0,tüieh var C< MAGGI* RUSTmet TOMATENSOEP Kunsten en Wetenschappen. PROPAGANDA VOOR H'ET MATTEOTTIFONDS. KORTE BERICHTEN. Onze Koloniën. Tijdschriften Luchtvaart FfOïinciaal nieuws Daarna sluiting. leringen heel wat ontstemming gewekt. Men ^schouwt een dergelijke toepassing van de vei ordening als een nooit door den raad be doelde belasting op vleeschconserven en men beeft dar» ook besloten aan de verplichting tot keuring niet meer te voldoen. De Kanton rechter zal dan maar moeten uitmaken, wie in deze gelijk heeft. DE OVERVAL IN HET POSTKANTOOR TE AMSTERDAM. Wat er verdwenen is Omtrent den op 6 dezer in het bijkantoor der posterijen aan de Kerkstraat te Amster dam gepleegden roofoverval kan nader wor den medegedeeld, dat uit de postzakken is ontvreemd: 1 pandbrief der Nederlandsche Hypotheek bank. groot 5GQ 4 pCt. serie A. No 1095, een strip een coupon Turkije a.a.a.2.1098 No. 3816 en een strip 4 coupons Turkije No. 49465 2 pandbrieven Nationale Hypotheek bank elk a f 1000 4 pCt. no. 59221 en 59229; twee idem a 1000 VA pCt. no. 38079 en 62920 4 idem a 1000 5H pCt. nos 4693, 6589, 6392. 7255; 1 idem a 5130 5A pCt. no 436; Certificaten van aandeelen geconsoli deerde Holl. Petr Comp. 8000 nos. 1172, 8244, 6993, 8357, 8679, 9373. 10164 en 10654, 4 dividenden no. 7 van certificaten van aan deelen Bethelem Steel Corp. nos. 1317 1322, 14956 en 6362; een aantal coupons, waarbij éen groot f 1000 nominaal 5 pCt. Rotterdam 1923 en één groot 1000 nominaal VA pCt. Rotterdam 1927. no. 108571; 1 bankbiljet van 1000. gemerkt A J 002213, dato 1 Oct. 1926; 1 preferent aandeel van Anton Jurgens Vereenigde Fabrieken, gr. 1000 serie A no 28596. met dividend 21 b en volgende talons; 4 coupons Bagdadspoorweg, eerste serie no. 59386 t/m 59389, gedateerd 1 Maart 1926; 1 pandbrief a f 1000 VA pCt. Nationale Hy potheekbank no. 38079. Het onderzoek heeft nog geen re sultaat. Met onverminderde kracht zet de Amster- damsche politie het onderzoek voort in de geruchtmakende zaak van den overval op den postbeambte, Zaterdagochtend j.1. in de Kerkstraat gepleegd. De geheele mobiele bri gade was gistermorgen aanwezig. Zaterdag en Zondag heeft de overvallen beambte, B. Ietswaart, in gezelschap van politiebeambten een onderzoek ingesteld op Zeedijk en Achterburgwal en in de Binnen- Bantammerstraat, in de hoop, den man te ontdekken, die den overval heeft gepleegd. Deze tocht is echter zonder resultaat geble ven. Op de melkflesch, die 's morgens aan de deur van het kantoor aan de Kerkstraat door een als heer gekleed persoon, men ver moedt een medeplichtige, werd aangepakt, zijn vingerafdrukken gevonden. Of deze vin gerafdrukken van den medeplichtige zijn, staat nog niet vast, daar ook de werkster de melkflesch in haar handen heeft gehad. Naar deze afdrukken wordt thans nog een onder zoek ingesteld. De belangstelling voor het kantoor in de Kerkstraat duurt nog onverminderd voort. HET „DONKERE" ZUIDEN. Gisteravond is heel Noord-Brabant, dat bediend wordt door de groote centrale in de electriciteitsfabriek der Noord-Brabantsche Electriciteits Mij. te Geertruidenberg, in het donker gezet. De eerste periode van volledi ge Egyptische duisternis duurde van 5.15— 6 uur. de tweede van half 7 tot 7 uur. Ook de levering van krachtstroom stond geheel stop. Als oorzaak wordt genoemd een stoor nis aan de voedingspompen en gebrek aan voldoende koelwater. DE VERDWENEN LOOPKNECHT TE ARNHEM. Opsporing van hem en zijn vriend verzocht. Blijkens een buitengewoon politieblad ver boekt de commissaris van politie te Arnhem opsporing en voorgeleiding van Hendrikus Arnoldus Gerardus Tinneveld, geb. te Am hem 5 Jan. 1903, loopknecht, die verdacht wordt van verduistering van 4070 Hii moest dit geld voor zijn patroon, het Reis bureau Lindeman te Arnhem, op een bankin stelling gaan storten, is daar niet geweest en is sedert Maandag 1 December jl. spoorloos Den volgenden dag, 2 Dec., is uit de ouder lijke woning te Arnhem verdwenen Gerrit Gerritsen, geb. te Arnhem 16 Mei 1906 elec- tricien, die met Tinneveld bevriend was en die dezen vermoedelijk is nagereisd. Indien Gerritsen met Tinneveld wordt aangetroffen, is het z«er wel mogelijk dat hij zich aan medeplichtigheid heeft schuldig ge maakt. EEN TASCH MET 3500 VERGETEN. Even op de treeplank van den auto gelegd. De eigenaar van een winkelzaak met fiha ten te Amsterdam wilde Zaterdagmiddag van zijn zaak in de Damstraat per auto naar de filialen rijden om daar geld te brengeur Toen hij reeds op de treeplank stond, viel hem in, dat hij wat vergeten had. Daarom ging hij weer even naar binnen en deponeerde zijn tasch, waarin zich een bedrag aan gelei van 3500 tevond, zoolang op de treeplank. Maar toen de winkelier na eenige oogenblik- ken terugkwam, vergat hij naar hij later aan de politie verklaard heeft tasch en geld geheel en al en eerst bij zijn aankomst hij een der filialen bemerkte hij, dat de tasch van de treepank verdwenen was. Verloren oi gestolen, of beide! EEN COMMUNISTISCHE BETOOGING TE AMSTERDAM. De Nederlandsche vlag misbruikt. Communisten en werkloozen hebben Zon dagochtend in „Carré" een vergadering ge houden, waar o.a. het proces der industrieelen te Moskou besproken werd. Na afloop van de vergadering trok een stoet van pj m. 1000 personen onder sterke politiebegeleiding de stad in. Verschillende roode vlaggen en doe ken met leuzen werden meigevoerd. Nu en dan zwaaide men ook met een rood:)*2j" b.auwe vlag, waarop geschreven stond „Red1 uit den klauw, van rood, wit, blauw Deze manifestatie verwekte veel ergernis bij tal van wandelaars; de politie merkte deze vtag echter niet op omdat zij slechts nu en dan vertoond werd. Ongetwijfeld ware an ders het meedragen verboden. Op den Zeeburgerdijk weigerden eenige be togers voor een naderende tram halt te hou- sSL' d?ah agenten met hun gummi- gedreigd hadden, lieten zij den tramwa- niet KT""- dere iacidenten kwamen PAARDEN OP HOL GESLAGEN. rw„ u i. E>/z arbeider gedood hct op hol slaan van zijn paarden is fuuu A kroningen de boeren-arbeider P. w den &™nd geslingerd en ge- ter ee11 vrouw en zes kinderen ach- EEN EERVOLLE OPDRACHT. De kunstpottenbakker P. J. Hobbel, te La ren (N.-H.), ontving van prof. Edward Kre- H*18, van de University of Wisconsin, Madi- son U.S.A., de opdracht om van alle (15) aer tot nu toe door hem vervaardigde typen apothekerspot één exmplaar te bakken voor het museum van genoemde universiteit. Voor buitenlandsche socialisten. Uit het in „Het Volk" opgenomen verslag van de vergadering van het Partijbestuur dei j hüjkt, dat er een kractitige propa ganda zal worden gevoerd ten behoeve van het z.g. Matteottifonds, een fonds dat bedoeid is steun te verleenen „aan de socialistische arbeidersorganisaties in de landen waar de socialistische beweging door fascistische ter reur wordt vervolgd". Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft aan het Duitsche Roode Kruis 1703 kunnen doen toekomen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf en te Quierschiedt. Op een sparrenkweekerij te Laren zijn gisternacht 150 sparreboomen uitgerukt en volgens de sporen per auto weggevoerd. Te Posterholt is gisteren aangehouden de Duitscher F. M., uit Dusseldorf, ver dacht van inbraak met diefstal bij den winke lier A. v. Helden te Echterheide. Gistermiddag is bij het rangeeren op het rangeer-emplacement te Lage Zwaluwe een goederentrein op een personenrijtuig ge reden. De machine.van den goederentrein liep ernstige schade op, terwijl net personen rijtuig omkantelde. Over een lengte van 5 meter waren de rails verbogen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit het bijkantoor der posterijen in de Wijttenbachstraat te Amsterdam is een por- temonnaie, inhoudende 8.50, welke een vrouw bij een loket had laten liggen, ont vreemd. Jten* </eptc£ecidjte&dó bzyz&idf MALAISE IN DE CULTURES. Men meldt uit Medan: De cultuurmaatschappij Kota Pinang ont sloeg vijf van de tien Euiopeesche geëm ployeerden, waaronder de fabricagechef en den hoofdmachinist. De Sumatra caoutchouc Plantation Mij. ontsloeg Europeesch personeel, waaronder drie administrateurs. Nieuwe wegen gezocht? Het Alg. Ind. Dagblad „De Preangar* bode" meldt, dat vanwege de Deli-Maat- schappij plannen bestaan om een zeer groot aantal Deli-planters te doen emigreeren naar de Hollandia-kolonisatie. Omtrent deze emi gratie zouden besprekingen gaande zijn tus- schen de directie van de Deli-Mij. en de Ver- eeniging Kolonisatie Nieuw-Guinea. NIEUWE BEWEGING TOT VERZET. Gevolg van achteruitgang in wel vaart? Het „Soer. Hbl." meldt, dat een verzetbe- weging is ontdekt is de omstreken van Kediri. Reeds einde October constateerde een mantri- politie vermeerderd bezoek aan het graf van een hadji. Er is hier geen sprake van P. N. I - actie, doch vermoedelijk heeft men te maken met een ratoe-adilbeweging. Het onderzoek duurt voort. Het Hbl. teekent hierbij aan: Ernstig is een dergelijke beweging meestal niet, vooral niet indien ze in den aanvang reeds kan worden gesmoord, waardoor som maties en daarmede onvermijdelijk gepaard gaanden salvo's achterwege kunnen blijven Juist in het Kedirische komen dergelijke be wegingen herhaaldelijk voor en nog niet lang geleden kostte een aantal dezer verzetslieden het leven. Want indien'een ratoe-adil reeds vele aan hangers om zich heeft vereenigd en die laat- sten tot verzet tegen de politie zijn bewogen, vallen helaas slachtoffers, onder wie ook vrouwen. Meestal valt een dergelijke bewe ging in tijden van voedselschaarschte en min dere welvaart der bevolking. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Vier gewonden. Op den Priokweg te Batavia had een bot sing plaats tusschen een taxi en een vracht auto. Baron L. S. van der Feltz, werkzaam aan het departement van financiën, brak een arm en bekwm inwendige kneuzingen. Hij maakt het naar omstandigheden goed. De in specteur van den Arbeid voor de buitenge westen M. B. Viehoff brak zijn rechterschou derblad. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Mr. A. H. Kramp werd ge deeltelijk de hoofdhuid afgerukt. Ook hij ver keert niet in levensgevaar. De luitenant ter zee der 2e klasse F. J. E. Krips, werd niet ernstig gewond. Haagsch Maandblad. In het December-nummer van „Het Haagsch Maandblad", uitgave Leopold's Uitg. Mij. te 's-Gravenhage, schrijft mr. H. J. A. van Son over het onderwerp „Keizer Tafari en het nieuwe Abyssinië' W. R. Menkman bespreekt het onderwerp „Surina me: de Nachtmerrie onzer Koloniale Econo- Mie"; „Meisjeshuizen met beperkte Vrijheid" is het onderwerp dat door mr. G. T. J. de Jongh wordt aangesneden, terwijl mr. dr. J. Wackie Eysten schrijft over „Moderne straf- problemen". Van de hand van dr. A. Vedder bevat het nummer een verhandeling over „Het Amsterdamsche Melkvraagstuk' mevr. F. van Gelderende Witte zag een bijdrage geplaatst over „De oudste Willem van Oranje" en mr. L. Bijdendijk over „Een Lan- dru uit de 15de Eeuw", Mr. Dr. P. H. van der Hoog publiceert een bijdrage over „Een verhaal van 2207 wan delstokken en de tuinen van het Paradijs" Stuart Chase vervolgt zijn verhandeling over „Menschen en Machines" terwijl het nummer besluit met de maandschouw van Tenax. Zooals steeds is in dit nummer ook een korte persoonsbeschrijving van de schrijvers der artikelen opgenomen. Ons Eigen Tijdschrift. Het December-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift", uitgave C. J. van Houten en Zoon te Weesp, hoofdredacteur de heer Gerh. van Dijk, is, als steeds, wederom goed ver zorgd. De inhoud is de volgende: Mr. W. Eland „Winter in Vlaanedren" geill. met drie reproducties naar schilderijen; v. D. „Het bezoek van de vliegende visch", de Do X, geill.; P. H. de Wit „Met een brug over de brug", in dit artikel dat prachtig geill. is geeft de schrijver een beschou wing over het kranige stuk werk dat onze scheepsbouw en sleepdienst verrichtten door de drie 90 M. lange d'.elen voor de brug over het Keizersveer oj de werven klaar te maken en in hun geheel te vervoeren, waar door het werk een half jaar werd bespoedigd. G. J. Loohuis „Dat Nippon", geill.; B. Bruis „De Saxofonist van de vliehorn met teekeningen van Hans Bopebach; Dr Feix Rutten „Wonderklokken", geill.; A. Penning „Ir. 't Hotelletje tan de Oise". Voorts bevat het nummer wederom een aardige rubriek voor jongeren. Panorama heeft een alleraardigst ge- illustreerde vertelling van Mr. G. Keiler over een propaedeutisch examen in Leiden voor 50 jaren. Herman Moerkerk bespreekt het leven en werken van den kunstschilder Gerard van Vliet. Willy Leviticus behandelt de perikelen van deze mode en de tooneelreferen't becriti- seert het stuk „Een souper een-twee-dric". Dr. P. F. van Hamel Roos schrijft over histo rische vergiftigingen en bespreekt daarbij de politie-laboratoria. Bij fraaie opnamen wordt verteld van de danskunst van Nini Theilade. Er zijn novellen van Eli Colter en Garret Smith en vele interessante foto's, a.o. van 't verrollen van een wolkenkrabber, van 't regee- ringsjubileum van Koning Haakon van Noorwegen, van de Do X na den brand, van ene spoorwegongeluk in Ohio en een van den sneltrein Parijs—Nantes, van militaire feeste lijkheden te Philadelphia, benevens zeer mooie natuuropnamen. In De Nieuwe Gids schrijft Cornelis Veth een novelle „Zijn stoel bezet". Ook Jan Veld man geeft een schetsje in „Tusschenspel", waarna Piet van Assche een interessant ver haal publiceert „In 't moerasland". Khouw Bian Tie is dit wellicht een Chineesche schrijverspreekt waardeerend over Kloos' theorie der dichtkunst. Willem Kloos laat weer een serie „Binnegedachten" los en er zijn verzen van T. Zwaan, Hélène Swarth en Hein Boeken. M. FafaiKievits spreekt over betwistbare definities en Willem Klocs be handelt het moeilijke onderwero „Critisee. ren". Maurits Wagenvoort behandelt het Buitenlandsche overzicht en Jeanne Kloos Reyneke van Stuwe de bibliographie. EEN PRIJSVRAAG TER EERE VAN MENGELBERG. Ter gelegenheid van den 60sten verjaar dag van Willem Mengelberg zal een prijs vraag worden uitgeschreven, waaraan Ne derlandsche componisten kunnen deelnemen. De bekroonde werken zullen worden uitge voerd op een aantal concerten onder persoon lijke leiding van Mengelberg. HET VIERDE RETOURVLIEGTUIG. Van Neurenberg vertrokken. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K L.M. is bericht binnengekomen, dat het vierde retourvliegtuig de P.H.-A.E.Z hedenmorgen om 7.35 uur uit Neurenberg is vertrokken en tusschen 10 en 11 uur op Schiphol wordt verwacht. Het Kerstvliegtuig vertrekt Don derdag. Donderdag zal het zevende vliegtuig ver trekken. Men hoopt juist eenige dagen vóór Kerstmis zijn bestemming te bereiken. Deze vlucht biedt derhalve een goede ge legenheid om schriftelijke gelukwenschen voor Kerstmis en Nieuwjaar aan verwanten of familieleden in Ned.-Indië te verzenden. De postdienst rekent op een belangrijke hoeveelheid luchtpost voor deze vlucht; zelfs het dubbele van de gewone hoeveelheid zou geen bezwaar voor het vervoeren vormen. In herinnering wordt gebracht, dat de frankeering voor een gewone brief beneden 5 gram 36 cent bedraagt (30 cent luchtrecht -f- 6 cent gewoon port). De correspondentie moet zoo tijdig gepost worden, dat deze uiter lijk Woensdagavond te Amsterdam aankomt. HET ZESDE POSTVLIEGTUIG TE BATAVIA. Aneta-Vaz-Dias meldt, dat het zesde post vliegtuig te Batavia heden om 3.05 uur is gearriveerd. DE AUSTRALIE-VLUCHT VAN HILL. Nog steeds te Atamboes. De onderdeelen, benoodigd voor de repara tie van het vliegtuig van den bekenden Australischen vlieger Hill, wiens toestel te Atamboea werd beschadigd, zijn uit Austra lië aangekomen. 0.a. is hier bij een rubber boot, welke Hill leende van Kingsford Smith De herstellingen aan het toestel zijn onmid dellijk aangevangen. Verwacht wordt, dat Hill binnenkort naar Australië zal kunnen vliegen. HEILOO. De V. V. V. Heiloo Vooruit hield Maan dagavond vergadering in „De Rustende Jager". Aanwezig 32 leden. De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman opende en heette allen welkom. De voorzitter zeide, dat naar aanleiding van de opmerking in de vorige vergadering, thans een volledig overzicht en begrooting voor het Sportgebouw aan de orde werd ge steld. De rekening en verantwoording door de heer J. Rus Cz. uitgebracht, gaf aan, over 11 maanden, ontvangsten en uitgaven 434 50. Voor de laatste maand van 1930 werd de ont vangst en uitgaaf begroot op 196.93, het vermoedelijk batig saldo f 4.82. De begrooting voor 1931 werd aange boden op een bedrag van 425. De heer van Gemeren meende, dat het boekjaar niet over hel kalenderjaar meest loopen, hij ging daarop in en meende dat het in strijd was met de statuten. De voor zitter en andere heeren meenden dat het ging om de exploitatiekosten en begrooting. De voorzitter zeide, dat het beheer van het Sportgebouw buiten de Vereeniging staat. Rekening en begrooting werden z h st. vastgesteld. Verslag Rekening-commissie. De heer Pool bracht vers'ag uit. De commissie heeft geen opmerking op de cijfers. Wel wil zij een an dere groepeering der cijfers zien, voorts is in een boekjaar tweemaal de contributie ver antwoord. Hierdoor is het vocrdeelig saldo van 1930 te groot. Er was ook een verschil van f 1, doch dit verschil ontstond door een postje op het spaarboekje. Tusschen den voorzitter (oud-penning meester) en den eer van Gemeren ontstond een drukke discussie over de indeeling der rekening en verantwoording. De heer van Gemeren betoogde, dat hij en ook de heer Pool geweigerd hadden om de rekening en verantwoording te teekenen. Hierover ontstond een heftige discussie, doch meerdere heeren wezen er op, dat het voor naamste was, dat de kas klopte. De heer van Diepen vroeg of de heeren wilden teekenen. De heer Pool was bereid, de heer van Gemeren weigerde. De voorzitter vond het noodig om nog een paar heeren aan de bestaande commissie toe te voegen, opdat alie praatjes den kop worden ingedrukt. De heer van Diepen e.a waren daar tegen, dan zou de eene commis sie de andere moeten controleeren. Ten slotte werd bij stemming uitgemaakt dat de verga dering, gehoord de toelichting van het be stuur, de rekening goedkeurde. Deze clausule zou in de notulen vastgelegd worden Bij de stemming was de heer van Gemeren tegen. Rapport van de commissie, bestaande uit de heer J. Rus Jz., W. Visser en J. Th. van Diepen, inzake opdracht voordracht bestuur. E)e heer van Diepen bracht rapport uit. Zestien personen waren bezocht en slechts de heeren W. Pool, J. van Gemeren en de heer W. Visser waren bereid een functie te aan vaarden. De commissie had den indruk dat de voorzitter twijfelde of hij zou heengaan of niet, en de heer Dumans was bereid om nu men niemand kan vinden aan te blijven De heer van Diepen concludeerde, dat Heiloo Vooruit niet populair is en wist niet uit eigen ervaring of het juist was, doch „men" zeide dat de opvoering van Aller zielen" Heiloo Vooruit den nekslag had toe gebracht. De heer J. Rus Jz. zeide, dat de heer van Diepen zich bescheiden op den achtergrond plaatst, doch hij zal wel een bestuursfunctie aanvaarden als men hem vraagt. De voorzitter zeide, dat het hem leed deed, dat de commissie niet volledig geslaagd was. Spr. verwierp dat Heiloo Vooruit iets met de opvoering van Allerzielen te maken had. Men sleept het er met de haren bij om stemming tegen H. V. te maken. In dit verband wees spr. op een artikel van de hand van den heer Jonker, waarin dit ook te berde werd gebracht. Met groote beslistheid wees spr. de be schuldiging ai. De heer Jonker repliceerde, het staat in de notulen dat de katholieken daarom H. V. den rug toedraaien. De voorzitter wist niet of die opmerking in de notulen stond, doch wees elk verband met de opvoering af. De heer de Vroom, die destijds de geheele actie voor de bazar had meegemaakt en daar om het best de situatie kon beoordeelen, zeide dat men den burgemeester (tevens eere voorzitter van H. V.) de toestemming kwalijk had genomen. Men wilde dat het bestuur van H. V. pressie op den burgemeester uitoefende en dat had het bestuur afgewezen. Daarop werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter. De voorzitter wenschte eerst vast te leg gen dat het thans zittende bestuur borg is voor 2500 ten behoeve van het sport gebouw. Spr. zou een voorstel doen om ze kerheid te krijgen dat minstens één der oud- -bestuursleden in de commissie van beheer komt. De heer van Diepen verklaarde zich er tegen. Als het thans zittend bestuur een borgstelling op zich heeft genomen, dan heeft het die verantwoordelijkheid te aan- i vaarden. De heer J. Rus Jz. meende dat de Vereeni ging een eereschuld aan het bestuur heeft en die schuld houdt zeker in dat zij rente en af lossing betaalt. (Instemming). Bij het openen der stembriefjes bleek, dat van de 32 stemmen 26 waren uitgebracht od den heer Hopman (Instemming). Bij de stemming voor bestuursleden werd door de heeren J. Rus Czn., P. J Schotvanger en Jb. v. d. Kommer een verklaring afgelegd dat zij zich onder geen voorwaarde beschik baar stelden. Daarop werden gekozen de heeren W. Pool met 26, J. H Dumans 25. J. Th. var Diepen 21 en W. Visser met 19 stemmen Allen namen de benoeming aan. De voorzitter bleek bereid om aan te blijven tot de jaarvergadering en zal dan zijn hou ding bepalen. Met een dankwoord aan den scheidenden en welkom aan de nieuwe bestuursleden, was het bestuur weer compleet. Bij de rondvraag werd gewezen op het slecht functioneeren van het vuilnis-ophalen; het weder doen opleven van de kermis; het wandelen op Ter Coulster en het reclamebord van V. V. V. De voorzitter antwoordde dat alleen huis afval wordt opgehaald, dat is zoo bier en ook elders, geen afval van snoeien, e. d. De verlevendiging der kennis zal besproken worden. Vermoedelijk zullen voor de vrije wande ling op Ter Coulster alleen werkdagen zijn bedoeld, daar nieuwe kaarten voor den Zondag zijn verstrekt. De reclame bij 't station zal worden be sproken in het bestuur. Nog werd ook tijdens de debatten er op gewezen om de naam „Heiloo Vooruit" te schrappen en alleen V. V. V. te noemen. De voorzitter zeide dat „Heiloo Vooruit" niet in de statuten staat, dus kan het gevoege lijk verdwijnen. Nog werd gewezen op een leemte m de statuten. Er wordt niet voorzien in het royeeren van leden en bestuursleden, die hin derlijk zijn. BERGEN. De folklorist v. d. Ven en de Zui derzeefilm. De bekende folklorist D. J. v. d. Ven zal 16 December a.s. in de Rustende Jager voor de V. V. V. in samenwerking met de Kunst kring en de vereeniging voor Voordracht avonden zijn bekende Zuiderzeefilm vertoo- nen. Deze film is muzikaal geïllustreerd dooi prof. Julius Röntgen, terwijl de muzikale ver tolking zal geschieden door mevrouw Dr. Elise van der Ven—Ten Bensel. De heer v. d. Ven, die een gezellig cau seur is zal bij het vertoonen van de film van de zeden en gewoonten der Zuiderzeevis- schers en de bevolking in de plaatsen rond om de Zuiderzee. Degenen die belangstelling hebben voor de Folklore weten, dat de heer v. d. Ven in de hoofdsteden van ons land en in het buiten land te Rome, Londen, Berlijn, Parijs, Ko penhagen, Praag, Keulen, Hamburg enz. buitengewoon veel succes met deze Filmver- tooning oogstte. Op het internationale con gres voor volkskunst in 1928 te Praag ge houden, gewerd hem daarvoor zelfs een bij zondere hulde. Het is de groote verdienste van den heer v. d. Ven, dat hij heeft begre pen, dat na de droogmaking van de Zuider zee veel karakteristiek volksleven verloren zal gaan; dat het noodzakelijk gevolg daar van zal zijn, dat zeden en gewoonten zich zullen wijzigen. De leden van de drie vereenigingen heb ben a 0.50 met inbegrip van plaatsbespre king recht van toegang voor dezen bijzonde ren avond, mits zij Woensdag 10 Dec. des middags 2 uur plaatsen bespreken. Met het oog op het beperkt aantal plaatsen mag ie mand die lid is van meer dan één vereeni ging slechts in zijn kwaliteit als lid van één vereeniging bespreken. Voor niet-leden is de toegangsprijs op 1.50 gesteld. EGMOND AAN ZEE. Onder zeer groote belangstelling had Maandagavond in de concertzaal van het hotel „Welgelegen" de trekking plaats van de loterij ten bate van de Egmond aan Zee- er Reddingsbrigade. De heer Kockx sprak een kort woord ter inleiding en bracht een woord van dank aan alle werkende leden. Nadat de heer Kockx had medegedeeld, dat de prijzen direct in ontvangst genomen konden worden na de trekking, doch ook ge legenheid was tot afhalen ten kantore der Maatschappij, iederen dag van 95 uur. 's Zaterdags tot 12 uur, werd een aanvang gemaakt met de trekking. Van de 150 prijzen, noemen we le prijs no. 40 een heerenrijwiel, 2e pr. no. 123, rek met kopjes en schoteltjes, 3e pr. no. 527, idem. De prijzen blijven beschikbaar tot en met 15 September 1931, om de badgasten in de gelegenheid te stellen hun prijzen in ont vangst te nemen. TEXEL. Bij Kon. besluit is benoemd, met inganA van den len Woensdag in December 1930, tot heemraad van het waterschap de Dertig gemeenschappelijke polders op Texel, de heer J. Hin Jzn. Bij een speciale „Aardappelverordening" is in deze gemeente den invoer van aardappe len verboden uit alle provinciën van Neder land, uitgezonderd uit N.- en Z.-Holland. Zeeland en Friesland. Bovendien is 't verbod gemaakt aardappelen te telen onder der naam van Bravo, Kampioen, De Wet en Bintje. Deze verordening is ingevoerd ter voorko ming van aardappelenziekte in het bijzonder de Wratziekte. SCHERMERHORN. Een arbeider uit Alkmaar, die dagelij kt met de tram 6.15 van Alkmaar naar Scher- merhorn reist, dacht Maandagmorgen, toen de tram halte Schermerdijk stopte, reeds aan het station Schermerhorn te zijn. Hij stapte derhalve de tram uit, maar in plaats van op het perron te komen, viel hij de Schermerring vaart in. Hij wist gelukkig in de duisternis uit het water te klauteren. Te Schermerhorn werd hij van droge kleeren voorzien en ging vervolgens met tram 7.40 weer van Schermer horn naar Alkmaar terug. Een onvrijwillig koud bad in den vroegen morgen, dat gelukkig goed is afgeloopen. WIERINGLN. Bij het gemeentebestuur is ingekomen de aanvrage om bouwvergunning voor het eerste bouwwerk in den Wieringermeer- j polder op Wieringcr gebied, n.1. een open landbouwschuur nabij De Hauke*.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7