Tooneel. Buitenland DE ATTI IIEU X M EEU TERK1ER§AGEMT«S E. torische feestweek en de kans op gebeurte nissen, die voor ons Staatshoofd beleedigenu hadden kunnen worden. Ik bedoel om dui delijk te zijn wanneir toasten van mij on derstreept zouden zijn geworden op de ont stellend prikkelende manier, waarop men in deze binnenskamers tegen de soc -democraten stelling nam, dan zouden zij (de soc.-dem.) in onze feestelijke bijeenkomst stellig gedwon gen zijn geworden op grond van de in verhitte omstandigheden in de vergadering van B en W. losgelaten uitingen tot tegen- demonstratie. om hunne houding te redden. U moet namelijk wel weten, dat toen in die opgewonden stemming de soc.-dem. wethou der dreigde met den tegendemonstratie. indien zij (de soc.-dem.) gekrenkt zouden worden, de wethouder, de heer Verheij, zich de provo- ceerende uitlating meende te mogen veroor- loochen: „Dat durven jullie toch niet!" Waar de omstandigheden zóó stonden, door schuld niet van den burgemeester, maar van enkele vertegenwoordigers der burgerij in het college van B. en W., heb ik als hoofd der gemeente gemeend goed te doen met zoodanig beleid, dat de koningin geheel buiten het spel van de in dezen fel opge zweepte partijhartstochten bleef. Ik acht ook thans nog deze houding de beste onder de gegeven omstandigheden en geheel in over eenstemming met de verknochtheid en den eerbied aan de koningin verschuldigd". ZEEVAART EN MIST. D „Batavier"-booten aangekomen. De „Batavier IV", die Donderdag wegens den mist op den Theems is blijven liggen, is Zaterdagmorgen met de passagiers van de „Batavier II" te Rotterdam aangekomen. De „Batavier IF' is denzelfden dag in den mid dag te Gravesend binnengeloopen. De „Ba tavier III", die eigenlijk Vrijdag had zullen vertrekken, ging eerst Zaterdagavond uit Rotterdam weg. COCAÏNESMOKKEL AFFAIRE IN ZUID-LIMBURG, i Vijf personen gearresteerd. De politie in Zuid-Limburg droeg er sedert geruimen tijd kennis van, dat er in Limburg een bende cocaïne-smokkelaars opereerde, be staande uit een half dozijn personen, zoowel Nederlanders als Duitschers. De hoofdzetel was het naburige Aken. De politie ging hun gangen na en kwam er achter, dat zij een hoeveelheid cocaïne trachtten te verkoopen aan een echtpaar uit Spekholzerheide-Kerk rade. De levering geschiedde Zaterdag te Maastricht, doch het bleek, dat de geleverde narcotica met aandappelmeel vermengd wa ren. Korten tijd nadat de vervalsching ont dekt was, werden vijf daders gearresteerd. Zij zijn gevankelijk van kerkrade naar Maas tricht overgebracht, en daar in verzekerde be waring gesteld. Te Maubach nabij Kerkrade is in het huis van den hoofddader een hoeveelheid van 1500 gram cocaïne in beslag genomen. Zij waren 18 November op weg naar Japan, zouden vandaar reizen via de Philippijnen naar Ned. Indië en ineens door naar Neder land, waar de lezingen dan weer beginnen. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Twee menschen verdronken. Zaterdagmiddag kwamen de gebroeders W. en P. Rijke, oud resp. 20 en 22 jaar, en A. van Dinteren, oud 70 jaar, allen wonende te Hank (N.-B.), werkzaam in den Biesbosch, door den polder Gesterd van hun werk. Plot seling sloeg het roeibootje, waarin zij zich naar huis begaven, door onbekende oorzaak om. De gebroeders Rijke verdronken. Van Dinteren werd gered door passeerende ar beiders. De slachtoffers waren ongehuwd. DE ROTTERDAMSCHE STATIONS. Een nieuw D. P.-station. Er is sprake van een station op den linker Maasover te Rotterdam, zóódanig dat niet alleen verbinding zal worden verkregen me! Dordrecht, maar tevens met Gouda door mid del van een lijn welke aftakt bij Cappelle. In deze lijn is over de Maas een nieuwe brug ge projecteerd. Wanneer het station Rotterdam-Zuid ge reed, is zal het Maasstation als personen- station vervallen en dienst blijven doen voor het goederenvervoer. Het Beursstation zal eveneens vervallen en het tegenwoordige station D.P. zal moeten plaats maken voor een nieuw stationsgebouw. Over de plaats van dit nieuwe station is men het langen tijd niet eens geweest. Het terrein, gelegen in het verlengde van den Heemraad singel aan den Beukelsdijk, heeft langen tijd gegolden als de plaats waar het nieuwe Rot- terdamsche station zou verrijzen. Zijn we goed ingelicht, dan is thans van dit plan af- 'gestapt cn zal het nieuwe D.P.-station ge bouwd worden niet ver van de plaats waar het tegenwoordige station staat, aldus het Hbld. Het stationsgebouwd zou komen te staan achter de Diergade. Dit gebouw zal niet alleen voor den stationsdienst worden be stemd, maar men wil er tevens een groot hotel in opnemen. Van plannen om het station Hofplein (zoo als bij geruchte wel wordt beweerd) op te heffen en dezen dienst bij het station D. P. te voegen, zoodat de treinen gedeeltelijk over de ceintuurbaan zouden worden geleid, is nog geen bevestiging verkregen. „NATIONALISTISCHE MILITIE". Het nader antwoord van den minister van defensie op de vragen van het Eerste Kamer lid den heer Mendels betreffende de oprich ting van een „nationalistische militie" door het verbond van nationalisten luidt: „Om op den naam „militair of semi-mili- tair instituuF' aanspraak te kunnen maken, moet een instelling öf in het bezit zijn van wapens öf, indien zij geen wapens heeft, op eenigerlei wijze tot de weermacht behooren. Voor zooveel den minister bekend is, beschikt de zoogenaamde „nationalistische militie" niet over wapens en de minister is geenszins voornemens, haar deze te verstrekken. De naam „militie" werd door de instelling geheel ten onrechte aangenomen. Zij staat tot de weermacht in geenerlei betrekking. Zij is niet met instemming van de regeering tot stand gekomen. Van de zijde van den minister is feen enkele daad te verwachten, welke zou uunen bevorderen, dat de naam „militie" met eenig recht kan gevoerd worden. DE KARAKORUM-REIZIGERS TERUG. Uit een schrijven van den Karakorum- «nderzoeker, den heer Ph. C. de Visser, ver zonden van het stoomschip „Chojo Maru" van 18 November j.1. blijkt, dat het echtpaar Visser 21 Januari a.s. per „Christiaan Huy- gens" te Amsterdam zal aankomen om dien zelfden dag naar Den Haag te gaan. EEN NOODLIJDENDE GEMEENTE. Maassluis krijgt steun van rijk en provincie. In een spoedeischende zitting van den ge meenteraad van Maassluis heeft de burge meester meegedeeld, dat van de ministers van binnenl. zaken en landbouw en financiën be richt was ingekomen, dat 't rijk en de provin cie na de langdurige onderhandelingen met B. en W. tot de overtuiging zijn gekomen, dal de gem. Maassluis noodlijdend is. Zij ver klaren zich bereid aan de gemeente 50.000 a fonds perdu te verschaffen, rijk en provin cie ieder voor de helft. SCHAATSENRIJDEN. Te Hesselingen (onder de gemeente Stap horst) heeft men gister reeds druk schaat sen gereden op de overstroomde landerijen. DE COMMISSARIS VAN POLITIE. TE ZAANDAM GEHULDIGD. In tegenwoordigheid van de brigade der rijksvelawacht, commandant en leden van het korps politietroepen en der marechaus see aan de Zaanstreek reikte Zaterdagmid dag de Zaandamsche burgemeester, de heer K. ter Laan, op het stadhuis aldaar het 20- jarig dienstkruis namens den A. N. P. B. uit aan den commissaris van politie, den heer S. van der Laan aldaar. Behalve de burge meester voerden namens de bovengenoemde corporaties bij de politie de verschillende commandanten het woord. Bloemen en ca- deaux werden overhandigd. De voorzitter van de afd. Zaanstreek van den A. N. P. B. dankte den burgemeester voor de bereidwilligheid waarmede deze wijze van huldiging mogelijk was gemaakt. INBRAAK. Een valsche sleutel. Zaterdagavond tusschen 6 en 10 uur heeft een onbekende zich met behulp van een val- schen sleutel toegang verschaft tot de wo ning van H. M. aan den Dordtsche Straat weg 430 te Rotterdam. Bij zijn thuiskomst vermiste de heer M een kistje inhoudende 700 aan bankpapier, een horloge met ketting en eenige polissen. SCHIP GESTRAND BIJ ANDIJK. Behouden te Enkhuizen binnengebracht. Tengevolge van den zwaren mist is Zater dagmiddag het schip „Nederland", schipper H. Poel uit Wïldervank (Gron.), nabij Andijk op een blinden dam geloopen Het schip was geladen met onbereide suiker. Het bleek, dat een lek was ontstaan, zoodat ook de lading gevaar liep. Uit Enkhuizen vertrok het mo torschip „Wally" ter assistentie met aan boord de schippers Goos, van Hurk, Blok en Edelenbosch. Na een moeitevollen tocht werd het schip bereikt en een deel der lading over genomen, waarna het lukte het schip vlot te sleepen en behouden in de haven van Enk- huizen te brengen. AAN DEN GROND GEVAREN. Gisteravond is het Belgische stoomschip „Pionier" van den Belgischen Lloyd, even ten Zuiden van Bath (Zuid-Beveland) aan den grond geloopen. Het schip was op weg naar Antwerpen. Enkele Belgische en een Duitsche sleepboot zijn ter assistentie vertrokken. BRAND. Te Ommelariderwijk bij Veendam is gister morgen een arbeidershuis, bewoond door drie gezinnen, afgebrand. De verzekering dekt de schade, welke ongeveer 6000 bedraagt. DIPHTHERIE. Het aantal gevallen van diphterie is te Gudej>ekela gedurende de laatste weken we derom inet 9 vermeerderd In totaal zijn thans 22 patiënten door de ziekte aangetast. ZANGCONCOURS. Men verzoekt ons te melden, dat in den gemeenteraad van Zandvoort besloten is, 'n garantiefonds beschikbaar te stellen voor de uitgeloofde prijzen van het zangconcours, hetwelk in het Kurhaus gehouden wordt en waarvoor veel belangstelling is. Bovendien is besloten een zilveren wissel- beker beschikbaar te stellen. KORTE BERICHTEN. Tijdens een jachtpartij onder Driene is Zaterdag plotseling op 65-jarigen leeftijd overleden de heer Stroink, burgemeester der gemeente Lonntker. De bejaarde timmerman J. Epema te Rinsumageest (Fr.) is met ladder en al van het dak van een huis gevallen, waarop hij bezig was te werken. In zorgwekkenden toe stand naar een ziekeninrichting te Leeuwar den vervoerd. In den nacht van Woensdag op Don derdag is bij de firma Jamin te Roermond een geldkistje, inhoudende ruim 1000, ge stolen. Omtrent de vermissing tast men nog in het duister. Te Haarlem is ingebroken in een onbe woond perceel aan het Spaarne. Verschillen de goederen werden ontvreemd, doch de brandkast, waarin zich het gld bevond, heeft men onaangeroerd gelaten. Een sierraam voor het Amsterdamsche stadhuis, dat Rotterdam aan de hoofdstad heeft aangeboden, is Zaterdag officieel over gedragen. Het is ontworpen door prof. R. N Roland Holst te Amsterdam en stelt voor de zorg voor het geestelijk en lichamelijk welzijn in de middeleeuwsche stad: kloosterlingen, die onder geven en zieken dienen. Een manufacturierster uit de St. Antho- niebreestraat te Amsterdam heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat een reiziger die bij haar in dienst was 665 en een auto heeft verduisterd. De man is er met het geld en met de auto vandoor gegaan. Gistermiddag heeft de koningin ten pa- leize in het Noordeinde te 's-Gravenhage ont vangen den heer P. Llombi Campbell ter overhandiging van zijn geloofsbrief als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Argentië hier te lande, alsmede van den terugroepingsbrief van zijn ambtsvoorgan ger. De Amsterdamsche politie heeft inge rekend, en ter beschikking van de justitie ge steld, een 32-jarig man, die er zijn werk van maakte van bestelwagens, welke even onbe heerd stonden, kleine pakjes weg te nemen. ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJF. Het verhaal op de arbeiders. De heeren Hinnen, Frederiks, Schotveld en Hofstede, allen soc.-dem. raadsleden te Al melo, hebben bij den raad een voorstel inge diend cm aan de regeering te verzoeken het daarheen te leiden, dat de gemeentewet in dier voege wordt gewijzigd, dat 't den werk gevers verboden is de zakelijke belasting op net bedrijf op hun arbeiders te verhalen. HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN. Een nieuwe president en vice-presi- dent. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder grootkruis in de orde van Oranje-Nassau jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, president van den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Hem is met ingang van l Januari a.s. eervol ontslag verleend als zoo danig, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in verschillen de rechterlijke betrekkingen aan de koningin en den lande bewezen. Benoemd zijn met ingang van 1 Januari a.s. bij den Hovgen Raad tot president mr. A. Fentener van Vlissingen, thans vice-presi- dent, en tot vice-president mr. H. M. A. Savelberg, thans raadsheer in gemeld col lege. JUSHNY'S BLAUWE VOGEL TE ALKMAAR. Een avond, die staat in het teeken van de kaas. Uren van jolijt en schoonheid. Even voor achten. De eerste tooneelmees- ter stoort ons gesprek met een „Verzeihung Herr Direktor, noch drei minuten. Herr Di- rektor Jushny neemt voorloopig afscheid met de allerbeminnelijkste zijner glimlachen (hij heeft ze in soorten) en hoe hij het 'm lapt, begrijp je niet, trouwens de meest ge compliceerde changementen geschieden hier met de grootste kalmte en tegelijk in razend tempo even over achten is de nette, maar iverigens gewone meneer in het colbertje om- getooverd in de conférencier in avondtoilet Jushny midden op het tooneel. Hand in de hoogte. Stilte. „Bitte!" Een gongslag, de lichten in de zaal worden gedoofd, de con férencier treedt voor het gesloten gordijn, een klaterend begroetingsapplaus en hij be gint zijn toespraak. „We komen zoo in ver schillende plaatsenaber Alkmaar ist auch gut". Zegt niets, hé, als je dat zoo ge drukt ziet staan; maar hoor het Jushny zeggen en je begrijpt, dat-ie hiermee de zaal haar eerste lachsalvo ontlokt. Kondigt, op zijn manier natuurlijk weer, zinspelend op het zoo verschillend seizoen, het eerste num mer aan: „lm Monat Mai". Onmiddellijk daarna Jushny weer voor het scherm, in die jnaar minuten is het leger tje tooneelknechts kalm maar intens in ac tie. Nieuwe décors worden neergelaten, ge bruikte opgeheschen, attributen aangedra gen. Intusschen snellen de artisten van zoo even naar hun kleedkamers om zich voor een volgend nummer te metamorfoseeren; ande ren, die nu aan de beurt zijn, stellen zich tus schen de coulissen op; naast mij staat een meneer met een spiegeltje, waarvan ik dra de bedoeling zal begrijpen, wanneer hij het de danseuse, die gedurende het eerste dans- nummer even „af" is om een verandering in costuum en hoofdtooi aan te brengen, voer- houdt, opdat zij zich onverwijld kan overtuigen, dat heur haarlokjes ook nu weer op z'n voordeeligst uitkomen. En zoo gaat alles ononderbroken tot de pauze en dan weer opnieuw verder tot het eind. Niemand, die een oogenblik nerveus of gejaagd is, en toch is iedereen voortdurend in actie En zijn ze even vrij, dan staan ze geïnteresseerd te kijken naar de collega's, die „op" zijn, genietend van de prestatie, die ze voor de Xe maal zien en hooren, glimmend van plezier als het nummer „d'r in gaat". Jushny is zoo goed als voortdurend bezig, als hij zelf niet aan het woord is, laat hij voor het begin van ieder nummer zijn lei- dersblik over het geheel gaan, hier een at tribuut verschikkend, daar een stand van een der executanten wijzigend enz. Een wonder van efficiency en discipline dit geheel, maar dat is ook noodig opdat al les „klappt", er geen speld tusschen is te krij gen. Wat zal ik het eerst noemen en prijzen? Het prachtig-stemmingsvolle „Burlaki" (Wolgaschlepper), waarin de melancholieke deun de weemoed, ellende en gelatenheid vertolkt van een heel volk, even dreigend, opstandig te worden, om dan weer terug te vallen in de dofit berusting van voorheen; de verrukkelijke „Kaffééklatsch", ^waarbij, of schoon we geen woord verstaan, zoo duide lijk het geroddel op de Russische damesbij eenkomsten (en misschien ook wel elders) wordt weergegeven; de prachtige czardas- solo van „FrSulein Schuster", die zoo mooi speelt, dat gedurende haar optreden Herr Direktor tusschen de coulissen staat en weentwanneer hij bedenkt „welche ho- he Gage er sie zu zahlen hat"; de heerlijke humoreske van het Zwitsersche speelgoed, dat op het laatst weer moet worden opge wonden en dat het felkleurig-primitieve van dit „Spielzeug" zoo voortreffelijk sugge reert, of het meesterstukje van die drie straatmuzikanten met dat zwak-ziekelijk meisjesfiguurtje en het schrijnend contrast tusschen haar intense zieligheid en haar po- ginkjes om grappig te zijn? Zeker het wa ren vooral de nummers van de eerste jaren, die het weer het meest en het best dedende kaasmarkt (hoewel ook knap van kleur en beweging) was zeker niet het beste, of schoon dit nummer, dat ruimte noodig heeft om tot zijn volle recht te komen, zeker gele den heeft door de zeer beperkte tooneelopper- vlakte waarmee men zich hier moest behel pen. En Jushny zelf? Och ja. hij herhaalt zich vaak (maar het is ook maar geen toer, steeds weer opnieuw iets werkelijk grappigs te be denken); de grapjes op zichzelf, wanneer men ze analyseert, zijn niet altijd zóó, maar wie durft te ontkennen, dat hij desondanks ontzettend veel plezier in hem heeft gehad? Wat hij vertelt, is bij Jushny per saldo bij zaak, waar het op aankomt is, dat hij 'het vertelt, wantenfin Jushny is nu een maal Jushny. Ik geef het U te deen om een nogal stijf..,, pardon, deftig publiek heele- maal naar je poppen te laten dansen en op de maat te laten applaudisseeren. De avond stond in het teeken van de kaas De Vereeniging van Kaashandelaren had 't aardige plan opgevat het gezelschap in ver band met het kaasmarktnummer, dat weldra overal waar de troep heenreist, vertoond zal worden, te huldigen. Burgemeester Wende- laar heeft hieraan op hoogst origineele wijze uitvoering gegeven, met een zin voor too- neeleffect, geheel in de lijn en de sfeer van het vertoonde, die Herr Direktor zelf hem had kunnen benijden. Na Jushny en zijn gezelschap in een ge moedelijke speech dank te hebben gebracht, dat zij een hunner nummers aan onze stad hebben willen wijden, werden vanuit de zaal door echte kaasdragers in vol ornaat een groote hoeveelheid van ons gerenommeerd zuivelproduct op het tooneel geworpen en daar door even echte ambtsbroeders op de befaamde handige wijze opgevangen en aan 's heeren Jushny's voeten gedeponeerd, die met die geweldige hoeveelheid „ongewone requisieten", figuurlijk (voorloopig althans) in zijn maag zat. Dat dit extra-nummer ge weldig insloeg, ook bij de artisten (die«deze even onverwachte als fijn bedachte attentie op buitengewoon hoogen prijs stelden) be hoeft wel geen nader betoog. Jushny heeft zijn belofte, door zijn secre taris, Dr. Libidius, gedaan, zeker gehouden Hij heeft niet „geschmierd" en ons zijn beste beentje voorgezet. Er is met groot entrain gezongen, gespeeld en gedanst en Jushny zelf was „in better form" dan ooit. Een opgetogen en dankbaar publiek heeft elk nummer daverend toegejuicht, vele num mers moesten^ gebisseerd worden. De stem ming zat er na eenigen tijd zoo volkomen in, dat zelfs een zeer zakelijke mededeeling over een regeling voor het autoverkeer bij het uit gaan, een krachtig applaus ontketende; een succes waarop de eenigszins onthutste me- dedeeler zeker niet had gerekend. Begint Alkmaar langzamerhand de klein- steedscke stijfheid te ontgroeien? Gaat men er toe besluiten toch maar uit te gaan als er iets goeds is, ook al is het niet direct „de ge schikte avond?" En gaat men inzien, hoe een aardig feestelijk cachet een gebeurtenis als gisteren direct krijgt, wanneer men in zijn uiterlijke verzorging een beetie verder gaat dan te overwegen, of „dat boordje voor vanavond nog wel meekan?" Het was ten minste maar wat een prettig gehoor toen een heel bekend medewerker van een onzer groote bladen, die met het gezelschap was meegekomen, tegen me zei, terwijl hij zijn oog verrast over die feestelijk uitgedosten schare liet gaan: „Nou, jullie publiek komt hier aardig voor den dag". Jushny, we wenschen je met de andere blauwe vogelijns van harte een goede reis en „tot weerziens!". Het was hier Zaterdagavond, wat je noemt Karasjóh. J. B. v. AMFRONGEN. OUD-RFCHTER BEN LINDSEY IN EEN KERK AANGEVALLEN. Door de politie gearresteerd wegens ordeverstoring. De vroegere rechter Ben Lindsey, de be kende voorstander van het huwelijk in kame raadschap is Zondag in den cathedraal van St. John te New-York na afloop van den Zondagsdienst, toen hij trachtte te ant woorden op een scherper aanval van den kansel door bisschop William T. Manning door de bezoekers van de kerk aangevallen ei tenslotte gearresteerd. Mannen en vróuwen namen deel aan het gevecht met den vroege ren rechter en de orde kon niet worden her steld voordat zes politieagenten in de kerk, waar 3500 personen aanwezig waren waren gekomen. Zij moesten tenslotte Lindsey in ar rest nemen. Aan het siot van de preek waarin de bis schop Lindsey scherp h-id aangevallen stond Lir.dsey op en riep: „Bisschop Manning, U hebt omtrent mij gelogen Ik vraag vijf mi nuten om te antwoorden op Uw aanval". Hierop volgde een aanval van de kerk gangers op den vroegeren rechter, gevolgd door zijn arrestatie. Hij werd in staat van beschuldiging gesteld, wegens het verstoren van een openbare godsdienstoefening en hij zal Maandag worden gehoord. Lindsey verklaarde dat hij wettige rehabili tatie zal zoeken. EEN MINDERHEIDSREGFERING IN DANZtG? Het wordt waarscimnlijk geacht, dat tê Danzig een burgerlijke minderheidsregeering zal kernen, aangezien de N. Swelke om bui- tenlandsch politieke redenen geweigerd heb ben deel uit te maken van de regeering, be sloten hebben om een anti-marxistische regee- ring te steunen. VRACHTWAGEN MET AANHANG IN DEN ILM GESTORT. Bij de Poch-brug te Apolda is Zondag eelt vrachtauto met aanhangwagen geladen met papier in het zes meter diep liggende bed van den Ilm gestort. De chauffeur werd met zware verwondingen in het ziekenhuis opge nomen. Twee andere inzittenden waren tijdig van den wagen gesprongen. DE DAGE! IJKSCHE BOTSING IN DUITSCHLAND. Tijdens een demonstratie van nat.-soc. stormtroepen is het gistei te Bonn tot botsingen gekomen der demonstianten met communisten in der loop waarvan een persoon door een schot in het hoofd levens gevaarlijk gewond werd, terwijl zes anderen ernstige verwondingen opliepen. Ook de lichter gewonden waren niet gering in aantal. ANTI-DUITSCHE AGITATIE IN POLEN. Ter gelegenheid van een zoogenaamde Pommereller Maand", die van 6 December tot 6 Januari in Poien wordt gehouden werd Vrijdag door de straten van Krakau een op tocht gehouden, die geopend werd door eenige vrachtauto's met mannelijke en vrou welijke Poolsche studenten, die transparanten meevoerden met opschriften die een fel anti- Duitscii karakter droegen, zooals „Wereld brandstichters, wij vervloeken U", „Zonder zee geen Polen „Pommerellen blijft eeuwig ons". „Ontwapent de Pruissische moorde naars" enz. Bovendien werd een spotprent, voorstellende Germania, meegedragen Bo vendien werd een collecte gehouden voor een nieuwe oneerzee-boot ondei het motto: „Antwoord aan Treviranus". Gister vonden soortgelijke demonstraties plaats in ver scheidenc andere Pooische steden. AARDVERSCHUIVINGEN IN DE BUURT VAN ATHENE. 20 personen gewond» Naar uit Thessalie wordt gemeld, worden de berichten over tamelijk groote aardver- schuivingen in de buurt van de stad Trikkah bevestigd. Daarbij zijn 7 huizen ingestort en gehee vernield, terwijl vele andere huizen ernstig werden beschadigd Er heeft zich een paniek van de bevolking meester gemaakt. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 20. Meerdere aardverzakkingen worden gevreesd. De bewoners der bezochte streek overnach ten in de open lucht. Zij weigeren naar de bedreigde huizen terug te keeren. ERNSTIGE BOTSINGEN TE SALONIKI. Vele gewonden Na afloop van een massaoetoogïng in ver» band met de a.s. burgemeestersverkiezingen, is het Zaterdag te Saloniki tot bloedige bot singen gekomen tusschen de aanhangers der verschillende politieke partijen, waarbij van vuurwapenen is gebruik gemaakt. Talrijke personen werden door schoten gewond. In de omliggende straten ontstond door d< schietpartij een groote paniek. Langzamer hand kon de rust worden hersteld. 313. De professor assisteerde Maakjenietdikman, die hem verzekerde, dat Trapman, wiens fiets door den clown van den koning werd vastgehouden, geen schijn van kans had. Men wachtte od het sein vap den vorst om te starten. rf f u kon'nkkike tribune was de start. De koning n i"iteekc» en: ccn- twee drieEn men ging af. uadeüjk werd een stevig tempo genomen. Het was een wedstrijd zonder gangmakiné ovar 5KM

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6