llkiiirukc t'.uiirant. Uefikadb&i Jjmge t8e&cAuCtje& VereenigingvoorZiekenhuisverpleging iRdird twee en dertigste 'aargang. De buitengewone algemeene vergadering besloot tot contributie- verhooging met een cent per week per lid tot een maximum van een stuiver per gezin. KKIHI.LKTON. Ho. 291 103O Woensdag ÏO December. Radio-hoekje Donderdag 11 December. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.RO.) 8—.955 Gramofoonplaten. 10.10.15 Mor genwijding. 10.30—12.Concert A.V R O.- Kwintet. 12— 2.— Concert. Orkest Rem- brandt-theater te Amsterdam. 2 —2.30 Vrou wenhalfuurtje. 3.-4.Naaicursus. 4.— 4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Zieken- uurtje. 5.30—6.Gedeelten uit klankfilms 7.-7.30 Engelsche les. 6.6.30 Gedee'ten uit klankfilms. 6.307.Lezing door A. Veraart. 7.308.Dr. K. F. Proost spieekt over het Tooneelprobleem van onzen tijd. 8.8.30 Sportpraatje door H. Hollander 9 30—10.— Concert. Omroeporkest. 10. Vaz Dias. 10.1011.Jack Hylton's Band uit het Carlton Hotel te Amsterdam. 11. 12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.2. KRO., 10.—11.— en 2.—11.30 NCRV.) 8.-9.15 Gramofoonplaten. 10.10.30 Da meszangkoor N.C.R.V. 10.3011.Ziek en- dienst. 11.3012.— Godsdienstig halfuur tje. 12.—12.15 Politieber. 12.15—1.45 Con cert K- R. O.-Trio. 1.452.Gramofoon- flaten. 2.-2.45 Gramofoonplaten. 3 —3.45 [andwerkcursus. 3.454.— Gramofoonpl 4.5.Ziekenuurtje. 5.6.30 Concert Bo- ris Lensky-Trio. 6.306.45 Knipcursus. 6.45 7-15 S Postmus: „De Heldendood van Ni colaas Zriny". 7.157.45 Cursus Maleisch. 1 5~J?T- Pol>tieber. 8.-10— Uitz. Open- oare Getuigenissamenkomst. Ned. Ver. van ,a {\n5tenen- 10—10.10 Vaz Dias. 10.10—11.30 Gramofoonplaten. Davenlry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding, rvw e*ln£- 12.20 Orgelspel Edward 1-20 Concert. Myrtle Tyson-Trio. ie ia piano. 2.30 Uitz. voor scho- ^oA T - tconcert. 5.35 Kinderuurtje. "9 ezij}S- 6 35 Berichten. 6.50 Koersen. 0.55 Landbouwber. 7— Concert. Brahms: Pianokwartet Nr. 2 (vervolg). 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. B B. C.-orkest. Uertrude Johnson, sopraan. 9.20 Berichten. 9 35 Koersen. 9.40 Causerie. 10— Kamer muziek. Strijkkwartet. Herbert Heyner, ba "ton. Anne Wolfe, viola II. 11.05—12.20 Dansmuziek. 12.20 Televisie. P^rüs „Radio-Pans", 1725 M. 12.50— 2 -0 Gramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpla ten. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Concert 9 05 Concert. Strijkkwartet. 9.50 Concert. Kwartet en solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 150 Orkestconcert. 14.35—5.35 Solisten- concert. 8.05 Orkestconcert m. m. v. alt. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest- concert. 2.204.20 Orkestconcert en voor enacht. 4.205.Kinderuurtje 7.209.20 Concert. Orkest en mannenkoor. 9.40--11.50 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 9.35 Trio-concert. 9 05 Concert georganiseerd door de RESEF. Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen en lessen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.15 1 20 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonpla ten. 2.20—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert. 4.50—7.15 Lezingen en lessen. 7.20 Dansavond Mitja Nikisch. 8.20 Berichten. 8.30 Tooneeluitz. 10.05 Berichten en daarna concert. Deze vergadering was door het bestuur der vereeniging uitgeschreven op verzoek van den heer C. Naber en vijftig anderen, die het niet gewenscht vonden te laten voort bestaan de bepaling, dat ook voor barakver- pleging slechts drie gulden per dag per lid wordt vergoed door de vereeniging, zoodat het lid zelf dan later nog voor eiken ver- pleegdag een gulden moet bijpassen, omdat vier gulden per dag in rekening wordt ge bracht. Verschillende leden hebben de zwa righeid daarvan reeds ondervonden. Een dertigtal leden verschenen gister avond in de dancing van de Harmonie. De voorzitter der vereeniging, de heer W. van de Vall, heette hen welkom en stelde voor direct tot behandeling der agen da over te gaan. Hij achtte het niet noodig thans een uiteenzetting te geven van het wel en wee van de vereenigingdit vond hij meer gebruikelijk op de gewone algemeene jaar vergadering. De notulen, hierop door den s e c r e t a- ris, den heer R. ten Bruggen, gelezen werden onveranderd vastgesteld onder dank zegging voor het samenstellen ervan. Hierna kwam het bovenvermelde verzoek van de vijftig leden in behandeling. De se cretaris las het schrijven voor. De heer Naber, het verzoek toelichten de, maakte duidelijk, dat het voor de leden bezwaarlijk is om 1 per dag méér te moe ten betalen voor verpleging in een zieken huis dan de vereeniging daarvoor vergoedt. Men heeft zich voor verpleging verzekerd en dan valt het dubbel tegen, als later nog een rekening wordt aangeboden. Er zijn vele le den, die dit met spr. gevoelen, want hij had niet de minste moeite gehad om vijf tic hand- teekeningen voor zijn verzoek te kriigen. Nie mand, dien hij er over had gesproken, had geweigerd. Het standpunt van het bestuur. De voorzitter deelde mede, dat de kwestie reeds meermalen in het bestuur is besproken, waaruit blijkt, dat er een buiten gewone eensgezindheid bestaat in de veree niging. Echter, het gaat met de financiën niet zooals het bestuur gaarne zou willen Het zou gaarne meer faciliteiten aan de le den willen toekennen, maar 't blijkt, zooals ook bij andere vereenigingen van denzelfden aard, dat de contributies daartoe ontoerei kend zijn. Spr. verwees naar het verslag van de vereeniging te Egmond aan Zee en zei, dat er meer vereenigingen zijn aan ie wijzen. die in dezelfde omstandigheden verkeeren. Bij een vereeniging als de onze, die zooveel leden méér telt en in de stad is gevestigd waar de ziekenhuisverpleging plaats vindt en men des te spoediger opname verzoekt, is het nog veel erger. We hebben thans 9035 leden (vóór de jaar vergadering hoopt het bestuur het 10.000ste lid te kunnen inschrijven). Er zou een re serve moeten zijn van 6500, er is slechts 3000. Wij teren onze reserve in en dat is fout, want we moeten zooveel hebben, dat aan een plotseling opgekomen aanvraag het hoofd kan worden geboden. Het moet zóó zijn, dat er per hoofd een reserve van 1 is. Hoewel het verzoek het bestuur zeer sym pathiek is, wenschte spr. het zóó te lezen, dat de contributie met één cent per week wordt verhoogd. De meerdere ontvangst daardoor zal zijn 4500. Dit zal mogelijk maken, dat het ver zoek van adressanten wordt ingewilligd, ligd. Aan de hand van een reeks getallen toon de spr. aan, dat op het oogenblik de stand der financiën zoodanig is, dat aan inwil liging van het verzoek zonder gelijktijdige contributieverhooging niet is te denken. Dui delijk bleek de stijgende lijn in de uitgaven. De vraag is, zei spr., of het eind is geko men van deze stijgende lijn. Met klem drong hij namens het bestuur aan goed te keuren, dat de contributie met één cent per week wordt verhoogd. De besprekingen. De heer Naber verwonderde zich er over, dat het bestuur, dat thans zei wel te weten, dat 4 per dag door het ziekenhuis in rekening wordt gebracht voor barakver- pleging, tot dusver niets deed om te voor komen, dat er nog meer slachtoffers van dat hoogere bedrag zouden vallen. De voorzitter maakte duidelijk, dat het bestuur deed wat het kon om het doel der vereeniging na te streven. Er zijn confe renties genoeg geweest, maar er kan nu een maal niets gedaan worden in strijd met de door het bestuur van het ziekenhuis vastge stelde regelen. Het bestuur verheugde zich erover, dat er thans een voorstel uit den boe zem der vereeniging kwam om de contributie te verhoogen, waardoor de vereeniging steeds meer aan haar doel zal kunnen beant woorden. De heer Naber vroeg of de personen, die méér hebben betaald dan de vereeniging Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. 2) De bekende rimpels kwamen tusschen zijn oogen en hij legde heel teer zijn arm om haar heen, haar zacht naar zich toe trekkende. „Ben ik te ruw geweest, kindje? Er is toch niets dat je hindert?" Ellen legde haar hoofdje tegen zijn schouder, het was een heerlijk, veilig plaatsje om over ernstige dingen te spre ken. „Tom, ik vroeg je niet voor niets of je er wel zeker van was dat ik naar je ver langde Ze merkte een plotselingen schrik en haar vrouwelijk instinct riep heel even een kleine ijdelheid in haar wakker dat hij van haar hield en onrustig werd bij de gedachteals zij eens niet Maar een blik op het gebogen hoofdje was voldoende om Tom Neillan gerust te stellen, en toen, op eens, ging hem een licht op ze zou hem van avond zeggen °f ze genoeg van hem hield om zijn vrouw te worden en hij was zoo zeker van haar geweest, dat hij er heelemaal r'iet meer over gedacht had. Er was dien middag een modeshow geweest, die hem geheel in beslag had genomen en hij nam zich stellig voor om in het vervolg beter door te denken. Toen, plotseling, bleven zijn oogen rusten op het schrijfta feltje, en zag hij de leege plaats het portretje, dat hem steeds als een onbe kende minnaar had getart wanneer hij bij Ellen was, was verdwenen. Hoe het kwam, kon hij niet verklaren, maar het was ontegenzeggelijk de eerste keer dat 't hem niet onverschillig liet wanneer een ander zijn plaats voor hem zou in ruilen en hij begon in te zien dat zijn verovering op Ellen Rowland anders was dan die op andere vrouwen en meisjes die hij gekend had. Voor het eerst had hij met tegenstand te kampen en het wekte een zekeren eerbied bij hem op voor het meisje, dat anders was dan de vrouwtjes uit zijn wereld, die hem aardig vonden omdat hij rijk was. Ellen was arm, hoe groot was voor haar de verleiding om hem te veroveren en toch deed zij dat niet. Hij begreep dat, voor de eerste maal, een mededinger ge vaarlijk voor hem was. Er kwam een hartstochtelijk licht in zijn oogen en zijn stem trilde toen hij vroeg: „Ellen, heb je gekozen? Ben je daar om zoo ernstig? Vergeef me kind, ik ben een bruut geweest, terwijl mijn meiske zooveel had uit te strijden. Maar ik weet het nu zeker, dat je naar mij verlangde, naar mij alleerf, is 't niet zoo vrouwtje?" Hij hief haar gezichtje naar haar op en drukte een langen kus op haar oogen. Een paar minuten gingen in stilte voor bij. Toen richtte Ellen zich een weinig op en een vastberaden trek lag om haar mond. Ze nam zijn hand en zei: „Tom, houdt je zooveel van me, dat je bereid bent een beproeving te doorstaan? vergoedt, dit meerdere terug kunnen krijgen. De voorzitter meende van niet Dit zou beteekenen een reglementswijziging met terugwerkende kracht en dat zou spr. per soonlijk niet goedkeuren, want waar zou men dan blijven? Het zou niet in het belang der vereeniging zijn, als de gevraagde terug betaling plaats had. De heer Naber meende, dat het bestuur had moeten komen met voorstellen tot con tributieverhooging, toen het zag dat méér moest worden betaald dan ontvangen werd door de' leden. Devoorzitter legde er den nadruk op, dat het bestuur geen verwijt kan treffen, want het heeft al het mogelijke gedaan aan de hand van het huishoudelijk reglement en de statuten. De heer Rentenaar vroeg of voor de dubbele contributie ook een dubbele verhoo ging zou gelden. De voorzitter: Ook voor dezen één cent per week. De heer Rentenaar: Zou het niet mo gelijk zijn de verhooging slechts voorloopig te doen gelden? De voorzitter verwachtte geen daling van de uitgaven, het percentage opnamen in de ziekenhuizen zal nog wel toenemen en dit is eigenlijk toe juichen, want nergens is de verpleging zoo goed als daar. Een soort spaarpotje te vormen ligt niet in het voornemen van het bestuur. Is er te eeniger tijd een alleszins voldoende reserve, dan zijn er nog wel andere dingen die het bestuur gaarne zag ingevoerd. Te a''en tijde kunnen de leden voorstellen doen dienaan gaande. De heer Blom merkte op, dat er nu twee voorstellen zijn en wenschte te weten of de heer Naber accoord ging met het bestuurs voorstel. Wanneer zou de verhooging moeten in gaan? vroeg spr. Is dit met ingang van 10 Dec., dan zouden daaronder ook vallen de vergoedingen voor patiënten, die op dat oogenblik worden verpleegd. Spr. was het ermee eens, dat aan een re glementswijziging geen terugwerkende kracht kan worden verleend. De voorzitter antwoordde, dat de be doeling is de contributieverhooging te doen ingaan met het nieuwe boekjaar 1 Jan. 1931 op welken datum dan dus ook de nieuwe rechten der leden zouden ingaan De heer Naber ging accoord met het bestuursvoorstel. De heer G e e r 1 i n g s was tegen het voorstel op grond van de groote werkloos heid van thans en wees er op, dat het bur gerlijk armbestuur animeert tot het lidmaat schap van de vereeniging. De voorzitter zette uiteen, dat er om standigheden zijn die het bestuur kunnen no pen een rem te stéllen tegenover den aan drang van het burgerlijk armbestuur om lid te worden van de vereeniging. Wat de werkloosheid betreft, spr. zou het bejammeren als een lid moest worden ge royeerd wegens het uit die oorzaak niet meer kunnen voldoen van de contributie. Intus- schen ziet het bestuur een weg om die kwes tie te overbruggen en het zal dan ook alles doen om daaraan tegemoet te komen. Zoo noodig zullen er conferenties met verschil lende colleges worden gehouden. Men beden ke, dat buitengewone omstandigheden zooals de werkloosheid toch is, buitengewone maat regelen noodigkunnen maken. De heer G e e r 1 i n g s bleef bij zijn mee ning. De voorzitter geloofde, dat daarvoor het motief van werkloosheid toch niet ge bruikt mag worden. Spr. zag de mogelijk heid, dat werkloosheid geen reden zal be hoeven te zijn voor bedanken als lid. Men vergete niet, dat het voorstel slechts gedaan wordt, omdat de leden meer rechten vragen. De heer VanderWal meende op grond van de notulen die den financieelen toestand goed noemden, in overweging te mogen ge ven het reglement niet te wijzigen. Het zou nog de vraag zijn wat het meest voordeelig is voor de vereeniging: betalen van den meerderen gulden na verhooging van de con tributie of geen verhooging met verplichting voor de leden om zelf dien gulden te beta len. Spr. wees ook nog op de loondaling in verschillende bedrijven. De voorzitter zag die daling niet en dat verheugde hem alleen te platten- lande merkt men het wel. Betaling van den gulden meer kan door de vereeniging niet ge schieden, want zij is nu reeds achteruit ge boerd. De uitgaven zijn gestegen boven de normale ontvangsten. Het betalen van den gulden extra valt den leden zwaar, omdat zij meenen v rzekerd te zijn tegen de kosten van verpleging. Daar om kwam het bestuur met het voorstel tot verhooging met slechts één cent. De heer Naber vroeg of de maximum- verhooging niet kon worden gesteld op 5 cent per gezin. De voorzitter stelde in het licht, dat het bestuur berekeningen had gemaakt op de basis van 6 cent en dat deze verhooging het uitzicht geeft, dat aan de reglementaire verplichtingen kan worden voldaan. Intus- schen zou het bestuur het nadere voorstel- Naber onder het oog willen zien. Spr. schorste even de vergadering om daartoe ge legenheid te geven. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat het bestuur in de gauwigheid de draagwijdte van het door den heer Naber het laatst gedane voorstel niet kon nagaan, maar, omdat het zooveel doenlijk aan de wenschen der leden wilde te gemoet komen, werd het vcorstel overgenomen. Men kan dan later zien of de verheoging voldoende was. De heer Rentenaar beval aanneming van het voorstel aan, omdat het bestuur het vertrouwen verdient van de leden. De voorzitter was dankbaar voor die woorden en hoopte dat het voorstel met al gemeene stemmen zou worden aangenomen. Dit zou een goede uitwerking hebben ook op de niet ter vergadering aanwezige leden. Spr. hoopte dat het nog eens zoover zal ko men, dat ieder lid is van de vereeniging. De heer Van der Wal bleef tegen de verhooging en vroeg of het niet mogelijk was om door een adres aan den gemeenteraad aan contributie-verhooging te ontkomen. De voorzitter vond het verzenden I van zoo'n adres wel gemakkelijk en gaf te verstaan, dat in die richting al is gewerkt. Het gemeentebestuur heeft echter duidelijk gemaakt dat door de vier gulden de kosten nog niet werden gedekt. Het doel mag niet zijn nog meer offers van de gemeente te vra gen dan zij zich voor ;t uitstekend ingerich te ziekenhuis reeds heeft getroost. Onze ver eeniging wil dat ook niet en hare leden ver zekeren zich daarom voor ziekenhuisverple ging. Het bestuursvoorstel werd hierop met algemeene stem men aangenomen. De voorzitter sprak hierover zijn vreugde uit en knoopte er de verwachting aan vast, dat binnen zeer korten tijd het 10000ste lid zal kunnen worden ingeschre ven. Hij uitte ook den wensch, dat de naam Stadsziekenhuis spoedig zal worden veran derd in Centraal Ziekenhuis. Redactiewijziging artikel 1 hnish. reglement De voorzitter stelde hierop aan de orde een redactiewijziging van artikel 1 van het huishoudelijk reglement, dat het bestuur zou willen doen luiden als volgt: De vereeniging v°rgoedt voor hare leden de in rekening gebrachte verplegingskesten in een ziekeninnchting naar keuze, toi een maximum van 3 per dag, gedurende ten hoogste 42 dagen binnen het verloop van 52 achtereenvolgende weken, indien verpleging in een ziekeninrichting noodzakelijk was. Observatie in een ziekeninrichting wordt als regel niet als een noodzakelijke behande ling of verpleging beschouwd. Maakt het- ze'fde ziektegeval herhaalde opname in een ziekeninrichting noodzakelijk, dan komen in totaal niet meer dan 42 verpleegdagen voor vergoeding in aanmerking. Verpleging' in een krankzinnigengesticht, in een zenuwinrichting voor zoover betreft de zielszieken en functioneele neurosen, in een sanatorium, herstellingsoord of rusthuis, en de gewone kraamverpleging in een zieken inrichting komt voor vergoeding niet in aanmerking. Verpleging gedurende drie da gen of minder wordt niet vergoed. De heer Ton vroeg of opname in een ziekeninrichting mogelijk is als na een ver pleging van 6 weken wegens een ziekte op nieuw opname ncodig is na b.v. drie maan den. De voorzitter maakte duidelijk dat 42 dagen verpleging per jaar op -osten van de vereeniging mogelijk is, niet méé. ook niet wanneer 't hetzelfde ziektegeval befreft. De heer Blom wees op de woordén „als regel" in de nieuwe redactie. Beteek mt dit, dat mogelijkheid wordt gelaten observatie wel als noodzakelijke verpleging te beschou wen? De voorzitter: Ja. De heer Blom vroeg ook nog verklaring van de uitdrukking: 52 achtereenvolgende weken. Er kan nadeel voor de leden uit voort vloeien, als men geen rekening houdt met het kalenderjaar. De voorzitter antwoordde, dat het hier geen verandering van het reglement be treft, maar slechts een verduidelijking. De vereeniging heeft nog nooit rekening gehou den met het kalenderjaar, zooa's de heer Blom meende tot dusver te hebben mogen le zen in het reglement. De heer Blom zou toch liever genoemd zien het kalenderjaar. Durft het bestuur dit niet aan met het oog op de financiën? De voorzitter verzekerde van niet. Men mag niet steeds ;.ün hart laten spreken. Als men deed, zooals de heer Blom wilde, zou men wel eens allerlei risico's naar de vereeni ging kunnen lokken. De heer mr. M o e n s merkte nog op, dat het systeem van den heer Blom een grove on billijkheid zou kunnen meebrengen voor men- schen die in het begin van een jaar ziek wor den en dan misschien in het laatst van het jaar nog eens weer opname noodig mochten hebben. Zóó iemand kan voor dat tweede ziektegeval geen verpleging vanwege de vereeniging genieten. Iemand, die in het laatst van het jaar ziek wordt en met ingang van het nieuwe jaar nog verpleegd wordt, zou volgens de berekening van den heer Blom daarentegen 84 dagen verpleging gra tis kunnen hebben. De heer Blom zou zich met het voorstel vereenigen, als het bestuur de risico niet aandurfde De heer P i s a r t vroeg of de 52 weken zouden worden gerekend van het begin der ziekte of van het einde af. De secretaris antwoordde, dat bij elk geval nagegaan wordt of de patiënt in de af- geloopen 52 weken al dan niet de colle 6 weken verpleging heeft gehad. Tot moeilijk- hvden heeft deze regeling nog nimmer ge leid Het voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Aan het bestuur werd overgelaten tiet inlasschen van een zinsnede, waaruit blijkt, dat bij barakverpleging 4 per dag zal worden betaald. Het intreegeld. Het bestuur stelde voor de bepaling in art. 4, dat 25 cent per lid moet worden be taald als intreegeld, te veranderen in 50 cent per gezin, omdat zij voor gezinnen van eenige personen wel bezwarend kan zijn. Tot dusver had het bestuur dit artikel niet in alle gestrengheid toegepast, iets wat kon in ver band met de vrijheid daartoe, weike in het zelfde artikel was verleend. Het bestuur had; daarom aan de agenten reeds opdracht ge geven 50 cent te heffen per gezin, omdat de administratieve kosten voor nieuwe leden niet zoo hoog zijn, dat 25 cent per lid noodig is. Dit voorstel werd na korte bespreking eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. Kan voor een zuigeling van b.v. 6 weken verpleging vanwege de vereeniging gevraagd worden? De voorzitter deelde mede, dat de vraag was binnengekomen, wanneer iemand lid is, d.w.z. of men in elk geval 13 weken betaald moet hebben alvorens verpleging vanwege de vereeniging mogelijk is. Maar hoe meet het dan, als een kind van b.v. 6 weken ziek wordt en opgenomen moet wor den in een ziekenhuis? Volgens het regle ment moet men 13 weken hebben oetaald, maar in een geval als het bedoelde kon niet langer dan voor 6 weken betaald worden. Het bestuur zal zich over de vraag be raden en een beslissing nemen, zei spr. Mocht die niet uitvallen, zooals het betrokken lid wenscht, dan staat beroep op de in April te houden algemeene vergadering open. De be slissing zal spoedig schriftelijk aan den be trokken persoon worden medegedeeld. Tot zoolang rust in elk geval volgens het regie ment de verplichting op hem om te betalen. .1 zou die beproeving heel moeilijk dacht had zou hem juist maken zooals nam, hield hij Ellen heel lang in V O li om nrfO Q(* V\ A V\ l-l A r» «rl I >4 1- IJ 1.Jj. Ook al zou die beproeving heel moeilijk zijn?" Tom Neilland was er de man niet naar om zich uit het veld te laten slaan, hij zou voor geen geld willen bekennen, dat hij er nooit over gedacht had om ter wil le van een vrouw iets te doen wat hij niet prettig vond. Hij liet zijn gevoelens nooit zoover komen, dat een vrouw liem op de een of andere wijze zou kunnen be- invloeden. Hij kwam tot de ontdekking, dat hij zoo ongemerkt van zijn principes was afgeweken en tot heden niets meer was geweest dan een ledepop, een vrouw zooals Ellen niet waardig. Het was een gewetensvraag, die hij eerlijk moest be antwoorden en de gedachte, dat er een mogelijkheid was om haar te verliezen, deed hem plotseling beseffen, dat hij haar niet meer missen kon, nooit, al zou de halve wereld zich tegen hem keeren. Ellen zag hem aan en zag de verande ring op zijn gezicht. Ze glimlachte en die glimlach bracht Tom Neillan aan haar voeten hij zag in haar opeens de moe der naast de vrouw, de moeder die ver troosten kon, een geheel verschillend wezen van de vrouw die hij tot dusver gekend had. Hij knielde voor haar neer en legde zijn hoofd in haar schoot. „Zooals je wilt Ellen, ik zal je er des te liever om hebben." Ellen streek met haar hand over zijn hoofd; ze voelde zich soms oud vergele ken bij hem en ze was vrouwelijk genoeg om dit niet prettig te vinden het was zoo heerlijk op een man te kunnen steu nen en zich te laten vertroetelen als een verwend kindje. Het plan dat ze uitge dacht had zou hem juist maken zooals ze hem graag hebben wilde. „Tom, die beproeving bestaat hieruit, dat ik je de eerstvolgende vijf maanden niet wil zien; je moet naar New-York gaan zonder geld en trachten daar je kost te verdienen. Je mag niet vragen om geld, noch correspondeeren met mij of een ander. Het is vandaag de zeven en twintigste 1 Mei moet je vertrekken en je mag me niet eerder komen bezoe ken dan den eersten October. Wanneer het je in dien tijd gelukt is zelfstandig te zijn, hoe dan ook, dan stem ik toe in ons huwelijk. Anders niet Tom, hoor je 't goed? Ik ben het niet alleen die je win nen kunt, maar ook je vader; hij denkt dat je een doeniet bent en nu kun je hem van het tegendeel overtuigen. En wan neer ik in staat ben gebleken om jouw leven naar zijn wensch te veranderen, zal hij ook geen bezwaren meer hebben, mij als zijn schoondochter te erkennen. Tom Neillan stond op en ging voor het raam staan. Er was strijdlust in zijn oogen, de belooning was het avontuur waard Het was alsof Ellen zijn gedachten had gelezen, want ze stoorde zijn overpein zing door te zeggen: „Het is geen grapje Tom, geen avontuur of hoe je 't noemen wilt, het is mijn wensch dat je het leven leert kennen zooals het is in den wer kenden en armen stand, opdat je, wan neer wij getrouwd zijn, mijn innerlijk aanvoelen der dingen zult kunnen be grijpen, want ik zal je geld niet ver kwisten voor mezelf, er zijn anderen, die het meer noodig hebben." Toen 1 om Neillan dien avond afscheid nam, hield hij Ellen heel lang in zijn ar men hij had haar nog nooit zoo lief gehad als op dit oogenblik, nu hij besefte dat hij om haar bezit zou moeten vech ten. Het was de moeite waard en hij was vastbesloten. HOOFDSTUK II. Het nieuwe leven. De zon maakte Tom Neillan wakker den eersten Mei en hij moest werkelijk eerst even aan de gedachte wennen, dat dit wel de laatste maal zou zijn, want dat er een tijd zou aanbreken waarin hij noodgedwongen vroeg op zou moeten staan, wist hij wel zeker. Hij had den vorigen dag alles voor zijn reis in orde gebracht, een kaartje gekocht voor de reis van Minneapolis naar New-York en met veel moeite zijn koffer gepakt. Peter, de huisknecht, had hem daarbij niet mogen helpen, want er moest anders gepakt worden dan gewoonlijk en er mocht geen achter docht worden opgewekt. Zijn garderobe bestond ditmaal uit niets anders dan twee pakken, wat ondergoed en de noo- dige toiletartikelen. Alleen één dirg had hij niet kunnen achterlaten en dat was zijn smoking, een onafscheidelijk deel van hemzelf. Het was een gril ge weest en hij wist niet waarom hij het ge daan had, maar toen alles netjes in zijn koffer lag, had hij het deksel maar ge sloten om niet in de verleiding te komen zijn smoking er weer uit te halen, want het paste heelemaal niet bij de goed» voornemens die hij had. IWordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5