Zaterdag 13 December, balf 8, Radifffraflscli Weerbericht I door de PIANO-LEERLINGEN Vaderlandsche Bank 6°/ A G EN i) I Binnenland rb KATER Gebouw „De Unie". CORN. JONKER, Mej. NETTY WIJN (Zang). Stadsnieuws ICeric en school Onze Koloniën. Marktberichten^ Woensdag 10 December. 7.30 uur, Cinema Americain: Wie is de dader? (sens., geluidfilm, boven 18 jaar). 7.30 uur, A B T.: Beschermers der wet (avonturen); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-theater: Plicht (spoor wegdrama, geluidfilm); boven 14 jaar. 8 uur, handelsschool, voor de volksuniver siteit lezing door den Vlaamschen dichter René de Clercq uit eigen werk. 8 uur, 't Gulden Vlies, vertooning Mela- wan Gelap-film door de Alkm. hulpzendings- vereeniging „Het MosterdzaadjeDes nam. 5 uur idem voor kinderen. Donderdag 11 December 2.30 uur, De Unie, lezing mevr. Y. Wege- ner Sleeswijk—van Balen Blanken voor de afd. Alkmaar Ned. Vereen, van Huisvrou wen. 7.30 uur, Cinema Americain: Wie is de dader? (sens., geluidfilm, boven 18 jaar). 7.30 uur, A B. T.: Beschermers der wet (avonturen); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-theater: Plicht (spoor wegdrama, geluidfilm); boven 14 jaar. Zaterdag 13 December. 7.30 uur, De Unie, voordrachtsoefening pianoleerlingen Corn. Jonker. 8 uur, Harmonie, feestavond De Halter. Demonstraties verboden. De politie-president van Berlijn heeft hedenmorgen een besluit uitgevaardigd, waarbij alle openbare demonstraties en betoo gingen binnen Groot-Berlijn met ingang van hedenmiddag twee uur tot nader aankondi ging worden verboden. De uitvaardiging van dit besluit staat in verband met de protest demonstraties tegen de film lm Westen nicnts ■Neues, naar Remarque's roman van dien naam. Filmvertooning voor de ministers. Naar vernomen wordt, hebben de leden van het Rijkskabinet den wensch te kennen gegeven, dat zij in de gelegenheid zullen worden gesteld de geruchtmakende film lm Westen nichts Neues nog voor de ko mende zitting van de hoogste filmkeu ringscommissie te zien. Waarschijnlijk nog in den loop van heden zal de film voor de Rijksministers en voor eenige hooge ambtenaren van het Rijksministerie van Bui- tenlandsche Zaken in een besloten bijeen komst worden gedraaid. Buitenlandsche Za ken zal ten aanzien van de film haar hou ding vaststellen, doch het staat niet vast of het oordeel van de hoogste filmkeuringscom missie hierdoor al of niet zal worden be ïnvloed DE BEGROOTING VAN DEFENSIE. De memorie van antwoord Verschenen is de memorie van antwoord #p het voorloopig verslag over de begroo ting van defensie. Hieraan is het volgende mtleend Samenvoeging der militaire departementen. De minister is van oordeel, dat niet eer tot samensmelting van overeenkomstige af- deelingen mag worden overgegaan dan wan neer de practijk heeft aangetoond, dat zulks mogelijk is, zonder dat aan de belangen van zee- of landmacht te kort wordt gedaan. De mogelijkheid van samenvoeging der afdee- lingen personeel is nog niet voldoende ge bleken. Kleeding van den soldaat. De geleidelijke invoering van een nieuw hoofddeksel ter vervanging van de thans in gebruik zijnde veldmuts, is binnenkort te verwachten. Veidjassen met omgeslagen kraag zijn in beproeving. Herhalingsoefeningen De minister sluit zich aan bij de meening van die leden, die de handhaving van be doelde oefeningen voor ons leger noodig achten. Daar de oorlogstoestand tijdens de geheele oefening heeft bestaan, hebben de legering en de voeding ook overeenkomstig de gevechtsomstandigheden van het oogen blik plaats gehad, waardoor een en ander een van den normalen gang van zaken in het garnizoen afwijkend karakter heeft ge dragen en uiteraard ook moest dragen. Het is bepaaldelijk onjuist, dat onder de gegeven omstandigheden de legering en de voeding te wenschen hebben gelaten. De mededeelingen, door het Haagsche Volk verbreid, zijn eensdeels onwaar ander zijds verkeerd belicht. Tegenover de aantij ging, dat de legerleiding niet in staat ge bleken zou zijn na eenige weken van voor bereiding 15.000 man gedurende eenigen tijd van proviand te voorzien, verklaart de minister met nadruk, dat de legering en de voeding, gelet op de oefeningsomstandighe den, naar behooren hebben plaats gevon den. Rechtstoestand der militairen. Het tijdstip van indiening van het wets ontwerp betreffende de rechtspositie der mi litairen kan nog niet worden vastgesteld. Het overleg met den minister van justitie is nog niet geëindigd. Intusschen is, in af wachting hiervan, met de bewerking van het materiéele recht reeds een aanvang ge maakt. Het ligt in het voornemen het vooront werp in de commissie voor georganiseerd overleg te doen behandelen. Het zal haar binnen zeer korten tijd worden toegezonden. Particuliere wapen- en munitie fabrieken. De minister is niet bereid om de totstand koming te bevorderen van een wettelijke re geling, welke aan het voortbestaan dier fa brieken een einde zal maken. Gewapende korpsen buiten het leger. Van het onderhouden van een gewapen de macht buiten het leger is geen sprake. Vermits de formaties der „bijzondere vrij willigers" in normale tijden niet bestaan en haar sterkte afhankelijk is van het getal der als „bijzondere vrijwilliger" geregistreerde dienst- en reserveplichtigen, die, het geval dienende, gebruik zullen maken van de ver gunning om vrijwillig in werkelijken dienst te komen, moet ten aanzien van de sterkte van de zgn. „bijzonderen vrijwilligen landstorm" worden volstaan met de mede- deeling, dat op 1 Januari 1930 46.507 met jjroot verlof zijnde dienst- en reserveplichti- alkmaar jvI F- NT2^ zijn oom na een twist op het veld met een schop een zoodanigen slag gegeven, dat v. d H. kort nadien overleed. T. zal binnenkort wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, voor de rechtbank te Roermond terechtstaan. gen als „bijzondere vrijwilligers" waren ge registreerd voorts kon, wanneer de omstan digheden het noodzakelijk maken, dat de „bijzondere vrijwilligers" in werkelijken dienst komen, tot hetzelfde doel waarschijn lijk gerekend worden op een groot getal ge wezen dienst- en reserveplichtigen, die als dan een tijdelijke vrijwillige verbintenis kunnen aangaan. Met de zgn. „landstormdagen" heeft de regeering geen bemoeienis. Deze gaan uit van de nationale landstormcommissie en haar organen en maken deel uit van den consoli- datie-arbeid dier commissie ten behoeve van den „bijzonderen vrijwilligen landstorm". De zgn. „nationalistische militie", een instel ling van het „Verbond van nationalisten", wordt op geenerlei wijze door de regeering gesteund. Voor zoover aan den minister be kend, is zij niet voornemens haar deze te verstrekken. Toestand bij de luchtvaartaf deeling. Op welke gronden van misgrepen bij de aanschaffingen zou moeten worden gespro ken, is den minister niet duidelijk. Er is geen enkel vliegtuig bij de luchtvaart afdee- ling, wat niet betrouwbaar is. De minister heeft eenigen tijd geleden bepalingen vast gesteld, waardoor een regelmatige controle vanwege het departement van defensie op het beheer van het materiaal en de aanschaf fingen bij de luchtvaartafdeeling is verze kerd. Het verrichten van particulieren arbeid bij de luchtvaartafdeeling moet thans uitge sloten worden geacht. Gebleken is, dat een opzichter van fortifi catiën zijn administratie bij de genie heeft verwaarloosd, als gevolg waarvan een be hoorlijk overzicht van den stand van zaken in geldelijk opzicht ontbrak. Die opzichter is daarom onmiddellijk geschorst. Het onder zoek, dat op breeden voet is voortgezet, heeft tot dusver niet geleid tot het constateeren van fraude. De aangelegenheid is voor den minister nog niet geëindigd. De minister heeft het voornemen om het vraagstuk van de organisatie der luchtvaartafdeeling in verband met de mogelijkheid om het mate riaal stelselmatig binnen afzienbaren tijd op peil te brengen, grondig te doen nagaan. Chemische en psysische strijd middelen. Betreffende de bescherming van de bevol king tegen luchtbombardementen stelt de re geering zich op het standpunt, dat bescher mingsmaatregelen van algemeenen aard een onderwerp van regeeringszorg dienen te zijn. Deze beschermingsmaatregelen bestaan uit de luchtverdediging (rechtstreeksche bestrij ding van vijandelijke luchtaanvallen door de daarvoor bestemde militaire organen als vliegdienst, luchtdoelgeschut en zoeklichten) en den luchtwachtdienst (melding van vijan delijke luchtvaartuigen en alarmeering van bedreigde gebieden). Deze algemeene maatregelen dienen even wel aangevuld te worden door een locaien luchtbeschermingsdienst, bestaande uit een plaatselijke waarschuwingsdienst en voor zorgmaatregel en ten behoeve der bevolking en gemeentelijke organen. Voor de organisatie van dien dienst is di recte samenwerking met politie, brandweer, reinigings- en ontsmettingsdiensten, plaatse lijke Roode Kruis, enz. noodig. Het is dan ook volkomen logisch, de gemeente-autoritei ten die over die organen beschikken, dan wel daarmede in nauwe aanraking zijn en voorts geheel op de hoogte zijn van de plaatselijke omstandigheden, met dien beschermings- dienst te belasten. In het buitenland zijn of worden de luchtbeschermingsdiensten op de zelfde grondslagen georganiseerd. Ten einde de noodige voorlichting te ver schaffen, heeft de toenmalige minister van oorlog eenige jaren geleden het geschrift „Aanwijzingen luchtbeschermingsdienst" aan de genoemde besturen doen toekomen. Alhoewel het daarin ontwikkelde stelsel thans in algemeenen zin nog alleszins deug delijk mag worden genoemd en als ge zegd overeenkomst met de beginselen, welke ten deze in het buitenland worden ge volgd, heeft de minister, in verband met de gebleken wenschelijkheid tot het verstrekken van uitgebreidere voorlichting, een nieuw ontwerp doen samenstellen, hetwelk binnen kort zal verschijnen. Voorts zijn door de betrokken militaire autoriteiten met de gemeentebesturen op rui me schaal besprekingen gevoerd. Voor de burgerbevolking zijn modellen van gasmaskers van een eenvoudige type in beproeving en de minister voorziet niet, dat aanmaak in voldoende hoeveelheid van die gasmaskers op technische bezwaren zal stui ten. In den loop van 1930 en 1931 zal in of nabij elk garnizoen een gaskamer worden irjgericht. Deze gaskamers zijn deels gelegen binnen de bebouwde kommen van de betrok ken gemeenten, doch alle op zoodanigen af stand van bewoonde huizen of openbare we gen geplaatst, dat eenige hinderlijke invloed van het in die gaskamers gebruikte, overi gens onschadelijke, traangas uitgesloten moet worden geacht. De regeering meent, dat in den geest van het protocol nopens den chemischen en bac- teriologischen oorlog van 17 Juni 1925 de voorbereiding voor het gebruik van offensie ve middele ntot een minimum beperkt dient te blijven. Die voorbereidingen bepalen zich tot een door de directie der artillerie-inrichtingen ingesteld onderzoek naar de nroductie van de in ons land aanwezige chemische industrie en naar de mogelijkheid om die industrie in het hiervoor genoemd geval voor den aan maak van strijdgassen te gebruiken. IN VRIJHEID GESTELD. Vervolging wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende. De in verband met den doodslag op zijn oom C. v. d. H. te Lierop in het huis van bewaring te Roermond gedetineerde M. T. is thans op vrije voeten gesteld. Zooals men zich herinnert, had T. op 4 November i-l- EEN AANSLAG CP DEN GOUVERNEUR-GENERAAL VAN OOST-IND1E? Ernstige onlusten iJ Inde-China. Moskou ageert! Wij lezen in het gisteren per luchtpost ont vangen „Nieuws" van 17 Nov. j.L De „Agence Radio Télégraphique d'Indo- Chine et du Pacifique", publiceerde bijzon derheden inzake ernstige communistische on lusten langs de spoorbaan in Noord-Annam, kort na het passeeren van den extra-trein, waarin de beide gouverneurs-generaal op den 7en dezer van Hanoi naar Hue gingen! Het volgende wordt aan deze berichten ontleend Zeshonderd communisten vielen te midder nacht den militairen post te Canloe aan, wel ke aanslag afgeslagen werd en waarbij 2 rebellen gedood werden en drie van hen ge wond raakten. Bij Huongson, Noord-West van Canloc, botste een verkenningspatrouille op tegen een colonne communisten, welke uitgeslagen werd. Een troep van 200 rebellen ging nabij Yenxuan uiteen, bij het verschijnen van een patrouille van het Vreemdelingen legioen. Vijfhonderd communisten rukten op naar Yenthan (eveneens in dezelfde streek) en ver meesterden het station Chasi; zij namen den stationschef mee, doch werden achtervolgd door een detachement van het Vreemdelin gen-legioen, dat 4 dooden en vier gewonden deed vallen onder de communisten, terwijl de stationschef bevrijd werd. De rebellen hereenigden zich zeven kilome ter van Phudien en vielen ten getale van 1500 om negen uur 's morgens de citadel van Phudien aan, meenende, dat deze zonder mi litaire bezetting was. Het garnizoen sloeg den aanval af, joeg de aanvallers uiteen en legde dertig commu nisten neer. Alle andere provincies bleven gevrijwaard van met medewerking van Aan belangstellenden wordt op aanvraag zeer gaarne een UITNUODIGLNG (zonder kosten) verstrekt. Adres: GED. NIEUWESLOOT 85. van incidenten, slechts enkele arrestaties hadden te Hanoi en Haiphong plaats, we gens propaganda. Gouverneur-generaal de Graeff arriveerde den 15den dezer van Angkor te Phom-Phen, alwaar het gewone programma afgewerkt wordt. De Landvoogd vertrekt heden, den 17den, naar Siam. Tot zoover de ontstellende berichten, waar uit blijkt, dat de communisten de bedoeling hadden, een aanslag te plegen op het leven van de beide landvoogden. Dat is ernstig, zeer ernstig, schreef het „Nieuws" van 17 Nov. Doch er is meer, dat de aandacht vraagt! Bovenstaand telegram slaat op gebeurte nissen, die op 7 November plaats hadden dus tien dagen geleden! Het is duidelijk, dat de censuur de tele grammen aangehouden heeft en deze veron derstelling wint aan kracht, als wij in aan merking nemen, dat wij verleden week Dins dag een telegram publiceerden, meldend, dat volgens het Fransche blad „La République" een openlijke opstand tegen het Fransche gezag was uitgebroken. Daarna hoorden wij niets meer van wan ordelijkheden, tot vandaag een verlaat tele gram een bevestiging brengt van het gemel de. E. e. a. wijst op een zeer ernstigen toe stand in Indo-China. Wat is er na 7 November jl. gebeurd? Wij tasten in het duister, omdat de berichten door de Fransche autoriteiten blijkbaar onder censuur gehouden worden. Opvallend is, dat ook Reuter niets gemeld heeft, terwijl de Aneta-correspondent de eenige is, die nog seinen kan, zij het, dat zijn berichten buiten zijn wil met groote vertra ging doorkomen. Welnu, dat gebeurt niet, wanneer alles botertje tot den boom is! Indië heeft er o.i. recht op, ten spoedigste volledig ingelicht te worden over het geheele verloop van de Landvoogdelijke reis, en het komt ons voor, dat de Indische Regeering verplicht is een volledig relaas te doen publi- ceeren. Het feit, dat het bericht van den aanslag op den trein 10 dagen geheim gehouden werd, stelt ons allerminst gerust. De Haagsche Crt. teekent hierbij nog aan, dat „De Courrier Saigionnais" de vori ge week meedeelde, dat eerepoorten in Sai gon door de communisten in brand waren ge stoken. Enkele dagen geleden arriveerde de gouverneur-generaal van Indo-China, Exc. Pasquier, per vliegtuig in Marseille. Ook dit geeft te denken! RAAD VAN STATE. Prinses Juliana woonde gistermiddag de wekelijksche zitting van den voltalligen Raad van State bij. POLIKLINIEK GESLOTEN. De professor en zijn assistenten nebben allen influenza. De polikliniek van de inrichting voor oog lijders te Groningen is tijdelijk gesloten, om dat de hoogleeraar-directeur, prof. Rochat, zijn vier assistenten en een verpleegster aan influenza liiden. WILDE JACHT OP AUTODIEVEN TE HAARLEM. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor drie ontving de Haarlemsche politie van de politie te Hilllegom telefonische mededee- ling, dat er in deze gemeente een Chevrolet- auto nr. H 56628 was gestolen. Eenige rechercheurs gingen met politiehonden in een auto op onderzoek uit en omstreeks half vier zagen zij op den Wagen .eg te Haar lem een auto rijden, welke van de richting Hillegom kwam en waarin twee personen zaten. De bestuurder hiervan ziende dat hij achtervolgd werd, reed het Florapark in en bleef daar in de rondte rijden. Toen hij aan herhaalde sommaties om te stoppen niet vol deed, loste de politie eenige schoten. De ach tervolgden reden hierop het paviljoen in, klommen uit de auto en vluchten elk een an deren kant uit. Een hunner werd direct gegre pen, doch de andere wist in de Haarlemmer hout te ontkomen. De politiehond achtervolg de hem en had hem spoedig opgespoord in den tuin van het rusthuis Spaarnehout, waar hij zich had verstopt. Op het politiebureau bleek, dat de aange houdenen uit Hillegom waren, doch dat de auto niet die was, welke te Hillegom was ontvreemd, en het nummer 43184 droeg. De aangehoudenen, ontkenden iets van dezen diefstal af te weten. Zij zijn in bewa ring gesteld. SPOORLIJN ROERMOND—VENLO WORDT OP DUBBEL SPOOR GEBRACHT. Naar wij vernemen, zal de spoorlijn Roer mondVenlo op dubbel spoor werden ge bracht. De plannen zijn reeds naar de be trokken gemeentebesturen gezonden. DIEF KRIJGT AUTO-PECH. En wordt gearresteerd. De politie te Weert (L.) heeft gearresteerd den automobilist R. uit den Haag, die dooi de recherche van de residentie werd gezocht wegens het plegen van velschillende diefstal len. R., die bij Weert een auto-ongeval kreeg, is op transport gesteld naar den Haag. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers 1 4 fin OBLIGATIEN met jaarl uitloting 0 ALS DE IJSBAAN GEOPEND KAN WORDEN. Het bestuur van Ijsbaan Heiloo verzoekt ons mede te willen deelen: Zoodra en zoolang de baan voor het publiek geopend is, zal op de stadsautobussen en op de bussen van den dienst Alkmaar HeilooLimmen van C. J. de Bruin het be kende teeken geplaatst worden. Als de baan geopend is, wordt een autobus dienst ingesteld tusschen Alkmaar en de baan. De dienst wordt uitgevoerd door de firma van Geelen en van den Berkhoff te Heiloo met de bekende bussen dier firma. Op de bussen zal duidelijk worden aangegeven, dat zij rijden naar en van de ijsbaan.' De prijs per rit en persoon bedraagt vijf cent. Het publiek wordt verzocht met gepast geld te betalen, ten einde onnoodig oponthoud te voorkomen. Te beginnen des middags om één uur tot 's avond 7 uur vertrekt elk kwartier een autobus vanaf de omgeving van de Groote kerk te Alkmaar, alzoo om 1 uur, 1.15, 1.30, 1.45 enz. De bussen stoppen alleen bij de haltebordjes van de stadsbussen. In de richting naar de baan worden onder weg geen passagiers uitgelaten. Bij de baan is als steeds ruime gelegenheid voor stalling van rijwielen ad 5 cent per rijwiel en voor motorrijwielen en auto's ad 10 cent. Auto's of motorrijwielen mogen niet onbe heerd in de nabijheid van de baan aan den weg gelaten worden. VERDWENEN OF OP FAMILIEBEZOEK. De bejaarde schipper M. W., die reeds eenigen tijd als alleenbewoner van een schuitje, ligplaats in de Lindengracht heeft, werd sedert enkele dagen door zijn buren niet meer gezien. Men vreesde een ongeluk en stelde de poli- litie van een en ander op de hoogte. Deze heeft er voor zorg gedragen, dat de schip per, wanneer hij terugkomt, zijn voornaamste bezit in ongeschonden toestand zal terug vinden. Zekerheid, dat den man een ongeluk is overkomen, bestaat niet. Men meent hem nog dezer dagen in een der omliggende dor pen te hebben gezien. DAMES VOOR DE ROODE KRU1S- COLLECTE. Vrijdag 12 December zal de jaarlijksche Roode Kruis-coüecte worden gehouden. Zooals ieder jaar zullen ook nu weer ver scheidene jonge dames zich voor dit mooie werk beschikbaar willen stellen. Dames boven 16 jaar kunnen zich voor medewerking aan deze collecte vervoegen bij den heer H. C. Stoutjesaijk, Voordam 5 (tele foon 495). OPENBARE LEESZAAL EN BILIOTHEEK; LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten: Ned. romans en tooneelwerken: 812 B16 Bakels, H. Liefde; mystiek too- neelspel. 1923. (G.) 812 S62h Simorts-Mess, A. Van hoogten en vlakten. W 15v Wagenvoort, M. De vrijheidzoeker. In het Nederlandseh vert. romans: D 73.5 ir Doyle, A. Conan. In het rijk der schaduwen. J 37.8 Johannsen, E. Vier van de infan terie. K 28.3 b Kellermann, B. De broeders Schel lenberg. U 57 Ulitz, A. Oproer der kinderen Wetenschappeliike werken: 130 B26 Bartling, D. Ons zieleleven; in- 130 Z 31 zUw/r^fEnen^en ziele leven. 176 C12 Calverton V. F. Bankroet van het huwelijk. (1930). Mar vmW i. Medegedeeld door het Kon. Nederl ut x Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 770.8 te Varrf* Laagste barometerstand 749.5 te At reri. Verwachting, geldig tot den avond van i. December: Zwakke tot matige, later toenemende W» telijke tot Zuidelijke wind; tijdelijk 0nR?' rend, later toenemende bewolking met kan op regen; aanvankelijk kouder, later zeifa temperatuur. ',Qe 201 H81r Mcrrêus de Haas, RedeliïkX religie; beginselen en problemen van eene godsdienstige wereldhe schouwing. (1922). 370 K64 Kleefstra. J. Grondslagen van opvoeding *n onderwijs. (19141 380 G37 óibbins, H. de B. The historv of commerce in Europe. 1909. <r,\ 590 V 73 Vogelalbum. 2 dln. 621. 3H30 h Harte rink, G. J. Handlei ding voor het zelfinstalleeren van electrische huisgeleidingen: 8e dr 1930. Geïll. 635 B67.5 Boeschoten, G. Hoe kweek ik chrysanten? 2e dr. 1930 Geïll. 641 B17 Balen-Klaar F. S. van. Wat zul- len wij eten? ruim 400 menu's. 654 G22.5 Geervliet. P, Iedereen radio-re parateur; 3e dr. 1930. Geïll. 654 L75r Looi, L. van. Radio-theorie voor den leek. 1930. Geïll. 760 H36 Havelaar, Joris Minne. 1930 Geïll. 809 S62s Simcns, L. Studies en lezingen 914 1 L92.5 Luger, J., en Spier. Am sterdam zwart op wit. Geïll. 914.1 P64 Polak H. Het kleine land en zijn groote schoonheid; 2e dr. 1930. Geïll. 944 G22 Geerke, H. P. Napoleon en zijne omgeving; 2e dr. (1913). Geïll. 944 G22nNapoleon en de vrouwen 1916). Geïll. (G.) Geschenk. 1 LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.15 uur licht op. i Tot leeraar in het kleermaken aan de Ambachtsschool en de dSaraan verbonden avondvakcursussen te Alkmaar is benoemc» de heer P. J. Ouwens, alhier. Maandagavond had in de Ned. Herv kerk eene verkiezing plaats voor twee ouder lingen wegens periodieke aftreding van den heer C. J. Blaauboer en wegens vertrek var den heer H. Kok. Eerstgenoemde werd herko zen, terwijl in de plaats van den heer H. Kok de heer H. Limpers werd verkozen na herstemming met den heer K. Zander. De heer F. Zwaag werd als diaken herkozen. VERKIEZING IN DE NED. HERV. GEMEENTE TE UITGEEST. Zondagmorgen na den dienst had de ver kiezing plaats van gemachtigden voor het Kiescollege. Herkozen werden de heeren: T. Besse, C. Bus Jzn., S. Koopman en A. I. Starreveld. In een van de drie vacatures werd voorzien door de benoeming van den heer D. Buis, terwijl voor de twee andere vacatures a.s. Zondag na den avonddienst herstemming zal zijn. we1 DE OPEN PROTEST. KERK. Ondervinding te Eerbeek: vreemdelingen. Dr. P .Blaauw, Ned. Herv. pred. te Eer beek, schrijft in zijn gemeenteblaadje „Eer- beeks Kerkklok" in verband met de publicaties van ds. Boeke te Schoorl over de alledags- kerk aldaar: Zien de menschen ernaar om, loopen zij di kerk eens binnen of niet? Wij hebben nu reeds eenige jaren onze kerk hier altijd open, tenminste in de zomermaanden. Wat wij er m dien tijd van ondervonden hébben is dit, dat de ingezetenen er heel weinig binnenkomen doch vreemdelingen, pensiongasten, voorbij; trekkende menschen te voet of per fiets, vri] veel. In elk geval zijn wij stelling van plan hiermee voort te gaan. En dat te meer, om dat onze nieuwe kerk door de ligging, lood recht op den weg, en niet minder door haat stijl van binnen, met verhoogd koorgedeelte, en gebrandschilderd kruis en koorraampjes, zooveel meer geëigend is, om er een oogenblik binnen te gaan en neer te zitten. Zou het zoover komen, dat ook onze Eerbeekenaars dit wel eens doen?" PIET DUIVEMAN DOOR EEN ONGELUK OMGEKOMEN. Op 25 November is uit Madioen het be richt ontvangen van het overlijden van Piet Duiveman een der leden van het tooneel ge zelschap van Cor Ruys, die meestal als soul- fleur fungeerde. Duiveman werd bij een auto-ongeluk gewond. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Jan van Zalinge en Antje Schenk. GEBOREN: Johanna Cornelia d. v. Wilhelmus wo ters en Wilhelmina Steur. Willem z. v. J hannes Hoeben en Jacoba Kuijper Barna Maria d. v. Hermanus Bierman en Corn Henneke. Pieter Johannes z. v. Dirk Jong en Alwine Eltfeld. OVERLEDEN: n .Atoh Engeltje Groen 29 jaar. Melchior Rud P Saager 37 jaar. - AMSTERDAMSCHE VEEMARKT- AMSTERDAM, 10 Dec. 1930. Op de den gehouden veemarkt waren de prjjz volgt: 238 Vette kalveren, le kw. 1 1.15; 2e kw. O 901.04; 3e kw.1» -ƒ0.90 per K.G.; 35 Nuchtere kalv 12-/21; 700 varkens, vleeschvar* (90-110 K.G.) 0.60-/ 0.61; kens 0.58—0.60; vette varkens 1 0.57 per K.G.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2