(liwistlt buut S°Toa 2t2?~4-20 Concert. Orkesten j 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.20—8.50 De Coöperatieve Aankoopvereenigingen en de Mengvoederfabricage. KKIIIILUTON. Donder i»F ti December. Radio-hoekje De fabricage van mengvoeders heeft voor de praktijk groote voordeelen. Niet alleen voor varkens, maar ook voor rundvee, jong vee en mestvee. A 292 1930 uBflirfl twee en dertigste 'aargang. Vrijdag 12 December. Hilversum, 298 M. (8—12.—van 4 —8 "van 11.12.V.A.R.A., 12.-4— VR.O. en V.P.R.O. van 8.—11.— uur). s 1_' Qramofocnplaien. 9.— Orgelspel door lohan Jong. 10.— Morgenwijding (V P. R. O) 10.15 Voordracht Jo Sternheim. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Concert door het V.A. PA.-septet. 12.2.Concert Omroepor jtest. 2.052.30 Schooluitzending. 2.30 3 - Gramofoonplaten. 3.4.Concert A. V.R O -Kwintet. 4.— Orgelspel Johan Jong 4 45 Kinderuurtje Jelle Troelstra. 5.30 Con cert door het V.A.R.A.-Orkest en gramo foonplaten. 7.— Actueel Allerlei door het jsj. V. V. 7.15 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 8.Ds. F. W. J. v d. Kieboom: Karei de Groote". 8.30 Concert. 9.Dr. 5. Paardekooper„Ethiek en Zakenleven". 9.30 Concert. 10.Persberichten. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.03 Vaz Dias. 10.15 Mei. Dr. N. A- Bruining: „St. Nicolaas- legenden". 1045 Concert. 11.12.Gra mofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N.CR.V.) 8.15—9.30 Concert, gramofoonplaten. 10.30 __H._ Ziekendienst. 11.—12.— Gramo foonplaten. 12.—12.15 Politieber. 12.15— 12.30—2.Concert. H. Hermann, viool. H. v d. Horst, cello en mevr. R. A v. d Horst —Bleekrode, piano. 2.3.30 Noorsch Gra- mofoonplatenconcert. 3.305.Concert Amsterd. Vocaal Kwartet; mevr Willy Cante —van Amerongen, sopraan. Mej. Nellie Hu- gues, alt. Rob. C. Tol, tenor. Jaap Stroo- menbergh, bas. Alex Adema, piano. 5. 5.15 Gramofoonplaten. 5.15—6.15 Orgel concert C. J. Bute uit de Groote Kerk te Zutphen. 6.45—7.15 Engelsche les. 7.15 7.45 A. J. Herwig: „Voorzorgsmaatregel tegen den vorst bii het planten of bij pas ge plante gewassen". 7.458.Politieberich ten. 8 —8 30 Concert Arnh Orkestver. 8.30 —9.Dr. C. G. B. ten Cate: „Het doel van het ringen van in het wild levende vogels" 9—10.30 Vervolg concert. 10.30—10.40 ■Vaz Dias. 10.40—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Concert. Peggy Rad- mail, viool en Peggy Grummit, piano 12.50 Orgelspel Leonard H. Warner. 1.50 Gra mcfoonplaten. 2.50 Uitz. voor scholen 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Le zing. 6.35 Berichten. 6.35 Koersen. 7. Concert. Brahms: pianokwartet Nr. 3. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „The Winter's Tale", tooneelspel van Shakespeare. 9.35 Be richten.'9.50 Koersen. 9.55 Lezing. 10.10 Concert. Kwintet. Percy Manchester, tenor. 11.2012.20 Dansmuziek. Parüs „Radio-Paris", 1725 M. 12 50— 2.20 Gramofoonplaten 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert. Cello en orkest. Solist: Gerard Hekking. 9.50 „Shéhé- razada" van Rave. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo- foonplalen. 10.—10.15 Gramofoonplaten. ii-30 Gramofoonplaten. 12.25—1 50 Or- nianon7 i35 5,35 Concert. OrkSst en U1P77A- t?3 ,ncert- Orkest en tenor. Inter- Z°m^a,C e" 9.5010.50 Orkestcon- J Dansmuziek, gramofoon platen. 11 50-12.50 Concert. Orkest, so praan en tenor. Kalundbcrg, 1153 M. 11 20-1.20 Or- audeville. 8.50—9.Revue-uitzending 9—9.15 Cembalo soli. 9.35—10.25 Kamer muziek. Brussel, 5083 M. 5.20 Trio-.oncert. 6.55 sÜ^°o°npl; 8 35 Concert. 10.35 Berichten de SA RW Concert georganiseerd door Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen en 11-2012.15 Gramofoonpl. 12.15 1 —O Berichten. 1.201 50 Gramofoonpla- Lezingen en voordrachten 3.50- 4 50 Concert 4.507.15 Lezingen en lessen. 7.30 Symphonieconcert. 935 Berich ten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. DE VERDEEl ING VAN DEN ZENDTIJD. Het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart krijgt Zendtijd toegewezen. Naar wij vernemen heeft de minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer, thans voor de eerste maal aan een „bijzondere omroepver eniging" zendtijd toegewezen. Gedurende vier jaar had het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart een half uur per week vakonder wijs voor binnenschippers uitgezonden, welke radiolessen in steeds grooter kringen waar deering vonden. Na het zendtijdbesluit van 15 Mei j.1. heeft het bestuur van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart zich tot den Radioraad gewend met het verzoek zendtijd toegewezen te krijgen voor het voortzetten van de radiolessen voorde binnenvaart welke lessen op 1 October j.1. weer moesten aan vangen, en welke tot het voorjaar via Hil versum (A V.R.O.) werden uitgezonden Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart had er de voorkeur aan gegeven op de „algemeene omroep"-dagen te spreken, omdat de ontwik keling van de schippers een algemeen belang geacht kan worden. Thans heeft de minister van waterstaat in overeenstemming met het advies van den Radioraad in afwachting van een definitieve verdeeling van den zendtijd voer de bijzon dere omroepvereenigingen" bepaa'd, dat aan het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart in het tijdvak tusschen 1820 uur door elk der vier omroepvereenigingen bij toerbeurt een half uur zendtijd per week moet worden af gestaan. Van Tet besluit is aan de vier alge meene omroepvereenigingen door den minis ter kennis gegeven. Wij vernemen, dat het Onderwijsfonds vooc de Binnenvaart zeer binnenkort de uit zending der radiolessen zal hervatten. De uitzendingen zullen afwisselend op Dinsdag en Woensdagavond plaats hebben. RADIOTELEFONISCHE VERBINDING TUSSCHEN ENGELAND EN ARGENTINIË. Met ingang van morgen is een directe radiotelefonische verbinding te verkrijgen tusschen Engeland en Argentinië, in Zuid Amerika per landlijn uit te breioen tot Uru- gay en Chili. De heer Ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsu- lent te Alkmaar, gaf in de Woensdag te Schagen gehouden najaarsvergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier een lezing over bovenstaand onderwerp. Wij pu- bliceeren deze lezing naast het verslag van de vergadering afzonderlijk. De bevordering van de rationeele veevoe ding was tot heden de taak van het land- bouw-onderwijs, de voorlichtingsdienst, vee- voederbureaux en de landbouwpers, terwijl ook sommige coöperaties en particuliere vee voederfabrieken zich op dit gebied zeer ver dienstelijk hebben gemaakt en nog maken. De bevordering der rationeele veevoeding, aldus spr., bestaat tot op heden hoofdzake lijk in het streven de beginselen van de leer der veevoeding tot gemeengoed te maken der belanghebbenden In de laatste jaren is daarbij gekomen een meer directe daadwerkelijke bevordering door S' Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. Ellen Rowland had hem een briefje gestuurd, waarin zij tien dollar had in gesloten om zijn nieuwen loopbaan te be ginnen, met den wensch dat deze tien dollar hem geluk zouden aanbrengen. M at hij met die tien dollar moest be ginnen was Tom Neillan een raadsel, jyant gewoonlijk telde hij zoo'n luttel bedrag niet, maar hij was vol goeden moed. Wat zou het heerlijk zijn om Ellen weer in zijn armen te sluiten en samen °ver alles te praten Oni tien uur des avonds vertrok de trein en na een paar slapelooze nachten een langen dag, die alleen onderbro ken werd door de maaltijden in den F'dlman-car, waar bijna geen plaatsje xv?is te veroveren, stapte Tom Ne'llan op e°n mooien morgen op het breede per- f "1 van h"t station te New York. Toen b'.i naar buiten trad had hij bijna een taxi aangeroenen als hij zich niet juist bedacht had dat hij slechts tien dollar er> ^eze luxe dus was uitgesloten. De elevator-car vloog door de lucht het was vreemd maar alle dingen, die hein anders niet opvielen, trokken nu de fabricatie der mengvoederen, waarvoor het initiatief in ons land is uitgegaan van particuliere fabrikanten in pluimveevoeder Met het oog op het groote nut, dat de fa bricatie van mengvoeder kan hebben en de groote belangen, die hier voor de coöpera tieve aankoopvereenigingen op het spel staan, oordeelde spr., dat mededeeling van zijn zienswijze terzake nut kan hebben. Na het doel der eerste coöperatieve aan koopvereenigingen te hebben aangestipt wees spr. erop, dat in den laatsten tijd zich een nieuw terrein openbaart, waarop de coö peratie nuttig werk kan verrichten, n.1. op het gebied van de fabrikatie van mengvoe ders. De ontwikkeling van de leer der veevoe ding is oorzaak van het ontstaan van de fa bricatie van mengvoeders. De bestudeering van de veevoeding en wel in het bijzonder de meerdere kennis die men uit de proeven op deed omtrent de groote verscheidenheid der zijn aandacht. Er was iets aanmoedi- gends, iets opwekkends in die boven- grondsche trams, die in vliegende vaart boven de straten van de stad raasden en Tom kreeg lust om zijn eerste vijf dollarcenten te besteden aan een tram rit in plaats van een autotocht te maken. Hij nam een kaartje aan den ingang van het daarvoor bestemde station en nam plaats in de tram, die met groote snel heid zich voortbewoog in de richting van Long Island. De rit bracht hem in een heerlijk overmoedige stemming, die hij werkelijk noodig had om zijn nieuwe positie zonder morren te aanvaarden. Hij stapte eenige malen over en toerde zoo de geheele stad door het werd een soort sport om eens te zien hoe lang hij rijden kan voor vijf centen, want, eenmaal in het station een kaartje ge nomen, was er geen conducteur in de wagens aanwezig om te controleeren: dus bleef hij zoolang overstappen tot hij voor de tweede maal dezelfde plaats be reikte, waar hij op goed geluk uitstapte. Zoo eoedkoop had hij nog nimmer in 'n leven een tocht gemaakt: hij l_,ek op zijn h^rlo^e en zag dat het twee uur "eduurd had en hij moest zichzelf eer- lii'" bekennen, dat het lang niet zoo ver velend was geweest als de veel kortere autoritten. Hij stond m'dden op Broad- wav en knek o mzVh heen. Slechts één ^edachte beheersrhte hem en dat was: hoe v*nd ik hier werk. Het Mac Alpin hotel rees voor zijn oogen op en de ramen der vier en twin tig verdiepingen grijnsden hem tegen als eiwitten bracht de voorlichters van de vee houders ertoe hen te waarschuwen voor een zijdige voeding. Aangeraden werd in het bij zender met het oog op de voorziening in de behoefte aan eiwit het rantsoen uit meerdere voedingsmiddelen samen te stellen, waar door men een mengsel van verschillende ei witten verschaft, eiwitten, die op zich zelf onvolledig zijn, niet in staat dierlijk eiwit te vormen, maar die gezamenlijk elkander aanvullen, waardoor de samenstelling van het dierlijk eiwit wordt benaderd. De intensieve propaganda voor gemengd voer had ten gevolge, dat particulier vee voederfabrieken besloten het mengvoeder voor de gebruikers kant en klaar te maken. Momenteel worden er mengvoeders in den handel gebracht, ten eerste voor varkens van den wieg tot den dood, tweedens voor melkkoeien, naast hooi, bieten, aardappelen, pulp enz., ten derde voor koeien die melken de worden gemest, ten vierde voor kalveren en ten vijfde voor pluimvee. Het voedermengsel, dat een veehouder koopt, dient ter aan vulling van de door het bedrijf voortgebrachte voedermidde- lenvoorraad. Spr. gaf aan, aan welke eischen het dage- lijksch rantsoen moet voldcen wil het juist zijn samengesteld. Op de verhouding van de verschillende voedingstoffen komt het aan. Hoewel de kennis over de werkelijke waarde van de verschillende eiwitten nog zeer ge brekkig is, kan toch wel voor de praktijk geconcludeerd worden, dat het gewenscht is het benoodigde eiwit in diverse voedings middelen te verstrekken. Ook met de noodige aschbestanddeelen moet rekening gehouden worden, aangezien ze absoluut noodzakelijk zijn. De vitaminen mogen ook niet verwaar loosd worden, al zal gebrek daaraan in onze provincie wel tot de zeldzaamheden behoo- ren Ook mogen smakelijkheid en de z.g. spe cifieke werking van verschillende voedings middelen niet worden verwaarloosd. Spr. gaf nader aan, hetgeen hieronder moet wor den verstaan. Tenslotte moet rekening wor den gehouden met den invloed van de ver schillende vcedermiddelen op de kwaliteit van het product. Dat het niet gemakkelijk is een rantsoen samen te stellen dat aan al deze eischen geheel voldoet zal men begrij pen. Vooral in de tegenwoordige economi sche omstandigheden is het echter gebieden de eisch ernaar te streven een voor 100 pCt. juist rantsoen samen te stellen. De moeilijkheid is dat de aard der eigen- geteelde voedermiddelen in de verschillende streken en ook in de bedrijven in eenzelfde streek uiteenloopen. Deze bezwaren zijn evenwel te ondervangen, mits de samenwer king met het veevoederbureau goed is. Spr. behandelde hierna speciaal de voeding van de mestvarkens. De voordeelen voor de fabrikatie van mengvoeders voor mestvarkens zijn, aldus spr., veel grooter dan de daaraan verbon den bezwaren. Grove fouten in de voeding kunnen daardoor worden vermeden. Het on dervangen der bezwaren, voortvloeiende uit de op het bedrijf aanwezige voedermiddelen is voor een coöperatieve aankoopvereeniging veel gemakkelijker dap voor den particulie ren fabrikant. De coöperatieve aankooover- eeniging toch werkt over een betrekkelijk klein gebied, soms zelfs met zeer uniforme bedrijven, waardoor het mogelijk is een mengvoeder samen te stellen, in verband met de overheerschende bedrijfsomstandigheden, mits het bestuur het veevoederbureau daar zoo juist mogelijk mede in kennis stelt. Met de bereiding van meng voeders voor melkkoeien staat de zaak evenwel anders. De voe dermiddelen uit eigen bedrijf maken, al naar de streek, hier meer, daar minder, een be langrijk deel uit van het dagrantsoen. Het krachtvoermengsel dat gegeven wordt, is in samenstelling afhankelijk van 1ste de soort en hoeveelheid voedermiddelen, waarover het bedrijf zelf beschikt, en 2de van de samen stelling van de voedermiddelen. Veehouders, die enkel de beschikking heb ben over hooi, hebben een krachtvoeder- mengsel van andere samenstelling noodig dan zij, die daarenboven nog in het bezit zijn van bieten, aardappelen en stroo of zij, die groote hoeveelheden pulp gewend zijn aan te schaffen. Veehouders die in het bezit zijn van hooi "'an uitnemende kwaliteit hebben wederom een krachtvoedermengsel van andere samen stelling noodig dan zij, die over hooi van slechte of matige kwaliteit beschikken. Aan het maken van mengvoeders voor melkkoeien en voor koeien die gemest wor- wilden ze zeggen: „Bij ons hoor je niet thuis." Hij moest even lachen tien dollar voor een kamer met ontbijt, dan had hij morgen niets meer dan zijn kof fer met kleeren. Dat ging niet en hij be gon de straten eens door te loopen, in de hoop ergens iets te zien wat hem op een denkbeeld zou kunnen brengen. De hon ger begon hem te plagen en hij bleef staan voor het breede raam van een child, waar een menu was opgesteld voor lunch en diner van dien dag. Daar binnen zag het er niet bepaald gezellig uit, de ongedekte tafels stonden in lange rijen en de menschen behoorden meeren- deels tot diegenen die haast hadden en weinig geld konden verteren. Een week geleden zou Tom Neillan er niet over ge dacht hebben om aan een dergelijke in richting eenige aandacht te wijden, maar nu zag hij er het nut van in en stapte naar binnen. Hij bestelde een kop koffie en een paar koeken met mauple syrup en het smaak te hem heerlijk. Het was haast onge looflijk hoe de omstandigheden een mensch konden veranderen dit wa ren dezelfde koeken en dezelfde stroop stond naast zijn bord als hij 's morgens thuis gewend was te zien in een mooi blauw porceleinen potje, dat hem zoo'n ergernis was geworden, dat hij Peter gezegd had het ding niet meer bij hem neer te zetten en in plaats van panne koeken wat toast voor hem klaar te la ten maken. En nu zat hij genoeglijk in een goedkoop restaurant en niets had hem beter kunnen smaken dan die ver smade koeken met de stroop die hij ver den, zijn theoretisch bezwaren verbonden. Theoretisch dient de aanschaffing der soort voedermiddelen en de wijze van menging aan de veehouders zelf overgelaten te wor den. Dit is echter alleen mogelijk, indien de veehouders kennis hebben van de voornaam ste begrippen van voedingsleer en wanneer 2e ten naaste bij op de hoogte zijn van de samenstelling van voedingsmiddelen uit eigen bedrijf. Zoovpr is men echter nog lang niet. Uitvoerig gaf spr. aan, hoe het zelfs aan hen, die deze kennis wel hebben opgedaan, aan tijd ontbreekt, om zelf de benoodigde becijferingen te maken. Eenige meerdere kennis op het gebied van de voedingswaarde van ons hooi, van de verschillende grondsoorten in deze provin cie, is bovendien geen overbodige weelde en z.i. lag hier een taak voor de veevoederbu- reaux en de betreffende meer wetenschappe lijke instellingen en wellicht ook voor de co öperatieve aankoopvereenigingen. Op grond van de theoretische bezwaren, zoo vervolgde spr., zijn er die principieel meenen, dat de voorlichtingsdienst tegen het fabriceeren van mengvoeders in het groot moet waarschuwen en dat het rationeel voe ren van rundvee bevorderd moet worden door het verspreiden van de beginselen van de leer der veevoeding, opdat een ieder in staat zij voor zijn omstandigheden de juiste voedermiddelen in de juiste verhouding toe te dienen, al of niet met behulp van de vee- voederbureaux en voorlichtingsdienst. Spr. acht het star ageeren tegen fabrikatie van mengvoeders ook voor rundvee absoluut onjuist. De taak van den voorlichtingsdienst is z.i. de fabrikatie daarvan in goede banen te leiden, aangezien hij heilig overtuigd is, dat de fabrikatie van mengvoeders zich in de toekomst sterk zal uitbreiden omdat de praktijk steeds meer gebruik van mengvoe ders zal maken, ook voor rundvee. De voor deelen daarvan zijn groot en de theoretische bezwaren zijn tot kleineren proporties terug te brengen indien er nauwere samenwerking bestaat tusschen de instellingen die zich met de fabrikatie van mengvoeders bezig houden en den voorlichtingsdienst. De voordeelen van mengvoeders zijn ook voor rundvee dat daardoor groote fouten in de voeding met vrij groote zekerheid worden vermeden. Spr. was van oordeel, dat de fabrikanten van mengvoeders voor rundvee djenen te be denken, dat het nooit in hun macht ligt een mengvoeder te maken, dat voor alle bedrijfs omstandigheden past. Wel oordeelde spr. het mogelijk mengvoeders te maken, passen de voor een bepaalde streek. Spr. lichtte dit met voorbeelden toe. Het was z.i. de taak van den voorlichtingsdienst de veehouders erop te wijzen hoe hun wijze van voeren naast hooi plus mengvoer nog meer aan doelmatigheid kan winnen. De taak van den voorlichtingsdienst wordt er dus door uit gebreid. Hij moet voor de coöperatieve aan koopvereenigingen die mengvoeders maken, welke zich aansluiten aan de overheerschen de bedrijfsomstandigheden en voorts moet de voorlichtingsdienst de boeren individueel den weg wijzen, hoe, naast de voedermidde len uit eigen bedrijf en het mengvoer der co öperatie het rantsoen door aanvulling van een of meer enkelvoudige voedermiddelen zoo doelmatig mogelijk gemaakt kan worden. Door een nauwe samenwerking der ccöpe- tieve aankoopvereeniging en den voorlich tingsdienst is het zeker mogelijk doelmatige mengvoeders ook voor rundvee samen te stellen. Thans ontbreekt die samenwerking. Uit die samenwerking kan ook voortvloeien een meerder onderzoek van hooimonsters, wat wel zeer noodzakelijk is. Voor den individueelen boer is dit te kost baar; wanneer de coöperatie dit verricht, worden de kosten gemeenschappelijk gedra gen. Ook kan door de samenwerking ge tracht worden een gelegenheid te scheppen, verschillende mengvoeders, afzonderlijke voe dermiddelen en voedermethoden proefonder vindelijk te onderzoeken. Een oordeel bij de fabrikatie van mengvoeders door de coöpe ratieve aankoopvereenigingen op de parti culiere veevoederfabrikanten, noemde spr. het vertrouwen, dat men dan in het gevraagde mengvoeder kan stellen. Spr.'s standpunt is, dat van de coöperatie ve aankoopvereenigingen en ook van de bona fide fabrikanten en handel verwacht mag worden, dat zij niet de procentische samen stelling geheim houden, terwijl het misschien mogelijk is door de gezamenlijke coöperaties eenerzijds en de georganiseerde veevoeder fabrikanten anderzijds een eigen controle dienst in het leven te roepen. Afgezien van wenscht had. De bediening was uitstekend en bij het weggaan wilde hij het meisje dat hem geholpen had een flinke fooi geven, maar hij werd er voor de eerste maal duidelijk op gewezen, dat hij niets meer was dan de menschen die in een derge lijke inrichting hun maaltijden kwamen gebruiken, want 't meisje keek hem zonder verwondering aan en zeide een voudig: „U hebt zich vergist, mijnheer, het is dertig cent". Tom stamelde zoo iets als een excuus en gaf haar veertig, waarna hij heenging. Een paar maal, bij een bankinstelling of een groot kantoor, stond hij stil, half geneigd om naar binnen te gaan en te vragen of hij werk kon krijgen, maar wie zou hem aannemen wanneer hij niet voldeed aan de eischen die aan kantoor- arbeid gesteld worden en hij had geen enkele referentie. Hij begon zich nutte loos, leeg, waardeloos te voelen en te begrijpen dat Ellen Rowland wel heel veel van hem moest houden om zich de moete te geven, een ander mensch van hem te maken zij had hem gemakke lijker kunnen aannemen zooals hij was met zijn rijkdom, maar dat had zij niet gedaan en hij achtte haar er des te meer om. Wanneer hij terugkwam, zou hij niet meer dezelfde Tom Neilland zijn, die hij nu was; er begon reeds iets bin nen in hem te werken, dat hij tot dusver nog niet gekend had. Het werd avond en nog had hij niets gevonden; wel was hij hier en daar een groot warenhuis binnen geloopen en had gevraagd of er personeel noodig was, een controledienst zal toch een boer zijn eigen organisatie vanzelfsprekend ten volle vertrouwen, al wil spr. niet ontkennen, dat er vele particuliere veevoederfabrikanten in Nederland zijn, die een even groot vertrou wen waardig zijn. Vast staat echter, dat de vereenigingen van de boeren zelf, wat de fabrikatie van mengvoeders betreft een groo te voorsprong hebben en van dien voor sprong kunnen profiteeren, indien meer dan tot heden de mengvoederfabrikatie ter hand wordt genomen. Resumeerende meende spr. ten 1ste dat de fabrikatie van mengvoeders voor de praktijk groote voordeelen heeft, niet alleen vcor varkens, maar ook voor rundvee, jong vee en mestvee. Ten 2de, dat voor de coöperatieve aan koopvereenigingen hier een groot arbeids veld ligt door in nauwe samenwerking met den voorlichtingsdienst en de veevoecÜerbu- reaux de fabrikatie van mengvoeders zoo doelmatig mogelijk te doen geschieden en de ze te doen aanpassen aan de gemiddelde veevoeder-bedrijfsomstandigheden. Ten 3de, kan door de coöperatieve aan koopvereenigingen in samenwerking met den voorlichtingsdienst het onderzoek naar hooi monsters kunnen worden bevorderd en 4de kan door de coöperatieve aankoopver. in sa menwerking met den voorlichtingsdienst en andere landbouworganisaties getracht wor den een gelegenheid te scheppen voedermid delen en voedermiddelen proefondervindelijk te doen onderzoeken. Spr. eindigde met de opmerking, dat hij op het standpunt staat, dat een coöperatieve aankoopvereeniging niet enkel is louter een vorm van onderneming, zooals de N.V., maar dat haar belangen verder reiken dan die waarvoor zij primair in het leven '"3 ge roepen. De heer C. Nobel, Haarlem, oordeelde het wenschelijk, dat het bestuur zich met de bestudeering van het naar voren gebrachte bezig hield. De heer V e 1 d e r s, Schagen, onderschreef het betoog van den heer De Vries en stelde nog in het licht, dat het economisch groote voordeelen kan geven om de menschen er bij het voeren van de varkens er toe te bren gen een uniform mengvoeder te gebruiken, omdat men pas dan kan brengen, wat op de wereldmarkt wordt gevraagd. De heer E. G 0 v e r s Dzn., Alkmaar, oor deelde het een bezwaar, dat door het ge bruik van mengvoeder er gemakzucht bij de veehouders zal ontstaan. Van groot belang was het z.i., dat men blijft bezien de eischen, die een bepaald bedrijf stelt. Spr. was voorts van oordeel, dat zonder een afdoende con trole op de samenstelling van het mengvoer het gebruik ervan een stap terug is op den weg van den rationeelen veevoedering. Ir. Smeding oordeelde het een groot bezwaar, dat het mengvoeder buitengewoon moeilijk te controleeren zal zijn. Spr. gaf aan op welk standpunt het rijksproefstation te Wageningen zich stelt bij het controlee ren van de zaaizaden en gaf als zijn mee ning te kennen, dat de controle op het meng voeder gemakkelijk zou kunnen geschieden, wanneer de aflevering kon plaats vinden, door een afzonderlijke aflevering van de be- standdeelen waaruit het is samengesteld. Dr. Brouwer, Hoorn, stelde in het licht dat men steeds hooger eischen aan de var kens stelt; men wil dat ze steeds sneller groeien en daarnaast minder voedsel noo dig hebben voor een kilogram groei. Ook wil men dat ze meer vleesch vormen dan vroe ger. Hij wijst erop, dat de voedingsleer ge leerd heeft, dat verschillende ziekten onder de varkens, die men vroeger besmettelijk be schouwde berustte op een foutieve samen stelling van de voeding. Dit alles maakt, dat men meer waarde hecht aan de juiste samen stelling van het voeder; men kan niet meer met de zetmeelwaarde en eiwitten gaan vol staan, maar moet ook rekening houden met het gehalte aan kalk en phosphor; men is zelfs tot het inzicht gekomen, dat er een juiste verhouding tusschen kalk en phosphor dient te bestaan. Steeds komen er nieuwere inzichten en spr. gelooft dan ook, dat men het niet zonder mengvoer zal kunnen stel len. In andere landen wordt dit reeds met veel succes gebruikt. Ook in Gelderland ver overde dit voedermiddel als een lawine de overde die voedermiddel als een lawi ne de praktijk. Wil men met andere landen kunnen concurreeren, dan zou men zich moeten specificeeren, zooals de heer De Vries had aangegeven. Spr.'s standpunt is, dat men voedermen ging moet aanvaarden als iets dat noodza kelijk moet komen. Over den vorm van con trole is men reeds druk bezig; in Wagenin- maar hij was niet geslaagd en er eigen lijk blij 'om, want het verkoopen van dasjes en dingetjes leek hem nu niet be paald ideaal. Neen. nu hij genoodzaakt was iets aan te pakken, wilde hij iets vinden waarin ten minste afwisseling was en dat hem lichamelijk zoowel als geestelijk krachtig deed blijven. De tocht met de tram kwam weer in zijn herinne ring, dat was ten minste iets alleen, er waren geen conducteurs, dus was er geen mogelijkheid om daar aan het werk te komen, en om zich ergens voor te la ten opleiden was geen tijd, want tijd kostte geld en hij had niet meer dan om juist een paar dagen in het leven te kunnen blijven. Bij een boarding-house stond hij stil, daar zou hij dien nacht misschien billijk kunnen logeeren. Het lukte en toen Tom Neillan dien avond den deken over zich heentrok, voelde hij zich echt behagelijk en was dankbaar voor het goede bed. Hij vond alles veel gewoner en prettiger dan hij gedacht had, en toen hij den volgenden morgen om zeven uur reeds zijn bed uit was en het water met een jongensachtig genoe gen over zijn hoofd liet plassen, had hij het vaste vertrouwen dat hij vandaag zou slagen in het vinden van werk. Hij kwam tot de ontdekking, dat dit een van de dingen was hetgeen hem ontbrak zelfvertrouwen, de basis om met eer. weinig eerzucht en goeden wil zich eei toekomst te bouwen. Met een gezonden eetlust ging llÜ beneden om in de eetkamer zijn ontbi} te gebruiken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 13