Knnsttn en Wetenschappen. Tijdschriften Onze Koloniën. DRAlSltlA-vAN-VALKEIiBURCi'S- e A •'iLEVERTW juist naast schiet. Even later brengt Lengers gced op, maar ook zijn schot gaat naast. Nog weer probeert Bos het, maar Renses on- cerschept den voorzet en werkt weg. Dan kruipt AIcmaria door het oog van de naald, als de linksbuiten van W. F. C., Kramer, een hoogen voorzet inkopt en Oudes nog juist op de lijn den bal kan stoppen. Hij kan echter niet goed wegwerken, en een tweede voorzet volgt. Het daaruit ontstane schot gaat echter hoog over. De rechts buiten van W. F. C blijft voort durend gevaarlijk en zet dan ook verschil l«-nde keeren zijn binnentrio aan 't werk, zon der succes echter. Dan probeert Hamstra het weer eens, maar hij wordt gekraakt. De vrije schop zal door Homan ingeschoten worden, maar een der backs kopt den ba' weer weg. AIcmaria boft dan, als A. Hoet hands maakt, en de scheidsrechter het niet ziet Men speelt dus door en nu komt Alcmaria's lin kervleugel in actie. Michels schiet echter hoog over. Intusschen is W F. C. weer in den aanval gekomen, zonder dat zij kan doelpunten. Een schitterend schot van W. F. C. wordt nog mooier door Oudes gestopt en door Kuipers weggewerkt. Even later grobbelt Oudes een lastig schot uit den uitersten hoek. Een doel punt bliift uit Als A Hoet dan even opbrengt, krijgt Oskam den bal. Hij schiet er via den rechts back van W F. C vliegt de bal in 't doel. (0l). Er is dan 33 minuten gespeeld. AIcmaria krijgt moed Jo Bos valt aan, zet fraai voor, maar Oskam schiet hoog over. Onmiddellijk daarop schiet Hamstra hard in, doch de keeper redt mooi. Dadelijk daarop zit W. F. C. voor Oudes, die een scherp schot echter klemvast heeft En een minuut later vangt hij een schot van den rechtsbuiten al even mooi op. Een onver wacht schot van Jur Homan kan Renses met veel geluk nog juist corner stomjjen Deze wordt weggewerkt en daaruit ontstaat een gevaarlijke aanval van W. F. C. De rechts buiten schiet echter hard over. Dan is het rusten. Na de thee. Na de korte rust zit AIcmaria dadelijk troor het W. F. C. doel, maar 't is slechts een moment W. F. C wil ophalen en dringt AIcmaria op eigen terrein terug. En weer kan de rechts-buiten in buitenspel-positie voorzetten, zonder succes evenwel. AIcmaria werkt zich los, wordt sterker, maar nu wor den de uitvallen van W F C. gevaarlijk Zij dringt eenige keeren door tot voor het A-doel, maar Oudes is als een rots. Als v d. Vall dan gehaakt wordt, schiet Indri den voorzet naast. Bos krijgt dan den bal, zet goed voor, maar Oskam schiet via een der backs naast De corner, fraai door Bos genomen, wordt door den keeper even fraai over de lat ge stompt. Hamstra neemt deze hoekschop, welke echter wordt weggewerkt en waaruit een gevaarlijk moment voor Oudes' doel ont staat. Deze werkt weer goed weg, Bos krijgt het leer, zet voor en Homan schiet fraai in (02). Goed samenspel en Indri, van wien men het schot verwachtte, liet den bal terecht loopen voor Homan, op diens roepen: „Laat g?in!" De keejoer van W. F. C., den bal nog wil lende wegwerken, valt tegen de paal en raakt gewond Hij kan echter verder sjoelen. Er moet nog een half uur gespeeld wor den, zoodat AIcmaria nog lang niet „bin nen" is Toch speelt ze nu rustiger en is sterker. Een hooge bal van Michels kopt Jo Bos precies naast en even later loopt een aanval van AIcmaria dood op de W. F. C. verdediging. W. F. C. houdt vol, maar Oudes ruimt alles op, dank zij zijn buitengewoon goed opstellen. Er is geen doorkomen aan Een geweldige doelworsteling voor het A- doel levert angstige momenten op, maar ein delijk wordt het leer weggetrapt en Ham stra snelt vooruit. Hij passeert de verdedi ging en de keeper grijpt tevergeefs naar den bal, die onhoudbaar in het doel rolt (0-3). Nog geeft W. F. C. niet op Zij krijgt een strapschop te nemen voor een hands van A Hoet, een veel te zware straf, want A. Hoet viel op de bal. Het schot gaat onhoudbaar in het net (1—3). 't Is nu oppassen maar AIcmaria beseft het gevaar en forceert on middellijk weer een corner, welke echter niets oplevert W. F. C. dringt vooruit en mag even later ook een hoekschop nemen Uit die hoekschop krijgt Hamstra den bal. Hij heeft een vrij veld voor zich, maar schiet van te verren afstand, zoodat de kans op een vierde doelpunt verkeken is. Het spel geraakt meer verdeeld. Om beur den moeten beide doelverdedigers hande'end ontreden. Een algemeene aanval van W. F O. levert ernstig gevaar op voor AIcmaria, maar weer is het Oudes, die redt Hij stomnt het leer Corner, die goed genomen wordt, weer grijpt Oudes in en weer stompt hij cor ner, die door Kuipers wordt weggewerkt. Jo Bos krijgt dan den bal, maar kan ook slechts een hoekschop forceeren, die slecht genomen wordt en dan ook geen gevaar oplevert W- F C tet dan de tanderf op elkaar en trekt weer ten aanval. Een schot volgt, dat via het been van A Hoet corner vliegt. Tot aller verba z;ng geeft de scheidsrechter strafschop en dank zij d°zc,n blunder weet W F C. den stand op 23 te brengen Er is dan nog minuten te spelen. W. F C. tracht nog een g"'iik spel te forceeren zonder resultaat ech ter Met AIcmaria in den aanval komt dan hd einde, zoodat de withemden een moeilijken wedstrijd gewonnen hebben. Nnbetrachtfng Is de overwinning verdiend? Er zullen wel hf" wat W.F C -ers en -aanhangers zijn die ontkennend zullen antwoorden op die vtaag. En zij zullen voornamelijk wijzen op Oudes. die niet te passeeren was Maar ook een doelverdediger yormt een aeel van het elftal en als men deze niet kan passeeren. is elke aanval tevergeefsch Inderdaad W. F. C. heeft n.eer aanvallen gedaan dan AIcmaria. ze heett goede kansen gehad maar öf het schot faalde öf de' Alc maria-verdediging werkte weg En in die verdediging stond Oudes aan het hoofd Hij heeft ongelooflijk werk verricht en .enige zeker schijnende doelpunten voorkomen Zijn opstellen is af. zijn wegwerken zeker Daarbij komt aat hij de bal klemvast heeft. De beide backs waren hun plaats vol komen waard, al bleken ze veel last van het zware terrein te hebben. Het buitenspel zet ten was gevaarlijk, omdat de scheidsrechter daar ten eenenmale geen kijk op had. De halflinie viel ons mee. Verdedigend werkte ze goed en ook aanvallend was ze soms verdienstelijk. Natuurlijk werd Root- ring gemist, maar Michels. die hem verving, heeft goed heel goed werk verricht voor een invaler. Lengers zwoegde ook de volle 91 minuten en v. d. Voll heeft een ausdauer ge toond welke we niet verwacht hadden Hij werkt goed. heeft kijk op de bal en kan goed „afnemen", 't Is alleen jammer, dat zijn plaatsen nog zwak is. v. d. Val moet eens probeeren, om rechtstreeks de vleugel spelers aan het werk te zetten. Dat trekt de verdediging uit elkaar en levert vaok meer gevaar op dan de throughpasses naar het binnentrio. In de voorhoede waren Bos en Hamstra goed op dreef. Als zij den bal hebben, doen ze er steeds wat goeds mee. Hamstra moet echter wat vlugger voorzetten; allicht heeft lij dan nog meer succes. Oskam belooft goed te worden. Een voor deel is reeds, dat hij onverwachts schiet. Indri is en blijft te langzaam Vooral na de rust was zijn spel heel zwak Nog steeds begrijpen we niet, waarom Homan als vierde half-back fungeerde ge durende pl.m. 40 minuten van de eerste helft. Waarom ging hij niet zoo ver moge lijk naar voren, om bijv. tusschen de backs zijn positie te kiezen? Wellicht was hij dan gevaarlijker ge weest. Ook fiengelt Homan te veel en houda het spiel daardixir te veel op. Zijn doelpunt was fraai. De tegenpartij heeft verdienstelijk ge speeld. Ze hield vol, ondanks den achter stand. De twee vleugelspelers waren uiterst gevaarlijk en genoten eigenlijk te veel vrij heid. Ook de spil mocht er zijn. Hij opende het spel uitstekend. De backs waren trapvast en de doelverdediger alleszins voldoende. Hij kon aan de doelpunten weinig doen. Een ploeg, die met dit spel op dit terrein zeker nog meer resultaten zal behalen Scheidsrechter Slikkeveen leidde zwak Hoeveel gevallen van buitenspel hij onge straft liet. weten we heusch niet meer. En de tweede strafschop tegen AIcmaria was een blunder, welke te groote gevolgen had. Zou het niet wenschelijk zijn, dat hij zich een nieuwe fluit aanschafte? W. De Zigeunerdans. Deze dansfantasie ver wierf een enthousiast applaus, wat vooral gold de solo-danseres mevr. JonkerJon ker, die ook 't geheel ontworpen had De uit voerenden hadden aan 't slot een verrassing in ontvangst te nemen. Natuurlijk werd ook deze feestavond be sloten met een Halter-bal, dat Je talrijke aan wezigen nog iangen tijd in gezellige stem ming bijéénnield. Met vertrouwen kan de Halter haar beide uitvoeringen in begin 1931 tegemoet gaan. Kolven. De wedstrijden aan den Langendijk. De kolfmatch van de clubs, aangesloten bij den Langendijker Kolfbond, werd Zondag voortgezet door de A-klassen in de baan van den heer De Bakker. We laten de uitslagen hier volgen met ver melding tusschen haakje van de in de vorige ronde behaalde punten: Onder Vrienden, Oudkarspel: 785 (728); Volharding, Oudkarspel: 739 (577); Ons Genoegen, Noord-Scharwoude: 748 (655)j Vriendenkring, Noord-Scharwoude: 855 (747); Op Maat, Zuid-Scharwoude: 769 (660); Gezellig Samenzijn, Zuid-Schar woude: 806 (760). Alkmaar— Go-ahead I—K. F. C. III 31. Go-ahead heeft gisteren op het terrein aan den Westerweg, dat wel bespeelbaar was, met 3—1 van K. F. C.'s derde elftal gewonnen. De opstelling van Go-ahead was eenigszins gewijzigd. Enkele verbeteringen waren te constaleeren. De spil deed vooral voor de rust aardig werk. Doordat de wedstrijd van AIcmaria II niet doorging was er veel publiek aanwezig. Voor de rust ging het spel eerst vrij ge'ijk op. Wel was Go-ahead iets in de meerder heid, doch zij maakte toch niet voldoende ge bruik van de zwakte in de K. F. C.-verdedi- ging. Toch konden doelpunten niet uitblijven en kort achter elkaar werd de K. F. C.-aoel- wachter tweemaal gepasseerd, zoodat met rust de stand 2—0 was ten voordeele van de thuisclub. Na de hervatting meende men dat Go-ahead de score spoedig zou verhoogen, doch zij zakte wat af en K. F C. deed zich meermalen gelden. Plotseling maakte Alk maar een derde goal, die echter absoluut bui tenspel was. De scheidsrechter, die den ge- heelen middag met den buitenspelregel niet op al te besten voet stond, kende het doelpunt toe. Zoo had Go-ahead een 3O voorsprong. Maar K. F. C. maakte een tegenpunt en 't scheelde enkele malen maar heel weinig of ook een tweede goal was gekomen, 't Bleet echter bij dreigen en toen de scheidsrechter eindigen floot had Alkmaar met 3—1 ge wonnen. De spelers hebben hard gewerkt, maar er is aan 't spel nog heel wat te verbeteren K. F. C. bracht er soms weinig van terecht Verschillende kansen werden heel slecht be nut. Meer openspel is vooral bij Go-ahead zeer aan te bevelen. Sommige spelers gaven af en toe wel een? aardig spel. Gymnastiek. Feestavond „De Halter De bekende Aikmaarsche Gymnastiekver. „de Halter" gaf Zaterdag haar jaarlijkschen feestavond in de Harmonie. De belangstel ling was zeer groot en leverde het overtui gende bewijs, dat „de Halter" een belang rijke plaats inneemt in het Alkm. vereeni- gingsleven. Deze feestavond, die langzamerhand tra ditie is geworden, gaat altijd de beide turn- avonden vooraf. Om over acht heette de heer Molenaar, voorzitter van de Halter, alle aanwezigen hartelijk welkom Spr. zag vele bekende en onbekende gezich.en, maar de trouwe vrien den van de vereeniging waren er alle. Met vertrouwen werden de uitvoeringen tegemoet gezien. Het optreden naar builen, het groo ier worden eter afdeelingen, het gespaard blijven voor tegenslagen, waren redenen ge noeg voor dezen feestavond Het programma zou uitgevoerd worden uitsluitend door Hal terleden, wat spr. tot vreugde stemde. Als aanvulling voor de muziek (bij het dansen) was door den heer Hartcg de Magnavox geluidsversterker ieschiktaar gesteld en spr bracht hem en de.firma de Wild dank daar voor. Ook dankte spr. hen, die prijzen voor de verloting beschikbaar hrdden gesteld lot slot v enschte hij allen een echt pleizierigen avond Het programma werd daarna afgewerkt. Begonnen werd met een schermfanlasie, door enkele Halterleden in vrijen ti'd ingestu deerd onder leiding van den heer Hütter. De verschil'ende figuren en de korte demonstra tiepartij hadden veel succes. Een zestal van de leste Halterleden met directeur Ran aan het hoofd, gaf daarna een fraai nummer hoogrek, waarbij een komisch intermezzo van een boer en boerin, die ook kwamen turnen, ranen deed lachen. Nadat een aard'g stukje de Gefopte Tante" was opgevoerd, volgde !e verloting. Een viertal dames had zeer veel succes me' 'e schets „Ons Koffiekransje" en voor? cm de doove juffrouw werd hartelijk gel? chen. Oom Janus in de wasehmand was ooi een aardig nummer. Volgde nog een vooi diacht van Krelis naar de O'vmpUde, waai na besloten werd met een mooi nummer; HET MERAPI-DRAMA. Donderdagmiddag is door de bevol king aan den kant van den weg gevon den de koelie, die den heer Bosschaardt bij zijn tocht naar de Merapi vergezelde. Hij vertelde dat de heer Bosschaardt zich met hem op den rand van den kra ter bevond toen de uitbarsting plaats vond. Dr. Bosschaardt en de koelie wer den door een panischen schrik bevangen en vluchtten naar de Fort de Kockzijde van den krater. De heer Bosschaardt liep voorop en holde een ravijn in. De koelie liep achter hem en riep tever geefs. De koelie zag den dokter in een tweede ravijn glijden. Na drie dagen is de koelie uit het ravijn geklommen. Hij was zeer uitgeput. Gisteravond heeft het B. B. de militairen, veldpolitie en bevolking gemobiliseerd. Het onderzoek wordt voortgezet in verband met de aanwijzingen van den koelie. De hoop op redding van den heer Bosschaardt is herleefd. P' V EEN WANDELEND EILAND. Een sprekend voorbeeld van het herhaald afnemen, bijstuiven en weder afnemen vari de Waddeneilanden biedt ons Rottumeroog, dat zonder verdediging tegen de zee, gere geld aan de Westzijde afbrokkelt en aan de Oostzijde, hoewel in mindere mate, aan roeit. Met dit afbrokkelen aan de Westzijde wam geregeld het Voogdhuis diUiter aan zee, zoodat dit meer landwaarts moest ver- laatst worden. Ook thans weer is het oogdhuis van 1916 bestemd om in 1931 te worden verbouwd. Wel is ten Noorden en ten Oosten van de Voogd woning 1916 meer duin gevormd, doch het dal beoosten de woning ligt niet meer beschut voor de hooge waterstanden en de vogels zullen in 1931 daar hun veilige broedplaats missen. Thans is het eiland na 1861 ongeveer 2y% K. M. om de Oost gewandeld. POLITIE VOOR CURACAO. Een troep van dertig man vertrok ken. Vrijdagmiddag zijn met de „Venezuela" van de K. N. S. M. wederom dertig brigadiers en manschappen, bestemd voor den politie dienst op Cura?ao en Aruba, daarheen ver trokken. Deze militairen behooren tot een groep, die ongeveer een half jaar geleden in oplei ding is gekomen bij het depot der politie- troepen te Nieuwersluis. De commandant van voornoemd depot, ka pitein J. J. Vermeulen, sprak de vertrekken- den bij het afscheid met hartelijken woorden toe Op 26 December a s. zal wederom een ge deelte van bovengenoemde opgeleide groep naar Curagao vertrekken, terwijl thans nog twaalf brigadiers dezer opleiding een cursus volgen bij de rivierpolitie te Rotterdam en deze bestemd zijn om op Cura^ao dienst te doen bij de havenjwlitie. Naar gemeld wordt, zal binnenkort weder om een dergelijke opleiding bij het depot pclitietroepen aanvangen. Banrsesïiagid DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. H. P. J. Bloemers, burgemeester van Rheden. Naar met zekerheid gemeld kan worden is zeer binnenkort te verwach.en de benoe ming tot burgemeester van Groningen met ingarg van 1 Februari 1931 van den heer H. P. J. Bloemers met gelijktijdig ontslag als burgemeester der Geldersche gem. Rhe den. De heer Bloemers is in 1880 geboren en dus 50 jaar oud. Aanvankelijk studeerde hij aan de rijks universiteit te Utrecht in de Natuurweten schappen. Op het gebied dier wetenschappen heeft hij een onderzoekingsreis naar West Indië ondernomen. Later heeft hij zich meer toegelegd op de kennis der gemeenteadministratie. Reeds is hij van meer plaatsen burgemees ter geweest. Zoo werd hij in 1905 benoemd tot burgemeester van Willemstad en in 1908 als hoofd der gemeente Borculo. Als burge meester der 24.000 zielen tel ende gemeente Rheden fungeert hij s nds 1 Juni 1017. Van 1919'23 was de heer Bio.mers lid van de Provinciale Sta'en van Gelderland a's vertegenwoordiger der Unie-liberale par tij- De heer Bloemers is officier in de orde van Oranje-Nassau. LEEUWARDEN AANGEVAREN? Door de mist is een Belgische loodsboot tegen den Westkapelschen dijk aangevaren. Na een paar uren te hebben vastgezeten is de boot weer vlot gekomen DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passagiers in aansluiting op het motorschip Marnix van St. Aldegonde zal Woensdagmorgen 17 De cember te 10.20 uur van Genua vertrekken Aankomst Donderdagmorgen 18 December te 9.36 te Amsterdam W.P., 9.53 te Amster dam C.S. JOHAN MUTTER f. Te 's-Gravenhage is op 72-jarigen leeftijd overleden de bekende architect de heer Johan Mutter, onder wiens leiding tal van groote bouwwerken van beteekenis in 's-Gravenhage en omgeving tot stand kwamen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Op de Groot Hertoginnelaan te 's-Graven hage kwam Zondagavond de 32-jarige advo caat jhr. mr. N. J. C. Snouck Hurgronje door het slippen van zijn motorrijwiel zoo onge lukkig te vallen, dat hij in den afgeloopen nacht in de Diaconessen-inrichting Bronovo aan een bekomen schedel fractuur is overle den. SAMENWERKING VAN DF R.K. VOLKSPARTIJ EN DE DEMO CRATISCHE PARTIJ. Gemeld wordt, dat in de te Utrecht gehou den vergadering van het partijbestuur van de R.K. Volkspartij, dit zich in principe bereid verklaarde samen te werken met de Demo cratische Partij (Prof. Heeres) op politiek terrein, speciaal met het oog op de komende Staten- en raadsverkiezingen. Aan het Dag bestuur werd opgedragen de besprekingen met de Democratische Partij voort te zetten en de onderhandelingen zoo mogelijk tot eer goed einde te brengen. PRIJSVRAAG 193—1931. Van het prijsvragen-instituutinge steld door den Oranjebond van Orde. Men verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat de antwoorden op de door bovenstaand instituut uitgeschreven prijsvraag, luidende: Eene beknopte, duide lijke en overtuigend geschreven uiteenzetting in aangenaam leesbaren vorm geschreven, van de huidige crisis in het land- en tuin bouwbedrijf, den omvang daarvan nu en vermoedelijk in de naaste toekomst en de fundamenteele beteekenis van zoodanige crisis voor de geheele samenleving; en welke antwoorden, voorzooverre ze nog niet zijn ingezonden, vóór den lsten Februari 1931 moesten worden ingezonden bij den secre taris der Cómnvssie van Uitvoering, thans vóór den lsten Februari 1931 moeten wor den gezonden aan prof. dr. H. W. C. Bor- dewijk, hoogleeraar te Groningen. DE PLATTELANDERSBOND VRAAGT STEUN VAN DE REGEERING VOOR DE LANDBOUWERS. In zijn Dinsdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering heeft de Platte- landersbond de volgende motie aangeno men: De Plattelandersbond, in algemeene vergadering te Utrecht bijeen: overwe gende, dat momenteel de Ned^rlandsche landbouw in een noodtoestand verkeert en dat vele landbouwers met den onder gang bedreigd worden, dringen bij Uwe Excellentie aan op spoedige hulp aan den landbouw door loonende oroductie- prijzen te verzekeren voor landbouwpro ducten, tarwe, aardappelen, suikerbie ten, zuivel- en tuinbouwproducteff, en den landbouw in het algemeen van de lasten, voortspruitende uit de sociale verzekering, te ontheffen. EEN BELANGWEKKENDE VONDST IN LIMBURG. Fe Simpe'feld is een zeer be'a^grijke vondst gedaan, die tot nu toe eenig in Nederland is i.l. een Romeinsche sarcophaag. Deze heeft •en langte van 2 M. 40 en een breedte van 1.05 M. Het inwendige is geheel in hoog re- ief gebeeldhouwd In de kist werden behalve de resten van beenderen en asch ook siera den gevonden. HEÏLüO (November). Geboren Jacobus Joharnes, z. van Gijsbertus Hoetjes en Anna Jacoba Ur- sem. Elisabeth Geertruida Maria, d van Petrus Cornelus Constant Wiegman en Janna Aletta Corneli i Formijne. Kees Geruit, z. van Gerrit Jonker en Counelia Jonker. Gerardus Simon. z van Martinus Jozef Kfaver en Guurtje Kuijs. Ondertrouwd: Theodorus Hen- dricus Pater te Alkmaar en Anna Hen drika Nieuw en huis. Frederik Bruin ie Haai lein, oniangs alhier en Johanna Vollebrcgt te Haarlem. Geurit Ni«u- wenhuis en Anna Blok. Getrouwd Petrus Kuijper en An na Maria Baltus. Theodorus Hendri- cus Pater t-n Anna Hendrika Nieuwen- huis. Overleden: Hendrika Johanna de Hollander, echtg v. Theodorus Blom. 64 j. Gerrit Kloen, 38 jr, wonende te Rotterdam. Cornelia Morsch, wed v Simon van de Peet, 72 j. AKESSLOuT (November). Geboren: Petrus z. v. Jan Kerssens en Maria Cathanna Vrouwe. Margaretha Cornelia d. v. Cornelis Zijp en Hendrika Flipsen. Gerarda Maria Elisabeth d v Gerardus Antonius van Vliet en van Marga retha Maria Veldt. Joanna Alberdina d v. Johannes Jak en Helena Anthon a Kors Geertruida d. v. Henricus Verduin en Pe- tronella van Wonderen Oetrouwd: Jacob Groot en Maria Ch. Vogel. Johannes Buur en Jansje Kerssens. Pieter Kroon en Klasina Veis. CASTRICUM (November). Geboren: Petrus Willebrordus z v J Glorie en D. Buur. Laurentius z v J Zonneveld en C. M. Bakker. Pancratius Johannes z. v. E. Lute en C Beentjes Overleden: Louisa Maria Hendrika Kihan, oud 59 j., won. te Amsterdam Anna Levering, 63 i.. wed. van Jacob Bra- kenhoff. In Kie-ke-boe, het bekende kleuterweekhi!!7 dat door den uitgever W. de Haan te Utwrft wordt uitgegeven, vervolgt de redact^ mevrouw Cramer—Schaap, haar geschiedend van de avonturen van Kiekeboe. Mevr I p de Boone— Swartwolt vertelt van Lan«I Jaap en kort knaap en Willy Schermelé leert den kleinen een muis teekenen. Mevr a WasOzinga verhaalt van een varkentC' S. Franken en de redactrice zorgden voor een paar aardige versjes en Sijtje Aafjes leert den jeugdigen lezers en lezeressen een naai Kerstboomfiguren maken. F Op den Uitkijk Op den Uitkijk, tijdschrift voor het Chn£ telijk gezin, uitgave gebr. Zomer Keu ning's U. M. te Wageningen, opent met een artikel van prof. dr. A. van Veldhuizen Het voorevangelie in beeld". F. B. van Velzen geeft een St. Nicolaas-schets uit een rijksop- voedingsgesticht. Van de herfstafvisschingen op een karperkweekerij vertelt A. J. L. van Looijen, ds. Pierson vervolgt met „Lentetn der Middeleeuwen", terwijl A. v. d Ploeg schrijft over „Wonderen en problemen in het wespenleven", waarbij hij talrijke merkwaar- dige bijzonderheden vermeldt Max Visser eindigt zijn Lloyd George- biografie, waarin uitvoerig de vredesconfe rentie wordt behandeld Bijzonder trof ons ook een der illustraties, die het artikel verge- zelt „Llovd George luistert naar een goeie mop" We hopen nog vele dergelijke levens beschrijvingen van den begaafden auteur Max Visser in Op den Uitkijk aan te treffen. KALENDERS. Het Nederlandsche Beekhuis te Tilburg biedt een practischen zakkalender voor 1Q3J aan. die voor eiken dag een behoorlijke ruim te bevat voor allerlei notities. De stand dei maan is er in aangegeven, benevens de chris- te'ijke en israëlietische feestdagen Voorts vinden we een uittreksel uit de postwet (fran keeringen voor binnen- en buitenland), dan prijs van telegrammen en telefoongesprek ken, gegevens voor het vervoer van personen en rijwielen jjer spoor, enz. Kortom, een ka lender, die den bezitter ongetwijfeld ant woord kan geven op allerlei vragen. ®flarkifo*5rïöhten ALKMAAR, 15 Dec. 1930. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 105 Vette koeien 200410, handel stug; 4 Vette kalveren 85—120; Vette kalveren per K.G 11.60; 15 Nuchtere kalv. slacht 16—36; 782 Vette Varkens (zware) fier K.G C.45—0.51 Zouters per K G. 0 47—0.48, hande goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 15 Dec. 1930. Op de ht den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijn de 800 H.L. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 15 Dec 1930. Op de heden gehouden veemaikt waren aanvoer ei prijzen als volgt: 600 Vette koeien, le kw 1.01—1.03; 2- kw. 0.90—1.01; 3e kw. 0.780.90; mi dere soorten 0.6S 0.74; 80 Melk-en kalfkoeien 275 380; 85 Vette kalveren, le kw. 0 94— 1 012e kw 0.82-0.923e kw. 0 74 0 82; 29 Nuchtere kalveren 1218; 85 Schapen 3540; 930 Varkens, vleeschvarkens (30110 K.G.) ƒ0.61— 0.62; zware 0.59—0.61vetet 0.56— 0.58; 107 Paarden 100-/ 220. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Dec. '30. Langendijker Groentenveiling. 900 st. BI. kool le s. 4.107.50; Bloemkool 2e s. 1.60 per 100 stuks; 2000 K G. Peen 1.70 1.90; 20.000 i-.0. Roode Kool 2.30- 6.10; 5000 KG Gele Kool 1 2.10; 18000 K.G. Deenscbe Witte Koel 1.30— 2.60; 7300 K G. Uien 1 70—/ 2.50; Grove Uien 2.102.50; Drielingen 0.90, alles per 100 K.G. TRINITAS. In de Harmonie-zaal, die er met de nu rood bruin gebeitste wanden veel gezelliger uitziet dan voorheen, concerteerde gister avond het strijkorkest „Trinitas", dat zicii van de beste zijde deed kennen. Het strijk orkest heeft wel eens minder gelukkige avon den gehad. Frisch en vlot, goed ensemble en klankgehalte speelde het de ouverture „Zauj bcrflöte" van Mozart en het „Albumblad van Wagner. Iets minder was het soms in de suite „Aus dem Nordlande" van Frederiksen, weer beter in de „Melodie" van Rubinstein. De belangrijkheid van den avond werd weer ver hoogd door het muzikaal en geacheveerd kla- viersj>el van den dirigent Joh. v. Engelen. Ook veel rustiger is zijn spel geworden. Zijn keuze was gevallen op de Ballade in 9 kleine terts van Chopin. En dan had aan die ttf* langrijkheid ook deel de jeugdige Haarlem- sche zangeres mej. Corrij Bijster, die in J1 aria uit de opera „11 Re Pastore van Mozart, „Ich trage meine Minne", „Breit über meia Haupt" en „Cacilie", allen van Richard Strauss, in stem en voordracht van een prachtige ontwikkeling blijk gaf. Nu nogzor- gen voor een duidelijker uitspraak! Haai succes was groot en zeer verdiend. V. len begeleidde haar op den vleugel, en m o collega van het Noord-Hollandsch Dagblad Scheurs, verleende met vioolspel in de arir zijn medewerking. De zangeres, violist en pianist vormden een zeer goed trio. Als ik nu nog vermeld, dat mej. Bijster bloemen kreeg na de liederen van Strauss het orkest nog twee stukken gaf, en de waarnemende voor zitter, de heer van Zalinge, bekend maakt-, dat de onlangs gehouden bazar volkomen slaagd was, waardoor Trinitas in staat wer gesteld de financieele verplichtingen na komen en men bleef hoj>en op uitbreiding va.n het aantal kunstlievende leden, dan kan hiermede nog niet eindigen. Ik zou n bestuur van Trinitas in overweging w''1* geven de uitvoeringen niet meer op Z°n<w8 te houden. Gisteravond was het rumoer u bezoekers van de dancing veroorzaakt, rn dan erg. 'n Concert op 'n avond in dewe^ en als er in de andere zaal ni wordt, zou zeer te verkiezen zijn. Of breng dat te veel bezwaren met zich mede.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10