Kunsten en Wetenschappen. LANDBOUW ep VTEÏËÉÜ NIEMEUEffS Luchtvaart Kerlf i*n tchool B!nn«nlin<{ De aanstaande volkstelling. G.K., dienstbode, van Nieuwlandersingel 22 naar St. Pancras M. Kabel, R.K., z. b van Groot Nieuwland 9 naar Oudkarspel. A. M. de Wit, N.H., z. b., met echtg. van Stuartstraat 14 naar Rotterdam. J- Ho- man, N.H., los arbeider, met echtg., geen, en zoon, N.H., van Landstraat 42 naar Heiloo J. Suk, N.Hbeambte Ned. Spoorw., met echtg., D., van K. v. 't Veerstraat 3 naai Heiloo. A. Rasch. R.K., dienstbode, van Vis- scherslaan 23 naar Haarlem. W. Stuijve, wed. v. J F. Mittertreiner, van Laat 176 n. 's Gravenhage. W. Boerlage, geen, z. te, van Metiusgracht 5 naar Velsen. J. D Heineman, N.H., kantoorbediende, van Hof dijkstraat 6 naar Leeuwarden. A. J. Kuse' fcos, N.H., hoofdvertegenwoordiger A.P.U, van Kennemstraatweg 77 naar Bergen (N.H.) D. E. Broks, N.H., gehuwd met Jan Sterk, van Zocherstraat 10 naar België, Kortrijk. M. H. van Houtum, E.L.r echtg v. C. R E. Brunner, van Kennemerstraatweg 41 naai Bergen (N.-H.) J. Bussen, R.K., militaire politie, van Ie Tuindw.straat 3 naar Cura^ao. C. Goudsblom, R.K., dienstbode, van Stuartstraat 54 naar Heiloo. A. Glas., C.C., echtg. v. A. J. N. Stret cher, z. b., van Tuinstraat 14 naar Egmond aan Zee. A. Roest, R.K., stoffeerder, van Varnebroek 27a naar Heiloo. M. Ch. Meiier, N.H., z. b., van Laat 83a naar Am sterdam. S. E. Eenjamin, gehuwd met J de Ronde, van Stuartstraat 37 naar Velsen. T. Hop. N.H., huishoudster, van Mient 31 naar Amsterdam. A. Michels, R K z b., van Overdiestraat 30 naar Apeldoorn. M. M. de Haas, N.H., z. b., van Snaar- manslaan 127 naar Nieuwveen. J. Miel- dijk, N.H., dienstbode, van Langestraat 73 naar Den Helder. W. F. Ymmegrund, G.K., van Nieuwesloot 59 naar Amsterdam. L. G. Martina, R.K granietwerker, van Vrouwenstraat 1 naar Italië. S. Klapper, N.H., kellner, van Langestraat 70 naar Am sterdam. W. C. Reijndorp., G.K., hulp in de huish., van Asterstraat 19 naar Zaandam. C. Bruin, N.H., melkhandelaar, met echtg. en 2 kinderen, van Van Teijlingenstr. 2 naar Amsterdam. W. de Vries, N.H., boerenar beider, met echtg. en dochter, van Kwakel- pad 21 naar Bergen (N.-H.) P. G. Teller man, R.K., van Toussaintstraat 2 naar Ber gen (N.-H.) P. Veter, E.L., los arbeider, van Oudegracht 117 naar Purmerend. W S. Neetje Brakhoven, geen, leerl. verpleeg ster, van Oudegracht 11a naar Purmerend A. v. Duijn, wed. v. P. J. M. Arnold, N H., z. b., en haar dochter, van Stationsweg 164 111 naar Castricum. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ; Langestraat 85. Lijst vas de voornaamste kerstverhalen voor kinderen en volwassenen, die in de Stu diezaal ter inzage liggen en aan leden wor den uitgeleend. Voor ouderen: B 26.5 Basenau—Qoemans, N. Kerst- sproken; verhalen om voorge lezen te worden. 2 dln. B 77 ge Boudier—Bakker, Ina. Blijde ge boorte. D 40 k Diekens, Ch. Een kerstlied in proza. D 40 ks Kerstsprookjes. D 40 kv Kerstverhalen. D 98.3 Dijke, H. van. De vierde wijze uit het Oosten. H64.5 h Hille—Gaerthe, C. JU. van. Hei lige kerstnacht. K 99 tw Kijne, P. B. Ter wille van een kind. LI3.5 c Lagerlöf, Selma. Christuslegen den. M 54 w Metz—Koning, Marie. Het won der. K 35 Kerstvertellingen uit de West Hill bibl. om te vertellen. S 93 k Streuvels, S. Het kerstekind. T 34 d Timmermans, F. Driekoningen- tryptiek T 34 k Het kindeke Jezus in Vlaan deren. 812 T34 En waar de ster bleef stille- staan Voor kinderen B 35 k Been, J. H. Kerstvertellingen. B 64 Blomberg—Zeeman, W. Het kerstfeest van Jan Prik. B 64 k Het kerstfeest op het hofje. B 86 k Brinkgreve, Dien. 'Kerstvertellin gen. C 40 t Cramer—Schaap, D. A. De toren wachter. H 11 k Haan, Gonda de. De kleine spar H 61 k Heijermans, Ida. Het kerstengel tje H 77 be Hoog, Aletta. Bert z'n kerstva cantie. H 77 d .De drie kerstboomen. K 34 Kerstboek voor Jong-Holland 1927—1930. K 33 Kerstboek, Het. Met medew. van J. van Ammers—Küller, enz. L 43 Leopold, Marie. 't Was Kerstmis M 57 Meijboom—Italiaander. Kerstver tellingen. S 73 Snoeck, Lucie. De kerstboom zon der kaarsjes. S 72 s Sterrekinderen. W 72 Wilma. Een Kerstnacht in den storm. WARMENHU1ZEN. Overzicht „C.V.V." van 8 tot en met 13 Dec. 1930. Nu de gesprekken aangaande de gehou den inventarisatie van stapelproducten achter den rug zijn, is eveneens het actueele on derwerp in den doofpot. Week aan week spreekt men den wensch uit, dat de huidige crisis in den land- en tuinbouw spoedig een einde moge nemen. Tot heden is dit althans nog niet gebéurd. Ja zelfs de omvang van deze crisis gaat verder, dan de betrokkene land- en tuinbouwers verwachten. Degenen, die in normale omstandigheden als nering doende enz. den kost weten op te scharrelen, zitten thans ook met hun handen in 't haar Zij zijn als het ware genoodzaakt den land en tuinbouwers credieten op credieten te ver strekken. Vanzelfsprekend kunnen de gevol gen daarvan ook niet uitblijven. Weikei: kant het heen moet is moeilijk uit te maken. De in komsten van de land- en tuinbouwers zijn te gering om ze op te noemen. Alle be'aüngen zijn of zullen in de naaste toekomst door de tuinbouwers gestaakt worden, tenzij door de 10-t8 cents per half ons _V00R FIJNPROEVERS, overheid radicaal wordt ingegrepen en de tuinbouwers op afdoende wijze geholpen wor den. Degenen, die niet direct of indirect be trokken zijn bij deze economische crisis, kun nen zich bijna niet indenken, hoe ernstig de toestand momenteel is. Veel wordt er gesproken over de invoer rechten welke onze regeering heft op de arti kelen uit Duitschland en dan stelt men daar tegenover de tarieven, welke door de Duitsche regeering op onze groenten geheven worden Of alles zoo gemakkelijk kan geheven wor den als de gedupeerden van de Duitsche tarieven zich voorstellen, is nog de vraag Daartegenover is het ook een groote vraag of de Hollandsche regeering alles in het werk heeft gesteld deze crisis te voorkomen, al thans te verminderen. Rcode kool. Inmiddels is hetgeen wat ihans op deze veiling aangeboden wordt, allesbe halve goede kwaliteit. Slechts op Donderdag en Vrijdag van deze week waren de kooplie den op de veiling in de gelegenheid eerste kwaliteit te mijnen. Groote roode werd j.1. Donderdag verkocht voor 2.40 per 100 K.G. De kleine roode ten hoogste 5 20 Alles eerste kwaliteit. Op Vrijdag daarna be taalde men voor kleine roode nog 5.60 pet 100 K.G. In tegenstelling met den aanvoer van eerste kwaliteit bedraagt de aanvoer van tweede kwaliteit en kale aanmerkelijk hoo- ger. Voor tweede kwaliteit roode kool werd in deze week betaald van 0.90—3.50 per 100 K G. Voor kale roode van 0.702.50 per 100 K.G. Aangevoerd werd in deze week totaal 38.300 K.G. tegen 33.500 K.G. Gele kool. De aanvoer van gele kool blijft nog maar steeds zeer miniem. Deze bedroeg in deze week slechts 1000 K.G. tegen 3100 K.G. in de vorige week. Voor de grootere soort gele kool eerste kwa liteit behaalde men Zaterdag van 11.60 per 100 K.G. Kale gele kool werd Dinsdag verkocht voor 1.50. Deze week was er geen aanvoer van ge wone witte kool. Eveneens niet van Chin. witkrop. Deensche witte kool. Aangaande de prij zen van de Deensche witte kool £ij vermeld, dat de hoogste noteering iets hooger be draagt dan die van de vorige week. De laat ste twee dagen van deze afgeloopen week werl eerste kwaliteit Deensche witte kool ver kocht en wel Vrijdag voor 2 .202.40 en voor iets grootere Deensche op Zaterdag 1.50 per 100 K.G. Aangevoerd werd in deze week 7200 K.G. tegen 12325 K.G. in de vorige week. Bloemkool. De aanvoer van bloemkool is nog steeds gering. Hij bedroeg in deze week 60 stuks tegen 230 stuks in de vorige week. Eerste soort bloemkool werd Donderdag ver kocht voor 5 per 100 stuks. Uien. Weken en weken achtereen zijn de prijzen van de gewone uien stationair en deze bedragen steeds beneden oe 3 per 100 K G Als het er op aan komt, zijn de prijzen in de laatste 3 weken een paar dubbeltjes omlaag gegaan. De noteeringen van de gewone be droeg in de afgeloopen week van 1.80 2.60 per 100 K.G. Voor groeve uien werd in deze week betaald van 1.70—2.30 Aangevoerd werd totaal 13050 K.G. tegen 12100 K.G, in de vorige week. Peen. 2175 K.G. groote peen werd Don derdag verkocht voor 1.90 per 100 K.G. HET WETENSCHAPPELIJK ZUIVEL- ONDERZOEK. Een ministerieele. commissie van onderzoek ingesteld. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft een commissie ingesteld, die tot taak zal hebben hem in te lichten omtrent de vraag of door meer samenwerking tusschen de thans be staande instituten voor het wetenschappelijk zuivelonderzoek (nl. dat te Wageningen, het landbouwproefstation te Hoorn en de proef- zuivelboerderij aldaar) met de voor dit doel beschikbare rijksgelden niet een nog belang rijk nuttiger effect zou kunnen worden ver kregen dan thans het geval is en of die groo tere samenwerking wellicht nog tot bespa ring van uitgaven zou kunnen leiden, dit met het oog op de wenschelijkheid, om de belangen van het wetenschappelijk zuivel onderzoek in de toekomst afdoende verzor ging te doen vinden, zonder al te groote be zwaren voor '3 rijks schatkist. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Alg. Ned. Zuivelbond, te 's-Graven- hage; tot leden J. J. C. Ament, voorzitter van den Zuid. Ned. Zuivelbond te Roermond; G. J. Blink, voorzitter der Ver. voor zuivel industrie en melkhvgiëne te 's-Gravenhage; prof. dr. ir. N. L. Söhngen, hoonleeraar aan de Landfcouwhoogeschool te Wageningen, prof. dr. A. M. A. A. J>teger, buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Heemstede; mr. J. J. Wintermans, inspec teur van het landbouwonderwijs te 's Gra venhage; A. v. Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasnroducenten te Gouda; tot secretaris J. J. Wevers, referendaris bij het Dep. van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. NEDERL. BI JBELOENOOTSCHAP, Bovengenoemd Genootschap hield Dins dagavond in het Nederl Verenigingsgebouw te Heemskerk eene zeer goed geslaagden propaganda avond. Spreker was ds IJzerman. Ds. A. v. Poel geest te Castricum, die mede uifgenoodigd was om als spreker op te treden, was ver hinderd. De rede van ds. IJzerman werd afgewisseld door enkele filmen, betrekking hebbende op het doel van dien avond. teur van de Handels- en Landbouwbank, aan de orde gesteld. De tegenwoordige penning meester deelde mede, dat nog geen volledig overzicht van den finaneieelen toestand over 1927, 1928 en 1929 kan worden gegeven. De uitgaven hebben de inkomsten overtreffen. Medegedeeld werd, dat onjuist is het ge rucht, dat een jaar subsidie zou zijn verloren gegaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 December. Qrccte Kerk, voorin. 10.30 uur, Ds. Baar. Kapel, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal Avond 6 —r, Ds. Hak. 1 rsdagavond 8 uur, Kerstwijdrngs-avond door de Chr. Zangvereen. Immanuel en Ds. Verwaal. EvangelischrLuthersche Kerk, voorm 10.30 uur, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, geen dienst. Remonstrantsch-G ere formeerde Kerk, vm. 10.30'uur, Da Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm 10 uur, Ds von Meijenfeldt. Avond 5 30 uur, dezelfde. Heidelb. Cat. Zond. 7. Collecte: Evangelisatie in de Provincie. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur, dienst. UIT DE OMGEVING. Hérv. Gemeenten. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, avond 7 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Rechiz. Ned. Herv. Evangelisatie Mara- ncitha, voorm. 10.15 uur, ds. H. J. Hak, van Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, Herv. Kerk, 9.30 en 2.30 uur; Ds van Baaien. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Don- ner. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drenth. Dooosgez. Kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong. EGMONDBINNEN, 9.30 uur, Ds. No bel ÊOMOND AAN ZEE, 7 uur nm. ds. Roobol. Oud Kath. Kerk, 8 uur, vroegdienst. 10 uur laatdienst, 3 uur vesper. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, ds. Groot. GROET, Vrije Evangelische Gemeente zaal van K. Peijs, namiddag 3 uur, student H. C. Leep, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, Ds. Roo bol. HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Ned. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerklaan vm. 10 uur, de heer Joh. J. v. Kempen, van Haarlem. HOOGWOUD, 10 uur, Ds. Hamilton. LIMMEN, 10 uur, Ds Deetman. OBDAM, 10 uur, Ds. Kruizinga. NOORD-SCHARWOUDE, Herv. Kerk, geen dienst. OTF.RLEEK, 10 uur, Ds. Boerendonk. OUDORP, avond 6.30 uur, Kerstfeest met de schoolkinderen. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Bax. STOMPETOREN, 10 uur, Ds. Heep. SCHERMERHORN. geen dienst. DE RIJP. 10 uur, Ds Rooker. UITGEEST, 10 uur, Ds. van Peursem 12 uur, Ds. van Peursem, kinderkerk. Evangelisatiegeboaw Sedeur, 10 uur, de heer K. A. Weeda, van Amsterdam. 11 40 uur Zondagsschool. Maandagavond 7.30 uur Bijbellezing door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan, VEENHUIZEN. 10 uur vm. ds. Roobol. WARMENHUIZEN, avond 7 uur, Ds France. ZUIDSCHARWOUDE, Herv. Kerk, geen dienst. EEN SCHOOL IN MOEILIJKHEDEN. In een Woensdagavond in het gebouw van de eerste Chr. H. B. S te 's-Graverhage ge houden algemeene vergadering van de ver- eenigmg voor chr middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage is de financ'ee'e toestand de zer vereenigmg, in verband met later aan het licht gekomen onrege'maiigheden, gep'eegd door den vroeneren penningmeester, direc MISCHA WEISBORD. De uittreksels enkele regels maar uit de kritieken van onze bekendste muziek- verslaggevers roemden als om strijd het spel van den violist Mischa Weisbord. En af gaande op de reputatie dezer schrijvers mocht men iets buitengewoons'verwachten toen wi: lazen, dat de kunstenaars Weisbord en Oeza Frid ook Alkmaar zouden aandoen. Daar kwamen zij dan gisteravond in de zaal van 't Gulden Vlies en schonken hun bi- zondere gaven aan een handjevol toehoor ders. Zij begonnen hun programma al dade lijk met het hoogste, de Kreuzer sonate van Beethoven, aldus genaamd omdat de com ponist deze sonate voor den vlolist Rudolf Kreuzer schreef. De violist speelde zijn partij uit het hoofd. Dat gebeurt niet dikwijls althans voor Alkmaar is het iets nieuws maar zelfbewust en reker geheel opgaande in het spel de pianist even zoo goed als de violist stond Weisbond daar en zette majes tueus de inleiding in die aan het Presto voor af gaai. En door die rust. ontstaan door die groote zekerheid van volkomen den mhoud dezer sonate in zich te hebben opgenomen voerden zij hem uit 166 duidelijk, dat er geen pioblemen overbleven, en alles begrijpelijk was. Beethoven werd gevolgd door een niet minder groote door Bach van wien de be roemde Chaconne, voor viool alleen ge kozen was. St.itlgen breed, met tailooze schakeeringen in den toon kwam dit nummer tot ons. Hermede war het klassieke pro gramma ten einde, want Beethoven's later gespeeld „C.hor der Derwischer." kan men daartoe moeilijk rtkemn. Dat was 'n echt virtuosenstukje Tot di» virtuositeit werden we georacht door het concert voor viool (a k- ne te. ls) van den Rus Ölazounow 'n Paar maten -»ven maar voorspel en de viool solist begint met een Allegro Moderato (on geveer). de inhoud is vrij kalm en het ge deelte duurt niet lang, 'n nog al uitgebreid tusschenspe! van de piano veert naar het tweede deel ('angz-am temno) en zet in met een melodie op de Onnaar, later op de E Stemming hierin afwisselend tot da. de violist aan 'n cadevi komt. Dat ia al 'n voorproefje van virtuositeit, die doorgevoerd wordt tot 1 de finale gebouwd op 'n soort fanfare thema I in a groo'-e terts Het werk werd door beide meesters schitterend gespeeld En daarna bleef he' virtuose aan her woord. Sarasate met eer harinante Spsansche dans zooais de geniale Spanjaard misschien alleen schrijven kon, en Wieniawski met „Souvernir de Moscou". En alles verbluffend zeker ver tolkt. 'n Heksenmeester, die Weisbord, en z'n kleine partner geeft hem niets toe. Men was voor deze vioolrecital zeer dank baar, ja, uitbundig gestemd en het publiek verlangde een toegift, dat welwillend gegeven werd. Alkmaar heeft zich voor dit concert niet geïnteresseerd AI moge 't waar zijn, dat sedert de op richting onzer Kair°rmuziekvereeniging, men niet van goede en zelfs groote kunste naars zóó verstoken is als voorheen; 'n avond als die van gisteren had toch een getal bezoekers moeten hetrben. waarover men zich niet, zooals nu, behoefde te geneeren A K. DE POST VLUCHTEN. Het zevende postvliegtuig. Aneta-Vaz-Dias meldt: Het zevende post vliegtuig naar Ned.-Indië is volgens een bij de K.L.M. ingekomen bericht, gister om 6.25 van Cairo vertrokken en om 8.35 te Gasa ge land. Vandaar is het vliegtuig weer opgeste gen om 9.10 en arriveerde om 16 30 te Bag dad. Het vijfde retonrvliegtnig. Het vijfde postvliegtuig op de terugreis is gisterochtend om 6.52 uit Bagdad vertrok ken en om 11.51 te Gasa aangekomen. Van daar vertrok het vliegtuig om 12.25 naar Cairo, waar het om 13.47 aankwam. Uit Kalro vertrokken. Aneta-Vaz-Dias meldt: Bij de K.L.M. is radiografisch bericht ingekomen, dat de P.H.- A.G.A. te 7.26 uur uit Kairo is vertrokken. DE K. N. I. L. M. De Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij vervoerde in November \1. 1251 reizigers, 6807 K.G. vracht, 1265 ~.G. post, of ongeveer 88.500 brieven. ONZE EERSTE VLIEGSTER. Gelrkwensehen van prins Hendrik. Prins Hendrik heeft Woensdagavond mej. B. Versluys, ten huize harer ouders, persoon lijk zijn gelukwenschen aangeboden met het door haar behaalde vliegbrevet. Prins Hendrik was vergezeld van zijn ad judant jhr. Laman Trip. WAARNEMINGSVLIEGTUIG NEER- GESTORT. Het vliegtuig, dat eiken morgen bij Ko ningsberg in Oost-Pruisen opstijgt voor het doen van meteorologische waarnemingen, is hedenmorgen in de nabijheid van Tharau naar beneden gestort. De piloot Schwabe en de waarnemer dr. Steiner zijn beiden gedood. HET ITALIAAN90HE OCEAAN ESCADRILLE. Door den storm verrast. Uit Palma op Mallorca wordt gemeld: Boven de Balearen heerscht zulk een he vige Noordoosterstorm, dat de scheepvaart geheel stil ligt. De Itaüaansche bombarde mentsvliegtuigen liggen nog voor anker en zullen, indien liet weer opklaart, morgen di rect naar Kunitra in Marokko verder vlie gen. Uit een uitvoerig rapport van generaal Balbo aan Mussolini over de Middellandsche zeevlucht van het Itaüaansche oceaan-eska der blijkt, dat een van de viif vliegtuigen bij Puerto de Campos voor anker ligt; de be stuurder had daar n.1. twee machines zien liggen en gedacht, dat het een gedeelte van het Oceaan-luchteskader betrof. Het waren echter twee civiele Fransche vüeguigen, die beter weer lagen af te wachten. De overige Itaüaansche vliegtuigen waren onderhis schen naar Carthagena gegaan. Balbo ver klaart. dat het weer op den Oceaan niet on gunstiger en woester kan zijn dan dat, het welk gisteren de Middellandsche Zee teister de. Aan het einde van dit jaar zal de 1 le al gemeene volkstelling worden gehouden. Deze volkstelling heeft ten doel de telling van alleen, die te middernacht tusschen 31 De cember 1930 en 1 Januari 1931 hun werke lijke woonplaats binnen Nederland hebben, ook al bevinden zij zich tijdelijk in het bui tenland, benevens de telling van hen, die zonder werkelijke woonplaats in Nederland te hebben, op gei.ocmd tijdstip aldaar tijde lijk aanwezig zijn. Hierdoor uoopt men in elke gemeente zui vere gegevens te verkrijgen om,rent familie naam, voornamen, dag, maand en jaai der geboorte, plaats van geboorte, n.1. gjmeente, provincie, land en voorts nationaliteit. Ook is het doel de mogelijkheid te schep pen om de bevolk,ngsregisters in alle ge meenten te toetsen aan de verdei door mid del van óe volkstelüngskaarten te verkrijgen opgaven, als samenwoning, burgerlijke staat, kemelijke gezindte enz. Hieruit blijkt dus wel. dat er heel wat van de menseden zal worden gevraagd. Dit zal geschieden door middel van telkaarten, die voor een doel reeds ingevuld, vanwege de gemeentesecretarieën over eenige dagen aan de bewoners zuilen worden aangeboden en die dan door de bewoners moeien worden aangevuld en zoo ncodig verbeterd. Boven dien moeten alle daarop voorkomende onbe antwoorde vragen alsnog beantwoord wor den. Het invullen van de telkaarten wordt over het algemeen door den gewonen burger be schouwd als een last en ae telling vordert zeer veel werk en onkosten aan het Rijk en de gemeentebesturen. Dit komt omdat door de meesten het nut van een zoodanige volkstel ling niet wordt ingezien. Toch zijn bij een tienjaarlijksche volkstel ling gToote belangen betrokken. Het doel der I vorstelling is niet alleen maar om de bevol- I kingsboekhouding aan een herziening te on derwerpen en te coirigemen. Al is dit op i zichzelf reeds van grocte beteekenis voor de gemeenten en de ingezetenen, toch zijn er i veel meer belangen, de gediend worden bij een juiste vo.kstelling zot als onderwiis. be roepen, nationaliteit, statistiek etc Vrijwel iedereen heeft van tijd tot tijd ie*s met de bevolkingsadministratie te maken Allerlei wetten of voorschriften, veranderin gen enz. eischen uittreksels of gegevens uit de bevolkingsregisters. Denken we aan de peü. tie, justitie, dienstplicht, uitoefening van het kiesrecht enz. Het werk van vereenigingen op aïleriet ge bied zou al zeer bemoeilijkt worden, indien men niet gebruik kon maken van de gPge vens, die het bevolkingsregister alleen kan verschaffen. Zonder een juist bilgeh ouden bevolkingsregister kunnen de verschillende gemeentelijke diensten niet of bezwaarlijk hun taak volbrengen. Ook het Rijk en andere publiekrechtelijke lichamen hebben het groot ste belang bij een juiste boekhouding der be volking. Maar ook voor ieder persoonlijk is het van belang, dat zijn ramen, geboortedatum, ge boorteplaats, beroep, adres enz juist ver meld zijn in de bevolkingsregisters Denken wt slechts aan plaatsing op de kiezerslijst voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad, uitbetaling van pensioenen invaliditeit en ouderdomsrente, ongevallen! verzekering enz. Ook voor de posterijen is een goede boek- houding van de bevolking vrijwel onmisbaar. Hoeveel brieven werden er niet onvoldoende geadresseerd. Dank zij de bevolkingsadmi nistratie kunnen aie poststukken toch veelal aan het juiste adres bezorgd worden. Voor al voor stukken met geldswaarde is dit van het grootste belang en wel in de eerste plaats voor afzender en eadresscerde. In alle gemeenten zijn of zullen tellers worden aangesteld. Die tellers zijn eelast met het bezorgen en tenghalen der telkaar ten, het bijstaan van hen, die voor de invul- ling der kaarten hulp of voorlichting noodig hebben, benevens het inwinnen der vereischte inlichtingen tot herstel van abuizen. Van de wijze, va.- rop de tellers zich van hun taak kwijten, angt bet welslagen der volkstelling voor een groot deel af. Noodig is het daarom, dal de tellers voor hun taak berekend zijn tv zics daarvoor terdege voor bereiden. Maar ook de inwoners zelf dienen hunne volk medewerking te verleenen, zal de aanstaande volkstelling kunnen voldoen aan de verwachtingen, die men er aan stelt, leder moet inzien, d*i hij ioor juiste invulling en controle zijner telkaart zijn.eigen belang dient. Naast het peic~onlijk staat het alge meen belang van oe aanstaande volkstelling. Daarom moet er de meeste zorg aan worden besteed. De gemeentebesturen zullen zeker alles in het werk stellen om de telling aan haar doel te doen beantwoorden Het welsla gen zal echter ook voor een groot deel afhan gen van de medewerking van het publiek en niet het minst ook van de personen, die de gemeentebesturen bij de telling behulpzaam zijn. Zooals reeds gezegd zullen aan de bewo ners telkaarten worden uitgereikt, die moeten worden aangevuld en zoo noodig verbeterd. Het gezinshoofd of de afzonderlijk levende persoon is verplicht vóór 4 Januari 1931 overeenkomstig oen toestand te middernacht tusschen 31 December 1930 en 1 Januari 1931 de op de telkaart ingevulde antwoorden aan te vullen, te verbeteren en de onbeant woorde vragen te beantwoorden. Wie hiertoe weigert mede te werken is strafbaar ingevolge de wet. De vragen op de telkaaTten hebben voor namelijk betrekking op de namen, geboorte datum, leeftijd, landaard, samenwoning, burgerlijke staat, godsdienst, behuizing en beroep. Voor mannen en vrouwen zijn verschillend gekleurde kaarten vervaardigd. Het gezinshoofd moet voor zichzelf en voot elk die in zijn of haar gezin wooflt es werkelijke woonplaats heeft in de gemeente (dus ook voor de tijdelijk afwezige gezins- ieoen) de kaarten invuilen. Onder werkelijke woonplaats wordt verstaan de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is inge schreven. De afzonderlijk levende persoon, die wer kelijke woonplaats heeft m de gemeente is verplicht zelf de voor hem bestemde kaart ia te vullen. Een en ander moge ons de overtuiging ge ven, dat wanneer de antwoorden op de ge stelde vragen zijn binnengekomen, welke ia alle gemeenten zullen worden verzameld en in overzichtelijke tabellen zullen worden verwerkt, een goed inzicht zal worden ver kregen in de samenstelling van de Netter landsche bevolking. TEGEN DE TARWEWET. Het bestuur van het Verbond van Neder» landsche Werkgevers heeft in een adres aan fr- Tweede Kamer de in zijn midden gerezen bezwaren tegen het wetsontwerp, houdende bepalingen in het belang van de inheemsche tarwetcelt, kenbaar gemaakt. Het acht dit ont werp niet alleen uit industrieel, maar ook nit -en algemeen oogpunt zóó bedenkelijk, dat het zicih verplicht gevoelt, daartoe over gaan. DE GEMEENTERAAD VAN SL1EDRECHT. Wegens vertrek van een de: fa den verdaagd totj&> M wanneer? Gisteravond zeven uur kwam de raad deze gemeente in openbare zitting bijeen ter be handeling van de gemeentebegrooting. De heer Laan (S.D.A.P.) die dezef dagen verhuisd is naar Dordrecht, was aanwezig, waarop door den heer van der Wiel (A.R-; een motie werd ingediend om deze vergade ring te verdagen, en af te wachten de hoog ste beslissing over het al of niet wettig zijd van genomen besluiten. w/ De voorzitter deelde mede, dat B. en W. zich ter bevocgder plaats om inlichtingen hadden gewend en nun was verzekerd, dat door de aanwezigheid van den heer Laa® toch de besluiten geldig zouden zijn. t9oor verschillende leden werd het woord gevoerd. De heer Laan deelde den voorzitter schrifte lijk mede, dat hij bedankt als raadslid e® meende zoolang nog raadslid te kunnen blij ven tot zijn opvolger zun plaats inneemt. Dt discussies liepen zoo hoog en waren zoo fel» dat de voorzitter deze moest sluiten. Het voorstel-vau der Wiel werd in stem ming gebracht cn mei 9 legen 6 stemm*® aangenomen. De raad is dus thans lot nader datum wat heel lan? kan duren verdaagd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10