Gesprongen Handen Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Sport Buitenland TE KOOP zoo goed als nieuwe HAARD KACHEL Te bevragen W. WAG2- MAKER, Koedijk. GEVRAAGD: ELECTR. SPOOR No. 0 met transformator Aanbiedingen STARINGSTRAAT 4a. TE KOOP: Gebruikte geëmailleerde FORNUIZEN en GODINKACHELS bij K DE GOEDE. Bergen. TE KOOP: een mooie BRANDKAST en een Electrische KAMERLAMP. Brie ven onder letter Z 31 aan het bureau van dit blad. AANGEBODEN le klasse SALON- PI ANINO weinig besp. M >et weg voor elk aann. bod Brieven onder letter F 37 bureau van dit blad. Godinvulkachel 12 50, Groen emaille kachels, Salamanders, Oliekachel, Best Fornuis 9, tweepits grien Gasstel, alle soorten Meubelen enz. Spotkoopjes. J. L. Sostman Jr., Verk.lok. Ridderstr. 10 AMERIKAANSCH ORGEL, fabrikaat the Smith Organ Co., Boston Mass U. S. A 11 reeisters, te koop met candelabres er orgel kruk. Adres Kennemerstraatweg C 118. TE KOOP AQUARIUM met visch en planten 70 X 50 X 50. XIEUWPOORTSLAAN 108. TE KOOP GEVRAAGD een in goeden staat zijnde SJOELBAK met schijven Br. franco met opgaaf van prijs onder letter D 35 bureau van dit blad. TE KOOP SALONPATHF.FOON met 20 nummers, ook ingericht voor radio. NIEUWPOORTSLAAN 90. TE KOOP: LUIDSPREKER Amati 'f 12.50, Duitsche PÏANO in prima staat, f 20C, KINDERWASCHTAFEL en LE- LIKANT. DE JONG, Oosterzij 16, Heiloo. Nog een koopje: 4 eiken STOELEN, 2 CRAPEAUDS met pluche 5 j. garantie, voor 110.00. G. KRAMER, Meubel maker, Breedstraat 53. Voetbal. De wedstrijden voor morgen. Voor morgen heeft de competitie leider weer Jen geheel volledig programma samenge steld, met uitzondering dan van de eerste afdeeling, waar alleen H. B. S. en Hermes- D.V.S. vrijaf hebben. Het is een gelukkig verschijnsel, dat er thans vaart achter gezet wordt, want het aantal gespeelde wedstrijden is in sommige afdeelingen nog heel klein. Zou er morgen op alle terreinen gespeeld kunnen worden? Dat is een vraag, die zoo maar niet dadelijk te beantwoorden is. Wel iswaar is het de laatste dagen goed weer ge weest, maar onze sportvelden hebben zoo n geweldige regenmassa moeten verzwelgen, dat een klein buitje soms al kwaad kan doen. En nu we een leelijke sneeuwbui gehad heb ben, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat er weer eenige velden afgekeurd werden. Hopen we echter, dat er overal gespeeld wordt, want het programma ziet er smake lijk uit. in afd. I bijvoorbeeld worden eenige inte ressante ontmoetingen gespeeld. Daar is al lereerst Z. F. C., die thuis het Rotterdamsche Excelsior te bekampen krijgt. Zoo op het oog. een gemakkelijke ontmoeting, maar toch zul len de Zaandammers op moeten passen, want Excelsior kan zoo nu en dan gevaarlijk vooi den dag komen. En een enkele misstap is slechts voldoende om Ajax op de eerste plaats te krijgen Tenminste, als Ajax morgen wint. Welis waar meet ze tegen V. U. C. spelen, dus tegen een der zwasste clubs, maar Ajax speelt niet thuis en we weten nu wel zoo on geveer, wat dat zeggen wil. Al heeft Ajax de vorige week ook een overwinning op vreemd terrein behaald, toch hebben we voor- loopig nog geen vertrouwen in haar, zoolang het uitwedstri c'.en betreft. Ze zal echter wel oppassen en „an kan een overwinning haar ook moeilijk ontgaan. De derde gegadigde voor de eerste plaats, D. F. Cmoet naar het (Jooi, ook al gten bizondere sterke club. Maar toch kon D. F. C. wel eens een punt op het vreemde terrein verspelen, want het lijkt ons, dat D. F. C- een beetje te hoog op de ranglijst staat. Denk maar eens aan de uitslag van de vorige week, toen D. F. C. thuis tegen H. F. C. op het nippertje won. Datzelfde H. F. C. krijgt bezoek van de Stormvogels en heeft nu eindelijk een behoor lrke kans, om haar eersten weds'rijd in deze competitie te winnen. In den uitwedstrijd te gen de Stormvogels wisten laatstgenoemden slechts een 1O overwinning te behalen. Wellicht, dat H. F. C. morgen revanche neemt, 't Wordt hoog tijd ook. In afd. II gaat men vreemd tewerk De eene Zondag hebben beide karnpioenscandi daten een uitwedstrijd, de andere mogen beide thuis blijven. Nu is dat voor een s'ad als Rotterdam niet zoo heel erg, en elk van beide clubs heeft haar eigen aanhang, zoo dat het er op Spangen, en op het Feijenoord- terrein wel druk zal ziin. Sparta ontvangt A.D.O. Ook al een reiurn-match dus. De eerste ontmoeting in den Haag leverde een overwinning van Sparta op. De Hagenaars zinnen natuurlijk op wraak en zullen morgen wel trachten een oi twee puntjes mee naar huis te nemen Of hun dit echter gelukken zal? Sparta heeft de vorige week een leelijke veer gplaten, door van K. F. C. te verliezen. Willen ze hun serieuse kans behouden, dan dient er morgen gewonnen te worden Met dat voor de oogen gelooven we, dat Sparta er morgen in zal slagen, A.D.O. voor de tweed? keer te k'op- pen Feijenoord Krijgt het gemakkelijker. Zij ontvangst Hilversum, een der zwakkeren dus. Als de heeren het nu maar niet te licht opvatten, dan wordt dat weer een overwin ning voor de thuisclub, die daardoor vaster dan ooit op de eerste plaats komt te staan. De strijd gaat hier tusschen beide Rotter damsche clubs. De rest telt eigenlijk niet meer mee. Blauw Wit, dat op de derde plaats staat, vormt hee- lemaal alleen op zijn eentje de middenmoot. De overige cluos zijn alle min of meer in de gradatiegevaar, al kan daar natuurlijk elk ocgenblik verandering in komen. Maar het allereerste gevolg is daarvan wel, dat men over al zijn beste beentje voor zet en zoo gauw mogelijk tracht iets uit de gevaarlijke zone te geraken. Vandaar, dat elke week nieuwe verrassin gen kunnen worden geboekt, want niet waar? een kat, die in de benauwdheid zit Zoo zal Blauw Wit, dat in het Stadion E.D.O. ontvangt, moeite genoeg hebben, om beide puntjes binnen te sleepen, al staat E.D.O. dan ook in het onderste gelid. En zal H. V. V. van R. C. H. winnen? In Haarlem kregen de Hagenaars leelijk op hun kop en het zou wel eens kunnen gebeuren, dat zij ook nu weer aan het kortste eind trokken. Of zou H. V. V. plotseling weer haar goeden vorm terug gevonden hebben? K. r. C. moet naar V. S. V. Deze wedstrijd wordt zonder publiek gespeeld, orada* de Velsenaren voor straf boete moeten doen. 't Is eigenlijk wel een gek geval, want door deze maatregel wordt ook K. F. C gedu peerd, aangezien ook haar supporters niet toegelaten worden. Intusschen belooft dit een spannende ontmoeting te worden, temeer daar beide ploegen weinig uiteen loopen en ook het spel veel overeenxom3t vertoont. Zou K. F. C. kunnen winnen? Wij houden hei maar op een gelijk spel. In afd. III is de spanning weer grooter dan ooit, dank zij de groote nederlaag die Heracles de vorige week tegen A.G.OV.V. leed. Nu is P.E.C. weer aan den kop, terwijl Heracles een medeconcurrente gekregen heeft in Enschedé en ook Go Ahead den moed nog lang niet opgeeft. P.E.C. ontvangt thuis Enschedé en zal wel heel hard moeten werken om beide punten te behouden. De laatste wedstrijden van deze Zwolsche club hebben nu niet bepaald een indruk van onverslaanbaar achter gelaten Het zou ons dan ook niet verwonderen, wan neer Enschede minstens een puntje meenam Bij een gelijk spel zou Heracles lachen, want dan zou haar achterstand weer tot een punt gereduceerd zijn. En zij zal er wel voor zorgen, dat de tweede wedstrijd op Apel doornschen grond geen nederlaag wordt Tegen Robur kan ze toch zeker wel een over wicht in eenige doelpunten uitdrukken. En Go-Ahead wacht natuurlijk op misstap pen van de kampioenscandidaten. Wel staat ze momenteel nog wat ver achter bij de an dere, maar een klein kansje beeft ze zeer zeker. Ze wint dan ook morgen wel van Z.A.C., dat bij haar op visite komt. Tubantia ontvangt Wagenir.gen. Twee ploegen die weinig in kracht verschillen en waarvan d? uitslag zeer zeker niet ver van een gelijk spel af zal liggen. Rest ons nog Wageningen— Vitesse Vitesse heeft nog niet veel gepresteerd in dit seizoen, maar ze heeft nu versterking gekregen in den vorm van een Duitschen speler, die werkelijk een goed voetballer moet zijn. Deze kan reeds morgen meespelen, maar of daardoor de kracht van Vitesse zoo is toegenomen, dat ze Wageningen op eigen terrein kan verslaan, blijft nog altijd zeer twijfelachtig. Wij hou den het dan ook mrar op d? thuisclub Afd. IV heeft al weer een „big match" op haar programma: Noad—Willem II. Noad is door de misstap van P. S. V. van dc vori ge week bovenaan gekomen en ze zal er natuurlijk alles op zetten, om daar te blijven Willem II heeft verschillende keeren bewe- zen, dat ze nog geducht meetelt. Twee fac toren dus, die van invloed zijn op het ver loop van dezen strijd Voeg daar nog bij, dat de ontmoeting een „derby" is, dan be grijpt men wel, dat het spannen zal te Til burg. Ofschoon we Noad sterker achten dan haar stadgenoote, bestaat toch heel goed een kans op een gelijk spel Daardoor zou P. S. V. weer bovenaan komen, want dat ze morgen op eigen terrein van B. V. V. wint, is geheel in de lijn der verwachtingen. In den Bosch werd deze ontmoeting reeds een 6—2 overwinning voor de „gloei-menschen" en ook nu zullen de hee ren van P. S. V. wel ettelijke gloeiende ke gels lanns den B. V. V.-keeper jagen! Eindhoven, dat Zondag zoo fraai van P S. V. won, moet naar Maastricht Hoewel men zou meenen. dat M. V. V. een zacht eitje is voor Eindhoven, aveuen wij vel meer de kans aan de thuisclub te moeten geven We zien M. V. V dan ook winnen. N.A.C., dat nog altijd een fraaie kans heeft (als Noad en P. S V maar eens war verloren!) gaat naar d>- Valt. en zal zich daar zeker niet laten verras eu In 't gunstig ste geval zou de Va'k -en gelijk peil et je kun nen forceeren, maar vec-1 kans s daar niet op. Dan ontvangt Wilhelmina .huis Louga. Longa staat zoo'n eetté omYwaï met (- 'en- veel winstpunten als de thuisclub. Veel ver schil in kracht is er dus niet en alleen bet terreinvoordeel zou ten gunste van Wilhel mina spreken. Een gelijk spel is echter zeer wel mogelijk. In het Noorden (afd. V) gaat Velo.itas snel op het kamj oensc .ap af. Morgen moet ze naar Frisia en dat v.ordt dus weer een „dikke" overwinning voer den Groningers. Be Quick blijft thuis om Fries'and te ont vangen. Na een serie ne.i lagen komt er dus nu een goede kans vco- de withemden, om weer eens te winnen en Friesland wat vaster op de ondrsle plaats te plak' en De derde Groningsche .lub, G V A V ont vangt in het Stadspark Achilles en kan ook winnen. A's het mce'ccpt, is de siad Groningen morgenavond dus zes puntjes rijker! Leeuwarden ontvangt M. E. C. en hoewel de babies verdienstelijk spelen zullen ze toch in Leeuwarden ontdekken, dat de thuisclub sterker is. En Veenr'rm zal thuis aan Alcides eveneens het bewijs leveren, dat de club aarf de Lange Leegte nog sterk genoeg is, om de bezoekers met leege handen huiswaarts te sturen Onze tweedi-klassers. Nu Alcmaria eindelijk een behoorlijke plaats op de ranglijst inneemt, nu ze eindelijk ook eens een thuiswedstrijd gewonnen heeft, nu is de belangstelling plotseling weer groo ter geworden Vele supporters zullen dan morgen ook met hun club naar W. F. C. gaan, om daar getuigen te zijn van een span nenden wedstrijd. Wanneer het Alc -elftal zoo speelt als de vorige week de laatste 20 minuten, dan zouden we het een behoorlijke kans op de overwinning geven Helaas, het wil er bij ons nog niet in. dat Alcmaria wer kelijk „vechten" kan en daarom vreezen we, dat ze met leege handen in de kaasstad terug keert. Of zal Alcmaria ons verrassen?! Hollandia ontvangt A. F. C. Hoewel de Hoornsche club tot nog toe niet veel fraais heeft laten zien, meenen we toch, dat ze mor gen een kans op een overwinning heeft. A. F C. is heusch zoo sterk niet als de plaats op de ranglijst wel zou vermoeden, d :s Hoornsche voetballers, probeert het nu eens ernstig! H. R. C. ontvangt Z. V. V. Na wat we van H. R. C. gezien hebben, zijn we over tuigd, dat elke tegenpartij voor haar moet oppassen. Ze neemt dan wel de laatste plaats is, maar haar spel is uiterst snel en daarmee sticht ze dikwijls verwarring in de vijande lijke verdediging. Het wordt dus oppassen voor Z.V.V dat er echter wel voor zorgen zal, om de beide puntjes mee te nemen. T.O.G. ontvangt West-Frisia. Dat wordt een moeilijke tocht voor de Enkhuizers, al hoewel ze veel sterker zijn dan de Amster dammers. Als de Enkhuizers hun tegenpartij niet onderschatten winnen ze. Zeeburgia heeft zich hersteld en wint dus morgen van D.E.C. met behoorlijke cijfers. In 2B zal Haarlem Zandvoort ontvangen In de eerste ontmoeting tusschen die twee won Zandvoort bij verrassing. Haarlem, dat dus op revanche zint en bovendien een fraaie kans heeft op de eerste plaats, zal morgen wel voor twee puntjes zorgen. Hercules klopt Baarn ook, war.t ze moet in the running blijven en evenzoo zal Velox V. V. A. wel een lesje geven, wat ze aan haar stand verplicht is. B. F. C. ontvangt Bloemendaal en hier kunnen we d? thuisclub niet de minste kans geven. Wat anders if het geval bij D. W. S. —De Spartaan, waar juist de thuisclub de beste kans heeft. Toch zal ze moeten oppas sen, want Spartaan heeft grootsche plannen met de kampioenscandidaten! Andere wedstrijden. Op het Alcmaria-terrein ontvangen de Alc. reserves morgen de V. V. A reserves. Dat kan weer een aardige ontmoeting worden tusschen twee vrijwel gelijke ploegen. Alkmaar (Go-Ahead) ontvangt K. F. C. III en de thuisclub achten wij sterk genoeg, om beide puntjes in Alkmaar te houaen. De kans is nog steeds niet verkeken en als Ver kade een misstap doet? 't Kan een'aardi ge ontmoeting worden, waarbij de thuisclub wint. Motoren. De 25.000 K.M. duurrit. De taak van de rijders van het New Im- perial motorrijwiel „De Blauwe Prins" dat Vrijdag 5 Decembei is gestart voor den 25.000 K.M. prestatierit wordt er de laatste dagen niet gemakkelijker op. Steeds hebben de rijders te kampen met mist, sneeuw en beijzelde wegen. Tot overmaat van ramp kreeg de rijder Timmer in den nacht van Donderdag op Vrijdag tusschen Olst en De venter twee spijkers in den achterband, waar door hij 1 uur te laat in Arnhem arriveerde. Daarna had hij veel last van zware sneeuw jachten. Te Bussum kwam hij cm 7 uur gis termorgen binnen. Hier werd 15 minuten be- DE DUITSCHE RIJKSDAG BIJEEN. De mijnramp te Alsdorf. Vreeselijke herinneringen van den afgevaardigde Boerger. Bij de voortzetting van de discussies over de mijnramp te Alsdorf herinnerde de nat- socialistische afgevaardigde Boerger er aay, onder luid „foei"-geroep der nat.-soc. en bijval en afkeuring van de andere groepen van het Huis, dat slechts eenige dagen na de ramp te Alsdori in de Deutsche Bergwerk Ztg. het bericht had gestaan, dat de divi denden tot 1941 zeker niet in gevaar zouden komen. De man, die zooiets schrijft, terwijl d? moeders en vrouwen nog weenen om de siachtoffers, hoort in het tuchthuis thuis (Luide bijval). Mijn vader, zei de afgevaardigde, was mijnambienaar en in tijden van staking wer den zelfs de kinderen der ambtenaren ge dwongen om de noodzakelijke werkzaamhe den voor het in orde houden der mijnen te helpen verrichten. Ik was 18 jaar en mijn broer, die toen voor het eerst in een mijn afdaalde, 15 jaar. Na 2 uur gewerkt te heb ben werd hij dooi een liftkooi gegrepen en in stukken gereten. Deze directeur-generaal, die dit schreef, is een der mannen, die, als het moet, over lijken gaan. Wij halen dit soort kapitalisten, om dat wij het Duitsche volk lief hebben. Een incident. Een communist uit gesloten van de verdere zitting. Bij c'i? verdere besprekingen over de rnijn- calastrophe in den Rijksdag is het gister middag gedurende de rede van den afgevaar digde dr. Albrecht van de Duitsche Volks partij tot een incident gekomen, dat tot uit wijzing van de nat.-soc. afgevaardigde dr. Ley leidde. Albrecht verklaarde, sprekende over de rede van den a'gevaardigae Ley, dat n en het van de communisten gewoon is, dat dergelijke rampen voor partij-politiek wor den gebruikt. Thans had ook Ley dat trach ten te doen. Dr. Ley, d;e re. de eerder tot de orde was geroepen, riep toen„Dat is gelogen". Hierop v.ero hij voor de tweede maai tot de orde geroepen en toen van de zitting uit gesloten. Oeder dave-end applaus van de nat.- sccialisten verliet dr. Ley de zaal. Verschillend? nat.-socialistische afgevaar digden moesten eveneens tot de orde worden geroepen, daar zij beleedigingen aan het adres van dr. Albrecht uitten. Deze ver klaarde o.a., dat de oorzaken van de ramp te Alsdorf valsch waren voorgesteld. De Centrum-afgevaardigde Perlztis en de soe.-dem. afgevaardigde Limberg voerde eveneens nog het woord. De stemmingen werden uitgesteld. Daarna kwam in behandeling het com munistische vöorstel inzake werkloosheid. Sluiting van de zitting. Na een protest van den afgevaardigde Al brecht tegen de aantijgingen van afg. Bör ger tegen den directeur-generaal Kester en nog enkele redevoeringen, komt het comm voorstel in debat tot uitbetaling van een extra wintersteun aan de werkloozen enz. De begrotingscommissie uit den Rijksdag stelde de verwerping ervan voor. Bij stemming wordt na uitvoerig debat het comm. voorstel verworpen met 284 tegen steed voor het verwisselen van den achter band en vullen en smeeren van de machine Van Hamersveld vertrok cm kwart over 7 en zijn achterstand vermeerderde nog door de verschillende gladde wegen. Mist, regen en sneeuw vielen neer, zoodat van inrijden van verloren tijd nog geen sprake is. Van Ha mersveld arriveerde te Bussum gistermiddag 13.50. Om 14 uur vertrok de Blauwe Prins weer met Dinter in het zadel. De machine loopt schitterend. Tot gistermiddag twee uur is in totaal afgelegd 7150 K.M. Sport In Beeld. Sport in Beeld heeft ook deze week weer een uitgezochte collectie kiekjes van diversen aard. Zoo vinden we reeds dadelijk in het begin van dit nummer een pracht-verzame- ling hondenkiekjes, w.o. zeldzame exempla ren. Voetbalkiekjes zijn opgenomen van Blauw- Wit—V.S.V., V.U.C.H.B.S. en D.F.C.— H.F.C. Eenige mooie standen van onzen ouden, nieuwen turnkampioen verdienen eveneens de aandacht, evenals de momentop namen van hockeywedstrijden voor dames tusschen Nederland en Australië. En moge we de hoek „Elégance in de film- en variété wereld" vergeten?!! Tenslotte wijzen we nog op een afbeelding van de Blauwe Prins, juist even voor de 25000 K.M.-start genomen. Van de lectuur noemen we, naast de we- kelijksche rubrieken als Het donkere leven, het voetbal-overzicht, ea„ een bijdrage van Bram Elte, die daarin de geest wakker schudt en ons, Nederlanders, aanspoort, om toch vooral deel te nemen aan de eerstvol gende Olympische spelen. Een heel goed ar tikel en prettig, enthousiast geschreven! Revue der Sporten. De Revue der Sporten bevat deze week verslagen van den internationalen hockey wedstrijd NederlandAustralië (voor da mes) en van de voetbalwedstrijden N.AC. N.O.A.D. en R.C.H.E.D.O. Van al deze ontmoetingen zijn natuurlijk ook kiekjes op genomen. Verder geeft A. E. een verslagje over het persbezoek aan de T. CGroothoff wijdt uit over de vraag, waarom Anderiesen Jr. niet mocht spelen met Ajax, maar wel dienst moest doen langs het lijntje. Verder behan delde deze journalist een belangrijk vraag- stug, n.1. de voorlichting, welke een elftal vóór eiken wedstrijd moet hebben en hij wijst op de taktiek van Ars-snaPs manager. Een afscheidswoord tot mr. v. Bisselick. een praatje over H.B.S.de athletiekcommen- taren en een praatje over onze korfbalclubs comnleteeren het nummer, dat er weer heel goed uitziet. 183 stemmen. Het voorstel inzake de mijnrampen wordt aangenomen. Na eenig debat wordt besloten de volgende zitting van den Rijksdag op 3 Febr. te doen plaats hebben. Daarna sluit de voorzitter de vergadering zonder de gebruikelijke Kerstwenschen voor de afgevaardigden uit te spreken. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Steeg aanvaardt de opdracht. Senator Steeg heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaard. Nader meldt men: Na het beëindigen zijner besprekingen heeft Steeg zich naar het Elysée begeven om den president der republiek mede te deelen dat hij de kabinetsformatie definitief op zich neemt. Het is nog niet bekend op welke combina tie Steeg denkt te steunen. Het verluidt ech ter dat het ministerie nog in den loop van gisteravond zou worden gevormd. Do fracties vergaderen nog steeds. De rechtsstaande fracties de democra- tisch-scciale fractie (Maginot), de links-repu- blikeinsche (Tardieu), de links radicale en de katholieke democratische hebben in den loop van gistermiddag besprekingen ge houden. Haar standpunt kan, van kleine ver schillen afgezien, ais volgt worden samen gevat: Zij zijn, naar zij verklaren, niet geneigd de door Senator Steeg te vormen regeering te ondersteunen, wanneer niet de radicale fractie haar veto tegen het toetreden van be- paa'de fracties en personen intrekt. Steeg, d:e hiervan op de hoogte werd ge steld, had daarna een onderhoud met Her- riot. Wit er in het kabinet zonden komen. Volgens Havas zou Steeg voornemens zijn de volgende personen in het kabinet op te nemen Zes voormalige minister-presidenten, n.1. Briand, Barthou, Caillaux, Painlevé, Ley- gues en Chautemps. Voorts de parleraents- .eden Chéron, Daladier, QueuiHe, Laval, I oucheur, Germain, Martin, Danielou, Flan din en Pietri. Steeg geslaagdI De radicaal-socialistische senator Steeg is er in den afgeloopen nacht te kwart voor drie in geslaagd een kabinet samen te stel len. Het kabinet bestaat uit de volgende le den: Minister-president en minister van kolo niën, Steeg; Binnenlandsche zaken, Leygues; Buitenlandsche zaken, Briand; Justitie, Chéron; Financiën, Dorman Martin; Begrooting, Palmade. Oorlog, Barthou; Marine, Albert Sarraut; Landbouw, Victor Boret; Openbare werken, Daladier Pensioenen, Thoumyre; Luchtvaart, Painlevé; Onderwijs, Chautemps; Arbeid, dr. Grenda; Koopvaardij, Danielou; Openbare gezondheid. Loucheur- Posterijen en telegrafie, Cherges Bonnet. KINDEREN IN ZUID-SLAVIE VERBRAND. In het dorp Karadil bij Zenta heeft gister nacht een verschrikkelijk drama plaats ge. had, dat onder de bevolking den noodigen afschuw heeft verwekt. De landeigenaar Johaitn Haussier was met zijn vrouw naar de stad gegaan en eerst in den nacht terug gekeerd. Bij zijn terugkomst vond hij zjjn beide dochtertjes van 5 en 6 jaar dood liggen Tijdens zijn afwezigheid was een onbekend gebleven persoon het huis binnengedrongen en had de bedjes van de kinderen in brand gestoken. Een deel van het huis brandde uit en de kinderen kwamen jammerlijk in (fe vlammen om. Het schijnt hier een wraak- n: "ing te betreffen. MASSA-VERGIFTIGING IN EEN ENOELSCH ZIEKENHUIS. In een ziekenhuis te Rocheford in het Graafschap Essex zijn 112 personen onder bedenkelijke vergiftigingsverschijnselen ziek geworden. De toestand van een deel der zie ken is vrij ernstig Waarschijnlijk is de oor zaak minder deugdelijk gehakt. Een vrouw is reeds gestorven, doch het is nog niet gebleken, of het overlijden inder daad door vergiftiging veroorzaakt is. Het ministerie van Openbare Gezondheid heef' deskundigen gezonden. DE NIEUWE NATIONALE FEESTDAG IN ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het regeerings- decreet, waarbij in plaats van den 20sten De cember, den dag waarop in 1870 Rome werd ingenomen, de 11 Februari, den dag waar op de Lateraanvrede tusschen Italië en den Pauselijken Stoel werd afgesloten tot natio- nalen feestdag verheven wordt. Daar deze regeeringsmaatregel ook in fas cistische kringen geen onverdeelde ontvangst te beurt was gevallen, nam Mussolini zelf aan de debatten deel, waarbij hij er den na druk op legde, dat de Italianen en in hel bijzonder de fascisten ten slotte de belangrijk heid van den 11 Februari zouden goedkeu ren, omdat indertijd de Paus de Italianen voor het eerst in de geschiedenis het recht matig bezit van Rome heeft toegekend. WONING LEEGGEPLUNDERD DOOR DIENSTMEISJE. In den afgeloopen nacht is een 18-jarig dienstmeisje, bij een familie waar zij sinds 2y*> maand in betrekking is, onder mede neming van een buit van meer dan honderd duizend markt verdwenen. Onder de gestolen voorwerpen zijn veel edelsteenen en sieraden O m. een parelencollier ter waarde van 50.000 mark. Met neemt aan, dat zij mede plichtige (n) heeft gehad, die met een auto hebben gewacht. HET EXTREMISME IN INDIE. Strengere wetgeving verwacht. Uit Delhi wordt gemeld, dat de drei gende voortduring van het terrorisme en de neiging der meerdei'heid van het Indisch nationaal congres tot extremis me er de Indische regeering klaarblijke lijk van hebben overtuigd, dat zij bin nenkort voor een moeilijker toestand zal komen te staan dan thans het geval is. Zij heeft n.1. besloten, over te gaan tot verdere repressieve wetgevende maatre gelen, zoowel tot hernieuwing van be paalde bestaande wetten als tot een strenger bestraffing van opruiing. Hier nevens valt waar te nemen, dat de bewa king van regeeringsgebouwen den laat- sten tijd scherper is en dat groote waak zaamheid wordt betracht bij de toelating van vreemdelingen. Ook elders is het po- litie-toezicht verscherpt. ONTPLOFFINO AAN BOORD VAN DE „EMPRESS OF SCOTTLAND". Op de „Empress of Scotland", die men bij het blusschen van den brand, die aan boord gewoed heeft, aan den grond heeft gezet, heeft gisteren een ontploffing plaats gehad. Groote hoeveelheden brandende olie ver spreidden zich over het wateroppervlak. De havenautoriteiten hebben uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen en o.a. ook he' rooken in de haven verboden. DE LOTERIJ VAN „BIG BILL". Door de kranten geboycot. Chicago's burgemeester „Big Bill" Thompson stuit op groote bezwaren bij de uitvoering van zijn jongste plan, dat de welvaart van het financieel zoo zeer achteruitgegane Chicago moet herstel len. Thompson heeft n.1. een loterij uit geschreven met prijzen van 2.400.000 gul den en 12.000 gulden, waarbij iedereen, die voor een waarde van zestig cent koopt in één der winkels van Chicago. één gratis lot krijgt. Thompson meent dat op deze wijze de kooplust der bevol king zal worden geprikkeld. De bedoe ling is aan de winkels loten te verkoopen tegen vijf gulden de duizend en de win naars uit de opbrengst te voldoen. Pe bondsregeering heeft Thompson gewaar schuwd dat hij de post niet mag gebrui ken voor de bevordering van zijn plan. De Chicagosche bladen boycotten het Thans wordt ook een poging gedaan om het gebruik van de draadlooze ten be hoeve van het plan te beletten. DE WERKLOOSHEID IN AUSTRALIË- Verlenging van den leerplicht. Wegens den slechten economische» toestand van Australië zullen duizenden jongens en meisjes, die gewoonlijk heg'" des jaars in handel en bedrijf worden opgenomen, volgend jaar geen werk vim den. Naar schatting komen jaarUJ» normaal 10.000 kinderen van school e worden 6000 kinderen in het arbeidspr ces opgenomen. Het ligt thans in de doeling der regeering, het leerjaar n' een jaar te verlengen. Kinderen. tlie school reeds verlaten hadden, zijn da* heen weer teruggekeerd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10