jUtmaarsclie Coarait. Pluimveeteelt Sport hMtfird twee en dertigste Jaargang. jlaanda$ 1 December. Provinciaal nieuws egmond-btnnen. egmond aan zee. warmenhuizen. uitgeest. heereugowaard. VOOR ST. NICOLAAS SIGAREN IN VERPAKKING VANAF 10 STUKS w f f, c. 1 K». 283 1930 Vragen, deze rubriek betreffende, ku,.nen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr te Hennope, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Verlichting in Donkere Dagen. •n Vorige keer hebben we gesproken over bestraling van kippen met ultra violette stralen, de geheimzinnig on zichtbare stralen die uit het vet in de huis bepaalde vitaminen vormen. Ik wees er op dat men met goede levertraan hetzelfde kan bereiken. Bij den aankoop van levertraan lette men op het gehalte aan vrije zetzuren. Men vrage hiervoor garantie als men bij grootere hoevee heden koopt en gebruike bij voorkeur geen traan die meer dan 6 7. bevat. We gaan nu echter met het oog op den winter over een heel ander soort bestra ling spreken, n.1. met lichtstralen. We gaan de hokken verlichten om de kip pen een langeren werkdag te bezorgen, of liever gezegd, een langere eedag. Hoe inieer ze eten hoe meer ze kunnen leg gen. Onlangs las ik in een Regeerings- verslag dat de hoogere productie der Ne- derlt-ndsche kippen van de laatste jaren toegeschreven werd aan de meer en meer toegepaste winterverlichting der hokken. Laat mij nu maar direct ver klaren dat ik het hiermede absoluut niet eens ben. Door winterverlichting ver schuift men als het ware den leg der kippen, men krijgt meer eieren geduren- d den winter. Jus in den tijd dat de eieren duur zijn, doch in den zomer krijgt men minder eieren. Het totaal aantal gelegde eieren wordt dan ook óf maar heel weinig grooter öf heelemaal niet grooter. Dat de gemiddelde produc tie der kippen gestegen is schrijf ik aan heel wat meer factoren toe dan aan de onjuist genoemde winterverlichting en als we alle factoren, welke tot de ver hooging hebben bijgedragen wilden gaan bespreken, waren we in geen jaar klaar. juaten we ons nu echter over die totale productie maar geen zorgen maken en alleen eens op de voordeelen letten die de winterverlichting meebrengt. Ik heb hier voor m^ een proef geno men aan de Universiteit van Nebraska ,in de Vereenigde Staten. Men nam 360 kippen en verdeelde deze over twee hok ken. Het eene hok werd verlicht, het an dere niet. Ziehier de resultaten: Geen. licht Wel licht November 720 1440 December 300 3060 Januari 790 3240 Februari 3600 2520 Maart 3641 3000 April 3430 3460 H* belichten zelf kan men doen met allerlei lampen. Heel gemakkelijk is ecbcht dat men door middel van zg. tijdklokken automatisch in kan la ten schakelen. Zet men de klok op 5 uur clan gaat s morgens het licht om 5 uur van zei fop en heeft men er niet voor op te staan. y Wli men 's avonds verlichten dan moet men er om denken dat de kippen niet ineens van helder licht in het pik donker gezet worden, want dan kunnen ze hun zitstokken niet meer vinden. Bij avondverlichting worden dan ook meest al twee soorten lampen gebruikt, n.1. eerst de sterkere lampen en als deze uit gaan worden de z.g. schemerlampen ont stoken, die ongeveer 10 minuten branden en de kippen gelegenheid geven hun zitstokken te zoeken. Dr. TE HENNEPE. HEILOO. De nieuwe indeeling van wijken en huis- nummering zal binnen enkele dagen haar Reslag krijgen, daar Ged. Staten de wijziging hebben goedgekeurd. Zooals bekend, gaat de nieuwe huisnummerng de volkstelling vooruit. Een zucht van verlichting zal op gaan als aan de hopelooze verwarring van wijken en nummers een einde komt. Deze ver warring is ontstaan door de sterke uitbrei ding der gemeente, iets v/at he' gemeente bestuur niet kon voorzien. Tegelijk met de nieuwe indeeling zal een nieuw adresboek worden uitgegeven, die met 1 Januari a.s. zal verschijnen. Totaal 12.54 16.720 Een verschil dus van 3149 eieren van af I November met 180 kippen. Dat is dus een enorm verschil en als men de cijfers goed bekijkt ziet men hoe de groote verschillen jui t in de dure maan den vallen. Tellen ve n.1. de maanden November. Deember er Januari op dan zijn de getallen 1870 eieren tegen 7740 eieren, een reuzenverscb.il dus van 5870 eieren! Vooral bij jonge kippen werkt de ver lichting het gunstigst. Kippen die in de laatste helft van Mei geboren zijn be ginnen meestal in September of October nog niet te leggen. Ze zijn dan pas vijf maanden oud en vaak gaan ze niet voor Januari leggen. Gaat men ze nu in Oc tober belichten dan groeien ze beter door, worden op den leeftijd van een maand of zes zwaarder dan onbelichte hennen en gaan gauwer aan den leg. Ook in de praktijk bij de pluimveehou derij is dat gebleken. In den staat Ohio vergeleek men 189 pluimveebedrijven die de hokken verlichten met 567 bedrijven die dit niet deden. Tot op den lsten Maart legden de belichte toornen gemid deld 31.6 ei per kip en de onbelichte maar 22.7 ei, dus een verschil van 9 eieren per kip. Dit is dus een ervaring van de bedrijven zelf die beter spreekt dan een enkele proef op ee.i 'oefsiation, waar men natuurlijk alles model doet wat op de meeste bedrijven niet het ge val is. Zoo is ook een prachtige praktijkproef genomen in Canada waar men een of ficieel Regeeringsstamboek van kippen heeft. Deze kippen worden voortdurend gecontrileerd en nu heeft men geduren de verschillende jaren gevonden, dat de gemiddelde leg van kippen die verlicht werden gedurende den winter veel hoo- ger was dan van onbelichte kippen. Het jaartotaal verschilde weinig, n.1. de be lichte kippen legden gemiddeld 193, de onbelichte 190. Men kan op verschillende manieren yerlichten, n.1. 's morgens of 's avonds öf.beide öf 's avonds als het donker is °m een uur of acht het licht nog eens een uurtje opdraaien. Het hangt veel af van de omstandig heden welke methode het beste uitkomt. Hen melkboer die 's morgens vroeg op is zal dan ook beter gelegenheid hebben Jija kippen even te verzorgen dan s avonds als zijn werk gedaan is. Iemand die den heelen dag van huis is ®r 's namiddags thuis komt zal weer beter gelegenheid hebben zijn kippen s avonds na te loopen. Men belichte zóó dat de dag ongeveer 12 uur lang wordt, i ch als men laat er mee begint, bijv. a's de dag maar 8 uur lang is, moet men n*et opeens belichten dat de kippen 12 uur licht krijgen, maar beginnen de da- Ken iederen dag H uur langer te maken 101 ie 12 uur lang zijn. In ons nummer van Zaterdag is mede gedeeld, dat bij een jachtpartij de heer Eecen met zijn auto in een sloot geraakte. Mr Eecen te Oudkarspel verzoekt ons te willen mede- deelen, dat hij aan deze jachtpartij niet heeft deelgenomen. Door de Noordhollandsche Bioscoop exploitatie werd in de zaal van „De Vergulde Valk" een film afgedraaid, getiteld: .Het stervende land". Het ligt in de bedoeling we kelijks een filmavond te organiseeren. De op komst had wel wat grooter mogen zijnwaar schijnlijk vindt dit zijn oorzaak in den tijd voor St. Nicolaas. Stellig zullen later meer bezoekers verwacht kunnen worden. Zaterdag te 8 uur had, in tegenwoor digheid van een groot aantal genoodigden, de officieele opening plaats van den bazar, ge organiseerd door de O K Damesvereeniging T.A.V.E.N.U., in de zaal van het O. K. Ver- eenigingsgebouw. De presidente, mevr. ZwartJansen, heette de aanwezigen hartelijk welkom. In het bijzonder prof. Wijker. president van het O. K. Seminarie te Amersfoort Mevr. ZwartJansen vervolgde oa.: T.A.V.E.N.U. heeft weer in smaakvolle wijze haar producten van den arbeid hier voor U uitgestrooid. Niet alles, wat hier ligt, is werk van de ieden. Veel werd er van niet- leden ontvangen. In het bijzonder noemde de presidente mei. Dekker ie Arnhem, in het dorp beter bekend als „tante Doortje" Aan allen, die op eenigerlei wijze hadden meegeholpen om dezen basar te doen slagen, bracht spreekster haar harteliiken dank. Met den wensch, dat deze bazar aan zijn doel moge beantwoorden, n.1: licht te bren gen in het jonge kinderhart en steun te ver- leenen aan ouden van dagen in de Kerst week, opende de presidente dezen bazar. Hierna maakten we een rondwandeling door de zaal. De drie hoofdprijzen, sprei, schemerlamp en ontbijtlaken, waren op zeer smaakvolle wijze geëtaleerd. Van de overige, ruim 200 prijzen noemen we nog een looper van fraai knoopwerk, ver vaardigd door een zeeman, en een aparte tafel met handwerkjes, vervaardigd door een clubje meisjes van 9 tot 16 jaar. Donderdag slaagde onze wijkverpleegster rnej. A. M. ter Burg voor het examen afge nomen door een commissie, samengesteld uit de heeren doktoren Putto, ten Bruggencate en Beeker te Haarlem waardoor zij bevoegd wordt op te treden als huisbezoekster bij de bescherming van zuigelingen. Zondagmiddag bracht Sint Nicolaas met Pieter, zijn knecht, op uitnoodiging van de winkeliers alhier zijn tweede bezoek aan ons dorp. Ditmaal kwam hij per spoor en te on geveer half vier arriveerde de goede Sint aan het station alhier. Dank zij ook het mooie weer was de be langstelling aan het station vooral van de jeugd bijzonder groot en toen de Sint met zijn trouwen knecht dan ook naderden was de jeugd opgewonden van vreugde. Het mu ziekkorps alhier wachtte hem op en nadat de heilige man in het gereed staande rijtuig had plaats genomen, ging het met muziek voorop door het dorp, ditmaal Middelweg, Hooge- weg, Schevelstraat, Bonkenburg, Hoorne Meldijk en vervolgens naar het hotel de Ooievaar. Aldaar was het geweldig druk en niet minder gezellig. Aan de jeugd reikte de Sint verschillende versnaperingen uit en te vens werd overgegaan tot de tweede trek king van de verloting, terwijl het fanfare corps van tijd tot tijd haar muziek deed hoo ren. KOEDIJK. Naar aanleiding van de circulaire van de afdeeling Koedijk van den Bond van land- pachters, aan de diakonie der Ned. herv. ge meente om een korting op de landpacht, heeft de diakonie besloten een korting van 25 pCt. voor het jaar 1930 toe te staan, op voorwaarde, dat het restant van het ver schuldigde voor 1 April 1931 moet worden voldaan, daar na dien datum de korting ver valt en de totale pachtsom verschuldigd is. BERGEN. Door Ged. Staten van Noordholland fs aan de eemeente voor den bouw van een nieuwe openbare lagere school op een terrein ten Westen van de oude begraaf plaats, ontheffing verleend van het ver bod binnen een afstand van 50 Meter van de begraafplaats te bouwen, onder voorwaarde, dat de school aan de water leiding wordt aangesloten. Voor de benoeming van een hooi- steker ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens bedanken van den heer J. Hoogland, hebben B. en W. de navol gende aanbeveling opgemaakt: no. 1 G. Dekker, no. 2 A. Delver. Door den heer J. van Reenen en het kerkbestuur der Ned. herv. gemeente is aan de gemeente kosteloos een strook grond aangeboden ter verbreeding van d enhoek Dorpsstraat—Hoflaan. Op het verzoek van den heer A. Kroon, om het Westelijk gedeelte der terreinen gelegen aan den Notweg, te mogen ophoogen en_ te verkavelen in drie perceelen, elk 15 Meter frontbreedte, hebben B. en W. den raad gunstig gead viseerd; tevens stelt het dagelijksch be stuur den raad voor, het adres van den heer A. W. Blokhuis, houdende verzoek om een dichte bebouwing langs den Not weg niet toe te staan, voor kennisgeving aan te nemen. Evenals reeds op andere plaatsen in onze omgeving is geschied, werd hier een openbare vergadering uitgeschreven, waarin als spre ker namens 'den Bond van Landpachters in Nederland optrad de heer L. Rinsema van Woerden, met als onderwerp: „De Pachtwet een Pachtersbelang? Als voorzitter fungeerde de heer A. Druif. De opkomst was zeer gering, later verschenen nog eenige bezoekers der vergadering van „Burgerplicht'. Voor de rede van den spreker meenen we te mogen verwijzen naar reeds verschenen verslagen. Aan het debat werd deelgenomen door den heer A. Blaauw en burgemeester Van Slooten. Bij ons binnenkomen werd door den spreker antwoord gegeven op de opmer kingen en vragen van den heer Blauw. Naar spreker's oordeel is de Pachtwet slechts een eerste stap op den weg tot het wegnemen van misstanden. Waar door den heer Blauw werd opgemerkt, dat door de Pachtwet het eigendomsrecht wordt aange tast of dan beperkt, stelde spr. de vraag: wie erkent tegenwoordig nog absoluut eigendoms recht; beperking heeft alleen plaats, wanneer dit wordt geacht te zijn in het algemeen be lang. Spr. verklaarde, dat de bond niet uit sluitend is gericht op de belangen der huur ders. Waar door den heer Blaauw werd be treurd, dat het continuatierecht ook kan wor den beperkt tot slechts één jaar, daar werd door den spreker geantwoord, dat dit alleen geldt voor éénjarige contracten, welnu da:i moet men geen contract voor één jaar aan gaan. Naar sprekers oordeel zal men een goeden pachter zoo lang mogelijk behouden Door den heer Blauw werd de remedie erger ;eacht dan de kwaal, dus wordt erkend, dat e kwaal, bestaat en nu is het oordeel vau spreker, dat de kwaal zoo ernstig is, dat veer krachtig dient te worden opgetreden, dat het operatiemes er ingezet dient te worden. Door den heer Blauw werd de vrees geuit, dat door het remissierecht de verhuurder de pacht hooger zou worden gesteld bij het slui ten van een contract. Spr. antwoordde hierop, dat dan het continuatierecht er nog is. Spr. is het goeddeels eens met den heer Blauw, dat de pachtprijzen worden beheerscht door vraag en aanbod, doch dit acht hij allesbe halve gezond; de pacht dient te worden ge regeld naar de waarde der opbrengst. Voorts waren door den heer Blauw aangehaald de woningwetten en hij had daarbij gewezen op sleutelgeld. Spr. wees er op, dat de pachtwet geen crisismaatregel is en was van meening, dat ook nu nog wel sleutelgeld wordt be taald. Kwam zooiets in zwang tengevolge der pachtwet, dan zou dit wel den kop inge drukt worden. Waar door den heer Blaauw de vrees is geuit, dat de pachtwet vele verkoo- pingen tengevolge zal hebben, daar stelde spr. tegenover, dat dit voor gevallen, waarbij de hoogste pachten maar steeds werden ge- ind, waar het dus de uitzuigers geldt, inder daad nog zoo kwaad niet zou ziin. Laten zulke bezitters hun grond maar in andere han den doen overgaan. Door den. heer Blauw werd het denkbaar geacht, dat de verpachter in zeer ongunstige financieele conditie zou komen te staan, terwijl de pachter zelf in goeden doen was, toch zou dan bij slechte op brengst van het bedrijf den pachter tegemoet koming kunnen worden toegewezen, dit zal naar sprekers meening toch wel tot de uit zonderingen behooren. Met betrekking tot niet goede landgebruikers werd door spreker opgemerkt, dat de bond daarvoor nooit heeft gepleit of zal pleiten. Voorts wees spr. er op, dat gemoedelijkheid van pachtcommissie en kantonrechter van geen invloed mogen zijn. Laatstgenoemde zal zich ook wel houden aan de wettelijke bepalingen. Waar door den heer Blaauw is opgemerkt, dat het bepalen eener billijke vergoeding voor aangebrachte verbe tering niet mogelijk zal zijn, achtte spr. dit zeer goed uitvoerbaar, vooral wanneer het gaat over een tijdperk van 10 jaar; voor aan te brengen verbeteringen dient ook de ver huurder vooraf een opgaaf van onkosten te ontvangen. De pachtwet is voor den kwaden pachter eerder een strop dan een buiten kansje. Waar de heer Blauw totale vrijheid wil laten gelden en van oordeel bleek, dat de ongezondheid moet uitzieken en het laat voor komen alsof de bond een Russisch standpunt voorstaat, daar verklaarde spr., dat de bond herstel wil zoeken door wettige middelen, niet over Moskou zeide hij, doch over Den Haag Aan politiek doet de bond beslist niet. Spr. kon het niet vatten, dat de heer Blauw wel voorstaat sociale voorziening voor land- en tuinbouwers en toch tegen de pachtwet kon zijn. Aangenaam had het spr. aangedaan van den burgemeester een ander geluid te mogen hooren, waarvoor hij dan ook dank baar was. Immers had ook dezen gewezen op het goede in de oachjwet. al was deze dan ook niet volmaakt, doch met welke wet is dit wel het geval; gebreken zullen steeds aan men- schenwerk Wijven kleven, wat zeker niet min der geldend is op het gebied van wetgeving. Er kan toch ook naar verbetering worden ge streefd. Juist, merkte de spr. op en hiertoe is de beste weg organisatie, waarom spr. dan ook sterk aanbeval zich aan te sluiten bij de organisatie. Hierna werd in tweede instantie het woord verleend aan den heer Blauw. Waar spr. de uitdrukking half vleesch half visch heeft ge bruikt, verklaarde hij daarmee te hebben be doeld, dat de pachtwet half aan het kapita listisch- en half aan het socialistische stelsel hangt. Spr. achtte dit een onding voor de maatschappelijke samenleving. Ten aanzien van sociale voorziening moest het dien kant uit, dat de boer op leeftijd gekomen geen ar moede diende te hebben noch te zaaien, door het eischen van hooge pachten. Een beter bestaan achtte spreker beter te bereiken door sociale wetgeving dan door een pacht wet. Dan werd er door spr. nog op gewezen, slechte verhoudingen. Graag vernam spr. nog of door den kantonrechter, huurverle.v ging voor 5 jaar gevende, dan ook voor die 5 jaren de pacht wordt bepaald. Dit achtte spr. ongezond, beter zou dan zijn 3 jaar. Ten slotte vroeg spr. nog, hoe het zal gaan met teruggave van een bepaald percentage van de huur van het laatste jaar, indien een pachter van de plaats af moet. Hoewel de heer P. Kostelijk niet in de ge legenheid is geweect de inleiding te hooren, wenschte hij toch een enkel woord te zeggen naar aanleiding van 't debat. Het bepalen der pacht naar de opbrengstwaarde, achtte de neer Kostelijk vrijwel ondoenlijk voor de meeste bedrijven in deze tuinbouwsteek, aangezien de financieele uitkomsten zeer wis selvallig zijn. Het kwam spr. hoogst moei lijk voor een behoorlijken maatstaf te trefef. De pachtwet zal niet alle misbruiken ophei- fen, doch spr. verwacht er wel verbetering van. Door den heer Rinsema werden de sprekers beantwoord, hoewel hij voorop zette den heer Blauw niet te zullen volgen, waar deze zich plaatste aan den ingang van den weg naar politiek. Spr. meende te moeten voorko men, dat die weg werd ingeslagen. Gaarne gaf spr. toe, dat grondbezitters in de noodza kelijkheid verkeeren een hooge pacht te moe ten eischen. Spr. gaf een voorbeeld van iemand, die zeer welgesteld was geworden, doch door hulp aan zijn kinderen ten slotte tot armoede verviel. Ten aanzien van soc. maatregelen, door den heer Blauw naar voren gebracht, meende spr te moeten opmerken, dat men dan den kant op moet gaan van pensionneering. In dit ver band verwees spr. naar het Centr. Bouwers fonds in Friesland. Deze kwestie ligt naar sprekers meening op den weg der organisa ties. Zoo lang er geen voldoende grond be schikbaar is, zoo beweerde de heer Blauw, zullen vraag en aanbod zich doen gelden. Naar sprekers meening blijft dan de toestand verstoord. Zal die verdwijnen, dan zouden er eerst ongetwijfeld zeer velen moeten struike len. De duur van continuatie door den kan tonrechter te bepalen zal afhankelijk zijn van het afgeloopen contract. Wat de pachtsom be treft, pachtcomm. en kantonrechter zullen ongetwijfeld rekening houden met de uit komsten van den verstreken termijn. Aan den heer Kostelijk antwoordde spr., dat het bepa len van de pachtsom naar de opbrengst- waarde stellig wel moeilijkheden zal meebren gen, doch men moet niet het oog alleen ge richt houden op een crisistijd, doch meer reke ning houden met normale omstandigheden Met genoegen had spr. vernomen, dat de heer Kostelijk niet stond aan den kant der pacht- wetbestrijders. Naar we meenen opgemerkt te hebben, werd ilier nog niet mee gevoeld voor toetreding tot den bond. Zonnekoning Voetbal. De wedstrijden van gisteren. Van de 25 wedstrijden, welke'er maximum voor de 1ste klasse gespeeld kunnen worden, gingen er gisteren 24 door. Een ongekende weelde voor den competitieleider! Daarbij kwam nog, dat het weer overal bijzonder fraai was, zoodat we eigenlijk nu den eersten goeden voetbalzondag van dit seizoen géhad hebben. Er zijn natuurlijk weer enkele verrassingen te noteeren, en daaronder noemen we in afd. I het gelijke spel tusschen D. F. C. en V. U. C. Tegen verwachting in moest D. F. C. een heel kostbaar puntje naar Den Haag laten verhuizen. De wedstrijd zelf is spannend ge weest. Nadat eerst D. F. C. met 2O leidde, ging de rust in met 32 in t voordeel van V. U. C. Het moest tot bijna tegen het einde duren, voordat de gelijkmaker in 't net rolde. Met dat al is V. L. C. een kostbaar puntje rijker geworden, wat een tegenvaller is voor H. F. C., dat nu onderaan bengelt met slechts twee gelijke spelen. Gisteren weer moest de club van v. d. Meulen de meerderheid van het bezoekende Z. F. C. erkennen, dat een 40- overwinning behaalde en daardoor de leiding in afd. I behield. De afstand tusschen Z. F. C. en Ajax is on veranderd gebleven, ook al, omdat Ajax thuis met 31 van H. B. S. won. De wedstrijd is niet bizonder fraai geweest en de over winning, hoewel verdiend, werd behaald dank zij een paar foutjes van den H. B. S.-keeper, die twee houdbare ballen liet glippen. H. D. V. S. verloor thuis met wat vreemde cijfers (5—3) van Excelsior, dat nu de derde plaats van onderen bezet. En Stormvogels begon thuis tegen 't Gooi hard van stapel te loopen, maar werd met gelijke munt betaald. De verdedigingen waren hier sterker dan de voorhoeden en men eindigde met den bekenden brilstand. In afd. II hebben d£ beide Rorterdamsche kampioenscandidaten weer gewonnen Feyen- oord trok naar de Koog en bestreed daar K. F, C. K. F. C. nam spoedig de leiding, maar Feyenoord wist nog voor de rust gelijk te maken. Na de thee tapte Feyenoord uit een ander vaatje en nadat dadelijk na aftrap F. de leiding had veroverd, werd de score vlug opgevoerd en toen het einde daar was, had rijenoord een 6—1 -overwinning behaald. Sparta ging naar H. V. V. en speelde daar een slechten wedstrijd, dien het echter met 21 won, wat voldoende was, om in the run ning te blijven. Blauw-Wit heeft het zekere voor het on zekere genomen en in Den Haag A. D. O. met 31 geklopt Ze behoudt haar kansje dus nog, al is dit klein. De beide andere ontmoetingen in deze afd. hadden een verrassend resultaat. Dat Hilver sum thuis van R. C. H. zou winnen, hadden we niet gedacht, en dat de cijfers (6—2) zoo overtuigend zouden zijn, nog veel minder. En zoowaar wist V. S. V. van E. D. O. te win nen, nog wel op het terrein van laatst genoemde. De staartclubs beginnen zich dus te roeren! In het Oosten is P. E. C. haar voorsprong nu geheel kwijt. Het gelijke spel, dat ze gister bevocht tegen Tubantia (en nog wel in Zwolle) was, met de overwinning van He- racles op Z. A. C. oorzaak, dat beide club» thans drie verliespunten hebben. Dat P. E. C. nog de leiding heeft, dankt zij aan den wed strijd. dien zij meer gespeeld heeft. Enschedé behield haar kansje, door in Apeldoorn met 21 van A. G. O. V. V. te winnen, en Go-Ahead deed niet minder, door in Arnhem van Vitesse te winnen. Tenslotte won Wageningen thuis van Robur met 41. In het Zuiden, afd. IV, ging de ontmoeting B. V. V.Eindhoven niet door. Verder was het voor P. S. V. een goede dag, daar zij zelf met 63 van de Valk won, en een van haar concurrenten, N. A. C. thuis met een gelijk spel (44) tegen Willem II genoegen moest nemen. Echter ook Noad won haar thuiswedstrijd van Longa, zoodat het voor P. S. V. nog altijd oppassen is. In Maastricht gelukte het M. V. V. haar eerste overwinning te behalen, ten koste van Wilhelmina, dat met 31 verloor. In het hooge Noorden heeft zoowaar Achilles zich hersteld, en klopte, in een uit wedstrijd nog wel, het vrij sterke Be Quick. Voor Frisia was dit een dubbele strop, om dat zij uit van G. V. A. V. verloor. Gelukkig voor haar, verloor ook Friesland van Alci- des, zoodat het er op lijkt, dat een der Leeu warder clubs het loodje zal moeten leggen, 't Was trouwens een heel slechte dag voor Leeuwarden, daar ook de derde club uit die stad verloor, nog wel in een thuiswedstrijd van Veendam. Dat Veendam behield daar door de leiding, echter volgt Velocitas, dal gisteren in Meppel met maar eventjes 82 van M. S. C. won, op den voet en zal wel dra de eerste plaats innemen, om die dan nie' meer af te staan. De uitslagen luiden: Afdeeling I. H. D. V. S.Excelsior 35 H. F. C—Z. F. C. 0—4 Stormvogels—'t Gooi 0—0 AjaxH. B. S. 31 D. F. C.-V. U. C. 3-3 Afdeeling II. E. D. O.—V. S. V. 2—4 K. F. C.Feijenoord 16 A. D. O.—Blauw Wit 1—3 HilversumR. C H. 62 H. V. V.Sparta 12 Afdeeling III. A. G. O. V. V.Enschede 12 Heracles—Z. A. C. 5—3 Vitesse—Go Ahead 2—6 P. E. C.Tubantia 22 Wageningen—Rob. et. Vel. 4—1' N. A. C—Willem II 44 N. O. A. D.Longa 41 P. S. V.De Valk 63 M. V. V.Wilhelmina 31 Afdeeling V. Be QuickAchilles 24 G. V. A. V.Frisia 32 LeeuwardenVeendam 23 FrieslandAlcides 24 M. S. C.Velocitas 28 Onze tweede klassers. En zoowaar heeft Alcmaria gisteren voor een verrassing gezorgd, door in Amsterdam met 40 van A. F. C. te winnen! 't Is wel merkwaardig, dat de uitwedstrijden Alcma ria zooveel meer succes geven dan de thuis wedstrijden, want op eigen terrein heeft Alc maria nog geen enkele ontmoeting gewon nen. Met dat al heeft Alcmaria twee kostba re puntjes veroverd. Dat geeft den burger moed! West-Frisia gaat door met het maken van overwinningen. Nu weer won zij, en H. R. C. was er deze keer de dupe van. Hollandia verloor thuis met 41 van Z. V. V. en raakt nu ook leelijk in de knel. D. E. C. wist het ook nu niet tot een over- wnning te brengen en verloor uit met 31 van W. F. C. En T. O. G. heeft na een zwaren strijd de zege aan Zeeburgia moeten laten. De 21 nederlaag is echter nog altijd een fraai re sultaat. In de B afd. won Haarlem met 70 van Baarn. 't Was een goede dag voor de Haar lemmers, die niet alleen zelf wonnen, maar haar beide concurrenten misstappen zag be gaan. Hercules kon het thuis tegen Bloemen- daal niet verder dan tot een gelijk spel bren gen en D W. S. verloor thuis zoowaar met 52 van Velox. Ook V. V. A. verloor, zij het slechts met 1—D, terwijl Zandvoort zoo van zich afbeet, dat Spartaan met een gelijk spel genoegen moest nemen. De uitslagen luiden als volgt: Hollandia—Z.V. V. 1—4 A. F. C.Alcm. Victrix 04 H. R. C—West Frisia 0—4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1