lliwmtlt Ctorait. II i nsilag^Deve m be r. Radio-hoekje mw!i'rirD00r de invoerin8 van het alge- Ingezonden stukken Ifg. 290 1930 mlird twee en dertieste 'aargang. Woensdag 10 December. Hilversum298 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) Oramofoonplaten. 10.Morgenwij- jjne. (V.P R O.) 10.15 Orgelspel door Joh. jong. 10.30 P. J- Kers: „Ónze Keuken". jlMej. F Meijboom: „De verpleging van Zuigelingen". 11.30 Gramofoonplaten. j2.— Concert door het V.A.R A.-orkest en gramofoonplaten. 2.— Vrouwenuurtje. 3.— Cursus „Maak het zelf". 4.— Citherconcert Mej- D- C- Bouwman. 4.50 Kindervertellin gen door Oom Frans. 6.45 Concert door het V A R.A.-Orkest. 6.30 Mandoline-cursus. 7— Concert. 7.20 W. H. Vliegen: „Oor sprong, geschiedenis en hedendaagsche stand der socialistische beweging". 7.45 Concer door het V.A.R.A. Orkest. 8.Sati rische Hoorfihn „Werkloozen" van Leo van Dük. Door het Groot Volkstooneel. 9 30 Uur tje''voor de Rijnvaart. 10.30 Nacky Mulder, jjansnnnier en Lou Dekker, pianist. 11.— Vaz Dias en daarna tot 12.gramofoonpl. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) g.15—930 Concert. 1030—11.— Zieken- dienst. 11.12.Harmoniumbespeling M. F. Jurjaanz. Mej. D Mijnhout, sopraan 12.-12.15 Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoonplaten. 12.30—2.— Concert. Jan Richters, viool. Pieter de Vries, fluit. Mej. Ellen Sandow, piano en harmonium. 2. 2.45 Concert door mevr. C. v. Ravenzwaay Höllenkamp, alt. Willem Schansman, tenor. Joh. Lammen, bas. H. Brugman, piano. 2 453.15 Lezen van Chr. Lectuur 3.15—4 Vervolg concert. 4.4.15 Gramo foonplaten. 4.155.Concert. Numans Jeugdkoor. 5.6.— Kinderuurtje. 6.-6.45 Landbouwuurtje. 6.457.15 H. J. van Wij- en: „Over schooluitzendingen". 7.15—7 45 Dr. K. J- Brouwer: „Uit een gistende We reld". 7.458.Politieberichten. 8.—10. Uitzending uit Ijlst. 10.—10.10 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 M orgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Orkestconcert 2.20 Vocaal concert. Sybil I. Cralwey, sopraan, en A. E. Rogers, bariton. 2.45 Uitz. voor scholen. 3.50 Sdmphonie- concert. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwberichten. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Koersen. 7.Con cert. Brahms; Pianokwartet Nr. 2. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.20 Concert. Orkest. Frederic Lamond, piano. 9.15 Berichten 9.30 Vervolg concert. 10.20 Lezing. 10 35 Koersen. 10.40 Concert. Sextet. 11.20— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpl 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert Orkest en piano. 9.50 „La Tosca" van Puccini. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 10.10 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Concert. Or kest en sopraan 4.355 35 Concert. Viool, piano en alt. 7.058.— Orkestconcert. 8.25 vroolijk programma. Daarna tot 11.20 Or kestconcert. Kaundborg, 1153 M. 2.504.50 Orkest concert en voordrahct. 7.20—7 40 Orkestcon cert. 7.40—9.20 Tooneeuitzending. 9.40 10.20 Orkestconcert. 10.2011.50 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8.35 Concert. Orkest en zang. Cau serie. Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen en lessen 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12.15 I.20 Berichten. 1 20— f .05 Gramofoonpla ten. 2.053.50 Lezingen en berichten. 3.50 —4.50 Concert. 4.50—7.50 Lezingen en lessen. 7 50 Concert. 8.20 Berichten. 8.30 Vroolijk uurtje. 9.25 Berichten Daarna tot II.50 Dansmuziek. ZENDERBOUW. Minister Reijmer zal spoedig een be slissing nemen. In de memorie van antwoord aan de fvveede Kamer over de P.T.T.-begi ooting voor 1931, merkt de minister van Water staat o.a. het volgende op met betrek king tot de radio-uitzending: Dat de zendtijdverdeeling, zooals deze sedert 1 Juli 1930 van kracht is, aanlei ding tot klachten gegeven heeft, is hem bekend. De inhoud dier klachten heeft hem evenwel niet kunnen overtuigen,. dat de door hem genomen beslissing on- t KI II I.K10N. Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. 1 HOOFDSTUK I. De overeenkomst. Ellen Rowland liep in haar kamer op en neer met de dunne lippen op elkaar geklemd. Het was een ellendige gedach te, te weten dat ze Tom Neilland lief had en zich tevens de sterkste van hen bei- den te voelen, hetgeen voor een onaihan- telijke vrouw alleen plezierig was vvan- nfi61 zakelijke dingen betrof, doch herminst wanneer er sprake was van lefde. Het kwam natuurlijk «loor het sj'oote verschil in opvoeding Ellen had vanaf haar achttiende jaar zelfstan- moeten maken en Tom Neillan was f eenige zoon van den petroleum-ko- Thomas Neillan. Het was zeker ?.e' verleidelijk om „ja" te zeggen toen 9 haar gisteren vroeg zijn vrouw te orden, maar iets in haar binnenste hc.d ar gewaarschuwd en ze had geant- ten"^" "^Ior£en za' tk het je laten we- Ellen keek op de klok. Het was half 11 Over een half uur zou Tom er zijn g 1^j?e-st ze beslissen. Ze ging naar L ar mhftafeltje en nam er een portretje af- i ou/i i P P"amma is een grondslag ge- kintr t verkrijgen van samenwer- nniWiiT /11 de omroepvereenigingen heid 11lg\ n einde aldus de mogelijk- men ®Ppen voor het tQt stand ko- een Eömeenschappelijk ver- mpfn omroep. Zoolang niet alle alge- nn vAat0mr0epvereenigin^en Bereid zijn w^rlcpr, geljjkheid in deze samen te nn „1?' Bevredigende toestand Pg ed m ons land Bezwaarlijk kunnen worden verkregen. omfi betre*t de uitzending van onder- erpen wordt thans een nauwgezet on- erzoek m-esteld naar de regeling van deze ma in het buitenland en de practijk i ,-van. Met betrekking tot den zenderbouw Y vï> £Pgemerkt' dat niet alleen van de a v .R.O., doch ook van de V.A.R.A. ver zoeken ter zake zijn gekomen. Nadien zijn nog andere oplossingen van het zendervraagstuk aan de hand gedaan, waarover uit den aard der zaak het ad vies van den Radioraad is gevraagd. Het eindadvies van dit college is ingekomen op 7 October j.1., doch werd op 29 Octo- ber gevolgd door een minderheidsnota, waarin mede beschouwingen omtrent het vraagstuk van de zendapparatuur voor den Nederlandschen omroep zim neergelegd. Naar de minister venvacht, zal hij thans spoedig in staat zijn een beslissing in dit zeer belangrijke vraagstuk te ne men. Overigens merkt hij op, dat ook het vraagstuk van de zendapparatuur reeds lang tot een bevredigende oplos sing zou kunnen zijn gebracht, indien de betrokken omroeporganisaties elkander beter hadden verstaan en tot samenwer king bereid waren geweest. De omstan digheid dat die samenwerking verre te zoeken was en is, heeft het vraagstuk steeds ingewikkelder gemaakt en het ne men van een beslissing in hooge mate vertraagd en bemoeilijkt. A. V. R. O. EN V. A. R. A. De heer Oudegeest acht een grond slag voor bespreking aanwezig. De heer Oudegeest, voorzitter der S. D. A. P., heeft naar uit een bijdrage van hem in de Voorwaarts blijkt, uit De Radio-bode, orgaan van de A. V. R. O., gelezen, dat deze omroep- vereeniging alle „inschikkelijkheid" zal too- nen, wanneer men haar standpunt „tege moet (wil) treden", dat de door het zend- tijdbesluit van 15 Mei „geschapen stand van zaken" ten gunste van ae A. V. R. O wordt gewijzigd. Lees ik dit alles goed, zegt de heer Oudegeest verder, dan is er geen sprake van actie tegen het zendtijdbesluit, doch al leen een onderzoek van de mogelijkheid om binnen het raam van dit besluit te komen tot een regeling, die aan het ..standpunt van de A. V. R O. tegemoet v/il komen." Kan dit een grondslag voor besprekingen zijn? Ik persoonlijk meen: ja! Het is alleen maar de vraag, wie het initiatief tot deze be sprekingen zal nemen. Het wordt hoog tijd, dat wij uit de velerlei misère in den omroep geraken. Samenwerking van de omroepveree- nigingen inzake zenderbouw en algemeen programma is hoog noodig, en uit boven staand artikel krijg ik zeer sterk den indruk, dat, als men eenmaal om de tafel zit, bij dien thans wederzijds blijkenden goeden wil, er althans het begin van een oplossing kan worden gevonden. ST. PANCRAS. Vrijdagmiddag 2 uur vergaderde de Raad dezer gemeente. Medegedeeld werd, dat was ingekomen de Kon. Goedk. op het besluit tot vaststelling van 20 opcenten op de gem. fondsbelasting 1931. Hiermede heeft het werk, verbonden aan de regeling der finau- cieele verhouding, zijn beslag gekregen. Meegedeeld werd, dat aan het Daalmeer- pad 2 lantaarns zijn bijgeplaatst. Verder was ingekomen een verzoek van mej. Jantje Booi], schoonmaakster ten raad- huize, om haar, wegens gevorderden leeftijd, eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Januari 1931. De voorzitter merkte op, dat het dan juist 50 jaar zal zijn, dat deze betrekking op de meest plichtsgetrouwe wijze door haar is ver vuld. Spr. noemde dat een ontzaglijk tijdperk, een halve eeuw van trouwe plichtsvervul ling. Met dank en erkentelijkheid voor de be wezen diensten zullen B. en W. dit ontslag op de meest eervolle wijze verleenen en gaat mej. Booij thans met pensioen van 70 dat zij méér dan verdiend heeft en waarvoor zij trou wens haar bijdrage gestort heeft. Spr. heeft hierover nog een denkbeeld, dat hij gaarne 'n Oogenblik keek ze er aandachtig naar, toen zette ze het weer neer en ging op den divan zitten, zoodanig, dat ze den glimlach van Sandy Carruth niet zien kon, want die glimlach was Sandy's grootste charme. Hij was haar beste vriend voordat Tom Neillan in haar le ve. kwam en voordien had ze er nooit aan getwijfeld of ze zouden trouwen zoodra ze beidrn voldoende hadden over gespaard. Ze hield van Sandy en ze hield ook van Tom, maar er waren in Tom dingen die ze in Sandy miste en daarom viel haar besluit onherroepelijk in Tom's voordeel uit. Tom hield veel van muziek en ge bruikte geen sterken drank, terwijl San dy niets om muziek gaf en drinken zijn grootste zwakheid was. Eenmaal had zij hem gezien, juist toen hij eenigszins beneveld uit een klein kroegje kwam en vanaf dat oogenblik had ze geweten, dat ze zich geheel voor hem zou moeten op offeren wanneer ze getrouwd waren wilde ze hem kunnen helpen dezen kwelgeest te overwinnen. Het was zeer zeker een mooie taak, maar er was heel veel liefde noodig om die te volbrengen en toen ze Tom Neillan leerde kennen, wist ze met pijnlijke zekerheid dat haar liefde te kort schoot en hun huwelijk op den duur zou moeten uitloopen op een teleurstelling. Het was een groote strijd geweest, die vanavond eindelijk zou zijn beslist en het hinken op twee gedachten zou gelukkig afgeloopen zijn. Sandy zou zich gemakkelijker kunnen schikken in deze breuk dan in een totale mislukking zag verwezenlij kt en waarover hij straks in besloten vergadering iets meer wil zeggen Al deze ingekomen stukken en mededelin gen werden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van Jn. Dz. Kloosterboer tot het leggen van rails over de benedenweg, werd, op voorstel van B. en W., goedgunstig beschikt. In de vacature Sinjewel werd als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer P. de Ruiter. Een verzoek om de bijdrage ter verpleging van een kind van W. Ruijs met twee maanden te verlengen werd toegestaan. Een voorstel tot verlenging van een tege moetkoming aan J. de Goede, wegens water schade aan het door hem gehuurde grasland, werd door den voorzitter nader toegelicht. Evenals alle huurders van gemeenteland is hem 40 huurvermindering toegestaan. Hij is hierop nader met een verzoek teruggeko men in verband met de waterschade, welke hij in het bijzonder geleden heeft wegens defect aan den molen. In een onderhoud hebben B. en W. een en ander uitvoerig met De Goede besproken en 't is hun gebleken, dat hij inder daad veel schade door dit defect heeft ge leden. Zij stelden dienovereenkomstig voor, hem te verleenen volledige kwijtschelding van een jaar huur en een vergoeding van 25. Door adressant is een volledige onkosten- rekening bijgevoegd, waarop o.a. 80 voor kunstmest, arbeidsloon, verlies van hooi en kcstgeld zijner paarden. De heer Snel zeide, dat dit gedeeltelijk zijn eigen schuld is, omdat hij den molen niet in de gaten heeft gehouden, waar hij den sleu tel van had, terwijl de vele regen ons allen toch niet vreemd is, zich er pertinent tegen te zullen verklaren. De voorzittermerkte echter op, dat bij de verhuring is gegarandeerd, dat de gemeente zou zorgen, dat het land droog was. De heer SnelDan houdt alles op. De voorzitter achtte het beter tot een min nelijke schikking te komen dan een civiele actie uit te lokken. De Goede heeft al heel wat van zijn eischen laten vallen. De nog verschuldigde huur bedraagt 44. Wethouder Duif merkte op, dat niet door den regenval, doch door het molendefect den boel onder water is gekomen. De heer Snel meende echter, dat dit niet uitsluit, dat de Goede toch het oog op de mo len moest houden en ieder defect direct moest melden. De heer Lek was het er mee eens, dat De Goede zelf ook min of meer verantwoordelijk- was, anders had hij den sleutel niet moeten aanvaarden, doch spr. vond de door B. en W voorgestelde oplossing de beste. Op een vraag van den heer Sliiker of dc andere huurders hier dan geen schade van hebben geleden, werd door den voorzitter ont kennend geantwoord. De heer Koelemeij kon met deze vergoeding geen vrede nemen. Het land er naast is tijdig gehooid en ligt er knap bij. Zijn land is een verwaarloosde boel, en de schuld ligt aan hem. De heer Snel was van meening, dat de ge meente wel gedwongen is te betalen. Hij zet den molen er in en beroept zich op het defect en daar kunnen wij niets aan doen. De hee- ren Lek en Muurling sloten zich bij deze zienswijze aan. Weth. van Kampen zeide, dat B. en W. dit evenzoo hebben besproken. Indien er sprake is van schuld, dan zal dit wellicht wederzijds zijn. Spr. achtte verdere bespreking over bodig. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van B. en W., om lantaarns aan te brengen op de lanen van de heeren G Bobeldijk, K. Kroon en K. Vries werd na eenige bespreking, eveneens aangenomen. Op een vraag van den heer Snel zeide weth. v. Kampen, dat inderdaad een zelfde voorstel vroeger is aangehouden, doch nu hebben B. en W. den toestand nader onder oogen gezien. Hierna volgde een bespreking over de laan in den achterweg, welke is geile ken bij de gemeente in onderhoud te zijn. Algemeen werd het wenschelijk geacht ook hier op den achterweg eenige verlichting aan te brengen. Een bezwaar is, dat een gedeelte der leiding door de gemeente Koedijk zou moeten gaan. Als Koedijk zijn lanen ver licht, zou dit gelijkertijd door ons kunnen ge schieden. Onze laatste lichtpunten staan precies op de grens. De heer Snel zou dit aan de gemeente Koedijk willen verzoeken, waartoe de heer Lek ook zou willen medewerken. Door den voorzitter werd hieromtrent toezegging ge daan. Hierna kwam in bespreking een verzoek van den heer Jan Wit om te mogen huren ot koopen een stukje land achter het transfor van zijn huwelijk, die onherroepelijk zijn maatschappelijke positie zou vernieti gen. Het was beter en zuiverder hem nu 1 s te laten, in zooverre, hem niet anders te beschouwen dan als een goeden vriend, dan een last op haar schouders te nemen dien ze niet dragen kon. Resoluut stond ze op, nam het por tretje weg zonder er naar te kijken en borg het in de lade. Dat was één ze zuchtte van opluch ting en het leek alsof haar hoofd veel lichter was geworden. Ze kon nu beter nadenken over het tweede punt van overweging en dat was Tom. Hun ver schil in opvoeding was zoo groot, dat dit gemakkelijk botsingen zou kunnen ver oorzaken. Een vrouw paste zich over het algemeen beter aan bij de maat schappelijke positie van haar man dan andersom. En dat was 't juist zij was niet van plan om zich te wennen aan alle dwaze en nuttelooze conventies van de wereld waarin Tom Neillan leefde. Het geld zou haar heelemaal geen vol doening schenken, wanneer ze het aan al die overdreven luxe besteed zag, 'tzou haar ergeren, en waar ergernis kwam in het huwelijk, daar sloop verbittering als een kwade vijand in huis en verstoorde de harmonie. Misschien zou Tom van zijn kant, haar opvatting van het geld te willen besteden, een dwaasheid vinden, hetgeen natuurlijk niet het geval zou zijn als hij eenig denkbeeld had van de werkende klasse. Ellen was nog bezig om alle gedachten in haar brein te verwerken, toen er ge V 1, matorgebouwtje, aansluitend aan zijn per ceel. De voorzitter lichtte dit nader toe. Het be doelde stukje is inderdaad voor zijn bedrijf wel van belang. B. en W. wilden dit wel ver- koopen, doch niet verder dan tot de schut ting. De oppen lakte bedraagt 156.24 M2. B. en W. stelden voor aan adressant te be richten, dat hij kan koopen voor de som van 250. De heer Slijker zeide liever te verhuren. „Wat je verkoopt, ben je kwijt". De heer Lek wenschtte een strook langs de schutting vrij te houden en achtte inderdaad verhuring beter. Men houdt dan meer zeg gingschap. In ieder geval zal er door de ge meente een afscheiding aangebracht moeten worden. De voorzitter wilde het oordeel aan den raad overlaten, doch B. en W. achtten het 't beste te verkoopen. Het stukje is voor ons van weinig waarde. Wij houden dan rechte ter reinen over. De heer Snel vroeg, of dit terrein eigenlijk- niet door den raad is bestemd voor speelter rein voor de jeugd. Mogen wij dus hiervan wel verkooj>en? De voorzitter: Als wij in de gelegenheid zijn te verkoopen, dan doen wij dit en achtten het in dit geval in het belang der gemeente. De heer Muurling verklaarde zich voor verkoop. Na eenige bespreking werd besloten voor- loooig aan adressant te verhuren voor 12.50, mits de schutting vrij blijft op 1 M. afstand. 'n Verzoek der oudercommissie tot aanstel ling van een gemeentelijke schoolarts en tot instelling van een rookverbod. De voorzitter deelde mede. dat de afd. N- Holland der Ver. v. Ned. Gemeenten druk bezig is deze zaak, n.1. de instelling van een districts-schoclartsendienst, voor tc bereiden. In de binnenkort te houden vergadering zal dit uitvoerig ter sprake komen. Het bestuur werkt krachtig in deze richting. Spr. achtte 't beter deze vergadering af te wachten. De plaatselijke geneesheer achtte een gemeente lijken schoolarts wel goed, doch een districts arts beter, daar hiervoor slechts specialisten op dit gebied in aanmerking komen Men zegt in dit adres, dat zal nog wel eenige jaren duren Misschim is dit sarcasbsch bedoeld, doch dit is de bedoeling niet van hen die de zaak voorbereiden. Veel werk is in deze rich ting reeds gedaan. Daarom achtte spr. het thans beter, bedoelde vergadering af te wach ten. De gemeente Koedijk heeft als school arts aangesteld dr. de Hartog aldaar. De kosten bedragen 1 per kind per jaar, zoodat dit onze gemeente 250 per jaar zal kosten Betreffende het instellen van een rookver bod adviseerden B. en W. tot niet inwilliging, omdat dit praktisch niet uitvoerbaar is. Dit is ouderplicht en wij kunnen niet hierin tre den. De heer Lek meende, dat het meer in de bedoeling lag een verbod tot verkoop aan leerplichtige kinderen. Ook dit achtte de voor zitter in de praktijk onmogelijk. Indien het de bedoeling is van B. en W. om het adres aan te houden tot na de door den voorzitter be doelde vergadering, kan de heer Lek zich daarmede vereenigen. De heer Snel meende, dat het schooltoe zicht door een arts met praktijk niet wensche lijk is, althans dr. Destrée heeft zich aldus uitgelaten. Weth. v. Kampen wees er op, dat hier bij na alle menschen in het doktersfonds zijn. Als het hoofd der school zco goed is ook op dit gebied eens een oogje in het zeil te houden en als hem dit gewenscht toeschijnt de ouders even te waarschuwen, dan is de dokter wel zoo welwillend om direct te komen. Op deze manier kunnen wij beter nadere gegevens om trent een districts-regeling afwachten. Na eenige discussie werd het verzoek voor kennisgeving aangenomen, met dien ver stande, dat de kwestie betreffende, aanstelling schoolarts wordt aangehouden en nader on der de oogen zal worden gezien. Voorstel tot het aangaan van een leening ten behoeve stichtingskosten van het Daal- meerpad. De voorzitter deelde mede, dat de totale kosten bedragen 25756.99, waarvan na af trek van diverse bijdragen overblijft voor beide gemeenten 21756.99, waarvan 17844.99 voor aanlegkosten en de rest voor aankoop grond. Het door St. Pancras te be talen aandeel bedraagt 9171.43, waaraan wordt bijgedragen door plaatselijke corpo raties totaal 30C0, zcodat voor de gemeente blijft 6171,43. Aanvankelijk is aan Koedijk overgemaakt 6000, zoodat thans de restee- rende termijn ad 3171,43 moet worden ge voteerd. B. en W., die aanvankelijk meenden voor te stellen voor dit bedrag een leening aan te gaan, zijn hiervan in laatste instan tie teruggekomen en stelden thans voor, dit beid werd en even later Tom Neillan luidruchtig de kamer binnenkwam. Hij gooide zijn hoed op de tafel en nam El len in zijn armen. Het was alles zoo vlug gegaan, dat zij er geheel door over rompeld werd en pas nadat zij haar ar men vrij kon maken en zijn gezicht weg duwen, was ze in staat een woord te zeg gen „Moet dat zoo Tom? Je weet...." „Dravende paarden hollen naar stalviel hij haar in de rede, „en als je een uur lang hebt moeten stilzitten, wachtende op het gezegende oogenblik, dat mama het sein geeft om van tafel op te staan, terwijl ergens een lief vrouwtje naar je verlangt, dan kunt je 't mij wel vergeven, is 't niet?" Ellen keek hem aan en in haar blauwe oogen was een ondeugend lichtje. „Weet je dat wel zeker, Tom, dat zij naar je verlangde? Stel je eens voor dat ze het niét deed, en je haar overrompel de zooals je dat mij zooeven gedaan hebt. Wat zou je dan als excuus aanwenden „Ik zou zeggen: Oh pardon, ik heb de verkeerde voor en dan zou ik haar eens goed aanzien en dan dan zou ik 't nog eens overdoen." Tom lachte „Wat een feest zou dat zijn Elly, de eerste begroeting met Ellen Rowland zooals ze niet is en de tweede met Elly, mijn meisje, zooals ze wel is. Niet slecht, hé?" Ellen begon te lachen. Ze kon niet boos op hem worden, hoewel ze zich stel lig voorgenomen had om vanavond van het Begin tot het einde ernstig te zijn, bedrag uit de gewone midedlen te voldoen. Zulks naar aanleiding van het feit, dat hedea is gebleken, dat een beduidend groot bedrag aan navorderingen toevallig aan de ge meente is toegevloeid. Daarom trokken B. en W. het eerste voorstel in en stelden thans voor het geheele bedrag uit de gewone mid delen uit te keeren. Na eenige bespreking werd aldus besloten. Gezinsverpleging. B. en W. stelden voor de uitgetrokken bij drage voor een wijkverpleegster beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde mede, dat thans van twee kanten de gelegenheid is geopend om te komen tot wijkverpleging in de gemeente, waarvoor op de begrooting een bedrag, gelijk aan 25 cent per inwoner per jaar, is uitge trokken. Er heeft een conferentie plaats ge had van B. en W. met bestuursleden der afd. Langendijk, waar men wil overgaan tot aan stelling van een tweede verpleegster als de gemeente St. Pancras zich hierbij aansluit. Dit voorstel is in den breede besproken, waarbij van de zijde van genoemd bestutu- veel toenadering en goedwilligheid is be toond. Echter kon men daar niet verder gaan als tot St. Pancras alléén, zoodat hierdoor het Zuideinde zou worden uitgesloten. Dit was voor B. en W. een groot bezwaar. Intus- schen was ook een onderhoud aangevraagd door de Diaconale Gezinsverpleging clas sis Schoorl-Warmenhuizen, welke bereid was nog een zuster aan te stellen voor een gedeel te Koedijk-Kanaal, St Pancras en Zuideinde tot aan de Halvemaansbrug, zulks in overleg met de beide Witte Kruis-afdeelingen Koe dijk en St. Pancras. De aanstelling zal echter geschieden niet door Het Witte Kruis, doch door „Gezinsverpleging", welke deze aange legenheid heeft overgenomen. Wij zitten, aldus spr., thans met twee beenen in éné kous en moeten nu nader berichte-! welken kant wij uit willen. B. en W. zijn van meening, dat „Gezisverpleging" de voorkeur heeft, omdat het Zuideinde hierbij ook vol ledig wordt geholpen. Dit kost ook 25 cent per inwoner, terwijl opgericht moet worden een „Vereeniging voor Gezinsverpleging". Dus blijft alles hetzelfde. Bij deze regeling zal hoogstwaarschijnlijk de zuster pef 1 Februari in dienst kunnen treden. B. en W. stelden dus voor de subsidie be schikbaar te stellen aan „Gezinsverpleging" De heer Snel vroeg, hoe het nu zit met Prov. en Rijkssubsidie. De voorzitter zeide, dat dit precies blijft als in eerste instantie was bepaald en gaf de juiste cijfers. Weth. v. Kampen: Doordat de gemeente hieraan subsidie geeft, komt zij ook met een afgevaardigde in het bestuur. De heer Muurling achtte deze regeling goed, omdat dan ook het Zuideinde er bij komt. Hierna volgde nog een algeineene be spreking, waarbij de voorzitter enkele vra gen beantwoordde, waaruit bleek, dat de tot standkoming thans niet afhangt van het op richten der vereeniging, doch door de ver- strekkin der subsidie een vaststaand feit wordt. Wel zijn zij, die van de verpleegsters- hulp gebruik wenschen te maken, verplicht lid te worden met een minimum contributie van 1.50 per jaar. Voor onvermogenden zal deze verplichting zeer zeker door het B. A. worden overgenomen. Nadat alle leden naar genoegen waren ingelicht werd het voorstel van B. en W. met algemeene stem men aangenomen en sloot de voorzitter met dank voor de aangename besprekingen de vergadering. (Builen verantwoordeli/kheia van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijs' geenszins dat de redactie ermede instemt). Aan de Redactie der Alkm. Courant. Mijnheer de Redacteur. Het zal U niet verwonderen als „markf bezoeker" nog eenmaal wat plaatsruimte vraagt in verband met DE ZIEKENHUISTARIEVEN. Bij voorbaat mijn dank. Laat ik dan beginnen met de opmerking dat, waar voorheen Alkmaar in het Stads ziekenhuis patiënten van buiten opnam tegen een gelijk tarief als voor patiënten- uit de stad gold, al moeilijk kon worden veronder steld dat de tarieven voor buitenmenschen zouden worden verdubbeld nadat van par ticuliere zijde pl.m. 2'A ton gouds was geofferd voor den bouw van een ziekenhuis. In mijn gemeente is buiten de giften van de Diaconie per hoofd meer gegeven voor de stichting van het ziekenhuis dan in Alkmaar, terwijl het dorpje voor gewone ziektegevallen en operaties evengoed is aangewezen op een ander ziekenhuis dan dat te Alkmaar wat den afstand betreft. De Diaconie gaf twee maal voor de op- Tom was zoo n echte jongen zonder zorg, die er veel te veel van overtuigd was, al le; wat hij hebben wilde gemakkelijk t« kunnen krijgen. Ze wist al vooruit, dat hij heelemaal vergeten had, waarom hij vanavond bij haar kwam en dat het hem niet eens was opgevallen, dat ze buiten gewoon ernstig gestemd was. Tom Neillan maakte van de kussens op den divan een stapeltje, ging zitten en trok zijn gezicht in de plooi. Hij keek naar Ellen, toen zij bedrijvig de kopjes op de theetafel schikte en het water uit den blinkenden koperen ketel in den pot schonk. Zooals hij daar zat, leek hij een jongen van een jaar of achttien, niettegenstaan de hij reeds de vijfentwintig gepasseerd was zijn donker haar was keurig in het midden gescheiden en zijn fijn be sneden gezicht teekende geheel zijn zor geloos bestaantje van nuttelooze ple ziertjes. Toch, bij nadere beschouwing, sprak er een onmiskenbare ernst uit de breede rimpels tusschen zijn oogen, die aan Ellen veel van zijn verborgen ge voelsleven hadden geopenbaard. Tevens waren zij voor haar het teeken of Tom voor rede vatbaar was of niet. Toen zij langs hem heen liep, trok hij haar naast zich op den divan en hield haar vast niettegenstaande haar protest. Ze zat daar tegen de kussens geleund en keek zoo ernstig met haar donkerover- schaduwde oogen, dat het Tom Neilland eindelijk opviel, dat zij vanavond anders was dan gewoonlijk. .(Wordt .vervolgd), 4 A

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5