Ilkiiincli Ciirinl Til ME MIJD. Ve/ikadai °(cwge 78&scAuCtJeó Radio-Koekje milIXKTON. Hdird twee in dertigste Jaargang. nieuws tr - No. 297 1930 Hoensdajt IJ December. Donderdag 18 December 1930. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R.O.) 9.50 Gramofoonplaten. 10.—10.15 Mor genwijding. 10.30—12.— Concert door het A.V.RO.-kwintet. 12.2.— Concert door t Tuschinski-orkest. 2.2.30 Halfuurtje voor de vrouw. 3.4.Naaicursus. 4.4.30 Gramofoonplaten. 4.30—5.30 Ziekenuurtje. 5.30—6 Concert. Orkest door het ASTA- theafer orkest, Den Haag 6.6.30 Sport- praatje, H. Hollander. 6.30—7.Voortzet ting concert. 7.7.30 Eng. les, Fred Fry. 7.30—8.Dr. K. F. Proest: „Het Tooneel- probleem van onzen tijd". 8.9.30 Vaude ville. 9 3010.15 Aansluiting Concertge bouw te Amsterdam. 10.15 Vaz Dias. 10.15 —11.Concert. Omroeporkest. 11.Uit zending van een klankfilm. Huizen, 1875 M. (8.—9.15 en 11.30-2.— K.R.O., 10.—11.— en 2.—11.30 N.CR.V.) 8.-9.15 Platenconcert. 10.—10.30 Zang door Dameskoor. 10.30—11.Ziekendienst 11.30—12.Gcdsd. halfuurtje. Pastoor Perquin. 12.0112.30 Politieber. 12.30 2.Concert door het K.R.O.-Trio. 2.2.45 Gramofoonpl. 2453.45 Handwerkcursus. 3.454.— Gramofoonplaten. 4.-5.— Zie kenuurtje. 5.6.15 Concert. Dirk Vos, viool Mevr. Anny Moret, cello. Mevr. Anny Hel dermanSmit, piano. 6.15 Knipcursus 6.30 7.A. Bartels: „De kanarieteelt". 7.— 7.30 Cursus Maleisch. 7.308.Politieber. 8.10.30 Uitz. van Bach's Weihnachtsora- torium uit de Ned. Herv. kerk te Baarn Met medewerking van koor, solisten en orkest In de pauze prof. dr .A. Noordtzij: „Naar het heilige Land". 10.3010.40 Vaz Dias. 10 40 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door E. O'Henry. 1.20 Concert. G. Reynolds, alt. A. Wilkes, tenor. M. Bloese, piano. 2 20 2.50 Gramofoonplaten. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.S. Eaton en M. Mullinar, viool en piano. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vau deville. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten 9.40 Lezing 10.— „The Flowers are not for you to piek". Hoorspel van Tyrone Guthrie. 11.—12.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Tele visie. Parijs Radio-Paris1725 M. 12.50 Gra mofoonplaten. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kin deruurtje. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 „Con tes bruns" van Balzac. 9.05 Concert. Viool, piano, cello en zagn. 9.50 Concert. Piano en cello Kalundborg, 1153 .4. 1'.20—1.20 Orkest- concert. 2.20—4.20 urkestconcert en voor dracht. 4.20—5.Kinderuurtje. 7.20—9 20 Concert. Orkest en koor 9.3511.50 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonplaten. £35 Trio-concert. 9 05 Concert georganiseerd door de RESEF. Langenberg, 473 Al. 6.207.20 Gramo foonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12 25 1.50 Orkestconcert. 4.355.35 Orkestcon cert. 7.057.50 Orkestconcert. 8.Tooneel- stuk: „100 Dollars". Zeesen, 1635 M. 5.40—11.15 Lezingen en lessen. 11.20—12 15 Gramofoonpl. 12.15 1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpl. 1 503 50 Lezingen en lessen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Voordrachten en lessen. 7 20 Operette „I" «r Vogelhandier". 9 40 Berichten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. ANTENNE VAN DEN HILVERSUMSCHEN ZENDER AFGEKNAPT. Door ijzelvorming. Gister even over 10 is een antenne van den Hilversumschen zender, doordat het gewicht tengevolge van buitengewone ijzelvorming te groot geworden was men schat het ge wicht met den ijzel op ongeveer 1 ton af geknapt en dwars door het dak van de fa briek van den N. S. F. geslagen. Gelukkig kwam de antenne juist tusschen twee trappen zóó terecht, dat de nieuwe zender voor Koot wijk, die men daar aan het bouwen was, geen noemenswaarde schade bekwam. De storing in de uitzending werd door in schakeling van een oude hulp antenne in on geveer 25 minuten opgeheven. i Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. 8) Zij kon juist door het gaatje in het glaspapier uit haar kamer in het zaaltje zien en ze kende ieder trekje van Sandy Carruth's gezicht. Ze wist precies wan neer hij de grens had bereikt van de hoe veelheid drank die hij verdragen kon en het deed haar pijn wanneer Sam Peddler ongevraagd weer een nieuw glas voor hem neerzette. Ze wist waarom hij het deed wanneer de jongen te veel had gedronken, was hij te suf om schadelijk te kunnen zijn, want niettegenstaande Sam Peddler hem in de zaak ongevaar lijk achtte, koesterde hij persoonlijk een wrok tegen hem, geboren uit paloezie. De eerste maal, dat zij Sandy Carruth gesproken had, was toen Sam Peddler 6e achterkamer kwam binnenstrompe- len en Benny bij zijn kraag greep. Ze was opgesprongen en had den jongen uit zijn handen getrokken. „Benny bli.u hier, wou je ook zijn leven vernietigen, zooals je getracht hebt het mijne te doen? Pas op, Sam Peddler, er zijn din- ?en die niet ongestraft blijven." Het was op een heftige woordenwisseling uitge lopen en Benny, die het voor zijn moe der opnam, was ziin vader aangevlogen, Prowin0iaa! PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND! De acoustick. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland bijeen, onder voorzitter- scnap van den commissaris der koningin. Gp de tafel voo. den voorzitter was een microfoon gepiaatst, en hoog in de zaal wa ren twee luidsprekers aangebracht. De voor zitter was daardoor duidelijker te verstaan, maar voor de overige leden van het college van Ged. Staten had deze verandering geen beteekenis en natuurlijk ook niet voor de Statenleden. Het Hbl. schrijft over de vergadering: Nazorg. Nadat de voorzitter mededeeling had gedaan van enkele stukken en ingekomen moties, werd aan de orde gesteld de voor dracht tot wijziging van de verordening op het buitengewoon 1. o. in de provincie, met de voordracht tot vaststelling van een verorde ning betreffende subsicfieering van de na zorg. Er was een nota van wijziging op deze laatste voordracht ingekomen, waarbij de heer Gerhard (s. d.), lid van Ged. Sta ten, een toelichting gaf. De heer Hoogland (s. dwees erop, dat de verordening op het buitengewoon 1 o a's een model mag gelden. Spr. merkte op, dat in de ontwerp-verordening de leeftijd voor de oud-leerlingen is begrensd tot 21 jaar. Spr. zou het wenscheliik vinden, dat in de uitzonderingsgevallen o'ok na dien leef tijd de nazorg zich zal uitstrekken. Voorts wees spr. op de noodzakelijkheid van een goede regeling van de avondontspanning vcor oud-leerlingen. Hij zou daarom het woord „avondonderwijs" in de verordening willen zien vervangen door „avondverzor ging". De heer Ge r h a r d, lia van Ged. Staten, zei, dat de provincie op dit gebied al een groote ervaring beeft, zoodat men verwach ten mag, dat met aeze verordening voldoende bereikt kan worden wat men wenscht, ook wat betreft den leeftijd van de oud-leerlin gen. Deze is nu op 21 jaar gesteld. Leert de ervaring da. die leeftijd moet worden uit gebreid, dan zullen Ged staten niet nalaten met een voorstel tot uitbreiding te komen. Wat de vraag van den heer Hoogland be treft om het wcord avondonderwijs door avondverzorging te vervangen, zei spreker dat d'.t laatste woord juist tot verwarring aanleiding kan ge-en. Oneer avondonderwijs verstaan Ged. Staten alles wat onder ge meenschappelijke -erzorging begrepen wordt. De voordracht werd goedgekeurd. Kinderbescherming. Aan de orde was vervjlgens de voor dracht tot het nemen van een abonnement van 250 per jaai op de inlichtingen van het bureau voor kinderbescherming. Werd z. h. st. aangenomen. Jeugdherbergen. Aan de orde was hierna de voordracht om Ged Staten te machtigen de provincie borg te stellen voor een leening van 50.000 aan de vereeniging „De Nederlandsche Centrale Jeugdherberg" voor de stichting van een jeugdherberg op het provinciale landgoed te Castricum, waarvoor de provincie een terrein van 4500 vierkante meter afstaat. Mevr. BoissevainPij nap p e 1 (v. b.) betoogde in de eerste plaats, dat een jeugdherberg eenvoudig moet zijn ingericht. Spr. vreesde dat dit hier niet het geval zou zijn. Zij vroeg met nadruk, dat de jeugdher berg, tot de oprichting waarvan de provin cie meewerkt, nu eens zal zijn voor kinderen van alle richtingen en gezindten. De heer C o 1 ij n (a. r.) deed uitkomen, wat het doel van de jeugdherbergen is en wees er op, dat de provincie hier een geheel nieuw terrein betreedt. Hij vroeg, of men nu beweren kan, dat het stichten, van een jeugd herberg een zpo groot algemeen provinciaal belang is, dat de provincie daarvoor den grond en nog 50.000 moet geven. Spreker beantwoordde die vraag ontkennend. Maar ook op andere gronden was hij tegen de voordracht. Niemand zal gelooven dat het hierbij zal blijven; ook op dit terrein zal geen eenheid te handhaven zijn. Er bestaat geen neutraliteit, en ook op dit gebied is zij niet te bereiken. De heer W ij n k o o p (c. p.) verklaarde, dal de communisten voor het voorstel zullen stemmen, echter op andere gronden dan me vrouw Boissevain. Van vrede op aarde ziet spr. toch niets komen. De heer Klaas de Vries (v.-d.) kon het standpunt van de katholieken niet begrij pen; dat zij hun kinderen niet in een gemeen schappelijke jeugdherberg willen onderbren gen is voor spreker niet duidelijk. Ook de heer Colijn ziet volgens spreker de zaak te veel met sectarische oogen. Elke groep zou Zouden an- of subsidie worden ver- die hem met een vloek in den hoek smeet Op dat oogenblik stond Sandy Carruth in de kamer, gevolgd door een paar Chineezen, die zwijgend toekeken zonder ook maar een hand uit te steken. Zij waren gaan vechten en Sam had het verloren. Het was een eigenaardige ka raktertrek van Sam Peddler, dat hij zijn overwinnaars niet als vijanden be schouwde het was de eenige eerbied die hij kende, een soort van onderdanig heid aan zijn meerderen in kracht. Sindsdien had Sandy Carruth Lilian meermalen gezien en gesproken, niette genstaande Sam Peddler's verbod. Lilian deed hem denken aan -Ellen Rowland; zij waren beiden blond en slank, maar Lilian zag er eenigszins verwaarloosd uit, haar oogen spraken van leed en haar smalle vingers trilden soms nerveus wanneer zij sprak. Die oogen hadden Sandy vervolgd toen hij den avond na de vechtpartij naar huis ging, zij hadden hem als het ware om hulp gesmeekt en sindsdien was hij naar Sam Peddler's kroeg gegaan, niet om te drinken, maar om Lilian te zien. Lukte dit, dan ging hij zich niet te buiten aan den drank, maar wanneer hij na lang wachten in zijn hoop teleurgesteld werd, dronk hij het eene glas na het andere en vergat het heele d$el van zijn komst. Lilian had dit alles waargenomen door 't gaatje in het glaspapier en wan neer het oogenblik daar was dat Sam Peddler zich zelf vergeten had te midden van zijn luidruchtige vrienden, sloop zij door het ganeetie en wachtte Sandy Car- op die wijze op een eilandje komen te wonen. De heer H o o y (r.-k.) merkte op, dat de katholieken niet blind zijn voor wat de jeugd wil aan natuurgenietingen. De r.k.-fractie zai vóór dit voorstel stemmen, maar dat houdï niet in dat zij van oordeel is, dat dit de eenige jeugdherberg moet zijn dere vereenigingen om steun vragen, dan moet dit eveneens leend. De heer D o u w e s (a.-r.) was niet prin cipieel tegen deze voordracht, mits elke groep der bevolking onder eigen leiding in die jeugdherberg kan'verblijven. De heer Dam (a.-r.) meende, dat de pro vincie te ver gaat met deze voordracht. Het komt eigenlijk hierop neer, dat zij 50.000 subsidie verleent en nog de rente. Dat gaat te ver voor een instituut, welks werking men niet kent. De heer Voogd (s. d.) meende, dat het verkenen van steun moet afhangen van de vraag, of consciëntieuze menschen ernstig werk maken van de zaak. Het sectarisme moet men buiten beschouwing laten. Spreker bepleitte het niet te hoog stellen van het nachttarief. Is het noodig, dat volgens con fessies de jeugdherbergen gesplitst moeten worden, dan zou de s. d. a. p. daar niet tegen zijn. De jeugdherbergen moeten zóó worden ingericht, dat elke richting er kan verblijven. Daarom wilde spreker van ganscher harte de zaak steunen. De ervaring zal wel leeren, en het is best mogelijk, dat in dezen geen splitsing behoeft te komen. De heer Klinkenberg (c.-h.) vond 't wel een bezwaar, dat ook in dezen weer met schotjes zou moeten worden gewerkt. Waar zal de provincie belanden als aan elke rich ting garantie wordt verleend voor het aan gaan van geldleeningen tot dit doel? Door 3? stichting wordt de uithuizigheid bevor derd, maar anderzijds is het gezinsleven toch niet meer wat het zijn moet. Kunnen Ged Staten zekerheid geven, dat de jeugd van elke richting in de jeugdherberg kan ver blijven, waarbij vrijheid voor elk verlangen en elk begeeren aan een confessie verbonden gewaarborgd is? De heer Spier (a.-r.) geloofde wel, dat de jeugdherbergen een goede gedachte be lichamen, maar t( ch vreesde hij, dat dit insti tuut de bevolking van den goeden weg leidt en de bandeloosheid zal bevorderen. Laat ons voor het eerste deel van de voordracht stemmen, zei spreker, maar laten wij ons als overheid van verdere medewerking onthou den en alleen toezicht oefenen op de inrich ting die zal woruen in het leven geroepen. De heer J. J. d e Vries (r.-k.) maande aan om met de jeugd voorzichtig te zijn Spr. zou niet tegen deze voordracht stemmen, maar was overtuigd dat het voor de s. d. a. p. een propaganda is. Het antwoord van Ged. Staten De heer Gerhard (lid van Ged. Staten) wilde allereerst zeggen, dat niemand wordt gedwongen om tot de jeugdherbergen in te taan. Men mag niet vergeten, dat de jeugd- erberg bestaat en een zeer sterke ontwikke ling doormaakt. Het jeugdherbergwezen is een paedagogisch probleem, een factor tot de opvoeding. Het is begrijpelijk, dat men daar nog wat onwennig tegenover staat en dat men maar niet dadelijk overgaat tot dee'ne- ming aan deze leiding in de ontwikkeling der rijpere jeugd. Ged. Staten meenen, dat in dien factor van de opvoeding der rijpere jeugd een aanleiding ligt om mee te werken tot stichting van jeugdherbergen. Men moet op dit gebied niet alleen vragen naar de eischen in Noord-Holland, maar naar die van het algemeen belang. Het jeugdherberg wezen behoort te steunen op eigen kracht en op die van het particulier initiatief, maar wil het jeugdherbergwezen zich behoorlijk ont wikkelen, dan moet het de beschikking hebben over goede gebouwen. Spreker sloot zich aan bij het betoog van mevrouw Boissevain wat de samenwerking betreft. De jeugdherberg is er juist om de zuivere gemeenschapsidee tot haar recht te doen komen. Op de vraag van den heer Klinkenberg antwoordde spreker, dat absolute zekerheid niet te geven is; maar wel kan de toezegging worden gedaan van een zoo groot mogelijke waarschijnlijkheid. De provincie exploiteert de jeugdherberg niet. Zij benoemt geen her- bergouders, maar in het beheer en de verzor ging moet de volkomen neutraliteit worden nageleefd; daarom wordt een vertegenwoor diger van de provincie in het toezicht be noemd. Tot het jeugdherbergwezen behoort het net van jeugdherbergen, dus er kan geen sprake zijn van een r. k. of een gereformeer de of s. d. herberg. Wat het te stichten gebouw betreft zei spreker, dat ah de vereeniging wordt opge heven of de voorwaarden niet worden nage leefd, het gebouw ter beschikking van de provincie komt. Spreker moest afwijzen wat de heer Spier verlangde nl. alleen aannemen van het eerste gedeelte der voordracht. Het eerste deel van de voordracht (het uitgeven van den grond in erfpacht) werd aangenomen met de stem van den heer Colijn tegen. Het tweede gedeelte van de voor dracht (het garandeeren van een b:r.'_ag van 50.000) werd aangenomen met 5ó tegen 14 stemmen. Hierna werd gepauzeerd. Vacantietoeslag. Na de pauze kwamen in de vergadering van gisteren aan de orde de voorstellen tot het verleenen van een vacantietoelhgc aan pro vinciale ambtenaren. Na een korte opmreking door den heer Stapel (v. b.) werd de voordracht aange nomen. Geen uitkeering wegens regen- schade in Juni. Besloten werd geen financieelen steun te verleenen aan de tuinders in Noordholland, die schade geleden hebben door den regen val en hageslag in Juni 1.1., in verband met de uitkeering, aie van andere zijde is gedaan. Steun noodlijdende akkerbouwers. Bij de voordracht tot steunverleening aan noodlijdende akkerbouwers verklaarde de heer Asscher (v. b.) dat ziin fractie niet afwijzend tegenover het voorstel staat, maar hij achtte niet voldoende gegevens ter beoor deeling van den nood aanwezig. Wat bedoelt men voorts met de mededee ling, dat aan sommige akkerbouwers steun verleend zal worden? Spr. ken niet toezeggen, dat hij zijn stem zal geven aan de voordracht, als hij niet van Ged. Staten de nadere inlichtingen heeft ge kregen, die hij in de stukken niet kon vinden. De heer C o 1 ij n (a.-r.) dankte Ged Sta ten voor de vlotte wijze, waarop deze zaak is afgedaan. Hij liet uitkomen hoe de steun moet worden verleend, opdat niet daar steun gegeven wordt, waar hij niet noodig is. De heer Kostelijk (v.-d.) juichte even eens deze voordracht toe. Spr. gaf toe dat het zeer moeilijk is om in deze zaak te becij feren. Maar hij wilde vaststellen, dat de i land- en tuinbouwers liever niet dan wel te gen de overheid aanleunen. De heer G u p i n (v. b.) herinnerde er aan, dat enkele maanden geleden een voor dracht is aangenomen tot steunverleening wegens den nood in den tuinbouw. Toen is een voorstel gekomen om ook den akkerbouw te steunen. Dat voorstel is naar Ged. Staten gegaan om prae-advies; maar ook hebben Ged. Staten nog de motie-Asscher (onder zoek naar de oorzaken van den nood) voor prae-advies in handen. En nu kan men in de beantwoording van het afdeclingsverclag over de voordracht tot steunver'eening aan de akkerbouwers lezen hoe Ged. Staten over de motie-Asscher denken Althans krijgt men de meening van ten lid van dat college. En wij vernemen dan, dat Ged. Staten het ver slag van de staatscouimissie-Ebels willen afwachten, opdat daarnaar kan worden be paald of er voor een sociaal onderzoek in Noordholland nog aanleiding bestaat. Dat is geen juiste wijze van behandeling; en spr. zou er tegen willen waarschuwen, dat niet op deze wijze wordt voortgegaan. Er heeft, zoo ver spr. dat in de Staten heeft kunnen mee maken, steeds een goede verstandhouding tusschen Ged. Staten en de Prov. Staten be staan. Maar als de zaken worden behandeld zooals in dit geval, dan zou die verhouding anders kunnen worden. Waarom hebben Ged. Staten in een prae-advies niet duidelijk doen uitkomen wat hun voornemens zijn, en of bij hen plan bestaat een commissie te be noemen? Als nu een prae-advies komt, dan kunnen deze Staten dat niet meer behande len en dan komt dat in een vergadering van misschien geheel andere samenstelling. Spr. zou daarom wenschen, dat de vergadering nu werd geschorst en dat zij nader werd bij eengeroepen op een tijdstip, waarop het voor de Staten mogelijk zal zijn het prae-advies te hebben bestudeerd. Spr. zou geen voorstel doen om art. 67 der prov. wet toe te passen, maar het antwoord van Ged. Staten afwach ten. De heer Ankersmit (s. d.) meende, dat men het er wel over eens is, dat steun voor den akkerbouw noodig is. Spr. zou deze voordracht gaarne steunen; zij heeft niet het karakter van protectie, dan zou hij er tegen zijn. De heer Stapel (v. b.) waarschuwde er tegen, dat als deze voordracht niet wordt aangenomen, het vertrouwen in den akker bouw bij de hypotheekgevers zou kunnen ver loren gaan. En dan zou er in den akkerbouw een chaos ontstaan. De heer L u d e n (c. h.) bracht Ged. Sta ten, namens zijn fractie-genooten dank voor den spoed, waarmee deze zaak is behandeld, en in het bijzonder het lid van Ged. Staten, daarmee belast. De heer Van der W a e r d e n (s. d.) wilde in het bijzonder spreken over het ver wijt, dat door den heer Guépin tot het college van Ged. Staten is gericht. Voor spr. was dit geen kwestie van partijwanneer welke frac tie ook meent, dat aan haar rechten wordt te kort gedaan, dan zal ook spr voor die rech ten opkomen. Maar dat is hier niet het geval. Spr. ging na wat in de commissie door het lid van Ged. Staten is gezegd en constateer de, dat die mededeeling juist is geweest een beleefdheid tegenover ae heeren Asscher c.s. Hier is geen prae-advies uitgebracht, maar er is gewezen op het onderzoek dat gaande is, zoodat men eerder kan spreken van een beleefdheid dan van een tekort doen aan ze kere rechten. Voor steun zal 2 millioen noodig zijn. De heer M i c h e 1 s (s. d.) lid van Ged. Staten, had zich verbaasd over het verwijt van den heer Guépin. Hij meende in ant woord op de bezwaren van den heer Asscher, te kunnen zeggen, dat van overijldheid geen sprake is. Toen Ged. Staten de motie-Colijn eenmaal in prae-advies hadden genomen, was het de taak van het college spoed te betrachten. De adviezen waren van dien aard, dat Ged. Sta ten meenden steun te moeten verleenen en daar moest het prae-adveis met spoed komen, Als men gewacht had tot verder: onderzoek zou het prae-advies gekomen zijn als de be drijven waren ten onder gegaan Spr. ging de ontvangen adviezen na en deelde o ra mee, dat in de Haarlemmermeer aan 4/5 t van de bouwoppervlakte steun moet worden verleend In totaal zal voor 13.000 steun noodig zijn en dan zal een bedrag van 2 millioen vereischt worden. Ged. Staten willen één gedachte uitschake len, nl. dat over de geheele linie aan den akkerbouw steun zal worden verleend Elk geval moet afzonderlijk beschouwd worden; zoo zal het kunnen voorkomen, dat een klei ne landbouwer meer ontvangt, dan een groote. Spr. wilde ten slotte nog het voorstel- Asscher c.s. nagaan. Het prae advies dat Ged. Staten moeten uitbrengen, betreft niet het in te stellen onderzoek, maar de vraag of het onderzoek geschieden moet. Als Gea. Staten nu een prae-advies over de motie had den moeten uitbrengen, zou dat afwijzend hebben moeten zijn, omdat er geen tijd is ge weest zelfs om na te gaan, wie in de com missie van onderzoek zullen moeten zitting nemen. De heer Guépin zette nader zijn be doeling en zijn standpunt in deze uiteen en verklaarde niet de bedoeling te hebben den heer Michels onaangenaam te zijn, zoodai hij de betreffende uitting gaarne terugneemt. De voordracht werd aangenomen Prov. ziekenhuis te Medemblik. Bij de suppl. begrooting voor 1931 voor het prov. ziekenhuis te Medemblik merkte mevr. R i n g e 1 i n gV e r h o e f (c.h.) op dat deze uitgave zeer gerechtvaardigd is en dat naar hare overtuiging na de verbe teringen nog vele jaren van deze inrichting zal kunnen worden gebruik gemaakt. Dr. deHartogh (wild) sloot zich bij het betoog van mevr. Ringeling aan en bracht hulde aan de leiding, geneeskundigen en verplegenden van deze inrichting, waar men onder veel moeilijker omstandigheden werkt dan in de andere prov. gestichten. Spr. bepleitte voorts den bouw van een nieu we directeurswoning, omdat verbouwing van de bestaande geen gunstig resultaat zal geven. Ook de heer Gravestein (a.-r.) hield een rede ten gunste van den bouw van een nieuwe directeurswoning te Medemblik; waarna hij nog eens doet uitkomen hoe goed de inrichting van het ziekenhuis na de ver beteringen zal zijn. De heer Spier (a.r.) noemde de toe lichting van Ged. Staten zeer sober en on voldoende om een juisten indruk te krijger van de noodzakelijkheid van den bouw eener nieuwe woning. Hij zou daarom tegen dezen post stemmen. ruth af bij het poortje waar hij passeeren moestEerst dreef medelijden haar hiertoe, maar later kwam er sympathie bij en waagde zij het om, als het maar even mogelijk was, hem ook op te wach ten bij zijn komst om half negen. Zij smeekte hem niet meer te komen, maar merkte al heel spoedig dat dit niet hel pen zou, want Sandy Carruth begon meer om haar te geven dan wenschelijk was, terwijl ook haar sympathie een an deren vorm ging aannemen, en toen ze dit ontdekte, besloot ze zoo spoedig mo gelijk te trachten Sandy daar te Krijgen waar ze hem hebben wilde en hem los te laten. Het was een gevaarlijk spelletje dat ze speelde, want als Sam Peddler eenig ver moeden kreeg van hetgeen zij deed, zou hij haar vermoorden. Niet dat het haar iets kon schelen, als er iets met haar zou gebeuren, want alles was beter dan dit leven naast een man dien ze verachtte, maar daar was de jongen. En Benny had haar noodig. Wanneer zij ooit vrij mocht komen, dan zou dit ook gebeuren, hoe dan ook een stille berusting had haar geleerd dat God rechtvaardig was en zij dit mee moest maken omdat het noodig was, al kon zij het ook niet goed begrij pen. Er stond geschreven: „God heeft zijn kinderen lief" en wnneer zij daar niet van overtuigd was. dan had ze den moed niet gehad om te blijven leven. Het was gemakkelijker den dood te zoe ken en zich aan alles te onttrekken dan te volharden. .Vrienden had ze al lang, niet meer, iedereen was van haar ver vreemd. Toen Sam Peddler een goede zaak had in Centralstreet en hun huwe lijk, hoewel niet gelukkig, toch dragelijk was geweest, had ze vele vrienden gehad, maar toen zij alles wat ze hadden, verlo ren, was er niemand geweest die hen ge holpen had. De vrienden bleken geen vrienden te zijnen en het was de eerste maal dat Lilian kennis maakte met het harde leven, zooals zij het zich niet had kunnen voorstellen. Alle kleur ver dween en maakte plaats voor een hope- looze grauwheid. Sam raakte verslaafd aan den drank en zij zelf kon niets be ginnen doordat Benny pas eenige maan den oud was en al haar zorgen vereisch- te. Zij waren heel klein gaan wonen en Sam had nog getracht werk te vinden, maar overal waar hij kwam had hij te genspoed en zij vervielen van het eene ongeluk in het andere. Toen had hij kennis gemaakt met een dr. nksmokkelaar in de Chineesche stad en het duurde niet lang of er kwam geld in huis. Lilian begreep wel dat hij er niet eerlijk aankwam en trachtte hem nog tegen te houden, maar tevergeefs op een goeden dag kwam hij thuis en vertelde dat hij een huis had gehuurd in China-touwn en zij het er goed zouden krijgen. Lilian was boos geworden en weigerde met hem mee te gaan en, wat hij nog nooit gedaan had, dat deed hij nu hij sloeg haar. En Lilian, die zacht en mee gaande van natuur was, had niets zegd en was weggegaan. Een schrijnend gevoel was binnen in haar, het leek als of er iets gescheurd was, een oude wond opnieuw open gereten en met droge oogen had ze op straat geloopen, met slechts één gedachte weg, het park in en niet meer denken, want als ze dac' t, zou ze gek worden. Maar haar gedachten vielen op haar aan als roofvogels en lieten haar niet los. Ze viel op een bank neer en keek met nietsziende oogen naar de bloemen in het park. En op dit oogenblik was het alsof God haar kracht gaf die bloemen leefden, ze barstten uit haar knoppen en zogen de lente in. Als verwonderd over deze ontdekking te midden van haar donkere wereld stond ze op en naderde zoo dichtbij dat ze de meeldraadjes tellen kon. Een in tense dankbaarheid kwam in haar ziel voor zooveel schoonheid; overal was liefde, waar ze ook om haar heen keek en ze moest trachten dit in haar hart te behouden, wat er mocht gebeuren liefde voor alles wat leefde. Dus ook voor Sam. Dus ook voor Sam sche nen de vogels te zingen. Hij was ook een deel van de natuur, evenals zij zelve, en als hij faalde in datgene wat als mensch van hem geëischt werd, het geven van liefde, waaruit alle goede dingen zich ontplooiden, dan moest ze hem helpen. Liefde vroeg niets voor zichzelf en het was laf om zich terug te trekken wan neer er moeilijkheden waren. Dat was geen liefde uieer. JWoxdt yqffioixaiL

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5