llkmaarsclie CiiimiI. Kunsten en Wetenschappen. Honderd twee en dertigste Jaargang. Donderdag l£ December Buitenland aanvaring tusschen twee engelsche onderzeeers. Kerk en school Rechtszaken Binnenland Ko 298 1930. Bij Gibraltar. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat twee op weg naar Hongkong zijnde Britsche onder zeeërs dicht bij Gibraltar met elkaar in aan varing zijn gekomen. Bijzonderheden over de botsing zijn nog niet bekend. In het dok. De beide Engelsche onderzeeërs „Pandora" «n „Protheus", die bij Gibraltar op elkaar ge- loopen zijn, konden op eigen kracht het dok bereiken. Zij maakten deel uit van een groep van 4 onderzeeërs, die een tocht maakten van Engeland naar Hongkong. In Engelsche vakkringen volgt men den tocht met groote belangstelling. ANTWERPEN VOOR BEPERKING VAN DE DIAMANTPRODUCTIE. Tijdens de algemeene vergadering van 'Antwerpsche diamantclubs werd besloten een referendum uit te schrijven, ten einde vast te stelle.» of de beperking van de productie van geslepen diamant al of niet wenschelijk is. Dit referendum heeft tot resultaat gehad, dat ongeveer tachtig procent van de leden zich vóór beperking hebben uitgesproken. De Internationale Commissie zal binnen kort bijeenkomen, ten einde de te nemen maat regelen te bespreken. De beperking van de productie van gesle pen diamant zal niet in werking treden alvo rens te Amsterdam, en in Duitschland en Frankrijk tot een zelfden maatregel zal zijn besloten. De productiebeperking zal eventueel tegen half Januari een aanvang nemen. DE BINNENLANDSCHE TOLLEN IN CHINA AFGESCHAFT. Volgens een beschikking van den Chinee- Schen minister van handel zullen vanaf 1 Januari 1931 geen binnenlandsche tollen meer geheven worden. ONGELUK BI T HANDGRANAAT- WERPEN IN TSIECHO-SLOWAKIJE. Op een militaire schietbaan te Komotau gleed een officier, toen hij het werpen met handgranaten wilde demonstreeren, tengevol ge van de gladheid van den door regen door weekten grond uit, met het gevolg, dat de handgranaat in de onmiddellijke nabijheid van den op den grond liggenden officier ont plofte en hem, evenals twee andere officieren, zeer zwaar verwondde. DE RECHTERLIJKE AANVECHTING VAN HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Toch 30 nieuwe arrestaties. In weerwil van de opzienbarende uitspraak fan den rechter van Newark, waarbij het Drankverbod ongrondwettig werd genoemd, zijn gisteravond vroeg opnieuw 30 personen, o.w. tal van vrouwen, wegens overtreding van de Drankverbodsbepalingen gear resteerd. ERNSTIGE VERWIKKELINGEN IN GUATEMALA. De regeering afgetreden. Na hevige straatgevechten, waarbij ook de minister van Oorlog gedood werd, is de regeering van Guatemala gisteren gevallen. De nieuwe voorloopige regeering staat on der leiding van generaal Orellana. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL IN SPANJE. 14 dooden, 18 gewonden Nabij Robi.do is de Asturische express- trein door een onveilig signaal gereden en in botsing gekomen met een goederentrein. Er werden 14 personen gedood en 18 deels zwaar, deels licht gewond. DE PROTOCOLLEN VAN DEN HAAG Voor het oogenblik nog geen ratificatie in de V. S. De commissie van Buitenlandsche Zaken fan den senaat heeft met 9 tegen 7 stem men besloten het rapport betreffende de rat: ficatie van de Protocollen van Den Haag in het loopende zittingsjaar aan de plenaire vergadering voor te leggen. BOMAANSLAG TE LYON. Te Lyon werd gisterochtend vroeg een bomaanslag gepleegd op het gebouw van een groot confectiemagazijn. Te ongeveer zes uur explodeerde met groot geweld een hei- sche machine, welke in een der ingangen was opgesteld. Tien groote vensterruiten werden verbrijzeld. Dit is nu reeds de zesde bomaan slag, welke in den loop van het jaar op groote warenhuizen te Yyon is gepleegd. Men neemt aan, dat een waanzinnige de dader is. JEUGDIGE DIEVEN TE OSTENDE. Zeventien knapen van 12 tot 16 jaar aangehouden. Sinds geruimen tijd werd de Vuurtoren- Wijk te Oostende door onbekende dieven be- zocht, die de hand legden op alles wat eenigszins waarde kon hebben. Het regende klachten bij de politie, die er eindelijk in ge slaagd is, de hand te leggen op een bende van zeventien jongens allen van 12 tot to jaar, die het voorbeeld van de Amert- kaansche gangsters hadden gevolgd. Deze bende bracht den dag door met stelen en had haar hol ingericht in den kelder van ee- afgebroken huis, twee M. onder den gr°rl^ Dit ho! was als een echte club ingericht. L>e jonge kerels vergaderden daar om hun plan nen te beramen en vierden feest van het ge- stolene. Alvorens toegelaten te worden moest de candidaat-gangster den eed van trouw a - leggen en beloven nooit zijn kameraden verraden zoo hij gevangen werd. Hij orV" ving in ruil een schuilnaam, b.v. Zoro, v iscn, Neger, Kilo. enz- Alles werd gestolen, zelfs stalen platen herstellen van schepen en meer dan tUO K.G. wegende. Het onderzoek was ver van gemakkelijk, daar de jongens eerst weigerden te spreken Maar minder trouw aan den eed dan hun Amerikaansche collega's eindigden zij met al les bekennen. ONHEILSPELLEND SIGNAAL. Vuurtoren in gevaar. Van den vuurtoren „Vicille", welke zich bij het eenzame eilandje Sein voor de kust van Finistère bevindt, is een noodsignaal ontvangen, dat niet nader is verklaard. Het signaal, dat aan een mast op den toren is geheschen, wordt alleen in hoogen nood ge geven. Het beteekent niets anders dan: „ge vaar''. Edoch, het licht in den toren brandt als gewoonlijk en men vraagt zich af wat er gaande is. Op het oogenblik is het in verband met de hooge zee niet mogelijk den vuurtoren te naderen. Zelfs bij kalmer weer is 't moeilijk. DE „GOEGEMEENTE" WEER EENS OPGELICHT. Een verver als „goudmaker". Talrijke ontwikkelde lieden zijn slachtoffer. Het Hbld. vertelt: Vrijdag begint te Dusseldorf een proces wegens bedrog tégen den 32-jarigen verver Heinrich Kurschildgen uit Hilden, bijge naamd de goudmaker van Hilden, die op ge niale wijze de goedgeloovige menigte heeft weten op te lichten. De man, die als jongen reeds in de derde klasse van de lagere school het onderwijs niet meer kon volgen, bleek later toch glad genoeg om deskundigen, hoogleeraren, che mici, grootindustrieeien, politici en handige zakenlui bij den neus te nemen, handig ge bruik makende van de zwakheid der men- schen en hun begeerte naar goud. In een kleine schuur in Hilden richtte Kur schildgen op zekeren dag een „laboratorium" in. Voor twee kleine uitvindingen kreeg hij octrooi. Geleidelijk werden zijn praktijken brutaler. Hij meldde zich aan bij een Keulsch hoogleeraar en beweerde, dat hij de „Radio- aktivierung der Stoffe mittels geheimer Strahlen" had gevonden. Er werd in tegenwoordigheid van den pro fessor en twee assistenten en onder scherpe controle geëxperimenteerd. Met het resultaat dat onze verver een niet ongunstig rapport wist los te krijgen. Gewapend met dit document trachtte Kur schildgen, die beschikte over een fascineeren- de overredingsgave, talrijke goedgeloovige lieden te winnen voor allerlei fantastische plannen. Hij had voortdurend den mond vol over „Goldherstellung durch Atomzersplit- terung", wist een chemicus te Düsseldorf om den tuin te leiden en bazuinde rond, dat hij best kans zag met zijn gemaakt goud de herstelbetalingen te voldoen. Met dit ver haaltje wist hij rechtsstaande kringen voor zijn wagentje te spannen. Hij kwam in con tact met den secretaris van de D.-nationale partij, Perponcher en prof. Hennig, die even eens een rol speelde in de D.-nationale par tij. Ook Hugenberg werd voor Kurschild- gen's plannen geïnteresseerd. Men zou zich zelfs tot den rijksminister van financiën en den vroegeren president van den Rijksdag hebben gewend. De „roem" van den goudmaker nam steeds grooter omvang aan. Sommige lieden, over tuigd van 's mans succes, informeerden zelfs bij de banken te Dusseldorf, hoe zij het best het geld zouden kunnen beleggen, dat zij hoopten te verdienen met de uitvindingen van Kurtschildgen. Van alle kanten vloeide hem het geld toeeen advocaat te Dusseldorf stel de 20.000 M. beschikbaar, een bekend koop man in Keulen 50.000 M., maar ook in het buitenland spitste men de ooren. Engelsche financiers, zoo vertelt de correspondent van het „Berl. Tag." te Dusseldorf verder, traden met den goudmaker in verbinding en stelden geld beschikbaar. Hun onderhandelaar kwam per vliegtuig te Hilden aan echter net te laat om den grooten man te treffen: hij was n.1. juist gearresteerd. De rechter van instructie stond hem toe in het provin ciale instituut voor onderzoekingen verder te experimenteeren. Toen de dag der voorgelei ding aanbrak, verdween de „uitvinder" uit de gevangenis, om echter na twee dagen zich weer aan te melden. In het vooronderzoek deelde Kurschildgen nog allerlei mee over zijn uitvindingen. Zoo verzekerde hij o.a., dat hij een „Kraftkast- chen" had samengesteld, met welks radium- stralen hij volgens zijn beweren eiken motor tot stilstand kon brengen. Bij een proefne ming bracht hij inderdaad een op straat voorbijrijdende auto tot staan. Niemand der aanwezige deskundigen had eenig idee, dat de slimme Kurschildgen den chauffeur had omgekocht! Zijn „Stahlveredlungsverfahren" verschaf te hem vele aanhangers. De chemicus Mül- ler te Dusseldorf was zoo overtuigd van de juistheid der experimenten van Kurschildgen, dat hij een verdrag in optima forma met den man sloot. Daarbij verklaarde Müller zich bereid de onderhandelingen tusschen den D.- nationa'en professor Hennig en Kurschildgen te regelen onder voorwaarde, dat hij van de daaruit voortvloeiende winsten een honora rium van 200.000 M. zou krijgen. Een rijk Zwitsersch grootindustrieel nam Kurschild gen en zijn gezin een jaar bij zich in huis en verstrekte hem een jaargeld van 24.000 M om zijn proefnemingen voort te zetten. En thans zal „de goudmaker van Hilden" terecht staan. Trouwens niet voor den eer sten keer; reeds in 1921 kwam hij met de strafwet in conflict wegens bedrog, maar toen wist hij den dans te ontkomen. Teekenend is, dat slechts een klein deel van de slachtoffers van den Hildenschen ver ver aangifte heeft gedaan van het feit, dat zij zijn opgelicht. OPGRAVINGEN IN EGYPTE. Al weer kostbaarheden gevonden Geruimen tijd is men reeds bezk met hel opgraven van de resten van de oude Egyp tische stad Teil el Amarna. Thans heeft mer wederom verschillende buitengewoon kostba re voorwerpen opgegraven. Uit een groote: met juweelen bezetten beker, die men vond vielen bij het openmaken een groot aantal aantal goudklompen, vervolgens zilverklom pen, stangen, en ten slotte een godenbèeldje dat een gouden kap draagt. Op een plaats hier dicht bij ontdekte men een prachtige ge sneden vrouwenfiguur, waarschijnlijk een afbeelding van de gemalin van den eigenaai der oude schatten, Ankhsen Paoten. Van de oude binnenplaats waar men aan het graven is heeft men reeds een geheele galerij kunnen blootleggen. Tal van kleinere voorwerpen heeft men gevonden. EEN INBRAAK IN BERLIJN. Hoewel politie en recherche op de hoogte waren. Volgens het „Berl. Tag." heeft Dinsdag nacht te Berlijn een merkwaardige inbraak plaats gehad in een modezaak, welke geves tigd is in een huis, waarin zich ook een po litiewacht bevindt. Reeds een paar weken geleden hadden de dieven een „bezoek" aan de zaak gebracht. De eigenares had dit keer mededeeling ont vangen van de nieuwe plannen. Zij had on middellijk de politie gewaarschuwd en om extra bewaking gevraagd, welke was toege zegd. Ook de recherche was op de hoogte gebracht. Niettemin werd 's nachts een win kelruit vernield en werden elf waardevolle toiletten gestolen. Den volgenden morgen vernam de modiste van de politie, dat de genomen maatregelen daarin hadden bestaan, dat aan de ronden was gezegd een waakzaam oog te houden op de modezaak. De inbrekers behoefden dus slechts te wachten, tot een ronde voorbij was, om rustig hun slag te kunnen slaan. De politie beweert, dat de posten te zwak bezet zijn en dat men zich niet om elk bij zonder geval kan bekommeren. Een opvat ting, welke naar de meening van het „B. T." nu niet bepaald geschikt is, om het gevoel van veiligheid bij de Berlijnsche bevolking te versterken. DE POSITIE DER BUITENLANDSCHE CORRESPONDENTEN IN ITALIË. Huiszoeking bij journalist. Bij de correspondenten der buitenlandsche bladen te Milaan heerscht ontstemming over het feit, dat de politie een huiszoeking heeft gedaan bij den corresp. der „Neue Züri- cher Zeitung" aldaar, dr. Schütz. Men ziet hierin een schending van de onlangs door Mussolini afgelegde belofte dat de buiten landsche correspondenten ongehinderd hun arbeid kunnen verrichten. De Duce heeft echter verklaard, dat de huiszoeking zonder zijn medeweten is ge schied. Dr. Schütz had zijn blad uitvoerig over de arrestaties in Opper-Italië ingelicht. EEN VOORMALIG KINDERRECHTER VOOR DE RECHTBANK. De rechtbank te New York heeft de be handeling van het geval van den bekenden voormaligen kinderrechter Ben Lindsey, schrijver o.a. van het bekende werk, Huwelijk in Kameraadschap, die wegens zijn protest in de St. John kathedraal te New York tegen voor hem beleedigende uitlatingen van bisschop Manning tijdens diens preek in de kathedraal wegens het verstoren van de openbare orde tijdens een godsdienstoefe ning werd vervolgd, afgewezen. Mej. J. A. M. Roos alhier slaagde gisteren aan de Universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen Germaansche taal- en let terkunde (Engelsch). De heer F. Visser, cand. te Den Haag, heeft het beroep naar de herv. gem. te Den Burg (Texel) aangenomen. Ds. Wesbouk te Hoorn, bedankte voor het beroep naar de geref. kerk te Smilde. Bij de geref. kerk te Anna-Paulowna- polder is tot predikant beroepen ds. J. v. d. Leek te Zaltbommel. Het was gister vijftig jaar geleden, dat prof. dr. J. W. van Wijhe, oud hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, aan de Leidsche universiteit is gepromoveerd tot doctor in de plant- en dierkunde. NED. HANDELS-HOOGESCHOOL. Een bijz. leerstoel voor toegepaste ecoftomie en bedrijfsleer. Aan de Ned. Handels-Hoogeschool te Rot terdam is ingesteld een bijzondere leerstoel voor de toegepaste economie en bedrijfsleer, inzonderheid betreffende het textielbedrijf. Tot buitengewoon hoogleeraar voor dezen zetel is benoemd: dr. J. Wisselink te Hel mond. Dr. J. Wisselink, afkomstig uit een familie van Twentsche industrieelen, is in 1892 te Haaksbergen (bij Enschede) geboren en in 1928 aan de Ned. Handelshoogeschool (met lof) gepromoveerd tot doctor in de handels wetenschap op een proefschrift getiteld „De Vestigingsfactoren der katoenindustrie in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika". PATER V. D. SANDE. De bekende pater P. L. v. d. Sande, die langen tijd in onze gemeente verblijf hield, is naar wij vernemen benoemd tot pastoor in 'n kleine Belgische gemeente op een uur af- stands van Maastricht gelegen. TOONKUNST. Met twee werken van zeer uiteenloopenden inhoud, den halven avond ongeveer vullende, kwam de Toonk'-nstzangvereeniging en het Alkmaarsch Strijkorkest, beiden onder leiding van den heei J. Henri Oushoorn gisteravond voor het publiek. Die werken waren Psalm 13 (Fransche tekst) van Liszt, en het achtste concerto grosso voor strijkorkest en orgel van Corelli Liszt's psalm is voor koor, tenor-solo, en natuurlijk instrumentale begeleiding hier, het strijkorkest versterkt, door aanvullend klavierspel van mej. Oort. Slechts 'n paar maten inleiding, daarna laat de tenor-solist op dezen avond de heer Jac. van Kempen, uit Bloemendaal, zich hooren. Afwisselend en met hec koor is die partij door het geheele werk geweven, 't Is een partij waarvoor men een uitmuntend zanger moet hebben, want ze vraagt veel. De heer van Kempen beheerschte haar ook door zijn voornaam technisch kun nen, èn koor èn orkest werkten met den solist mede tot 'n uitvoering, waarvan men na niet te langen tijd een herhaling mag verwachten, al is het dan ook voor de dames en heeren van het koor een moeilijke opgave. Het concert Grosso is natuurlijk heel iets anders. Bij het orkest sloot zich de heer P. Kuiper, als bespeler van het harmonium aan en men verkreeg er een klankkwaliteit door, die deed zeggen, zoo iets als 't minste mogelijk is moet eens meer gedaan worden. 't Was magnifigue muziek, ze werd zeer goed uitgevoerd, en 't geeft op de Toonkunstprogramma's iets nieuws. Na de pauze, 'n zeer bekend nummer en zeer geliefd om z'n melodieuse en steeds frissche muziek: de opera „Freischüts", van Weber (in concertvorm). De partijen waren aldus verdeeld: mej. Truus Klaassen. sopraan uit Hoorn, Agathe, mevr. C. A. van Staa- Beversluis, uit Arnhem, sopraan, Aennchen, de heeren van Kempen, Max. Dick Weiman, bas uit Amsterdam, Caspar, en Eremit, J. Roest, bariton, Corno en Kilian, N. Landman, Knor, Ottokar. (De twee laatstgenoemden, stadgenooten). En dan nog eenige dames die in het koor Wir winden dir den Jungfern- Kranz" korte soli hadden. Het publick genoot, en applaudisseerde na elke groote aria. De beide sopraansolisten waren als geknipt voor haar partijen, ook wat haar stem betreft. Mej. Klaassen, die een volle, tamelijk dikke stem heeft, en mevr. van Staa wier orgaan veel lichter, ook helderder klinkt, deden zoo uitmuntend het karakter harer partij uitkomen, van Kempen kon zich veel vrijer uiten dan in de psalm, Weiman was 'n solist, waardig om zich bij bovengenoemd drietal aan te sluiten, en ook Roest was zeer te loven (Landman kon ik niet hooren, daar voor werd het te laat, op het rhytme van het Jagerkoor stapte ik naar de Bergerbus). Voeg daarbij de goede begeleiding het har monium deed ook in de ouverture dienst men zal kunnen begrijpen, dat deze avond als welgeslaagd beschouwd mag worden. A. K, EEN AMSTERDAMSCHE EX-ADVOCAAT VOOR HET GERECHTSHOF. Heden deed het Gerechtshof te Amsterdam uitspraak in de zaak tegen den 39-jarigen Amsterdamschen ex-advocaat Mr. S. van M., die op 3 Juli j.1. door de rechtbank alhier wegens verduistering was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep eischte de advocaat-generaal Mr. Van Ha- rinxma thoe Sloten bevestiging van het von nis der rechtbank behalve ten aanzien van de opgelegde straf. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. Het Hof bevestigde echter het vonnis in zijn geheel. De straf blijft dus één jaar. ERGERLIJKE PLAGERIJ DOOR EEN AUTOMOBILIST. Maar die hem duur te slaan kwam De 26-jarige P. J. W., fabrikant te Rotter dam, reed op 30 September j.1. des namid dags omstreeks 6 uur met zijn auto op den Dordtschestraatweg te Barendrecht, rchting Rotterdam, achter een in diezelfde richting rijdenden auto van de K. L. M. W., die links van den weg reed, trachtte herhaaldelijk om dien auto heen te rijden, doch kon daarin niet slagen, tengevolge van de hem steeds tegemoetkomende vrachtwa gens. Hierdoor prikkelbaar geworden, pas seerde W., toen hij daartoe de kans schoon zag, met volle vaart rakelings den auto van de K. L. M. en hij poogde, door herhaalde- 1 ijk*de rechterzijde van den weg hield, op het auto van de K. L. M., die van lichten bouw en niet van bumpers voorzien is, op zijn zwaarderen auto te laten loopen. Zoo ter hoogte van de Dreef gekomen, stopte W. wederom plotseling en moest de bestuurder van de K. L. M.-auto zeer krachtig remmen, om een aanrijding te voorkomen. W. zat hierbij door het achterraampje van zijn auto plagend naar dien bestuurder te wuiven en te lachen. Vervolgens dicht bij de Beijerland- schelaan gekomen, ging W., die aanvanke lijk de rechterzijde van den weg held, op het midden van dien weg rijden, totdat hij bij het einde van die laan gekomen en na zijn linker rooden richtingwijzer uitgestoken te hebben, plotseling een scherpe bocht naar rechts maakte en den West-Varkenoordsche- weg op reed. De bestuurder van den K. L. M. auto die eveneens naar rechts had willen wenden, moest weer door zeer krachtig remmen eeu ernstige aanrijding voorkomen. W. zat hier bij weer den bestuurder uit te lachen en toe te wuiven. Dezer dagen moest W. voor den Rotter- damschen kantonrechter terecht staan. Hij verklaarde, naar rechts te hebben ge zwenkt, om den West Varkenoordscheweg met zijn auto op te rijden. Verdachte kon zich niet herinneren, dat hij zijn linkerrich- tingwijzer had uitgestoken. Met den bestuur der van den K. L. M.-auto had hij, naar zijn zeggen, te voren onaangenaamheden gehad. Twee getuigen verklaarden, te hebben ge zien, dat verdachte op de Beijerlandschelaan zijn linkerrichtingwijzer had uitgestoken. Verdachte zwenkte toen plotseling naar rechts, daarbij gekscherend wuivend naar den bestuurder van den K. L. M.-auto, die plotseling krachtig moest remmen en stop pen. Getuigen waren verschrikt achteruit ge sprongen, daar zij een botsing tusschen de beide auto's hadden gevreesd. Het O. M. eischte een geldboete van 750, subs. een hechtenis van 2 maanden en een hechtenis van 14 dagen, voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaren, met ontzegging van de bevoegdheid, motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van een jaar De kantonrechter, schriftelijk uitspraak doende, veroordeelde W., naar de Haagsche Crt. meedeelt, le. tot een hechtenis van 7 dagen voorwaaidelijk, met een proeftijd van 2 jaren en 2e. tot een geldboete van 300 of 10 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid, om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. Bij de oplegging dezer straf overwoog de kantonrechter om, dat het hinderen, althans het doen schrikken van den bestuurder van een ander motorrijtuig getuigt van een men taliteit en een gemis aan verantwoordelijk heidsgevoel. die in een bestuurder van een motorrijtuig hoogst laakbaar zijn. JAN DE BELG EN HET WCGNUMSCHE LOGEETJE. Een bijna 19-jarig meisje kwam dezen ïo- mer logeeren bij de familie B. te Wognum, die haar in de mobilisatiejaren heeft ver zorgd. Zij kreeg daar omgang met een Belg, ge naamd Jan den Belg. Toen zij later iemand uit het dorp ont moette, geraakte de omgang met Jan der. Berg uit. Maar op zekeren dag waren zoo wel de Belg als het meisje spoorloos verdwe nen. De politie stelde een onderzoek in dai zich zelfs uitstrekte tot Frankrijk. De Belg kon echter niet worden achterhaald. Toer. de Wognummer jongen in het dorp terug keerde, hoorde hij van het vertrek van het meisje en den Belg. Hij wist toevallig waai Jan den Belg verblijf had gehouden. He spoor leidde eerst naar Naaldwijk en toen naar Brielle. Onder een valschen naam werd hij daar aangetroffen en aangehouden. Hij werd Dinsdagavond naar. Wognum overge bracht en na een verhoor van eenige uren te Hoorn opgesloten. Uit zijn mededeelingen was men gewaar geworden naar zijn feite lijk verblijf was, namelijk te Rotterdam. Een gisteren ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de Belg met het meisje daar woon de onder den naam van den heer en mevrouw Boudewijns, welke naam ook op zijn pas staat. De Rotterdamsche kinderpolitie heef: het meisje aangehouden en zij heeft bekend, dat zij met den Belg is meegegaan, nadat de Wognummer jongen van het /dorp was ver trokken. Verder vertelde zij, dat zij later her haaldelijk naar huis had geschreven, doch de Belg had deze brieven telkens onderschept. De Rotterdamsche kinderpolitie droeg Kaar over aan de kinderpolitie te Amsterdam, die het meisje naar Hoorn overbracht. Het ver hoor vindt heden plaats. Het is gebleken dat het meisje al dien tijd te Rotterdam mei Jan den Belg, een onguur type, heeft samen geleefd. SIMON BOLIVAR. Ter gelegenheid van de herdenking var den lOOen sterfdag van Simon Bolivar, dei bevrijder van Venezuela, had de gezant van Venezuela te 's-Gravenhage tegen gistermid dag een bijeenkomst georganiseerd in IXli- gentia om dezen nationalen feestdag met de Hollandsche autoriteiten op waardige wijze te vieren. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju dant jhr. Laman Trip, woonde de bijeen komst bij. Onder de verdere aanwezigen waren de ministers van buitenlandsche zaken en kolo niën, de heeren jhr. Beelaerts van Blokland en S. de Graaff, beiden vergezeld van hun echtgenooten, staatsraad luit.-generaal Mul ler Massis, baron van Geen, kamerheer en particulier secretaris van de koningin, jhr. Sickinge, kamerheer der koningin en baron Baud, kamerheer van prinses Juliana, baron Bentinck van Schoonheeten, kamerheer der koningin-moeder, en luitenant-generaal In- singer, gouverneur der residentie. Voorts waren aanwezig het bijna voltalli ge corps diplomatique. In totaal waren er meer dan 200 gasten. Vertoond werd een film, welke den aan wezigen een indruk gaf van het land van Si mon Bolivar. DOODELIJK ONGELUK. Bij de N.V. Smit Co.'s Transformatoren- fabriek had gistermorgen de 18-jarige H., die zich alleen in de fabrieksruimte bevond, het ongeluk zich met een mes te steken. Hij verloor het bewustzijn en werd naar het Ca- nisiusziekenhuis vervoerd, waar hij spoedig overleed. Bijzonderheden omtrent het onge val ontbreken. ONDER DE STOOMTRAM. Beide voeten afgeredeK Te Elburg is gisteravond te ongeveer zes uur de manufacturenhandelaar A. V-, door te vroeg uitstappen uit de stoomtram, die uit Zwolle kwam, onder de wielen gekomen, zoodat hem beide voeten boven de enkels werden afgereden. DE LANDBOUWCRISIS. Het niet plakken van renlezegelS door landbouwers. Op de vragen van den heer Braat betref fende het niet verkenen door den Raad van Arbeid te Brielle van door landbouwers ge vraagd uitstel voor het plakken van renteze gels heeft de minister van arbeid geantwoord dat bedoelde raad de wettelijke bevoegdheid voor het verkenen van bedoeld uitstel mist De landbouwers, indien zij niet bij machte zijn het verschuldigde te betalen, kunnen zich wenden met een verzoek om uitstel van betaling tot den ontvanger in wiens handen het hun gezonden dwangbevel is gesteld. Deze kan beoordeelen of er reden is om het gevraagde uitstel te verleenen. AFSCHAFFING VAN ZITDAGEN. Betaling bij de post. De minister van financiën brengt ter alge meene kennis, dat met ingang van 1 Jan. a.s. geen zitdagen voor de betaling van direc te belastingen meer zullen worden gehouden in de gemeenten waarin gelegenheid bestaat tot het betalen van belasting op post-, bij- post- en hulppostkantoren, postagentschap pen en (of) poststations. SCHOUWBURGTREIN. Iets nieuws in ons land. Binnenkort zal de eerste schouwburgtreia geheel binnen de grenzen van ons land loo pen, meldt het „U. D." Op Zaterdag na Kerstmis zullen namelijk de bewoners van Den Bosch, Eindhoven, Til burg, Nijmegen en Utrecht in de gelegen heid zijn, in Amsterdam de avondvoorstel ling van Bouwmeester's nieuwe operette „De Liefdesboot" in „Carré" bij te wonen en nog denzelfden avond naar huis terug kunnen keeren. LANDGOED ONDER DEN HAMER.' Bij den Dinsdag gehouden toeslag van het landgoed „Kervel" te Hengelo (G.) werd het in perceelen verkocht voor pl.m. ƒ30.000. Het kasteel met tuinen en lanen werd eigendom van den heer J. Philips te Doeti»?. chem voor 14.200. Het bout is afzonderlijk geveild i

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9