als men deze dieren ge regeld wat levertraan bijvoerde, zij ook geen last hadden van het gebrek aan zonneschijn door de opsluiting. Er is ook nog een ander middel en dat is de „kunstmatige hoogtezon". Er is dus* ver band tusschen zonneschijn en levertraan en een hoogst nuttig werk is het geweest dit verband op te zoeken. Verschillende proeven zijn op de vol gende manier genomen. Men nam kuikens of leghennen en sloot deze op in hokken of op zolders. De eene groep nu werd gehouden achter gewoon glas, een andere achter een nieuw soort glaspreparaat, een derde weer achter gewoon glas doch gevoerd met levertraan en een vierde werd weer achter gewoon glas gehouden en belicht met kunstmatige hoogtezon-lampen. Wat zien we nu? Kuikens achter ge woon glas krijgen Eigelsche ziekte, been zwakte en sterven. Kippen eveneens, de leg houdt eerst op en daarna kwijnen de kippen weg. Houdt men ze echter achter gewoon glas en voert ze lever traan bij of belicht ze 20 minuten per dag met de zon-lampen dan blijven ze goed, evenais de kippen die achter de glaspreparaten gehouden worden. Het verschil in eierproductie bij dergelijke kippen reusachtig, evenals in de broed- resultaten der gelegde eieren. Het geheim zit in bepaalde stralen van het zonlicht, n.1. de z.g. ultra-violette stralen. Dit zijn dezelfde stralen die onze huid doen verbranden en bruin worden ais we in den zomer buiten loopen. Dit zijn dus niet de lichtgevende stralen van het zonnelicht, dat moeten we goed ont houden. De ultra-violette stralen geven geen lich doch hebben een sterke schei kundige werking Zij vormen n.1, uit het vet van de huid stoffen, men kan ze vitaminen noemen, en deze stoffen heb ben de eigenschap de stofwisseling in het lichaam te regelen en Engelsche ziekte te voorkomen. Deze zegenrijke ultra-violette stralen worden echter door gewoon glas tegen gehouden, zoodat kippen of kuikens achter gewoon glas gehouden geen vitaminen uit hun huid- vet kunnen ontwikkelen. Zulke kippen krijgen dus tekort aan het bepaalde D- v'tamine. Uit dit tekort aan D-vitamine ontstaan nu bij pluimvee massa's be zwaren als beenzwakte, windeieren, ge voeligheid voor ziekten, enz. Belicht men nu de kuikens in het hok met deze kunstmatige hoogtezon-lampen dan ont wikkelen ze wel D-vitaminen in haar huid en als men het glas vervangt door bepaalde lichttdoorlatende stoffen, die er op gemaakt zijn dat de ulttra-violette stralen doorlaten, dan blijven de kui kens en de kippen ook best. Om de kippen aan ulttra-violette stra len te helpen maken we gebruik van direct zonlicht, wat we in den winter echter weinig hebben, door de kippen in hokken te houden met kunstglas dat ultra-violette stralen doorlaat, of door de kippen in de hokken eenige minuten per dag te besttralen met speciaal ge- maaktet ultra-violette stralen gevende lampen. Al deze manieren hebben hun voor- en nadeelen en het is niet gemakkelijk te zeggen welke methode de beste is. Een veel gemakkelijker metthode heb ik ech ter al genoemd en dat is het voeren van levertraan. Met ultra-violette bestraling maakt de kip het vitamine D. in haar huid en geeft vandaar dit vitamine in den bloedstroom af en met levertraan bereiken we precies hetzelfde en bren gen we met de traan het vitamine in den darm en vandaar komt het in den bloed stroom. Vandaar het wonderbaarlijk resultaat dat men soms met levertraan verkrijgt bij kippen in den winter en hei voorjaar, over het algemeen bij pluimvee dat wei nig directe zonnestralen te genieten krijgt. Levertraan kan men noemen „zonnestralen in een fleschje" en de groote kunst is nu maar goede traan te rijgen. Op het gebied van levertraan wordt er ontzettend geknoeid en vrijwel waardelooze traansoorten worden vaak voor duur geld verkocht. Sinds men de werking van levertraan ontdekt heeft is het verbruik enorm gestegen en de zucht om te knoeien ook. In Amerika hebben haast alle pluimveevoeders een zeker percentage traan en met goede tr^an kan men aannemen dat 2 in het meelvoer. dus ongevear 1 gram per dag per kip, voldoende is. In den laatsten tijd worden ook hier en daar proeven genomen met de reeds genoemde lampen en de vraag voor de toekomst is wat het gemakkelijkst en beste systeem is en het goedkoopst. Zul ke vragen zijn veel gauwer gesteld dan beantwoord. Om dat uit te maken zou men b.v. de volgmde proef moeten nemen: Vier hokken, ieder met een honderd kippen van geiijke afstamming. In het eene hok gewoon glas en gewoon voer, in het tweede hok gewoon glas en lever traan in het voer, in het derde gewoon glas, gewoon voer en ultra-violette lam pen en in het vierde het glas vervangen door glas-surrogaat dat ultra-violette stralen doorlaat. Nu wordt een jaar lang alles precies van de kippen nagegaan, legprestatie, gezondheidstoestand, broed- resultaten, opbrengsten en onkosten en dan weten we zoo ongeveer hoe de ver houdingen zijn. Dit zelfde zou ook met kuikens gedaan moeten worden en we zien dus dat zoo'n proef alleen één man met een hoop centen een heel jaar werk heeft. Mijn advies is daarom voorloopig: Laat uw kippen zooveel mogelijk van de directe zonnestralen genieten en breng in het voer goede, betrouwbare levertraan. Levertraan koopt men in bussen of vermengd met andere grond stoffen, zoodat het geheel tot een droog poeder wordt dat zich gemakkelijk met het kippenmeel Iaat mengen. We moeten nu goed onthouden dat waar ik hier van „belichting" gesproken heb, dit een foute uitdrukking was en bedoeld werd: bestraling met speciale lampen die ultra-violette stralen geven. Dit is dus heel iets anders dan de z.g. winterverlichting om den dag voor de kippen langer te maken, waar ik nog eens over praten zal. Dr. TE HENNEPE. condities worden op aanvrage verstrekt. HETHOOGL WATER. DE RIJN. Val bij Arnhem. Sedert Vrijdagmiddag is de Rijn vooi Arn hem gaan vallen. Om elf uur was de stand 4 centimeter lager dan gistermorgen. DE LEK. Gister hooger dan Donderdag. Uit Culemborg De peilschaal teekende hier Vrijdagmiddag 2 uur een stand aan, die 65 c M. hooger is dan Donderdagmiddag, alhoewel Keulen reeds eenige dagen val heeft geseind. Donderdagnacht zijn de nog blootliggende uiterwaarden ondergeloopen, zoodat het water thans van dijk tot dijk staat. Ook de weg aan de overzijde van de Lek, alwaar de gierpont aanlegt, staat onder. DE GELDERSCHE IjSEL. De toestand bij Deventer minder gunstig. De gister nog steeds aanhoudende was van den IJsel heeft tengevolge, dat de toestand in en om Deventer buitengewoon critiek is ge worden. Vandaag zal de commissaris der koningin in Overijael, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, in gezelschap van den burgemeester en den wethouder van publieke werken de meest bedreigde punten van de stad zal komen bezoeken. Daarna zal de commissaris zich I waarschijnlijk naar het overstroomde gebied iii.- van de Bolksbeek begeven. De in aanleg zijnde dijk rondom de Hoven de wijk op de linkeroever van den IJsel begint zwak te worden. Dag en nacht wordt de toestand gecontroleerd en wanneer het geen men zeker meent te kunnen verwachten, de was van het IJselwater aanhoudt, is het bijna onvermijdelijk, dat het nog niet be klonken dijkslichaam zal worden wegge schoven. Vele woningen zullen dan niet alleen ernstigen wateroverlast ondervinden, maar de meegevoerde modder zal zeer zeker nog1 veel ernstiger schade aan meubilair enz. be rokkenen. Op de AVelle de groote IJselkade is thans tusschen Vischpoort en Melkerstraat geen verkeer of passage meer mogelijk, ter wijl gister bet water ook Achter de Muren alles blank *zette. zoociat in allerijl steigers voor de daar staande woningen moesten worden gebouwd. De dijk bij de Wilpsche Klei begint vrij veel water door te laten en in verband met het feit, dat het lichaam van deze waterkeering door vroegere hooge waterstanden reeds sterk doorweekt werd. maakt men ziclt hier ernstig ongerust. Leden van het polderbestuur hebben gister, vergezeld door ee.i ingenieur van den rijks waterstaat te Zutphen, en een technisch amb tenaar van dezen dienst, uit Harlingen. in het overstrooiningsgebied gedetacheerd, een nauwkeurige inspectie gehouden' en alles wordt gedaan, om den bedreigden dijk zoo veel mogelijk te verzwaren. De steenfabrieken De Viietberg en Petra zijn reeds volkomen geïsoleerd en hebben alle losse arbeiders moeten ontslaan. De weg van Voorst tot Klarenbeek is over een grooten afstand geheel dank gezet. Op last van den Rijkswaterstaat is in verband met den critieken toestand in dit gebied de sluis in den rijksweg DeventerZutphen ge sloten. Het dichten van de bres in den dijk van de Bolksbeek is goed gevorderd en al laat hier en daar deze waterkeering nog sterk door toch mag gezegd worden, dat het ergstt hier achter den rug is en althans geen grootet gevaar meer schijnt te dreigen. Dat een zeer groot terrein hier is geïnundeerd, valt natuur lijk niet in eens te verhelpen. DE WAAL. Valt bij Nijniegefl. De Waal voor Nijmegen is sedert Donder dagavond 10 c.M. gevallen. Nu de B'ovenrijn in twee etmalen bij Keulen 84 c.M. is gevallen, mag flinke val van de Waal worden verwacht. Van dijk tot dijk. Uit Woudrichem: Ten gevolge van den hoogen waterstand in de Waal is de Schapen- dam, welke de verbinding vormt tusschen den hoogen Waaldijk en de gemeente Wou drichem, ondergeloopen, zoodat het verkeer daarover gestremd is. Het verkeer heelt thans plaats over den Postweg, welke an ders afgesloten is. Het slot Loevestein is ge heel door het water ingesloten en kan slechts per boot bereikt worden. Aan de aanlegplaats van de stoomboot maatschappij de Maas in het Land van Altena liggen aanzienlijke hoeveelheden suiker bieten op verscheping te wachten. De schepen liggen hoog tegen den dijk aan en kunnen dus moeilijk worden geladen en gelost. Het verkeer WoudrichemGorincheir wordt door een stoombootdienst onder houden. De stagnatie in hel verkeer en bij de overzetveren. Namens den A. N. W. B. wordt ons ge meld Deventer: Schipbrug weggenomen Over< tocht over de Spoorbrug. Doesburg: Overtocht normaal. Arnhem: Overtocht normaal. Renkum: Overtocht gestremd. Lekskensveer (Wageningen)Geregelds overtocht mogelijk. Rhenen: Overtocht mogelijk voor voetgan gers en fietsers per motorvlet; overig ver keer gestremd. Opheusden: Overtocht gestremd. Eek en Wielsche Veer (Amerongen-Elst) Overtocht voor alle verkeer alleen bij dag. Auto's komende van den Utrechtschen kant moeten rijden tot Eist. Vianen: Overtocht normaal over de Schipbrug. Nijmegen: De dienst wordt onderhouden met een pont. In verband hiermede oponthoud bij het overzet ten. Tiel: Overtocht alleen mogelijk voor fietsers en voetgangers. Zalt Bommel: Over tocht ieder half uur van beide zijden. Gorin- chem: Overtocht op de heele uren van Go- rinchem, op de halve uren van den Sleeuwijk- schen kant. Het verkeer van Nijmegen naar Den Bosch over Grave en van Roermond langs den Rijksweg naar Maastricht is gestremd Automobilisten met bestemming naar den Bosch kunnen rijden over Vianen, Culemborg en Zaltbommel. Het pontveer te Culemborg is gestremd. Tengevolge van ernstige waterschade is het overzetten van auto's van Antwerpen naar St. Anneke (route AntwerpenGent) vermoedelijk niet voor Dinsdag of Woensdag mogelijk. De weg is voor een groot gedeelte wegegslagen. Auto's komende uit Zeeuwsch Vlaanderen of van de Belgische kust moeten rijden over DendermondeBoom. De Maas stijgt weer iets. De Maas, die vallende was. is Donderdag weer 9 c.M. gewassen. Ook in België is eenige was genoteerd. Men vermoedt echter, dat deze niet zal aanhouden. De Rijnvaart heropend. De scheepvaart van Rotterdam naar het Ruhrgebied zal Zaterdag worden hervat. De vaart van het Ruhrgebiea naar Rotterdam wordt MaasÖgg herop§ö<L v

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9