film!! PEPERMUNT verkeersongevallen. de zuiderzeewerken. UHQ80ÜW en KEEfEEÜ. hollandsche maatschappij van Onze Koloniën. Buitenland Hoest, Keelpijn wond- Provinciaal nieuws Met beste dageliiksche middel ter opwekkinq en verfrissrhmq. £)e koningin-moeder zal hedenavond in t Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage pLn gedeelte bijwonen van de uitvoering van La aamnaiion de Faust" dooi- de afd. Den Vlaag van Toonkunst. Ook prinses Juliana zal bij deze uitvoe-- ring tegenwoordig zijn. _L Prins Hendrik zal morgenavond in den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage de voor stelling ten bate van het Juliana-kinderzie- kenhuis aldaar, van Bern. Shaw's tooneel- „De Keizer van Amerika" bijwonen. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, commissaris der koningin in Zeeland, stelde Maandag te Borselen officieel de kraan in werking van de nieuwe waterleiding dezer ge meente. De gemeenteraad van Rolde (Dr.) heelt op voorstel van B. en W. besloten niet in te gaan op het voornemen van Ged. Staten om de salarissen van burgemeester, secretaris en gem -ontvanger te verhoogen en wel, omdat de tijd thans niet geschikt werd geacht om tot die verhooging over te gaan. De zes-en-twintigjarige ongehuwde C V uit Oosterhout is in een looikuip van de looierij van Gebr. v. d. Steen te Rijen (N -Br.) geraakt en levenloos daaruit opge haald. De koningin heeft het beschermvrouw schap aanvaard der Nederlandsche Natuur historische vereeniging. Auto tegen een huis gereden. Twee zwaar gewonden. Gisternacht tegen twee uur is op den Sit- farderweg te Heerlen een auto, waarin twee personen waren gezeten, tegen het huis van den ijzerhandel Van de Winkel gereden. De vitrine werd ingedrukt, ook de pui werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, zekere De Groot en Erkens uit Sittard, wer den nogal zwaar gewond en naar het zieken huis te Heerlen overgebracht. De Groot was gistermorgen nog bewusteloos. De auto werd totaal vernield. Vrachtauto van een dijk gevallen. Een Duitsche vrachtauto met aanhang «ragen, op weg van Greven (Westfalen) naar Delft, is op den Westervoortschen dijk, die ter plaatse zeer smal is, gekanteld en kwam in een boomgaard terecht. j HET ONGELUK BIJ BROEK IN WATERLAND. Een der slachtoffers overleden. Het auto-ongeval van Vrijdagmiddag na- éij Broek in Waterland heeft helaas het leven geëischt van den Edamschen gemeente arts, Dr. Veltkamp. Na het ongeval thuis gekomen zijnde, overviel hem een zware long ontsteking welke in den nacht van Zondag op Maandag aan zijn jeugdig leven van 26 ja ren een einde maakte. Dr. Veltkamp heeft zich in den korten tijd welken hij in Edam ver toefde, niet alleen bij zijn talrijke patiënten, doch ook in het dagelijksch leven zeer be mind weten te maken, zoodat zijn heengaan algemeen betreurd wordt. De deelneming is dan ook algemeen. Hij laat een vrouw en een zoontje van eenige maanden achter. EEN KOGEL RAKELINGS LANGS HET HOOFD Terwijl het dochtertje van den slager échaap in de Hoogestraat te Aalten voor het raam in de ouderlijke woning zat, werd een kogel door het raam geschoten, welke rake lings het kind langs het hoofd ging. De ven sterruit werd verbrijzeld. De politie heeft den onvoorzichtigen schutter, zekeren A., opge spoord ARBEID VAN MEISJES EN JONGENS IN 1WEE PLOEGEN. Advies van den Hoog en Raad van Arbeid over het voorontwerp. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn ad vies vastgesteld omtrent het door den minis ter bij den Raad aanhangig gemaakte voor ontwerp, dat voornamelijk strekt om het wer ken van meisjes beneden 18 jaar en jongens beneden 16 jaar in twee ploegen in den regel te verbieden De Raad is in het algemeen van oordeel, da. die arbeid niet behoort te worden toe laten Een groote minderheid in den Raad (2015) zou wenschen dat vooi meisjes van lb en 17 jaar op die verbodsbepaling een uit zondering zou worden gemaakt in sommige industrieën, met name in de katoenspinne rije: een groote meerderheid in der. Raad heeft bezwaar tegen het in het voorontwerp ver vatte denkbeeld om het doen werken van vrouwen, die een huisnouding te verzorgen hebben, in het tweeploegenstelsei toe te laten "en minderheid in den Raad beveelt aan de vergangsbepalingen van het vooront- w.erp, die een termijn van 3 Jaren omvatten, ui' ie breiden tot een termijn van 5 jaren De vergadering werd bijgewoond door den ounister van Arbeid, Handel en Nijverheid Voorloopige stopzetting Met ingang van 20 Decembei a.s zul'en de Zuiderzeewerken in verband met de win terperiode voorloopig worden stopgezet. LANDBOUW. H m j°nSste hoofdbestuursvergadering dei n. M. v. L., gehouden te Amsterdam, was de eerste bijeenkomst waarop de landbouw- vee- eelt- en zuiveiconsulenten ais adviseerende 'eden aanwezig waren. De vice-voorzitter, de beer K. Kuiper, die wegens verhindering van uen voorzitter, dr. h. j. Lovink, presideerde, emoreerde dit feit en heette de heeren harte- "j welkom Mededeeling werd gedaan over hetgeen üs de vorige bijeenkomst is verricht, in 11 Jand met de crisis in de akkerbouwbedrij- Hn ei/eVens werd medegedeeld, °P welk een genaardige wijze door coöp. verbruiksver- Wpi-'h ln^en Kn vergadering in den Haag jjV. georganiseerd. Eenige afdeelingen der M. v. L. hebben voor het uitreiken van diPr !,t1rr^S/eZOrgd' waarin den bezoekers lanHa Sfa ng et •tendP«nt van boer en !lech1^£nTrd uiteen£ez€t- Ofschoon er 4 a personen ter. vergadering ver- 200000 huis^ezin1110^ aangenomen namen£ werJ aan het K N.L.C. over te de aangesloten organisa- m L1 ^erse KaHier te wenden in verband met de wetsontwerpen pacht. Op de begrooting 1931 zal 1000 worden uitgetrokken ten behoeve van de stichting eener varkensselectie-mesterij voor Utrechr, Zuid-Hol land en Noordholland te Hoorn ln verband met vragen van Gei Staten van Noordholland over de financieele om standigheden der akkerbouwers, in verband met credietverleening met behulp van de pro- vin<£ stelde het dag. bestuur een commissie in. Deze bracht een uitvoerig rapport uit en dit rapport is wegens vereischten spoed reeds aan Ged. Staten toegezonden. De vergade ring kon zich in het algemeen met de strek king ervan vereenigen. De gemaakte opmer kingen zullen aan Ged. Staten worden ken baar gemaakt. Op het verzoek van eenige afdeelingen om een actie te voeren om tot afschaffing van de tarra bij verkoop van varkens te komen, zal thans niet worden ingegaan. Van den heer B. C. Huvser was bericht in gekomen, dat hij wegens ziekte Gedankt als lid der monsterkeuringscommissie. Van de adressen van het K.N.L.G aan de regeering, inzake tijdelijke ontheffing der landbouwbedrijven van de sociale lasten, anti-dumping maatregelen e.a. werd met waardeering kennis genomen. Op een schrijven over den uitvoer van vee in verband met mond- en klauwzeer zal be richt worden, dat het hoofdbestuur zeer stren ge maatregelen, inzonderheid ook tot vast stelling van de herkomst van het uit te voeren vee, op zijn plaats acht, een uitvoer-verbod zou te ver gaan. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat in verband met de z.g. protest-vergadering, welke in den Dierentuin te 's-Gravenhage heeft plaats gehad en waar fascisten en com munisten slaags zijn geraakt, een waarschu wing aan de leden zich van dergelijke bijeen komsten verre te houden, niet misplaatst is DE CRISIS IN DEN AKKERBOUW. Een motie van de Groninger Maat schappij van Landbouw. In de bijeenkomst van de Groninger Maat schappij van Landbouw werd tenslotte met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen: De op 9 December 1930 te Gropingen in een algemeene vergadering bijeen zijnde 1300 leden der Groninger Maatschappij van Landbouw spreken als hun overtuiging uit dat bij de tegenwoordige verhouding van inkomsten en uitgaven hunner bedrijven deze niet dan ten koste van groote verliezen kun nen worden geëxploiteerd; dat zij zoo niet binnenkort de omstandigheden in gun- .stigen zin gewijzigd worden genoodzaakt zijn tot een sterke extensiveering in hun cul tuur, waardoor een sterke toename van de werkloosheid der landarbeiders en achteruit gang in nering en bedrijven van vele mid denstanders de onafwendbare gevolgen zul len worden; dat het noodzakelijk is de door de tarwewet beoogde steun zoo spoedig mo gelijk te verleenen en dat de voor hen te ver wachten buitengewoon slechte uitkomsten van het oogstjaar 1930 daardoor eenigszins getemperd kunnen worden; dat zij de aan dacht vestigen op het feit, dat, indien de re geering maatregelen wil treffen om de zoo bij uitstek arbeidsintensieve suikerbietenteelt van 1931 te behouden, de tijd zeer dringt om te voorkomen, dat de leden van de coöpera tieve suikerfabrieken in anderen zin beslis- slingen nemen; dat groote groepen onzer be volking een veel hooger levensstandaard en grooter bestaanszekerheid bezitten dan onze landbouwende bevolking zonder dat dit in de waarde van den verrichten arbeid of eco nomische beteekenis daarvan hun rechtmati- gen grondslag vindt; dat de tegenwoordige malaise deze tegenstelling in sterke mate ver groot; dat van al deze feiten een sterke aan drang moet uitgaan tot de regeering, parle ment en volk om de bestrijding der akker- bouwcrisis als een aller aandacht en meewer king vragende taak te betrachten; dat in een urgent programma der drie centrale landbouworganisaties een middel was aange geven tot leniging van den nood. DE PEST IN INDIE. Toenemend aantal sterfgevallen. Het totaal aantal sterfgevallen aan pest in de periode van 4 October tot 1 November 1930 bedroeg 456 tegen 294 in de vorige periode. De jaarcijfers wat betreft de sterfte aan pest vertoonden de laatste jaren een snelle vermindering: in 1925: 14.407, in 1926: 7833. in 1927: 7920, in 1928: 4595 en in 1929 4056. Maar gedurende het tweede halfjaar 1927 overleden aan pest 4370 per sonen tegen gedurende het eerst halfjaar 1928 slecht 2590, waaruit blijkt, dat de sterf te vaak aan groote schommelingen onder hevig was, in het laatste halfjaar grooter dan in het eerste. Wij dienen de jaarcijfers voor 1930 af te wachten om met zekerheid te kunnen beoor deelen of ce dalend lijn der sterfte in dit jaar plotseling weer een stijging vertoont. De in den loop van het jaar ontvangen berichten doen wel voorzien dat de sterfte hooger zal zijn dan gedurende 1929. EEN TEGENSPRAAK. De Deli Maatschappij ontkent de juistheid van het ook door ons vermelde Aneta-bericht inzake de emigratie van Deli-planters naar de kolonisatie in Nieuw Guinea. Het bericht is, volgens deze maatschappij, uit de lucht gegrepen. TE SNEL RIJDEN Drie dooden. Zondagmorgen zijn bij de suikerfabriek Sangak blijkens een bericht uit Solo een Buick en een Chevrolet door woest passeeren tegen elkaar gebotst. De Chevrolet reed teger een boom te pletter. De inlandsche chauffeu en twee kinderen der Europeesche fami!: Wiler te Solo zijn overleden. Een oudere zus ter werd zeer ernstig gewond. Het zevenjari zoontje was op slag dood, de Javaanse!:- chauffeur stierf bij aankomst in het zieken huis, het twaalfjarig dochtertje stierf Zon dagmiddag. De toestand van de andere doch ter is vrijwel hopeloos. MOORDAANSLAG NA PROVOCATIE Bij de behandeling van den moordaanslag van den mandoer Mohamad op den employé Lambert van de onderneming Kali Glagan, verklaarde beklaagde voor den landraad tt Djember conform zijn verklaringen tijdens het voor-onderzoek, dat hij den heer Lambert aanviel omdat deze hem tweemaal met een tuinstok op den rug sloeg. Daarop volgde een worsteling, waarbij beklaagde den heer Lambert meermalen met een ponjaard stak, zonder resultaat. De heer Lambert kreeg alleen een onbeduidende verwonding aan de bovenlip. Na de worsteling loste de heer Lam bert een revolverschot waardoor beklaagde niet getroffen werd. De heer Lambert getuigt dat beklaagde niet had gezorgd voor vol doende werkvolk en bij den rubbertao een kof- fiekcelie gebruikte, hetgeen in strijd was met de voorschriften van de onderneming. Boven dien tapte de mandoer zelf in plaats van toe zicht te houden. Daarover ontstond 'n woor denwisseling, waarna de heer Lambert, door de brutale houding van beklaagde geïrri teerd, dezen tweemaal sloeg, waaruit een worsteling ontstond. De Landraad veroordeelde vervolgens Mo hamad tot zes maanden gevangenisstraf, on der afder aftrek van de drie maanden, welke hij in preventieve hechtenis had doorgebracht. De Landraad nam in overweging dat zware provocatie had plaats gehad. DE ACTIE IN CHINA TEGEN DE COMMUNISTEN. Onder leiding van Tsjang Kai Sjek. Gelijk wij reeds mededeelden, heeft Tsjang Kai Sjek de leiding op zich genomen van de operaties tegen de roovers en communisten Nader vinden wij vermeld, dat hij als voor- loopigen maatregel gratie heeft beloofd aan allen, die het communisme afzweren en de wapens neerleggen. Hij deelt mede dat 300.000 man troepen, twintig kanonneerboo- ten en dertig vliegmachines aan de campagne zullen deelnemen. Twintigduizend man troepen af geslacht. Bijna 20.000 man provinciale troepen, die op 100 mijl ten noorden van de stad Hankau tusschen de steden Kwangsjoei en Hwangan werden ingesloten door een even groot aantal communistische roovers, zijn vermoord. DE GEWEIGERDE ITALIANEN. Een beroep op Musselini. De Italiaansche landverhuizers, wien bij aankomst aan boord van de „Oxford" te Syd- ney het landen werd verboden en die weiger den zich over te schepen op de „Orama", die hen naar Italië terug zou brengen, hebben aan Mussolini een draadloos telegram gezonden, waarin zij zeggen: „Twee-en-zestig Italianen aan boord van de „Oxford" is landing in Australië geweigerd. Zoudt gij met de Australische regeering een schikking kunnen treffen om hun landing te verkrijgen?" Uit Rome wordt gemeld dat totnogtoe geen officieel protest is verzonden en dat de pers, die zich met het geval bezighoudt, haar cri- tiek in gematigden toon houdt. De Oriënt Company, aan die de „Oxford" behoort, heeft intusschen ter vermijding van moeilijkheden besloten, de overscheping niet door te zetten, doch onderhoudt een scherp toezicht aan de kade en aan boord van de „Oxford" en laat de landverhuizers herhaaldelijk aantreden totdat de „Oxford" naar Brisbane vertrekt, de laatste havenplaats, die het schip aan doet. Te Canberra gelooft men, dat Mussoli ni niet tusschenbeiden zal komen, daar de werkloosheid in Australië voldoende de uit sluitingspol itiek rechtvaardigt. Een nieuwe groep Italiaansche landverhuizers afgewezen. Uit Fremantle, in West-Australië, meldt Reuter, dat aan ongeveer tachtig Italianen, die deel uitmaakten van een groep van hon derd landverhuizers, die aan boord van het stoomschip „Otrarto" arriveerden, niet werd toegelaten te landen. Versterkte politie be waakt de valreep. EEN JUSTITIEELE DWALING TE BRESLAU. Bekentenis van een moordenaar Een onschuldige in vrijheid gesteld. Onlangs werd door de rechtbank te Bres- lau een arbeider, Paul Schieweck, wegens twee moorden veroordeeld. De man heeft thans bekend ook nog een derden moord op zijn geweten te hebben waarvoor in October van net vorige jaar een bakker, Hermann Pohl, tien jaar tuchthuisstraf kreeg. Het „Reichsgericht" had het verzoek om revisie afgewezen en Pohl, die steeds zijn onschuld had betuigd, is in Augustus van dit jaar in het tuchthuis opgesloten. Nadat de juistheid van de verklaringen van Schieweck was nagegaan, is Pohl giste ren in vrijheid gesteld. Reeds eenigen tijd was het vermoeden ont staan, dat Schieweck, die de twee moorden had bekend, ook den derden moord had be gaan, hoewel hij dit steeds ontkende. Eerst thans heef hij andere gevangenen verteld dat hij ook de derde vrouw had ver moord Daarna heeft hij deze bekentenis in tegenwoordigheid van den officier van justi tie en twee medici herhaald. De veroordeeling van Pohl was geschied op grond van aanwijzingen, waarbij het ging om verklaringen van personen, zoo voegt de „Frankf. Z." hieraan toe, wier ver zekeringen met de grootste voorzichtigheid hadden moeten worden behandeld. INCIDENT IN DE OPERA TE BOEDAPEST. In het Stedelijk Theater te Boedapest, dat reeds maandenlang met groote financieele moeilijkheden te kampen heeft gehad, heeft gisteren bij de opvoering van „Cavaleria Rus ticaria" een incident plaats gehad. De leden van het orkest, die reeds twee maanden lang op gedeeltelijk salaris werken, verklaarden 'tij het begin der voorstel'ing, dat zij niet erder wilden spelen dat zij hun achterstal ig salaris hadden onb angen De directie iet daarop een pianist aanrukken, waarop de voorstelling begon, echter met aanzien lijke vertraging. Toen de dirigent Komer daaron den pianist en de zangers begon te dirigeeren, werkte dit zoo komisch, dat het publiek in een daverend gelacht losbrak. Toen de artisten uiting gaven aan hun ver ontwaardiging over het publiek, ontstond er een opgewonden woordenwisseling tusschen spelers en toeschouwers. De directie slaagde er tenslotte in de gemoederen te kalmeeren waarna de voorstelling onder klavieraccom- pagnement kon worden voortgezet. OVERVAL OP EEN CHINEESCH DOUANEKANTOOR. Gevi-chtsmateriaal geroofd. Uit T sjifoe wordt gemeld, dat tweehonderd gewapende bandieten het douanekantoor al daar hebben overvallen en zich meester maak ten van alle, ia de magazijnen opgeslagen kisten, die geweren en munitie voor het Chineesche leger bevatten. Men vermoedt, dat Chineesche douanebeambten met de ban dieten gemeene zaken hebben gemaakt, dat het anders onbegrijpelijk zou zijn, hoe de bandieten op de hoogte konden zijn van de aanwezigheid van de munitie, aangezien de zending en het onslaan ervan in het douane kantoor onder de strengste geheimhouding is geschied. HET DAGBOEK VAN SCHALIAPIN. Maandag is te Parijs begonnen het proces van den beroemden Russischen zanger Scha- liapin tegen den Russischen Staat, welke laatste door de ambassade vertegenwoordigd was. Schaliapin heeft n 1. een eisch tot schade loosstelling ingediend, ten bedrage van twee millioen franken, aangezien de Sovjet uit geverij Priboi zijn intiem en voorloopig niet voor uitgave bestemd dagboek tegen den wil van den schrijver heeft uitgegeven. In 1926 had Schaliapin te New York ver nomen, dat fragmenten uit zijn memoires, welke bij axim Gorky ter doorlezing had toe vertrouwd, in Moskou gepubliceerd waren. Hierop had hij een protestschrijven gericht aan de verantwoordelijke personen en daarop de belofte gekregen, dat de uitgave van zijn dagboek gestaakt zou worden en zonder zijn persoonlijke toestemming niet zou worden voortgezet. In een schrijven van 4 November 1926 zou toen de Moskousche uitgeverij hebben toege geven, dat de publicatie inbreuk maakte, zoo wel op het recht, als ook op ethisch gebodene Desondanks werd de uitgave voortgezet. In het begin van dit jaar verscheen het werk ook op de Fransche en Duitsche boe kenmarkt hetgeen Schaliapin aanleiding ge geven heeft tot het indienen van een eisch tot schadeloosstelling. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal in een jaar verdobbeld. De officieele cijfers toonen, dat het aan tal ingeschreven werkloozen in Groot Bri- tannië op 1 December j.1. bedroeg 2 305.639 of een stijging van 19.474 vergeleken met de week daarvoor en een toename van 1.002.709 in vergelijking met het aantal werkloozen op 1 December 1929. BRUG AANGEVAREN EN INGESTORT. Dooden en gewonden. Uit Fiume wordt gemeld dat het Italiaan sche stoomschip „Topola" in de Joegoslavi sche haven Susak een brug heeft aangeva ren met het gevolg dat de brug instortte. Zes personen weiden dientengevolge gedood en een veertigtal gewond. BEZUINIGING IN ROEMENIE. De koning geeft het voorbeeld De Roemeenche regeering heeft, naar het W. B. meldt, bij het parlement het ontwerp begrooting voor 1931 ingediend, blijkens het welk de uitgaven sterk worden beperkt. De minister-president las een brief voor van den koning, die o.a. zegt, dat hij ook van de staatsambtenaren offers moet vragen Hun salarissen zullen dus waars: hijnlijk worden verlaagd. De koning stelt ook voor de uitkeeringen aan het koninklijk huis met 25 pet. te ver lagen. DE RAMP MET HET ITALIAANSCHE BERGINGSVAARTUIG. Het aantal slachtoffers. Lloyds verneemt uit Lorient dat veertien leden van de bemanning van de „Artiglio" worden vermist en twee van de zeven gered den stervende zijn. HET PROCES TECEN DE INDUSTRIE PARTIJ. De veroordeelden overgebracht naar Nisjni Nowgorod. Na de gratie-verleening aan de ter dood veroordeelde beklaagden in het proces tegen de Industrie-partij, zijn de veroordeelden on der zware bewaking van de Gpoe uit Moskou vertrokken naar Nisjni-Wowgorod, waar zij hun gevangenisstraf zullen uitzitten. Het transport der gevangenen geschiedde in alle stilte en zonder eenig opzien te baren. EEN NIEUW SABOTAGE-PROCES IN RUSLANDr Arrestatie van 80 personen. Volgens een bericht uit Chabarowsk zou de Gpoe ongeveer tachtig personen hebben ge arresteerd, die beschuldigd worden van net plegen van sabotage in de visscherij-trust Het proces tegen de saboteurs zou reeds in het begin van het volgend jaar te Chaba rowsk aanvangen. DE LOONEN IN DE BELGISCHE MIJNBEDRIJVEN. Voorstel tot verlaging. Tijdens een Dinsdagmiddag gehouden zil- ting van de gemengde commissie voor de regeling van de loonen in de mijnindustrie hebben de patroons een loonsverlaging voor geheel België van 5 voorgesteld. De arbeidersafgevaardigden wenschten dit voorstel nog nader te onderzoeken teza men met hun opdrachtgevers, zoodat de ver dere besprekingen uitgesteld zijn tot over veertien dagen. TREINBOTSING OP HET STATION BEECHUM. Gistermiddag te omstreeks kwart voor vijf heeft op 't station Berchum—Antwerpen een botsing plaats gehad tusschen twee ledigt rangeerende personentreinen. Aan een der treinen was een wagon met gevangenen gekoppeld, die naar Turnhout moesten worden overgebracht. Een der g'- Mijnharilt's Hoesttabletten, Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. vangenen werd bij de botsing zwaar gü- Vier wagons werden grootendeels vernield. Het treinverkeer ondervond belangrijke ver traging. SECRETARIS VERDWENEN. Sedert eenige dagen wordt de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Dr. Hoffmann uit Minden verdwenen. De mogelijkheid bestaat, dat hij wegens finan cieele moeilijkheden gevlucht is. VAN GEVANGENE TOT MINISTER. Een herinnering van oud-minis ter Masson. De Belgische oud-minister Masson heeft dezer dagen, naar „Het Laatste Nieuws" meldt in een lezing verteld van zijn herinne ringen aan zijn gevangenschap in Duitsch- land tijdens den oorlog. Toen eenmaal de wapenstilstand geslote» was, kon de huisreis worden ondernomen. Een trein voerde den h- t Masson en mede gevangenen naar de Nederlandsche grens. Maar niemand mocht over de grens. Na onderhandelingen kreeg de heer Mas. son verlof om te telefoneeren met den Bel gischen zaakgelastigde in Den Haag. Dezt was afwezig. Zijn secretaris eveneens. Tenslotte kreeg men er het personeel van den Duitschen trein toe onder de belofte van een goed maal en een goede fooi de oud-gevangenen tot Luik te brengen. Maar ternauwernood te Luik aangekomen, werd de heer Masson begroet als „Mijnheer de Minister!" Ik ben geen minister, alleen volksver tegenwoordiger! antwoordde hij. Maar men overhandigde hem een blad, waarin de samenstelling van de nieuwe regee ring medegedeeld werd. Onder de ministers stond de heer Masson vermeld als „minister van Oorlog!" Masson had enkele uren te voren nog een telegram gezonden aan den minister van oor log om te protesteeren tegen de wijze waar op de oud-gevangenen werden behandeld! Toen hij dan ook aankwam in zijn ministe rieel kabinet, was de eerste zaak waarmede de nieuwe minister van Oorlog, Masson, zich bezig had te houden, een protesttelegram van volksvertegenwoordiger Masson! HEILOO. Door het raadslid Keesman zijn de vol gende vragen aan B en W. gesteld: Hebben B. en W. kennis genomen van de bespreking, gevoerd in de 1.1. gehouden ver gadering van Prov. Staten van Noord- Holland over den nood in den tuinbouw? Zijn B. en W van oordeel, dat ook in onze gemeente bij verschillende tuinbouwers van een noodtoestand kan worden gesproken, zoodat gevreesd moet worden dat door geld gebrek of gebrek of gemis aan crediet den gronden niet kan worden gegeven waaraan de grond behoefte heeft? Indien het antwoord op de laatste vraag toestemmend is kunnen van B. en W. dan binnen korten tijd voorstellen worden ver wacht ten einde credie* verstrekking aan de in moeilijkheden verkeerende tuinbouwe-s mogelijk te maken? Naar we vernemen zal de werkloozen- commissie a.s Zaterdag voo- het eerst zit ting houden to' het aanvragen van werk. Da' is later dan verleden jaar. BEVERWIJK. Aandeelhouders der NV. bloembollen- veiling ,'t Centrum' hebben in hunne Maan dagavond gehouden bijeenkomst besloten hun complex gebouwen in de Koningstraat wederom te vergrooten. Tegelijk met deze verbouwing zal voor de tribune een grooter electrisch afmijntoeste! geplaatst worden HEEMSKERK. Bij de reclame wedstrijd der winkelier» vereeniging was de oplossing van den rebus- wedstrijd: Beloven en doen. De !ste prijs ter waarde van f 50 werd gewonnen door den heer G. Gaykema: de 2t prijs ter waarde van f 25 door den heer L. Schipper en de 3e prijs ter waarde van f 2C door den heer P. Beentjes Jb. De uitslag letterraadsel van de eerste Heemskerksche St. Nicolaasreclameweek was. dat de le prijs een rijwiel of naai- of wasch- machine ten deel viel aan den heer A. de Ruiter Pz.; de 2e prijs aan den heer D Bram- mer en de 3e prijs aan den heer J. Baltus. NOORDSCHARWOUDE. Maandagavond had vanwege de Langend. Winkel.-Vereeniging onder toezicht van de politie in „Concordia" de prijsuitreiking plaats van de bonnen, die cadeau gegeven werden tijdens de St. Nicolaasweek. De voorzitter, de heer S. Timmerman, riep de groote schare aanwezigen een hartelijk woerd van welkom toe, en dankte voowel hen, die deze actie op touw hebben gezet, alsmede het publiek voor het welslagen der reclame campagne. Hierna werd tot prijsuitreiking overge gaan, wat een langen tijd in beslag nam, daar niet minder dan 513 prijzen beschik baar gesteld waren. Mooie prijzen, zoowel kleine als groote, konden gegeven worden. We gelooven wel, dat deze actie uitstekend feslaagd is, daar we van verschillende win- eliers vernamen, dat er goede zaken gemaakt waren. Met deze actie is tevens bewezen, dat door eendrachtige samenwerking veel bereikl kan worden. Naar wij vernemen, is A. O. in arrest gesteld als verdacht van kooldiefstal. Op de akker, waarvan de kool ontvreemd is, werden een notitieboekje en pijp gevonden, waardoor de politie een aanwijzing had. SCHOORL. Geboren: Antje Grietje, d v. Jalk Cornelis Kooij en van Geertruida Maartje Kleijer. Joost z. v. Joost Invangh en van Wilhelmina Michel. Petronella d. v Petrus Gijsbertus Wever en Trijntje van Assem.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7