Oe Koude BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVEL FABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. HB mmm L Finland in normale tijden ook invoert. Op grond van de meest begunstigingsclausule zou Nederland ook 5000 ton a 50 mark per 100 K.G. mogen invoeren en voor het meer dere (en Nederland voert veel meer in) zou Duitschland dan een hooger recht heffen. Nederland voert 36000 ton in. Wij hebben de kwestie met de regeering be sproken en die stelt zich op het standpunt, dat op grond van de meest begunstigings clausule Nederland, die 36C00 ton boter ook a 50 per 100 K.G. mag invoeren. Maar de bedoeling van Duitschland zal dit hoogst waarschijnlijk wel niet zijn. Denemarken heeft voor het invoeren van vee met Duitschland ook een overeenkomst op grond van de meest begunstigingsclausule. Duitschland stond Zweden toe, 6000 stuks vee tegen een laag recht in te voeren en zegt nu tegen Denemarken: Je mag ook 6000 stuks tegen dit lage recht invoeren, maar voor alles, wat je meer invoert, moet je een hooger recht betalen". Deze kwestie is dus van groote beteekenis, omdat daardoor de meest begunstigingsclau sule naar de maan raakt. De vorige maand zijn hierover te Geneve besprekingen gehouden en spr. is van oor deel, dat onze regeering zich aan het z.g.n. proportitooneele stelsel kan houden. Na de invoering van het hoogere invoerrecht op de boter is de boterprijs belangrijk gedaald. Nu zegt dit op zichzelf n'et veel, aangezien het bekend was, dat eind November het hoo gere recht zou worden ingevoerd, zoodat de exporteurs daarvoor getracht hebben, veel boter over de grens te krijgen en direct daar na dus 'n verminderde vraag in Duitschland ontstond. Men dient dus nog af te wachten om te kunnen zien, welke gevolgen de ver hooging heeft. Spr. persoonlijke kijk op de zaak is, ten aanzien van de Duitsche kwestie, dat de ver hooging van het invoerrecht op boter in Duitschland gemakkelijker door te voeren is dan op kaas, omdat Duitschland met boter maar aan één land gebonden was, n.1. Finland en voor de kaas met Finland, Zwit serland en Nederland. De verhooging van het invoerrecht op boter zal in Duitschland een verhooging van den boterprijs tengevol ge hebben. Men zal daar dus gaan trachten, meer boter te produceeren, met als gevolg, dat er meer melk tot boter zal worden ver werkt, zoodat men althans in de eerste tij den in Duitschland een verlaging van de kaasproductie krijgt. De prijsproductie voor Duitschland komt daardoor op een hooger plan te staan en de kans, dat de kaas-ex port daarvan zal profiteeren door prijsver- hooging, acht spr. niet uitgesloten. De af zet van kaas uit Holland zal daardoor wor den verruimd. In Duitschland ziet men dit in en dat men dit niet vindt, zooals men het graag wenscht, heeft men dezen zomer kun nen zien op de tentoonstelling van de Land- wirtschaft te Keulen. De verhooging van de invoerrechten op de melkproducten in Duitschland leidde er zelfs toe, dat Amerikaansche fabrikanten in Duitschland de bereiding van de melkproduc ten ter hand hebben genomen. Wat de toekomst voor den afzet van de zuivelproducten naar Duitschland betreft, spr. gelooft, dat die voor een belangrijk deel zal afhangen van de richting, die de alge- meene welvaartstoestand, vooral voor wat de industrieën betreft, in Duitschland zal gaan. In de groote industriegebieden van West- Duitschland wonen de consumenten van on ze zuivelproducten. Dezen zomer had sor. te Berlijn een onderhoud met den Holl. gezant en die oordeelde het ook voor Nederland de belangrijkste kwestie, dat het daar met de Duitsche industrie goed zal gaan. Als dit het geval wordt, zal Duitschland onze produc ten noodig blijven hebben, mits wij vasthou den aan het leveren van een prima product. 1 Dec. zijn in Duitschland de z.g.n. nood verordeningen geteekend. Dit vestigt den in druk, dat de Duitschers ook thans het oude jDuitsche systeem: „de zaken goed aan te pakken", volgen. Tengevolge van het plan-Young en het be talen van de oorlogsgelden, verkeert Duitsch land in moeilijke omstandigheden. Door de reorganisatie ten aanzien van het financieele gedeelte, is Duitschland echter bezig, zich te herstellen en tracht het ernstig, de industrie er bovenop te brengen. Spr. is dan ook van oordeel, dat men ten aanzien van Duitsch land den toestand niet zoo donker behoeft in te zien en dat Nederland daar wel een afzet gebied zal behouden. Hoe staat het in Frankrijk? Ook in Frankrijk bestaat er evenals in Duitschland bij de landbouw-organisaties de drang om de invoerrechten sterk te verhoo- gen. De regeering kan dit zonder de Kamer doen en men mist dus daar de gelegenheid om tegen een voorgenomen verhooging de belangen van het uitvoerend land te beharti gen. Voor Nederland is dit niet prettig, omdat het met Frankrijk geen bepaald handelsver drag sloot. De Fransche regeering gevoelt echter, dat ze door verhooging van invoer rechten de betreffende landen tegen zich krijgt. Omdat men last krijgt van de aan biedingen uit het buitenland en dit is voor al het geval met de aanbiedingen uit Neder land inzake de melkproducten, is er in Frankrijk altijd een sterke drang tot verhoo ging van invoerrechten. Spr. hoopt, dat het melkproducten-controle station z'n goede uitwerking zal hebben door het stellen van eischen aan de producten, die worden uitgevoerd, waardoor de landbou wer in Frankrijk niet meer die last krijgt van ^e lage aanbiedingen. In Engeland Ook daar hebben de boerenorganisaties Steeds bezwaar gemaakt tegen den invoer van de groote hoeveelheden onzer geconden seerde melk, omdat men daarin inderdaad 'n belangrijke concurrentie voor den Eng. land bouw ziet. Onder de industrieele bevolking van Engeland is dit artikel nu eenmaal ge wild en de boerenorganisaties in Engeland poogden reeds op verschillende manieren daaraan paal en perk te stellen. Men deed .dit door te bepalen, dat er op de busjes moest staan: Unpitt for babies, maar is er ook daardoor niet in geslaagd. Dezen zomer kreeg men nog de kwestie van het initiatief-wetsvoorstel van Mr. Rus- sell. Dit voorstel houdt in, dat voortaan op alle kaas, die in Engeland wordt verkocht, zal moeten werden gestempeld, of ze al of niet gemaakt is uit volle melk. Als dit wets voorstel wet wordt, komt er dus ook op onze 40 -f- kaas te staan: „Skimmed Milk Chee- se" (gemaakt van ondermelk). Dat dit groote bezwaren zal opleveren, behoeft geen be toog, omdat dan het Eng. stempel voor 20 -f en 40 -f kaas gelijk zal zijn. Men heeft dan alleen stempel voor vollemelksche kaas met minimum 45 pCt. vetgehalte in de droge stof en een stempel voor kaas, die niet uit volle melk is bereid. Spr. heeft hierover in Engeland bespre kingen gevoerd, maar is in minder stemming uit Engeland terug gekeerd. De wet kan iederen dag aan de orde komen en spr. heeft in Engeland den indruk gekregen, dat, wan neer dat gebeurt, de wet er door komt. Het is n.1. een bescherming van het Engelsche product. Men maakt daar alleen kaas uit volle melk. In Nederland is men ingesteld op het ma ken van de 40 -+- kaas. Wanneer het wets- ontwerp-Rus6ell. wet wordt, kan men 'vel aannemen, dat het met den export van onze 40 kaas naar Engeland afgeloopen is. De Engelsche consument weet niets van ons Rijksmerk. Zelfs de winkelier, die zeer ge makzuchtig is, weet dit niet. Hij noteert de kaas in twee prijzen. Het gevolg zal zijn. dat het Engelsche publiek de 20 -f kaas wordt voorgezet naast de volvette en dat de 40 kaas van de Engelsche markt ver dwijnt. In Amerika, onder Hoover, heeft men over de geheele linie verhooging van invoerrech ten gekregen. Men baseert zich daar in hoofdzaak op de productiekosten en volgt eigenaardige methoden om daar achter te komen. Het vorige jaar trad men zelfs in onderhandeling over den aankoop van een Nederl. fabriek van melkproducten. Men kwam daardoor achter de kostenrekening en stelde die in handen van de Amerikaansche commissie. Nu heeft de President het recht, de invoerrechten met 50 pCt. te verhoogen of te verlagen. Van onzen kant wordt daarom reeds getracht, aan die invoerrechten iets te doen, maar door het systeem van berekening der productiekosten, is voorzichtigheid gebo den. Gelukkig bestaat in Amerika de neiging van de allerhoogste invoerrechten wat af te doen. De gevolgen. Door al die remmen krijgt men in de lan den, die de hoogere invoerrechten heffen, een duurder product, omdat het invoerrecht betaald wordt, waar het invoerrecht wordt geheven, al zullen wij natuurlijk prijsconses- sies moeten doen. Het gevolg zal zijn, dat de uitvoer afneemt en het aanbod op de binnen- landsche markt vermeerdert. In het algemeen komt men dus te staan voor een deprimee- renden invloed op de prijzen van ons pro duct. Nu is boter het gemakkelijkste te bereiden De boterbereiders zullen dus het eerst wor den getroffen. Onze specifiek Nederlandsche kaas zal in het buitenland wel een afzetmarkt behouden. Wij moeten dus trachten, het vet uit de melk, tot nog toe voor een belangrijk deel voor de boterbereiding gebruikt, meer te behouden in de kaas. De kaasproductie moet hoe langer hoe meer gaan in de richting van de vette kaassoorten. Voor dat product ziet spr. de toekomst niet zoo donker in als voor de boter, ook al, omdat het invoerrecht op de volvette kaas niet zoo zwaar drukt als op de 20 -f kaas, aangezien de volvette door de meergegoeden wordt gebruikt en de 20-1- kaas meer een volksvoedsel is. Onze vette kaassoorten zullen beter aan de malaise ont komen en minder de internationale concur rentie ondervinden. Ook in Denemarken gevoelt men dit sterk. Men staat er daar nog ongunstiger voor dan hk r, omdat men daar meer kaas uit voert. De boteruitvoer bedraagt daar 147 millioen K.G. Men neemt daar reeds maat regelen om de melk in koeltanks naar Enge land te verschepen. Spr. besprak hierna nog de export naar Indië, die voor de zuivelproducten slechts 6 Vs pCt. bedraagt, hetgeen allerdroevigst moet worden genoemd. Australië ligt dichterbij dan Indië en in de oorlogsjaren zijn wij eruit geraakt. Indië heeft zich op andere wijze voorzien. Aus tralië geeft bovendien voor iedere K.G. boter, die voor export uitgaat, 40 cent, terwijl men maar 2% cent betaalt voor iedere K G., die geproduceerd wordt. Noodzakelijk oordeelde spr. het, om voor den afzet van de zuivelproducten in Indië, vaste posten te stichten, overtuigd als hij was, dat onder de Europeanen in Indië de Holl. zuivelproducten geliefd zijn. Spr. was overtuigd, dat de afzet van het product niet in orde is. De crisis van '90 heeft tengevolge gehad, dat de techniek verbeterde en wan neer deze crisis tengevolge heeft, dat de af zet verbeterd wordt, dan kon z.i deze crisis nog wel eens z'n goede zijde hebben. In de Roskam te Hoorn vergaderde Woensdagmorgen ten 11 ure de bond van op Coöperatieven grondslag werkende zuivel fabrieken in N.-Holland, onder voorzitterschap van den heer H. K. Koster, die er in zijn openingswoord aan herinnerde, dat hij in de vorige vergadering reeds een woord moest wijden aan de crisis, die zich thans ontwikkeld heeft op een wijze, die niemand kon voorzien. Wanneer men de uitkomsten van het zui velbedrijf vergelijkt met die van het landbouw bedrijf, dan kan niet ontkend worden, dat de zuivelbereideis nog een gunstige positie in nemen. Toch is ook thans de toestand van de zuivelbewerkers zoodanig, dat er ernstige reden voor ongerustheid bestaat. In de afgeloopen week waren de boter- prijzen 0.600.70 per K G. lager dan in dezelfde week van het vorig jaar, terwijl de kaasprijzen 10f 12 lap*r zijn en dit hoe- we! de bedrijfskosten niet verminderd zijn. Het valt zeker te betreuren, dat voor het geproduceerde geen betere prijzen bedongen kunnen worden. En dit vooral niet omdat alles in het werk wordt gesteld de productie rationeel te doen geschieden. Desondanks is het voor een boer niet mo gelijk een loonend bestaan te vinden. Dit moet toch allen opwekken van het be drijf te maken wat er van te maken is. Aangenomen kan worden, dat degene, die alle pogingen in het werk stelt het beste pro duct te maken, op den duur u: strijd het langst zal kunnen voeren. De organisatie dient zoo sterk mogelijk te worden gemaakt. Het is voor geen" tegenspraak vatbaar, dat alleen de groote orgamsaties iets vermogen. Door de besprekingen van de F. N. Z. met gelijke bonden in andere landen, wordt het mogelijk de tariefmuren die worden opge trokken, met de waarborg van het beste product, gemakkelijker over te klimmen. Nederland is voor zijn boetenproductie aan gewezen op uitvoer Het verweermiddel van het oprichten van tolmuren is voor Neder land uitgeschakeld, dient in ieder geval met de grootste zorg bekeken te worden. Waar wij op de wereldmarkt verschijnen hebben wij faciliteiten noodig en wij dienen dus aan de landen waar wij verschijnen de zelfde faciliteiten te verleenen. Hierover heerscht in landbouwkringen ver schil van meening, waardoor het niet moge lijk is gezamenlijk op te treden. Hier vertegenwoordigen wij één vak belang en spr. kan dus niet genoeg op wekken de organisatie zoo sterk mogelijk te maken en a! het mogelijke te doen om de inrichtingen van de organisatie zooveel mogelijk te steunen. Het komt nog te vaak voor, dat verbou wingen van fabrieken tot stand worden ge bracht, zonder dat men de bouwcommissie of het technisch bureau raadpleegt. Deze insti tuten beschikken over groote ervaring en door van die ervaring gebruik te maken, kan men schade in de toekomst voorkomen. Door de inrichtingen van den bond en de F. N. Z. te steunen, helpt men zoo krachtig mogelijk zichzelf. (Applaus). De vice-voorzitter, de heer Kuiper, sprak hierna een woord van waardeering tot den voorzitter van het vele, dat hij voor de organisatie deed en verheugde zich er namens de vergadering over, dat de verdienste van den voorzitter door de regeering erkent waren, door het hem verleenen van de onder scheiding van de Oranje Nassau-orde. Spr hoopte, dat de voorzitter nog vele jaren in het belang van den landbouw en in dat van den zuivelbond in het bijzonder werkzaam zou zijn. (Applaus). De heer Geluk, secretaris van de F. N. Z. sloot zich namens de landelijke organisatie bij dezen gelukwensch aan. Ook hij stelde de verdienste van den heer H. K. Koster als leider van de zuivelorgani- saties in het licht. (Applaus). Devoorzitter bracht dank voor de tot hem gerichte woorden. Spr. deelde mede, dat mej. de Pater, die steeds de notulen verzorgde, wegens ziekte afwezig was en uitte, onder instemming der vergadering, zijn beste wenschen voor haar herstel. Mededeelingen. Tentoonstelling Antwerpen. Voor de Internationale Zuiveltentoonstel- ling te Antwerpen is 28 Juni te Alkmaar eene centrale kaaskeuring gehouden voor de fabrieken bij den F. N. Z. aangesloten. Op de keuring werd uitgemaakt welke fa- brieken kaas zouden inzenden. Het succes op deze tentoonstelling mag voor onze pro vincie bevredigend geacht worden, ofschoon de deelname veel grooter had kunnen zijn. Het is zeer goed geweest dat juist te Ant werpen waar veel Noord-Hollandsche kaas wordt verkocht ons product goed vertegenwoordigd is geweest. Bouwcommissie. Het jaar 1930 bracht belangrijk werk voor de Bouwcommissie. Aan de fabriek „Aurora" te Opmeer vond een zeer belangrijke verbouwing plaats. De nieuwe fabriek „De Tijd'7 te Beemster kwam gereed, terwijl eene groote verbou wing te Wieringerwaard begonnen is. Voor de „Eensgezindheid" te Sint-Maar tensbrug is een groote verbouwing in voor bereiding. Alles te samen belangrijk werk, waardoor goede verbeteringen zijn of worden tot stand gebracht. Kaasbeurs. Aan de gemeentebestuuren van Alkmaar, Hoorn en Purmerend is een verzoek voor de beschikbaarstelling van een lokaal op marktdagen ten behoeve van de Kaas- beurs verzonden Van Alkmaar kwam na overleg een schrij ven in waarin bericht werd dat tot wederop zegging toe de kleine Waag daarvoor be schikbaar werd gesteld, onder voorwaarden, dat ook anderen dan leden daarvan gebruik kunnen maken en de aanwijzigingen van den directeur van het marktwezen worden ge volgd. Door het gemeentebestuur van Hoorn is ten behoeve van een kaasbeurs een lokaal be schikbaar gesteld op de dagen waarop kaas markt wordt gehouden, voor kaas in Noord- Holland gemaakt. Van Purmerend kwam geen antwoord in op het verzoek. Verbetering Alkmaarsche Kaas markt. Van een onzer fabrieken kwam een ver zoek in om verbetering te krijgen in het ver voer van de kaas op de markt te Alkmaar, omdat de kaas vaak te lijden heeft van zon en wind. Deze vraag is door het bestuur besproken waarna overleg gepleegd is met den markt meester van Alkmaar, met het gevolg, dat volle medewerking is toegezegd om hierin verbetering te krijgen, door het beschikbaar stellen van dekkleeden voor de kaas, wan neer bij het laden in de schuiten moet wor den gewacht. Tevens zal ter voorkoming van het over de stapels loopen getracht worden een betere indeeling op de markt te krijgen door in de lengte van de markt, in het midden, een recht pad vrij te maken, waardoor het ver keer op de markt veel verbeterd zal worden. Van de zijde van het marktwezen werd er op gewezen dat bij het afladen van kazen van de voertuigen op de markt vaak te ruw met de kaas wordt omgegaan, waar door het zeer goed mogelijk is dat scheuren in de kaas ontstaan. Het bestuur heeft aan de fabrieken ver zocht om er voor te zorgen, dat het lossen van de kaas met de noodige voorzichtigheid gebeurt. Algemeene propaganda voor den afzet van kaas. In verband met den toestand in den land bouw stelde de secretaris in het bestuur de vraag aan de orde, of het geen aanbeveling verdient dat maatregelen worden voorbereid voor eene krachtige propaganda voor net ver krijgen van nieuwe afzetgebieden voor de kaas, het Hoofdproduct van de Noord-Hol landsche Zuivelbereiders en daarvoor de me dewerking van de kaascontrölestations, van de regeering en de organisatiën te verkrij gen. Op grond van het veel beperkter worden van de afzetgebieden en de belemmerin gen door de invoerrechten acht hij algemeene samenwerking noodzakelijk. Voor de uitvoe ring van de propaganda zou hij eene com missie willen instellen en verder overleg plegen met den F. N. Z. en eventueel andere organisatiën en de regeering in het bijzonder met de kaascontrölestatons, omdat daarbij alle producten zijn aangesloten, men de pro ductie weet, met het oog op eventueele bij dragen. Dit idee vond algemeene instemming bij het bestuur dat gemeenschappelijke propa ganda zeer noodig acht en het plan in groo te lijnen goedkeurde. Besloten werd om aan den F. N. Z. te schrijven en medewerking te vragen, ook van de regeering en overleg te plegen met de besturen van de Kaas- en Botercontrólestations in Noord-Holland. De Besturen van de Kaas- en Botercontró lestations verklaarden zich tot overleg bé- reid. Hierna is over dit vraagstuk eene ver gadering gehouden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw met den F. N. Z., V. V. Z. M. de Producenten Handelsvereeniging en de Centrale Commis sie van de Botercontrólestations en in ver band daarmede is besloten het verdere over leg met de besturen van de Kaas- en Boter contrólestations even op te schorten. Maatregelen bevordering winter- melkproductie. Voor den F. N. Z. zijn zooveel mogelijk gegevens verzameld over de wintermelkpro- ductie aan onze fabrieken en de middeien die worden toegepast om de wintermelkproduc tie te vergrooten. Deze gegevens zijn ter be schikking gesteld van den heer J. Ch. Bles te Voorhout, secretaris van de door den F. N. Z. hiervoor ingestelde commissie. Het bestuur besprak deze kwestie en gaf daarover het volgende advies: Het bestuur kan in deze geen eensluidend advies geven, wel wordt er voorgevoeld om de wintermeik- productie te verhoogen door de regeling voor de uitbetaling in den winter wat gunstiger te maken dan in den zomer, wat aan verschil lende fabrieken ook gebeurt, maar het wordt in twijfel getrokken of het gelet op alle factoren voordeelig is om het bedrijf al te veel in die richting om te zetten. Het hangt veel af van de individueele in zichten van de veehouders, de ligging en de aard der bedrijven. De lust om het bedrijf om te zetten moet in sterke mate aanwezig zijn en men moet de mogelijke nadeelen aan de omzetting verbonden ook aanvaarden. De praktijk gesteund op de ervaring gaat hier minder vlot toe over en niet zonder goede reden dan men theoretisch denkt te kunnen aanbevelen. Onderzoek resultaten van bedrij ven mei en zonder technische voorlichting. Aangezien de Commissie voor Landbouw coöperatie aan het Bestuur verzocht om dit onderzoek te mogen instellen, besloot het Be stuur het onderzoek aan haar op te dragen, waarvoor het te zijnertijd het rapport met be langstelling tegemoet ziet. Tot lid van de bouwcommissie werd de heer D. Jongejans herkozen. In plaats van den heer C. Hoorn, werd de en rheumatlQ. Weiger namaak en lef er op dat tablet hef woord "Bayer* staaf. ellt* heer Kout uit Middelie tot lidvan~d^~ koopcommissie gekozen. ^n- De heer Buren rapporteerde over de k uringen, de technische voorlichting boratorium werkzaamheden en de crisis botermakers en smaakte daarvoor de Joi7°r ning het applaus der vergadering te 1* ontvangen. e mo8a De voorzitter wekte op om bij moeilik., den den heer van Buren te raadplegen Uitbreiding laboratorium Aan de orde was hierop het bestuurt! stel het bondslaboratorium, in verband technische voorlichting van de fabrieken te breiden en daarvoor 1100 beschikker te stellen uit de reserve van den aankoop nT, voorstel werd z. h. st. aangenomen Hierna volgde een lezing van den heer Geluk, secretaris van de F. N. Zdie wij al geheel, afzonderlijk publiceeren. Verslag commissie voor Land. bouw coöperatie. Het werkprogramma voor de Commissie voor Landbouwcoöperatie werd door de coiih missie bij het bestuur in behandeling se. bracht met het gevolg dat het als volgt i. vastgesteld: 1. De organisatie van de Coöperatieve Zul- velbereiding. 2. De beteekenis van de Coöperatieve 7»l velbereiding. 3. Het belang van kapitaalvorming door de Coöperatieve Zuivelfabriek. 4. Het financieel beheer van de Coöpera tieve zuivelfabriek. 5. De controle van administratie en bedrijf in de coöperatieve zuivelfabriek. 6. De afzet der Zuive'producten. 7. De verdeeling der melkmeiden. 8. Leden, bestuur, beheerder en personeel in de coöperatieve Zuivelfabriek 9. De zorg voor de toekomst voor leden en personeel. 10. De Coöperatieve Zuivelfabriek en de veestapel. 11. Controle vereenigingen. 12. De Landbouwboekhouding. 13. Inrichting der statuten de reglementen onzer Zuivelfabrieken. 14. Coöperatieve Exportslachterij en afzet van het vee. 15. Regeling electrische demonstratiebedrij- ven. 16. Grensregeling voor de bondsfabrieken. 17. Bemoeiingen inzake de v^ehoudersbe- langen in de Zuiderzeepolders, in het bijzonder ten behoeve van het verwerker van de melk. 18. Onderzoek resultaten van fabrieken met en zonder technische leiding. Verwerking van de melk uit den W ieringermeer polder. De Commissie heeft zich ook beziggehou den met de toekomstige verwerking van melk uit den Wieringermeerpolder. Zij heeft daar voor een onderhoud gehad met de directie van dien polder, waardoor voor de toekomst een zeer goede samenwerking mag worden verwacht, omdat van die zijde gaarne wordt gezien, dat wordt medegewerkt aan een goede regeling. Het is de bedoeling om overleg te plegen met de Zuivelfabrieken, wier gebied om den Wieringermeer ligt, voor het eventueel ver werken van de melk uit net randgebied van den polder, opoat er getracht wordt de melk zooveel mogelijk in de nabijheid te verwerken en het melkvervoer zoo doelmatig mogelijk te regelen waardoor voorkomen wordt dat de fabrieken niet allen dooreen de melk over het geheele gebiea ophalen, wat veel te kostbaar is en bovendien voor bet product niet goed. Tevens zal worden overwogen of in de Wieringermeer en waar eventueel plannen voor de stichting van een zuivelfa briek moeten worden voorbereid. Gezien de goede samenwerking mag wor den verwacht dat in deze zeer goed werk zal worden gedaan. Hierna werd de agenda voor de algemeene vergadering van den F. N. Z. behandeld en een lid en plaatsvervangend lid voor het lij- wonen van deze vergadering gekozen Tot le den van de commissie belast met het nazi® van de rekening 1930 en de begrooting 1931 werden aangewezen de fabrieken „Excelsior te Heer-Hugowaard, „De Goede Verwach ting" te Schoorl en „Eendracht" te Warmen- huizen. De begrooting voor 1931 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld <T 19011. Na rondvraag volgde sluiting. in aantocht, daarom is onder de geschenke® een doos of tube Purol voor ruwe en schr huid, dubbel welkom. 1 DE AYOAfLREA YAA EEY YERK EERSAGUMT J E. u°kk»N!1de1li,nOIlade schenen de veldmuizen alles erop te ïfïdf a a 0m geUj£ te spelen' terwi)1 de kikvorschen, aangevuurd door van Dril, van plan waren te zorgen, dat hun de overwinning niet ontging. Bijna hadden de veldmui zen een goal gemaakt, dank zij het keiharde schier onhoudbare schot van van Staarten. 308. Maar van Kwaakhem was op zijn post. Hij stor zich, als het ware op den bal en onder het groote 8*;'ulgr' ook van de eeretribune, was het gevaar voor het kt schendoel geweken. Ondanks zijn corpulentie bleek v Kwaakhem zoo vlug als een aal te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6