intiird twee en dertigste 'aargang. Honderd»? IS December. Radio-hoekje tio. 298 1930 Ilkiiiistht Cuml. Vrijdag 19 December. Hilversum, 298 M. (8.—12.—4.-8 en 11.-12.— V.A.R.A., 12.—4— A.V.R.O. en V.P.R.O. van 8.—11.—8.— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding (V.P.R.O.) 10.15 Fritz Bouwmeester: „De geestverschijning" en „Het Gebed des Konings" uit „Hamlet" van Shakespeare 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonplaten. 12.2.Concert. Om roeporkest. 2.052.30 Schooluitzending. 2.30—3.— Gramofoonplaten. 3.—4Con cert door het A.V.R.O.-Kwintet. 4.— Orgel spel door Johan Jong. 4.45 Kinderuurtje 5 30 Concert door het V.A.R.A.-orkest en gramofoonplaten. 7.Actueel nieuws door het N.V.V. 7.15 Literaire causerie A. M. de Jong. 11.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K R O.) 8—9.15 Gramofoonplaten. 11.30—12. Ziekenuurtje. 12.01—12.15 Politieber. 12.30 —1.30 Twee telefoongesprekken tusschen Nederland en Indië. 1.30—2.— Concert K. R. O.-Kwintte. 2.2.45 Kookpraatje. Mej. Lauwers. 3.154.Gramoioonpl. 4. 6.45 Concert K. R. O.-orkest. 6.45—7.15 Cursus Engelsch. 7.15—7.30 Felix Timmer mans: „Vlaamsche Humor". 7.30—8.— Po litieker. 8.-9.— Concert. Haarl. Orkest Ver. onder leiding van Beinum. H. W. Ramse- laar, piano. 9.—9.10 Vaz Dias. 9.10—9 30 Causerie Felix Timmermans. 9.30—10.30 platei® Concert 10.30—12.— Gramofoon M 1035 Morgenwij- l LezinÊ- 12.20 Concert. M. Gold, r,p u,i ne' P'ano- 125° Orgelspel firan-?f 0l!inf''F- Manley, bas. 1.50—2 50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert en zang deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.— Eaton en M. Mullinar, viool en piano. diSr pezJng 7-45 Lezing. 8.05 Piano-recital riZ LuSi 8 20 »De Messias". Orato rium van Handel. 9.20 Berichten. 9.35 X^fcencert; 10.35 Lezing. 10.50 Berich- n 12.20 Dansmuziek, o»Rodio-Paris", 1725 M. 12.50— i'la Oramofoonplaten. 4.05 Gramofoonpl. б.50 Gramofoonplaten. 8.20 Causerie met muzik. illustratie. 9.05 „Iphigenie en Tau- nae van Gluck. Koor. orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Orkest concert. Zang. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.20 n1 - KJ"kc°ncert. Orgelspel en zang. 8.45 Mn at!? Krone Blijspel van A. A. Milne. 9.30-10.30 Kamermuziek. Brussel, 5085 M. 5.^0 Dansmuziek. 6.50 Aonmi0.0?nP 83a Okestconcert en zang ,922 J-J£f^f*«®rdracht- 9.50 Dansmuziek, de SAROV r°ncert georganiseerd door Zeesen, 1635 M. 5.4011.20 Lezingen en lessen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 12 15 7 4;20o Richten. 1.20-1 50 Gramofoonpl. Voordrachten en lessen. 3.50— 7 ta ^ncerj 4 7-20 Lezingpn en lessen 7 20 Voordracht. 7.50 Opera-uitzending m. m. v. orkest en koor. 9.35 Berichten en daarna tot ca. 11.40 Avondconcert Langenberg 473 M. 6.20-7.2o' Gramo foonplaten. 10.10.15 Gramoforr.pl. 12 25 Concert. Orkest en bariton. 1.35—5.35 nr- .cestconcert. 7.05—7.50 Orkestconcert. 8.20 ïee sprechen dich an'Orkest, koor, solo- zsn£ en decia..iaiie. Hierna berichten en tot li.20 Dansmuziek, PROV. BOND VAN RÜNOVEEFOKT VEREENIOIItaEN IN NODitU-HtoLLAND. De voorzitter, de heer J. Blauwboer, te Schagen, heette in zijn openingswoord van de 54ste algemeene vergadering te Hoorn speciaal Ir. de Vries en den assistent wel kom, beiden feliciteerende met hun herstel. In studie zijn genomen de controle op den uitvoer van fokvee, de vereenvoudiging van de administratie van stamboekhouding. Met genoegen releveerde spr., dat het weer voor wat de weide en koeien betreft gunstig heeft gewerkt op de uitkomsten van het be drijf. De moeilijkheden van de akkerbouwers zijn, gezien het bereiken van de voor-oorlogs-prij- zen der zuivelproducten, niet op komst. Spr. hoopte, dat de toekomst wel zoo zal worden, dat ook de veehouders een beroep op de regeering zullen moeten doen om steun. In de eerste plaats hebben"wij ons in deze moeilijke jaren, naast het interieur van de dieren, toe te leggen op het opvoeren van de productie van ons vee. Het zal tot exepties gaan behooren fokvee tegen extra prijzen te kunnen expedieeren. Spr. vestigde voorts de aandacht op de rationeele veevoedering, die leert, dat mo menteel nog met het voedsel gemorst wordt. De veeteeltconsulent stelt zich voor voor lichting in deze beschikbaar en spr. gaf ernstig in overweging om diens voorlichting te vragen omdat dcor rationeele veevoedering het mogelijk zal zijn de bedrijven langer gaande te houden. Spr. richtte hierna nog een speciaal woord tot den bekenden veefokker, den heer Schenk, die 23 Dec. zijn 40-jarig jubileum als se cretaris van de afd. van de H. M. v. L. her denkt. (Applaus.) De notulen aan de leden rondgezonden werden onder dankzegging vastgesteld. De secretaris deed mededeeling van eenige ingekomen verslagen en brochures. De heer Kaan deelde mede welke resul taten men door onderzoekingen bereikt had ter bestrijding van het besmettelijk verwer pen. Spr. wekte allen op de vragenlijsten door de staatscommissie rondgezonden in te vul len. Dr. Hoefnagel staat op een standpunt, dat spr. als praktische fokker niet deelt Men kan alles niet theoretisch doorvoeren en spr. oordeelde het van veel belang dat de Staatscommissie ook rekening houdt met de •rvaringen van de praktijk ten aanzien van het besmettelijk verwerpen. De heer Harp deed nog een mededeeling uit de praktijk, die er op wees, dat stalbe- smetting in deze mogelijk is. De heer Donker had tegen het kwaad goed resultaat bereikt, door het toedienen van een lepel teer aan de dieren. HM II I,KI ON. Oorspronkelijke novelle door CORRY DOMMERING. Nadruk verboden. 9< Het was gemakkelijk om over liefde te spreken zoolang er geen opofferingen ge vraagd werden en zij wist op dit oog -n- blik dat niemand in deze wereld zich on gelukkig behoefde te voelen wanneer -ii] dit hoogste gebod begreep. Het was heei - lijker te geven dan te ontvangen en de mensch moest dankbaar zijn voor he. leed dat hij mocht dragen, omdat zondei leed en zelfopoffering de hoogste niet te genaken viel. Het was moemjK, n aar de moeite waard om voor te vech ten. En daar was Benny. Een groote teederheid kwam in haar ziel en ze was vastbesloten. Ze waren naar China-town gegaan en daar had ze de onaangename ontcteK- king gedaan, dat Sam Peddler met me dewerking van den Chineeschen drans- smokkelaar een kroeg had opgezet. Een paar maal was het haar bijna te machtig geworden, maar dan kwam haar met pijnlijke duidelijkheid weer dien middag in het park voor den geest, ze had haar last op haar schouders genomen en zij zou dien vrijwillig dia- gen totdat hij van haar werd afgewoi - pen. De voorzitter deelde nog mede, dat de Qoor de F. N. Z. gewilde landelijke verga dering tegen het mond- en klauwzeer spoedi" zal worden gehouden. Het bestuur had de speciale aandacht van het landbouwcomité gevestigd op artikel 9 van het urgentieprogram en het staat zoo, dat van den minister verwacht kan worden, dat de crisis-opcenten op de grondbelasting zullen verdwijnen. De heer Th. Hevantes P.Mzn. te Assen delft werd als lid van de coöperatieve aan koopcommissie herkozen. Tot plaatsvervangend bestuurslid van het Ned. Rundvee Stamboek werd gekozen de heer A. Ruyter te Oosterblokker. Tot afgevaardigde de heer K. Metselaar te Twisk en tot plaatsvervangend afgevaar digde de heer P. Konijn te Venhuizen. Tot afgevaardigde voor het Kon. Ned. Landbouw-Comité werd de secretaris, de heer E. Koster Dzn., tot plaatsvervanger de heer Jb. Kaan Kzn. te Wieringerwaard, ge kozen. Centrale Fokveetentoonstelling. Het bestuursvoorstel om in Sept. 1931, in samenwerking met de organisaties voor de schapen-, varkens- en geitenfokkerij, de Cen trale fokvereetentoonstelling te houden, wel ke tengevolge van het mond- en klauwzeer meest worden afbesteld, werd na een toe lichting van den voorzitter, die belichtte, dat nog nut van de gevoerde reclame kan worden getrokken en mededeelde, dat de edewerking van Hoorn is toegezegd. Z.h.st. aangenomen. De voorzitter bracht hierop verslag uit van de gehouden najaarsveemarkt-keu ringen te Schagen en te Hoorn. Deze markten blijken in een behoefte te voorzien en de tijd is daar om uitbreiding er van te overwegen. Dit kan door niet alleen, dat dier te bren gen, maar ook te demonstreeren wat men wil behouden. De afzet naar andere streken zal daardoor worden bevorderd en voorkomen moet wor den, dat de indruk, dat het nu in N.H. niet meevalt, ingang vondt. Spr. wekte dan ook op met de beste stier kalveren op deze dagen uit te komen. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf op e enbedrag van 2310. De omslag van de leden veehouders bedraagt 0.10 per me'kkoe. De heer v. d. Oord te Barsingerhorn stelde voor om de Najaarsmarktkeuring te Hoorn, evenals die te Schagen, uit de reke ning te lichten. De secretaris was geen voorstander voor alle mogelijke aparte potjes. Dit jaar was er op dit onderdeel zelfs een HOOFDSTUK VI. De twist. Sandy Carruth was in Lillian's leven gekomen en had haar voornemens op een zware proef gesteld, die zij glansrijk doorstaan had. Zij had afstand van hem gedaan en had, in haar kinderlijk ver trouwen dat alles zooals het was goed was, een mooie herinnering diep in haar hart opgeborgen. Zij wist van Sandy Carruth, dat hij van Minneapolis kwam en overgeplaatst was naar New-York, waar hij aan de dokken van Hoboken werkte als inspec teur bij de douane. Hij had haar ver teld, dat hij deze overplaatsing zelf had aangevraagd, omdat een meisje hem te leurgesteld had en hij haar niet anders dan wanneer het noodzakelijk was wilde ontmoeten. Lilian had hem er over on derhouden, dat, als men te weten kwam waar hij iederen avond te vinden was, dit zijn ontslag tengevolge zou kunnen hebben, maar Carruth was, niettegen staande haar aandringen, toch blijven komen. Toen Tom Neillan dien avond aan het tafeltje van Sandy Carruth plaats nam, zat hij de eerste tien minuten zwijgend tegenover hem en bemerkte dat hij meer aandacht had voor de deur die naar de achterkamer leidde dan voor iets an ders. Toen Sam Peddler Sandy weer een vol glas bracht en deze het aan zijn mond wilde zetten, keek Tom hem vrien delijk maar vast aan en legde zijn hand op de zijne om hem tegen te houden. voordeel. Hetgeen de heer v. d. Oord wil maakt de rekening niet overzichtelijker. De heer W ij d e n e s wilde de omslag van 0.10 per melkkoe in totaal 1130, laten vervallen. De secretaris achtte die niet mogelijk, omdat dat een bijdrage is om een fonds te vormen om periodiek centrale fokveedagen te houden. De kosten van den bond zijn zoo ge ring, dat er z.i. geen bezwaar kan zijn van de J 0.10 af te dingen. (Applaus.) Tot handnaving van de post werd beslo ten. De heer Schoen aker oordeelde het niet op den weg van den bond lang om te bedanken voor het lidmaatschap van de Ned. GenPdsche vereeniging. Deze vereeni- ging deed in het begin veel nuttig werk, al gaf spr. toe, dat ze de laatste jaren niet veel deed. De secretaris wilde bedanken, omdat het een nieuwe theoretische vereeniging was, waar spr., als practische fokker, zich niet thuis gevoelde. De heer Schoenmaker bleef van mee ning, dat het van de vereeniging niet behoor lijk was te bedanken. Met groote meerderheid werd evenwel tot het schrappen van de post besloten. De begrooting werd hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Het woord was hierop aan den secretaris, den heer E. Koster Dzn. te Berkhout, over het onderwerp: Het aanhouden van stierkalve ren in verband met de afstam ming. Spr. ving aan et er op te wijzen, dat hij steeds had gemeend zich tot het praktische werk te moeten bepalen, zoodat het de eer ste maal was, dat hij de aandacht van de vergadering vroeg voor een onderwerp. Reeds van ouds, zoo betoogde spr., zit het veefokken de boeren in het bloed. De plaatselijke stierenhouderij met steun van de gemeenten is hierop zeker van goede invloed geweest. Deze eenvoudige wijze van veeverbetering is gedurende een 100 jaar van goede invloed geweest. De naam van het N.H. vee had reeds in vroeger jaren een goede klank en dit is nog het geval. Van groot belang, met het oog op de jaar lij ksche afzet van deze, is, dat de fokkerij in goede banen wordt geleid. Op de laatste groote markt kwam dit nog wel tot uiting bij den handel in kalfvee, dat voor het grootste deel buiten de provincie ging. In later tijd hebben zich door het voort schrijden der wetenschap de denkbeelden over de fokrichting en de verbetering ontwik keld. Men ging het meer zoeken in de admini stratieve richting en het daarbij vastleggen van de eigenschappen der dieren. Ook is gekomen het onderzoek van de melk op het vetgehalte. In het laatste kwart-gedeelte van de vo rige eeuw werden die stamboeken opgericht. In 1897 stelde de regeering de Prov. veever- beteringscommissies in teneinde over het ge- heele land de verbetering van het rundvee te bevorderen. Spr. gaf hierna een historisch overzicht van de moeilijkheden die overwonnen moes ten worden, waarbij hij verwees naar het ge denkboek en de beschrijving van Van Buren over het vee op de Zuid-Hollandsche eilan den. In 1923 op de tentoonstelling te 's-Gra- venhage kwam N.H. met goede resultaten uit den strijd. N.H. stond bovenaan met zijn uniforme collectie, zware, sterkgebouwde dieren met uitmuntende melkbetins. De oude Frans-stam en de oude Max-stam hebben de Noordhollandsch rundveefokkerij sterk vooruitgebracht. Op de in 1928 te 's-Gravenhage gehouden Nationale tentoonstelling was de uitslag voor N.H. wederom een succes. N.H. behaalde 38 van de 68 toegekende priizen. Releveerende concludeerde spr., dat in 1897 de Provinciale commissie was ingesteld en twee eerste fokvereenigingen werden op gericht. In 1903 werd de Bond opgericht in het belang van een uniforme nutswijze. In 1913 maakte het Noordhollandsche fokvee op de groote Nationale tentoonstel ling in Den Haag een matige indruk en kwam in totaal niet boven de gemiddelde in zendingen uit. In 1923 behaalde N.H. op de tentoonstelling in Den Haag met de verzen ding een mooi succes en tiidens de groote tentoonstelling in 1928 werd bovengenoemde indruk opnieuw versterkt. De me'k en ve?*w>bren«rt is b^angriik ver- Sandy Carruth zette zijn glas neer en scheen zich op dat moment pas goed be wust van de aanwezigheid van zijn buurman. Hij was zoo in zichzelf ver diept geweest, dat hij schrok van de plotselinge aanraking. Tom was de eerste die sprak. „Zou je dat wel doen? Je weet dat het niet goed voor je is." Carruth zou zeker opgestoven zijn bij deze aanmerking, wanneer iets in het gezicht van Neilland hem niet tegenge houden had. Hij antwoordde alleen: „En wat gaat dat u aan, als ik vragen mag?" Tom glimlachte en reikte hem de hand. „Laat ik me eerst even voorstel len, ik ben Thomas Williams en als ik me niet vergis ben jij Sandy Carruth uit New-York". Carruth keek hem verwonderd aan. „Hoe weet u dat en waarom komt u me hier opzoeken? Het is niet bepaald een plezierige plaats voor oningewijden." „Moet ik hieruit opmaken dat je jezelf beschouwt als een dergenen, die hier thuis hooren? Luister eens, je komt hier evenmin als ik omdat je het prettig vindt en we zijn hier vanavond beiden met hetzelfde doel. Jij komt om een vrouw en ik kom om een vrouw, met dit eenige verschil, dat wij de zaak van twee kanten bekijken, doch beiden haar willen helpen. Is het zoo of niet?" Carruth's gezicht teekende zoo'n ver bazing, dat Tom even moest lachen en hij vervolgde: „Je zult misschien den ken, dat ik iets met de vrouw heb uit te beterd, doch ook ten aanzien van het exte rieur constateerde spr. een vooruitgang. In alle gevallen is de uniformiteit van het type vooruit gegaan. Het exterieur van ons vee, gaat volgens spr. in de richting van de eischen welke men aan het zwartbonte Hollandsche melkvee mag stellen, n.1. in de eerste plaats een rui me bouw van den romp in het algemeen en in het bijzonder van de ribben en buikwant in het belang van voederberging in de voe- deromzet. Dan zijn ruime niers, goede melk- teekens. soepele huid en fijne kop en horens meestal regel. Door de verbeteringen van de verbruiks- waarde van het vee belangrijk voc: it ge gaan. De waardeering, zich demonstreeren- de door aankoopen buiten de provincie, is hierbij tot uiting gekomen. De opleving van meerdere vraag naar ons fokvee heeft echter slechts kort geduurd en al vrij gauw is hierin een minder gunstige verandering gekomen. Voor een belangrijk deel schreef spr. dit toe aan de scherpe critiek van invloedrijken trant buiten de provincie. Spr. besprak deze critiek en betreurde het in de eerste plaats, dat vertegenwoordigers van 's Rijksvoorlichtingsdienst uit de andere provincies, die moeten weten hoe moeilijk het is om organisaties op te bouwen en in stand te houden, hun oordeel over het werk in an dere streken dan hun ambtsgebied, zóó scherp meenen te moeten stellen, dat dit tot schade moet leiden voor de aldaar werkende organisaties. Om het vermogen der dieren ten opzichte van hun melkproductie te leeren kennen, oordeelde spr. het vierweeksche melkonder- zoek absoluut voldoende. Toch meende spr. ter bevordering van den verkoop buiten de provincie, het tweeweek- sche melkonderzoek te gaan toepassen. Uitvoerig besprak spr. nog de critiek, bui ten de provincie op het N.H. vee. Spr. gaf als zijn meening te kennen, dat de boeren die in het bezit zijn van de afstam melingen van Blok-Wodan dankbaarder ge stemd zullen zijn dan de eigenaars van af stammelingen van Paulus Kuilsberg en dat deze laatsten alleen bij den verkoop van de dieren tevreden zullen zijn over de dan te maken prijs. Diep treurig oordeelde spr. het, dat er in N.H. nog verschillende weidegebieden lig gen. waar niets wordt gedaan aan de melk- controle, laat staan aan de geregistreerde fokkerij. Deze gebieden liggen om Weesp, Muiden, Nes a.d. Amstel, Beverwijk, Wor- mer enz. Als oorzaak van het in den laatsten tijd achteruit gaan van den fokveehandel noemde spr. ook het feit, dat betrekkelijk een klein aantal fokkers zijn aangesloten, hetgeen ten gevolge heeft, dat men hier meestal een klein aantal fokdieren te koop kan krijgen, zoodat men het vaak de moeite niet acht om naar N.H. te reizen en men liever naar streken trekt met een grooter aanbod in kleinere kringen. Hiertoe draagt nog bij, dat in enkele van onze vereenigingen, door de leden, de fok kerij niet systematisch wordt gedreven en voor een handel in fokvee van geen beteeke- nis is. De goede fokkers, zoo vervolgde spr., we ten, dat het fokken niet een kwestie is van louter geluk alleen bij het resultaat der pa ringen, maar wel degel ij k noodig is, naastgoeden k ij kop het exte- rieurvan de te paren dieren, ook de stamboomen met zorg na te gaan. Uitvoerig zotte spr. de waarde hiervan uiteen, dit door cijfers en gevallen toelich tende. Na nog zeer uitvoerig een beschouwing over de keuringen en de daarbij gevolgde systemen van beoordeel ing te hebben be sproken, verklaarde spr. resumeerende, dat het ten eerste zijn bedoeling was geweest, in tegenspraak met de afbrekende critiek van de door hem genoemde vertegenwoordigers van 's Rijks voorlichtingsdienst, door de uit spraken van onpartijdige deskundigen op de tentoonstellingen in 1923 in 1928 te 's-Gra venhage aan té halen, aan te toonen, dat is ge bleken, dat de Noordhollandsche Rundvee fokkerij wel vooruit gaat; 2e. dat men moet zorgen de gebruiks waarde van ons vee hoog te houden, zoodat ook in tijden met een ongunstige conjunc tuur het vee zoo rendabel mogelijk is door de hooge opbrengsten; 3e. dat men de veeverbetering in de hand kan werken, door vooral bij stieren dieren te gebruiken, waarvoor de commissie van be oordeeling hooger toeslagpunten dan de tegenwoordige gemiddelden kan toekennen; 4e. dat elke fokker meer dan tot nu toe staan, maar dat is niet zoo. Ik heb van avond voor het eerst haar steur gehoord en ik verlang van jou niets anders dan vertrouwen. Later zal ik je uitleggen, waarom ik me heb bemoeid met iets dat mij feitelijk niets aangaat." Het was alsof Sandy Carruth begon te ontdooien, hij werd langzamerhand ver trouwelijker en voelde een vriend in den man tegenover hem en dat was juist wat hij zoozeer gemist had in deze stad, waar hij niemand kende. Het was eerlijk gemeend toen hij zei: „Williams, ik ge loof je." Het ijs was gebroken en Tom stelde voor om weg te gaan; het was overal be ter dan hier in dit benauwde hol. Maar er gebeurde iets waar zij geen van bei den op verdacht waren geweest. Op het moment, dat Sandy Carruth het lokaal wilde verlaten, trad Sam Peddler hem in den weg. Hij zag er opgewonden uit en zijn oogen flikkerden van haat. Hij zei niets, maar in die eene seconde wisten beide mannen wat ze aan elkaar hadden. Sam's vuist schoot uit en Sandy smakte tegen den grond. Hij was nauwelijks weer op de been of Peddler pakte hem beet, tusschen zijn tanden sissende: „Die afspraakjes met mijn vrouw zijn afge- loopen, versta je?" Sandv Carruth's bloed kookte, hij haatte dien man die Lilian mishandelde en toen hij het gelaat van den bruut zoo dicht bij het zijne zag, kon hij zich niet meer beheerschen en sloeg hem in het gezicht. Even later rolden beide man nen over den grond. Sandy was sterk» studie moet maken van de stamboomen zijner fokdieren en in het bijzonder van stieren; 5e en laatste, dat de deelname aan de ge organiseerde fokkerij in Noordholland t« gering is, hetgeen zoowel de veeverbetering als den handel in fokvee in den weg staat. (Applaus). De voorzitter constateerde, dat d< heer Koster iets stevigs te eten had gegeven en bracht hem daarvoor dank. Ir. de Vries begon met iets over d< inleiding op te merken. Spr. oordeelde dat de secretaris te bescheiden was geweest door te betogen, dat het niet op zijn weg lag lezin gen te houden en propaganda te maken Spr. stond op het standpunt, dat een secretaris tevens propagandist is en verwees daarvoor het standpunt, dat een secretaris tevens pro pagandist is en verwees daarvoor naar naar andere organisaties. Spr. constateerde, dat de inleiding van den secretaris op hoog peil had gestaan, waarom hij het dubbel betreurde, dat de heer Koster daartoe eerst thans was overgegaan. Ten aanzien van de fokrichting verklaarde spr. dat ook hij op het standpunt van den secretaris stond, dat Noordholland de juiste fokrichting volgt. Spr. geloofde echter niet dat de critiek de oorzaak is van den achteruitgang van de afname. De richting in de fokkerij wordt niet aan gegeven door de voorlichters, doch door de fokkers. De voorlichters zijn er voor de massa vee houders, die nog niet zoo ver zijn. De heer H a r t o g bracht den heer Koster een woord van hulde voor zijn lezing. Hij verzocht den heer Koster zijn studie ook uit te breiden tot het verzamelen van gegevens over stieren mei R-moeders. Het was spr. opgevallen, dat de gegevens sinds 1927 zoo weinig een opgaande lijn aangeven in de afstamming van de dieren. De heer E. Dz. G o v e r s oordeelde, dat het gemiddelde niet meer de aandacht verdiende en juist dit was zoo mooi verhoogd. Laat het ondereind maar verdwijnen, dar; zullen wij wel opschuiving naar boven krijgen. (Applaus). De heer H a r t o g zag dit verschil niet. Het cijfer, dat men hier heeft genomen ligt op een andere hoogte dan die wij over het geheele land kennen en spr. oordeelde op dit gebied wel wat te verbeteren. De heer Haan betreurde het, dat er zoo weinig zelfstandige fokkers zijn. Men zoekt nog te veel en dit is verkeerd en spr. beschouwde dit ook als een oorzaak van den achteruitgang van de afname. Ir. de Vries oordeelde de hoofdoorzaak, dat in de andere zwartbonte gebieden een andere fokrichting geëischt wordt en dat ook de behoefte aan fokmateriaal, door de ver beteringen in andere provinciën, minder is geworden. De heer Koster achtte het wel degelijk de taak van den secretaris op practisch gebied propagandistisch werk te verrichten. Op theoretisch gebied achtte hij dit de taak van den wetenschappelijken voorlichtingsdienst. Spr. bleef van oordeel, dat critiek uit gezag hebbende monden wel degelijk schade doet. Wij moeten onze fokrichting onder de oogen zien, maar die dan ook persé volgen en dit ondanks de critiek. Wij moeten naar de stammen kijken, van waar de dieren komen en bij het fokken let ten op de gebruikswaarde. Spr. wou, dat het zoo was, dat de rijks- voorlichters, evenals de heer de Vries, zich tot taak stelde allereerst de ongeorganiseerde veehouders voor te lichten, doch zoo is het niet. Vele van hen bewegen zich op alle keu ringen en oefenen daar hun critiek uit. Voor spr. was het een groote voldoening, dat de gegevens de conclusies van de com missie hebben bevestigd. Spr hoopt met dit studiemateriaal voort te gaan. Ir. de. Vries kon zich wel indenken, dat men in andere gebieden met andere omstan- üigheden andere eischen stelt. Dit is voor spr. de oorzaak van de minder juiste critiek van den laatsten tijd. De heer Koster erkende dit wel, maat er wordt op ons werk critiek uitgeoefend en dit is niet gerechtvaardigd. Spr. protesteerde er tegen, dat deze voor lichters, die de zaak niet kennen, trachten de zaak den nek om te draaien. De heer H a r t o g wilde de zaak niet te scherp zetten. Wij zijn allen Nederlanders en wij komen ten slotte wel bij elkander. Rustig doorwerken is wenschelijk. maar Sam Peddler scheen opzettelijk niets te hebben gedronken om zijn krachten te sparen en het duurde niet lang of Sandy lag onder hem en kon zich niet meer verweren. Zijn aden; stokte en hij trachtte vergeefs het zware lichaam van zich af te duwen. Toen, op eens, viel zijn oog op iets dat uit den broekzak van zijn aanvaller puilde. Hij zag dat het een revolver was en het luk te hem zijn linkerhand vrij te maken en het wapen te bemachtigen. Het was alles heel vlug in zijn werk gegaan nog voordat de omstanders tusschen beide konden komen klonk er een schot en tuimelde Sam Peddler ach terover, terwijl een paniek in het kleine zaaltje ontstond. Sandy Carruth was te versuft om te begrijpen wat er met hem gebeurd was het eerste waar hij besef van kreeg was, dat hij in een auto zat en zijn nieu we vriend hem vasthield. Hij bewoog zijn lippen, maar was niet in staat te spre ken het eenige wat hij uit kon bren gen was„Lilian Tom Neillan legde hem het zwijgen op en toen hij hem goed en wel op zijn kamer had gebracht en zag dat hij wat rustiger was geworden, trachtte hij hel gebeurde met hem te bespreken, want ei moest vlug gehandeld worden. Het wa? niet onwaarschijnlijk, dat deze schuil plaats spoedig ontdekt zou worden er zijn voorgevoel werd nog eerder bewaar heid dan hij verwacht had, want nauwe lijks had hij een paar woorden gezegd of er werd op zijn kamerdeur geklopt. Hij stond op en maande Carruth, die in elkaar gedoken op een stoel zat, tot kalmte. (Wordt vervolgd), j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5