DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 20°o Prijsverlaging. DEZE BELANGRIJKE KORTING. VERVERIJ CHEMISCHE WASSCHERIJ 132e Jaargang. Uit het ^arieanent Dagelijksch ©verzacht. Buitenland Profiteert nu van Alle goederen kunnen voor Kerstmis terug. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij rnorni'.betaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. roSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. ïio. Directeur: C. KRAK. YYOE.YSDACii I? DECEJIBEK 1930 Hoofdredacteur: TJ. N. ADEMA. Dit nuuimer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 16 Dec. 1930. Nadat de Tweede Kamer aan het einde der vergadering van Vrijdag 1.1. zonder be langrijke gedachtenwisseling de begrooting van justitie had goedgekeurd, restten er voor deze week nog slechts het laatste deel van .Waterstaat met enkele daarmede samenhan gende ontwerpen, alsmede de begrooting van defensie met eenige er mede verband houden de voorstellen. Maar er staat nog meer op het programma! We noemen het ontwerp meng- en maalgebod, de nieuwe kanaalver binding van Amsterdam met den Rijn en van middag is nog het ontwerp tot wijziging van de wet op de rijkspostspaarbank bij de agenda gevoegd. Dat moet, indien de Kamer ten minste op haar gewonen tijd op Kerstre ces wil gaan, alles deze week afgedaan wor den. Het kan meevallen, maar wij hebben er een zwaar hoofd in Voor de middagvergadering van heden stond de begrooting van defensie op de agenda, voor de avondvergadering de be grooting van waterstaat. Ten einde de behandeling van de eerstge noemde begrooting te bespoedigen had de voorzitter den spreektijd bij de algemeene beraadslagingen gerantsoeneerd op een half uur. Ongeveer elke spreker heeft verklaard, dat hij veel meer op het hart had dan hij in een half uur kon zeggen. Hij zou het echter er mee doen en het gevolg was, dat ook bij na elke spreker een half uur in beslag nam. Wij hebben bijna een dozijn sprekers aan gehoord en we gelooven, dat het eigenlijk toch wel korter had gekund. Want meer dan een spreker heeft bij hetzelfde onderwerp als een zijner voorgangers stilgestaan en dat lijkt ons wat te groote weelde, waar de tijd zoo krap moest worden toegemeten. Er zijn, gelijk van zelf spreekt, vele on derwerpen ter tafel gekomen, die ook vorige jaren stof tot spreken hadden gegeven, maar we hebben ook een paar nieuwe kunnen ont dekken. De heer Marchant (v.d.) die de rij der sprekers opende, bracht er o.a. twee te ber de: de bewapening van particuliere corpo raties en de particuliere ammunitiefabrieken. Ook de heer Van Zadelhoff (s.d.a.p.) en de heer Albarda (s.d.a.p.), die bij het eerste punt sprak van een fascistische militie, heb ben daarbij stilgestaan. Indertijd heeft het lid der Eerste Kamer Mr. Mendels (s.d.a.p.) die zaak bij wijze van schriftelijke vraag aan den minister van defensie ter sprake ge bracht, doch minister Deckers h^ft toen ver klaard van niets te weten. In de vergadering van heden namen de sprekers over dat on derwerp dit maar niet zoo grif aan en zij drongen er met nadruk op aan, dat de mi nister er zijn meening over zou zeggen en mededeelen, wat hij er tegen dacht te doen. Want het ligt in de lijn, dat de voorstanders van eenzijdige ontwapening niets moeten hebben van dergelijke particuliere onderne mingen. Wat de munitiefabrieken betreft, deelde de heer v. Zadelhoff mede, dat er te Dordrecht en te Rotterdam alsmede ook elders fabrie ken van oorlogsmateriaal zijn opgericht, welke met vreemd geld worden gefinan cierd en hij vond dit zoo gevaarlijk voor on ze neutraliteit, dat hij een motie indiende, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd te bevorderen, dat de vervaardiging van ammu nitie en oorlogstuig door particulieren ver boden wordt. Met .belangstelling kan men tegemoet zien, wat de minister van defensie op de beide categorieën van vragen zal ant woorden. Er heeft gister nog een sociaal-democrati sche motie het levenslicht aanschouwd De vader daarvan was de heer Ter Laan, die een aantal grieven aan het oordeel van de zen burgerminister voorlegde en in het bij zonder er over verstoord scheen, dat aan mi litairen verboden was op 't vlootpetitionne- ment handteekeningen te verzamelen. Dat achtte hij een schennis van de rechten, welke de grondwet waarborgt en hij vroeg het oor deel der Kemer daarover in den vorm van een motie. De eerste der militaire sprekers, die zien heden deed hooren, was de heer Duymaer van Twist (a.r.) die begon met een woord van hulde voor het beleid des ministers, •naar intusschen heel wat te klagen had. 1 -i] vond o.a., dat er te veel werd bezuinigd, maar wilde dat aan den minister van finan ciën toeschrijven. Hij noemde dit jammer, wanneer men ziet hoe voor andere landen, zooals België, de landsverdediging een on derwerp is, waarvoor schatten worden uit gegeven. Dan klaagde hij over de inkrimping van het officierskorps, waarschuwde teSen een mogelijke inkrimping van het jaarlijk- sche contingent, juichte over de afschaffing van de dubbelrangen, wat intusschen enkele organisatorische maatregelen noodig maakt en klaagde ook over kleinigheden als het ge bruik van het woord „apepakje" voor uni- form, waaraan sommigen zich te buiten gaan en over de slechte regeling van het eten °P Zondag voor militairen te 's-Gravenhage, naar een ver afgelegen kerk willen gaan De tweede militaire deskundige, die heden middag heeft gesproken was de heer majoor Schaepman (r.k.), die erkende, dat we niet meer dan een veiligheidsleger moeten heb ben, maar dat moet dan behoorlijk in orde zijn. Maar weet men wel precies wat dat kost? Weet men in het algemeen wat de kos ten van een legeruitrusting zijn? Zoo niet, zou het dan geen zaak zijn, dat eens grondig na te laten gaan? De spreker verdedigde ook een zeer intensieve opleiding van de dienst plichtigen de heer Van Rappard (lib.) had dit tevoren ook gedaan. Verder wees hij er op, dat de vooruitzichten van het be roepskader maar ook van het officierskorps niet rooskleurig zijn en daarin door ver schillende maatregelen verbetering moet worden gebracht. Spr. verklaarde zich voor het behoud van de herhalingsoefeningen, zij het ook om het andere jaar. Hij bracht ten slotte te berde de kosten welke onze bezittin gen over de zee kosten wat betreft de vloot en hij drong aan op de instelling van een gemengde commissie om een onderzoek in te stellen naar de berekening daarvan. De derde militaire deskundige was de heer Tilanus (c.h.). Wat ons in zijn als altijd goed gedocumenteerde rede trof was het deel dat liep over de hoedanigheid van het leger. Hij vond het een dwaasheid op eenzijdige ontwapening aan te sturen, waar heel de werela, niet in de laatste plaats onze nabu ren, geen kosten ontziet om zich weerbaar te maken. Maar hij betreurde het, dat van die kwestie weer een politieke kwestie was gemaakt. Zou op dit gebied ook geen pacifi catie mogelijk zijn, vroeg hij, en hij ontwik kelde dit denkbeeld nader. Maar daarbij wees hij op een element, dat men niet mag veronachtzamen en dat is de betrouwbaar heid van het leger. Men let op de vaardig heid van de manschappen, maar weet men ook, of allen betrouwbaar zijn? En is het niet zaak om te zorgen, dat men op de sol daten kan vertrouwen, wanneer men ze noo dig heeft? Hij gaf om dit te bevorderen het denkbeeld aan de hand het leger provinciaal te organiseeren, te zorgen voor een betere verdeeling van de garnizoenen enz. Ten slot te deed hij het voorstel aan de hand om een commissie in te stellen om de bestaansmoge lijkheid van onze defensie te overwegen. Op zijn rede heeft de heer Albarda geant woord, door er op te wijzen, dat hij, wanneer hij het terrein van de betrouwbaarheid be treedt, hij daarmede geleidelijk in het vaar water van de anti-militaristen terecht komt. Want uit 't vlootpetitionnement is gebleken, dat het anti-militarisme hier te lande ontzet tend veld wint en men op den duur dan wel het leger kan afschaffen. Hij moet zich dus met zijn opvattingen ten slotte bij de ont- wapenaars scharen. Er zou zich een belangwekkend debat daarover kunnen ontwikkelen, vooral wan neer de minister zich er in mengt. Maar daartoe mist men thans den tijd. Daar morgen de minister van defensie in de Eerste Kamer moet zijn ter verdediging van de zoogenaamde vlootwet, zal vermoe delijk de begrooting van waterstaat aan de erde komen, indien deze ten minste niet in de avondvergadering van heden wordt afge handeld. DE PRECAIRE TOESTAND IN SPANJE. Nog steeds geen verbetering voor de regeering. Troepen uit Marokko opgeroepen. Sinds gisteren is er weinig belangwekkend nieuws uit Spanje gekomen, wat natuurlijk hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in de streng doorgevoerde censuur. Wel is het zeker, dat in zeven provinciehoofdsteden nog steeds een algemeene staking heerscht. Juist die algemeene staking is gevaarlijk. Door het absoluut stilleggen van alle be drijven bereikt men, dat de bevolking on rustig wordt en daardoor zou de be weging, die tot nog toe slechts door enkele groepen gevoerd wordt, wel eens kunnen overslaan op de geheele bevolking. De vraag is dan. of de regeering krachtig genoeg is, om afdoende maatregelen te kunnen nemen. Uit Madrid wordt intusschen gemeld, dat de toe stand zeer kalm is. De regeering blijkt nog steeds zeer optimistisch gestemd. De gouver neurs van Barcelona en Valencia, alsmede die van andere provinciesteden zouden gerappor teerd hebben, dat in hun ambtsgebieden vol ledige rust heerscht. Verder zou de regeering den steun gekregen hebben van verschillende vertegenwoordigers van handelsverenigin gen, Kamers van Koophandel, zoomede van vooraanstaande industrieele en financieele concerns. We hebben het gisteren gehad over de actie met vliegtuigen, van waar uit pam fletten geworpen werden met opruiende ge schriften. Ook gisteren hebben die „vlieg- diensten" weer gewerkt en wel boven Barce lona. In deze stad is de censuur dan ook buitengewoon streng, terwijl onophoudelijk politietroepen door de straten patrouilleeren Uit Londen komt nu een bericht, dat we meenen. niet te mogen laten loopen. De Spaansche ambassade ie Londen is n.1. de meening toegedaan, dat de opstandelingen in Spanje met buitenlahdsche geldmiddelen on dersteund worden, waarvan de herkomst niet bekend is. Het optreden van de Spaansche Republikeinen is volgens haar niet alleen on patriottisch, maar ook kortzichtig. De meeste leiders weten, volgens de Ambassade, zoo goed als niets van de buitenwereld af en hun gezichtskring strekt niet veel verder dan de Pyreneeën. Numeriek zijn de Republikeinen in de minderheid, waarbij nog komt, dat zij in verscheidene groepen gesplitst zijn, afgezien van het feit dat socialisten en communisten niet met de burgerlijke partijen zullen willen onderhandelen. Volgens de Ambassade heb ben de ervaringen met de Republiek, in 1873 opgedaan, geleerd dat een slecht regiem ge lijk staat aan anarchie, dit, niettegenstaande het feit, dat er toentertijd mannen, met de beste bedoelingen bezield, aan het bewind waren. Omtrent de gebeurtenissen in Spanje wer den van de verschillende plaatsen langs de Fransch-Spaansche grens velerlei berichten geseind. Te Perpignan heeft men uit Bar celona vernomen, dat er de staat van beleg is afgekondigd, aangezien de regeering arg waan koesterde tegen het optreden van eenige te Barcelona gedetacheerde infanterie- regimenten en vreesde dat deze regimenten in opstand zouden komen. In verscheidene ste den in Catalontë zijn op huizen en muren plakkaten aangeslagen, met den tekst: „Leve de Republiek". Uit Hendaye wordt verder gemeld, dat de Spaansche grensplaatsen tot gisteren om trent de gebeurtenissen in het binnenland niet op de hoogte waren gehouden. Te Saint Jean Pier du Port bleek men Dinsdag zeer verbaasd toen de koerier, die den dagelijkschen dienst tusschen Frankrijk en Spanje onderhoudt, kort na zijn vertrek te rugkeerde met de mededeeling dat het over schrijden van de grens was verboden. De Spaansche regeering is voornemens heden een sterke troepenmacht aan de grens te legeren om te voorkomen, dat vluchte lingen Frankrijk bereiken. Volgens berichten uit Gibraltar zou onder het marinepersoneel te Cadiz en Valencia muiterij zijn uitgebroken. Te Algeciras werd onder trompetgeschal en tromgeroffel het standrecht afgekondigd. Te Algeciras is reeds een groot aantal troe pen van het vreemdelingenlegioen uit Marok ko aangekomen, die onmiddellijk naar Madrid werden verder gestuurd. Verwacht worden nog meer troepen uit Marokko. Algemeen ziet men hier in een ge brek aan vertrouwen van de regeering in de betrouwbaarheid van het Spaansche leger. GROOTE HAVENBRAND TE BREMEN, Gisteravond is in den vrijhaven in opslag plaatsen een groote brand uitgebroken. Tegen middernacht waren alle brandweer afdeelin- gen van Bremen ter plaatse. De brand schijnt uitgebroken te zijn omstreeks kwart over 10, in de opslagplaatsen van de firma Nilsen en Stephan. De oorzaak is nog niet bekend. Het enorme, vele verdiepingen hooge gebouw ge lijkt een geweldige fakkel. Het vuur vindt gretig voedsel in de groote voorraden rijst, stijfsel en aardappelmeel, die daar liggen op geslagen. Onmiddellijk aan de opslagplaat sen grenst een rijstmolen. Voorloopig moet de brandweer zich beperken tot pogingen om dit gebouw te behouden. Van alle kanten wordt de aanval op het vuur, met in totaai 40 slan gen ondernomen. De brandweer werkt onder buitengewoon zware omstandigheden, aange zien een krachtige wind een hevigen vonken regen op de omliggende perceelen doet neer dalen. De opslagplaatsen, welke 6 verdiepin gen hoog zijn, ongeveer 100 M. lang staan van onder tot boven in brand. Om 10 uur had de bewaker nog niets van brand bemerkt. Om half 11 sloegen de vlam men ïeeds uit een groot gedeelte der bovenste verdiepingen, zoodat het vermoeden gewet tigd is, dat het vuur hier is ontstaan. Het gevaar geweken? Tegen 11 uur Dinsdagavond kwam voor de brandweer hulp opdagen in den vorm van een brandweerboot, die van de waterzijde met 7 stralen water in de vuurzee wierp. Kort na middernacht was men er in geslaagd het vuur zoodanig t.' bedwingen, dat gevaar voor verdere uitbreiding niet bestond. Het hoofd gebouw, de rijstmolen en de stijfselfabriek kennen dus als gered worden beschouwd. Intusschen is toch de chade, die door ver zekering gedekt wordt, buitengewoon groot Een gedeelte der brandweer rukte na mid dernacht is. De uitgebrande magazijnen behoorden aan de fa Gebr. Nisen, Rijstmolen en stijfsel fabriek en niet zooals eerst gemeld werd aan Nison en Stephan. EEN COMPLOT IN ROEMENIË ONTDEKT. Terroristen wilden paleis en parlement vernielen. Russische en Roemeensche terroristen zijn te Galatz gevangen genomen en naar as hoofdstad gebracht. Zij hebben bekend een complot te hebben gesmeed om het koninklijk paleis en het parlementsgebouw in de lucht te laten vliegen. DE ZIEKTE VAN RAYMOND POINCARE. Een lichte verbetering. Tegen zes uur gisteravond deelde de medi cus van Poincaré mede, dat er in den toestand van den patiënt een lichte verbetering is in getreden en dat er geen sprake is van verlam ming. f Zelfs zijn naaste vrienden mogen de zie kenkamer niet betreden. In den loop van den dag werd een aantal vooraanstaande poli tieke personen, o.a. Tardieu, Maginot en Mil- lerand, door den secretaris van Poincaré ont vangen. DE CRIMINALITEIT ONDER DE PARIJSCHE BANKIERS. 181 in staat van beschuldiging 35 in detentie. Het Fransche Ministerie van Justitie heeft een communiqué uitgegeven, waarin ver klaard, wordt, dat alleen te Parijs op het oogenblik reeds 181 bankiers in staat van be schuldiging zijn. Een 35-tal bankiers bevindt zich in hechtenis Deze sensationeele publicatie werd gedaan aan de hand van een rapport van den procu reur-generaal. GEEN PRETTIGE KERSTMIS. Toen de Deensche Spaarvereeniging te Düppeln, luisterende naar den naam „Kerst vreugd" Dinsdagavond haar algemeene ver gadering hield om onder de leden de opge spaarde Kerstgelden te verdeelen, werd de verrassende mededeeling gedaan, dat de voorzitter en de penningmeester er met ac kas, inhoudende verscheidene duizenden Kro nen vandoor waren gegaan. „Kerstvreugd" heeft dit jaar waarschijnlijk dus geen Kerst vreugd!!! „IM WESTEN NICHTS NEUES". Remarque-debatten in Oostenrijk. Naar aanleiding van een driegende inter pellatie van het Heimat-blok die ook door de regeeringspartijen was ondersteund, was gis teren in dén Nationalen Raad een debat aan de orde over het verbod van de film „lm Wes ten nichts Neues". De minister van Binnenlandsche Zaken, „Winkler (Landbond) verklaarde, dat hij om. trent deze aangelegenheid nog geen verkla ring kon afleggen. In den volgende minister raad zal het punt aan de orde komen. Een socialistische woordvoerder weerlegde een verbod uit staatsrechterlijke gronden, waarbij hij zich beriep op de vrijheid in Oos tenrijk. OOK JOFFRE IS ZIEK. Reden tot bezorgdheid. Aan het Hbld. wordt gemeld, dat maar schalk Joffre, die een paar dagen geleden kou heeft gevat, op het oogenblik ernstig onge steld is. Hij wordt verpleegd in zijn buiten huis te Louvechinnes bij Parijs, en zijn toe stand geeft, naar het schijnt, aanleiding tot bezorgdheid. DE SOMBERE BALANS IN CHINA. Wat communisten en bandie ten in Kiangsi misdeden. De Chineesche bladen te Sjanghai melden volgens een N. T. A.-bericht, dat communis ten en bandieten totdusverre dit jaar in de provincie Kiangsi 130.000 menschen hebben gedood en eigendommen hebben vernield ter waarde van naar schatting honderd millioen dollars. een MOEILIJKE ARRESTATIES IN DUITSCHLAND. Te Harburg heeft de politie gisteren zwaren strijd moeten voeren om een uit een verbetergesticht ontvluchten knaap, die bij zijn ouders een schuilplaats had gevonden, te arresteeren. Daar de ouder weigerden den jongen uit te levern, ontspon zich een regelmatige belege ring van het huis. Uit de vensters en deuren werd met verschillende voorwerpen naar de agenten geworpen, zelfs werden zij begoten met kokend water. Ten slotte slaagden zij er in in het huis te dringen, dat zij 2 schoten gelost hadden. Door een dezer schoten werd de vluchteling gewond, zoodat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De ouders, die zelfs voor nemens waren geweest het huis in brand te steken, werden gearresteerd. SPION IN BRESLAU VEROORDEELD. Het Breslausche gerecht heeft den 27-jari- gen bakker Hubert Urbanczyk uit Annaborg wegens het verraden van militaire geheimen ten gunste van Polen tot vier jaar tuchthuis straf en vijf jaar eerverlies veroordeeld. DE HANDEL IN CHINA IN VER- DOOVENDE MIDDELEN. Neemt schrikbarend toe. Het gebruik van verdoovende middelen, heeft volgens mededeeling van den Chinee- schen Veiligheidsdienst, groot afmetingen aangenomen. Duizenden personen te Peking geen zich aan narcotica te buiten. Hoewel de autoriteiten op vreemde schepen reeds meer malen groote hoeveelheden in beslag hebben genomen, breidt de handel zich nog steeds uit. Het meest bedenkelijk is de situatie in de provincie Sjansi. Op een knooppunt van spoorwegen worden dagelijks hoeveelheden Jffevroute heroine voor een bedrag van 250 ver kocht. FAMILIEDRAMA BIJ FREIBURG. Een 55-jarige handelsreiziger heeft in zïjft huis in het Waldsee-gebied zijn vrouw en zijn 6-jarig zoontje doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Hij heeft de daad begaan uit maatschappelijken nood. Zijn 16-jarige dochter bevond zich in een gesticht en ontging het lot der overige familieleden. In het nummer dat WOENSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. EEN HUWELIJK IN BANDIETEN- LAND. Veete geëindigd door een huwelijk. „Scarface" Al Capone is thans onbetwist de leider van de misdadigerswereld van Chi- cago. Zijn zuster, Mafalda Capone, is name lijk getrouwd met John Maritote, de „rechter hand" van een van Capone's grootste tegen standers, Frank Diamond. Het huwelijk, dat het eind beteekent van de veete tusschen Diamond en Capone, had plaats in een R.K. kerk in tegenwoordigheid van de „élite" der boevenwereld. Er waren 4000 leden dezer wereld in de kerk aanwezig en in weerwil van de pogingen om de zaak geheim te houden, waren politiebeambten, die uitkeken naar Al Capone, in staat zijn lijfwacht van vijf gewa pende lieden te arresteeren. Al Capone was er intusschen wel, met an dere leden zijner bende, maar de politit slaagde er door de volte niet in hem te vin den. De bruid, die pas 18 jaar is, heeft van haar broeder een bruidschat van 120.000 gulden meegekregen benevens een huis. VOETBALLERS IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Vijf zwaar gewonden. Uit St. Wendel meldt men ons: Een vrachtauto, waarmee een voetbalelftal naar huis terugkeerde, werd door een auto bus aangereden en geheel vernield. Van cle twaalf inzittenden werden vijf zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis van St. Wen- del worden overgebracht. Van de inzittenden werd iemand gewond. GAS VERSTIKKING IN POLEN. In een voorstadje van Lodz is een uit vijf personen bestaand gezin door kooloxyde uit een defecte kachel vergiftigd. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. DE BEPERKING DER IMMIGRATIE IN AMERIKA De immigratiecommissie van het huis van afgevaardigdigden heeft het voorstel John son aangenomen, waarbij de jaarlijksche im migratie gedurende de eerstvolgende 2 jaar beperkt wordt van 150.000 tot 75.000. Bij de immigratie zullen de naaste verwan- ten der Amerikaansche burgers en de reeds in Amerika aanwezige buitenlanders de voor keur hebben. Canadeezen en Mexicanen zijn geheel uitgesloten van immigratie. EEN HANDIGE DIEVEGGE. Naar het buitenland met offi- cieele dokumenten ontkomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat een Poolsche vrouw, Margaret Wensierski, verdwenen is met medeneming van belangrijke officieele dokumenten. Zij had zich weten in te drin gen in het vertrouwen van de Berlijnsche po- litie-autoriteiten en was er geleidelijk in ge slaagd zij beweerde o.a., dat zij een lang durige studie had gemaakt, van crimineele "kwesties door te dringen in de bureelen van de chefs der politie. De thans door haar gestolen dokumenten

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1