DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Kabinetscrisis in Frankrijk, %o. 291 Uit het Parlement Buitenland 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht* e Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalvs Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, lranco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOON, Vooróam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOE\iDAG ÏO DECEMBER 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. A.OEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. j Den Haag, 9 Dec. 1930. De Tweede Kamer had heden nog een kliekje te verwerkenhet slot van de begroo ting van Binnenlandsche Zaken, gevormd door nog een aantal artikelen der afdeeling Landbouw en de laatste afdeeling der be grooting, die betreffende de Visscherij. Eerst werd evenwel gestemd over de motie van den heer Van der Sluis (s.d.a.p.) ten gunste van de benoeming van een directeur- generaal van den landbouw. Met 45 tegen 34 stemmen werd zij verworpen. Daarna is de behandeling van de artikelen van de af deeling Landbouw voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) besprak de verdee ling van de nieuw op te richten lagere land en tuinbouwscholen over het land en v/ensch- te daarvoor de instelling van een commissie van advies. Dat waren verschillende leden niet met hem eens. Zij vonden het eenvoudi ger, dat de bestaande groote landbouwor ganisaties in de zaak werden gekend, en ook de minister Ruys achtte dit den eenvoudig- sten weg. Voor een uitbreiding van het aan tal door er nu reeds bij te voegen de scho len, welke in 1932 zullen worden opgericht, gelijk de heer Ebels (v.d.) in overweging had gegeven, gevoelde de minister niet veel. Wel beloofde hij den heer Ebels bij een voigend artikel, dat hij foor het volgend jaar voor uitbreiding van den voorlichtingsdienst zou zorgen. Bij de hierop volgende behandeling van de afdeeling Visscherij hebben de spre kers zich in het bijzonder druk gemaakt over de kwestie van de „puf". Voor wie het wel licht niet mocht weten, zij hier medegedeeld, dat puf de verzamelnaam is voor de onder- maatsche visch, welke de zeevisschers in hun net aantreffen bij de uitoefening van hun be drijf en welke bij heele vrachten wordt door gestuurd naar de eendenfokkerijen in Noord- Holland, waar de eenden er mede worden gevoerd, terwijl een deel van de puf wordt verwerkt tot vischmeel dan wel als mest wordt gebruikt. Het zijn in het bijzonder de stoomtrawlers, die groote massa's puf uit de Noordzee ophalen, zoo groot, dat men daaraan toeschrijft de dalende cijfers van de Noordzeevisscherij. De Noordzee wordt, vreest men, op den duur op die manier leeg- gevischt en daarom wordt van verschillen de zijden op maatregelen tot behoud van den vischstand op de Noordzee aangedron gen. De eerste, die zich heden tot tolk van dien wensch maakte, was de heer Duymaer van Twist (a.r.), die waardeerde de voornemens der regeering om 'n maat vast te stellen waar beneden geen visch ter markt zou mogen worden gebracht. Maar dat was niet genoeg. Neen, men moet de eendenhouders niet spa ren en dus kortweg het vervoer en gebruik van puf verbieden. Van andere zijde werd op een nog radicaler maatregel aangedron gen: den visschers en vooral den trawler- visschers moe§t het visschen van puf worden verboden. De heer Oud (v.d.) voerde echter daarte gen aan, dat dit een onmogelijk verbod is. De visschers halen het kleine grut in hun netten op en nu kan men wel gelasten, dat zij dit weer aan de zee zouden moeten toe vertrouwen, maar men vergeet, dat dit klei ne gebroed dan reeds zoolang buiten het water op de schuit heeft gelegen, dat het zich, in zijn natuurlijk element teruggekeerd, toch niet meer herstelt en sterft. Er zou misschien één maatregel afdoende kunnen werken: een verbod van het gebruik van bepaalde netten, maar dat zou een in ternationale regeling moeten wezen, daar een nationaal verbod enkel ten gevolge zou hebben, dat Nederland in een nadeeliger po sitie kwam te staan dan de andere op de Noordzee visschende naties. Daarvoor moet dus een internationale regeling getroffen worden, merkte de heer Van de Bilt (r.k op, evenals voor de verwezenlijking van de gedachte van ontwapening. Hij, evenals de heer Zijlstra (a.r.) kwamen voor de eenden houders op, daar men dien niet het brood uit den mond mocht nemen. De heer Duys (s.d.a.p.) juichte het toe, dat de minister den aanvoer van ondermaatsche visch wil verbieden, maar hij kwam toch ook op voor de eendenhouders, die door dit be sluit deerlijk zouden worden overrompeld. En daarom diende hij een motie in waarbij ne minister werd uitgenoodigd om alvorens tot maatregelen ter bescherming van den vischstand over te gaan de belanghebbenden te hooren. Minister Ruys, die dezen middag teSeiJ zijn gewoonte in zoo onduidelijk sprak, dat hij absoluut niet geregeld was te volgen, deelde mede, dat hij heden een telegram had ontvangen van vele belanghebbenden waar in hetzelfde werd gevraagd als wat de heer Duys wenschte. Hij was bereid aan dit ver zoek te voldoen en zou aan een ambtenaar opdragen met de onderteekenaars van het telegram te confereeren en hem daarna te rapporteeren. De heer Duys trok hierop zijn motie maar weer in. Wanneer we nog vermeld hebben, dat er van verschillende zijden geklaagd is over de "'er te lande geldende bepalingen betreffen de de zalmvisscherij en dat we daarbij verre bij Duitschland ten achter staan, terwijl er werd aangedrongen op een spoedig bijeen komen van de Zalmconferentie, die reeds te lang is uitgesteld, meenen we van de begroo ting van binnenlandsche zaken afscheid te kunnen nemen. Zij werd zonder stemming de beide communisten waren afwezig goedgekeurd. Om over half vijf kwam hierna de begroo ting van Justitie aan de orde. Een paar rede voeringen in verband met deze begrooting hebben we heden nog gehad. Zoo heeft de heer Van den Bergh (s.d.a.p) aangedrongen op een wijziging van onze re geling van de Arbeidsovereenkomst, waarbij aan den werkgevers het recht zal worden ontnomen om enkel op grond van eigen goed vinden, echter met inachtneming van den termijn van opzegging, een werknemer ge daan te geven. Er moesten z.i. steeds gron den voor bestaan en de werknemer moest het recht hebben den werkgever voor het ge recht te dagen ten einde daardoor te laten uitmaken of het billijk was, dat het ontslag was gegeven. Anders zou de werkgever boete kunnen oploopen. Wat minister Don- ner op dat zonderlinge denkbeeld zal ant woorden, lijkt ons niet twijfelachtig. We hebben ook mevrouw Van Itallie-Van Embden (v.d.) hooren pleiten voor een ver scherping van de maatregelen tegen porno grafische lectuur en nog een paar leden heb ben zich laten hooren. Maar wanneer mor gen de minister aan het woord is geweest, komen wij daar nader op terug. De Kamer is nu nog met zulk een werk ijver bezield, dat er heden stemmen zijn op gegaan ten gunste van een behandeling van het ontwerp voor een nieuwe Rijnverbinding van Amsterdam nog vóór de Kerstreces. Maar de voorzitter wilde daar niet aan en zal de zaak eerst nog eens overwegen. De heer Nolens (r.k.) zou daarvoor den Woensdagavond vóór Kerstmis geschikt ach ten! Ernst of kortswijl? DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGS-COMMISSIE. De slotzitting. Kritiek, maar ook veel waardeerends. Gistermiddag is de voorbereidende ont wapeningscommissie, die wekenlang te Ge- neve vergaderd heeft, officieel gesloten. In de slotzitting werd door verschillende voor aanstaande leden der conferentie het woord gevoerd, waarin naast veel goeds toch ook veel kwaads werd gezegd van het resultaat der besprekingen. Vooral van Russische zij de werd veel kritiek op de vergadering uit geoefend De gedelegeerde der Sovjet-dele gatie Loenatscharsky deed bijvoorbeeld voor lezing van een omvangrijk memorandum, waarin de regeering te Moskou de ontwa- penings-conventie in haar geheel aan scherpe critiek onderwerpt, het accoord van de hand wijst en elke verantwoordelijkheid ervoor weigert, aangezien het volgens haar de mo gelijkheid van nieuwe bewapening open laat. De Moskousche regeering zal den strijd voor de algemeene verwindering der bewa pening voortzetten. Het Russische voorstel om het memoran dum in het algemeen rapport aan den Vol kenbond te doen opnemen, werd verworpen. Politis (Griekenland) prees de belangrijke resultaten van de onderhandelingen en sprak in dit verband van beslissenden stap voor den vrede. Lord Robert Cecil noemde het accoord een geschikten grondslag voor een algemeene omlijning van de bewapening. Het laatste woord is nu aan de volkeren en niet meer aan den Volkenbondsraad. De wereld wil slechts dan ontwapenen als de volkeren het werkelijk willen. Dit is tegenwoordig echter slechts binnen het kader van den Volkenbond mogelijk. Namens de Amerikaansche regeering heeft daarna Gibson een verklarding afgelegd, waarin hij o.a. opmerkte, dat men na noesten strijd eindelijk toch tot een overeenstemming is gekomen. De besprekingen werden „be schaduwd" door meest onuitgesproken angst der regeeringen voor hun nationale veilig heid. Het zou van gebrek aan eerlijkheid ge tuigen als niet geconstateerd werd, dat de tot stand gekomen overeenkomst ver achter blijft bij de gestelde verwachtingen. Naar spr.'s meening ontbreken er vele factoren, die leiden naar algemeene vermindering der bewapening. Hetgeen bereikt werd, is echter niet in overeenstemming met de gedane be loften inzake vermindering der bewapening. Wellicht zou de Ontwapeningsconferentie meer bereiken, indien de regeeringen ter con ferentie vérstrekkende toezeggingen deden. Men zou den volkeren al een zeer slechten dienst bewijzen door ze wijs te maken, dat de algemeene beweging voor de ontwapening verder gevorderd is dan inderdaad het geval is gebleken. De openbare meening kan slechts heilzamen invloed uitoefenen als zij niet door optimistische voorstellingen om den tuin wordt geleid. Zware verantwoor ding rust thans op de regeeringen. De gede legeerden dienen open en eerlijk de regeerin gen te wijzen op den omvang van de overeen komst en op de verantwoordelijkheid, die op haar rust, in verband met het welslagen van de komende conferentie. Graf Bernstorff voerde het woord uit naam van de Ehiitsche rijksregeering. Hij consta teerde, dat hij het op alle essentieele punten eens is met den Amerikaanschen Ambassa deur. Ik wil zoo zeide hij niet op ge dane zaken terugkomen. Gij hebt intusschen uit de door mij gemaakte voorbehouden kun nen zien, dat en waarom ik bij mijn critiek op de overeenkomst persisteeren moet en dat in overeenstemming met deze critiek de Duit- sche regeering het ontwerp van de hand wijst, aangezien het naar haar meening al lerlei principieele tekortkomingen bevat. De volkeren hebben een zeer scherp instinct voor de werkelijkheid en zij zullen in het verdrag den krachtigen wil tot vermindering der be wapening missen- Het is de taak van de algemeene conferentie het vraagstuk op een geheel andere wijze aan te vatten dan tot dusverre het geval is geweest. Spr. eindigde zijn rede met in dien zin een beroep op de regeeringen te doen. Na Graaf Bernstorff heeft Massigli (Frank rijk) het woord gevoerd. Hij besprak het probleem van de vermin dering der bewapening binnen 't kader van de Fransche veiligheidspolitiek en eischte een bevredigende oplossing voor de veiligheids kwestie. als noodzakelijk vereischte voor de oplossing van het ontwapeningsprobleem. De Poolsche vertegenwoordiger criti- seerde de oorlogspropaganda, die in som mige landen wordt gevoerd. Dfe vertegenwoordigers van de Kleine Entente eischten allen verstrekkende waar borgen voor de veiligheid. De vertegenwoordiger van Bulgarije wees erop, dat een volkomen ontwapend land te genwoordig een invalsland is voor alle ge wapende staten. In zijn slotwoord zeide de president, dat het rapport der commissie aan alle betrokken regeeringen zal worden toegezonden. Het hangt hiervan af, of de Ontwapeningsconfe rentie spoedig zal bijeenkomen. De voorbereidende ontwapeningscommis sie is dus uiteen gegaan, om plaats te maken voor de algemeene ontwapeningsconferentie. Het is te hopen, dat de bijeenroeping daar van niet te lang op zich zal laten wachten. En als dan Frankrijk en Italië een stapje nader tot elkaar gekomen zijn, dan is er wel een kansje, a! is het heel klein!, dat de ontwape ningsconferentie straks eenig succes zal hebben! Laval heeft gistermiddag aan den Presi dent der Republiek medegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet definitief aanvaardt. In parlementaire kringen meent men, dat het Kabinet theoretisch reeds gevormd is. De kans is zeer groot dat er een personen- kabinet zal komen. Er worden namen genoemd. Alhoewel Pierre Laval bij zijn pogingen tot het vormen van een nieuw kabinet nog slechts weinig positiefs heeft bereikt, bestaat in sommige kringen de verwachting dat hij niettemin erin zal slagen een personenkabinet samen te stellen. Naar aanleiding van de besprekingen die hij in den loop van gisteravond heeft ge voerd, bestond hedenmorgen te Parijs de verwachting, dat tot het nieuwe kabinet zou den willen toetreden Germain, Martin, Rollin. Fiandin, Champtier en de Ribes. Tevens werd verwacht, dat Maginot, Renauld, Germain, Martin en Briand hun oude portefeuilles weer zouden aanvaarden. Tardieu zou in het nieuwe kabinet zitting nemen als minis ter van openbare werken, welke functie hij vroeger ook reeds bekleedde, terwijl Pierre Laval zelf binnenlandsche zaken zou nemen. Als verdere leden van het kabinet werden nog de namen genoemd van de senatoren Peyren- net en de Jouvenel en van den afgevaardigde Dignac. De groep Marin zou dan door een afgevaardigde en een senator zijn vertegen woordigd. DE DOODENDE MIST IN HET LUIKSCHE. Wetenschappelijke enquête commissie geinstal/eerd. Jaspar heeft gisteren de_ wetenschappelijke commissie van enquête geïnstalleerd die de oorzaken moet vaststellen van de geheim zinnige sterfgevallen in Engis en omgeving. De minister van binnenlandsche zaken Baels is voorzitter der commissie. Hedenmiddag zou Jaspar in de Kamer een verklaring af leggen. Prof. Nolf, de voorzitter van het Belgische Roode Kruis, heeft zeer beslist verklaard dat mist in zuiveren staat niemand kon dooden. De enquête-commissies, naar Engis gezon den, hebben verslag uitgebracht over haar werkzaamheden en er daarbij op gewezen dat haar taak moeilijk was daar bij haar komst de oorzaken, die de ramp hadden veroor zaakt, verdwenen waren. De commissie staat voor een arbeid van langen duur en zal permanent zitting hou den, Na afloop der bijeenkomst verklaarden de deelnemers dat het probleem zeer samenge steld was en dat het noodig was de zaak in het laboratorium te bestudeeren en er proe ven te nemen. Zoo zal er mist worden ge vormd en zullen er proeven genomen worden op dieren. Het wetenschappelijk onder zoek in vollen gang. In de Kamer heeft minister president Jas par de deelneming der regeering aan de fa milie der slachtoffers van den schadelijken mist betuigd. Hij deelde voorts mede, dat verscheidene enquêtes worden ingesteld om de oorzaken der sterfgevallen vast te stellen. Het parket handelt zijnerzijds en gaf order tot 't over gaan tot autopsie op de lijken. Het departe ment van volksgezondheid heeft door den Mijnraad een onderzoek laten instellen. Ten slotte was koningin Elisabeth, toen zij de ge troffen gezinnen bezocht, vergezeld van ge leerden, die eveneens onderzoekingen doen. Het is te hopen, aldus Jaspar, dat men aldus te weten zal komen of de mist de be slissende oorzaak der sterfgevallen is ge weest, of dat deze aan schadelijke gassen zijn toe te schrijven. De Volkenbond vraagt inlichtingen. De Belgische regeering heeft van de hy giënische afdeeling van den Volkenbond een mededeeling ontvangen, waarin haar wordt verzocht zoodra mogelijk een uitvoerig rap port te doen toekomen" aangaande de nood lottige sterfgevallen in het Maas-dal. Een onderhoud met dr. Heyermans. Naar aanleiding van de geheimzinnige sterfgevallen in Luik en omstreken, waar tientallen menschen op straat plotseling dood bleven, nadat zij den mist hadden in geademd, scheen ook te Amsterdam een zekere ongerustheid te bestaan, die wellicht verband hield met het feit, dat ten tijde van deze gebeurtenissen in België ook hier te lande in vrij sterke mate nevel optrad In verband hiermede hebben wij ons tot dr. L. Heyermans, den directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst te Amsterdam gewend. Dr. Heyermans gaf als zijn meening te kennen, dat voor ongerustheid geen reden behoeft te bestaan. Mist op zichzelf men denke in dit geval slechts aan Londen, dat geregeld dagenlang in een bruinachtigen nevel gehuld is is doorgaans niet schade lijk voor de gezondheid. De verschijnselen, die zich te Luik voordeden bij de slachtoffers bestonden uit een prikkelend branderig ge voel in de keel en andere symptomen van dien aard. Hier moeten andere invloeden aan het werk zijn geweest, aldus dr. Heyer mans. De funeste gevallen hadden plaats in een industriegebied, waaruit den aard der zaak geregeld schadeiijke dampen in het luchtruim ontsnappen. Zeer waarschijnlijk zijn deze blijven hangen doordat alle omstan digheden meewerkten: windrichting, dikke zware mist, de valleivorm van de streek etc. Voor zoover uit het onderzoek gebleken is waren bovendien de slachtoffers alle perso nen, wier hart of longen niet geheel in orde was, En, wat zegt U van het geval in Lon den, aldus vroegen wij, waar in een logezaal der Odd Fellow Order vergiftigingsver schijnselen optraden? Het is uitgesloten, zeide dr. Heyermans, dat deze iets met mist te maken zouden heb ben. Vermoedelijk is er met een gasleiding iets niet in orde geweest. U weet waarschijn lijk, dat lichtgas, dat losbreekt, door den grond als het ware gefiltereerd wordt en dat bovengronds absoluut ook reukeloos op treedt. Het gevolg kan zijn, dat men zonder uiterlijk merkbare oorzaken na h t inademen neervalt. Wat tenslotte de mist betreft herhaal ik nog eens, dat er geen enkele reden tot onge rustheid bestaat. In Nederland is bij mijn weten trouwens nimmer iets van dien aard voorgekomen, aldus besloot dr. Heyermans. DE TOESTAND IN SPANJE. Nieuwe onlusten te Valencia. Nadat de houtbewerkersstaking te Valen cia Maandag was bijgelegd, trokken gisteren groote massa's strakers door de stad en deden aanvallen op de civiele garde. Een der gar disten werd gedood, een andere vuurde op de stakers en doodde daarbij den secretaris 'van het metaalbewerkersverbond. Toen dit bekend werd, werd in de stad een algemeene staking afgekondigd, waarvan de leiding berust bij de syndicalistische vakbonden. Op verschillende plaatsen in de stad is het tot ordeverstoringen gekomen. Herhaaldelijk werden er tramwagens omvergeworpen of met steenen bekogeld. De dagbladen verschij nen niet. Het geheeie verkeer ligt stil. FRANKLIN BOUILLON TOT EEN NATIONAAL GEVAAR VERKLAARD. Wegens zijn ophitsingen tegen Duitschland. De afdeeling Saint Germain van den Bond voor de rechten van den mensch en den burger zich heeft uitgesproken voor een herziening van het verdrag van Versailles. Deze uitspraak blijkt Zondag met op één na algemeene stemmen bekrachtigd te zijn op het congres van de federatie van Seine-et- Oise van genoemden bond. Op dit congres is ook nog, op voorstel der zelfde afdeeling, met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin overwogen werd dat een nieuwe oorlog een chemische oorlog zal zijn en dat er volgens de meest bevoegde deskundigen geenerlei middel be staat of mogelijk is om de burgerlijke bevol king te beschermen tegen de vliegtuigen die dag en nacht bommen met doodelijke gassen op haar zouden werpen. Wegens zijn aard rijkskundigen toestand wordt het departe ment van Seine-et-Oise een der departemen ten genoemd welks bevolking het meest be dreigd zou worden Om deze ramp te voorko men is er volgens de motie, geen ander mid del dan het verwezenlijken van een Fransch- Duitsche toenadering. Voorts wordt geconstateerd dat het Ka merlid voor Pontoise, Franklin-Bouillon, door zijn voortdurende ophitsingen tegen Duitschland, Frankrijk naar een nieuwen oorlog voert en wordt verklaard dat zijn aan wezigheid in het parlement een nationaal ge vaar vormt. Alle pacifisten worden aange spoord er voor te zorgen, dat deze „gevaar lijke gek" bij de verkiezingen in 1932 de ne derlaag lijdt. Alle departementale federaties worden uitgenoodigd op dezelfde wijze te handelen ten aanzien van Louis Marin, Taittinger, Scapini en andere opgewonden geesten, die door hun woorden en daden den vrede voortdurend in gevaar brengen. Briand wordt daarentegen gelukge- wenscht met zijn pogingen, hoe platonisch dan ook, voor een duurzamen vrede. POSTAUTO IN OOSTENRIJK VERONGELUKT. Een vrachtauto van de posterijen is dool de gladheid van den weg bij Innsbrück langs een helling naar beneden gestort. De wagen bleef op 30 M. diepte zwaar beschadigd lig gen. Alle 15 inzittenden werden gewond; drie zwaar gekwetsten moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. MIST EN SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. De Engelsche kust, Londen en Southamp ton waren gisteren weer in een dichten mist gehuld. De nevel veroorzaakte talrijke ver keersongevallen, waarvan enkele met doode- iijkcn afloop. Bij Hattfield liepen drie goede rentreinen op elkaar in, waarbij 30 wagons derailleerden en beschadigd werden. In het Noorden van Engeland woeden sneeuwstor men. SOLDAAT SCHIET SERGEANT DOOD. Te Lyon. Het N. T. A meldt uit Lyon dat in een kazerne aldaar een soldaat, die van oordeel was dat hij slecht werd behandeld, zijn ser geant doodgeschoten heeft. De vrouw van den sergeant en een andere soldaat, di? den moordenaar wilden tegenhouden, werden zwaar gewond. De moordenaar sloeg op de vlucht. „IM WESTEN NIGHTS NEUES". Herhaling der relletjes te Berlijn. Ook gisteravond was het in de omgeving van de Nollendcrfplatz e.a. punten te Berlijn weer zeer woelig. Behalve dr. Göbbels na men nog 84 nat.-soc. rijksdagleden aan de betooging tegen de film „lm Westen nichts Neues" deel, van wie velen het woord voer den. Na afloop van de toespraken trokken de meeste afgevaardigden aan het hoofd van een stoet aanhangers door de stad. De politie had weer de handen vol, hier daar vielen harde klapjjen, maar ook nu 1. i het niet tot zeer ernstige incidenten. De nieuwe autosproeiwagen stond gereed, maar kon werkeloos blijven. Ook Beieren en Wurtemberg contra. Thans hebben ook Beieren en Wurtemberg zich tegen de vertooning van de film „Ini Westen Nichts Neues" verklaard en zich aan gesloten bij de voorstellen tot herroeping van het toelatingsbesluit. Wirth voor een verbod? Met betrekking tot de a.s. beslissing van de Opper-Filmkeuringscommissie meldt het „Acht Uhr Abendblatt", dat de Rijksmi nister van Binnenlandsche Zaken niet onwel willend zou staan tegenover een verbod van de film „lm Westen Nichts Neues". Hij zou overtuigd zijn, dat het continueeren van de vertooning van de film een gevaar beteekenf voor de openbare orde en veiligheid. De Duitsch-nationalen ver zoeken Hindenburg in te grijpen. De Duitsch-nationale Rijksdagafgevaar digden dr. Hugenberg en dr. Oberfohren heb ben namens hun partij een telegram gezon den aan rijkspresident Von Hindenburg, waarin o.a. gezegd wordt, dat, ondanks het protest van het rijksweerministerie en on danks de gerechtvaardigde verontwaardiging van de geheeie nationale bevolking de ver tooningen van de film „lm Westen nichts Neues' onder bescherming der politie worden voortgezet. De afzenders van het telegram verzoeken daarom den rijkspresident, den leider van het in deze film beschimpte leger uit den wereldoorlog en opperbevelhebber van de huidige weermacht, door persoonlijk ingrijpen aan het schandaal" een einde te willen maken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1